Dinsdag 17 Maart 1903. PHOEMX - BROUWERIJ. No. 5320. 52e Jaargang. Feuilleton. H. MEÜRSING Co. AMERSFOORT. Export naar Oost- en West-Indië. AHERSFOORTSCHE CÖURAIT. UITGAVE FIRifIA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. tranco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/'1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT, brengen ter algemeene kennis, dat bij bun besluit van heden, ingevolge nrt. 8 der Hinderwet, aan H. M. E. HUBERS, wonende alhier, vergunning ia verleend tot de oprichtiug van eene sigarenfabriek en droogerij van sigaren in liet perceel aau de Kort gracht, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie E. No. 4458. Amersfoort, 12 Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT, brengen ter algemeene kennis, dat by bun besluit van beden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, aau G. W. BENNINK, wonende alhier, vergunning is ver leend tot de oprichting van eene varkensslachterij en ro ikerij van vleesonwaren in liet perceel aan de Vijverstraat, kadastraal bekcud Gemeente Amers foort, seclie E. No. 4782. Amersfoort, 12 Muarl 1903. Burgemeester eu Wolhouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. l)e wetsontwerpen. De vi'ijzianig-democratische aAruherasche Couraut" wier hoo hl-red acteur Kamerlid is, zegt, dat »de interpellatie-Troeistra een vol slagen mislukking is geweest''. Nu gewezen te hebben op het ping pong- spel tussclieu Regeeritig en Spoorweg-directie, die de verantwoordelijkheid naar elkaar toe kaatsten, dooit niet verder kwamen, consta teert het blad, dat bij het gemeen overleg met de Staten-generaal de heeren elkaar nader zullen spreken, en vervolgt dan Dit zal ook wel de reden zijn, waarom buiten de socialisten alleeu de heer Mees sprak, liet spreekt vanzelf, dat het uitlokken van toenadering van de zijde der Regeering tot hen, die een tegenzin hebben tegen de voorgestelde strafwetten, veel beleid wordt vereischt en iu de tegenwoordige omstandig heden onnoodige scherpte zooveel mogelijk dient te worden vermeden. üp dit standpunt trachtte aanvankelijk de heer Troelstra zich te plaatsen. Och. de Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanscheu Oorlog, door »D O K TER". heeren meenden hel zoo goedDe Regee- ring moest toch vooral niet denken, dat zij vrienden waren van geweld of terrorisme De heeren schenen over hun eigen optreden in de Kamer zóo verbaas 1 te zijn, dat zij het noodig vonden om- in een declaratie of declamatie, in plaats van een motie,-het sluit- j stuk vormende van de interpellatie, uitdruk- i kelijk van zichzelt te. getuigen, dat zij zoo kalm en bezadigd mogelijk waren opgetreden. »Zoo kalm en bezadigd mogelijk" is daarom I nog niet kalm en bezadigd. In een zeilde I redevoering stelde nog de heer Troelstra een algemeene werkstaking in het vooruitzicht om het algemeen kiesrecht te bereiken. Nog kort tevoren werd in gunsch anderen toon geschreven in F1 et Volk", en dag-in dag- uit is opruiing, tneer of minder voorzichtig, j schering en inslag in volksvergaderingen. Men kan niet tegelijkertijd zijn rcvoluti- unitair, klassenstrijdprediker eu vredestichter, j Wié aldus zich voordoet, wordt niet ver- j .louwd en hij heeft wat hem toekomt. Indien dus in het vooruitzicht is gemeen overleg met de Regeering. dat leiden kan tot verzoening, dun is de heer Troelstra, noch een zijner politieke vrienden, de man om die verzoening te bevorderen. Troelstra, die zelfs niet in staat is om in het Parlement op te treden als gematigd man, zonder, ten believe van de rooden achter hem, van tijd tot tijd een hartig stukje revolutie er- tusschen te schuiven. Hoeveel minder nog kon hem de rol zijn toevertrouwd otn ontijdig een dergelijke toe nadering af te dwingen. De interpellatie-Troelstra is een volslagen mislukking geweest. Aan een bevredigende oplossing van de strafwetten kwestie, in het belang van den georganiseerden arbeid, zal, hopen wij, deze mislukte poging geen kwaad hebben gedaan. De rechterzijde heelt een wijs