Depntatonvorgadering" doch spr. antwoordt, dat hy doze dingen in 't openbaar moet zeggen nu de Kamerleden dool' blijven en dat hij er op moet kunnen wijzen, dat hy in 't openbaar deze zaken besprak als men in 1905 hem rekenschap vraagt. Wat is er gekomen van do oplossing dor School-quacstic, punt 1 van het Program van urgentie Niets, dan dat de tractementen der byzondere onderwijzers «wellicht'' zullen worden verbeterd als 's Lands financiën bet toelaten. Dr. Kuyper beloofde dit «reeds" in de derde Troonrede te zullen brengen en wel verzocht de heer De Waal Malefijt zulks een half jaar eerder in te voeren, doch dr. Kuyper antwoordde, dat dit niet kon en zoo blijft de rechtsongelijkheid bestaan en blijft het bijzonder onderwijs bedoeld en krijgt do bijzondere onderwijzer 40% minder loon dan zyn openbare collega. Wat is er gekomen van het pensioen van den ouden arbeider Niets. Dit is hem alvast gezegd, dat hij in deze 4 jaar geen pensioen krjjgt en hij de volgende 4 jaar oven goed zal moeten wachten als de 8 of 9 jaar ge durende welke deze zaak reeds aanhangig is. De oude schilder Post kreeg wel een zilveren medaill.* van de Oranje Nassau-orde, die geen ryksdaalder waard is, doch geen pensioen. Maar men is doende voor het arbeiderspen- sioenmen rekent er nog altijd aan. Veer tien .lagen nadat de Kamer reeds weer thuis was, werd den leden de wet-Pierson toege zonden, te gelijk met het ontwerp voor de droogmaking dér Zuiderzee, en wel zeergroot gelyk had de heer Van Gilso, die dit het grootste kiezersbedrog noemde dat coit is gepleegdzelfs de «Standaard" moest dit toestemmen. Maar do verkiezingsbeloften zijn uög niet ingelost; nog zit het pensioen vast op't geld. De kleyne luyden, die zoo godwee het kies- rijtuig trokken, kregen alleen klappen van den Christelyken onderwyzer dio op den bok zat, maar verder niets. Spr. en zyn medestanders achten hot plicht, daarop te wyzen, zulk boerenbedrog tegen te gaan; deze er veel andere zaken zijn jaren achtereen beloofd juist door deze Christelijke regeering. En daarom juist moeten do man nen van Christelijke beginselen bun protest doen hooren, moet de afgevaardigde van Amersfoort ter verantwoording worden ge roepen, want het gaat om de eer van net Christelijk beginsel. Het is niet voldoende, dat men moties van vertrouwen aanneemt, men moet van deze Regoering daden eischen na de schoone woorden en te meer van deze Regeering, wier Premier bad «Heere, mijn Goa, zij kunnen niet wachtengeen dag eu geen nacht". Te kwait over elven werd nu een oogen- blik gepauseerd, waarop de heeren Steinman en Rechter zich aanmeldden voor het debat. Eerstgenoemde zeide, niet te willen deba teeren met den heer Staalman omdat spr. als sociaal-democraat homogeen met dezen was, doch als oud- Murineman te willen op komen tegen het zeggen van den heer Staal man als zouden de toestanden bij de Marine veroorzaakt zijn door do opvolgende Regeerin gen. Dat is onwaar deze Regeering is er ae schuld van en de heer Staalman heeft het dan ook later verklaard. De groote fout zit hierin, dal men kinderen van 13 jaar voor een tyd van 16 jaren laat dienst ne men als zy tot besef komen, gaan ze mor ren. En een andere niet minder groote fout is, dal de tucht niet berust op recht. Zeker, ook do sociual-democraten eischen cerbiedi- Sing van het gezag, maar van een gezag at berust op recht ook de sociaal-demo craten zullen leger en vloot behouden, doch het militairismc zooveel mogelijk inkrimpen, geen onnutte uitgaven doen en vooral de militairen een betere rechtspositie verschaf fen, zoodat de gestreepten niet altyd gelijk krijgen maar ook eens een mindere als deze gelyk heeft. Dit nu, geschiedt thans niet en maakt ontevredenen en zoo kwamen spr. oud-kameraden er toe, zich solidair te ver klaren mei andere ontevredenen en spr. stelt daarin een eer. De hoer Staalman, repliceerend, wierp van zich dat hij homogeen zou zyn met Stein man, een ouden