Stadsnieuws. Laatste Berichten. Had men vroeger een apart groepje typo's met een boordje om en die uit grootschbeid naast bun schoenen liepen en niet gaarne een schoenmaker de hand zouden hebben gedrukt, omdat deze zoo naar pekdraad riekt, en een apart groepje schoolmeesters inet glacé hand schoenen die niet gaarne de hand zouden gereikt hebben aan szoo'n werkman", nu hebben allen de banden ineengeslagen tot éen groote vuist waarop de regeering haar Christelijke test wel zal te pletter loopen. En die vuist moet gesloten blyven opdat de regeering niet tusschen de vingers doorloo- pe. De heer Steinman vulde de mededeeliug over de Marine-machisten aan door te zeg gen, dat het korps, indien het voltallig zou zijn, 45U man sterk iser zijn er echter slechts 150, van wie 2/s buitengaats, terwijl de rest te nauwer nood den boel in de eigen machinekamers in orde weet te houden. Deze bourgeois-zoontjes zullen dus op de locomotieven geheel onbekwaam zijn en de spoorweg-machinisten kunuen dus gerust wezen. De heer Pothuis sprak hierna nog een enkel woord, in hoofdzaak om op te wekken tot flink bezoeken der avondvergadering, in welke by als spreker zou optreden. üe beer Rechter merkte op, dat de pro letariër niet zal strijden met kanonnen en geweren en revolvers, doch met het geestes zwaard. Dit kost echter veel geld, aan drukkosten, zaalhuur, reiskosten, enz. en daarom beval hy de collecte aan, welke by bet uiteengaan zou worden gehouden. Do beer Bevelander wees op het artikel «Bluffende honden'- in het weekblad «De Katholieke werkman" waarin den arbeiders op 'i hart wordt gedrukt niet deze meetings te bezoeken, doch liever het jubelfeest van den Paus te helpen vieren. üe heer Van der Veer, die zeide dat het hier geen quaestie is van geloof doch vau solidariteit van alle arbeiders om schrap te slaan tegenover de kapitalisten, sloot hierop roud 4 uur de vergudermg, welke bevestigend oeantwoordde de vraag of, indien zulks ge- eisolit wordt door het «Comité van verweer" dat iutusschen niet klakkeloos een nieuwe staking zal proclameeren, allen solidair zul len staken. De mol ie welke hierachter volgt, werd bij acclamatie aarigciiomeu. Om 8 uur sprak Polhuis, gesalarieerd Secretaris van den «Amsterdamschen Be stuurders Bond". Hij begon met de theorie te ontwikkelen van het verplichte lidmaatschap. Waar Domela Nieuwenhuis nog pas 5 jaar geleden meende, dat de vryheid van den arbeid moest worden gehandhaafd en niemand mocht worden verplicht tot het lidmaatschup eener organisatie, is uit de gebeurtenissen de les getrokken, dat alle arbeiders zich moeien aansluiten bij de vak-organisaties, willen deze sterk en flink ziju en voldoende s'rijdbuar om de patroonsklasse te kunnen weerstaan. De arbeider is niet vrij vanaf het oogenblik dat hij streedt in het knechts schap van het kapitalisme en wie niet met ons in, is tegen ons. De ongeorganiseerde is erger dan de onderkruiper. Daarom dan ook is de tuktiek van het verplicht lidmaat schap aanvaard. Dit was riatuurlyk een steen des aanstoots voor het kapitaal en is geworden een der aanleidingen tot de jongste staking, waarin geschetterd is over woordbreuk van den arbeider, doch gezwegen over woordbreuk van de patroons, die de volle macht hadden om hun woord te braken omdat de organi saties nog niet sterk genoeg waren. Hierna werd critiek geoefend op de cy nische, harde en gemeone Christelijke knoei- wetten, ingediend door den groot-huichelaar dr. Kuyper die in 1872 zooveel beloofde en in 1902 deze dingen gaf, welke nog erger zijn dan in Rusland waar ten hoogste 4 maand straf wordt bedreigd, terwijl hier G jaar wordt gegeven. Dit