Stadsnieuws. Marktprijzen. Advertentiên. zekerheid is nu vastgesteld, dat die ijstijd heerste, toen er in Europa reeds op enkele plaatsen mensen woonden, en dat in die tijd grote uitgestrektheden, die nu land zijn, door de zee bedekt waren. De gletschers van de Alpen kwamen toen over de Po-vlakte en over deZwabies- Beierse hoogvlakte. Skandinavië en Finland waren geheel vergletscherd, en van daar strekte zich een aaneenschakeling van glet schers uit tot het Uralies- en het Reuzen gebergte, de Harz en in de oostelike delen van ons land. Evenals nu nog in Zwitserland aan de moraines te zien is, stieten de gletschers van de rotsen grootere en kleinere blokken af, die met het ijs werden voortgeschoven, en die, toen de gletseher wegsmolt, als zwerf blokken op de bodem bleven liggen. Tot zulke blokken van Skandinavies gra niet behoren de stenen van de Hunebedden in Drente en de Auiersfoortse Kei. In de heiden van de provincie Utrecht worden nog van zulke blokken gevondenmaar zo groot als onze Kei is er geen in aangetroffen. In de smelting-periode van de gletschers in Duitsland was de bedding van de Rijn en die van de Maas een paar honderd Meter hoger dan tans, en hadden die rivieren meer de aard van bergstromen, die kleinere stuk ken rots in hun woeste vaart meesleurden en ze, afgeslepen, als rolstenen achterlieten in de lagere streken, waar de stroom in kracht sterk was afgenomen. Het zand, de klei, de rolsténen en de zwerfblokken, waaruit ons land in vroegere tijd door het water en de gletschers ge vormd is, draagt de naam van diluvium en nu heeft meo bij Amersfoort de eigenaar digheid, dat Rijü-. Maas- en Skandinavies diluvium daar samenkomen. De Amersfoortse vroedschap heeft heel wat zwerfblokken tot kleine stukken laten kloppen o. a. in de tijd van E. Meyster. De Amersfoortse Kei is aan dat lot ontsnapten als eenzaam overblijfsel wegens zijn afme tingen, 9 voet hoog en 6 voet breed*), wel waard op een goed in 'toog vallende plaats opgericht te worden, met een kort opschrift op 't voetstuk, dat de afkomst van de Kei vermeldt: voor sommigen als getuige van de omwentelingen, die by de vorming van onze bodem hebben plaats gehad, voor anderen om hun weetgierigheid op te wekken aan gaande de grootse werkingen van de na tuurkrachten. A. M. KOLLEWIJN, Nz. Volgens een door de heer Prederiks gevonden opgaaf. Zie Amerafoortsche Courant van 22 Juni 1896. In de jongste openbare vergadering van Gedeputeerde Staten van Utrecht is een huogst belangrijke beslissing gevallen in zake de Drankwet. Bij besluit van B. en W. der gemeente Utrecht van 20 Februari 1902 was afwijzend beschikt op een adres van mej. de wed. Vau Ramelen, Lange Viestraat 4 aldaar, waarin deze weduwe, op wier overleden man de vergunning liep, verzocht, dat deze vergun ning op het perceel zou blijven gevestigd. Deze afwijzende beschikking was gegrond op het leit, dat, sinds de invoering der jongste Drankwet-herziening, hij het overlijden van de vergunninghouder de vergunning werd beschouwd als geheel vervalleD. Een Koninklijk besluit van 29 Januari II. No. 70 schrijft thans evenwel aan Gedepu teerde Staten^vanJ Utrecht voor, hun goed keuring van bovenbedoelde afwijzende be schikking in te trekken. Dit besluit is ge grond op de overweging, dat bij een huwelijk in gemeenschap van goederen de vergunning moet worden geacht tot de gemeenschap te behooren. Met belangstelling zien wij de openbaar making van dit Kon. besluit te geraoet, be paaldelijk of daarin rekening is gehouden met art. 8 al. 1 der Drankwet, volgens welke de vergunning «geldt uitsluitend voor den persoon des verzoekers", met deze uit zondering alleen, dat o. a. bij overlijden van den gerechtigde tot uitoefening van het be drijf, dit gedurende het loopende vergun ningsjaar zonder nadere vergunuing kan worden voortgezet door de erfgenamen of een of meer der hunnen. De Gezondheidheids-commissie hield gis teravond na haar besloten vergadering nog een korte openbare. De Voorzitter, de heer D. van der Werff, deed door den Secretaris, rar. W. D. Caudri, het Jaarverslag voorlezen dat voor deze eerste maal slechts van October tot December loopt. Daaruit bleekt o. m. dat tot bode is be noemd H. van Maanen, dat