Binnenland. van f500 voorstelde, waardoor zou worden voorzien in het verlangen der werklieden. B. en W. stelden f50 meer voor dan de Commissie, die de reorganisatie niet wilde berooven van een der sterkste motieven: de loonregeling. Spr. constateerde tevens, dat het voorstel in de afdeelingen met blijkbaar wel gevallen aan den grooten spijker is gehangen, terwijl B. en W. thans verder gingen en zich beriepen op het financieel bezwaar, hetgeen vrijwel gelijk is met afstel, want nimmer zullen we ons in weelde kunnen baden. Heel vreemd vond spr. het daarentegen dat voor reorganisatie dei politie, welke om de 3 ol 4 jaar plaats had, steeds geld te vin den is geweest, terwijl aan de reiniging in geen 40 jaar iets is gedaan. Tusscnen de mooie politiemannen en de reinigers is er dan ook een zeer schril contrast en spr. meent dat de Commissie wel alle illusiën uit het hoofd moet stellen om dit geëindigd te zien. De heer Gerritsen vond het óokjam mer, dat de reorganisatie voorloopig werd uitgesteld, doch kon zich uitstekend indenken in de motieven van B. en W. Waar voor het volgend jaar weer veel gelden noodig zijn, begreep spr. ten volle, dat zij nog een paar jaar willen wachten en spr. verheugde er zich over, dat B. en W. de werklieden aan stonds ter wille zijn geweest door een crediet van f 550 aan te vragen tot verbetering der loonen, waardoor het gemiddeld weekloon van f7.25 stijgt tot f8. De heer Van Beek moest als lid der Reinigings-commissie eenigszins liet door den heer Van Esveld aangevoerde beamen. Spr. wilde hulde brengen aan den beer Burge meester, die het reorganisatie-plan ontwierp, al wilde hij niet ontkennen, dat het wat kost baar was en hij er niet geheel mee kon meegaan vooral waar het voorstel van B. en W. afwijkt wat de loonregeling betreft. De Voorzitter antwoordde, dat hier van is afgeweken omdat het voor de werk lieden aangenamer is een vaste loonregeling te hebben dan een gratificatie, dat is een niet-vaste buitengewone belooning. Het loon wordt vrij aanzienlijk verhoogd bijv. van f7.50 gebracht op f8.70, van f 6.50 op f7.50, van f'6 op f6.50 of 17 en staat in verband met leeftijd, dienstjaren en positie. De heer Van Es'veld repliceerde, dat hij wel zóu wenschen, dat ait het eenige motief ware. Er staat echter duidelijk in de stukken, dat men voor 't overige den dienst zal laten zooals hij is en dat dit ge schiedt om financieels bezwaren. Nu moge de heer Gerritsen al gezegd hebben, dat hij hoopte, dat over 1 of 2 jaar de voile ver beteringen zouden worden aangebracht, doch hij weet maar ill te goed, dat er over 1 of 2 jaar weer geen geld is. Het advies van den nieuwen Directeur is niet eens gevraagd. De Voorzitter: het is juist hedenoch tend ingekomen. De heer Van Esveld vraagt nu of het reorganisatie-plan vóór de Begrooting weer ter tafel komt. De Voorzitter zegt zulks toe, indien 't eenigszins mogelijk is. De heer Van Esveld blijft er bij, dat dit uitstel zal brengen afstel. Misschien zullen jongere Raadsleden het beleven*, spr. wan hoopt er aan. Wethouder Visser verwondert het, dat de heer Van Esveld zoo spreekt. Voor 1903 is er geen geld, voor 1904 is het mis schien wel to vinden. Bovendien dagteekent de Gemeente-reinigingsdienst van 1884 en bestaat hij dus niet ruim 40 maar nog geen 20 jaar. Vóór '84 kreeg de Gemeentekas geld toe van den pachter, in den regel f 50 per jaar. Ook Wethouder Celosse was het niet eens met den heer Van Esveld, dat dit uitstel zou leiden tot afstel. Misschien weet de heer Van Esveld de middelen te vinden om de reorganisatie van dezen tak van dienst te bestrijden. Spr. meent, dat de Commissie eenigszins gevoelig is, dat haar advies niet werd gevolgd