Buitenland. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. r. n? tT^'ie" «lï Binnenland. van iets lekkers te houden. De suikerpot wordt, ook waar men niet van de liefdadigheid af hankelijk is, wol eens weggestopt als er be zoekers komen. Vreemd is het, dat do genietingen van het smaakzintuig zoo laag worden gesteld. Als iemand veel van muziek houdt en vaak moeite doet om zijn oor daardoor te laten streeleu, vindt men dit meestal iets moois. Wie houdt van schoone schilderijen, van bloemen met hun kleuren en geuren, durft daar wel voor uit te komen en men zal het niet afkeuren, als ook een arm gezin, er naar streeft, daarvan iets te genieten. Maar tegenover het gehoor, het gezicht, den reuk, schjjnt de smaak de verstootene van onze zinnen te znn, niet inderdaad, maar in schijn. Men doet. alsof smaakge- not geminacht moet worden, terwijl toch inderdaad het in nauw verband staat met oen goede en gezonde voeding, en een groot deel van ons levensgenot door en ten ge volge van smaakgewaarwr rdingen verkregen wordt. Laten wij zorgen, dat die genietingen ook in de gezinnen der armen niet ont breken. Dn. Vitus Bruinsma. Bildtsche Courant. Een der abonnê's van «De Telegraaf' in Zuid-Afrika schrijft aan dat blad i. d. 13 December: «Kunt u ons ook uitleggen wat die troepen, ammunitie, kanonnen en paarden toch maken welke allen opgaan naar Busoetoiand? Men spreekt hier dagelijks dat er hevig gevochten wordt. Laatste week is er een truck met lydiet en kanonnen bij Cookhuis verbrand. U kunt begr|jpen, dit is zeer vreemd, vooral omdat de gemoederen lang niet rustig ziin. »U kunt mij gelooven het gevoel is bitter, bitter! Enfin, wij leven, toch maar voort in de hoop op beterschap." Het blad voegde hieraan gisteravond toe: Uit het district LaJybrand (O. V. S.) op de grens van Basoetoland, ontvangen wij een schrijven, dat een aanvulling en ver klaring mag boeten van ons bericht van hedenmorgen. Men meldt ons dan, dut de Basoeto's ge reed zijn, onder hoofdkapitein Lerothodi in opstand ?.e komen en nat ieder oogenblik het uitbreken van dezen opstand kan worden verwacht. De Basoeto's zijn een dapper volk, hun aantal is ontzaglijk groot en zij zijn van de beste geweren en ammunitie voorzien. Natuurlijk zullen de National Scouts (waar van een gedeelte in Somaliland vecht) aan de zijde der Engelschen optrekken, iets wat van de andere Boeren niet kan worden verwacht. Te Ladysmit h ontving Cliainbcrlain een deputatie uit den Gemeenteraad, waarbij de Burgemeester aandrong op vergoeding voor de schade, die de stad bij het beleg geleden beeft. Joe liet de deputatie praten. Chamberlain kreeg van den Burgemeester een ontplofte granaat, die den vorm van een orchidee had aangenomen. Ais de mioister deze bloem der verschrik king in z|jn knoopsgat dragen kon, zou ïnj wel een passend zinnebeeld aan den lijve hebben By de Ned. Hervormde kerk in deze Pro vincie bestonden op 1 Januari slechts 7 va catures. In den ring Amersfoort werd de vacature k vervuld (fbor het beroepen van ds. B. k Kleywegt te Lopikerkapel lot predikant te I Vroudenberg. r !w Kapitein-ingenieur P. A. A. Faure is be noemd tot adjunct-directeur der Gemeente- werken te Utrecht. Do heer F. J. de Boer, te Koudum, heeft bedankt voor de benoeming tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschool, zoodat de vacature-Van Lent voortduurt. Van welingelichte zijde vernemen we, dat de Pensioen wei 1002 eerst na 30 April 1903, dus eerst na dezen winter, in werking zal