Dinsdag 27 SS Januari 1903. BOCK BIER verkrijgbaar, zoolang de voorraad strekt. PHOENIX - BROUWERIJ. No. 5299. 52e Jaargang. De middenstand. Feuilleton. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. iMERSFOORTCCEE COURANT. UITGAVE* Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, BUREAU FIRMA A u VAM nrppp officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel A' 41CLEEFF meer/-0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening KORTE6RACHT 9 AMERSFOORT gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Telephoon 19. KENNISGEVING. De GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie UTRECHT, Voorzieningen willende nemen tot liet doen op maken der Lijst van de hoogstaangeslagenen in 'sRijks directe belastingen, ter benoeming van leden voor de Eerste Kamer der Sla ten-Geut raai Gelet op de Ze aliuea van art. 102 der Wet van 7 September 1896 (Staatsblad No. 154), regelende het kiesrecht, enz., zooals die wet is gewijzigd bij de Wet van 31 December 1897 (Staatsblad No. 30'J); Noodigen de inwoners van dit gewest uit. om, bijaldien zij elders dan in deze Provincie in 's Rijke directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15den Maart 1903 te doen blijken. En zal deze op de gewone wijze worden afgekon digd en aangeplakt. Utrecht, den 22. Januari 1903. De Uedeputeerde Staten voornoemd, SCHIMMELPENNINCK v. d. O. v. NIJENBEEK, Voorzitter. C. R. MERK US, Griffier. Aanstaanden Donderdag zal te Utrecht worden geconstitueerd de uNederlandsche Bond van Vereenigingen voor den Handel- drij venden middenstand". Een gebeurtenis van zóo groot gewicht, dat we er de aandacht van de middenstan ders, de «werkbijen der maatschappij'", op willen vestigen. In de eerste aideeling van het in Septem ber te Amsterdam geltouden Congres van den Middenstand werd, na de krachtige inleiding door dr. J. Nouwens en na lang durige, ernstige discussie de volgende motie met algeineene stemmen tot Congres-besluit verheven «De eerste afdeeling van het Congres voor den handeldrij venden Middenstand, gehoord de rapporteurs en het debat: »I. spreekt den wenscii uit, dat in iedere plaats, waar zulks mogelijk is, vereenigingen worden opgericht voor den handeldrij venden middenstand «II. besluit in beginsel tot oprichting van een Algemeenen bond van vereenigingen van den handeldrijvenden middenstand, die eerbiedige zelfstandigheid in eigen kring van de aangesloten vereenigingen «III. verzoekt den Algemeenen voorzitter met de Voorzitters der afdeelingen en de heeren Collenteur (Rotterdam), Plet (Nijrne- ?en), dr. Nouwens (Heeswijk), Schiirmann Rotterdam), J. Das Dzn. (Utrecht), mr. De Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door »DOKTER". Wilde (Arnhem) en Meuwsen (Amsterdam), zich te vereenigen tot een commissie ter uitvoering van het besluit sub. II". Aan de inmiddels ontworpen Statuten zij het volgende ontleend: Er bestaat een Nederlandsche Bond van vereenigingen van den handeldrijvenden mid denstand. Deze heelt zijn zetel te Utrecht, en is samengesteld uit een onbepaald aantal vereenigingen van den handeldrijvenden mid denstand. De Bond stelt zich ten doel: in federatieve samenwerking de zedelijke en stoffelijke be langen van den handeldrijvenden midden stand te behartigen en te bevorderen. De middelen om dit doel te bereiken zijn a. het bestudeeren en bevorderen der ge meenschappelijke belangen b. het organiseeren van congressen en tentoonstellingen, c. het maken van propaganda door woord en geschrift, voorzoover een en ander ten goede kan komen aan het doel in art. 2 om schreven d. het desgevraagd verstrekken van voor- j lichting betreffende alle inrichtingen, welke i het belang van den handeldrijvenden mid denstand bevorderen, zooals credietbanken en informatie-bureau's; e. er naar te streven, dat bij