en B. en W. de lijn van het reorganisatie-plan volgden. De heer Van Esveld bleef er bij, dat door een deel partieel te gaan behandelen de hoofdzaak op den achtergrond is gescho ven. Dit juist is de grief der Commissie. De politie is in 10 jaar wel drie of viermaal uitgebreid en daarvoor was steeds geld be schikbaar, terwijl de Reiniging door den Raad steeds volkomen is verwaarloosd. De Voorzitter was het niet eens met spr. en herhaalde, dat zoodra mogelijk de reorganisatie zal worden behandeld. De heer Van Kalken achtte het zeer juist gezien van B. en W. en zeer billijk, dat zij aanstonds de loonen verbeterden, doch vond hei verkeerd, dat zij vroegen naar leeftijd en naar al dan niet gehuwd zijn. De eenige vraag die hi^r gedaan moet wor den, is: welken arbeid verricji ten deze man nen? Hun komt een behoorlijk loon toe en, waar het standaardloon hier" 15 cent is, moet dit f9 bedragen voor allen. Men mag geen premie op het huwelijk stellenook de on- gehuwden hebben hun zorgen en weldra zullen de 5 ongehuwden óok trouwen om het hoogere loon machtig te worden. Het Joon moet voor allen uniform zijn en spr. stelt voor dit loon, voor allen te brengen op f9. De heer Gerritsen wilde dit voorstel wel steunen als het nu in behandeling kon komen, doch zou aanraden het thans in te trekken ten einde een impasse tegenover de overige Gemeente-werklieden te voorkomen. De Raad mag deze quaestie gerust overlaten aan B. en W. die misschien wel vóór de Begrooting voorstellen zullen doen. De Wethouder Viseer deelde, tegen over de cijlers van den heer Van Kalken, mee, dat de grondwerkers 14 cent per uur ont vangen, terwijl de aannemers het recht heb ben 30% niet-volle werkkrachten te gebruiken. De heer Van Kalken meende niet,dat de andere werklieden óok zullen komen om loonsverhooging. De werklieden in de Plant soenen bijv. hebben overvloed van tijd om een pypje op te steken en genieten volop van de frissche lucht; hun collega's van de reiniging derven het eene en het andere. Men moet geen percentsgewijze onbillijkheid scheppen en by gelijk werk en gelijke capa citeit de zelfde loonen. betalen. De Voorzitter vroeg nu of het voor stel-Van Kalken werd ondersteund. De heer Gerritsen herhaalde, het te willen steunen doch alléén om het thans ter sprake te kunnen brengenwellicht zou hij er tegen stemmen en er verreweg de voor keur aan geven, met den heer Van Kalken een algemeene loonregeling te ontwerpen. De heer Va Kalken zag nu in, dat zijn voorstel niet rijp was voor behandeling en trok het voorloopig in, hopend dat de Raad er goede nota van mocht nemen. Het voorstel van B. en W'. werd hierop aangenomen met 16 tegen 1 stem, die van den heer Van Beek. Het request over den kei gaf den heer Hamers aanleiding te vragen of de aanvra gers tevreden waren met de plaatsing van den historischen steen op het Plantsoen bij het Politie-bureau, een plaats trouwens welke spr. met B. en W. oneindig beter vond dan op den Hof. De Voorzitter antwoordde, niets nader gehoord te hebben en dus thans geen in lichtingen te kunnen geven. De heer Van Esveld meende zich te herinneren, dat in de tweede plaats het Plantsoen is genoemd in een van de verga deringen der Kei-commissie; althans is die besproken en spr. meende, dat het voorstel van B. en W. zeer goed in de richting der Commissie was. Een klein bezwaar l:ad spr. tegen het advies van B. en W. waarin hij liever zou gelezen hebben»in den omtrek van het Politie-bureau". Wethouder Celosse verklaarde even zeer geïnformeerd te zijn, dat het Plantsoen geen bezwaar zou wezen. De heer Van Kalken meende, dat de kei op den Hof een ware steen des aanstoots zou worden en ra r. H e y 1 i g e r s verklaarde