Woensdag 31 December 1902. No. 5288. 52e Jaargang. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Feuilleton. UITGAVE FIRMA A- H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. (ran™' L. Msdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. nffifioHlü.^°S JAc^vertentiën l6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, °p e'"enin<iRa^vertent'ën per regel 10 cent. Reclames 1—5 regels/" 1.25; elke regel u'1 ro°te letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiëu van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9- Telephoon 19. OU DEJAARSAVOND. Een rare dag, een wonderlijke dag, die laatste dag van het jaar. Hij is wel zuiver een gedachten beeld, immers met onze waarnemingsvermogens kunnen we mets byzouders aan hem ontdekken s Ochtends en ook op den middag gaat alles zijn gewonen gang; velen werken misschien nog ijveriger dan gewoonlijk, teneinde precies te weten hoe het ufge- loopen jaar in materieel opzicht voor hen geweest is. Maar we haasten ons meer dan anders met onze bezigheden, er komt een zeker gevoel over ons, alsof we aan het werk een einde moeten maken, alsof we den dag korter, den avond langer willen heb- beu. We verlangen er naar om rustig bij elkaar te zitten met de onzen. En dan komt langzamerhand de wij ding van den oudejaarsavond over ons. Missen we dan juist meer dan ooit hen, die voor eeuwig Inmengingen, al hebben wij misschien ook geleerd, dat we ouze dooden wel betreuren, maar niet bekla gen mogen, een gevoel van dankbaarheid komt er tevens in ons op, omdat we zoovelen, die ons lief zijn, behouden mochten. Bracht het leven ons in vele opzichten teleurstelling en verdriet, als we eerlijk zijn, moeten we ook erkennen, dat het ons menig zonnetje schonk en is er veel anders uitgekomen, dan we dachten, we hebben toch ook heel veel teleurstel lingen te wijten aan onze te hooge ver wachtingen. Laten we daarom met moed de toe komst onder de oogen zienslechts aan het verledene gedacht om er nut voor het heden uit te trekken Vóór alleslaat we trachten meusch te zijnanderen ten zegen En wanneer we daarnaar ernstig stre ven, dan zullen we ook in het aanstaan de jaar van ons en andever leven trach ten te maken het beste en 't mooiste, wat er van te maken valt. lu de plaats van (Is. 1. HouYkaas, die door het laatste overblijfsel zijner ongesteldheid de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk niet kan leiden, zal Ds. P. Eldering, predikant te Rotterdam optreden. Vrijdag avond, 2 Januari zal de vereeni- ging «Handel en Nijverheid" hare maand vergadering in het hotel «De Vergulde Zwaan" houden. Tut tijdelijk ambtenaar ter Gemeente secretarie is benoemd de beer H. P. P. Ch. Busquet alhier. De heer Swierstra, Landbouw-consulent voor de provincie Utrecht zal op 16 Januari alhier, iri do vergadering der Afdeeling Amersfoort van het «Utrechtse!) Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" een voor dracht houden «Over de voorwaarden ter bereiding van goede boter." De heer G. J. A. A. baron van Heemstra komt als no. 4 voor op de lijst der winnenden bij de wedrennen in het afgeloopen seizoen. Bij het 5e regiment zijn o. a. bevorderd tot sergeant de sergeant titulair G. J. J. van Neken. tot. reservesei'geant de reserve korporaals G. C. C. J. Baron van Lijnden, L. Loob, P. Zwart en A. van Lunteren en tot reserve-korporaal de adspirunten-vaan drig J. J. Nagelhout. A. van Dijk, H. Groene weg, J. C. W. van Rijn en G. F. M. Duizings. Toevallig bladerend in de oude jaargangen van ons blad we tellen er reeds 52 trol' ons het volgende bericht «Vanwege de «Maatschappij tol Nut van 't Algemeen" is een eerste proeve eener lijst van boeken uitgegeven, geschikt om te worden opgeno