Gemengd nieuws. Advertentièn. GESLOTEN. E.J RUITENBERG, Hem werd dank betuigd voor zyn gehouden beheer. Het verslag der Technische commissie van te technischen aard dan dat het hier vermeld behoeft te worden werd hierna gelezen, waarvoor de Algcmeene Voorzitter dank betuigde en de Voorzitter dier commis sie den dank afwentelde op zijn Secretaris den heer A. C. Schuitemaker. Het Bestuur werd gemachtigd, de zoogenaamde graden- wedstrijden, aanvankelijk in de verschillende afdeeliogen te houden, in overleg met de Technische commissie te regelen. Deze wed strijden worden besloten met een eind-wed strijd te 's-Gravenhage, zoo mogelijk in de Normaal schietschool. De altredende Hoofdbestuursleden, de hee- ren P. A. Chatelain, Algemeen Secretaris, en G. van Nieuwenhuizen, Voorzitter der Tech» nische commissie, werden onder luid applaus bij acclamatie herkozen en namen naeenige overwegingen de herbenoeming aan. Ten volgenden jare zal het Wapenleest wor den gebonden te Haarlem. Hierna werd een klein uur gepauseerd. Na heropening der vergadering werd den Secretaris van den Bond voor het zeer vele, dat hij in die qualiteit deed, met eenige waarderende woorden een bewijs van erken telijkheid overhandigd. Hierna werd als Commissie tot nazien der rekening benoemd een utdeeling waar het Wapenleest is gehouden. De Algemeene Penningmeester stelde zulks voor ter verge makkelijking. Leden van de feest-commis- sie mogen intusschen niet de overhand heb ben in zulk een commissie. Vervolgens werden enkele wijzigingen ge bracht in de Statuten, hoofdzakelijk om in den Hond te kunnen opnemen de Reservisten, de Landweer en de door het Rijk met geweer de bewapende Weerbaarheidskorpsen, voor- zoover dit de onderofficieren betreft. Andere wijzigingen golden de wijze van contributie afdracht, het toekennen van zooveel moge lijk medailles in plaats van kunstvoorwerpen en andere zaken, van minder belang voor niet- leden van den Bond. Hierna werd besloten, aan de vereeniging Volksweerbaarheid" een jaarlijksche bijdrage van f5 te verleenen. Bij de rondvraag werd o.a. ter sprake ge bracht de breedte der klingen en meege deeld, dat men van lieverlede ook hier net goede voorbeeld van het buitenland zal volgen, terwijl ook de aandacht er op werd gevestigd, dat kortelings een nieuw reglement is verschenen voor het gebruik van den sabel ook als steekwapen en van fleuret en épée de combat. Na dankbetuiging aan den Voorzitter voor diens uitstekende leiding werd hierop de vergadering te 3.15 gesloten. Hedenavond reünie der schermers, waarbij de kapel van het 5e regiment infanterie zich zal doen hooren. Bij de Zaterdagochtend vanwege de sütrechtsche Waterleiding-Maatschappij'' ge houden aanbesteding voor het maken van den onderbouw en de omhulling van een ijzer reservoir ten behoeve van een watertoren te Baarn werd Hoor de volgende heer en inge schreven: W. van Genderen, te Amersfoort, voor f35100; P. Boks, idem, f34900; B. de Bruijr., te Weesp, 159400; Gebr. De Vries, te Oldeholtpade, f28 630; G, van Doornik, te Baarn, 128 550; H. J. A. Etmam te Etten, f27 900; F. van den Berg, te Am sterdam, f26990; H. Wienhoven, te 's Gra ven hage, 126917; Fokke de Herder en N. Bollen, te Utrecht en te Zwolle, f26900; H. A. van Rhijri. te Hilversum, f26 900; P. en W. Bijker, te Utrecht en te Zwolle, f26 780; J. Bhlard en J. R. de Jong, te Hil versum, f25640; C. P. W. Dessing, te Gouda, f25500; R. Mouw, te Hilversum, f24870 en C. Wegerif, te Apeldoorn voor f22752. De toewijzing is in beraad gehouden. Het ten toon stellen der fac-sitnilé's van de dreigbrieven die verband schijnen te heb ben met den moord in de Czaar Peter-straat te Amsterdam, heeft ten gevolge gehad, dat de justitie heeft aangehouden H. Brinkman uit Amsterdam, geen vreemdeling in het zwarte boek der politie van de Hoofdstad. Dut de justitie, óok in verband met deze zaak, zekeren Marzelle of Murzelle zoekt, die als huzaar hier in garnizoen zou hebben gelegen, is bij informatie gebleken onwaar te zijn. Iemand van dien naam is hier nim mer iu garnizoen geweestwel elders, en misschien is de vogel nu al geknipt. Ook de Nuts-spuarbank te