de heer J. W. van Achterbergh Lzn. tot Penningmeester is benoemd. De A. V. V. j>U. D. I." hield Zaterdag haar Jaarvergadering. Het Jaarverslag van tien Secretaris, den hoer J. P. Zondorvan, vermeldde niets duo goeds over de vereeniging en wees terecht op do schitterende overwinning in den competitie-wedstrijd van den »U. P. V. B." behaald. Zij telt thans 80 leden. De Rekening en verantwoording van den Penningmeester, den heer M. E.' Wolff, be wees, dat ook de financiën zeer gunstig zijn. Het Bestuur werd saamgesteld als volgt: W. H. van Helsdingen, Voorzitter; J. P. Zondervan, Onder-voorzitterJ. van Oven, le Secretaris; W. J. linger, 2e Secretaris; Max Wolff, Penningmeester; E. Drenth, le aanvoerder; Ant. Schimmel, 2e aanvoerder. Zondag verloor Quick van Hercules I niet 3 togen 0, stand met rust 00; terwijl Quick II te Amersfoort van Hercules II verloor met 51stand niet rust ook 00. Door deze nederlaag is Quick 1 laatste van de Westelijke eerste klasse geworden, zoodat ze nu met R. A. P. en A. V. V. uit Amsterdam en Quick uit Den Haag de pro motie-wedstrijden zal moeten spelen. Hiervan zal a.s. Zondag de eerste te Russum plaats hebben, en wel tegen A. V. V. Op het terrein aan den Leusderweg zal Dinsdag een wedstrijd plaats hebben tusscheu Hercules II uit utrecht en Victoria uit Hilversum, voor de wissel-medaille. Morgen geeft Angelotti zijn laatste voor stelling hier ter stede. Allen kennen hem by name; velen heb ben hem gezien en zeker zullen morgen nog meer monschen dan den vorige» keer naar »De Keizerskroon" gaan om hem te bewon deren. Ongelooflijk vlug is hij oin van een dame in bal-toilet te verwisselen in een der vele emplooien welke hy geheel alleen vervult, alle met een ander karakter, een undere stem. 't Is bjjna niet te begrijpen, dat hij geheel alléén alle rollen vervult en tóch doet hij dat. Men ga hem zien en toejuichen. Het le bataljon van het 5e regiment in fanterie vertrok hedenochtend half tien naar Amsterdam, ter aflossing gedurende ten hoogste oen maand, van liet 3e bataljon, dat bodenmiddag twee uur hier terugkeerde. Generaul-majoor A. J. Prins, die hier kwam uni een inspectie te houden over de kazerne- gebouwen. inspecteerde het le bataljon voor het vertrok en begaf zich daarna kazerne- wuarts. Luitenant-adjudant M. L). J. de Jongh, van het 5e regiment infanterie, is belast met het onderwijs in militaire vakken op den cursus voor den officiersrang bij het 5e regiment infanterie. Vrijdag is door den Brigadier-titulair der Rijksveldwacht W. K rij kamp, te Hoevelaken, en den Agent van politie, tevens Onbezoldigd Rijksveldwachter J. Britz in eeri slaapstede hier gearresteerd zeker C. V., die verdacht werd, in den nacht van Woensdag der vorige week onder de gemeente Barneveld een ko peren ketel te hebben ontvreemd ten nadeele van don landbouwer Van L. Hoewel by het misdrijf ontkende, moest lij) later, toen de beambten hem den ontvreem den ketel vertoonden, welke inmiddels in be slag genomen was, bekennen, dat hij de schuldige was. C. V. is een oude bekende van de Justitie en had nog andere straf te ondergaan, waur- voor hij in het Algemeen Politie-bind was gezignaleerd. Hij is gevankelijk naar Utrecht geleid. Onderzoek, alvorens iemand te heoordee- len, met welk werk hij zich in zyn kracht, in zijn element vertoontwat hem gelukkig maakt en blij wat hem onverschillig laat en onbevredigd. bestryden (havenverbetering, schoolbouw, bestratingen en riool-aanleg, en voor leeningen aan Ambachtsschool en Vereeniging tot het verbeteren van woningen, de veeg-machine, enz.) Werd voorheen besloten, dat deze leening zou worden uitgegeven bij openbare inschrij ving, thans werd besloten het geld onder hands te nemen van het Pensioenfonds voor Weduwen en Weezen van Burgerlijke ambtenaren, tegen 98%, den zelfden rente voet dus als vroeger aangegane leeningen. B. en W. pleegden overleg met het Bestuur van genoemd Pensioenfonds. De Raad vereenigde zich z. d. ofh. st. met het voorstel. 