beleid getoond, door op de uitlokking van den heer Troelstra orn nu reeds mee te spreken, het antwoord schuldig te blijven. Te betreuren alleen is, dat het Huarieinsche i incindent door den heer Hugenholtz schijnt j vergeten te zijn. Volgens het olïieieele verslag der Kamer- j zitting vart 11 Maart zette de Mimst'-r-Pre- i sident het standpunt der Regeering met deze j woorden uiteen Wat is de ernstige keus, waarvoor wij j staan Er is in het land een Overheid. Die Overheid regeert in dit land niet absoluut, j maar regeert constitutioneel in overeenstem- ming niet de historisch verkregen rechten en vrijheden van ons volk. Veilig inag gezegd, dat er weinig landen zijn waar de rechten van liet consiitutioneele leven zóo stipt en streng geëerbiedigd worden als in ons land. Wal ligt nu iu die gedachte, dat er een I Overheid is Dit, dat er door "lie Overheid j langs constitutioueelen weg een wet gesteld wordt en dat elk goed burger in Nederland j zich, als er een wet tot stand komt, daaraan j I heeft te onderwerpen. Daartegenover stelt zich nu een macht in j den Staat, een macht die absoluut regeert j I en waar elke consiitutioneele waarborg bij j ontbreekt, een macht die, gelijk nog onlangs i werd aangeduid, evenals een machinist, die op een locomotief' staat, slechts even aan een schroef heeft te draaien om de geheele I machine te doen stilstaan, alleen maar een j smal briefje af te geven heeft om de ge- heele Overheidsraachine te doen stilstaan. I Door die macht nu is de Overheid bedreigd. Er werd toch gezegd tot de Regeering wan- I neer gij bij uw wettelijke maatregelen niet doet wat wij u zeggen of wanneer gij iets durft te doen wat wij niet dulden of toe staan dan zullen wij tegenover u met geweld optreden. Vanzelf rijst hier de vraag: zal de Over heid, irt wettigen constitutioneelen vorm op tredende, hel hoofd moeten buigen, moeten zwichten, moeten bukken vooreen bedreiging van die geheime machtof wel, zal die ge heime macht moeten bukken en zwichten voor de wettig tot stand gekomen wet, voor de Overheid Een vraag, die thans hierop neerkomt of de Overheid in dit opzicht on derworpen zal worden aan de heeren van het Comité van Verweer. Doet zij dat, dan is er geen Regeering meer. Een ieder in ons land, die de hoogheid van het gezag dal wil zeggen de hoogheid van de wet op wettige wijze tot stand gekomen wil eerbiedigen, moet krachtens dien wil aan de zijde van de Regeering staan. Het optreden van een macht in het land die aan de Overheid de wet zou willenstel len, is het neerwerpen van den Staat, het omverwerpen, het prijsgeven- van de Over heid. En dat dit nu inderdaad bedoeld wordt, blijkt uit hetgeen door den geachten alge- vaardigde zoo straks werd erkend zelf ge schreven te hebben. Door den heer Troelstr.i is gezegd, dat hij alles psychologisch wilde verklaren. Het hangt daarbij maar af, Mijn heer de Voorzitter, van de psjxhologische wetten die men volgten hem zal ook wel bekend zijn, dat uit den wortel van ver schillende philosophieën een zeer onderschei den psychologie is opgekomen. Welnu, do Regeering is dan zoo vrij er óok een psycho logische beschouwing op na te houden en bij het licht dier beschouwing raadpleegt zij nauwkeurig wat. de heeren schrijvenzij raadpleegt hun uitingen niet a ileen wanneer 54. We wareu hei dorp echter spoedig doorgewandeld en ua eenige inkoopeu te hebben gedaan, begaven we ons weer naar do tent, waarin |we ook gedurende hel verdere verblyf te Pietersburg on zen tijddoorbraoh- teu, vooral met lezen, want we hadden bet geluk, dat we boeken konden krijgen, die we tot ouzen spijt zoo lang hadden moeten missen. OokRothmann was een groot liefhebber van lezen, zoodat we nu onze schade inhaalden; alleen iu deu avond gingen we een wan deling door het dorp maken om daarna te gaan sla pen. Een week na onze aankomst te Pietersburg arri veerde luitenant Von Loaberg, die bij de Staals-ar- lillorie diende en den laatsten tyd bet bevel ge voerd bad over de kanonnen bij generaal De la Rey. Hij