Dinsdag 10 Maart 1903. PHOUNIX - BROUWERIJ. No 5317. 52e Jaargang. Feuilleton. H. MFJTHSING Co. AMERSFOORT. Export naar Oost- en West-Indië. AMERSFQORTSCQE COÏÏRAET. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ4. franco per post ƒ4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25; elke rege! meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9- Tolephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijks directe belastingen enz. te Amsterdam executoor verklaarde kohier No. 5 van de belasting op bedrijfs en anderen inkomsten over het dienst jaar 1902/1903 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan vvien ieder verplicht is, zijnen aan slag op den bij de wet bepaalden voet te vol doen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat- en aangeplakt te Amersfoort, den 7. Maart 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De wetsontwerpen. Men schrijft ons uit 's-GravenhugeTer wijl de stand der werkzaamheden in de Don derdag gehouden bijeenkomsten van de le en de 5e afdeeling 's middags deed voorzien, dat de openbare vergadering ook nog niet tegen Vrijdag kon worden belegd, is de dag voor de interpellaties Mees en Troelstra weer onzekerder geworden, door ontvangst van een telegram, meldende dat de heer Troelstra, die reeds Woensdag ongesteld was, door in fluenza is aangegrepen en daardoor verhin derd is de eerstvolgende dagen aan .ie werk zaamheden deel te nemen. Blijlt hij ziek, dan- zal de heer Schaper de interpellatie overne men en toelichten. Inmiddels werd bepaald, dat ook Vrijdag de Kamer geen openbare zitting zou houden, doch dat de openbare zitting Dinsdag 10 Maart 's ochtends te 11 uur wordt hervat. Het onderzoek der voorstellen heeft Zater dag in de laatst zittende afdeeling tegen halfvijt een einde genomen. Tot. die afdeeling behooreude heeren Ter Laan, Schaper, Mel- chers en Hugeuholtz. Buitengewone spoed is gemaakt met het opmaken van het Voorloopig verslag. De Commissie van Rapporteurs heelt zich reeds Wuensdagavond geconstitueerd en is overgegaan tot vaststelling der hoofdpunten betreffende de algemeene beschouwingen, die thans in alle afdeelingen gesloten zijn. Tot Voorzitter der Commissie van Rap Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door »DOK TER". 62. Had ik een goed rijpaard gehad, dan zou ik wer kelijk pleizier gehad hebben in dien tocht door het Boschveld; nu ik echter het grootste gedeelte van den tocht loopen moest, ging het genoegen tamely k wel verlorende weg was erg zanderig, wat, in ver band met de verbazende hitte die daar heerschte, een wandeling tot een zwaar corvee maakte. Den 29sien September bereikten we Blijrivier. De majoor besloot hier te blijven, tot de artilleristen, die dereserve-muileu en trekossen aandreven, zouden zijn aangekomen. Er waren n.l. een paar muilen „klaar" gereden en deze zouden tegen een paar andere worden geruild. Zjj arriveerden dien avond en ik maakte op aanra den van Rothmann van deze gelegenheid gebruik om myn paard weer in de reserve te plaatsen, want het was langzamerhand zóo kreupel geworden, dat ik meer last dan pleizier er van had. Ik was wer kelijk bljj het paard te hebben afgegeven; iu'tvor- volg reed ik een wagen, wat veel pleizieriger was dan op een zandigeu stoffigen weg in een tempera tuur van 100' Fahr. te loopen meteen kreupel puard op sleeptouw. De volgende dag was een Zondag en dus XOu men niet voor den middag gaan trekken en dan nog maar een klein eindje. Er was dus eeD geheele morgen beschikbaar, die, om te beginneu, door mij Ïebruikt werd om veel goed te wasscheu. Nadat ik iermede gereed was en terugkwam, vroeg Roth mann of ik geen lust had, met hem de bossciien in te gaau eu te probeereu iets ouder schot te krjj- gen, we zouden dan tevens, na een eind langs de rivier te hebben gejaagd, de wagen achterop komen, die we dan wol by de volgende uitspauplek zouden' aantroffen. Rothmann waB hier vroeger al geweest om te jagen on kende de sporen van al het wild, dat