Zaterdag 7 Februari 1903. No 5304. 52e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. ■np? A1IERSFOORTSCIE COURANT. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/-1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij adverte^tiëu van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis, dat krachtens telegraphiscbe mededeeling van den Minister van Oorlog van heden, de milicien-verlofgangers der lichting 1902 van de regimenten infanterie en van het korps genietroepen, die zich in deze Gemeente met tijdelijk verlof bevinden, onverwijld bij hun korps moeten terugkeeren. Do verlofgangers, die niet meer huD korps kunnen bereiken, zullen zich onverwijld in het meest nabij gelegen garnizoen moeten aanmelden. Amersfoort, 5 Februari 1903. De Burgemeester voornoemd, WUUTIERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis, dal krachtens telegraphische mededeeling van den Minister van Oorlog van den 5den Februari 1.1. de verlofgangers der lichtingen van 1000 en 1901 behoorende tot de regimenten infanterie en tot het korps genie- troepen den tienden Februari 1903, uiterlijk om 4 uur des namiddags, onder de wapenen moeten komen. De verlofgangers, die door staking hun korps niet kunnen bereiken, moeten zich aanmelden in het meest naby gelegen garnizoen. Amersfoort, li Februari 1903. De Burgemeester voornoemd. WUIJTIERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter openbare kennis, dat het onder staande afschrift der bekendmaking, bedoeld in art. 11, le lid van het Kon. besluit van 8. De cember 1902 (Stbl. no. 212), overeenkomstig het 2e lid vun gemeld artikel is aangeplakt. Afschrift. Bekendmaking De Voorzitter van Gedeputeerde Staten Utrecht, hiertoe door dit college gemachtigd, maakt bekend I. dat het aantal werkgevers, die te zamen éen werkgever kunnen aanwijzen, om mede te werken tot het opmaken eener voordracht voor benoeming tot lid-werkgever of plaatsvervangend lid-werkgever van den Raad van beroep voor do provincie Utrecht, met inachtneming der be palingen van het Kon. besluit van 8 Decem ber 1902 (Stbl. no. 212) is vastgesteld op 17, en bet aantal der gemachtigden van werkgevers, die te zamen éen werkgever kunnen voordragen voor benoeming tot lid-werkgever en éen voor de benoeming tot plaatsver vangend lid-wergever ran dien Raad van beroep, op 3. II. dat het aantal werklieden, die te zamon éen werkman kunnen aanwijzen, om mede te werken tot het opmaken eener voordracht voor benoeming tot lid-werkman of plaatsvervangend lid-werkman van den Raad van beroep voor de firovincie Utrecht, met inachtneming der bepa- ingen van genoemd Koninklijk besluit, is vast gesteld op 43, en het aantal der gemachtigden van werklieden, die te zamen éen werkman kunnen voordragen voor benoeming tot lid- werkmaD en éen voor benoeming tot plaatsver vangend lid-werkman van dien Raad van be roep, op 8. Utrecht, 2 Februari 1903. De Voorzitter voornoemd, (get). SCHIMMELPENNINCK VAN DHR OYE VAN NIJENBEEK. Voor een-,luidend afschrift, De Griffier der Staten van Utrecht, (get). C. R. MERKUS. Amersfoort, 5 Februari 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter kennis van belanghebbenden het onderstaand besluit lot wijziging der Pensioen verordening. De Gemeenteraad van Amersfoort, Besluit de Verordening regelende het pensi- onneeren der Gemeente-ambtenaren en bedienden te Amersfoort, d.d. 18. April 1899, te wijzigen als volgt Eenig artikel. Tusschen artikel 13 en 14 wordt ingevoegd artikel 13bis, luidende „Indien aan een ambtenaar of bediende vóór den dag, waarop zijn pensioen ingaat, eeu onge val overkomt, dat hem krachtens de Ongeval lenwet aanspraak geelt op uitkeeringen, wordt het pensioen met hetgeen hij krachtens deze wet geniet, verminderd. „De krachtens die wet verleende genees- of heelkundige behandeling, of vergoeding daar voor, wordt niet in mindering gebracht." Aldus vastgesteld in do openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort van den 4 Februari 1903. De Raad voornoemd, De Voorzitter, (get.) WUIJTIERS. De Secretaris, (get.) B. W. Th. SANDBERG. Amersfoort, 5 Februari 1903. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris. I B. W. TH. SANDBERG. I BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT, brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinder wet, aan H. van NIMWEGEN, wonende alhier, vergunning is verleend tot de oprichting van eene broodbakkerij in het perceel aan den Soe8terweg wijk G. ongenummerd, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie D. No. 1842. Amersfoort, 6 Februari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. VV. TH. SANDBERG. Ds. O. Genouy, Waalsch predikant te Utrecht, hoopt morgenavond half aclit in »De Zaaier" voor te gaan bij de godsdienst oefening der Walen hier ter stede. Aan het verslag over 1902, door het plaatselijk afdelingsbestuur van «Toonkunst" aan den Gemeenteraad ingediend, zij het volgende ontleend Blijkens vorig jaarverslag telde de af- deeliug ultimo December 1901, behalve de 5 eereleden, 186 gewone leden, haar Zang- vereeuiging 99 medewerkenden. Aan het einde van het jaar, waarover dit verslag loopt, waren ingeschreven 192 gewone leden, en 87 medewerkenden in de Zangvereeniging. De Zangvereenigiog gaf, onder leiding van haar Directeur den heer M. VV. Petri, in den loop van 1902 twee uitvoeringen van groote koorwerken. Kosteloos zangonderwijs genoten 161 kin deren van ouvennogenden, nml. 107 van de openbare Lagere school aan de Beekstraat en 54 van die aan de Koningstraatniet liet einde van 1902 namen aan het onderwijs deel 107 jongens en meisjes, 107 van de school Beekstraat en 60 van de Koningstraat. Het onderwys wordt aan iedere school vier maal 's weeks gegeven, telkens een half uur na alloop van den gewonen schooltijd, door de onderwijzers dier scholen, de heeren H. C. den Hartog en A. Veen. Het wordt be kostigd door bijdragen van eenige belang stellende ingezetenen en gesteund door een toelage uit bet onderwijsfonds der Maat schappij. De leerlingen volgen deze lessen zeer trouw en toonen steeds veel belangstel ling. Hun vorderingen gaven groote vol doening aan de talrijke bezoekers van de Openbare les op 1 Maart 1902 in de »De Arend", waar de kindereo onder leiding hunner onderwijzers bovengenoemd éen- en meerstemmige liederen deden hooren. De Muziekschool telde ultimo December 1901 137 leerliugen in 27 klassen met 45^2 svekelijksche lesuren, zijnde 85 personen. Aan het einde van 1902 warén ingeschreven 182 leerlingen in 32 klassen, met 51 welte- lijksche lesuren, zijnde 111 personen. Blijkens de maandelijksche rapporten aan ouders en voogden waren vorderiugen, vlijl eu gedrag der leerlingen zeer voldoende. Van de gemaakte vorderingen werden proe ven afgelegd in een openbare uitvoering in ïAmicitia" den 2-'sten April 1902. Met het begin van den cursus 1902/3 werd Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door »DOK TER". 40. Van onze verkenners was bericht gekomen, dat er zich op 'toogenblik geen vijand bevond tuischeu Van der Merwe-Btatie en Balmoral en dat hij druk bezig was, versterk iugen bij eeratgenoemdo statie op te werpen, zoowel ouder don rand als boven op. Nog altyd begrijp ik niet, dat wij dit voorbeeld, om dadelijk versterkingen te maken op de plek waar men eenigeu tijd van plan was te blüven, niet volg- don, maar daartoe kon men de Boeren nooit kry- §en, tot groot nadeel van ons en tot even groot voor- eol van de Engclsclien. Nadat we een paar dagen te Balmoral hadden doorgebracht, besloot de majoor een balf uurtje ver der bij een plaats, vlak naast dc spoorlijn gelegen, zijn tent op le slaan. Men bad liet voordeel uit do drukte te zijD en ook geeu hinder van hot vuil en het afyal der slachtbeesten, dat zich by een groot lager altjjd verzamelt en dikwijls een zeer onaange name lucht verspreidt. Generaal Botha volgde weldra dit voorbeeld, doch kwam niet bij ons, maar aan den anderen kant der plaats, aan do zijde naar Bal moral. Te zijnen behoeve werd die plek oen hallo voov den trein, zoodal als men ergens per trein been wilde, men