vod is nu de eerste proeve van het zoo lang beloofde Wetboek op den arbeid. En dat de qualiflcatie sgroot- huichelaar" geen verguderings-pbrase doch volle werkelijkheid is, kan hieruit blijken, dat naast de zware strafbedreiging de spoor- mannen wordeu gepaaid met een enquête, de spourrnannen van wien in 1888 werd ge zegd dat bun bedrijf niei behoorde tot Staatsbemoeiing, doch die nu 't eerst zullen worden getroffen omdat zij 't waagden ein delijk eens hun goed recht te verdedigen nadat jaren achtereen hun grieven werden genegeerd en beleefde verzoeken zonder be antwoording zijn gelaten. En dit vod, deze Knoetwet, welke de or ganisaties met lamheid slaat, is voorgesteld door den zelfden dr. Kuyper, die, in antwoord op den heer Schaper, in 1902 de organisa ties zoo prees. Geen grooter volksvergilt is er dan de borrel, de Christelijke huichel taal en het ge schrijf en gespreek van ullerlei jonge advo caatjes en andere leeglonpers, die in couran tenartikelen en brochures ca op vergade ringen geheel ongevraagd hun meening ten beste geven over dingen waarvan zy oiet het minste begrip hebben. De arbeiders, die in de steden het vuil en den drek op halen zyn verre te stellen boven den doc tor en zyn trawanten. Mon spreekt van contractbreuk, doch het contract der spooiiieden is op de eerste plaats niet schriftelijk en heeft op de tweede plaats slechts betrekking op zaken die in dienst gebeuren, buiten dienst zyn de spoor- koelies vrye mannen. Wat staat den proletariërs thans te doen? Uit het gebeurde hebben zij de les le putten, dat zy de gelederen hebben te slui ten, allen, van welke kleur en welk vak ze ook zynalle verdeeldheid moet gebannen en eendrachtig moet men zich kanten tegen deze cynische wet, welke tracht te verdeelen, doch juist zal verbroederen de nu nog te veel verstrooide vakgenooten. Schouder aan schouder moeten alle arbeiders oprukken voor hun economischo vrijmaking. En dat die verbroedering komen kan, is getoond door Gorter, den sociaal-democraat, die 4 Maart de hand reikte aan Kolthek, den anarchist, en thans gemeenschappelijk met dezen strijdt tegen de bourgeoisie. Nog éen les hebben de georganiseerd en uit de gebeurtenissen te trekken, namelijk, dat de Christelijke arbeiders niet te ver trouwen zyn. Douwes was een veeljarige vriend van spr., die hem óok in den dia mant-strijd leerde kennen en waardeeren als een man die het hart op de rechte plaats had voor de nooden der arbeiders, doch die nu geheel aan den leiband der Christelijke heeren loopt. De bourgeoisie leed zeer groote verliezen op economisch terrein, doel» tracht het ver lorene te herwinnen op politiek terrein en daarom te meer moeten thans alle proleta riërs schouder aan schouder de bourgeoisie bestoken in bun eigen burcht, die de ar beiders moeten binnendringen door ook op politiek gebied zich meester te maken van alle machtsfactoren. Met de solidariteit als onder- en de organisatie als bovenbouw kan en zal verrijzen eeu nog hechter burcht van het Nederlandsche proletariaat. Alsnu werd bij acclamatie aangenomen de volgende motie: >De Volksvergadering, gehouden op den Nationaieu Protestdag, 8 Maart 1903, tegen tiet door de Regeoring ingediend wetsont werp tot aanvulling van bet Strafwetboek, hetwelk 1°. voor alle Nederlandsche arbeiders het recht van staken op vermomde wijze aan banden wil leggen; 2°. aan het Spoor wegpersoneel en aan arbeiders in openbaren dienst het recht van staking wil ontnemen «protesteert tegen dezen aanslag op een der weinige rechten van het arbeidende volk in Nederland «verklaart met alle middelen, die het Cen traal Comité van Verweer zal willen