Stadsnieuws. Ingezonden. zy hier staan te spreken, maar ook wanneer zij zich vrij uit tot het volk richten. Welnu, in «Het Volk'1 van Dinsdag 3 Fe bruari werd letterlijk dit gezegd: »Het groote, alles-overweldigende klassebelang zal de strijders binden en niet alleen de trans portarbeiders, maar het gansche Nederland- sche proletariaat zal zijn eenheid beter in zien en de gelederen sluiten. En hiermede zal óok nog meer dan tot heden het bewustzijn outwaken, dat de ar beiders niet alleen de werkgevers in hunne vakken tevenover zich hebben, maar dat al die werkgevers weer een groote organisatie hebben, den Staat met zijn geweld van justitie, politie en militairisme, die hun dooi de arbeidersklasse moet worden ontrukt." En in hetzelfde orgaan van 1 Februari, dat was alzoo den dag na 31 Januari »In ons Innd, waar handel en verkeer de hoofdzaak vormen, moeten het de transport arbeiders zijn, «.lie de kern der arbeiders-be weging vormen. Zij kunnen, nis zij goed ingelicht en georganiseerd zijn, bet kapita lisme in Nederland treffen in zijn Achilles hiel. Zij kunnen Regeering en wetgeving dwingen, «Ie eischen der arbeiders on poli tiek en «economisch gebied te vervullen in dien ze slechts zóóveel inzicht hebben, om hunne krachtige organisatie zoo noudig «lienst- baar te stellen' aan de beweging. Als zij het willen, hebben wij binnen enkele jaren het algemeen kiesrecht, als zij daarvoor koud zijn, verkrijgen wij het niet". Ziedaar, Mijnheer de Voorzitter, de be vestiging van wat ik zoo straks beweerde. Als nu de heer Troelstra zegt, dat het de bourgeois-pers was, gelijk hij liet noemt, die de spanning in de gemoederen heeft gewekt eu daardoor aanleiding had gegeven tot het oproepen der lichtingen, dan vraag ik toch: was iets in den feilen toon van wat ik daar even voorgelezen heb, toen reeds geschreven in eenig ander blad? Let wel, dit is geschre ven op Zondag 1 Februari, een dag n& de stuking. Wanneer nu de geachte afgevaar digde aan de Regeering toevoegt: «gij wilt geweld en gij toont dat door niet op myn vraag t,e antwoorden", dan behoef ik over dat niet-antwoorden geen woord mijnerzijds meer uit te laten. Wanueer hij niet zelf gevoelt hoe ongepast, hoe onbetamelijk bet zou zijn van Regeering om op dit oogen- blik in afwachting van het Voorloopig Verslag te spreken, dan laat ik hem gaarne zijn par lementaire ideeënmaar dan zeg ikik heb ook de mijne. Zoo hij echter daaruit afleidt, dat wij geweld willen, dan antwoord ik wanneer de Overheid in gemeen overleg met de Staten-Generaal zal hebben gehaudeld ik laat nu geheel in het midden in welken zin en wanneer dan niet bij hem en de genen voor wie hy het opnemen wil, het streven zal bestaan om tegen die wettiglijk tot stand gekomen maatregelen van de Over heid in openbaar verzet te komen, dan zal er van de zijde van de Regeering natuurlijk van geweld geen sprake kunnen zijn. Maar wanneer wettiglijk tot stand gekomeu besluiten van de Overheid in Nederland met geweld door hem en de zijnen worden aan- getust, dan zal de Regeering haar plicht en haar roepiug kennen om dat geweld te keeren en te onderdrukken. >Het Volk" aebt den toestand na de houding der Regeering tegenover de inter pellaties in de Tweede Kamer dreigender dan ooit. Van de vergadering van Hoofd besturen door het Comité van Verweer, Zondag bijeengeroepen, heeft, het blad den indruk medegenomen, »«1at de houding der Regeering en «le Regeeringsmeerderheid bij de interpellaties «Ie verbittering en den geest van verzet bij de arbeiders heeft versterkt". Het verwacht nu, indien de Regeering niet tydig «do bakens verzet": seen menigte kleinere