treden. Luitenant E. D. van der Sleesen, van ge detacheerd bij het O. 1. leger teruggekeerd, is weder ingedeeld b|j het 5e regiment in fanterie. Luitenant J. J. Korndörfter, van het 5e regiment infanterie gedetacheerd geweest bij het O. I. leger, wordt weldra per «Koning Willem 111" in Nederland terugverwacht. De nieuwe gymnastiek-cursus voor onder officieren d'ngende naar den graad van dienst doend officier te velde, is hier gister aange vangen weder onder leiding van luitenant C. A. van Enschut, van het 5e regiment infanterie. HU duurt tot 28 Maart. Met wijziging van het bestaande contract is b|j Koninklijke beschikking de prijs van bet munitiebrood, ten behoeve der militairen met ingang van 1 Januari jl. bepaald op f'0.62 per ration van 0.6 Kilogram. Het Bestuur der Zondagsschool >Laat de kinderkens lot Mij komen", uitgaande van de Chr. Jongelings-vereenigiüg Ps. 119: 9, verzoekt ons te berichten, dat de collecte ten behoeve van het Kerst leest dier Zondags school heeft opgebracht ruim f298, benevens eenigegiften in kleedereu, versnaperingen, enz. Het Bestuur betuigt zijn dank aan allen, die er bet hunne toe hebben bijgedragen om bet Kerstfeest voor de kinderen der Zondags school in waarheid een feest te doen z|jn. De A. F. C. «Quick" werd Zondag na zeer hardnekkigen kamp met 1—3 geslagen door «Volharding" uit Amsterdam. Er werd ditmaal zeer geklaagd over den scheidsrechter. De heer A. Meijer, van «Ajax", verwierf Zondag den lsten prijs in de 4e afdeeling gewichtsheffen bij dén wedstrijd, uitgeschre ven door de Delftsche athletenclub «Sandow". Het is beden 25 jaar geleden dat bet Huis van arrest hier werd opgeheven. Het was gevestigd in het tegenwoordig Schutterij-magaz|jn aan de Muurhuizen. Blijkens neveustaande advertentie zal het derde van de vier abonueraenis-concerten morgenavond in «De Keizerskroon" worden gegeven. Van de twee tot dusver gegeven concerten konden we zooveel goeds zeggen, dat we ge- rustelnk niet-geabonneerden durven aanra den, dezen derden avond te gaan bijwonen. Ten einde het veelvuldig mishandelen van dieren, hetgeen tieiaas nog dagelijks voor komt, zooveel mogelijk tegen te gaan, ver zoekt de 2e Secretaris der afdeeling Gooi en Eemland van de «Nederlandsche Veree- uiging tot Bescherming van Dieren" Amersfoort allen die, hetzij zelf van zoodanige mishandeling getuige zijn, hetzij zulks van derden vernemen, beleefd, hem mondeling of schriftelijk hiervan kennis te willen geven, teneinde daartegen maatregelen te doen Demen. Zooals velen zeker reeds bekend is, hebben Provinciale Staten dezer provincie in hun najaarsvergadering een wijziging in art. 5 vun liet provinciale reglement op het rijden met hondenwagens gebracht. Deze wijziging houdt in, dat geen trekhonden beneden een schouderhoogte van 50 c.M. meer mogen gebruikt worden. Genoemde bepaling treedt in werking op 1 Maart 1903. Hedennacht omstreeks 4 uur werd dooi de politie brand ontdekt in de sigareufabriek van den heer F. M. Houbaer, aan de Van Asch van Wijck-slraat. Dc slangenwagen van spuit 1, welke onder leiding van commandeur L. van Achterbergh al zeer spoedig ter plaatse was, behoefde echter niet te werk gesteld, daar het vuur nog middels emmers water kon bedwongen worden. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde den Hooglander S. K. wegens diefstal van looden pijpen uit woningen aan de Schimmelpen- ninck-straat tot 1 jaar en 5 maanden, en eisebte tegen B. van der T., uit Utrecht, die 2 December de lade lichtte ten nadeele van J. van llamersveld, 1 jaar gevangenisstraf. Te Baarn is de toevloed van nieuwe be woners zóo groot, dat er voortdurend villa's worden bijgebouwd. Thans heeft de heer H. Sweris, ondernemer van het Wilhelmina- park, weer een nieuw villaterrein aangekocht, en wel van H. M. de Koningin-Moeder. De commissie, door den Gemeenteraad van Soest belast met het onderzoek, welke verlichting voor die gemeente tiet meest ge- wenscht is, gas- of electrisch licht, heeft thans tiaar rapport den Raad aangeboden, zoodat een beslissing spoedig zal volgen. Men verwacot, Jat men tot gaslicht be sluiten zal, temeer nu de gasleiding van Baaru reeds tol het Paleis «Soestdijk" ge naderd iï. 1 weder tot het eind der maand «mm» sneeuw met latten ^Tin^uïd-Em'op». Noorden en hnogen druk inJu -fcuiopu Dus weinig aantrekkelijk weder, maar geen '"De6schaatsen kunnen dus hoogst vermue- delUk voorloopig weer worden opgeborgen. Opvoeden sluit alles in zich Geen arbeid die zoo veel iiefde, intelligentie, zelfverlooche ning, rechtvaardigheidsgevoel en teeder in tuïtief raden van het diepe geheim der kleine rnenschenziel vordert. Als de Zwitsersche weervoorspeller Capré, wiens aanwijzingen ook voor de laatste maan den van 1902 zoo juist zijn gebleken, voor 1903 evenzeer op de hoogte is, zal Januari over 't geheel een uatte en geen koude maand zijn. In de eerste week lage barometerstan den met regen over de Noordzee en haar omgeving, met hoogen druk over Zuid- Europa. Van 8 tot 12 Januari volgt beider en kouder weder, maar dan tot den 18den, bij Noordwestenwind, natte sneeuw over West-Europa, met «kritieke dagen" op 14 en 10 Januari. Van 18 tot 26 waaien Westen en Noordwestenwinden over Middel-Europa, met hoogen barometer op den 24sten. Daarna To Lyon had onlangs een geleerde uit die stad een vergadering van vrouwen hjeeu geroepen, om, opgewekt door den '1 nationale» strijd tegen het in een voordracht, welke door plateri weid verduidelijkt, de nadeeien vail Iiet d apen van een corset in te prenten. De taal was propvol en de toehoorders luisterden met aandacht naar den spreker, die hevig uitvoer tegen het corsetdragen en do nadeel,ge gevolgen in de schrilste kleuren schilderde Hij had juist zijn strafpredikatie geëindigd met de woorden>Tot uw afwezige vaders en echtgenooten zou ik de dringende ver maning willen richten, hun invloed, zoo noodig hun autoriteit, te doen gelden, eo u de nadeeien dezer mode zoo duidelijk voor oogen te brengen, tot gijzelf overtuigd wordt en u voor altijd scheidt van dit tol- terwerktuig" toen achter uit de zaal, waar plotseling eenige beweging ontstaan was, uit een paar vrouwenmonden hulpge roep weerklonk. Eén der toehoorders was in onmacht gevallen; zooals de haar hulpi- verleenende aames spoedig bemerkten, was de bewustelooze te sterk geregen. Zij bleek te zijn de echtgenoote van den geleerde, die de voordracht hield. De «Cyclist" wijdt een artikel aan de nood zakelijkheid voor wielrijders om des avonds aan de achterzijde van hun rijwiel, zoowel als aan de voorzijde, een brandende lantaarn te bevestigen. Genoemd blad zet uiteen, dat de lamp aan de voorzijde, zooals thans door kleurloos glas, een licht kun laten schijnen, terwijl het glas van de lantaarn aan de achterzijde bijv. rood kan zijn. Dit zoude het voordeel van voetgangers op bui tenwegen geven, dat men des avonds direct weet, of de wielrijder naar den wandelaar toekomt of wel zich van dezen verwijdert, terwijl de wielrijders zeiven er voordeel