vergaderingen werden gehouden op 10 en 27 October, 14 November en 12 December en dat voor in richtingskosten f20.895 en aan salarissen f47.675 werd besteed. De gezondheidstoestand gaf ook nu weder geen reden tot bijzondere opmerkingen. De commissie wydde baar aandacht aan den afvoer van regen- en menagewater in Utrechtsche straat en Bouwmaatschappü en correspondeerde daarover met den Inspecteur der Volksgezondheid. Zij inspecteerde twee huizen in deGroote Haag; éen ervan had ernstige gebreken, terwijl het onderzoek omtrent het andere nog niet geheel is voltooid. Door haar tussr.henkouist is bereikt, dat de woonwagens thans slechts voorbij de Grebbelinie mogen stationneeren. Er werden 3 gevallen van roodvonk en van diphteritis geconstateerd. Met groote erkentelijkheid werd gewag gemaakt vau de gunstige bepalingen door baron Van Boetzelaer gesteld ten gevolge waarvan thans de armlastige patiënten dei- Gemeente in het «Aldegonde-gastbuis" kun nen worden opgenomen. in onderzoelc zijn nog klachten omtrent drinkwater in de Aldegonde- en deStelling- werl'straat. Met ingenomenheid werd gecon stateerd, dat het Gemeentebestuur zeer mee werkt om in dergelijke klachten op afdoende wijze te doen voorzien. Herinnerd werd ook aan het b luit in de jongste Raadsvergadering omtrent het riool van Bouwmaatschappij en Aldegonde-straat naar Arnhemsche weg en omtrent dat tot intrekking van de door de Woningwet over bodig geworden Verordening op het onbe woonbaar verklaren van woningen. Hierna werd de vergadering gesloten. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de thans onder de wapenen teruggekeerde miliciens der lichtingen 1900, 1901 en 1902, in bet bijzonder die van 1900 en 1901, die bun bedrijf uitoefenen in het garnizoen waar toe zij behooren, voor zooveel de belangen van den dienst zulks toelaten, in de gelegen heid kunnen worden gesteld, toezicht te hou den op de door hen gedreven zaken. De hieronder vermelde lichtingen der mi litie van het wapen der infanterie worden dit jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen geroepenlichting 1897 voor 21 dagen, lichting 1898 voor 21 dagen, lichting 1898 voor 21 dagen, lichting 1900 voor 35 dagen. De tijdstippen waarop deze onder de wa penen moeten komen, zuilen nader worden bekend gemaakt. Reserve 2e luitenant jhr. mr. E. A. van Beresteyn, van het 5e regiment infanterie, heeft ontslag uit den militairen dienst ge vraagd. De gouden medaille voor 36-jarigen trou wen dienst, zal Vrijdag op plechtige wijze worden uitgereikt aan adjudant C. W. Bau- ling, van het 5e regiment infanterie. Sergeant J. Harmsen, facteur van het 5e regiment, die thans met verlof is in afwach ting van pensioen, is benoemd tot brieven gaarder te Eemnes. In het gister verschenen bulletin der «V P. N." zet de aigemeene Voorzitter, de heer M. L. Spruijt, zijn belangrijk artikel over «Het voeden en kweeken van kuikens" voort. Evenals het vorige is het van het hoogste belang voor den kipnenhouder, 't zij dan of hij liefhebber dan wel «eierfabri- kant" is. Ook om de anderen bijdrage is het Bulle tin de lezing overwaard. Het wordt gratis toegezonden aan alle leden der «V. P. N." (contributie slechts fl per jaar). Blijkens advertentie in dit nummer gaat de repetitie der Zangvereoniging van «Toon kunst" aanstaanden Maandag niet door. Het zangonderwijs aan ae Muziekschool wordt wèl gegeven. Ouder presidium van den waarnemend- Voorzitter, prof. F. Kenninck, hield Donder dagavond de plaatselijke afdeeling van den «Volksbond, vereeniging togen drankmis bruik" haar Jaarvergadering. De Voorzitter gaf er zijn onverholen spijt over te kennen, dat behalve het Bestuur slechts éen lid ter vergadering was opge komen en vond het hoogst jammer, dat zóo weinig belangstelling wordt getoond in deze vereeniging, welke is opgericht tegen den grootsten vijand des volks, net drankmisbruik. Die geringe belangstelling is juist bedroevend voor Amersfoort, dat bijna bovenaan staat op de lijst der plaatsen waar sterkedrank wordt gebruikt. Evenals de Beek, die de stad omstroomt, niet bruischend doch kalmpjes, is het vereenigingsleven, althans wat de «Volksbond" betreft. Toch gaf de afdeeling, die sedert 1897 vrywel sliep, in het afgeloopen