men in een leosbiliotheek voor jongelieden van 12 tot 18 jaar"'. Dat de «proeve" gelukt is, bewijst zeker wel het feit, dat thans dezer dagen een ca- talogus der Nutsbibliotheek gedrukt wordt, waarin ongeveer 1800 nummers voorkomen. acht bladzijden druks of meer dan vier blad zijden f0.02; twaaif bladzijden druks of meer dan acht bladzijden f0.03; zestien bladzijden druks of meer dan twaalf bladzijden f0.04; voor iedere vier bladzijden druks of minder boven de zestien bladzijden fO.Ol meer. Bij dit besluit is gevoegd een lijst van de 17 bovenbedoelde Algemeene maatregelen van bestuur. Verder is bepaald, dat het aantai ledeu van de commissie voor de Ongevallenwet voor Utrecht (onder welke Amersfoort res sorteert) zeven zal bedragen. De Centrale Raad van Beroep wordt te Utrecht gevestigd in een gebouw, gelegen Trans no. 7, De bond van neringdoenden en werkge vers «Steunt. Elkander" te Harderwijk, zal het volgende middel tegen wanbetalers in toepassing brengen. Bij den secretaris zal een lijst gedeponeerd worden, waarop de na men voorkomen van hen, omtrent wie de leden minder aangename ervaringen opde den. Deze lijst -'zal voor de leden steeds Ier inzage liggen, zoodat ze zich voor minder solide personen in acht kunnen De liefde is de schoonste vorm van het egoïsme en het egoïsme de leelijkste vorm van de liefde. In 1808 werden er te Amsterdam aan de beurs 8 soorten van effecten gebracht. In 181)9 was dit aantal tot 600 gestegen 1 En hoe groot is liet thans? De oudste courant ter wereld is de Pe- kingsche courant. In April 1003 zal zij 1013 bestaan hebben. Het plaatsen van prijsraadsels is aan de Beiersche bladen verboden. De politie ziet daoain de uitoefening van een verboden loterij. Astor, de rijke Amerikaan die sedert een paar jaren Engelscbe onderdaan is, heeft f600.001) gegeven voor een kinderziekenhuis te Londen, ter nagedachtenis van een doch ter die een paar maanden geleden gestor ven is. Het aantai brieven, dat in onderscheiden landen per hoofd en per jaar geschreven wordt bedraagt, volgens het bureau te Bern Iu Frankrijk 19, in België 21, in Nederland 23, in Oostenrijk 27, in Denemarken 31, in Duilschland 33, in Zwitserland 51 en in En geland 59. Deze gemiddelde cijfers omvat ten zoowel de brieven als de briefkaarten. By Kon. besluit van 15 dezer is de prijs van de afzonderlijke nummers van het «Staats blad', bevattende de Ongevallenwet 1901, de Beroeps wet en de Algemeene maatregelen van bestuur tot uitvoering van die wetten, vastgesteld als volgt; Indien het nummer bevat vier bladzijden druks of minder f 0.01; Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door OKT E R". 24. Ze hadden een verbazend angatigen en moeilijken tiid achter den rug - elk oogenblik was men bevreesd reweost dat hot den Engelschen zuil gelukken dour fe breken (hieromtrent hadden wo op Bulwana in Leb okkigc onwetendheid verkeerd) en vnural den och™ad waarin net bekend werd dat bel den vy- and .o den"acht gelukt was Spioenkop te nemen was de de toestand hachelijk. Een groot aantal burgers had de posities verlaten on generaal Bur ger, wegde de adjudant er spottend by. bad eerst bii Ladysmith kunnen stoppen. Gelukkig was generaal Botha daar; bij sprak t e mo»t i», «n «Me, dat, het toette, wet he SrmêïenTortet "ff'«Wij 0„,e hewer, voel,ten b»™ moed, voet voor voo vcri0rcn vele dapperen h'.ldïeV'nH™ dapper er eet gevechten werd. zeide de adjudant, toch zou zonder de artillerie het onmogelijk geweest zjjn, den kop te nemen, maar door het overstelpend kanonvuur een der Krupp- kanonuen bad dien dag pl. m. 375 granaten weg geschoten konden de Engelschen het niet houden. Sommige soldaten waren letterlijk in brand gescho ten waarvan nu nog