aan wenden, zicli bereid tegen de wet-wording van dit Wetsontwerp zich met alle kracht to zullen verzetten." De lieer Hols deed hierop uitkomen hoe de regeering telkenmale wetten m het "be lang van den arbeider niet invoerde omdat er geldgebrek wasvoor de spoorwegbri gade echter zijn opeens vele tonnen gouds disponibel. Waar reeds duizenden mili ciens uit bun huis zijn gebaald, is nu weer tegen 1G Maart liet paardenvolk opgeroepen. Nog inaarNiltijd meer kanonnen en nog maar altijd meer kinderen uit den werk mansstand, die in de kazernes, die wij zelf betaalden en die meestal verpestende holen zijn, worden opgezet tegen de arbeiders. Doch daarom te tneer moet het hoofd koel worden gehouden alleen het hart mag warm zyn voor de goede zaak. Geen daad mag gedaan eer het «Comité van verweer" daartoe het sein geeft Het hart moet warm zijn en anderer hart warm gemaakt worden daarom ook moei ge propageerd buiten de vergadering aan moe ders en vrouwen, aan zusters en meisjes moet verteld hetgeen hier gesproken is, opdat ook de vrouwen geneigd zijn om als het weder tot staken komt hun halve boterham en hun geld te deelen met de strijders voor hun eenige bezitting: hun recht. Zóo zal kunnen geschieden wat de dichter zong eischt allen voor elkaar, vrijheid, recht en brood". Evenals in de middagbijeenkomst word hierna gevraagd of een Christelijk dun wel een Katholiek werkman iets in liet midden had te brengen, doch evenmin als 's middags volgde er debat. Onder het zingen van het «Vrijheidslied" ging ook nu de vergadering uiteen terwijl weder werd gecollecteerd. Op de protest-lysien werd slechts matig geteekenr^sj^uller^ecl^^ Bakker, 25 Februari hier overleden, zyn, behalve particuliere legaten, de volgende be dragen onder vruchtgebruik vermaakt aan de Sint Joriskerk f5030, aan do Diaconie der Ned. Hervormde gemeento 1 '2000, aan de Anna Paulowna Bewaarschool f2000, de vereeniging «Liefdadigheid" 11000, do Vrij metselaars-loge «Jacob van Campen" f2000, de Jsraëlietische gemeente 11000; allen hier; de Prins Hendrik-stichting, te Egmond-aiu.-Zee, 15000, het Doofstommen-instituut te Rotter dam f3000, de Maatschappij van Weldadig heid, te Frederiksoord, f3000, de Evangelische Maatschappij te Arnhem 12000, de Prins Alexander-stichting, te Benuekom 12000, de Vereenigiug voor werkverschaffing aan Blin den le Utree!.t f2000, het Oogljjdersgesticht aldaar flOOO, de Gustaal' Adolf-vereeniging te Leiden f3000, liet Schoolfonds voor schip perskinderen te Horoe, bij Sneek, 1' 1000, ae vereeniging «Volksonderwijs" f 1000, de Louisa-stichting te 's-Gravenhage f 1000, de vereeniging voor Dierenbescherming te 's-Gravenhage, Rotterdam en Amsterdam f3000, het Asyl voor honden, enz. te 's-Gra venhage f 1000, de Idiotenschool aldaar f2000 en de Amaliastichting f5000. Bovendien heeft zij bij testamentaire be schikking in hpt leven geroepen een «Jo- hannu-stichting" welke ten doel heeft aan ongehuwde dames uit den netten stand (be halve die behoorende tot den Roomsch Katho lieken godsdienst) en welke als huishoudster, juffrouw vau gezelschap of gouvernante werkzaam zijn of geweest zijn, een ja&rlijk- sche gift van f500 te verleenen. Als Regenten dezer stichting zijn aange wezen de Burgemeester van Amersfoort, de oudste aldaar staande predikant der Ned. Hervormde gemeete en de lieer Berkens, notaris te Haarlem. By Kon. besluit is aan jbr. mr. W. A. 