niet naar Balmoral behoefde te gaan. maar bij de boerenplaats kon opklimmen. Kliaki hield zich rustig eu wy evonzoo. We had eeil klasse opgericht voor samenspel onder leiding van den leeraar der vioolklassen G. K. G. van Aaken, en met December de klasse voor Italiaansche taal, voornamelijk ten behoeve van de leerlingen der solo zangklasse, met den beer Pietro Mariatti, (Utrecht) als leeraar. Wegens vertrek naar bet buitenland van mej. Job. Petri, werd tot leerares in solozang na de Kerstvacantie benoemd ntej. Anna Fles, te Utrecht. De inrichting, welke in bloeienden staat verkeert, opent ook aan kinderen van min- gegoedeu met meer dan gewonen aanleg de gelegenheid, zich te bekwamen voor het on derwijs en de kunst. De Commissie voor de Muziekschool leed een gevoelig verlies door hel overlijden van den heer E. L. H. van Lanschot Hubrecht, die sedert de oprichting der school in 1886, haar belangen als Penningmeester der Com missie met groote toewijding voorstond. In de vacature werd benoemd de heer I. M. J. Hoog, Onder-voorzitter van de afdeeling. Het Bestuur der afdeeling mocht onver anderd werkzaam blijven. In de jongste ledenvergadering der plaat selijke afdeeling van het #Ned. Onderwijzers Genootschap" werd de vereenvoudiging van onze schrijftaal te sprake gebracht en na een zeer breede uiteenzetting door den heer A. M. Kollewijn Nz., een zestal stellingen ver dedigd. De meest belangrijke conclusie was deze a. Het is wenschelijk, de spelling van Te Winkel met de vereenvoudiging die daario in den loop der jaren van zelve is geko men (een, bun, enz. voor eene, eenen, hunne, hunnen) op de school te handhaveD. b. Het is wenschelijk, de spelling Kolle wijn onveranderd bij bel Lager onderwijs in te voeren. c. Het is wenschelijk, dat het »N. O. G". een schrijfwijze ontwerpe, waarbij met de vereenvoudigde spelling Koilewijn rekening gehouden worde. Deze vraagpunten werden door de vergade ring achtereenvolgens beantwoord, en wel: tegen a waren allen, als volstrekt onvol doende; ieder, die begrip van taal heeft, doet het reeds. Vóór b stemden allen, te gen c eveneens allen. De pas opgerichte Kamermuziek-vereeni- ging sJubal" mag zich in grooten bloei ver heugen. Haar ledental is reeds tot 32 ge stegen en bijna alle instrumenten voor een goed symphonie-orkest zijn uitstekend bezet, terwijl met grooten ijver iederen Vrijdagavond wordt gerepeteerd. den betrekkelijk weinig afwisseling en de eene dag was gelyk aan den anderen. Het grootste gedeelte van den dag werd dan ook door ons doorgebracht met „goen" spelen (de g bier uit te spreken als de Duitsche g) hetgeen bestaat uit het werpen van loo- den schijfjes gemaakt door de kogels der Mar- tine-Henry-patronen plat te slaan in een in den grond gemaakt kuiltje, waarombeen een cirkel 80 c.M. middellyn; de schijfjes, die binnen den cirkel vallen, tellen 5 punten en die in het kuiltje terecht komen, tien puuteu. Ik geef toe, dat hei een niet veel beteekenand spelletje is, maar het was uitste kend geschikt om den tjjd te verdrijven. Ik voelde in dien tijd vooral het gemis van boeken, maar daar was natuurlijk geen aankomen aan. Kost hadden we nog volop, terwijl we versche groenten en aardappelen op de plaats konden beko men. Te betreuren was het,"dat de weduwvrouw, de eigenares van de boerenplaats, misbruik van de omstandigheden maakte en ons veel te veel liet be talen. Dit wekte vooral de verontwaardiging van Rothmann op; hij beweerde, dat als de weduwe een weinig meer dan den gewonen prijs had gevraagd, hij dit had kunnen billijken, maar 200 procent en moer voud bij te bar en bjj bezwoer dan ook, dat hy op de eene of andere manier dit te veel betaalde geld er wel uit zou halen I Op een goeden ochtend zag ik hem dan ook op sliuksche wijze verdwijnen, om oen uurtje daarna mot zijn zakken vol hoendereieren terug te komen. Do kippen liepen, zooals de gewoonte is op boeren plaatsen, los rond en legden overal hun eieren, in don paardenstal, op de zolders, achter de kraalmu- ren, enz. Rothmann had dit Bpoedig