Donderdag 15 Januari 1903. No. 5294. 52e Jaargang: Feuilleton. Stadsnieuws. AMEBSFOORTSGHE COtJMT. UITGAVE FIRMA a h van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. Iranco per post f \.\o. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, ofïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telephoon 19. Ongevallenwet. Menig werkgever zit met de banden in liet baar nu hij de formulieren voor de Ongevallenwet moet invullen en de tijd nadert, dat bij deze moet inleveren. Menigeen kwam al eens seven vragen hoe 't moet". Daarom deze korte toelichting De vragen 1, 2 en 3 zijn door ieder al zeer gemakkelijk te beantwoorden. Met vraag 4 heeft geen enkele particuliere werkgever te maken. Ook vraag 5 levert geen moeilijkheden op. Vraag 6 beantwoordt men rnet »ja" als men 25 jaar is en mensehen in dienst Irad voor de uitoelening van een ver/.ekerings- plichtig bedrijf van t Januari 1902 tot 1 Januari 1903 en dus werkgever was in den zin der wet. Vragen 7 en 8 geven weder geen bezwaar. i Vraag 9: Hoeveel werklieden hebt ge, die gerechtigd zijn een gemachtigde te kiezen voor den Beroepsraad Men moet opgeven het aantal werklieden boven de 25 jaar, dat gedurende het laatste jaar hij uiet meer dan twee ondernemingen werkzaam is geweest. Voor de «seizoenbe drijven" is dit tijdperk korter gesteld die bedrijven vindt men opgenoemd in de bij het formulier gevoegde «toelichting". 't Kan geen kwaad bij vraag 7 tevens de namen en woonplaatsen te noemen van de werknemers boven 25 jaar. Werkgevers, die geen formulier hebben ontvangen, of wier formulier door al dat invullen «zoek" is geraakt, kunnen ter Ge meente-secretarie kosteloos een formulier bekomen. Ook worden daar inet de grootste welwillendheid aile inlichtingen verstrekt. Men zie overigens de kennisgeving van den Burgemeester hierachter. Iels anders is 't met de loonlijsten. De Rijks Verzekeringsbank verlangt over legging der loonlijsten, die naar een door bet Rijk aan te geven model moeten zijn ingericht. Nu zou men denken, dat dit model reeds vóór 4 Januari aan de Postkantoren, welke alles voor de Ongevallenwet doen, verkrijg baar zou zijn geweest; doch dat is niet liet geval. En er bestaat dus scboone kans, .dat de werkgevers over een week ot wat al hun week-loonlijsten mogen gaan overschrijven, wat niet weinig tijdroovend is. Doen ze 'i niet, dan boete. 't ls dus wel te hopen, dat het model spoe- di^verkrygbaai^y^^^^^^^^^^^^^ Schetsjes uit den Zuid- Af'rikaanschen Oorlog, door DOKTER". Ds. I). J. van Aalst, Ned. Hervormd pre dikant hier, hoopt aanstaanden Zondagoch tend vóór te gaan in de Luthersche kerk. H. M. de Koningin tieelt -H. D. dank (loan betuigen aan de plaatselijke afdeoling van den «Chr. Nationalen Werkmansbond" voor het telegram, dat Maandagavond bij de plech tige opening van liet gebouw «Eben Haözer" door die al'deeling aan H. M. werd ver zonden. Alvorens Dinsdagmiddag de Raadszitting te openen, verhief de B u r g e m e e s t e r zich van zijn zetel en zeide ongeveer Sedert «le laatste vergadering, Mijne Dee pen, heeft de. jaarwisseling plaats gehad en dit geelt mij aanleiding IJ, leden van den Raad, te danken voor den steun en de medewerking welke ik van U in het afge- loopen jaar bij de behartiging van de belangen der Gemeente inoclit ondervinden. Ook houd ik mij verzekerd van Uwe instemming als ik van «leze plaats namens het college van Bur gemeester en Wethouders dank breng aan den geachten Secretaris voor diens boven lof verheven ijver en do toewijding met welke hij zijn veelomvattende taak vervult. Ook het ambtenaars-personeel, in eiken tak van dienst, betoonde lollelijken ijver en nauw gezette plichtsbetrachting. Ken woord van dank breng ik ook aan de pers die steeds vlug en accuraat de openbare beraadslagingen ter algemeene kennis bracht. U, Mijne Heeren, wensch ik van harte voorspoed in uwe gezinnen zoowel als in uw zaken en ik spreek bij de/.e eerste samen komst in het nieuwe jaar de hoop uit, dat ook nu de beraadslagingen zich zullen kenmerken door een aangenainen en goeden