2. Request van werklieden van den Ge meente-reinigingsdienst, met adviezen. Het door 21 werklieden geteekend request, dat 4 Februari even vóór de zitting inkwam, deelden we in ons nummer van 5 Februari mee. De korte inhoud is, dat zy lotsverbe tering vragen, zoo door verbooging van loon, dat beneden het minimum-standaurdloon in deze gemeente is, als verlichting van arbeid. De arbeidstijd bedraagt 69 uur per week, terwijl tiet luon afwisselt van f8.50 tot f6 en dus gemiddeld 9 cent per uur bedraagt. In den zomer wordt gearbeid van halt zes, in den winter van 6 uur telkens tot's avonds 7 uur met 1% uur schafttijd. De Reinigings-commissie" adviseerde, dat, hangende het onderzoek tot reorganisatie van den reinigingsdienst, 24 Juni 1902 door B. en W. ingediend, waarbij een betere loon regeling en tegelijk uitbreiding van personeel wordt voorgesteld, het niet wenschelijk zou zijti, gevolg te geven aan het verzoek, óok omdat op de Gerneentebegrooting voor 1903 geen gelden daarvoor beschikbaar zijn. Deze reorganisatie is eenigermate vertraagd door het overlijden van den vorigen Directeur, terwyl de meening van diens pas in dienst getreden opvolger nog niet bekend was. Zy stelde echter voor, als schadeloosstelling over 1903 een gratificatie van f500 toe te staan. B. en W. vonden geen vrijheid, zich te rcfereeren aan dit advies. Het kwam hun daarentegen wenschelijk voor, de salarisrege- ling niet langer aan te houden en deze zaak, Celesse, mr. Heyligers, Van Kalken en de Burgemeester, werd het voorstel van H. en W. z. h. st. aangenomen. 4. Request tot verwijdering van een boom in de Beukenlaan, met advies. Het geldt de boom juist voor den ingang van een der drie heerenbuizen, welke worden gebouwd door de firma Van t Hol Van Achterbergh. B eu W. stelden voor, het verzoek in te wil lijzen en de Raad vereenigde zich zonder h. st. hiermede, «.adat de heer Kleber eenige op merkingen had gemaakt over het rooien van hoornen in 'l algemeen in de wandelplaatsen. 5. Request van het Dagelijksch Bestuur der plaatselijke afdeeling van uToonkunst tot verleening van een subsidie voor liet op 13 en 14 Juni aanstaande te houden Muziek feest der Maatschappij, «lat samenvalt met de herdenking van het 25-jarig beslaan der afdeeling, met advies. Requestranten wezen er op, dat, behalve het zeer talrijke Hoofdbestuur en de 25 al- deelings-afgevuardigden naar do Algemeene vergadering, een aantal medewerkenden hier die dagen logeeren en een nog grooter aan tal leden «Ier Maatschappij hier komen, het geen voordeel brengt voor neringdoenden en te gelijk op Amersfoort als woonplaats de aamlucbl doet vallenmaar ook, dat de afdeeling door Muziekschool en Volkszang school in het belang der Gemeentenaren werkzaam was. Het geraamd tekort zal f200 bedragen. B. en W. adviseerden een subsidie van 150 te verleenen of zooveel minder als tot dekking van bet tekort zal blijken noodig te zijn. Na een korte toelichting van mr. Heyli gers vereenigde de Raad zich z. h. st. met dit voorstel. 