Dinsdag 7 April 1903. No. 5329. 52e Jaargang. Stadsnieuws. AMERSFOOBTSGHE COURANT. UITGAVE: FIRMA A H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdagen ZaterdagmiddagAbonnement per 3 maanden f\. lranco per post 1.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- cn nnteigeningsadvertentiën per regel 15 cent.Reclames 45 regels/'1.25; eikeregel meer f 0.125. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telephoon li». KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER on WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der Gemeentewet. Doen te weten, dat het primitief kohier der plaatselijke directe belasting (Inkomstenbelasting) over het dienstjaar 1903, goedgekeurd door Ge deputeerde Staten van Utrecht, in afschrift ge durende y ij f maanden op de Secretarie der Gemeente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, 4 April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Tit, SANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterkedrank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift om vergunning lot verkoop van sterke drank in het klein bij hen is ingekomen van 1°. de directie der Naamlooze Vennootschap „Berg-Hotel", gevestigd te Amsterdam, in het perceel gelegen aan den den Utrechtschen weg No. 79, wijk G. 2®. wed. A. MASTWIJK alhier in het perceel aan de Kampstraat No. 86, wijk C. Anr 'foort, 7 April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemei-ster, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. We leven wel in den tijd der vergaderingen. Om der onpartijdigheidswille moeten we wel de verslagen der gehouden openbare bijeen komsten opnemen, maar daardoor ook andere berichten uitstellen. Omstreeks kwart voor tienen kreeg (Don derdagavond) de heer Staalman het woord om te spreken over «De Christelijke demo cratie en het Christelijk Kabinet". Mr. Tymen de Vries achtte het een voor recht, dit Kamerlid het woord te kunnen verleenen omdat hij meer dan eenig ander ziet wat de Regeering doet en vooral nalaat te doen; wel heeft Amersfoort een eigen afgevaardigde, doch deze kan dan later eens hier komen om te corrigeeren wat de heer Staalman zeide. De heer Staalman zeide dan, dat in zijn optreden zeker gevaar is omdat hij, tot de uiterste linkervleugel der anti-revolutionnaire partij behoorend, kans maakt, te worden mis verstaan en ingedeeld bij de revolutionnairen, ook hierom, omdat onder de anti-revoluti- onnairen er zoo heel velen zijn, die spr. op zettelijk misverstaan en pogen uit te spelen tegen onze partijgenooten. Zelfs de «Stan daard" noemde den spr. een «gevaarlijk mensch" omdat hij nu eens met deze partij, dan weder met gene stemde, zooals bijv. bij de Leerplichtwet, die niet werd aangenomen omdat een grafelijk paard gevallen is, maar omdat Schaepman en Kolkman vóór die Dwangwet stemden. Spr. verklaarde zich bijzonder op zijn ge mak te gevoelen omdat mr. T. do Vries de vergadering leidde, mr. De Vries, een leer ling van dr. Kuyper en een gepromoveerde van de Vrije Universiteit, die als onverdacht anti-revolutionnair den spr. wel heel gauw tot de orde zou roepen als deze uit de lijn mocht geraken en daarmee zal kunnen wat in de 9 jaar dat spr. lid der Kamer is alle anti-revolutionnaire Kamerleden niet konden tot stand brengen. Zy hebben het trouwens nooit kunnen beproeven om de zeer eenvou dige reden, dat spr. nooit uit de goede rich ting is gevireest, al staat hij ook bekend als partijgenoot met een vraagteeken en als anti-revolutionnair met een «maar" er bij. Spr. erkent wat hard te loopen, wat voor uitstrevend te zijn, doch dit heeft hy geleerd van dr. Kuyper, die vroeger zóo hard liep dat zelfs spr. hem af en toe niet kon bij houden, die stellingen schreef en propagan- deerde voor de democratische beginselen