Stadsnieuws. Advertentiën. Aanbesteding. Werkmeid Tweede meid TE KOOP DAMES-RIJWIEL. toestanden b(j ons in het leven geroepen en de gevolgen zijn merkbaar in hetgeen ik U hierboven mededeelde aangaande ons landje. Waarom zoude wat bij ons den toets der practijk doorstaat, ook niet bij II mogelijk wezen Ik gevoel, dat het hart mijner landslieden van vaderlandsliefde zal zwellen, wanneer ik hun, van uit den vreemde, deze regelen, door middel van Uw ook bij ons veel gele- zeublad, onder de oogen brengik wensch vurig, geachte Redactie, dat mjjn klein, nietig vaderland het voorbeeld moge geven aan het machtige Holland hoe, door samenwerken van de edelsten in den lande met het volk, de treurige toestanden waarin Holland zich bevindt in duurzame verbetering kunnen overgaan. C. H. H. P.S. Ik vergat nog U mede te deelen, dat, daar w\j absoluut geen leger onderhou den, onze grenzen soms worden overschreden door burgers van andere machtige Staten, doch op de bekende wjjze van Jameson's •raid" in Transvaal. Het komt dan wel een enkelen keer voor, dat een onzer burgei's door dien inval schade ondervindt, eer de indringers kunnen wor den overtuigd, dat ze aan de andere zijde van onze grenzen te huis behooren. De schade wordt dan zoo goed en spoedig mogelijk van Rijkswege hersteld, doch soms wordt er een zware verwonding aan een onzer burgers toegebracht of wordt er een enkele gevankelijk medegevoerd. Dit is een bezwaar, ik erken hetmaar het weegt toch niet op, volgens de bij ons algemeen geldende opinie, tegen de bezwa ren die ook andere landen van die invallen ondervinden. Is het daar noodzakelijk een legermacht eerst bijeen te roepen, bij ons is ieder burger onmiddellijk bereid, de in vallers te keeren. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den Hee Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, d.d. 19 Februari 1903, No. 1 A. Z. (Provinciaal- blad No. 34). Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat ingevolge de Wet van 8 November 1815 (Staats blad No. 51) alle vorderingen ten laste van het Rijk over het jaar 1902 vóór den 1 Juli e.k. moeten vrorden ingediend bij de autoriteiten door wie de bevelen tot het doen van leverantie zijn gegeven en dpt de belanghebbenden die hiertoe van de tusschenkomst des Gemeente- bestuurs wenschen gebruik te maken, hunne de claration vóór den 30 Jnni aanstaande ter Secre tarie behooren in te leveren. Amersfoort, 24 Februari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Ds. P. J. M. de Bruin, Chr. Gereformeerd predikant te Apeldoorn en beroepen bij de Chr. Gereformeerde kerk te Bunschoten, hoopt hedenavond in «De Zaaier" hier voor te gaan bij de godsdienstoefening der Chr. Gereformeerden. Ds. G. Mansvelt, predikant te Schevenin- gen. hoopt Donderdagavond half acht in «De Zaaier" hier de vierde der vijf winterlezingen te houden welke uitgaan van de Chr. Jon- gelings-vereeniging Ps. 119: 9 en zal dan spreken over «Het methodisme". Heden is het 40 jaar geleden, dat hier de eerste spoorwagen der N. C. S. uit Nijkerk aankwam, z(j het ook door een paard ge trokken. Het gereed komen van dat gedeelte der lijn gaf den arbeiders en opzichters aanlei ding tot dit tochtje. Deu 27 Februari 1803 werd de telegraaflijn aanbesteed 6 April werd de proefrit Utrecht- Amersfoort gehouden, 16 Juli werd de lijn feestelijk geopend en 20 Augustus tot Kater- veer voor het publiek in gebruik gesteld. De Commissie in zake het oprichten van een nieuwe Zwem- en Badinrichting alhier moet, tot haar spijt. aan de in gezetenen bekend maken, dat door de geringe deelname (ruim f5000) aan het beuoodigd kapitaal van f18000 van de uitvoering waarschijnlijk niets zal komen. Als laatste poging wordt de inschrij ving nog opengesteld tot 15 Maart a.s. bij de heeren Tromp van Holst, Van der Horst Bruijn en mr. Prikken. Mocht het kapitaal dan niet voltee- kend zijn, dan is de Commissie verplicht, haar mandaat neer te leggen en zai Amersfoort een schoone gelegenheid heb ben laten voorbijgaan om, voor betrek kelijk weinig geld, in het bezit te komen van een ruime en goede Zwem- en Bad inrichting, waaraan zulk een groote be hoefte bestaat. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende Maandagavond hield de plaatselijke afdee- ling van den «Christelijke Nationale Werk mansbond" haar vijfde jaarvergadering in het gebouw «Eben Haëzer". Geopend zijnde door den Eere-Voorzitter, ds. Ter Haar Romeny, met gebed en ziDgen van Ps. 252 werd gelezen Tim. 31 tot 8 met een korte toespraak daarover, in welken tijd wij ons thans bevinden en dat wij ons gedrageD moeten a's wijzen, maar niet als onruststokers, want er is maar éen Leidsman door Gods gestelde machten. Daarop kregen wij het verslag van den 1sle Secretaris. Deze zei, dat de afdeeling niet is achteruitgegaan, ai hadden er sommige leden bedankt en waren eenigen geroyeerd wegens wanbetaling of werken bij ziekte. Zij telt thans 165 leden 21 nieuwe leden werden aangenomen. De afdeeling is inliet be zit was gekomen van een eigen gebouw waar aan veel zorgen en moeite verbonden waren, maar een afdeeling die pas vijf jaren bestaat i en dan een eigen gebouw bezit, moebt niet onder het geringste geteld worden, maar hij hoopte, dat allen zouden medewerken om het gebouw staande te houden. Dit werd met applaus begroet. De Penningmeester mocht zich in een ba tig saldo verheugen. Er werd in het afge- loopen jaar f245.961/6 ontvangen en f240.211/6 uitgegeven, dus nog f575 over, en f52 op de Spaarbank cf f57.75 te zamen. De Penningmeester van het Ziekenfonds deed allen schrikken door de groote uitgave 178 weken heeft hij uitgekeerd eu waar hij het vorige jaar sloot met een batig saldo van f745.98, sloot hij haar thans met een saldo van f632.85 dus f 113.13 was deze achteruit gegaan. Aan de beide Penningmeesters werd namens de afdeeling door den Voorzitter dank be tuigd, voor hun accuraat beheer; aan den Penningmeester van het Ziekenfonds orarede deze het z o geheel belangloos doet. De volgende motie werd met algemeene stemmen aangenomen: De ledeD, hedenavond vergaderd, hoewel ten volle erkennende, dat zij langs den or delijken weg naar verbetering van hun toe stand streven mogen, spreken als hun ernstige overtuiging uit, dat werkstaking door hen veroordeeld wordt als plichtverzaking en schending van beloften, als opstand tegen de van God gestelde machten, en daarom in strijd met de beginselen des Evangelies, waaruit ook de Christen-werkman eenig en alleen leeft. Donderdagavond herdacht de afdeeling haar vijfjarig best an feestelijk in het calé' «De Arend". Deze feestavond werd geopend door den Eere-Voorzitter met gebed en zingen van Psalm 118: 1 daarna werd een gedeelte ge lezen uit. Ps. 103 met een korte toespraak daarover. Daarop werd een korte toespraak gehouden door den Voorzitter en hij riep alle leden met hun echtgeuooten een hartelijk welkom toe. Terwjjl de sigaren en chocolade met beschuitjes werden rondgevleeld. werden toe bereidselen gemaakt voor do samensprakeo, welke alle veel bijval vonden. De Zangvereeniging «Crescendo", waarvan den heer A. Veen Diresteur is, gaf eenige nummers ten best Onder dit alles .vera een tombola gehou den die f22.286 en een collecte, welke f3.15c te zimen f25.44 opbrachten ten bate van bet eigen gebouw. Zoo was het ongemerkt middernacht ge worden. De Eere-voorzitter sprak een pas send woord eD dankte namens de afdeeling het Bestuur voor dezen genotvollen avond. In 't bijzonder bracht hij dank aan den Voorzitter C. van Zwol en den Secretaris W. Jagtenberg voor hun bemoeienissen in het atgeloopen jaar met het aankoopen van het gebouw «Eben Haezer" voorheen «Volks heil", en sloot hij den avond met gebed en bet zingen van I's. 7211 waarop iedereen hoogst voldaan huiswaarts keerde. Ook voor het volgende Manifest aan de Nederlandsche arbeiders wordt plaatsing gevraagd De