de wetgeving rechtmatige rekening word* gehouden met de belangen van den handeldrijvenden mid denstand. Bij de toepassing dezer middelen zullen steeds geëerbiedigd worden de zelfstandigheid der afzonderlijke vereenigingen, de godsdien stige en politieke overtuiging van de leden dier vereenigingen, en de belangen van an dere standen. De Bond onthoudt zich van alle bemoeiing op godsdienstig en staalkundig gebied. Elke vereeniging welke zich ten doen stelt De Zaterdag ging rustig en kalm voorbij Zon dag reden evonwel verschillende lieden, door den couimandanl-generaal daartoe aangesteld, door het dorp om alle burgers, die in 't veld behoorden, uil te vinden en naar hun verschillende commando's terug te sturen en tevens alle beschikbare paarden te commandeeren. Men zag dan ook overal rijtuigen staan waarvan de paarden waren gecommandeerd en uitgespannen, met of zonder toestemming van den eigenaar. Ik had mijn paard bij een vriend gestald en stond dui- zond angsten uit, dat ze in mijn afwezigheid den stal zouden opeubrekeu en mgn paard wegnemen Zelfs nu de vgaud reeds zoo goed als binnen Pre toria was, ontbrak het niet aan allerlei optimistische berichten, die ouder de bestaande omstandigheden belaohelijk waren. Zoo beweerde dien middag iemand, uit goede bron te hebben vernomen, dat de omstaudigheden weldra zouden veranderen en er alle hoop bestond, dat het nibt onze zaak binuen- kort veel beter zou gaan hg liet als 't ware door schemeren, dat de Engelscheu genoodzaakt zouden worden, terug te trekken, en het nog lang niet zeker was dat Pretoria genomen zou worden ou Maandag ochtend werden we opgeschrikt door het gedonder der kanonnen 1 Ik had bosloteu, m(j den volgenden dag bij ma joor Wolmnrans aan tc sluiten, maar uit bet kanon gebulder, dat reeds vroeg iu deu ochtend gehoord werd, begreep ik, dat Khaki zeer uabg was en vond ik bet daarom noodig, voor mgn vertrek uil Pre toria (hetwelk ik begreep, dat aanstaande was) de de behartiging der belangen van den handel drijvenden middenstand, en krachtens de Koninklijke goedkeuring baret* Statuten rechtspersoonlijkheid verkregen heeft, kan lid worden van den Bond. De commissie van voorbereiding bestaat uit de heeren: prof. M.Noordtzy, Voorzitter; mr. Anne Anema, A. A. Collenteur, J. Das Dzn., dr. H. F. R. Hubrecht, dr. J. Nouwens, Thijs Plet, mr. J. G. Schölvinck, G. Schiir mann, mr. J. P. De Wilde en J. S. Meuwsen, Secretaris. Us. Joh. van de Vegt, uit Utrecht, hoopt hedenavond in «De Zaaier" hier vóór te gaan bij de godsdienstoefening der Chr. Gereformeerde gemeente. De Min -er van Financiën heeft herinnerd, dat als kantoren waar de Nederlandsche pas munt, mits voor niet minder dan vijftig gul den voor de zilveren en tien gulden voor de bronzen, kan worden ingewisseld tegen rijksdaalders, guldens en halve guldens in de Provincie Utrecht zijn aangewezen de kan toren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te: Amersfoort, Baarn. Drieber gen, Harmeien, Loenen, Maarssen, Veenen- dual, Vreeswijk, Wijk bij Duurstede, IJsel- stein en Zeist. Niet alleen de «Amersfoortsche Bestuurders Bond" maar ook de »Cbr. Besturen Bond" heeft de zaak der Beroepsraden ter harte genomen en inlichtingen omtrent hun samen stelling, werkkring en doel zooveel mogelijk verspreid. Telkens komt men ons nog inlichtingen vragen omtrent de Ongevallenwet, welke na- j middernacht van 3i Januari in werking treedt. I We verwijzen naar onze artikelen daar- over en herinneren, dat zij, die in verzeke- ringsplichtige bedrijven werkzaam zijn, van 1 Februari zijn verzekerd, zoo hun patroon hen niet bij eenige toegelaten maatschappij verzekerde, dan in ieder geval bij de Rijks verzekeringsbank Door de groote uitgebreidheid van het Kroondomein Arnhem is men te rade ge- §aan, dit te splitsen. Amersfoort zou daarbij