't Hooft, op zyn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 April e. k., eervol ontslag ver leend als President der Arrondissements rechtbank te Haarlem, onder dunkbetuiging voor de in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Zondag werd om bet pauselijk jubileum de nationale vlag met geel-witten wimpel weder ontplooid van het huis van vele Roomsch Katholieke ingezetenen! Hot was dien dag tevens een halve eeuw geleden, dat het bericht van het herstel der Bisschoppelijke hierarchic in Nederland Rome bereikte. De acte nuttige handwerken is alsnog be haald door mej. J. G. Ermers. Door nu wijlen mej. Cornelia Johanna De «Continental Bodega Company", opge richt in 1879 en die thans t39 eigen Bode ga's en 3500 depots heeft en welke hier ver tegenwoordigd wordt door de firma P. Smol ders van Usch, hotel «Place royale", heelt te Weenen een nieuwe onderscheiding be haald. De jury der Allgemeine Getranke AussteJ- lung kende haar de hoogste onderscheiding toe, bestaande uit een eere-diploma met de gouden ster en palm. Vooral met het oog op de geneeskundige waarde en de echtheid werden haar wijnen aan een scherp onderzoek onderworpen. Volgens mededeeling van het «Kon. Neder- landsch Meteorologisch Instituut" bracht de ascliregen van 2123 Februari geen lava of ascb van Mont Pelée, doch een min of meer verweerde van kalk beroofde löss, welke hier of daar door een hoos is opgezonden, een uiterst fijne grondsoort, bestaande uit kwarts, klei, kalk en rair. of meer ijzerver bindingen. De eind-uitslag van den schietwedstrijd, ook dezen winter gehouden door leden en donateurs van «Broederschap", de plaatse lijke afdeeling van den «Ned. Schulterijka- der Bond" is als volgt: le prijs leden, door sergeant-majoor J. W. van Achterbergh Jr.; 2e prijs serg.-majoor J. D. Lammerts van Buerea3e prijs oud-lid D. de Groot, die tevens den rozenprijs behaalde4e prijs oud-lid W. B. Smit; 5e prijs adjudant H. van Gelder6e prijs serg.-maj. K. van Heuvelen; 7e prijs oud-lid S. H. Massa; 8e prys serg. J. J. Knuivers9e prijs oud-lid F. H. van Hamersveld. Donateurs1e prijs D. van B jcren2e prijs W. van Achterbergh. Kapitein A. A. van Schilfgaarde aanvaardde I gister de functiën van kapitein-adjudant van het 5e regiment infanterie. Kapitein F. A. Nieuwenhuys vertrok heden naar Amsterdam om het bevel over zijn compagnie te aan vaarden. By de jongste bij het 5e regiment infan- i terie gehouden examens voor den graad van l sergeant of fourior zijn geslaagdde korpo- i raals J. J. Vermeulen, H. J. Roll, C. F. Haus- sel en G. Dflibelreserve-sergeant J. G. imhof en milicien-sergeanten W. Veen en j H. A. J. Lobach korporaals H. j. Henrard, J. Zegers, B. F. de Vries, J. van de Weijer, H. Ru tel, W. Haverkamp, P. A. Komeijn, C. A. C. L. H. van Es, H. Spaicli, A. J. W. Rommes, A. Floor, F. Schouten, rl. Boaseri, i). óchoutcn, B. A. van der Pol, J. Ilazeweiier, F, li. H. Dekker, K. van Beek, A. V. C. Lames, L. van der Heide, VV. J. K. J. M. Keijzer; milicien-sergeant H. Selles en re- serve-sergeant J. P. A. Pothplefz. Herinnerd zij aan hei concert door de solisten dor «Nieuwe NetleiïwLcho Opera" hedenavond 8 uur in «Amicitia" te geven. Door de «Vereeniging van de II. Catharina van Seneri" zijn van Maart 1902 tot Maart 1903 de volgende goederen aan de armen I uitgedeeld: 72 lakens, 58 sloopen,58jakken 51 hemden en 15 boezeroenen, en aan kin dergoed 92 lakens, 4Ü sloopjes, 92 ponnetjes, 46 hemdjes, 1c8 witte luiers en 46 wollen 'U'üe Vereenigiug dankt de leden voor hun milde bijdragen, alsmede de dames, die baar eenige goederen hebben geschonken en be veelt zich ook voor het loopend jaar iti aller milddadigheid ten zeerste aan. De laatste der vijf winterlezingen, welke uitgaan van de Chr. Jongelings-vereenigiufl Ps 119: 9 zal aanstaanden Donderdagavond half acht in «De Zaaier" worden gehouden. Als spreker treedt op