jaar weder eenig teeken van leven. In Februari hield da Van der Meulen een lezing, doch het fjehoor, een 30 leden dei- afdeeling, bestond outer uit overtuigden juist zy voor wie de lezing werd bedoeld, waren er niet. Ook verspreidde de afdeeling onder jon gens lectuur, de «Nederlandsche jeugd", en afbeeldingen en trachtte op die wijze het komend geslacht, de spes patrhe, te weer houden van drankgebruikzij plakte de bekende Volksbond-platen aan en schonk voor de openbare bibliotheken. De Vletter's pakkend leesboek «Paljas". Vooral nu de Secretaris de heer S. Post- huma Jzn., de afUeeling gaat verlaten en dit ou de convocatie werd vermeld, deed het sir mnig leed, dat deze vergadering zoo slecht was bezocht. In den heer Posthuma, die door zijn ambt een zóo groote kracht is maar ook door zijn ambtelijke bezigheden liet secretariaat niet langer kan wa»rne™^? verliest de afdeeling ze<sr vee1. Spr. wist niet of de afdeeling, die slechts een waar nemend Voorzitter heeft, wel zal kunnen blijven bestaan en moest er op wijzen,dat als er geen goede Secretaris kan gevonden, ook hij het onder-voorzitterschap niet langer aandurft. Dan zal de afdeehng, die 27 Juli 1895 met zooveel enthusiasms werd opgericht, uiteen gaan en t kan dan wel heel lang duren eer er weder een at- deelibg komt. Door een der Bestuursleden werden nu de notulen der vergadering van 30 October gelezen, die ongewijzigd werden vastgesteiu, en het Jaarverslag en de Rekening en ver antwoording van den Secretaris-Penning- Hieruit bleek o. a. dat het ledental 93 bedraagt, dat de Ontvangsten 1229.o2 en de Uitgaven f189.825 beliepen, zoodat het kas-saldo f39.70 bedraagt tegen rund 170 ten vorigen jare. Als voorheen weiden sub- sidiën verleend aan de Amersfoortscbe foyn- bee-vereeniging en aan «Hooghullen De Voorzitter herinnerde naar aanleiding hiervan, dat de pogingen om liet volksloge ment «De Volksvriend", aanj de Helling straat, over te nemen, mislukt zijn. Eon gedeeltelijke vergoeding heeft de afdeeling echter in »Ons Huis" dat intusschen niet den geheelen dag geopend is en uok niet zoo gunstig ligt voor het doel van den Bond. Ook te dezen opzichte staat Amers foort dus achter bij andere plaatsente Hilversum bijv, wordt eerlang een Volks- koiliehuis geopend aan de Groest. De heer J. W. van Achterberg!) werd ver volgens als Bestuurslid herkozen, terwijl den heer Posthuma verzocht zal wordeu het secre tariaat te blijven waarnemen tot een opvol ger zal gevouden zijn, waarover reeds be sprekingen zyn geopend. Ingekomen was de bekendo circulaire van hot Hoofdbestuur omtrent het onderzoek der woningsloestandeu. Dat onderzoek is hier op de meest lollijke wij 3 vanwege liet Gemeen tebestuur verrichtde samensteller van liet zeer belangrijk rapport, mr. W. D. Caudri, is Secretaris der Gezondheidscommissie, welke evenzeer haar aandacht aan de zaak wydt. Voor de afdeeling valt dus te dezen opzichte niets te doen. Ter sprake werden nog gebracht de wijze van stemmen op de aigemeene vergaderingen van den Bond, en de quaestiën van den drankverkoop in de cantines en van de ver hooging van den accijns op gedisstiileerd Omtrent het tweede werd opgemerkt, dat door den Minister van Oorlog is bepaald, dat verkoop van sterkedrank in de cantines voorloopig moet worden gestaakt. Het Be stuur zal zich inmiddels om inlichtingen omtrent dezen verkoop wenden tot de offi cieren belust met het toezicht op de cantines. De beide overige onderwerpen worden be handeld in de April-vergadering. Hierna werd ae bijeenkomst gesloten. De millioenen-juffrouw is heden naar Utrecht overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld voorloopig onder beschul diging van oplichting, doch wie weet wat er nog zal volgen als bewezen zal kunnen wor den wat men deze siinulante aanwrijft, en naar het schijnt niet geheel en al zonder re den te laste Jegt. Hoe demonisch sluw zij is, moge hieruit blijken, dat achtereenvolgens twee doctoren bij haar groote hartszwakte hebben gecon stateerd. De politie vond de oorzaak tot den zwakken hartslag flesscheu, watten en wind sels met bloed, dat zij zich/elven heeft af getapt eer de dokter haar kwam bezoeken. Zoodra de geneesheer weg was, verzocht zij om eieren en melk om het