zooals spr. dat niet kon, al rillen en beven des doctors partijgenooten thans voor die geschriften, welke hijzelf trouwens tegen woordig onder de oude plunje rangschikt. Wil men spr. bestrijden, men kome dan met argumenten en niet met motion van vertrouwen in de Regeering. Er zullen wel anti-revolutionnairen zijn welnu, dal dezen spr. in 't aangezicht zeggen dat hij niet goed doet, dat hij dwaalt. Maar geen bestrijding als van de nu overleden «Sticlitsche Courant", welke zegt, dat spr. optreden is een gewone herrie, dat er wat achter sceekt en dat spr. een baantjesjager is; en geen bestrijding als van de «Maasbode", lie spr. bang tracht te inaken en zegt, dat in 1605 in Den Helder het roer om moet. F.n wat is spr. zonde Dat hij 't waagde te stemmen voor het amendement om 2 ton minder te bestemmen voor de forten in de stelling-Amsterdam, die tóch niets te bedui den heeft. Dat was een aantasten van den Minister van Oorlog,-en dus van het geheele Kabinet, dat decreteert: «Gij zult alles ac cepteeren wat deze tafel u aanbiedt". Maar stoot men spr. uit, dan zon 't nog niet zoo heel onmogelijk wezen, dat hij uit zijn jarenlange ervaring als Kamerlid mede- deelingen van bedenkelijken aard deed, en dit zou nog zoo heel kwaad niet zijn, want ons volk wordt zoo slecht vertegenwoordigd door de afgevaardigden, die letterlijk geleverd worden door de organisatiën, en het heeft toch ten volle recht om te weten wat er in de Kamer omgaat. Doch ook dit zal beter worden, want al zijn we nu nog in de bour- geois-periode, stellig en zeker komen we in de democratische periode. Wel schettert Anema, meneer Anema, meester Anema in zijn brochure, doch hij laat zich zesmaal opbellen, v. a. in de «Chris ten-Democraat", maar geeft dan telkens «niet thuis" en komt dan eensklaps uiet een hoofd artikel in de «Standaard". Zulk optreden is echter geen wijze van zaken behandelen. Bij de jongste algemeene verkiezingen is in allen c tmoed gebeden en is Gode ge dankt; dr. Kuyper zeide tot de studenten der Vrije Universiteit«Jonge mannon, dit is geweest een zegepraal voor den name Gods". Maar waar is gebleven de Christe lijke belangstelling? Ging dan het Christe lijk beginsel voorop toen Lely werd gekozen als Gouverneur van de West? Moest deze de geestelijke belangen der inlanders bevor deren? Neen, hij moet sporen en tram wegen aanleggen. Een Cort van der Linden, een man die eenmaal de Kroon noemde het vliegwiel van den Staat en die de souvereiniteit van den levenden God aantastte, werd benoemd tot lid van den Raad vaD State en gesteld om te oordeelen over de etten van dit Christe lijk ministerie. Wie is baron Melvill van Lynden Een anti-revolutionnair. O ja. Maar wie had ooit te voren van hem gehoord? En wat deed hy tot den huidigen dag? De Marez Üyens behoort te nauwer nood tot onze partij, en Kruys was oud-liberaal. Zelfs Mees, de oud-liberale fijnproever, gevoelde zich dan ook aangetrokken tot het Kabinet van dr. Kuyper, die jarenlang de wandaden der liberalen geeselde; Mees, die nu wist, dat Kuyper geen kwaad meer kon. De liberalen waren doodsbang voor Staats bemoeiing en kiesrechtuitbreiding en trek ken nu met de anti-ruvolutiorinairen op tegen de sociaal-democraten een fraaie combinatie om de srooden" dood te maken. Zoo'n vaart zal het echter niet loopenze hooren niet hij elkaar en zullen wel spoedig weer on derling herrie krijgen. Maar er zijn meer van zulke onverklaar bare dingen. Het «Handelsblad" bijvoorbeeld is jarenlang de groote clericalenvreter ge weest en schreef nog in 79 om te waar schuwen tegen Rome en Dort en jammerde, dat men nu gepiept zou worden op een brandstapel en pokken zou krijgen. En thans beval bet Bijleveid aan boven Troplstra en redeneerde opeens, dut die godsdienstige menschen toch nog