de bewijzen te zien waren. We' hadden onderwijl den top bereikt en uu kou men duidelijk zien hoe verwoed hier gevochten was. Óveral achter de klippen, die blauw van de kogels waren, lag nog bloedde grond was als geploegd door de granaten en granaatkartetsen; hier en daar lagen helmen en overblijfseleu van verbandmiddelen. Midden op den berg zag men de groote sloot, wsarin do Engelschen honderden van hun dooden hadden begraven. Dit was zóo slecht gedaan, dat de grond nu nog naar boven kwam. Duizenden bromvliegen waren bezig, zich te vergasteu en het laagje grond was zoo dun, dat m(,n door met deu voet er op te drukken duidelijk kon voelen, dat er lijken onder lagen, Toch was het veel beter dan kort na don slagtoen waren overal de lijken bloot gekomen. Generaal Botba had aan Bulier laten weten, dat hij nienschen moest sturen om zijn dooden beter te begraven, maar bij had laten weten, dat vrij dit maar moesten doen; „hij zou er voor betalen had hij in het laatste gedeelte vau zijn antwoord er bijgevoegd. Ouzo menschen waren dan ook onder bedekking van een Roodekruis-vlag bozig half be- graven lijken te bedekken. Aan de zijde vr Tugela-rivicr loopt de berg oodrecht af, en to ,,-X onder die Engelschen sloeg, vertelde de I adin.la.it was de vlucht zóo overhaast, dat velen naar beneden sprongen en ie plotter vielen Ik zag 1 ,,0g verscheidene lijken op uitspringende rotspunter o,. overeind staanik veronderstel, dat deze on- De rechtbank te YVeenen heeft de vorige week te beslissen gehad, hoeveel in een kof fer kan geborgen worden. Een inwoner had ui. een verzekeringsmaatschappij aan gesproken om vergoeding der schade door een binnenbrand geleden, waarbij o. a. een koffer vol kleedingstukken nagenoeg geheel was verbrand. De maatschappij beweerde dat de koffer van de afmetingen, door den eischer opgegeven, onmogelijk al de klee dingstukken kon bevatten, welke deze had beweerd dat er in waren. De rechter legde •Jaarom het bewijs daarvan op. Daartoe liet le verzekerde een koffer van dezelfde af metingen maken en toen die gereed was, verscheen te zijnen huize een der ree titers met den griffier en ging men aan het mee- ten en passen. Het bleek toen dat niet enkel alle opgesomde kleedingstukken or in kon den worden geborgen maar nog gemakkelijk heel wat meer. Toen moest de gedaagd, wel ongelijk erkennen en betalen. het giug, niet aarde bedekt. We gingen over i top, passeerden vele graven onzer dapperen daalden den berg af langs den zelfden bergrug, dien de Engel.-clien gebruikt hadden om versterking op te zenden. H ier vooral hadden de Engelschen, vol gens de adjudant, vreeselijk geleden, doordat de bergrug aan het vuur van twee Pom-Pome bloot stond en door deze kanouneu letterlijk werd schoon geveegd. De meesten vau onzen gesneuvelden waren door verraad gevallen. Toen n. 1. de Eugelschen zich hadden overgegeven en de ouzen bezig waren, den vijand te ontwapenen, begonnen de achterste En- gslscher. plotseling weer te vuren, zoodat in den lijd, dis er noodig was om dek'.iug te zoeken, velen werden doodgeschoten of gow.ind. Ook de ontwa pende Engelschen waren nan dit vuur blootgestel, en (lezon vluchtten met een verbazende snelheid deu berg af naar onze zijde. Wel wilden die bij zonder veehslustigen zich later weer overgeven, maar ik geloof niet, dat toen van de witte vlag notitie wer.l genomen. Later schreeuwden de Engel schen, dat de Boereu dikwjjls weigerden de witte vlag te erkenen, maar zij vergalen altijd te molden, wat er vooraf was gegaan. Een der Boeren werd door een dooden Engelach- ruau doodgeschotende soldaat was n.l. plotseling aood gebleven, terwijl hij in zittende houding met het geweer aan den trekker het geweer aan deu