van zouden hebben, bij achteroprijden van een auto, den ehaulTeur te waarschuwen, dat de weg niet veilig is. Werkelijk verdient een en ander overweging; de moeilijkheid is echter, hoe de lantaarn aan de achterzijde van het rijwiel doelmatig te bevestigen. Een uitvinder heeft deze moeilijkheid thans echter ondervangen, door een lantaarn te construeeren, die, voor op liet rijwiel be vestigd, door raiddel van kleine spiegelre- tlectors de twee lichtstralen der zijglazen schuin naar achteren werpt. Door medici te Den Haag wordt blijkbaar meer vertrouwen gesteld in de nauwkeurig heid van de Boterwaag dan in die van de automatische weegtoestellen. Vandaar, dat zij patiënten, wier gewichtstoe- of afname zij wenschen te controleeren, ter waag zen den. De waagmeester doet zijn plicht jegens hen, evengoed als jegens de boter, en gaf dezer dagen omtrent een dame de volgende verklaring af: «De ondergeteekende, waagmeester aan de gemeentewaag teverklaart bij deze op den eed bij den aanvang zijner bediening gedaan voor en ten behoeve van mej. X. als alleveraar te hebben geregistreerd de kwan titeit van écn raenscb (H.Ed.) «boter" was doorgestreept zjjnde dooi' den weger bevonden te wegen 627/10 kilogram bruto". Op de vraag naar het netto-gewicht ver klaarde de ambtenaar zich incompetent. Een 45-jarig paard. In een Weensch sport blad wordt melding gemaakt van een paard, dat den buitengewonen leeftijd van 45jaren heeft bereikt. Het skelet is nu in een anatomisch museum tentoongesteld. De eigenaar, een gepension- neerd majoor, deelt over dezen Methusalem der paarden o.a. mede, dat het dier hem als charge-paard in 1852 uit dc koninklijke Staats- stoeterij te Babolna werd toegewezen, toen hij te Graz in garnizoen lag. Het paard was toen 5 jaar oud. In 1853 werd hij met dit dier bij het 12de uhlanen-regiment ingedeeld en heeft in 1859 mot dit ros den geheelen Italiaanschen veld- toch medegemaakt. Bij Magenta dioeg het hem dwars door de troepen vijanden heen. In 1863 werd het overeenkomstig de statu ten zijn eigendom. Toen de officier als ritmeester bij een an der regiment werd ingedeeld stond bij het paard aan een kameraad af, die het tot einde 1865 als dienstpaard gebruikte en het daarna in eigendom aan een majoor overgaf, wiens regiment in Italië stond, zoodat het dier ver moedelijk met dezen officier opnieuw een Italiaansche veldtocht heeft meegemaakt. Na den dood van dezen majoor en nadat de Oostenrijkers het Venetiaansch grondge bied hadden ontruimd, verloor de oorspron kelijke eigenaar het uit het oog, en eerstin 1873 zag hij het toevallig voor een huurrij- tuin te Weenen. De koetsier "rkochl he» het bii hem het genadebrood, ^lt s*Us den hoogs? zeldzame,, leertijd van 45 jaren heeft bereikt. briél van een huisvader, die onUuw t a. advertenties in een courant had geplaatst. dé eêafsocht hij een keukenmeid, in de andere een inuziek-onderwljzeres voor ztjn "lief resultaat «as verbluffend, hij kreeg ou de eerste 9, op de tweede 389 antwoorden, l-ié toch is de klasse der vrouwen waal uit kouketirm-iilen gerecriiteerd worden, yeei talrijker dan die welke gewoonlijk muziek- onderwijzeressen oplevert. Niettemin t» het in Engeland moeilijk, een keukenmeid te vinden, terwui het aantal ressen onmatig groot is. Hierin brengt ook geen verandering het M>, dat keukenmetden in het Vereehigd Koninkrijk hooge loonen kunnen eisehen en, althans naar het oordeel dor huisvrouwen, een veel te onafhankelijke positie innemen. Aan de andere