Hoofdbesturen van het Nederlandsch Werklieden-Verbond «Patrimoniumden Christelijk-Nationalen «Werkmansbond", de werkiieden-vereeniging «Maarten Luther" en en het «Christelijk Arbeids Secretariaat", spreken hun verontwaardiging uit over den oproep tot staking, uitgegaan van zich noe mende neutrale en socialistische bonden, op 20 Februari te Amsterdam vergaderd; protesteeren tegen de poging om de Ne derlandsch arbeiders te brengen tot revolutio- onair verzet tegen de Regeering, een verzet in beslisten strijd rnet de Christelijke ver houding tusschen volk en overheid, niet te rechtvaardigen door het bestaan van recht matige grieven onder de spoorwegarbeiders spreken hun overtuiging uit, dat de arbei dersbeweging door de paden van het recht te verlaten, zich de kracht tot. blijvend wel slagen rooft, daar Gods zegen niet kan rus ten op een streven, waarin met Zijn Woord en Wet niet wordt gerekend zijn overtuigd dat dit Ministerie krachtens zijn beginselen en regeerings-program by bet vervullen zijner zware taak de rechtmatige zelfstandigheid der arbeiders zal handhaven verklaren, dat Christenarbeiders de Ke- geering in deze moeilijke tijden hebben te steunen en roepen alle arbeiders van Christelijk beginsel op, zich te organiseeren in eigen vereenigingeD, opdat ook in de vakbeweging de doorwerking der revolutionaire beginselen ifrorde gekeerd en de strijd voor het recht en belang der arbeiders worde gevoerd naai de beginselen van Gods Woord. Gister verscheen het 3e supplement op den Rijks-telephoongids. Het meest belangrijke er in is wel de aan kondiging dat met 1 Maart de gelegenheid om gesprekken te voeren met Berlijn, Bre- meu, Frankfurt, Hannover, Hamburg, enz, niet te 7.30 doch te 8.30 eindigt. Op verschillende plaatsen van de stad, vooral bij op het Zuiden gelegen huizen, werd gisterochtend omstreeks 11 uur op ruiten en kozijnen een neerslag van bruin geel stof waargenomen. Het zei file verschijnsel werd ook waarge nomen ie Arnhem, te Loosduinen en te Vlis- singen. Zou 'tnog asch zijn van den MontPelée? De Jaarvergadering der vereeniging «Am bachtsschool voor Amersfoort en ornslreken" wordt Vrijdagavond in «De vergulde Zwaan" gehouden. Het concert door artisten van de Nieuwe Nederlandsche opera in «Amicitia" te geven, is thans vastgesteld op Zaterdag 28 dezer. Men zie het programma'op de aanplak biljetten. Doe met uw opgegaarde kennis als met uw horloge. Haal het niet uit omtetoonen, dat gij er een hebt; maar vraagt men u hoe laat het is, zeg het dan. RECLAMES- I5 regels f 1.25elke regel meer f0.25. hfi die kwaal gedurende zijn milit aire loopbaan al stafmuiikant had opgedaan. Volgens de «Arnh. Crt". zal kolonel J. M. Campbell, commandant van het 8e regiment infanterie, binnenkort worden bevorderd tot generaal-majoor en belast met het bevel over de 2e divisie. Het «Hdbld." weet mee te deelen, dat kapitein A. A. van Schilfgaarde, van het 5e regiment infanterie, is bestemd om als re- giments-adjudant op te treden. Reserve-luitenant A. J. A. Bake, van het 5e regiment infanterie, heeft verzocht, vrij willig ouder de wapenen te mogen komen. Bij de Rijschool der cavalerie worden op 1 Juni voor den strijd van 2 jaar gedeta cheerd de luitenantsB. W. baron Van Dedem en R. O. van Manen, van het Ie regiment huzaren; jhr. J. H. A. P. von Schmidt auf Altensladt, van het 2e regiment en VV. J. Jeltes, van het 3e regiment. liet wasschen der wollen dekens van het garnizoen Amersfoort is voor dit jaar opge dragen aan de firma De Veer Derksen, te Velp, voor f0.13 per stuk. Zondag verloor het eerste elftal van «Quick" door allerlei tegenspoed op eigen terrein met 21 tegen «Rapiditas" uit Rotterdam. «Quick's average is nu 22. »U. D. I." sloeg te Utrecht «Celeritas" met 4-1. Aanstaanden Zondag speelt liet eerste elf tal van «Quick" te Utrecht tegen het eerste elftal van «Hercules", terwijl het tweede elftal van «Quick" op het terrein aan den Leusderweg speolt