6. Verzoek van dr. A. G. Antusch om eervol ontslag als leeraar aan de inrichtingen voor Hooger en Móidelbaar onderwijs, niet adviezen. Eervol verleend z. d. of h. st. 7. Request van L. van Achterbergh m zake cokeslevering, met adviezen, strekkende tot afwijzing. Om elk verkeerd «lenkbeeld weg te nemen, zullen we in het volgend nummer de geheele afgescheiden van de overige plannen, te be handelen. Zij overwogen, dat door een gra- 1 toedracht meodeelenT Thans ontbroken daar- tificatie van f500, of ruim f22 per man, voor tijd en ruimte, vooral voor de gehuwden tóch ge«>n vol- Ter hedenroidilag van 1.45 tot 2.55 onder voorzitting van den heer Burgemeester, jhr. J. W. A. Rarchman Wuytiers van Vliet, gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente waren alle 17 leden 15 aan wezig met den Secretaris. Nat hot lezen der notulen van «le zitting van 4 Februari, (sedeit «lien datum is geen openbare vorgadering gehouden), deelde de Voorzitter mede, dat ingekomen waren be halve missives van deri Minister van Bin- nenlandsche Zaken en vao Gedeputeerde Staten over in de vorige zitting genomen Raadsbesluiten, «en request van de vereeni ging Industrie- en Huishoudschool voor Amersfoort en Omstreken", dat z. d. of h. st in handen word gesteld van B. en W. om prte-advies. Aan «Ie orde kwamen hierna de punten van den Beschrijvingsbrief'. 1. Voorstel tot intrekking der besluiten van 18 November en 13 Januari 1.1. en tot on lerhands'ihc uitgifte der geldleening groot f140000, ad 3%%. Tot het aangaan der leening werd besloten om de kosten van buitengewone v/erken te dergelijke gratificatie een latere loonregeling moeilyker maakt en stelden voor, hun een crediet van f 550 te verleenen lot verbetering der loonregeling en deze reeds 1 April in te voeren. Het Dagelijksch Bestuurdeelileteveusmede, dal reeds a.-.n de bezwaren in bet request vermeld, en welke in hoofdzaak den inwen- digen dienst betreffen, is tegemoet gekomen voorzoover de dienst het veroorloofile. Het werk vangt daardoor o.a. zomer en winter aan te half zeven; de schafttijden zijn 's och tends te 9 uur een half uur en 's middags te half een weder een uur; het werk eindigt tusschen 6 en 7. Voor overwerk na 7 uur wordt uitbetaald. Door een misverstand is een be«Irag van zes en vijftig cent niet uitbe taald. doch sedert vereffend. Het vervoer der privaattonnen per kar zal, omdat hotte zwaar bleek, weder per schuit geschieden, terwijl het personeel sedert is uitgebreid met éen vasten en een vast-lossen werkman. Na langdurige discussie, aan welke deel namen «Ie heereD Van Esveld, Gerritsen, Van Beek, Van Kalken, de Burgemeester eri de beide Wethouders, werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 16 tegen 1 stem, die van den heer Van Beek. 3. Request in zake opgraving en ver plaatsing van den Amersfoortschen steen, met adviezen. De Kei-commissie verzocht in Januari dezes jaurs, den kei, door Mevster 242 jaar geleden in de stad gebracht en nu reeds 229 jaar weder onder de Varkenmarkt bedolven, te mogen doen ontgraven en op den Hof te plaatsen, in den hoek bij bet woonhuis van den heer De CruylT, waar ongeveer het oude Stadhuis en vermoedelijk het huis der Heeren van Amersfoort heelt gestaan. B. en W. a«Iviseerden gunstig wat de op graving betreft, mits deze geschiede vóór 1 Juni omdat dan wordt aangevangen met de nieuwe bestrating der Varkenmarkt. Zij adviseerden echter tegen de plaatsing op den Hof omdat bij week-en jaarmarkten de ruimte daar tóch reeds zoo beperkt is, zooilat de steen daar in den weg zou staan en hij ook tusschen de huizen niet goed zal uitkomen. Het Dagelijksch Bestuur acht de meest geschikte piaats het Plantsoen naast het Politie-bureau, waar de steen ook het meest voor vreemdelingen in het oog zal vallen en B. en W, stelden voor, aan requestranten vergunning te verleenen tot ontgraven, onder voorwaarde, dat «le steen vóór 1 Juni worde geplaatst naast liet Politie-bureau; dat hij de ontgraving, het vervoer en de plaatsing de voorschriften worden gevolgd, door B. en W. te geven; en dat de kosten, óok het aunvullen van hut gat in do Varkenmarkt, door requestranten wordt gedragen. Na zeer korte discussie, aan welke deel namen de heeren Hamere, Van Esveld, De heer Gerritsen herinnerde, dat hij in de vorige verga«iering aandrong op zeer ernstig onderzoek en dankte nu R. en W. voor dat onderzoek, terwijl hij verklaarde zich volkomen te kunnen vereenigen met hun conclusie. Z. d. of h. st. werd hierr.a afwijzend be schikt op het verzoek. 