schouder had willen brengen. Toen de Boer bij het lijk kwam, rukte hjj het schuin naar boven gerichte geweer weg met het ongclukkiggevolg, dat het schot afging en de man in het hart getroffen weid. Wonderlijk treurig was het mij te moede bij het aanhooreu en aanschouwen van deze diugeu, en ik vroeg niijzelven af, hoelang bet nog zou duren, T<ior de menschen zouden ophouden elkaar bloeddor stiger dan de verscheurende dieren te dooden en te vernietigen. Meer dan verzadigd .van al die ukoligheid en dood moede kwam ik weer b'j da tent van den majoor. Over deu toestand van Louis Bouwmeester meldt liet N. v. d. D.Alle verschijnselen wijzen thans op verblijdend beloop. Het pa- liertje is van de deur en de klepel van de jel is niet meer omwonden. Falb geeft 't niet op. Zijn voorspellingen schijnen hem toch nog geen windeieren te leggen. Mandus vult decipi." Hij voorspelt er maar op los voor een halfjaar tegelijk 1 Van 110 Januari tamelijk droog, enkele sneeuwbuien. (Erg rekbare uitdrukkingen.) Van 1120 Jan. veel neerslag (regen of sneeuw dus) Van 21—31 Jan. droog en sneeuwbuien bij alwisseling. Februari droog, maar toch eerst enkele en dan veel sneeuw buien. «Wie reitnt sich dus?" In 'l begin normale temperatuur, later ouder 't gemid delde. In Maart alweer veel sneeuw en voor de afwisseling in April veel regen. Zelfs in Mei nog regen. Zelfs in Mei nog regen, om je plezier te doen. Kritieke dagen van deu eersten rang zijn 13 Januari, 12 Februari, 13 Maart, 12 April met maansverduistering,) 26 Mei en 25 Juni. Te Weenen wil men nu eene courant voor zenuwachtige lieden gaan uitgeven een blad voor menschen, die te zeer geschokt worden door de verhalen van ongelukken, rampen en andere treurige gebeurtenissen, appetytor" inders dan Ik had pony afgezadeld, had hein wat voer laten geven en lag zelf met mijn geheele lengte op een „kombaars" uitgestrekt, toen de majoor terugkwam. Hy was zeer verheugd mij te zien en vroeg me, waaraan hij de eer van mijn bezoek te danken had. ik begon hem de reden to verklaren, en toen bij be greep dat dit nog al een lange geschiedenis zou wor den, zeide de Majoor Laten we eerst naar binnen gaan eu wat eten; ik beb een vrecaelijken honger, ik ben den geheclon dag in 't zaal geweest, en jij zult ook wel wat lusten we kunnen dan later praten." Ik was het heelcmaal met hem eenshet e stond op tafel, en na eerst gauw nog een „apuc genomen te hebben, hoorden we niets andei_ het geluid van onze op- en neergaande kaken. De lezer zal wel reeds gemerkt hebben, dat ik bijzon der veel met een goed maal op heb; ik verzoek hem dan ook vriendelijk tot na net eten te wachion. Nadat de tent was riiiiugoinaakt en we allen eeu gemakkelijke houding hadden aangenomen, vertelde ik den majoor volledig, wat de redenen waren van mijn komst. Hij gaf rue volkomen gelijk iu mijn bewering, dat het niet mijn werk was, een plaats voor het zoeklicht uit te zoeken, maar dat do gene raals die plek moesten aanwijzen en wij besloten samen naar generaal Burger te gaan en daar de zaak te bespreken. Hij meende evenwel, dat or niet zoo'u bijzondere haast bij was bet zou moeilijk zijn op 'toogenblik de plaats aan te wijzen, daar de Engelschen zich nog rustig hielden en men niet vooruit kon zeggen, wat hun plannen waren. Ik zond een telegram naar mijn chef met het bericht, dat het nog niet bepaald was, waar de installatie moest worden opgesiold. maar dat men mij per telegram moest laten weten, wanneer de machine met toebehooren naar Tugeia vertrok, dun zou ik den machinist tegemoet komen en bom daar we dan wel zouden weten, waar het zoeklicht moest worden opgesteld de plaats aanwijzen. (WercK vtntolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1