tegen het tweede elftal van «Hercules". Zaterdag sloeg het derde elftal van «Quick" het tweede van »U. D. I." met 43. X>c liter l'RANZEN, voljeL. Ik bad altijd, zoo ging hij voort, een moei gevoel in de beenen, eu zulks was niet op eeus gekomen, maar van lieverlede, en die rbeumatische pijueii waarvan ik veel te lydeu bad, deden zich vooral voor in de rechter beup. Op 't laatst werden die pijnen zelfs zoo ondragelijk dat ik niet meer wist hoe er mij vau te bevrijden. Op aanbeveling van een mijner kennissen, die zelf ook de 'goede uitwerking der Pink Pillen van dr. Williams ondervonden had, ging ik ook tot hun gebruik over, en weldra mocht ik mij over een goed resultaat verbeugen, daar mijn rbeumatische pijnen tbaus verdwenen zijn. Ik kan een ieder ze ten zeerste aanbevelen eu machtig U miju attest en portret hetwelk op waarheid gegrond is te publiceereti. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds op een grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende bestanddeeleu bezit, ten ze in geenen deele. Koopt ze slechts by de- depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of, zoo gij maar eenigen twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder komen den heer Suabilié. Prijs f 1.75 de doos, f9 per 6 doozen. Verkrijg baar bij Suabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofdde- polhouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, dro gist, Langestraat 23 te Amersfoort, en A. db Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het namaaksel der Pink Pil- u,_hb, len heeft nog nooit iemand ge- jijk a) nezen. rcSjfe Iriy owwriS Afbeelding der doos: ■■df *7 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT zull.-n op Donderdag 5 Maart 1903, 's voormiddags te elf uren, ten Raad- huize publiek AANBESTEOEN: Bestek I. De levering van 00000 Waal-straatklinkers. Bestek II. De levering van gor dijnen, enz. in het schoolgebouw aan den Ouden Soesterweg te Amersfoort. Bestek I ligt ter Gemeente-secretarie ter inzage, terwijl het bestek II op franco aan vraag it 10 cents aldaar verkrijgbaar is. Inlichtingen op het bureau van den Ge meente-architect, alle werkdagen van 10 tot 12 uren. Gevraagd zoo spoedig mogelijk WV er eene beschaafde alléén voor den dag. Brieven franco No. 99 Bureau (oude) Amersfoort sche Courant, Kortegracht 9. Met MEI wordt gevraagd eene flinke ook kunnende tafeldienen, buiten bij Amers foort. Brieven franco letter G. aan de firma A. A. W. BOLLAND, Boekhandel, Goes. Eind goed, al goed Men heeft niet noodig als men soldaat geweest is j de een of andere oorlog meegemaakt te hebben om I den invloed van het militaire leven op lalere jaren op zijn lichaamsgestel te ondervinden. Het gewone militaire leven met zijne jaarlijksche kampeeringen en bivakken in ons vochtig Nederland zijn reeds voldoende een noodlottigen invloed uit te oefenen op vele personen. En iedereen weet, zoo niet bij onder vinding dan toch van booren zeggen, dat vele mannen op zekeren leeftijd rheumatiscbe aandoeningen heb ben en die wel degelijk het gevolg zijn van de koude en vochtige nachten die zij in een bivak heb ben doorgebracht. Zoo was 't ook 't geval met den heer H. Franzen thans muziekonderwijzer wonende in de Sloestraat 23 te Arnhem. Genoemde heer ver haalde aan onzen verslaggever bij zijn bezoek, dat hij sedert 20 jaren aan chronische rhcumatiek ge leden had, en het was zijn stellige overtuiging dat NOODHULP. Voor DIRECT wordt gevraagd een P. G., niet ouder dan 25 jaar, goed kun nende tafeldienen en huiswerk verrichten. Brieven onder «Noodhulp" aan het Bureau (oude) Amersf. Courant, Kortegracht 9. een weinig gebruikt 1ste klasse Dürrkopp Te bevragen bij den heer Van ECK, Rij wielhandelaar, Amersfoort. SOCIËTEIT „AMICITIA". Groot OPERA-CONCERT te geven door de Solisten der Nieuwe Nederlandsche Opera op as n nw im Zie de aanplakbiljetten.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2