kennis. De scheiding be staal juist hierin, das spr. anti-revolution- nair is en de heer Steinman revolutionnair, Homogeen kunnen spr. en de lieer Steiman echter zyn waar het geldt voor de rechten van den kleinen man op te komen en in dat geval wil spr. er nog wel een schepje öp doen. Spr. moot verkeerd begrepen zyn als men verstaan hooft, dat hij dit Kabinet wilde vrijpleiten van de militaire misstanden. Spr. heeft juist de fouten aangetoond, zyn protest doen hooren. Wel heeft spr. er ook op gewezen, dat de vorige Hegeeringen, die zooveel langer zitting hebben gehad, zno weinig hebben gedaan voor de verbetering van posiiie en dikwijls heeft spr. liet ge duld der minderen van zee- en landmacht bewonderd. Ook spr. vindt het eenvoudig schandelijk, dal de Marine leitelyk drijft op de handteekeningen van kinderen, al moet bij te gelyk erkennen, dat dit thans hot eenig middel i» om het personeel nog zoo wat voltallig te houden. De beer Rechter zeide, dat de heer Staal man hem dikwijls niet heeft bevredigd, ook waar hij den sociaal-democraten bleef kwa- Ijjk nemen, dut zij niet trouw bleven aan bet gezag. Maar boe moeten ze anders han delen als dat gezag niet berust op recht? Maar vooral, waar do heer Staalman dreigde met «zeer bedenkelijke modedeelingen". Doe 'tuu, vroeg hij don heer Staalman; als wij wat op ons hart hebben, zeggen we 't óok. Een andere inconsequentie zeide mr. De Vries toen deze beweerde, dat hij niet knn meegaan met «Ie sociaal-aemncraten omdat dezen godsdienstloos zouden zijn. Dut gelooft mr. De Vries zelf niet en hy zeide trouwens later, dat de socialisten de ordinantiën Gods willen herstellen. Mr. De Vries antwoordde don heer Rech ter, dat de godsdienst der socialisten slechts is op te vatten in den zin van pantheïsme, doch niet in den zin welken anti-rcvolution- nairen onder godsdienst verstaan. De lieer Staalman antwoordde den heer Rechter, dat de uitdrukking «bedenkelijke mededeelingen" inderdaad onvoorzichtig was, omdat zy in zóo'n geheimzinnig waas was gehuld. Spr. bedoelde er alleen mede dat, als hij mocht worden uitgestooten, en dan tegenover de Kamerleden en de Regeering zoü komen, hij zijn protest nbg scherper zou doen hooren en misschien wel verplicht zou wezen, critiek te oefenen op den afge vaardigde van het district Amersfoort. We moeten ons wèl onderwerpen aan het gezag en mogen niet vragen of dit steunt op recht. Indien er een sociaal-democratische Regeering kwam, zou spr. zeggen «zy is een dienaresse Gods, die ik om Godes wille heb te gehoorzamen". Spr. beloofde terug te komen om over deze zaali en den plicht der overheid nog eens te spreken on verzocht dan hen, die viermaal kosteloos de «Christen-Democi'aat" hebben ontvangen en zich op dat blud niet wenschen te abonneeren, liet als «geweigerd" terug te zenden en sloot hierna onder dankbetuiging voor de ordelyko bijeenkomst kort vóór mid dernacht do vergadering. Afgekondigd is de Algemeene werkstaking voor alle werkers in de transportbedrijven te water en te land, zoowel spoor- als haven arbeiders. Zy werd afgekondigd in opdracht van het Comité van verweer zoowel tegen de Dwang- wetten als voor de looneischen en het terug nemen der ontslagenen. Reeds heel vroeg gisterochtend verkon digden we zooveel mogelijk per bulletin, dat Zondagnacht de algemeene staking in het transportbedrijf was afgekondigd. Het bericht was zóo vroeg hier bekend, dat reeds Zondagnacht tegen 2 uur het spoorweg station door infanterie werd bewaakt, in den vroegen en zeer kouden ochtend kwamen wel goederen-, doch geen personentreinen van de H. IJ. S. M. binnen, wèl die van de N. C. S., zij het ook met een kleine ver traging. Alras verbreidde de mare zich dooi de stad en spoedig was het merkbaar, dat slechts zij vertrokken, die noodzakelijk ver trekken moesten en dat velen hun reis er maar aan gaven. Toch werd de dienst bijna ongewyzigfï onderhouden. Naar betrouwbare informatiën staakten