of grontere werkstakingen, die ten slotte, als de beruchte straf bepalingen toch in «Ie Kamer komen, in een groote werk staking. voornamelijk in de transportbedrijven, zullen uitloopen". Niettemin keurt het blad een werkstaking van «Ie spoorweg- en transportarbeiders tegen de ingediende wetten af: »N'iet alleen wettigen de omstandigheden niet meer een dergelijke politieke werksta king, daar ons thans ruimte is gelaten voor een gewone agitatiemaar bovendien vreezen wij, naar hetgeen wij vernamen, «lat men de meeste kans heelt, de wetten in haar scherp* sten vorm door de Kamer te doen a «nnomoti, wanneer men deze stelt onder de pressie eener politieke werkstaking". Het »Volks«lagblad" schrijft: /Ms een bewijs, hoe ernstig de toestand is en welk een gevaar het dry ven der Regee ring tot fnuiking der vakbeweging voor ons land oplevert, diene, «lat, naar wij uit de meest betrouwbare bron vernemen, de Internatio nale Federatie van Transportarbeiders beslo ten heeft om, wanneer het tot een algemeene werkstaking komt, de Nederlaridschearbeiders te steunen, dour Nederland geheel af te sluiten van het Buitenland. Zulk een totale isoleering zou binn«*n 48 uur zooveel ellende over ons volk te brengen, «lat de Regeering dan wel genoodzaakt zou zyn, van huur scbandeJijke voornemens af te zien. Dat het den Noderlandschen arbeiders booge ernst is met hun voornemen om zich tot het uiterste legen de Dwangwetten te verzetten, kan intusschen o.a. hieruit blijken, dat door verschillende groote vakorganisaties nog steeds groote voorraden levensmiddelen worden ingeslagen. Dit niet als een bedreiging, doch als een ernstige waarschuwing aan allen, die misschien nog mochten meenen dat het zoo'n vaart niet zou nemen, en vooral aan de wetgevende lichamen, die nog altijd het gevaar, dat ons land bedreigt, niet voldoende schijnen te be grijpen. De heer G. C. Hoogewerff, leeraar aan het Gymnasium en de Hoogore Burgerschool hier, is heden benoemd tot Directeur der Hoogere Burgerschool te Hilversum. Een groot verlies voor Amersfoort; voor liet onderwijs zoowel als de samenleving. De voordracht ter benoeming van een Hoofd der nieuwe openbare Lagere school 3esoort bij Puntenburg bestaat uit de heeren A. Veen, onderwijzer hier; A. Hungers, Hoofd dei- school te BuarnC. J. F. Prins, onderwijzer hier; en W. Koulijs, Hoofd der school te Woudenberg. De Raad van beroep voor de Ongevallen wet voor de Provincie Utrecht zal voorloopig gevestigd zijn ter Griffie van de Arrondisse- ments-rechtbank te Utrecht. Aan alle houders van groote jac'itaciten in de provincie Utrecht is een oproeping ge richt tot het bijwonen e<*ner vergadering op Woensdag 18 Maart 1903, des mi«l«lags2 uur, in het «Haagsclie Koffiehuis" te Utrecht, in welke het Hoofdbestuur der «Kon. Nederlandsche Jachtvereeniging „Nimrod" wenscht te hesprekenmogelijke wijziging der Jachtwet in verband met een Wet tot regeling der wildschade, en de oprichting van een Nederlandschen Jagersbond. De heer J. H. de Waal Malefijt, lid van de Tweede Kamer voor Breukelen, die een rustkuur ondergaat, neemt dermate in beter schap toe, dat hij waarschijnlijk nog deze week zijn werkzaumheilen, althans voor een deel, zal kunnen hervatten. Kapitein C. W. Q. de Flines, thans plaat- selijk-ailju<lant te 's-Gravenhage, heeft pen sioen aangevraagd. Men bericht, dat het de bedoeling is, de verhooging van de pensioenen der weduwen van burgerlijke ambtenaren, waarvoor een wetsontwerp in gereedheid is gebracht, op 1 Januari 1904 te doen ingaan. Bij communiqué wordt meegedeeM, dat omtrent de plannen ten opzichte van de thans buitengewoon onder de wapenen