geest en dat onze gemeenschappelijke arbeid onder Gods zegen moge bijdragen tot den voort durende!) bloei der Gemeente Amersfoort. (Applaus.) De heer Van Beek dankte als oudste j voorstel Had ik een paard gehad, dan zou ik naar Long Tom gegaan zijn en mjj bij de artilleristen liebben aangeslotennu vond ik bet evenwel beter, vóór donker nog op weg te gaan. We haddon een wan deling van ongeveer vier uur voor ons en de zon zou weldra ondergaan. We dtapten lliuk aan, met de hoop, vóór bot geheel donker was, op den groo- teu weg te zijn. Onder aan den berg kwauien we een gedeelte van bet Lydenburg-coiumando tegen, die weer den Bulwana opgingen oin Long Torn te helpen afbrengen. Het was reeds goheol donker, tocu wo nog maar de helft van dan afstand naar het hoofdlager hadden afgelegd. Ik had dit pad herbaalde malen by dag gereden, maar om in 't donker den weg te vinden, danrtoo miste ik het Afrikannsch instinct. Geluk kig haalden wo een paar kaffers in, die muilen aan dreven door dezen te volgen, kwamon wo dood moede en doornat (het was gaan stortregenen) bij het hoofdlager aan, of liever op de plek, waar het hoofdlager gestaan had. Er stond nog óon lontje, dat zichtbaar was door do kaars, die binnen brandde. We gingen zonder complimenten de tent in eu vou- rten er den landdrost van Lydonburg-eoininaudo en een veld telegrafist. Mijn luitenant was reeds vóór den middag vertrokken, waarheen wist niemand, en de telegrafist was achtorgebloven, omdat er een paar lid voor deze vriendelijke woorden en hoopte dat do goede wenschen, door Hert Burge- meester voor den Raad uitgesproken, weder- j keerig voor hem in vervulling mochten gaan. (Applaus.) Hierna werden de notulen der vergadering van 23 December gelezen en vastgesteld l gelijk die door den Secretaris werden ont- worpen. t Ingekomen warenvan Gedeputeerde Staten beschikkingen op bezwaarschriften Inkomstenbelasting, goedkeuring van he1 Raadsbesluit nopens de 3*/20/0 geldleening van f140000, goedkeuring van de Gemeenle- begrooting voor 1903, van de Gemeente-re kening over 1901 en van het suppletoir kohier der Inkomstenbelasting 1902 alle voor kennisgeving en gedeponeerd Ier Secre tarie; bericht van den heer L. O. Bron Verkerk waarbij deze bedankt als lid van de Com missie van bijstand voor de Inkomstenbelas ting voor kennisgeving, terwijl in da vacature later werd voorzien door benoeming van den heer H. van Esveld Rzn.proces verbaal der kas-opneming bij den Gemeente ontvanger voor kennisgeving en gedepo neerd ter Secretarie. Gelijk we Dinsdagavond reeds berichtten werden alle punten op éen na van den be schrijvingsbrief z. d. of h. st. aangenomen. We behoeven daarop thans dus niet terug te komen. Slechts het request tot het ver- loenen van 1*200 subsidie aan «Kindervoe ding" lokte eenig debat. Waar B. en W. hadden geadviseerd bel reeds verleend subsidie van f 75 te verhoogen met ('150 was van den heer Van Esveld ingekomen een schriftelijk voorstel om het subsidie te verhoogen met f200. De heer Van Esveld zeide, dat «Kin dervoeding" f200 vroeg en dit bedrag ge- ruslelijk mag worden aangenomen worden als minimum. Sur. is als Secretaris-Pen ningmeester vun de «Spijscommissie" eenigs- zins op de hoogte is met do behoeften van «Kindervoeding"; zoo bleek hem, dat het minimum der kinderen, die dit jaar om wurm voedsel komen, het maximum overtreft van hen die ooit zich aanmeldden, een ge volg van .le Leerplichtwet. Juist deze kin deren zyn uit de meest nooddruftige gezin nen. Met liet oog op den toestand der Ge meente-financiën wilde spr. thans slechts f50 meer voorstellen dan door B. en W. zijn voorgesteld en spr. hoopte, dat de Raad zou meegaan met dit voorstel en in plaats van f150 zou toestaan f200. De heer Gerritsen ondersteunde dit hoofdzaak wegens het advies der Commissie tot wering van schoolverzuim, Zal het onderwijs dat aan deze kinderen slechts gedurende weinige jaren wordt ge geven, beklijven, dan moet hun niet alleen voeding maar ook kleeding worden verstrekt. Spr. behoeft bier niet te berinneren wat in andere