van het personeel der II. S. M. allo machinisten en stokers op 3 na en van de N. C. S. slechts 4 man van het machine-personeel, terwijl op l.et appèl, dat om 1! uur werd gehouden in het lokaal van den Bestuurdersbond, een 30-tul spoorlui van alle categorieën aanwezig waren. Het eenige belangryke dat op het stations emplacement gebeurde was, dat de onder chef G. H. de Hree, die per rijwiel de lijn inspecteerde, door hot niet volkomen sluiten van een Engelschen wissel een leelijken val deed welke de goe gemeent' natuurlijk zich haastte toe te scliry ven aan boos opzet en dat omstreeks half éen een detachement van 550 man van het 5e regiment infanterie naar Amsterdam vertrok. De nieuwsgierigen hadden niet veel wil van hun bezoek aan liet station, èn omdat geen perronkaarten werden uitgegeven èn omdat, als zij zich van een retourtje-Haam voorzagen, zy evenals de „heusche" reizigers meedoogenloos naar de wachtkamers werden verwezen, 's Middags taande de belangstelling dan ook reeds merkbaar. In het lokaal van den Hestuurdersbond werd 's middags om 3 en 's avonds om 7 uur een openbare vergadering gehouden, heide malen, behalve door spoorweg-personeel, door een vry groot aantal vrouwen, doch uit den aard der zaak weinig andere arbeiders bijgewoond. De heer Rechter, die 's middags de ver gadering leidde, begon met mee te deelen, dat de wielrijders nog niet allen waren teruggekeerd, doch dat de tot dusver door hen ontvangen berichten zeer goed waren en de zaak bloeiend, ja rooskleurig stond. De geest is overal best en als deze zoo blijft, zal de zege aan de stakers zijn, die niet bang en bevreesd behoeven te wezen over de schorsingsbrioven en deze een voudig hebben te deponeeren by het Restuur. De posten hebben in den afgeloopm nacht zeer accuraat hun plicht gedaan en de wiel rijders deden bet ongedachte. Dr. Van der Wallen, die hierna het woord verkreeg, kon als lid van het Comité van i verweer moodeelon, dutte Winterswijk 80"'o staakt en dat men, eer de dag ton einde is, er in hoopt te slagen, de lijnen Zutphen— Winterswijk en Enschede te stoppente Apeldoorn werkt slechts éen man en ook Apeldoorn—Zutphen zal wel moeten stoppen. En dit zijn nog wel onbetrouwbare plaatsen. Dat de slag raak is, blijkt uit Rotterdam, Amsterdam, Zaandam en Den Haag, dat nog nooit stopte en nu vast ligt. Zwolle ligt plat en de constuctie-werkplaatsen zijn stop gezet. De stakers mogen dus goeden moed hebben zij behoeven slechts 14 dagen ge duld te oefenende kas kan het heel ge makkelijk uithouden en alles zul worden gedaan om het leegzitten hun zoo weinig vervelend mogelijk te maken. Donderdag wordt vol loon uitbetaald. De Regeering blijkt machteloos; pas is zij gewaarschuwd, nog maar even twee maanden geleden en thans toont z,e zich door en door zwak, zit ze met de handen in 't haar en is er van smoren der bewe ging geen sprake meer. Het domme publiek beseft evenmin wie het tegenover zich heeft en denkt, dat de stakers mannen zijn met met bandietenharen en gordels vol dolken. Dat bewijst de plaat waarop Troelstra staat geteekend als de „man met do twee monden"; aan den eenen kant spreekt hij de vrienden van Kuyper toe, die allen keurig gekleed zynaan den andere zijde staat haveloos gepeupel. De stakers zeiven weten wel beterzij weten óok, dut de Ordebonders de grootste strafregisters hebben, niet het minst wegens dronkenschap. Zij weten óok wel dat het plaatsen van soldaatjes met geweren op goederenwagens totaal overbodig is; niemand denkt er aan, die wagens aan te houden, Op de stations loopen soldaten met geladen geweren rond, zeker om te gaan schijfschieten nu, er is ruimte genoeg voor. De stakers tiebben geen schepen en troepen en willen ook geen vechtpartijen uitlokken. Spr. zette hierna uiteen hoe de gansche arbeiderstoestand wordt beh.eerscht unor het contract aan éen zijde, dat de werkgever wel, de werknemer niet verbreken mug. De bezitters stellen de wet