zich sterk vóór het Plantsoen. Hierna werd het voorstel van B. en W. z. h. st. aangenomen. De heer K I e b e r sprak in het volgende punt van den Beschrijvingsbrief, het rooien van de beuk op het Laantje. Spr. ver moedde, dat de bouwers vooraf eenigszins toezegging hadden van B. en W., ook hierom, omdat de boom er naast zoo deer lijk is bekapt. De Voorzitter haastte zich te zeggen, dat hoegenaamd niets werd toegezegd en dat de overhangende tak moest gekapt omdat deze over het erf van een particulier hing. B. en W. vroegen juist de opinie van den Raad. De heer K 1 e b e r verklaarde niet te zul len tegenstemmen, doch betreurde het, dat zooveel mooie boomen worden geveld, óok die bij het Politie-bureau. De Voorzitter antwoordde, dat deze boom reeds verleden jaar werd ter dood veroordeeld door den opzichter der plant soenen wel was ze nog aan de wortels zeer stevig, maar toch op vele plaatsen bedorven. De heer K 1 e b e r achtte het oordeel des opzichtera wel wat zeer lichtvaardig. Het voorstel van B. en W., hierna in stemming gebracht, werd aangenomen z. b. st. eon andere ineening gaf omtrent het over geven van den «gewonde" aan de Rijksbank zoodra door den werkgever aan alle forma liteiten is voldaan, en we herhalen dus die vraag daarvoor schijnt reden te zijn. Naar statistische gegevens is door de Bank gerekend op ten hoogste 400 «ongevallen per week, terwijl er echter gemiddeld 100 per dag of 9(50 per week worden aangege ven, hetgeen zeer vermoedelijk de pre mies zal doen stijgen. Het verband verklaren we nie. goed te begrijpen en menig werkgever, die de «on gevallen" kent, sedert 70% van het loon is verzekerd, zal dit met ons eens zijn. Hoe dan ook, er zal wat meer spoed ko men en zeker in verbaod daarmee is het volgend schrijven door den Minister van Bin- nenlundsche zaken gericht tot de Commissa rissen der Koningin Meermalen reeds zag het Bestuur der Rijks verzekeringsbank zich in de noodzakelijkheid, gebruik te maken van de bevoegheid, aan net Bestuur bij art. 64 der Ongevallenwet 1901 toegekend om een onderzoek, als iu art. 63 bedoeld, naar een voorgekomen ongeval op to dragen aan een Commissaris van politie of aan een Burgemeester (hoofd der politie). Dit was onvermijdelijk waar het ambtsge bied van de agenten der Rijksverzekerings- banks, wier aantal voorloopig nog niet zeer uitgebreid is, vrij uitgestrekt is en zij niet op den zelfden dag in verschillende deelen van hun ressort aanwezig kunnen zijn. Maar ook als het aantal agenten op het maximum zal zijn gebracht en de ressorten dientengevolge kleiner zullen zijn, zal zich het geval herhaaldelijk moeten voordoen, dat ter bespoediging der zaken een beroep moet worden gedaan op de medewerking althans van Burgemeesters van plattelands-gemeen ten, al heeft de wetgever zeker gewild, 'lat in den regel het onderzoek door de ambte naren der Bank zou worden ingesteld. Ik heb de eer u daarom te verzoeken, de aandacht van do Burgemeesters van de ge meenten in uwe Provincie, waar geen Com missaris van politie is, te vestigen op de ver plichting, voor hen voortvloeiende uit art. 64 van de Ongevallenwet 1901 en hen uit te noodigen, aan desbetreffende verzoeken, door het Bestuur van de Rijksverzekeringsbank tot hen gericht, steeds zoo spoedig mogelijk gevolg te geven. Daarbij kan de verklaring gevoegd worden, dat het Bestuur der Bank er naar streeft, alleen wanneer de belangen van den dienst dit vorderen, op de mede werking van de Burgemeesters eeD beroep te doen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal hedenavond 8 uur ten Raadhuize een openbare vergadering houden. De acte Nattige handwerken werd alsnog behaald door de jongedames