Harderwijk wordt opgehevende loooendo hypotheken zijn 1 Januari jl. opgezegd. Die kwaadsprekendheid is het kwaadaar digst, welke zelve niets zegt, doch alles laat zeggen. „na „.ai Wat anders meedeelen dan rampen en tot de tanden gewapend zijn van bijna alle we mjsdaden, enz. welke meer beschaafde natiën van den tegenwoordi- erhooren jn een of ander gen tijd. 4 B ,JLjr..ii» Dat het nieuwste middel om hein te voor komen, met name door arbitrage, ook heel wat kost, zal niet zoo algemeen bekend zyn. Het verluidt thans, dat het door het Hol van arbitrage te 's-Gravenhage in Septem ber beëindigde geschil tusschen de Vereo- nigde Staten van Noord-Amerika en Mexico de kleinigheid van een millioen gulden heelt gekost, aan honoraria van arbiters, raadslie den, advocaten, reis- en verblijfkosten (de laatste zelfs ook voor de den heeren verge zellende dames). Gelyk men weet dragen de tot de vredes conferentie (zeer imeerbiediglijk wel confé rence de l'épée genoemd) toegetreden Staten slechts ieder voor zijn aandeel de uitgaven voor gebouw, personeel en administratie. Menig burgerman zou dan toch nog maar liever n klein ruzietje hebben dan zoo'n gepeperde rekening te ontvangen. Bijna al liet insectenpoeder komt uit Dal- matië ea Montenegro, waar de daarvoor gebruikte Chrysanthemuinsoort in zekere bergstreken in* het wild groeit. Alleen de wilde plant, zou echter op verre na niet in de behoefte kunnen voorzien en is men derhalve reeds vóór vele jaren metaanpl in- tingen begonnen, vooral in Dalmatië, de kust van Spalat<> tot Budua, zoomede op eenige der eilandjes in de buurt, welke cul tuur den lande jaarlijks eenige millioen.-n guldens inbrengt. De prys der gedroogde bloemen varieert van 120 tot 270 guiden per 50 Kilo zelfs al zoude de gemiddelde prijs slechts 80 gulden per 50 Kilo bedragen, dan zou de chrysun- themnmboom nog altijd winstgevender dan de wijustok zijn, in weerwil van de in Dal matië zoo hooge wijnmarkt. Slechts daar kan de plant niet gedijen, waar de temperatuur 's winters beneden 5 graden C. daalt. De Amerikanen wilden de plant in hun land invoeren en zij gedijdde daar ook prach tig, tengevolge waarvan de Amerikaansclie vraag uitbleef. Echter kwam het hinkende paard achteraande in Amerika gewonnen planten hadden hun insecten-doodende eigen schap er bij ingeschoten, waardoor Amerika weer onder de afnemers moest komen. En aan wie dankt Dalmatië en Montene gro dezen bron van handel Aan een Duilsche vrouw. Ongeveer 40 jaar geleden leefde te Ragusa een arme vrouw, die door de opbrengst van een kleinen tuin, dien ze zelf bebouwde, een armzalig stuk brood won. Haar naam, Anna Rosauer, behoort, als die eener groote weldoenster van Dalmatië, en in zekeren zin ook als een weldoenster van de door insecten geplaagde menschheid, der vergetelheid ontrukt te worden. Zij had op zekeren dag in haar tuintje chrysanthe mums geplukt en een overbodig ruikertje achteloos in een hoek gegooid. Eenige weken daarna vond ze toevallig" het verw elkte bou- ouetje op den grond en het viel haar op, dat daar omheen een heele mieren-colonie, benevens een aantal andere insecten dood lag. Het intelligente vrouwtje begreep toen, dat de bloemen de dieren moesten gedood hebben en toeu zij daarop vernam, dat de Dalmat ische boeren de crysanthemums Buhatsch (d. i. zLuizendooder") noemden, bad ze haar plan gemaakt. Z(j verbouwde en kocht de wilde bloemen, droogde ze en werd de eerste fabrikante van insecten-poeder, óp bescheiden schaal en zonder veel ophef te maken. Na haar dood zette een Ragusaner apothe ker, die in het geheim was ingewijd, dezen handel voort en knoopte relaties met het buitenland aan. Toen het produkt bewees meer afdoend te werken, dan eenig insecten- Goeder uit den Kaukasus en I'erzië, werd et meer en meer verkocht en is het thans als een niet te onderschatten handelsartikel te beschouwen. (Mb). t. d. Verv.) Op het internatioaal-medisch congres te I Kairo heeft dr. Chantemesse medegedeeld, I Manhoogste dankbaar. m V1U er dat hij een serum tegen de typhus heeft j 2y handelen Op eene merkwaardige wyze op het uitgevonden, waarmede alle door iiem be- teergevoelige gestel der vrouw. Zij ia meer dan den het bi. ed een nieuwe krach: en veroorlooven het een geregelde omloop te hervatten die zoo noodig is voor een goed lichaamsgestel. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, 2.8t wel 801,1 «eve de ecl,le Pirik '"illeii van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede prodUKten worden ook de Pink Pillen - Maar toch willen we *«or het een uitzondering maken, te meer omdat het nu eens niet kan tvorden nagedaan. On zekeren dag het was natont lijk in den i-bloeitijd" der familie Humbert en er was nog geen wolkje ran wantrouwen aan do lucht - had Thérèse Humbert vijfmaal honderdduizend francs noodig. Zij richtte zich tot een harer bekenden - laten we hem mijnheer X noemen - en vroeg hem dit sommetje ter leen. Zij vertelde, dat het geld noodig was voor een zeer voordeelige en soliede onderneming en om te bewijzen hoe voordeelig en hoe solied het zaakje was, voegde zij er bij, dat niemand minder dan Pierpont Morgan aan de operatie deel zou nemen. »Kom morgen bij ons dineeren zeidezij, •Pierpont Morgan komt óok; dan kunt ge samen kennis maken en de zaak bespreke n En vergeet niet het geld mee te brengen' Inderdaad kwam de heer X den volgenden ochtend met den trein aan. Aan het station zag hij Thérèse, die heel vriendelijk met haar zakdoek wuifde naar een vertrekkende» trein. »Verbeeld u" zeide zij tot den heer X., »wat een teleurstelling. Pierpont Morgan is plotseling naar Parijs terug geroepen voor gewichtige zaken. Ik heb hem juist naar den trein gebracht." De heer X voelde zich een beetje ongerust, maar Thérèse nam hein mede naar huis; hij moest in elk geval blijven dineeren. Als hij met het geld wachten wilde tot de vot- gende week, wanneer Pierpont Morgan terug kwam, dan kon hij het immers doen! De heer X ging mede. Üp de kamer gekomen, waar hij zich kon verfrissclien en die zoojuist door Pierpont Morgan heette verlaten te zijn, vond hij op den schoorsteen een telegram aan dezen gericht en waarbij hij inderdaad naar Parijs was ontboden voor een dringende aangele genheid, Alle angstvalligheid was nu bij hem ver dwenen en hij offerde zijn half millioentje, waarvan hij wel niet veel meer zal terug krijgen. Getrouwd: H. J. F. K LATTE, Luit. der lnf. te Amersfoort, en Jon. H. GERRITSEN. 's-Gravenhagr, 20 Jan. 1903. De Heer en Mevrouw KLATTE—Gerrit sen betuigen hiermede, ook namens weder- zijdsche "betrekkingen, hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. RECLAMES 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f0.25. Wat Is toch wel dat wonderlijke gevoel waarmede ik behebt ben. Iniien gij zwak zijt en U Krachteloos gevoelt of de uitwerkingen van to veel geestelijk werk U af matten. Indien ge 's morgens bij het ontwaken zwak in de leuden zijt en U vermoeit gevoelt, indien gij maagstoringen hebt of aan rheumiiliek lijdt, alsdan ia 't noodig de natuur ter hulpe te komen om Uw krachten te herstelleu. Hiertoe hebt U noodig een heruieuwer van het bloed, een veralerkcr van de zenuwen te gebruiken. Het ia ouuoodig Uw geld aau nuttelooze proefnemingen uit te gevenhet is verkieslijk voor Uw gezondheid dat gij naar de be- langelooze raadgevingen luistert van personen die de genezing gevonden hebben door de Pink Pillen, die tot nog toe du krachtigste hersteller zijn, en welke personen het zich tot een plicht rekenen ze aau al diegenen aau to raden die lijden. Zoo is 'took 't geval met juffrouw .1. de Graaf te Anna Paulowua, provincie Noord-Holland, 8G jaar oud, die aan onzen verslaggever verhaalde dat zij sedert ruim een jaar aan hevige, ja zelfs onuit staanbare hoofdpijn geleden had. Zulks was van lieverlede aangevangen, maar daar het van dag tot dag erger werd gevoelde ik mij genoodzaakt mij onder behandeling te stellen, maar ach, alles waste vergeefs. De eetlust begon te vermindcron, de spijs vertering was gebrekkig, somtijds was ik zoo duizelig dat ik op mijn beenen niet kon blijven staan en had ik oorsuiiingen alsof ik mij aan liet strand van de zee bevoD. Op zekeren zondagmorgen kwam mij een courant in handen en vernam ik daaruit bet geluk dat zoovele personen hadden mogen smaken