zoo béel slecht niet zijn ze gaan wel wal veel naar de kerk, maar dat doen de liberalen toch óok als er een kind moet gedoopt of mevrouw of de jonge dames een nieuwe japon eens moeten laten kijken. En het «Hdbld." vond de pokken toch beter dan Troelstra, die aan de brand kast peutert, en meende dat het geld veiliger was bij de vromen dan bij de rooden niet, dat dezen iaügvingerig zijn, maar zij zeggen dat wie geld beeft, moet betalen tot ophel'ling der sociale nooden. Maar daar loopt het tóch op uitniet alleen dr. Kuyper heeft het herhaaldelijk gezegd en geschreven, maar ook de Koningin zeide in de jongste Troonrede >De overheid moet meer en meer steun verleenen tot ophel'ling der sociale nooden". En wie moet dat betalen Zij die geld hebben en niet de arbeider, die niet eens voor zijn eigen gezin genoeg heeft, daarom juist zijn de liberalen zoo tegen de sociale hervormingen. Spr. herinnerde nu aan bet optreden der niet-parlementaire socialisten in Friesland toen zelfs de liberale rijke boeren uit pure angst donateur werden, evenals later, bij het Christelijk sociaal congres, het «Hdbld." de Christelijke mannen opkamde. En zoo werken de liberalen thans met de anti-re- volutionnaii en mee, in de hoop, dal het Christelijk kabinet de sociale hervormingen toch meer tegenhoudt. En werkelijk, van dit Kabinet beleven we dan ook slechts teleurstelling. De doodstraf, eenmaal als «kroon op het strafrecht" aangeduid, heet thans «niet ge tuigen van goeden smaak". De Minister van Oorlog neemt ten opzichte an den verkoop van sterkedrank in de can- tines bet zelfde standpunt in als zijn geachten ambtsvoorganger, Jenever, sterkedrank, deze volkspest, beschermd door een Christelijk Minister. Zou er dan een Christen zijn die met een borrel vóór zich Gode zou durven bid den «Leid mij niet in verzoeking" Zou er dari éen, zelfs niet-Christelijk, vader zijn, die zou redeneeren »lk ben bang, dat mijn zoon slechten jenever zal drinken en daarom sla ik maar vast een vaatje van puike kwaliteit in". Deze Minister weet volkomen goed, dat de strafklasse liaar meeste mannetjes krij. door den sterkedrank, dien zij in de cantines leeren drinken. Daarom juist moeten de Chris tenen ook hiertegen hun protest doen hooren, Het goed recht werd bepleit van de mili taire pensioenen het volle recht, dat de mindere militair heeft op pensioen evenals de oude arbeider wien het wordt onthouden omdat men hom te weinig loon geeft dan dat hij zichzelven pensioen kan verzekeren. Maar dat achtergehouden loon moet weer uit to zakken der werkgevers komen en er moet een eind aan gemaakt dat, als een ar beider te oud wordt, de patroon hem ter zyde roept en zegt: «lloor eens, Kees, je hebt me trouw en eerlijk gediend, tnaar ik heb nu niet meer aan je eu moet je dus door jonger krachten vervangen. Hier heb je een tientje en een prachtig mooi getuig schrift, dat je in een lijstje kan laten zetten en in je mooie kamer ophangen. En, zie je, ik ben ook nog van de Diaconie en dus, als 't niet meer gaat, moet je maar eens aan komen en dan zal ik wel zorgen, dat je met je vrouw éen kamertje krijgt in 't Armhuis". Neen, de arbeider beeft recht op pensioen en bet Armhuis is uiot voor den arbeider. En evenzeer heeft de mindere militair recht op pensioen. Spr. voorstellen ten deze zouden dan ook worden gesteund, doch al spoedig heette het: er is geen geld. Mag dan, als't gaat om een recht, 't een motief wezen, dat er geen geld is? De afgevaardigden zitten om recht te doen en moeten maar zorgen, dat er geld is; zij moeten de beurzen maar open maken. Doch alle adressen kwamen niet eens ter sprake, en toen werd aangedrongen, dreigde de Minister van Oorlog met ontslag. Spr. zeide in een der vele besprekingen over deze zaak, dat in Indië een matroos l'7.50eneen