zijn«le miliciens der verschillende lichtingen tot dusver alleen bekend is, dat de miliciens behoorende tot het blijvend gedeelte dei- lichting 1902, na verstrijken van bun dienst tijd, in dienst worden gehouden. Naar echter de »N. R. Ct." van doorgaans goed ingelichte zijde verneemt, zal er weldra een wetsontwerp bij de Staten-Generaal wor den aanbangig gemaakt om de lichtingen 1900 en l''öl langer dan zes weken onder de wapenen te doen blijven. Mr. E. J. Korthals Altes, die in de ver gadering van Vrydagavond werd uitgenoo- digd, hier eens terug te komen om de door hem aangevoenle enormiteiten te bewijzen, heeft niet gelijk we in het door elkaar geroep verstonden gezegd zich niet ge roepen te achten hierop in te gaan, doch beloofil het verzoek in overweging te zullen nemen. Van andere zijde verzoekt rnen ons mee te deeleu, dat zijn a«lres thans óok ter tee- kening ligt bij den boekhandelaar Berends. Zondag speelde het eerste elftal van •Quick" te Amsterdam tegen «Volharding" en werd door de kampioenen met slechts 5 tegen 3 verslagen. Stand met rust 1—1. het eerste half uur was «Quick" beslist de sterkere, en het gelukte haar dan ook vrij spoedig, de leiding te nemen. Ofschoon ieder ongenblik een tweede punt werd ver wacht, bli'el het doelpunten echter uit, door- 4 invallers speel.le, kunnen we niet anders zeggen, dan dat nQuick" zich kranig geliou- deu heeft. H,.t tweede elftal van .Quick" speelde hier tegen een militaire combinatie, jonge lieden uit verschillende deelen des lands, die thans bier onder de wapenen zijd, en mocht winnen met 7—2. Aanstaan.len Zondag speelt liet cerete elf- tal van »Quick" te Utrecht tegen «Hercules Bij advertentie in dit nunnner wordt tegen 24 Maart in «Amicitia" hier een voorstelling aangekondigd van de Ainsterdamsche al«1ee- linc der Kon. vereeniging «HetNvlerlandsih Tooneel", welke darabij zal ten gehoore bren gen het zeer gunstig gerecenseerde tooneel- spel «Droeve min", het stuk o.a. voor .ten eere-avond van Jan C. de Vos, «iie er ook hier in zal meespelen. We ontvingen den Beschrijvingsbrief voor de op 3 Juni te Amsterdam te houden Al gemeene vergiulering van het »Nu: Daarin missen we het voorstel-Amersfoort tot vereenvoudiging «Ier kosten van beneer, óok door verkoop, zoo noodig, van liet eigen gebouw. Of wordt, dit tóch aan de orde gestel.l ten gevolge van liet op de vorige Jaarver gadering besprokene? Door het Hoofdbestuur der Posterijen is verboden, geperforeerde postzegels te ge bruiken. Een maatregel die groot ongerief brengt voor handelskantoren en dergelijke, waarde zegeltjes wel moeten worden gewaarmerkt om fraude te voorkomen. Zondagavond lussehen kwart vóór acht en acht uur is door een onzer lezers een bolide waargenomen, welke zich vrij langzaam van het Westen naar het Zuid-Oosten en bewoog een doorsnede van zoowat 10 c. M. had. Op den Hof schrok Maandagmiddag een klein meisje, dat daar liep te spelen, zóo he vig van een hond, dat zij achterover sloeg en als bewusteloos bleef liggen. Gelukkig kwam zij spoedig bij, waarna zij duur een der omstanders naar de ouderlijke woning wer«l gebracht. Zondagmiddag zag een man in «Ie Muur huizen, die buiten echt leeft en ten huize zijner vriendin zat, zijn echtgenoote voorbij komen. Hij vloog op haar toe, ofschoon zij hem niet eens had opgemerkt, sloeg haai tegen den grond en verwondde haar daarna met messtekenJBuren en voorbijgangers ont zetten de vrouw. Arts Morren verleende de eerste heelkun dige hulp. De verwondingen zijn niet zoo ernstige als onder den eersten indruk wel werd ge dacht. Miliciens van het 5e regiment infanterie, die Zondagavond