Gemeenteraden op dit stuk is gezegd en hoopt, dat ook de Raad van Amersfoort liet luttel bedrag van f200 zal goedkeuren. Wethouder C e I o s s e moest opmer ken, <ut deze zauk geregeld is bij Koninkl. besluit en juist dit wettelijk bezwaar maakt, dat geen hooger bedrag dan f150 kun wor den toegestaan. Men had bij do ontwerpt begroeting der Gemeente voor 1903 deze materie moeten regelen. De lieer K 1 e b e r had bezwaar tegen het voorstel-Van Esveld. Spr. is principieel niet voor verstrekking van sleeding en schoeisel door do Gemeenteen meent dat particulieren dit moeten doen. Nu beroept de heer Van Esveld zich wel op hetgeen «Kindervoeding" ten deze in de stukken meedeelde, doch spr. kan geen touw vastknoopen aan de overge legde rekening, die hy een zonderlinge reke- ntiig noemt. Wat beteekcrit «aan saldo vorig jaar pro memorie" en wat «aan niet-geïndè quitanties vorig jaar l'30.50"? Wel stuat er «nadeelig saldo f211.75" doch hoo dit ont stond, bTykt uit deze rekening niet. 't Is in derdaad een zeer zonderlinge manier om ons een rekening voor te dienen. Heel ge makkelijk is bet, nu bij de Gemeente aan te kloppen, doch spr. is in beginsel daar tegen. De zaak is op touw gezet door par ticulieren, die echter geen moeite doen om de bijdragen van particulieren te ontvangen en nu maar aan de Gemeente vragen, bet tekort te dekken. Spr. vond toevallig in het begin dezes jaars zijn inschrijvingsbiljet en hem bleek dat ook bij anderen bet thuns nog niet is teruggehaald, ofschoon er op staat, dut liet zal gehaald worden. Dit haa men moeten doen eer men zich 11 October tot den Raad wendde. Spr. concludeert, dat tnen niet verder moet gaan dan het voorstel van B. en W. De heer Van Esveld meende, dat het bezwaar, door Wethouder Celoase te berde gebracht, wel te ondervangen zou zijn door f50 te vorleenei) uit den post «Onvoorziene uitgaven." Spr. zou het zeer betwyfelen, dat Gedeputeerden aanmerking zouden maken op dit bedrag, daar bet niet te voorzien is geweest De heer Kleber zeide in beginsel te zijn tegen inmenging der Gemeente; dat is een personeels opinie, aan welke spr. niets kan veranderen; en waar de heer Kleber opmer kingen maakte over den vorm waarin do rekening is gegoten, moet spr. tot zijn leed wezen verklaren dut bij geen ophelderingen kon geven onjdut bij geen lui is van do Commissie voi/. Kindervoeding. Het beginsel van voeding en kleeding is reeds door den Raad uitgemaakt in (le Bogrootmgsvergade- ring; daarop behoeft dus thans niet terug gekomende Raad bracht toen f 150 op de Begrooting en thans vroeg spr. slechts, iets meer te geven nu de toestand, geheel on- muilen eu een paard van den luitenant zoek waren nu moost er morgen ochtend nog eens geprobeerd wordeu, die dieren in handen te krijgen. Vol ver bazing vroegen de lui, waar wij nog zoo laat van daan kwamen de voetgangers oostelijk van Liuly- smith waren reeds des middags allen aangekomen on waren per trein naar Glencoe vervoerd. Ik vertelde hun, dat ik deu geheelen middag op een trolley had gewacht en niet dan op hot laatste oogenblik had willen overgaan tot het vernielen van de machi nerie. Zo antwoordden hierop, dal op hetzelfde oogonblik, dat ik van den luitenant het telegram kreeg om op trolley te wachten, bij er met pak en zak van door was gegaan. Ik heb nooit tc weten kunneu komen, wuaroin hij mij een dergelijk telegram zond, maar in elk geval voelde ik me op dat oogenblik niet bijzonder dankbaar jegens mijn chef gestemd. Nadat we eon poosje uitgerust hadden, vroegen de lui me. wat onze plannen waren. Dit wist ik eigenlijk zelf uiet, eu ik vroeg hun oiu raad. Hoewel iiet kolossaal hard regende, raadden ze me aan. nog heden nanr Modderspruit te gaau. Het was toch zeer waarschijnlijk, dat morgenochteud deEngelsohen de „Statie" onder vuur zouden nemen en dus van nacht wel de laatste trein zou vertrekken. Bloei ik iiier den nacht over, dan hadden wo het vooruit zicht, naar Elandslangto of misschien nog verder te moeten loopen. Dit vooruitzicht beviel me in 't geheel niet, on ik besloot nog