Zaterdag 10 Januari 1903. No. 5292. 52e Jaargang. De Ongevallenwet. Stadsnieuws. Feuilleton. AMERSFQ0RT8CHE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. tranco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën vac buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet; Brengen ter algemeene keunis, dat door H. van NIMWEGEN een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot oprichting van eene bakkerij in perceel wijk G., ongenummerd, Kad. sectie D. no. 1842. Welk verzoekschrift, met de daartoe betrekkelijke bijlagen, gedurende veertien dagen, op werkdagen van des voormiddags 9 uren tot des voormiddags 12 uren, ter Secretarie dezer gemeente, voor belangheb benden ter visie ligt en dat op Donderdag, den 22 Januari 1903, des voormiddags te 12 uur, aldaar de gelegenheid wordt aangeboden, om eventuëele be zwaren tegen het oprichten dier inrichting monde ling en schriftelijk toe te lichten, Lerwijl drie dagen vóór dien dag inzage kan worden genomen, van de ter zake ingekomen schrifturen. Amersfoort, den 8. Januari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 13. Januari aanstaande, des namiddags te l'/i ure. Amersfoort, den 9. Januari 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Nog slechts enkele weken scheiden ons van de invoering der Ongevallenwet. Men lette op de maatregelen, die door de Re geering worden genomen om de uitvoering dezer wet mogelijk te maken. Enkele inlichtingen mogen hier volgen: De Burgemeesters hebben nu allen van de Rijksverzekeringsbank de opgave ontvangen van de namen der werkgevers, wonende binnen hun Gemeente. Die werkgevers krijgen vóór den 10 Ja nuari van de Burgemeesters een formulier, waarop zij moeten schrijven de namen der mannelijke en vrouwelijke werkliede:., welke bij hen in dienst zijn. Wie het valsch invult, kan maanden de gevangenis ingaan. De formulieren moeten vóór den 16en Ja nuari (Zaterdag) zijn ingevuld. Men heeft dus een week tijd, om die formulieren in te vullen en terug te zenden naar de Burge meesters. Indien men echter zijn werklieden heeft verdeeld over verschillende Gemeenten, dan heeft men tijd tot den 22en. Op de samenstelling der Beroepsraden, die zullen beslissen over alle mogelijke geschil len'.— b.v. over de klacht van den werkge ver, die oordeelt in een te booge, dus te dure gevarenklasse te zijn ingeschreven, of over de klacht van een werkman, die meent te weinig geld te hebben ontvangen bij een ongeval kunne werklieden, zoowel als werk gevers inv'jed oefenen. Daartoe is noodig een kaart, waarvoor men van den 15den op het Stadhuis een for mulier kan krijgen. De werkgevers en de werklieden behoe ven echter die formulieren niet zelf at te holen. Die formulieren kunnen ook worden afge haald door een comité, dat voor eiken werk gever of werkman 2 formulieren kan krijgen éen voor bet zoekraken welke for mulieren dan moeteu worden ingevuld en vóór 0 Februari ingeleverd ten Sladhuize. Zoo'n comité moet natuurlijk vooraf wor den gevormdin sommige plaatsen, als Amsterdam b.v., bestaan ze al voor de werk lieden. Misschien dat ook hier ter stede de werkliedeiivereenigingen zich wel er voor zullen spannen. De patroons kunnen desnoods óok een naar de eischen der wet gevormd comité mee belasten. Den 7en Februari zendt dan de Burge meester aan hen, die het bovengenoemde formulier hebben aangevraagd om invloed te oefenen op de keuze van een lid van den Raad van beroep, de vereischte kaart. Degenen die zoo'n kaart hebben, kunnen alsdan ten Stadhuize een «gemachtigde" voorstellen, tot 29 Maart toe, welke namen op 30 Maart aan Gedeputeerde Staten wor den toegezonden, met bijvoeging van het aantal stemmen dat zoo'n «gemachtigde" heeft gekregen. Deze «gemachtigden'' nu kiezen den Raad van Beroep, en wel de ge machtigden der werkgevers twee