e standplaats worden voor den Rentmeester in het nieuwe Rentambt, den heer H. baron Schimmelpenninck van der Oye, die zich metterwoon zal vestigen op «Randenbroek." De heer G. H. van Dam behaalde Zondag den 2den prijs in de tweede afdeeling van den nationalen wedstrijd door het «Hilver- sumsch Schaakgenootschap" ter gelegenheid van zijn 15-jarig beslaan gehouden. Er waren 15 deelnemers in deze afdeeling. De heer J. H. Leinweber, thans Gemeente ontvanger van Wageningen, staat no. 1 op de aanbeveling voor Ontvanger van Gorinchem. Een nieuw cornuniqué omtrent de militaire wetten luidt: De bestuursmaatregelen en reglementen, 5 in getal, ter uitvoering van de militaire bevorderings- en pensioenwetten, zijn zoo goed als gereed, zoodat de hoop bestaat.dat die wetten nog vóór 1 April a.s. in werking zullen treden. Df* levering van het munitie-brood ten behoeve van de daarop recht hebbende mili tairen te Amersfoort in garnizoen is wederom opgedragen aan de Machinale broodfabriek van den heer W. H. Meursing, voor 6.2 cent per rantsoen van 0.75 K.G. laatste schikkingen te maken en orders te vragou. Ik ging daarom naar den majoor en vroeg hem, wat er met de forten moest gebeuren. Mg werd toen, onder bevel van geheimhouding, medegedeeld, dat men besloten had, de forten niet te bezetten, daar dit alleen van nut zon wozen, indien men Pre toria liet belegeren. Daar dit een insluiting tenge volge zou hebben, waardoor een aftocht onmogelijk zou worden, had men het in den Zaterdag gehouden krijgsraad beter gevonden, ten Zuiden der stad stel ling te nemen en wauneer het onmogelijk bleek lang stand te houden, langs de oosterlijn terug te trekken. Ik informeerde of machines en electrische inrichtingen ook vernield moesten wordenmaar daar dit uit eeu krijgskundig oogpunt voor ons to taal geen voordeel zou opleveren en de vernieling dus louter vernielzucht zou schijnen, werd er be sloten, alles heel te laten. De vgund wits diohter bg, dan we eigenlijk dachten. Er was door den majoor order gegeven om een der Long Toms bij Zesmijlspruit op te stellen, maar toen men met hem daarheen ging, werd hij zooda nig met grauoatvuur begroet, dat terugtrekken het eenig doenlijke was. De majoor, die bezig was nog zooveel mogelijk de zaken in het artilleriekamp te regelen hoofdzakelijk het vervoer van kanon- amuiuuitie kreeg hiervau bericht, maar wilde het eerst niet gelooveu. Toen hg echter naar buiten ging en de granaten zag barsten, was hij ten volle overtuigd. Na aan een paar officieren orders te heb ben gegeven, vertrok hij in alle haast om den cotn- mandant-geueraal op to zoeken. Ik ging naar het dorp om alles voor mijn vertrok gereed te maken, haalde mgn paard uit den stal, zadelde het op, gespte eeu paar dekens en mijn jas vast. deed mgn patroonband on geweer om en vol komen toegerust, ging ik kijken, waarde vgaud was. Bg de kopjes ten Zuiden van Pretoria aangekomen, namen de onzen daar juist stelling; ik maakte mgn paard vast bg die van de burgers en heklom een dor kopjes; toevallig bevond zich daar geuerual Ooslbuizeu, van Krugerdorp, dio later sueuvelde bij een gevocht lunchen Krugersdorp eu Johannesburg. Ik vroeg hem, wat hg van den toestand dacht; hij gaf slechts halve antwoorden, maar zooveel begreep ik er wel uit, dat het van avond of morgen ochtend vroeg een „trappartij" zou geven. Lang duurde het nu niet meer of het regende granaten en vooral de forten Scbauskop en Klap perkop hadden het zwaar te verantwoorden, hoewel ze alleen bezet waren door nieuwsgierigen uit het dorp. Toeu eveuwel de lydit-grauaten op de wallen barstten, gaven deze lui verbazend gauw „pad" en was het vermakelijk te zien, hoe ze als 't ware uit den ingang borrelden. Waar ik me bevoud, was er van den vijand nog niets te zien en was hij slechts bezig met zijn kanonnen op