gestoorde even wicht te herstellen. Hoe deze bedriegster, die om haar doel eerder te bereiken huichelde zeer vroom te zijn, er in slaagde het vertrouwen der ge- loovigen te winneD, moge wel hieruit blij ken, dat zij éen burgergezin voor omstreeks f200 oplichtte. Toen zij omstreeks Mei des vorigen jaars hier kwam. was zij aan beide zjjden mank. In huis zoowel als op straat, bijna een gausch jaar achtereen, heelt zij dat mankloopen vol- gehosden tot het in haar kraam te pas kwam, opeens genezen te zijn. Als wel van zelf spreekt, verkondigde zij op eens dat zij na een vurig gebed hoop op beterschap had ge kregen. De hier verworven nieuwe vrienden verheugden zich met haar in haar gods vrucht; en waarlijk, op eens was de mank heid geheel geweken. Maar e-'ger, veel erger nog dan al dit schandelijk bedrog is de verdenking, die hoe langer zoo luider wordt uitgesproken, dat zy personen, die door haar omtrent deerfenis- queestie wareu ingelicht, naar het leven heeft gestaan. Wat hiervan zij, zal de justitieele exper tise hebben uit to maken. Een leit is het, dat tal van personen, die brieven van haar i ontvingen, op eens zwaro hoofdpijn kregen, niet alleen hy of zij die den brief opende (heh ook (le overigen die m de kamer wa ren. Ook zij, die tijdens em barer - we der gesimuleerde - ziekten by haar waak- ten en, op haar verzoek, de kamer steeds in halfdonker moesten hullen, werden steeds onoasseliik tot ten slotte niemand meer wifde waken. De zieke werd toen ook eeus- ^ndien'door het scheikundig onderzoek be wezen kan wordeu wat «men" hier als reeds vaststaand beschouwt, dan zal deze rechts zaak er een worden welke stof geelt tot een roman in een oneindig aantal deelen. Een roman waarin helaas deze vrouw een rol speelt, den mensch volkomen onwaardig. In de «Sterns des Volks" lezen we, dat in de gecombineerde ledenvergadering van de Rhenensche Arbeiders Kiesvereoniging en de afdeeling Veenendaal der S. D. A. P. tot candidaat voor het lidmaatschap der Twee de Kamer in het district Ede is gesteld J. Oudegeest. Een goede gedachte lezen, is in zichzelf een zaad uitstrooien, dat wellicht eenmaal kou reus van een boom wordt. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, Don Helder 13 Februari. GEMENGOE AVOND. Leden toegang mot dame. Haarlem 20 Februari. ELIA8. Leden toegang mot dame. Amersfoort, 13 Februari 190'. Appelen f3. a f6.- Peren f().— a fO.Zanduurdappelen 1' 1.80 a 12.— Noen- dereieret. f3.50 a f4.25 per 100 stuks. Boter I l.35a 11.50 p k. Kippen 10.80lï f 1.20. Kuikens f l.a f 1.30 Piepkuikens 10. a I'0.— Ganzen f0. l'ü.— Eenden f I.;i f 1.30 Hazen f 0 o fü.- Wilde konijnen f 0.— a 10.Tamme konijnen 1*0.80 a f 1.50 p. St. Duiven f0.40af0.80. n. paar. - Vette varkens f0.— a (0.—. Magere varkens f 14.a f20.Zeugen fU.- a 10.— Biggen f8.- f12. Aangevoerd waren ongeveer: 120 beet. Appelen, heet. Peren, heet. K lei aardappelen, 100 heet. Znndaardappelen. 40000 st. Hoendereieren, 1200 kilo Boter, Vette varkens, 20 Magere varkens, Var kens voor exportslagerijen, 350 Biggen en Zeugen. LIEFDADIG HE II». Tot het geven van inlichtingen aan De- partementshoo I'd e n, W ij k b c z o e- kers en Belangstellenden zal het Centraal-bureau a.s. DINSDAG 17 Februari des namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. van DE STA DT, Kleine Haag 7. Tot onze diepe droefheid overleed heden, na een langdurig lijden, onze geliefde Zoon, Broeder en Beluiwdbroeder DKKK HENDRIK, in den ouderdom van 25 jaar. I). H. EIJSINK. M. EIJSINK Stenvkrs. A. EIJSINK. G. EIJSINK— Van Ai.tena. M. EIJSINK. L EIJSINK. M. EIJSINK. Amersfoort, 14 Febr. 1903. Voor cle vele hartelijke bewijzen van deelneming en belangstelling, gedurende de laatste weken onder vonden, betuigen wy onzen innigen dank. P. van der MARK. C. van der MARK— Oleveringa. R. P. van der MARK. Amersfoort, 13 Febr. 1903. V Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij de gedachtenis aan mijn 25-jarig Presidentschap der St. Viucentius-vereeniging alhier en bij mijne benoeming tot Ridder inde Orde van den IJ. üregorius den Groo te, betuig ik, ook namens mijne Eohtgonoote, hartelijken dank. D. P. HAMERS. Amersfoort, 14 Febr. 1903.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2