hier aan porteurs is rif. Nulens benoemd. De bijeenkomst der Comthissie van Rap porteurs in zake de regeeringsvooi-stellen ving Maandagochtend te 10 uur aan. De groote spoed dien de commissie achter haar arbeid zet, doet verwachten, dat haar verslag nog deze week verschijnen kan. De «Nieuwe Crt." schreet, dat het besluit van de meerderheid der Kamer om reeds Dinsdag de bekende ontwerpen in de afdee lingen te onderzoeken voor het houden dei- interpellaties, waarschijnlijk te verklaren is uit de «vrees voor urenlange redevoeringen (bij de interpellaties), voor een op de lange haan schuiven der ontwerpen en een ge spannen blijven van den toestand". De «Nederlander" acht dit volkomen juist; «immers al zullen de interpellaties ook na het afdeelingsonderzoek uren of dagen kun nen duren, ze nemen dan geen tijd in be slag, ze houden dan niet op en brengen geen stremming, omdat er dan in dien lijd ge werkt wordt aan het Voorloopig verslag. Het was dus wel degelijk spoed betrachten, het sectio-onderzoek te laten voorgaan". De «Arnh. Crt." schrijft: «Blijkens de benoeming van de heeren Drucker en Van der Vlugt tot rapporteurs over de ontwerpen, met medewerking van de rechterzijde, blijft deze gelukkig bij de tactiek van doordrijven niet volharden. «Van de behandeling der ontwerpen in de afdeelingen is ons ter oore gekomen, dat daarop een zakelijk en wetenschappelijk zóo scherpe critiek is geoefend, dat nu reeds met zekerheid is te voorspellen, dat zij niet in het «Staatsblad" zullen verschijnen dan na zeer belangrijke wijzigingen te hebben ondergaan". Zie Laatste berichten. De protest-meeting, te Amersfoort. De Zondag is bestemd geweest als de «Na tionale protestdag tegen de Koeliewetten" I en al mogen op andere plaatsen des lands j de protest-meetingen druk bezocht zijn ge- weest, te Amersfoort, waar 's middags om 3 I en 's avonds om 8 uur in het lokaaltje van I den «Bestuurdersbond", dat volgens betrouw- bare inlichtingen 15X5 M. groot is, de ver- i gadering werden gehouden, is beide malen I gesproken voor overtuigden, 's Middags zoo wel als 's avonds werd gevraagd of Christe lijke werklieden dan wel Roomsch-katholieke Volksbonders ter vergadering waren en of I eenig auder iets in het midden had te bren- gen tegen het aangevoerde, doch beide keeren had die uitnoodiging geeu gevolg. I 's Middags waren er een 150, 's avonds een j 200 personen, beide malen ongeveer de zelf- denalleen 's middags waren er zeer enkele nieuwsgierigen, die echter al spoedig weer heengingen. I 's Middags sprak de heer P. Hols, bezol- digd Secretaris van den «Alg. Ned. Typo- j graten Bond", uit Amsterdam, die den schuld der onrustige tijden weet aan de spoorweg- directies welke jareu achtereen (le grieven barer beambten negeerden. Het geheel? j spoorwegpersoneel was daardoor ontevreden en zoodra het sein tot staken kwam, staakte het, er niet naar vragend welke de reden tot staken was. Vervolgens besprak hij art. 284 bis W. v. S. waarbij hij de zeldzame royaliteit der patroons deed uitkomen, die nog nooit zóo gul zijn geweest als nu met de bedreigde gtraffen van maanden en jaren. De enquête noemde spr. een wissel op de eeuwigheid en totaal overbodig omdat de spoorarbeiders reeds alle macht hebben om de verbeteringen, welke noodig zjjn, in te voeren. Dat met deze Koelie-verordening zoo'n buitengewone haast wordt gemaakt, in te genstelling met de Ongevallenwet en die ter voorziening in geval van werkeloosheid, ziekte of den ouden dag, mocht wel eeni- germate verwondering barenmaar toch ook heeft dit Christelijk ministerie de Speet- wet met grooton spoed doorgedreven, omdat deze, de sanctionneering eener 12-jarige wets overtreding, moet dienen om een paar vrome vampyrs te helpen. Spr. deelde hierna mede hoe slecht de militaire in «Velox" zijn gekazerneerd en in welke ongelegenheden duizemlen miliciens kwamen èn door het plotseling opr. epen èn omdat engelen hun uitrustingsstukken reeds hadden verkocht en deze nu met woe ker