8. Voorstel tot wijziging der Veroniening tot regeling van het aantal der openbare Lagere scholen en het aantal en de bezol- «liging van het onderwijzend personeel aan die scholen. Dit voorstel houdt verband met de opening «Ier school 3e soort aan de Puntenburgerlaan. B. en W. stelden te gelijk voor, de maxi mum-toelage voor handwerk-onderwijs te brengen van f 125 op f 150 en «Ie bezohliging voor herhalingsonderwijs van f 0.75 per les uur te verhoogen tot f' I. Deze wijzigingen worden geacht te zijn ingegaan met 1 Januari 1903. Aangenomen z. d. of h. st. *- 9. Benoeming van het Hoofd der open bare Lagere school 3esrt.(Punienburgerlaan). De voordracht hestona uit de heeren: A. Veen, onderwijzer hier; A. Bongers. Hoofd der school te Baarn; C. J. F. Prins, onder wijzer hier; en W. Koudijs, Hoofd der school te Woudenberg. Benoemd werd de heer A. Veen met 9 stemmenop den heer C. J. F. Prins werden 8 stemmen uitgebracht. 10. Vaststelling zijner jaarwedde. Vastgesteld op f 1200 benevens vrije wo ning in het in aanbouw zijnd buis met tuin aan de Wolkerstraat, c.q. vergoeding van f250 wegens huishuur per jaar voor zoolang dit huls nog niet gereed is. 11. Request van den heer P. Persant Snoep, leeraar aan de inrichtingen voor Hoo ger en Middelbaar onderwijs, om eervol ontslag, enz., met adviezen. Z. d. of h. st. eervol verleend. 12. Benoeming van 2 leeraren aan de inrichtingen voor Hooger en Middelbaar on derwijs, nl. éen in Scheikunde en éen (tij delijk) in Wis- en Natuurkunde. Voordracht Scheikunde dr. P. K. Lulofs, le Veendam«lr. A. J. Boks, te Leeuwarden; dr. B. H. J. ter Braake, te Rotterdam. Voordracht Wis- en Natuurkunde docto randus A. Winter, te Leiden. Benoemd bij 3e stemming tot leeraar Scheikunde dr. Lulofs met 11 stemmen, te gen 6 op dr. Ter Braake (eerste stemming Lulofs 6, Boks 3, Ter Braake 8tweede stemming: Lulofs 8, Boks 1, Ter Braake8); tot tijdelijk leeraar Natuurkunde ds. Winter. 13. Vaststelling van het oorspronkelijk I kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1963. I Z. d. of h. st. vastgesteld op f74.286. Bij de rondvraag drong mr. Heyligers er I op aan, dat de voorstellen tot herbenoeming j der tijdelijke leeraren spoedig inkomen. De Voorzitter zegde zulks toe, en sloot I hierna de zitting; Hoe onze wetten tot stand komen, weten maar weinig Nederlanders met eenige be slistheid. De Minister tot wiens Departement de wet behoort, ontwerpt de wet. Dat doet hij na tuurlijk niet moederziel alleen, maar hij heelt aan zijn Departement een korps ambtenaren te zijner beschikking om denoodige gegevens te verzamelen. Daar hij de wetten indient als dienaar der Kroon, moet tot de indiening daarvan de Koningin haar toestemming geven. Deze doet dit »den Raad van State gehoord", d.w.z. na ingewonnen advies van den Raad van State, een college bestaande uit onze eerste mannen op allerlei gebied, door Haar j benoemd en die Zij bij alle zaken van ge wicht raadpleegt. De Koningin is van dien Raad voorzitster. De Raad van State telt vijftien leden, waar onder verscheidene oud-ministers. Adviseert nu «ie Raad van State gunstig (zooals met de stakings-ontwerpen het geval is geweest) dan krijgt, de betrokken Minister (in dit geval dr. Kuyper) verlof, het ontwerp bij de Tweede Kamer der Stalen-Generaal