en de niet-bezitter heeft geen vrijheid van arbeid evenmin als een timmerman kan werken wanneer de een zijn hamer, de ander zijn beitel, een derde zijn zaag vasthoudt. Altijd is het „ge rnoet eerst doen wat ik zeg" en dat heet thans niet slavernij, maar „vrijheid van arbeid". De arbeider is als een man, die op een plank in zee drijft en bij een rots aanspoelt waarop éen man woont, die hem, op zijn vraag of hij aan land mag komen, antwoordt«jawel, mits je voor mij werkt anders moet je maar verdrinken". Bezitters, zelts hooggeleerde heeren, zien dit niet in; zij allen zijn verblind. En toch is de zaak zoo kinderachtg eenvoudig. Men leert ons zingen„Wij leven vrij, wij leven blij, op Neerland's dierbren grond" maar die grond, waarop 5 millioeo menschen wonen, behoort aan 18000 eigenaars; alle overigen mogen dien grond bewerken voor die eigenaars en anders, evenals de man bij den rots, naar hartelust verdrinken en omkomen. Dit moet men goed begrijpen, dat het persoonlijk bezit der groote arbeidsmiddelen is bet per soonlijk bezit van allen. Geen recht, geen godsdienst ter wereld keurt goed hetgeen thans te dezen opzichte gebeurt, dat de grond, die aan allen toehoort, maar eenvoudig door enkelen als hun eigendom wordt beschouwd. Vroeger was er slavernij, maar men wilde dat ten minste weten en de slaven werden goed verzorgd, evenals de werkpaarden eu het veein deze Christelijke maatschappij heet de slaverny afgeschaft, doch gaat het meer venynig, meer geniepig toe en laat me de niet-bezitters verhongeren. In de Mid deleeuwen waren er roofridders, die af en toe dezen of genen uitschudden, maar er ten minste voor uitkwamennu schudden ze je óok uit en als 't te bar wordt, doelen ze wollen dekens en soepkaartjes uit. E'r zyn er in deze vergadering, die ver mogen rond te komen van 9 of 10 gulden per week; doch op de Koll;;merheivolvoert menige moeder van 8 kinderen het helden stuk om rond te komen van f3.60 per week. Men werkt daarvoor 14 a 16 uur per dag en dit nog wel in het landbouwbedrijf. De By bel, met name Lev. 25: 34, verbiedt zulks ten strengste evenals woeker, doch de tegenwoordige maatschappij lucht om dat verbod. Doch weest niet bedroefd er over, dat ge geen bezitters zijt. Als geneesheer heeft spr. tal van bezitters behandeld voor zenuwlijden. Die menschen weten van dwaasheid niet wat ze zullen doen, getuige den Amerikaanschen millionnair die onlangs een diner gaf in zijn stal waarbij de gasten te paard aanzaten en elk couvert f1200 kostte. Wie te veel macht krij gt, ontaard t, deg enereerd t als ge rechte straf voor den woeker die hij pleegt; de rijken zijn totaal bedreven door hun wuekerleven en spr., die steeds heeft gehoopt op verbetering der maatschappij, heeft meer en meer de over tuiging gekregen, dat hy zyn hoop rnoet- vestigen op de arbeiders, op wie hij telkens vaster bouwt, omdat slechts de arbeider, die zich niet laat bedienen, eerlijk leeft. Mug de arbeider dan niet rijk worden?O, zeker rijkdom en welvaart mag en kan ieders deel 'zijn; doch geen persoonlijke rijkdom ten koste van zijn broeder, en alleen gemeen- schapplüke welvaart. Deze dingen zijn echter nog onbereikbaar omdat de middelen nog slechts in het bezit van enkelen zijn. Maar het is mogelijk oen gemeenschap mot kameraads te vormen, die samen werken en samen be zittenoók waar het een spoorweg betrett, echter niet door Staats-exploitatie, doch door dien de nuttige arbeiders samen den spoor weg in gemeenschappelijk bezit krijgen, een productieve coöperatie dus, gelijk die in Engeland, Frankrijk en ons land reeds bestaat. Men moet weten, wat deze grootsche ar beidersbeweging te beduiden heeft en wel, dat de arbeiders er niet een eigen broodje uit moeten trachten te kloppen (gelijk de steenhouwers in Amerika deden, die f 16 daags verdienden en otn nbg hooger loon staakten) maar oók een broodje voor de kameraads. Zii moeten bewerken dat er niet langer dood eters zijn