was van geboorte Duitseher, genaturaliseerd Amerikaausob burger, kwam bij het uitbrekon van den oorlog zijn diensten als artillerie-officier aanbie den, waurvau met dankbaarheid gebruik gemaakt werd. Hy gaf iu verschillende gevechteu bewijzen van buitengewonen moed, werd herhaaldelijk gowond en wilde nu naar Europa gaan om eenige grnuaat- kartetskogels. die nog onder den sohedelbuid zaten, te laten uitsnijden. Ik vond dit een uitstekende gelegenheid om een bericht naar Europa te zenden. Op mijn vraag of bij voor mij eeu brief wilde mee- uemeu, antwoordde bij, dat. bij dit met bet grootste plezier zou doen, zoodat ik vol vreugde een brief voor de familie in Europa schreef en dien aan lui tenant Vou Losberg overhandigde. Of de luitenant goed en wol Delegoabaai beeft bereikt, weet ik me niet goed meer te herinnerendit schijnt evenwel zeker, dat de brraf niet is terecht gekomen, daarin de brieven, die ik ua den vrede ontving, er totaal geen melding van werd gemaakt. Den 4den November, trokken we uit Pietersburg I met bet doel naar. Botba'sberg te gaau. De majoor vertrok om 2 uur iu den middag met luitenant Ma- I lan te paard. We zouden deu majoor te Smilhdorp inhalen maar sloegen eeu verkeerd pad in, botgeen we eerst laat in deu avond door het vragen aan een boer, die met eeu ossenwagen naar Pietersburg trok, aan de weet kwamen. We spauden uit om iets te eten en deu muileu de noodige rust te geveu, waarna we 8 uur 's avonds weer inspanden en tot 10 uur trokkeD. Deu volgenden ochtend, ua door eeu kaffer op het goede pad te zijn gebraeht, be reikten we Smithdorp om ougeveer 8 uur. Bij ouze aankomst was de wagen van den majoor ingespau- nea en vertrok weldra, terwijl wij eeu paar uur rust Den 7den November bereikten we Olifaatsrivier en bleven langs deze rivier trekken. Den volgenden ochtend waren we reeds om half vier op pad, om juist met zonsopgang uit te spannen. Rothmann was al dadelijk op onderzoek uitgegaan, zooals zijn gewoonte was, en hij verraste dicht bij den oever eeu schildpad, die bezig was de laatste poot aan haar nest te leggen. De schildpad werd krijgsgevangen gemaakt en haar nest en eieren volgens bet nieuwste oorlogsrecht, door de meest christelijke natie der wereld in practijk gebracht, geconlisceerd. De buit bestoud uit 81 eieren, die zich bevonden in een ilescbvormig gat, netjes in den grond uitgegraven en glad gemaakt, en verder bedekt door een laag grond van 5 c.M. dikte, die eveneous aangestampt en netjes door moeder schildpad vlakgcstrekcn was. De eieren werden gekookt. Behalve Rothmann en ik wilde niemand ze eten, zoodat we volop eieren voor ons ontbijt hadden. Over bet lot van deu schildpad werd krijgsraad gehouden daar ze gevangen genomen was zonder wapens en vluchtende, konden we niet anders aan nemen, dan dat ze een spion was en ze werd daar om, óok al volgens bet nieuwste oorlogsrecht, ver oordeeld om doodgeschoten en opgegeten te wor den bet laatste behoorde ik eigenlijk te verzwijgen, want hoewel voor het eerste, n.l. bet coneludeeren, dat do gevangeuo een spion was en doodgeschoten moest worden, do Engelscbeu ons voldoende piece- deuten hebben geleverd, geloof ik, dut het moeilijk zal wezen er een voor het opeten to vinden, Den 9den November kwamen we daar, waar de Elandsrivier in Olifanterivier loopten werd door den majoor aan ons kennis gegeven, dat we hier eenige dagen zouden overblijveu, daar hy uit moest om ossen te inspecieeren. Rothmann en ik brachten dien tijd hoofdzakelijk door met visschen in de Olifautsrivier en met lezen in de boeken, die we van Pietersburg hadden meegenomen. Deu 13den November kwam de majoor van zijn inspectiereis terug en don volgender. dag trokken we weder om, zonder dat er zich iets buitengewoons voordeed, den 19den November onder Botba'sberg by de plaats van Stofberg te arriveeren eu daar voorloopig te blijven. Hier waren ook kapitein Pretorius, luitenant De Jager en klein-luitenant Malau, met het doel om met generaal Botha een conferentie te houden over