adelborst I 75 toelage krijgt, waarop de Mi nister van Marine antwoordde, dat een adel borst een zoo zware taak heeft, die in de tropische zon een ganse hen dag op 't roer zit. Maar zit dan de matroos in die zelfde zun riiet op de riemen En de militaire strafwetten, hoe treurig is het daarmee gesteld, vooral waar het den minderen militair betreft. Recht is een hoogst teere zaak; wie zijn kind onrecht doet, be derft liet en ontneemt bet zijn geloof in de ouders, betgeen een ernstig nadeel is voor heel zijn volgend leven. Spr. komt in Den Heldor zeer voel in aanraking met minderen van leger en vloot en verbaast er zich telkens over hoe in naain van H. M. recht wordt gedaan; en vooral er over, dat de straf eerst moet uitgezeten worden voor de reclamant wordt gehoord, zoodat bijv. een matroos die lang in Indië is geweest scheepsarrest houdt en niet naar vrouw en kinderen mag als hij reclameert. Schaper vroeg waarom er geon hooger beroep was zonder scheepsarrest en «Ie Minister antwoordde, dat er dan geen tucht bestaanbaar was; zulks in lijnrechten strijd met het Christelijk beginsel, dat leert, dat de tucht moet berusten op recht. Zelfs de beer De Waal Malefijt steunde den beer Schaper, doch de Minister hield vol, dat de tucht gevaar liep. Daarop deed de heer De Waal Malefijt een beroep op het geweten zijner medeleder, de heeren Duymaer van Twist, Seret en Idenburg, die hem inderdaad steunden tot de Minister dreigde, zijn portefeuille ter beschikking le stellen. En deze Minister, die gezegd had zich te buigen voor Gods wil, deed een ander voorstel en wist te bewerken, dat deze heeren een domper zetten op hun geweten en men het lietlijk schouwspel zag, dat hetgeen zij Vrijdags beloofden Dinsdags terugnamen. Zulk doen is onrecht van Christelijk stand punt en spr. roeping is het, daartegen te protesteeren. En juist omdat er geen recht wordt ge daan, is de toestand bij de Marine zoo hoogst treurig en is het personeel van 11. M. sche pen van oorlog zóózeer verzeild in de revo- iutionnaire wateren, dut het zich solidair verklaarde met de werkstakers. Applaus is hier volstrekt niet op zijn plaats zulke daden zijn niet te vergoeigken. He denochtend zei mr. Troelstra«wij willen evenzeer gezag en zullen dat handhaven slechts wenschen wij verplaatsing van het gezag". Als de socialistische Staat komt, zullen de socialisten niet applaudisseeren als zij, die zich verbonden het gezag te helpen hand haven, ontrouw worden aan hun belofte. De ware socialisten wenschen dat geenszins mr. Troelstra zeide dit heden nog zeer be slist en spr. staat natuurlijk aan de zijde van de Regeering, die zeer terecht zegt: «Wij dulden zulk optreden niet". lntusscben is deze droeve toestand niet te wijten aan deze Regeering, doch na de op volgende Regeeringen, die maar steeds de rechtmatige klachten onverhoord lieten. Maar moet het dan eerst komen tot een staking omdat de rechtspositie onverbeterd blijft en omdat de Regeering maar niet wil gehoor geven aan de verzoeken? Voor pensionneering van den ouden werk man heet bet, dat er geen geld isjmaarwèl geld voor een nieuw oorlogsschip, dat niet eens kan worden voorzien van machinekamer- personeel, dat slechts voor 1/3 aanwezig is. Kent gij de l-'riesche hutten op de Kollu- merheiZoo'n heel huis wordt verkocht voor éen rijksdaalder en voor het geld dat besteed wordt voor éen zoo'n schip zou men aan 800 of 000 menschen een fatsoenlijk huis van f500 cadeau kunnen doen. Voor sociale doeleinden is er geen geld, maar wel een tekort van 3 millioen, d i'. men wil dekken uit belasting op den jenever een belasting op de zonde dus. zooals (Ir. Kuyper baar noemde. Is dat nu Christelijk doen Men zal spr. toevoegen: «Breng dit in dq

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1