die couponnetjes knippen van de spooraandeelen, terwijl zij, die het geld ver dienen, te kort komen. Daarom is dezi. strijd een nobele strijd, óok voor (Ie vrouwen en dut 9UOOO arbei ders schouder aan schouder staan, geeft hoop. Hot Comité van verweer is het arbeiders- parlement en beter dan in het parlement dat in Den Haag zetelt. Ons ideaal is, dut het zul erkend worden en dat «Ie heeren in Den Haag onderhandelingen zullen aanknoo- pen. Wij willen geen kwaad, wenschen nie mand te berooven, verlangen den boel niet te verdeelen wij willen slechts erkend wor den als gemeenschap en zoodra de Regeering haar nek buigt, is de staking gewonnen. Van gansoner harte doet spr. al het mo gelijke om dé beweging te bevorderen, niet alleen voor de stoffelijke nooden maar ook om het boog-geestelijk «loei. Spr. behandelde hierop de Stakingswetten en vroeg o. a. waarom voor spoorstakingen bij wijze van uitzondering wel straf wordt bedreigd. Het beet dat de spoorwegen een algemeen belang vormen men leze daar voor een belang voor handel, nijverheid en Beurs. Na de vergadering geduld en goeden moed te hebben toegewenscht, in welk geval de zege beslist tuin zal zijn, dankte hij voor het aandachtig gehoor, waarop de heer Rech ter nogmaals aanmaande tot kalm en beza digd optreden en zich vooral ie onthou '"n van sterkedrank of bier en haar daarna sic De avondvergadering, weer Hink bezocht, werd rond 7 uur geopend door den heer Rechter, wien het aangenaam was, dat het vrouwelijk element ook nu weer zoo sterk vertegenwoordigd was omdat liet voor den vader een reden tot vreugde is als moeder de vrouw hem steunt en schraagt in den strijd. Vervolgens sprak de heer Havinga over den «Ontwikkelingsgang der maatschappelijke samenleving in de laatste 10 jaar," waarin de loonen der spoorlieden niet is gestegen of schoon de levensvoorwaarden aanmerkelijk duurder werden en zij dus in slechter conditie kwam. Na hem besprak do heer Resink de vraag «waar gaan wij heen?" waarbij hij deed uit komen dat door de prachtige samenwerking van alle arbeiders een nieuwe tijd geboren is,waarin de millioenen die tot dusver meenden oppermachtig te zijn, zullen hebben geleerd, dat de macht berust bij den proletariër'. Hoe werd nog kort geleden Van der Wallen ont vangen door de spoor-directies, en hoe thans de heeren Pettter en Oudegeest? Hoeveel is in dezen korten tijd behaald. Als de arbeider solidair blijft, is de zege aan hem. Dr. Fred, van Ecdcn waarschuwde hierop de vergaderden niet te zeer te vertrouwen op de burgelyke pers; zoo werd uit Amers foort aan een der bladen bericht, dat hier 3 personen van het machine-personeel staken, terwyl de waarheid is dat allen staken op 3 na. Het juiste bericht uit Amsterdam is, dat een inacliine-poetser die zich naar zijn eigen machine wilde begeven en natuurlijk niet lette op de soldaatjes die er bij stonden door een hunner in de zij is geschoten. De sol daten schieten dus nu al op de personen die zij zouden beschermen, de brave niet-stakers. Spr. wekte vervolgens de vergaderden die nu óok eens wat vrijen tijd hebben, op om een of ander na te lezen over de maat schappelijke toestanden en wees er op, dat deze mooie beweging de menschen van zeer verschillende richting heeft bijeengebracht of hereenigd. De oude veeten zijn vergeten; er wordt niet meer gezocht wat verdeelt, dóch wat vereenigt. Zondagavond reikte dr. Gorter hem de hand en nu staan ze weder schouder aan schouder. Fin zij, theoretici, kunnen zoo veel loeren van de mannen der practijk, die niet twisten om de eene of andere theoretishe vraag. De heer Havinga deelde nu nog mede, dat "it de wielrljdersberichten inmiddels geble ken is, dat de strijd zoo glorieus mogelijk wordt gestreden. Te Boxel staken 22 van de 24, Roozendiial ligt geheel stil, op Utrecht- Maliebaan lijdt éen man, aan de Centrale werkplaats te Haarlem staken 1400 man,

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2