patroons- leden, de gemachtigden der werklieden, twee werkmans-leden. Zooals men ziet, zeer ingewikkelde bepa lingen die eveuwe! slechts voor twee jaar, als proef, gelden. Dan zal de verkiezing der Raden van Be roep definitief worden geregeld. Maar, zegt men, den len Februari treedt de Ongevallenwet in werking en als ik nu te klagen heb, terwijl de Beroepsraden er nog niet zijn, wat dan Wel, vóór 1 Februari zullen de Voorzitters en de Griffiers van de Raden van Beroep reeds benoemd zijnop de benoeming van dezen kunnen de kaarten toch geen invloed uitoefenen. Men kan dan zijn klachten zen den aan den Voorzitter ol griffiier van den j Beroepsraad, die ze bewaren tot de Beroeps- I railen zijn saamgesteld. Ds. O. Genouy, Waalsch predikant te Utrecht, zal morgenavond half acht in »De Zaaier" hier voorgaan bij de godsdienstoefe ning der Walen hier ter slede. In de Vergadering van den Raad der Ge meente, welke zal gehouden worden op Dinsdag, 13 Januari 4903, des namiddags te half twee, zullen aan de orde worden gesteld de volgende Punten van behandeling: 1. Voorstel tot lijdelijke ingebruikgeving van een tweede lokaal van het «Werkhuis" aan de Commissie voor Kindervoeding. 2. Request, met bijlagen, tot het verleenen van subsidie aan «le Commissie van Kinder voeding, met advies. 3. Voorstel tot uitgifte der geldleening groot f140 000 in twee seriën van f70.000 op 1 Mei en 1 November a.s. bij openbare inschrijving. 4. Voorstel tot in gebruik geving van een lokaal aan de Commissie bedoeld bij artikel 86 der Ongevallenwet 1901. 5. Voorstel in zake benoeming van con cierges van scholen en bestemming der wo ning aan het «Werkhuis." 6. Voorstel in zake bezoldiging voor het onderwijs in handwerken op de Openbare Lagere Scholen. 7. Voorstel tot gewijzigde splitsing van klussen der Hoogere Burgerschool. 8. Voorstel tot regeling van net onderwijs in Geschiedenis en Aardrijkskunde aan de Burger Avondschool voor den loopenden cu i-sus. 9. Benoeming van een lid der Commissie van bijstand bij den aanslag in de Inkom stenbelasting wegens het bedanken door het lid den heer L. Verkerk. In den ouderdom van bijna 76 jaar is i Donderdag te Utrecht overleden mr. S. J. v. Geuns, lid der Provinciale Staten van Utrecht I en tot 30 April 1902 officier van justitie bij de Arrondissements Rechtbank aldaar. I Zijn stoffelijk hulsel zal Maandagmiddag i op de Algemeene begraafplaats aldaar worden I Ier aarde besteld. Schetsjes uit den Zuid- Afrikaansclieii Oorlog, door *1)0 KT ER". 28. We waren blij, dal het ook dezen keerden vijand niet gelukt was, doortebreken en vroegen nu, hoe lang het nog zou duren, eer Ladysmith genoodzaakt zou wezen zich overtegeven. Lang kon hot niet meer duren, dachten we, en we bouwden reeds allerlei luchtkaaleelen. In plaats van uitteryiien, hield de majoor een ruBtdag, die me niet onwelkom was, want dag aan dag tot 's avonds 10 of 11 in 'tzaal to zitten, is een tamelijk vermoeiend werk. Dien avond hadden we overste Braun bij ons; deze gaf zijn ontevredenheid er over te kennen, «lat we, in plaats van de terugtrekkende Engolschen te achter volgen, rustig in onze posities waren gebleven zoo doende ging al het voordeel van een nederlaag van den vijand voor ons verloren. Ik moest hem hierin volkomen gelijk geven en meen ook, dat liet beter zou geweest zijn, den vijand bij zijn terugtocht zoo veel mogelijk lastig te vallen. Wel ging Botha den volgenden dog met een 200 man oen verkennings tocht doen, waarby een 20tal achterblijvende En- gelschen verrast en gevangen genomen werden, maar dat was eigenlyk van geen beteekoDis. Daar ik nog niets van de aankomst van het zoek licht hoorde, bleef ik voorloopig bij majoor Wol- urarans. Na een paar dagen kwam er oen telegram, meldende dat het zoeklicht in aantocht was. maar nu waren de Engelschen weg