moesten tu ugkoopen. Wat de Bond van orde betreft, kon spr. meededen, dat niet 200 doch slechts 67 machinisten be schikbaar zijn, van wie de eene helft éen oog en de andere helft twee houteD beenen heeft. Mocht het dus weder tot stakiug komen, dan heeft men wel goed toe te zien alvorens men zich op reis waagt. Wat de marine-machinisten betreft, die onderkrui- perswerk zouden verrichten, dezen zijn noch voltallig, noch bekwaam. Alsnu kwam spr. tot de vakbeweging, om trent welke hij meedeelde, dat die door de gebeurtenissen niet alleen is vooruitgegaan in aantal (de metaalbewerkers groeiden van 700 tot 1500, de scheepsarbeiders namen toe met 1000 en ook tal van andere organisaties wonnen tal van leden) maar óok dat de ver schillende vakken nu solidair zijn geworden. getroffen werd. Hij wees me die en verklaarde te vens waardoor men het spoor van bijv. een duiker van een springbok kan onderscheidende verschil len ziju echter zóo klein, dat men een geoefend oog en veel ondervinding moet hebben om ze te kun nen opmerken. Ook vertelde Rothmann, dat zich hier nog leeuwen ophielden en dat hy den vorigen ochtend nog een leeuwenspoor gezien hadhoewel hy nu ook bijzonder oplette, had hij tot nog toe niets gezien, dal maar eenigszins op het spoor van een leeuw geleek. We hielden langs de rivier, die we, wanneer Rothman meende, dat de overkant gunstiger was voor het ontmoeten van wild, door gingen er stond zóo weinig water in, dat men slechts schoenen en kousen behoefde uit te trekken om haar te kunnen doorwaden. Een uitstekend hulpmiddel is hierbij een stok of tak, waarmee men uitstekend zijn evenwicht kan bewaren, door hem telkens een eindje vooruit op den bodem te plaat sen en, er op steunende, daarna zelf eeu stap voor uit te doenzonder dit hulpmiddel gaat men ge makkelijk onderste boven, daar de klippen, waarmee de bodem bedekt is, bijzonder rond en glad zijueu geen erg vast steunpunt opleveren. Hoewel we al een heef eindje hadden afgelegd, waren we nog geen enkel stuk wild tegengekomon het was feitelijk al te laat want wil men in de nabij heid van de rivier wild schieten, dan moet men zor gen, vóór zonsopgang reeds op raarsch te wezen, Toch, terwijl we bezig waren om wilde k.appera te plukken, vertoonde zich plotseling een riotbok, op geschrikt door het leven dat we maakten. Hij was ons echter te vlug en eer we een van beiden het ge weer had kunnen vatten, was hy reeds verdwe- We keerden de rivier den rug toe en namen zulk een richting, dat we in het trekpad terecht moesten komen. We liepen voorzichtig en langzu ,m om liet wild niet vóór het zichtbaar werd, reeds op de vlucht te jagen. Rothmann hield op eens stil en wenkte my, op to passen. Op ongeveer"" 100 pas vóór ons zag ik een bok, die ons recht in de oogon keek. Het dier was blijkbaar meer verbaasd dan verschrikt, want het maakte geen aanstalten om er van door te gaan. Rothmann bracht het geweer aan den schouder, ik hield den adem in boem, daar viel het schot mis. De bok zette het natuurlijk op een loopen, maar alsof hy eens goed wilde zien, welke barbaren hier roud gingen om te moorden, hield hy op zoo wat 60 pas stil om ons op te nemen. Rothmann, die dadelijk na het eerste schot zijn Mauser weer geladen had, was klaar, richtte en drukte los. HoeraDeze keer was het raak de bok rolde iu het zand, we waren heel gauw by hem en llotbmann, die zijn mes reeds had geopend io den tyd dat we naar het dier toeliepen, sneed hem den hals af. De bok was niet bijzonder groot, maar toch zou hij voor éen maaltijd meer dan voldoende we zen, zoodat we het vooruitzicht hadden, dien dag geen „Corned beef' te hoeven eten. We gingen na dit aangenaam oponthoud verder en spraken af, dat, mochten we nóg een bok onder schot krijgen, aan mij gelegenheid zou worden gegeven om mijn schietkunst te toonen. Helaas, „das war zu schön gewesen wel zagen we nog een bok, maar die was uiet zoo dom als degeen, dien we in onzen tasch hadden. Hij was met een paar sprongen achter