maar naar Modderspruit te gaan, niet tegenstaande den stortregen en mijn doorgeloopen voeten. Ik liet mijn machinist do keus, met n.e mee te guan of te bly ven, en deze verkoos bel eerste, zoodat we, na afscheid genomen Ie hebben, op marseh gingen. Het was vreosolyk weer; de regen viel bij strooinen, het waaide nu on dan hevig en do eene donderbui volgde do andere. Dit laatste was cvonwol oen gelukhierdoor toch worden we in staat gesteld, elk oogenblik den weg te verken- nen, dien we anders door de tastbare duisternis bepaald zonden hebben verloren. Met welk een dankbaarheid we de lichten van Modderspruit ein delijk aanschouwden, laat zich heler begrijpen dau beschrijven. We behoefden nu nog slechts een half half uurtje te loopen. Wel wisten we nog niet, waar we den nacht konden doorbrengen, maar dit zou wol terecht komen. Eindelijk staan we voor deu trein eu door de half goopeude deur van oen „dichto" goederenwagen zag ik heel aanlokkelijk een licht schijnen. Zonder aarzelen giug ik er op af; wel waadde ik te halver lengte door het water, dat in do sloot stond die langs de fijn was gegraven, maar daar boaommerde ik me al heel weinig over; ik was toen al door en door nat, Tcrwyl ik bezig was, me door de half geopende dour naar binnen te hjjsehon. klonken er plotseling, weinig gastvrij, een paar stemmen.' „Wal doe jij hier; je kunt hier niet in dit is een private wagen" maar ik was over alles hoon, en nam hot besluit, niet dan door „la force dos bayonnottes" te wykon. Welk een verba zing van den kant dor bewoners en welk oen vreugde van mijn kant, toen wo elkaar als heel goede vrien den horkenden. Ik was toovallig b|j een collega van myu broer aangeland en werd meer dau harte lijk ontvaugen. Er word dadolyk een grooto borrel ingeschonken, „togeu hot kouvatten"daarna moest ik me hoole- maal uilkleedon en kreeg ik een paar dekens om me in te wikkelen on weldra zaten wo boel gezellig te praten. Tot myn schande moet ik zeggen, dat ik in het eerste oogenblik van mijn blijdschap over do goede ontvangst mijn machinist golieel vergeten hadik koek eens uit don wagen (zoo goud dit mogelijk by do Z. A. 3. M. dienst gedaan en ontmoette een oud-coufrutor, die zich ovei hom ontfermde on hom liefderijk opnam. Ik vernam, dat de trein inorgenouhtend zou vor- trekken, nadat eerst nog een andero trein zou weg- Eanu met de goedetec, die nog aap do statie warea lyvcn liggen ten minste als Khaki geen spaak in 't wiel slak. Du lautste trein was n.l. bestemd om de bruggen „op to blazen". Ik was erg moo, on met welbehagen strekte ik me uit op do kombaarzen, diu welwillend donr myu vrienden waren afgestaan deu volgenden ochtend, toen ik wakker waron zo druk bezig met de goe deren op te laden. Terwjjl ik uit don wagen rond kijk, zie ik deu majoor voor me slaan we vroegen elkaar dadelijk, hoe het gisteren gegaan was, De majoor vertelde mij, dat hy met de Lydenburgors deu geheelen nacht bezig geweest was, Long Tom af te brengenwegens don hevigen regen en hot daardoor slcohto pad was dit met veel moeilijkhe den gepaard gegaan. Hy had zijn ordonnans met zyn overige paarden reeds in den middag wegge zonden het ongeluk wilde, dal zyn regenjas daarbij was en hy dus tot op deu huid nat geworden was. Hij wachtte nu op 't ver rek van den trein om naar KlandsUagto te gaan (Long Tom was reed» opge laden) om te proheoren wat te rusten en te slapen do laatste twee nachten had hy geen oog dicht ge daan. Ik zeide, gnarne met der. laatston trein te willen vertrekken om tegenwoordig te zijn bij het „opblazen" der bruggen misschien koe hot nog wel eens le pas komen, dal ik ook wist, hoe zoo iets in zijn werk ging, Hoewel hij eoulgszin» ge- wenscht had, dat ik r was) maar zag of hoorde niets en kroeg op myn geroep geen antwoord, zoodat ik tot het besluit I kwam, dat ook hij wol do eeuo of andere kennis 1 tegen hot lyt' goloopon was. Dit bleek lator werkelijk het gevul geweest te zyn hij bod vroeger als stoker een wel goed e i elkaar. (H'ordl vertulyd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1