tegen 10 uur kazernewaarts wilden gaan, werden daarin verhinderd door eenige boerenjongens uit Leusden, die met alle geweld wilden vechten. De soldaatjes, die vóór avond-appel thuis moesten zijn, zetten het op een loopen, waarop der boeren moed ten top steeg en ze een der achtersten inhaalden en hem een lange, doch niet diepe wond met een mes op het voorhoofd toebrachten. De verwonde werd door dr. Giessen ver bonden en op diens last naar het Militair hospitaal vervoerd. De vechtersbazen zijn bekend en de mes sentrekker is tot bekentenis .gebracht. De herinnering aan de zonzijde van ons leven werkt als een lichtbeeld; alles ziet er nóg mooier uit dan het al was. Dit doen bewust of onbewust zij, die tegen de beide strafrecht-ontwerpen zich kanten en daardoor, opzettelijk of onwille keurig, iu de kaart spelen van hen, wier verzet tegen die ontwerpen voortspruit uit de begeerte, een volgend maal hetzelfde dwangmiddel als in Januari straffeloos te kunnen gebruiken. Maar ook zij, die allerlei bezwaren tegen die beide ontwerpen aanvoeren, grootere of kleinere oedenkingen, van voorbijgaanden of blij venden aard, en die op grond daarvan uitstel van behandeling vragen of verwerping van een der bepalingen, of een voor de Regeering onaanneenilijke principieele wijzi ging; ook deze allen werken zij bet on willekeurig er toe mede aan «ie Regee ring «len slag toe te brengen, die de revo- lutionnaire elementen zoo gaarne haar zouden zien toegebracht. De crisis, die ons land bij «Ie spoorweg staking heeft doorgemaakt, heeft reeds nu groote schade veroorzaakt en zonder over drijving durven wij getuigen, dat een her haling van dergelijke gebeurtenissen een duurzame» noodlottige» invloed op de ont wikkeling en den bloei onzer nijverheid en «lus op de welvaart van heel ons volk zou hebben. Elk nader betoog is hier overbodig. Aan de Regeering de taak de vrijheid van arbeid en het onbelemmerd verkeer te ver zekeren. Aan onshaar daartoe den weg niet af te sluiten. Wij vragen U daaromonthoudt U van alle adviezen, die strekken om het gezag der Rege« ring in deze te verzwakken. Laat aan liet gemeen overleg van Regeering en Volksvertegenwoordiging over, de ontwerpen aldus te wijzigen, «lat zij aannemelijk worden voor allen, behalve dan voor «Ie principieele tegenstanders. Maar geeft niet Uw naam aan een beweging, die aan de Regeering de middelen tot handhaving van het gezag wil betwisten of onthouden, lïedenkt, dat een krachtig gezag noodig is, zullen orde en veiligheid, onmisbare voorwaarden voor «le welvaart van een volk, heerschen en zal de vrijhei! van allen verzekerd zijn. Het Bestuur der Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers: D, W. STORK, Voorzitter. H. SMISSAERT, Secretaris. HengelOO, 13 Maart 1903. Het opnemen van Ingeïondeii Btukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. DE VOLKSPETITIONNEMENTEN'. Naar aanleiding van de groote verschei- i denheid van adviezen, die in zake de aari- bangige ontwerpen aan de Tweede Kamer worden uitgebracht, gevoelen wy ons gedron- dat óf op het laatste oogenblik de achterhoede j g<->", als Bestuur der Vereeniging van Ned er van «Volharding" dun a inval wist te stuiten, landsche Werkgevers een ern-t.g ..oord tot óf door slecht schieten goc«lc kansen onbe- j onze medeburgers te richten, nul bleven. Zooals iu onze vroeger gepubliceerde motie Even vóór rust wist de rechtsbuiten van I reeds werd gezegd, zien zeer vele industrieelen •Volharding" gelijk te maken door een schot I een ernstig gevaar iu het gebeurde en rnee- I wing, dat als voorzet bedoeld was, uen dat een herhaling daarvan tot eiken .i-_ prijs