en had het volstrekt geen doel meer, de installatie hier op te stollen. Het werd bovendien tijd voor my, naar Bulwana terug te gaan en te zien, hoe het daar gesteld was. Ik nam dus afscheid van den majoor en besloot onderweg de installatie te bezoeken en den machi nist te lateu blijven waar hij was, om hem later te doeu weten, waar de installatie zou moeten worden opgesteld. Ik vond deu machinist met machine en lamp halfweg tusschen Ladysmith on de Tugela en zeide hem, dat ik van plan was, den luitenant te gaan zien en te vragen, wat er met de installatie moest gebeuren, en dit per telegram aan hem laten weten. Ik kwam 's avonds op Bulwana en vond alles nog tamelijk in orde; den volgenden ochtend zond ik mijn chef een telegram, maar kreeg van den adjudant, waarnemend chef der veldtelegrafie, antwoord, dat de luitenant naar Pretoria was ver- trokkbn en eerst de volgende week werd terug ver wacht. Ik had Dog altijd de geleende ponny in mijn be zit en er waren sinds mijn verblijf bij majoor Wol- ramans twee telegram uien gekomen, waarin de eigenaar me dringend verzocht, liet paard zoo spoedig mogelijk terug te geven. Hoewel ik bier weinig zin iu had, kon ik dit verzoek moeilijk weigeren en liet een van myn manschnppeu, die gaarne een bezoek bij vrienden in het Pretoria-lager wilde brengen, het paard terug bezorgen. Ik kon me nu Bij de te Hilversum gehoulen schietwed strijden van de Scherpschutters-vereeniging «Koning Willem III" zijn o.a. de volgende prijzen behaald door stadgenooten Korpswedstrijd Flobert, 5e prijs schietver- eenigiog -uWilhelmina" met 25 treffers en 208 punten; korpswedstrijd cylinder, 2e prijs «Wilhel mina" met 25 treffers en 210 punten; Flobert, vaste baan, 15e prijs D. van Buu- ren 137 p. Flobert, vrije baan, 31e prijs D. van Buu- ren 141 p. Cylinder, vaste baan, 6e prijs D. van Bau- •en 137 p., 10 pr. R. Meijer 134 p., 23e pr. J. D. Lammerts van Bueren 125 p.; Cylinder, vrije baan, 9e pr. 1). van Buuren 142 p., 26 pr. H. J. Ruysch 134 p., 36e pr. J. Hoeymakers 125 p. Bij de jongste Bestuursverkiezing der A. F. C. «Quick" zijn benoemdtot Voor zitter de beer Ed. van Vollenhoven, tot Secretaris de beer A. M. Hartering tot' le Captain de heer Th. de Neve. Terwijl het eerste elftal van «Hercules", uit Utrecht, morgenmiddag op het terrein aan den Leusderweg «Qoick" van hier zal ontmoeten, zal het tweede elftal, bij gunstig weder, te Utrecht een wedstrijd houden tegen het eerste eftal van »U. D. I." De heer Witte, Stations-opzichter hier, hoopt 21 dezer zijn 25-jarig ambts-jubilé bij de H. IJ. S. M. te herdenken. De sterkte van het garnizoen was op 1 Januari: 121 officieren, 1300 onderoffi cieren en minderen, 257 vrouwen en 597 kinderen. Generaal-majoor A. J. Prins, commaudant der 2e divisie, zal hier Maandag aankomen tot het houden van tactische oefeningen op de kaart met hoofdofficieren en enkele kapi teins van het 5e regiment infanterie. Luitenants H. J. F. Klatte en J. E. Schnei ders, van het 5e regiment infanterie, worden 15 dezer eervol ontheven van hun detachee ring bij de Normaal Schietschool en keeren op dien datum bij hun korps terug. Met het oog op het groot incompleet aan tamboers en hoornblazers bij de infanterie is van hoogerhand aan de korpscomman danten in overweging gegeven, deze meestal zeer jeugdige militairen in den regel niet vroeger tot korporaal te bevorderen, dan zulks zou kunnen g^chieden indien zij, bij het Instructie-bataljon in dienst feetr«*den, aldaar tot dezen graad waren opgeleid, zoo dat bedoelde tamboers en hoornblazers, na het af-exerceeren, als zoodanig nog éen A twee jaar dienst doen. Ol dit helpen zal De heer J. F. Griessen, adjudant-schrijver ten bureele van den kapitein-kwartiermeester van het 5e regiment infanterie, hoopt 21 dezer den dag te herdenken waarop hij vóór 