ds. D. G. 1 ostma, uit Voorburg, met«Gösta Berling, van Selma Lagerlöf". Daar het veld van «Volharding" te Am sterdam onbespeelbaar was, ging de ontmoe ting voor Westelijk B tusschen «Quick en «Volharding" niet door. Waarschijnlijk zal deze aanstaanden Zondag plaats hebben. «Quik's" average is thans 0.12«Volhar ding" staat bo vei .aan met I.89. Op het veld ai n den Leusderweg werd uu een oefenspel gehouden door «Quick en «Wilhelrnina". Met rust was de stand 1—U in het voordeel van «Quick'doch na de rust kwam haar voorhoede los en werd de stand 3—0 in haar voordeel, waarop het den on derofficieren gelukte, door verschillende fou ten van de achterhoede van «Quick Ju zeer korten tijd gelijk te maken. «Quick doel puntte echter nog 2 keer en hield daardoor de leiding met 5—3. »U. D. I." is kampioen geworden zonder éeu punt te verliezenvoorwaar een prach tig feit, waarvoor wel hulde mag worden ge bracht voor haar ernstig spel en groote vol harding. Haar eerste elftal bezorgde haar Zondag te Utrecht dit succes door liet derde elftal van «Hercules" met 32 te kloppen. Haar derde elftal sloeg na een zeer vinni- geti strijd «Prins Hendrik" te Sqesterberg met 4—3. Aanstaanden Zondag speelt noch «Quick" noch #U. D. I." voor den »U. P. V. B.' Herinnerd zij aan de vergadering welke Donderdagavond 8 uur in «Ons Huis" wordt gehouden tol stichting eener plaatselijke af deeling van de «Vereeniging tot opvoeding van halfverweesde-, verwaarloosde- of verla ten kinderen in het huisgezin". De keuring van stieren en beeren vanwe ge de plaatselijke afdeeling van het «Utrechsch genootschap voor Landbouw en kruidkunde" zal hier gehouden worden op Vrijdag 3 April in «De Arend". De 20-jarige L. Elschot mocht gistermid dag omtrent half twee bet genoegen smaken het 4-jarig zoontje van A. E. uit de Sint Agatha-straat, dat al spelend van de glooiing van hot Plantsoen te water was geraakt, nog in tijds te redden, waartoe hij zich geheel gekleed te water begaf. De kleine is er met den schrik afgekomen. In de jongste Jaarvergadering der afdee ling Baarn van den «Volksbond" worden de aftredende Bestuurslieden, de heeren jhr. A. van den Brandeler (Voorz.tter), dr. A.J. A. Thomas en A. J. Krudop (Secretaris) met algemeene stemmen herkozen. Uit het Jaarverslag bleek, dat het leden tal. van 175 tot 209 is geslegen. Het Be stuur heeft in 'tafgeloopen jaar een groote werkzaamheid ontwikkeld. Op verzoek der afdeeling zal het Gemeentebestuur school schriften invoeren, op de omslagen waarvan in woord en beeld tegen alcoholische dranken gewaarschuwd wordt. Jbr. 0. Röell, Burgemeester van Eemnes, is door H. M. de Koningin benoemd tot kamerjonker. Hoe gelukkig zou men kunnen zijn met al het geluk, dat in de wereld verloren gaat Men seint ons te 3.45 Bij de behandeling der motie-Troelstra deelde deze mede, dat, bij uitbreken van werkstaking, de internationale federatie zou helpen en dat alleen uit Engeiand een ton gouds was toegezegd. Evenals de heer Mees wees mr. Troelstra op de laksheid, door c!e spoorweg-directies en het publick aan den dag gelogd, toen de beambten met hun grieven" kwamen. Hij achtte den toestand niet zon ernstig als door de Pers pn de, Regeoring wordt voorgesteld, in elk geval niet wettigend de militaire maatregelen, die veel geld kosten. Toen mr. Troelstra de Regeeritig bezwoer, van haar maatregelen af le zien en hij ver klaarde, dat niemand aan een staking ilachl brak oen gelach in de Kamer uit. De Regeoring verklaarde, over de intrek king der wet eerst le kunnen beslissen na kennisneming van het verslag der afdeelingen.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2