door van een ondragelijk lijden verlost te zijn ge worden. Ik dacht er eens over ua en zeide tol mij zelve, ik heb er reeds zooveel geld voor uit gegeven, ik moest er toch ook maar eens toe overgaan, en bestelde dan ook werkelijk eenige doozen Pink Pillen, het scheen me niet mogelijk toe datikreods op mijn nog jeugdigen leeftijd van 30 jaar voort durend zoo zou moeten lijden. Het geluk dat anderen mochten smaken werd ook mijn deel, de hoofdpijn deed zich van lieverlede met laugoretusschenpoozen voor en is thans geheel en al verdwenen. Ik ga Heden overleed te 's-Gra- ivknhage tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Moeder, Gehuwd en Grootmoeder Vrouwe E. C. van der LINDEN weduwe van den heer C. P. de KAT in den ouderdom van 82 jaren. M. PRAAMS— De Kat. H. F. I). BRAAMS. C. H. M. BRAAMS. Amersfoort, 16 Januari 1903. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot Jonkheer LOUIS MARTENS, in den ouderdom van ruim 45 jaren. E. C. OORTMAN GER LINGS- Douairière Jhr. L. MARTENS. Utrecht, 17 Januari 1903. Heden overleed, na eene kortstondige ziekte, onze innig lief hebbende Echtgenoote, Moeder en Belui wil moeder Vrouwe S. CROOCKEWIT— Van der HOOP in den ouderdom van 68 jaar. Amersfoort, W. A. CROOCKEWIT. H. J. CROOCKEWIT. C. F. CROOCKEWIT— Schroder. Almelo. Mr. A. CROOCKEWIT. R. M. CROOCKEWIT— Quint es. Utrecht, S. van HEUKELOM Croockewit. J L. van HEUKELOM. Amersfoort, W.CROOCKEWIT W.A.z Amsterdam, Dr. J. M. ROOCKEWIT. H. M. CROOCKEWIT— Van Eijk. Amersfoort, 18 Januari 1903. wereld acht deze ontdekking van groote be- teekenis voor de medische wetenschap. De wereld wil bedrogen worden. De Berlijnsche academie had vroeger als rijkste bron van inkomsten den verkoop van haar almanak. Een lid dier wetensebappo- lijke vereeniging achtte het schandelijk dat Krovo luan'er nagemaakt, zelfs -1.1. II _1_- .1 J 1 iiitorliil- «lm, De Heer en Mevrouw ÏÏOOIJ- KAAS—Faber betuigen hunnen dank voor de vele bewijzen van belangstel ling, ondervonden bij de geboorte van hunnen Zoon. Amersfoort, 19 Januari 1903. Kraamvisites worden bij voorkeur afge wacht Donderdag 22 Januari tusschen 2 en uur. H0t kantoor is Donderdag 21 Januari H. J. CROOCKEWIT. Makelaar, WEVERSNINGEL No II, huren en verhuren van huizen. Naamloozs Vennootschap „Nationaal Grondbezit", TE 'sUKAVENHAOE. Dat een oorlog een heel dure historie is, kan wel als even bekend worden aangenomen als dat de middelen om hem te voorkomen evenzeer vele millioenen kosten getuige bet voorspellingen bevatte eri wilde die vervan gen door juiste aanteekeningen omtrent on derwerpen, die het publiek belang konden inboezemen. De verandering werd beproefd, rnaar had geen succes. Het debiet vari den almanak werd zóo gering en de inkomsten der academie verminderden dientengevolge zóo zeer, dat men zich verplicht achtte, de oude voorspellingen, waaraan de schrijvers i zelf niet gelooven, in eoro te herstellen 1 danig (lat zij ----- v- „o echte tc zijn, (locli de heilzame en genezende beatandileelen bezit ten ze in geciien dee Ie, Koopt ze slechts bij <1 depothouders die onder de attesten zijn aangegeven "f, zoo gy maar ocnigen twyfei mocht hebben, laat zo rechtstreeks van don Hoofddepothoudcr komen den hec-r Snabihé. Prijs f 1.75 de doos, f9.— per 6 doozen. Verkrijg baar by Snabiltë, Steiger 27, «otterdam, hnofdde- nothoudor voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending togen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van ui gist, Langestraat M to Amersfoort, Vidbj, Kerkstraat 90 tc Hilversum. „r°S "TITA™" !"e'cn "W we er niet van houden wat men in het vak I neien. noemt »steenen voor brood" te geven en Afbeelding der doos: De DIRECTIE bericht, dat de coupons der 4'/.. pCt. Obligation, vervallende I Februari 1903, betaalbaar zijn te 'sGravenhage, ten Kantore der Vennootschap, der Hollandsche Rank de Vos en Vroede en der Firma P. J. Landry. Amsterdam, b/d li.II. Pratorins en Zoon. Amersfoort, b,d Hoer II. J. Croockewit. UJECJKIjlg «fc JBIDDIk;!! trnhcin KONINKLIJ HE M'/ê Si Hl IC Mt van WEEG- EN MEETWERKTUIGEN. Hatlinm. Instrumenten.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2