M. E. A. van Steyn en R. Simons. Mr. W. H. de Beaufort heeft bedankt voor de Kamer-candidatuur voor Alkmaar. De hier niet minder bekende mr. J. G. Sybrandi heeft die candidatuur aanvaard van de Centrale anti-revolutionuaire kiesver- eeniging. Vereenvoudiging zal worden gebracht in de dan ook al zeer omslachtige administratie der Leerplichtwet. Door den Minister van Binnenlandsche zakeu is ten deze aan de Inspecteurs van het Lager onderwjjs reeds een voorstel ora advies gezonden. Klaagden we onlangs over de buitenge woon trage afwikkeling van zaken niet be trekking tot de Ongevallenwet het zij te geiijker tijd gezega, dat nog niemand ons De tram-directie verzoekt ons mede te deelen, dat zij den officieolen vertrektijd der tram ten 11.35 des morgens van het station op 11.32 heeft moeten stellen. Het komt toch herhaaldelijk voor, dat deze tram ten 11.30 reeds beduidend bezet is. Alleen bij slecht weder leggen de ingestap- ten er zich gewoonlijk bij neder wat te wach ten, doch bij goed weder doen zij dit voor het meerendeel niet en verlaten den wagen, tot groot nadeel der tramfinanciëu. Bij slecht weder, of aanvankelijk gemis van passagiers, behoudt de directie zich echter voor, die tram iets later dan 11.32 te laten afrijden. De zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst is gister op de gebruikelijke wijze uitgereikt aan: adjudant-onderofficier J. C. Schrijver, sergeanten-majoor R. j. van Aken, G. A. G. L. van Heerde, H. L. Strankinga, F. W. Hendriks en G. Steeubeek, en muzi kant J. A. Jochems; en de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst aansergeant majoor C. A. van der Horst, sergeant onder wijzer E. Sluiter, sergeanten J. van Oorschot, C. Eggink, J. P. C. Courbois, K. F. Heijlen, H. van Geelkerken en F. Bremer, fourier D. J. van Kuik, muzikanten A. L. Maas en J. V. Rijnbergen, en korporaal VV. H. Cor- nelissen. Luitenant W. H. baron Van Heerdt, van het le regiment veld-arlillerie gedetacheerd bij het Departement van Oorlog, wordt 1 Mei eervol van die detaoheering ontheven. De Jaarvergadering van den «Ned. Jour nalistenkring" wordt 1 Juni, Tweeden Pink sterdag, gehouden. He't Bestuur van den Kring brengt dit nu reeds ter algemeene kennis, opdat Besturen van andere vereenigingen die op dien dag Congressen of Algemeene vergaderingen mochten willen houden, zullen kunnen reke nen met dit besluit en zoo mogelijk hun congressen en vergaderingen niet zullen uit schrijven op genoemden datum. Ter Dinsdagavond gehouden Jaarvergade ring van de hier sedert 1898 bestaande „Vereeniging tol Bevordering van het Vreem delingenverkeer" waren slechts 6 Bestuurs- en evenveel gewone leden opgegaan. Nadat de notulen der vorige vergadering, op 24 April 1902 gehouden, waren gelezen en onder dankbetuiging vastgesteld, werd het Jaarverslag gelezen, waarin o. a. werd gememoreerd, dat de vereeniging het eerst de plannen voor een nieuwe Zwem- en Badinrichting aanhangig maakte, dat de ver eeniging toetrad tot den Nationalen bond, en een zilveren medaille uitloofde voor den zoo welgeslaagden étalage-wedstrijd van de Handel en Nijverheid" en een paar zwanen ten geschenke gaf aan de Gemeente Araers- '°De vereeniginB teil thans 109 loden, 34- begunstigers, 1 donateur en 1 eerelid. Haar voordeelig saldo bedraagt bijna f800, waar van echter rond f 200 moet afgenomen wegens kosten van de plannen voor de Zwem- en Badinrichting. Het Jaarverslag, dat zeer ruim in druk zal worden verspreid, werd onder dank betuiging aan den Secretaris gearresteerd en hierna de Penningmeester onder dankzeg ging gedéebnrgeerd. Hierna werden als Bestuurslid herkozen de heeren C. B. Kok en M. W. F. J. de Jong en gekozen in de