moet worden voorkomen. Hiervoor zorg te dragen, is de taak der I Regeering. Meent deze zich niet aansprakelijk te kunnen stellen voor de vervulling van die j taak, wanneer niet de beide strafrecht-ont werpen wet worden, dan mogen o. i. slechts i zij zich daartegen verzetten, die meenen, dat in den strijd voor de vak vereeniging elk middel geoorloof«f is te achten en «lat dienst- weigering door arbeiders bij ondernemingen van algemeen nut onder geen omstandig- I maar door den wind in het net terechtkwam. Vlak na rust had een van Quick's mid denspelers het ongeluk, door zijn eigen doel te trappen. Quick werkte echter hard dour, met het gevolg dat na goed samenspel haar captain in de gelegenheid werd gesteld, den stand op 2—2 te brengen. Hierna was «Volharding voor een oogen- bl'k ve.fi sterker en wist zij 2 keer vlak na elkaar te scoren. Door beide partijen werd hierop nog eens gedoelpunt. Wanneer we in «Volharding" slechts aanmerking nomen, dat heden wettelijk mag worden verboden, s met 1 en Quick" met Men zie toch de hoofdzaak niet voorbij I Geachte Redactie, Mag ik uw gastvrijheid ook nog «;ens voor het hieronder volgende inroepen Bij voorbaat dank, en hoogachenil Uw dw V. I). M. Tot voorkoming van een bevangen en ver metel oordeel omtrent de aanleiding of «le motieven der spoorwegstaking neem ik de vrijheid, langs dezen weg het Comité der XX het volgende bescheiden en beleefd in overweging te geven. In de tien laatste jaren ben ik jaarlijks vele malen, in mijn hoedanigheid als Bonds- adviseur van de Anti-Sociaal Democratische Vereeniging van Spoorwegpersoneel „Recht en Plicht" ,de tolk geweest van haar belan gen bij het geiielegeerd lid Van den Raad van Administratie der Hollandsche IJzeren Spoor weg Maatschappij, den heer Van Hasselt. Ik verklaar hier uitdrukkelijk, dat ,,deze organisatie nimmer grievend werd ter zijde gesteld" zooals de bewoordingen van de XX luiden. Integendeel herhaaldelijk geviel het, dat de heer Van Hasselt, nadat «ie particuliere be langen van leden van hot personeel behan deld waren, mij steeds welwillend voorkwam met de vraag„Weet ge of er grieven be staan onder hel, personeel V' Een vraag, ge- stc'id op den toon van den belangstellenden I superieur, «lie geen misstanden bij zijn per soneel wil gedoogeri. j En met de meeste nauwkeurigheid in formeerde «leze vertegenwoordiger zijner Maatschappij steeds naar den toestand van het personeel, inzonderheid der lagere be ambten. Eveneens heb ik nimmer een miskenning der ordeliëtende organisaties ondervonden bij de directie der Maatschappij tot Exploitatie van SUatsSpoorwegon. Ik weet, «lat liet blijven voortduren van grieven ook daar niet ge- doogd wordt. Voorts meen ik aan de eerlijkheid ver schuldigd te zijn te getuigen, dat wanneer er aan beide. Maatschappijen door mij wtmschcn en verlangens—«lit is iets anders dan grieven —van het.'personeel werden voorgedragen, de mogelijkheid van het vervullen daarvan im mer ernstig werd overwogen. Bleek bet ondoenlijke verlangd, dan werd op boolsobe wijze de niet-inwilliging «laar van gemotiveerd. In «le laatste jaren zijn—mede door toe doen van «Ie organisatieszeer vele gunstige bepalingen in het loven geroepen. Bepalingen welke vaak financieels offers van do rosp. Maatschappij vergden. Dat do sociaal-democratie de niet voor in williging vatbare wenschen heeft geëxploiteerd tot het bereiken van de door haar beoogde verovering van de Staatsmacht, het blij ve in do historie tiaar schande. I Dat de rijpheid en «ie beradenheid van het oordeel der XX daardoor verschalkt werd

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2