onze posities te schieten er was dus geen spfake van, dat men kans kreeg om het geweer te gebruiken. Later hoorde ik, dat op beide vleugels met geweer gevochten was, waarbij verscheideue Engelscheu in 'i zand beten, maar, zooals reeds Rezegd, bg odb hield de vijand zich op een afstand. Ook nu weer gingen sommige burgers er van door, eer ze deu vijand gezieu hadden. Terwijl ik zoo zat rond te kijken, kwam er weer een 20-tal burgers aan, die hun posities vdrlaten hadden daar de kopjes niet dicht aan elkaar sloten, had de vijaud hen be paald gezienop do volgende open plek (dicht bij mij), was Khaki dan ook voor hen klaar, want rrtsst, springt er juist een granaat-kartets lusschen hen, zonder dat onze helden daar op gerekend hadden. Een paar giugen met paard en al onderste boven, terwgl de rest in vliegende galop dekking zocht; wonder boven wonder werd niemand bezeerd, waarover ik blij was, maar de schrik gunde ik hen van harte. Schauskop werd nog altijd beschotenzoo nu en dan kwam er een granaat over het fort heen en dan midden in Sunnyside terecht, tot grooteu schrik en ontsteltenis van de daar wonenden. De Engelscheu zullen we) verbaasd geweest zijn, dat huu vuur uit de forten niet beantwoord werd de Boeren ten minste waren het wel en er ook hoogst ontevreden over; de forten hadden een schep geld gekost en nu merk ten ze, dal zij daar geheel nutteloos stonden ik hoorde dan ook allerlei toornige aanmerkingen eu ik geloof zeker, dat verscheideneu reeds bezig wa ren in gedachten daarover een petitie aan de Re- geeriug op te stellen. Het begon laat te wordengevochten werd hier toch niet, dus besloot ik, den majoor op te zoeken. Ik vroeg aan verschillende artilleristen, of ze den majoor hadden gezien, maar niemand wist, waar hg was. Nadat ik een tijd laug doelloos had rond ge reden, ging ik in het artilleriekamp informeereu en vernam, dat de majoor juist daar geweest, maar weer vertrokken was. Het lot van Pretoria was iu dien tijd óok beslist, want juist bij het ondergaan der zon trokken de Boeren terugin grooten getale kwa men ze door Pretoria rijden om langs den spoorweg verder te gaan. Toen ik ook al de kauouncn dien weg zag opgaan, begreep ik, dat het niet een vlucht, maar een geregelde terugtocht waa. Ik wist totaal niet, wanneer Khaki Pretoria zou binnenkomen en besloot dus met de groote hoop mee te gaanhet plan om den majoor te gaan vinden, g3f ik op. Ik had dien middag reeds van allen, in wie ik belang stelde, afscheid genomen; zonder me dus verder nog om iets te bekommeren, trok ik Maandag 4 Juni 1900 's avonds om 6 uur uit Pretoria om er 19 Juni 1902 voor 'teerst weer in te komen. Terwgl ik moederziel alleen op eeu sukkel drafje daarheen reed en me aan allerlei zwaarmoe dige gedachten overgaf, hoorde ik op eens vlak naast me: „Alle wereld, mijnheer Sis jij dat?" Ik geef een bevestigend antwoord en kijk, bij het weinige licht dat nog aan deu hemel gloorde, wie de vrager is. Tol mijn blijdschap herken ik den adjudant, met wien ik op Molskop was geweest en later bij Ladyemith. Nu ik eeu vriend bij mij had, kreeg ik spoedig mijn opgeruimdheid terug en waren we spoedig druk aan 't „gezelsen." Daar het laat begon te worden, stelde deu Adjudant voor, een galopje te rijden (de order was, voorloopig tot Eerste Fa brieken terug te trekken); we zetten onze paarden in galop en reden flink aan, toen mijn paard viel, en ik over het paard heen eenige Meters in 't zand voortschoof. Gelukkig waren ruiter en paard onbe schadigd. maar mijn jas was er minder goed afge komen; terwijl ik van mijn paard de bekende para bool beschreef, was ik deu adjudant rakelings voorbij gevlogen en haakte zijn spoor in mijn jaszak met het ongelukkig gevolg, 'dat de jus tot onder toe uit» j scheurde. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1