de bevordering van som mige adiudanten-ouderofficier en wat verder bet lot van de Staats-artillerie zou wezen. Wegeus het vernietigen van het grootste gedeelte der kanonnen was er een groot overcompleet vaD artilleristende officieren wilden het korps bij el kaar houden, maar de artilleristen wilden, nu bun diensten als zoodanig niet meer noodig waren, met alle geweld huu ontslag hebben om ziob bij de burgercommando's te kunnen aansluiten. Op de conferentie werd besloten tot de verandering van de Staats-artillerie in een cavaleriekorps. Dit viel totaal uiet in den smaak van de mindere artille risten ze wilden en zouden weg cd sommigen weigerden beslist langer te blijven en beweerden, weg te zullen loopen. Toen de eerste teleurstelling voorbij was, ging het beter als ik wel gedacht had. want discipline is een artikel, waarmee de boereu over 't algemeen weinig ophebben. Bij het korps werd de discipline nog ultyd tamelijk gehandhaafd eu kon men niet doen wat men wilde. Dit was dun ook de reden, waarom de manschappen onder i de burgercommando's wilden verdeeld worden, waar i i de krijgstucht zoo goed als nihil was. Den 21steu November kregen we bezoek van waarnemend President Burger, die de goedheid had, I bet laatste nieuws mee te brengen. We vernamen, I dat de volkeren van Europa in opstand kwamen i togen Engeland en interventie wilden, dat President I Kruger door een Hollandacli oorlogsschip naar Europa zou gaan (waar ik als Hollander uiet weinig trotsch op was) eu Engelaud, daaruver vreeselijk verontwaardigd, te keer ging. Ook was er van ge- 1 neraal Viljoen per heliograaf bericht ontvangen, dat hy bij Balmoral met den vijand was slaags geweest, waarbij wij 1 doode en 9 gewonden hadden. Met de kanonnen waren we in dat gevecht bijzonder ongeluk kkig seweest; hel Kruppkanon werd door een granaat beschadigd het Armstrongkanon was by bet 7de schot gebarsten eu de Pompom weigerde te werken. Den 26sten November gingen de broeder van Pre sident Burger, de broeder van den majoor en luite nant Hoffmanu langs de spoorlijn naar Carolina met het doel om uit te vinden of hun families, die daar woonden, nog buiten de macht der Engelscben gebleven waren, terwijl den volgeuden ochtend de artillerie-officieren met 100 manschappen in de rich ting Middelburg vertrokken om dien nacht comman dant Spruyt met zijn commando over de spoorljjn te brengen. Wegens het gemis van een paard was ik verplicht, achter te blijven, waarover ik enorm bet land had. Den 28sten November in den mid dag kwanten ze terug, zonder dat er er iels bijzon ders gebeurd was. Dat in die dagen de spoorlijn nog niet zoo goed bewaakt werd als later, kan hier- blijken, dat men met een groot aantal wagens en los vee trok, zonder dat men maar in het minst door den vijand lastig gevallen werd. Na eerst naar Witpoort te zijn getrokken en ons naar Vaalkop te hebben verplaatst, trokken we den 8den December naar Scboonpoort. We zouden hier voorloopig blijven om als voorpost tn dienen tegen de Engeltcben, die uit Belfast naar Botha'sberg wil den trekkeu. Van generaal Viljoen was na het laatste gevecht bij Balmoral nog geen nieuws ont vangen. Dbn 4den December l .eeg de majoor order om 50 ruAQ ter versterking naar commandant Scboe- mau te zeuden. Bij dieu commandant aangekomen, zouden zij zich met de Burgers vereenigingeu en verder naar Nolspruit gaan om le trachten dat sta tion te nemen. Rothmann ging ook mee en ik moest blijven, zoodat ik nu bet rijk alleen had. In 't eerst was bet niet onaardig, zich op eenmaal al- loenheerscher te voelen, maar wanneer er niemand is om over te heerecben, wordt bet spoedig ontzet tend vervelend. Wel ging ik nu en dan een bezoek aHeggen bij klein-luitenant Malan, die zijn tent dicht naast ons bad opgeslagen, of bij den majoor, die ongeveer een kwartier loopeus verwijderd was, maar het was de tijd, dat de vruchten lijp eu die lui gewoonlijk naar de eene of andere boerenplaats gegaan waren. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1