in de gaten gehad en zijn tocht was met uitstekend gevolg be kroond. We aten nu eiken ochtend by ons ontbijt verauhe eitjes en Rothmann beweerde, dut ze hem dubbel lekker smaakten, omdat op die uiauier zijn rekening tusschen de weduwe en hem eenigszins vereffend word. Daar het was en dus het gras senaursun, vouden de paarden maar weinig te eten er was uog mielies en haver genoeg, maar de moeilijkheid be stond om er aan te komen. De Regeering had ■be- Eaald, welke prijs er voor de verschillende artikelen esteed mocht worden, maar deze prys was den be zitters te laag en ze wilden hun goederen daar □iet voor afstaan. Dikwijls heb ik me toen geërgerd over de hebzuchtigheid der Boeren. Ze wiideu maar niet begrijpen, dat. het land in moeilijkheid en nu de tyd aangebroken was, iets voor het vaderland over te hebben. Weinig vermoedden ze toen, dot de tijd zou aanbreken, dat ze genoodzaakt zouden wor den, alles aan den vijand af te staan; ze beklaagden zich er zelfs over, dat het nog wel hun eigen Re geering was, die ben wilde ruineeren, en beweerden, dat ze het nog liever aan Khaki voor niets gaven dan aan onze eigen mensoben voor te lagen prijs. Men zal willen beweren, dat dit overdreven is, maar ik sta voor e waarheid in ik geef de feiten zooals ze zich voordoden, zonder overdrijving, maar ook zonder er iets al te doenik wensch do Boe ren te teekenen, zooals ze zyn, met hun gebreken eu hun deugden jammer dat ik eerst later hun deugden kau aanwijzenik had dit ook nu graag willen doen. Het ging met de weduwe hier op de plaats evenzoo; een groot aantal zakken mielies had ze in haar sohuur, maar tegen den bepaalden prijs wilde ze deze niet afstaan. Er waren ook nog groote hoopen onafgewerkte mielies, die de Kaffers bezig waron af le maken, en wij waren dikwijls niet in staat, ouze paarden te voeren. Ik beklaagde me daarover bij den majoor en zoide hem, dat we nooit zouden leereu oorlog voeren er werd te veel op de bijzondere belangen gelet. „Majoor", drong ik aan „commandeer ilie mielies; straks komt deEngelsch- man eu legt op al die mielies beslag terwijl wy dan met ouze magere paarden moeten vluchten, heeft de Engelschmau volop en zal ons hartelijk uit- lachen, dat we hem het land vol melk eu honig laten, en wy zelf de woestijn intrekken". De majoor gaf me volkomen gelijk, maar zonder toestemming van den generaal durfde hy niet tot der gelijke maatregelen overgaanhet bleef, zooala het was, totdat een maand daarna het juist zoo giug als ik had voorspeld. Terwijl we ouze dagen in zalig nietsdoeD door brachten het is verbazend, hoe spoedig men aan nietsdoen gewend raakt, vooral in 't veld kreeg de majoor een telegram van den opzichter van Pu blieke werken te Nooitgedacht, waar de gevangenen werden opgeborgen en deze opzichter de barakken, enz. bouwden. In dit telegram werd hem gevraagd, mij op te zenden naar Nooitgedacht om te assistee- ren bij het inrichten van de eleetrische verlichting van het gevangenkamp; mijn broer was daar ook, werd er in vermeld. Hoewel ik bezwaar had tegen den bevelenden vorm waarin het telegram was ge steld, kwam ik met den majoor overeen, naar Nooit gedacht te gaau en de lui een handje te helpen. Trouwens ik vond eeu dergelijke afwisseling in het eentonig leven niet onaardig en vertrok reeds in den ochtend van den dag, volgende op dien, waarop de majoor hot telegram ontving. Mijn brrer woonde te Waterval-Boven en ik.ging daarheen; de trein verzuimde een paat uur te Maeha- dodorp en ik maakte van dit verzuim gebruik om bij luitenant Malan, die daar zijn tenten opgeslagen en het Commissariaat voor do artillerie gevestigd bad, te gaan eten. Ik kwam 's avonds te Waterval-Boven aan on vraa daar geheel onbekend. Ik had mijn broer wel een telegram gezonden, maar toen hy niet aan den trein was, begreep ik, dat het telegram vertraging bad gekregen door het groot aantal diensttelegrammen, die, nu de President de Waterval-Onder was, dage lijks in die richting verzonden werden. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1