40 jaar werd aangesteld als onderolficier. echter niet meer met de audere installaties be moeien, daar de afstanden zóo groot waren, dat er niet aan lo denken viel, die te voet afteleggen. Ik had den majoor en ook den overste gevraagd of ze me niet aan een paard konden helpen, maar beiden hadden gezegd, dat de luitenant der veldtelegrafie daarvoor moest zorgen. Ik had vreeselijk 'tland, dat ik als 't ware op Bulwana gevangen zat en mijn humeur verbeterde er niet op, toen ik van mijn luitenant onmiddellijk bij lijn terugkomst van Pre toria een scbrobbcering per telegram ontving. Hij vroeg me, waarom ik geen rapport had uitgebracht, omtrent myn reis naar de Tugela en het zoeklicht en beval mij dat ik hem onmiddellijk moest melden, waar de installatie zich bevond. Hieruit ontwikkelde zich een correspondentie, waarover ik Diet verder zal uitwijden en die tot gevolg had een zeer gespaDi.en I verhouding tusschen den luitenant eu mij. I De Engelschen, die van de Tugela op Colenso wa- ren teruggetrokken, hadden versterking gekregen en I maakten zich gereed tot een tweeden aanval op Co- I lenso. Iu de Vrijstaat was de vyand in grooton ge- tale aanwezig en er werd uit Natal voortdurend ver- j sterking gezonden. Het klompje Boeren op Bul- wane dunde daardoor aanzieuhjk en de lui waren J angstiger dan gewoonlijk. Het gevolg was, dat ze elk oogenblik in den nacht met het verzoek kwa- j men om met de lamp te lichten ze hadden onderaan den berg iets verdachts gehoord, beweerden ze dan. Onze nachtrust werd daardoor telkens gestoord de manschappen hadden overdag meer lust iu sla pen dan in „kost" klaarmaken, zoodat we hij het I zoeklicht deu laatsten tijd dikwijls geheele dagen I op brood, jam en visch of vleesch uit blikken leefden. To Colenso werd de toestand ernstighet was I den Engelschen dezen keer werkelijk ernst; hun i aantal was verdubbeld men schatte het op ouge- veer 60000 en onze sterkte waB door het zenden van versterking naar den Vrijstaat veel kleiner j dan vroeger. I Vooral schenen de Engelschen het begrepen te hebben op den grooteu berg, gelegen juist aan de overzijde der Tugela en die de sleutel der posities uitmaakte. Eiken dag hoorden we het kanonvuur, afgewisseld door de pompoms, terwijl men's avonds het geweervuur duidelijk kon hooren. Er werd door de onzen bijzonder dapper gevochten, vertelden de lui, die een bezoek aan Colenso gebracht hadden en terug kwamen, maar de overmacht was te groot. Dag en nacht brachten onze menschen in de loop graven door; wegens het gering aantal burgers was vau aflossing geen sprake. Ik popelde vau verlangen om ook eens naar Co lenso te gaan, maar door het gemis van oen paard was mij dit onmogelijk. Iu al dien tijd vernam ik niets van mijn chef, behalve dat ik zoo nu en dan hoorde, dat hy aan al de lui, die hem kwamen bezoeken en naar hem luisteren wilden, vertelde, dat ik op Bulwana mijn tijd verluierde, niet naar de andere zoeklichten omkeek en hem voor alles liet opdraaien. Hij vertelde ook, dat ik het andore zoeklicht gewoon aan zijn lot had overgelaten, maar hij er voor gezorgd had. Tot mijn verbazing zag ik dan ook eens op een avond bij een «Ier Vrijstaatsche lagers dit zoeklicht branden. De luitenant had het n;.et noodig gevonden, mij daar iets van te laten welen, hoewei hij heel goed wist, dat het my on mogelijk was geweest, mij van Bulwana te verwijd eren. Het was geloof ik -- deu 25sten Februari, dat wc bericht kregen, dat het den vijaud gelukt was, in deu nacht den bovengouoemden groolen kop in bezit te nemendo Middelburgers hadden hier positie gehad en waren in den voornacht door Khaki overvallenvelen waren gevaugen genomen en die gevlucht waren, hadden hun paarden achter gelaten deze werden door den vijand doodgeschoten. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1