eenige boschjea verdwenen en onzichtbaar. Het ging zóo vlug in zyn werk, dat we niet eens tyd hadden om het geweer aan den schouder te breugeti. Het was in dien lijd zoo laat geworden, dat we het ge weer over den rug hingen en flink doorstapten om by den wagen te komen. Onderweg zagen we nog een krimmelartboooi, dien we wegens zyn verbazende dikte gingen metende omtrek bleek 37 voet te wezen. Rothmann wilde met allo geweld eenige vruchten plukken en meenemen, daar deze, in water gelegd, hieraan een eenigszins zuren en verfrisscheude smaak geveu. Het gelukte hem, een 8-tal naar be neden te krygen, door iu den boom te klimmen en de vruchten met een tak af te slaan. We vonden eenige patroon-hulzen onder den bjom, een bewijs, dat hier reeds vroeger menschen waren geweest maar zich minder moeite gegeven hadden en eenvoudig de vruchten van den boom hadden gescholen. We bereikten den wagen juist op het oogenblik, dat deze werd iugespannenik ging achter in deu wageu plaats nemen eu Rothmann nam de teugels, daar die altyd als koetsier dienst deed, terwijl eeu ordonnansen van luitenant Malan als drijver fun geerdede laatste reed altyd te paard. Na een tochtje van 2 uur bereikten we de Olifants-rivier, die we doorgingen eu waarbjj we op een mooi en schaduwrijk plekje uitspanden. We bleven hier deu volgenden dag, 1 October, overstaan. Luitenant Malan, die al dikwyls er op uit was geweest om ieis te schieten, was nog altijd plaizak thuis gekomeu. Het succes van Rothmann, de keeren dat we samen waren uitgeweest, had ziju jaloerschheid op gewekt, eu hy ging er dien morgen weer op uit. Hij kwam om een uur of tien terug zonder iets ouder schot te hebben gehad, waardoor bij niet al te best gemutst was. Dc majoor was dien morgen met een paar lui óok uitgegaandit gezdshup was zoo ge lukkig, een gemsbok te schieten, die zóo groot was, dat zc uem Diet hadden kunnen meenemen. Hy was afgeslacht en aan een boom opgehangen dien middag gingen ze met een handpaard er op uit om het vleesch te halen de vracht was zóo zwaar, dat het paard die niet alleen kou dragen en de ordan- nans van den majoor nog eeu stuk op ziju paard moest nemendien dag aten ook wy|versch vleesch en er bleef echter zooveel over, dat de rest aau rcepen werd gesneden en ingezouten, met het doel er bil tong van te maken. Rothmann en ik hadden dien middag eerst een heerljjk bad in de rivier genomen en waren daarna gaan visscbenof er geen visch in de rivierwas, weet ik niet, maar van beet krygen was geen sprake, zoodal ik het spoedig opgaf en niet lang daarna in het land der droomen verkeerde, hetgeen me, de groote hitte in aanmerking genomen, uiet kwalijk te neraeu was. Na den volgenden dag van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur te hebben getrokken, spanden we bij een kleine spruit uit. Dien avond om 9 uur besloot de majoor uog eer, trek te maken, daar het lichte maan was. Ook onze wagen was reeds gedeeltelijk iuge- spanuen, toen de ordonnans van iuiteuant Malan, wien de zorg voor de muilen was opgedragen, met de boodschap kwam, dat een der muilen nergens te vinden was. We gingen ieder een richting uit om liet dier te zoekeu, maar zonder succes, zoodat we genoodzaakt waren, uit te spannen en tot den vol genden ochtend te wachten, terwijl de luitenant den ordonnans als straf te paard uitzond om den muil op te sporeD. Tot mijD teleurstelling begon het te regenen en zag ik reeds een slapeloozen nacht te gemoet, toen Rolbmaun me voorstelde om de tent, die hy tijdens ons verbljjf to Hectorepruit van Ko- maiipoort had gehaald, op te slaao, welk voorstel ik natuurlijk met blijdschap aannam. Den volgenden ochtend wachtten we tevergeefs op de terugkomt van den ordonnans, we gingen daar om maar eerst ontbijten; het onbyt bestond, evenals het middag- en het avondeten de laatste dagen, uit pap eu vieeschde pap maakte Rothmann klaar, terwyl ieder voor zich zyn stukje vleesch moest bradeu. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1