in te dienen. Daar wordt het dan eerst in de afdeelingen onderzocht. De Tweede Kamer is verdeeld in vijf' af deelingen, bij liet lot getrokken, die teder haar Voorzitter kiezen; op dit oogenblik zijn dat de heeren Do Savornin Lohman, Seret, Van Alphen, Heemskerck en Cremer. In die afdeelingsvergaileriugen heeft ieder lid gele genheid, op- en aanmerkingen over bet in gediende wetsontwerp te maken en iedere afdeeling wijst een van haar leden aan, den rapporteur, om dat alles op te teekenen. Er zijn dus, daar er vijf afdeelingen zijn, vijf rapporteurs. Deze vormen de Commissie van rapporteure. Deze Commissie van rappor teurs (voor de stakingswetten de heeren No- lens, Voorzitter DeSavorniu Lobman, Drucker, Heemskerck en Van der Vlugt) maken van alle op- en aanmerkingen een geschrift, dat daarvan een behoorlijk overzicht geeft (en zoo iets duurt langer dan vijf minuten), het zoogenaamde Voorloopig verslag. Vindt nu de Minister do aanmerkingen ongegrond, daa stolt hij zich tevreden met de bloote weer legging daarvan, alweer in een schriftelijk stuk, de Memorie van beantwoording ge- heeten. Met aanmerkingen, die hij gegrond vin.il, doet hij zijn voordeel, want dan treedt hij met de Commissie van Rapporteurs in nader mondeling overleg en brengt, rekening houdende met die aanmerkingen, wijziging in h.-t ontwerp. En eerst nadat dit alles geschied is, komt het ontwerp in openbare behandeling. Deze wijze van doen moge zeer tijdroovend schijnen, ze is het niet; zonder deze zoude openbare behandeling een gebed zander eind worden. En als dan de Tweeile Kamer het ontwerp, meestal zeer gewijzigd (daar ze het recht van amendement d.w.z. van wijziging heeft) aangenomen heeft en de Eerste Ka mer dit óok doet (deze kan het ontwerp echter alleen aannemen of verwerpen) en de Koningin het. met Haar handteekening heeft bekrachtigd, wordt het ontwerp wet op den dag, vastgesteld voor de in werking treding. Enkh. Crt. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft aan de Kamers van Koophandel ter beoor- deohng toegezonden eene aan zijn departe ment ontworpen Arbeidswet. De Kamers zijn uitgenooriigd vóór 15 April mede te deelen de opmerkingen, tot welke «Ie kennisneming van het wetsontwerp haar aanleiding mocht geven. Het ontwerp telt 370 artikels, verdeeld over 8 hoofdstukken Hoofdstuk I (art. 1—17): Algemeene be palingen. Hoofdstuk 11 (art. 18—72): Van arbeid, «loor leerlingen verricht. Hoofdstuk 111 (art. 73—82): Van arbeid, die door bepaalde personen niet mag worden verricht. Hoofdstuk IVVan beveiliging bij den arbeid. Eerste afdeeling: Van beveiliging bij den arbeid in fabrieken en werkplaatsen1 (art. 83160): Voorschriften ten behoeve van alle arbeiders; 2 (art. 161—166): Voorschriften ten behoeve alleen van jongens, meisjes en vrouwen; 3 (art. 167—176) Voorschriften ten behoeve alleen mannen. Tweede afdeeling (art. 177—179): Van beveiliging bij den arbeid in winkels. Derde aldeelingNadere bepaliugen1 (art. 180—199)Van bepalingen, die be- trekking hebben op de afdeelingen 1 en 2: 2 (art. 200—203)Van het oprichten van Fabrieken 3 (art. 201207)Van aangiften van fabrieken. Hoofdstuk VVan bescherming van den arbeid door beperking van arbeidsduur. Eerste afdeeling: Van den arbeidsduur 1 (art. 208 251): \an (len arbeidsduur van jongens,^ meisjes en vrouwen; 2 (art. 252--277): Van den arbeidsduur van man nen bij nachtarbeid en in voor de gezond heid schadelijke bedrijven; tj 3 (art. 278 280)Van «len arbeidsduur van mannen in winkels; 4 (art. 284—296): Var. den ar beidsduur van personen, werkzaam bij een openbaar middel van vervoer. Tweede afdeeling (art, 297—303): Van

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2