vacature-Schulman de heer 11. E. van Sweden Sr. Vervolgens werd meegedeeld, dat, nu alle pogingen zijn mislukt om hier een Zwem en Badinrichting te stichten welke voldoet aan de eischen des tijds, omdat slechts ruim f 5000 van de benoodigde f18 000 inkwam, de commissie baar mandaat 16 Maart heeft neergelegd. „ju „m Na lange discussie, van welke de hoofd zaken zullen worden weergegeven als de tijden gunstiger zijn, deelde de Voorzitter, na ruggespraak, mede, dat „Vreemdelingen verkeer" in plaats van de commissie de zaak weer ter hand zal nemen en, in overleg met andere vereenigingen hier ter stede en met particulieren, de plannen zal trachten tot uitvoering tc brengen. Hierna werd de vergadering gesloten. De verplichte ledenvergadering van «On derlinge Hulp" wordt aanstaanden Maandag avond in «De Keizerskroon" gehouden. Onder meer wordt daarin ter sprake ge bracht een wijziging der uitkeeringen in verband met de invoering der Ongevallenwet. De Jaarvergadering der «Amersfoortsche Toynbee-vereeniging" wordt Dinsdagavond gehouden in «Ons Huis", aan de Kortegracht. Pogingen worden aangewend tot het op richten eener zelfstandige afdeeling van de vereeniging «Pro juventute", van een sub commissie voor de Kweekschool voor de Zeevaart te Leiden, en van een «Friesk selskip.'' Voor de eerste zie men het ingezonden hool'd-artikel in dit nummer. De contributie voor de Kweekschool be draagt f 2.50. Leden der plaatselijke com missie zijn de herren G. J. Buys, jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers van Vliet, artsJ. NV. Jorissen en N, van Veen, die als Secretaris- Penningmeester gaarne inschrijvingen ont vangt. Bij de hedenochtend ten Raadhuize gehou den aanbesteding van het uitbaggeren van de binnengrachten -eigens oude-, en van de haven volgens gewijzigde voortvaarden, werd ingeschreven ai; ut. A. Schimmel, te Amersfoort, v 175*5: J. Leenheer Cz.,te lleinenoord, f!74>: en C Leenheer, aldaar, f 1693. Het werk werd den minsten inschrijver opgedragpn. Voor het vernieuwen van den kademuur aan den Groote Koppel werd ingeschreven door: C. Ruitenberg, voor f280110; J. van den Berg f20 790: A. Micheis f26237; A. Herder, te Utrecht, eri N, Bolk, to Zwolle, f 25 340; G. Wassink f24080P. VV. Dijker, te Utrecht, f24944: F. H. de Vries, te Gro ningen, f24886; K. J. Looyen, te's-Graven- hage, f23900; A. van der Mevden, te Har dingsveld, f23 540; F. Eybers, te Apeldoorn, f20590; Th. W. Bonte 120 3o0 S. Schoon- boorn, te Voorburg, f19 980; en .1. van Har pen, te Amersfoort, f18926. De gunning is in beraad gehouden. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde A. S., 31 jaar, werkman zonder vaste woon plaats. beklaagd van verduistering van een rijksdaalder ten nadeeie van J. J. H. R, te De Bilt, op 15 Januari 1903 gepleegd, tot 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. De be3te werktuigen krijgen hun hardheid door het vuur en hun scherpen kant door het slijpen: beste eigenschappen der ka rakters a-. :en derwijze gevormd. De Staatscourant van gister bevatte het volgende Kon. besluit: Wij Wilhelmina, bij de gratie Gnds, Ko ningin der Nederlanden, Prinses van Oranje- Nassau, enz., enz. Willende aan Onzen adjudant-generaal, ad judant in buitengewonen dienst, den luite nant-generaal J. R. van Heutz een nieuw bewijs geven var. Onze hooge tevredenheid waar°p hij sedert 25 Maart IoJö zich heeft gekweten van de zware taak van civiel- en militair-gouverneur van Atjeh en onderhoorighedeo. en voor den moed, tiet beleid en de trouw, door hem in die be trekking aan den dag gelegd Gelet or Ie voordrecht van Ónzen Minister l?°L* "a" 10 M"S" 'm'

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2