zijde is het bestaan van j muziekonderwijzers van beiderlei kunne minder benijdenswaard. De honoraria dalen gestadig en -nel en men leest voor durend advertenties, waarin muzieklessen a /3 shil ling (30 cents) worden aangeboden. Men behoeft niet diep te zoeken om den wortel van deze misstanden te vinden, want hij ligt uitsluitend in de zucht van IJdele ouders, om tuin kinderen «iets voornaams te laten worden. Vroeg ot laat zal ook dit probleem naar de wet van het gemeenschap pelijke werken van vraag en aanbod vanzelf geregeld worden, inaar vóór dat geschied is, zal nog menige ongelukkige muziekonder- wijzeres vergeefs trachten uit een shilling meer te krijger, dan 12 stuivers en menige geplaagde huismoeder de handen wringen van boosheid over de willekeur der keuken meiden. in hot Gare de Lyon te Parijs kwam Zon dagmiddag een schunnig gekleede, armelijk uitziende maD met dwalende blikken, die aan een touw een klein meisje voorttrok, dat jam merlijk huilde en een muilkorf droeg. Een politieagent, die den man vroeg, wat dit te beteekenen had, riep hij toe: Raak mijn dochtertje niet aan, zij is dol! Het bleek, dal het meisje door een hond gebeten en in het Instituut Pasteur genezen was, en dat de vader van angst krankzinnig was geworden. Hij werd in verzekerde be waring genomen, terwijl liet kind naar de moeder gebracht werd. In een voorlezing over het onderzoek van vingerafdrukken op de plaats van het mis drijf, en hoe deze sporen tot de ontdekking van den dader kunnen leiden, verhaalde de Polizeirat Wint It te Weenen, zooals de cor respondent der »N. R. C." rnedeaeelt hoe in Britsch-Indië deze afdrukken tot het vast stellen der identiteit gebruikt worden. Zoo moeten de Hindoes die pensioen krijgen hunne vingers afdrukken op de quitanties, om te verhinderen dat die gelden voor reeds over ledenen worden uitbetaald. De candidaten die zich voor een examen aanmelden, moe ten hunne vingers laten afdrukken ten be wijze dat zij zich niet door andere personen hebben laten vervaugen, In Bengalen wordt bij elke notarieele acte de afdruk van den linkerduim onder aan de acte, en in een be paald register verlangd. Ten einde bedrog le voorkomen bij het leveren van voorschotten aan de opiumplanters worden tegenwoordig geen handteekeningen, maar vingeratdruk- ken op de schuldbekentenis geëisebt. Sinds de wetenschap het middel gevonden heeft om die afdrukken te conserveeren en te fixeeren, zijn zij een krachtig hulpmiddel ge worden tot het vaststellen der identiteit. Veel is daartoe niet noodig, een plaat zink, een rol van kaoetsjoek en wat drukinkt. Ook het re. gistreeren der afdrukken is niet moeilijk, De «Gouden Koets," een der grootste attracties van de in »Arti" te Amsterdam gehouden wordende Poppententonnstelling, >s aangekocht door den lieer II. M. C. Heldert den Directeur-Uitgever van «De Telegraaf." Nadat de tentoonstelling gesloten zal zijn, zal het kunstwerk een rondreis doen door het geheeie land, zoodat alle kinderen in den lande in de gelegenheid komen het te be wonderen. De Tojjler-zaak tal i September door den Hoogen Raad behandeld worden. Te Rotterdam is aangehouden de handels- reiziger op vermoeden, dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan het namaken van liet Itijksmerk voor gouden voorwerpen en hel ém H™> V ,e|,C"ia« voorwerpen rakoonen ",SHr"W te k""'» veikoopen. Het is gebleken, dat de aumze- houdene de persoon is, door den Commissaris

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2