Stadsnieuws. D. J. SMITS, Comité vat) verweer van Zondagavond zoo onnoemlijk veel lijden en ellende hud gebracht in duizenden gezinnen en zoo onbeschrijflijk nadeel had veroorzaakt aan de welvaart van ons land, niet slechts voor het heden, maar ook voor een lange toekomst. Misdadig was het besluit tot staking, om dat de leden van het Comité wisten (althans als verstandige menschen moesten weten) dat met de staking onmogelijk te bereiken was het doel, dat er heette mede beoogd te worden. Regeering noch Spoorwegdirectie konden buigen voor deze revolutionnaire daad, voor deze brutale aanranding van het wettig gezag. Misdadig ook, omdat die mannen het behoud van hun macht en hun gezaghebbende positie aan het hoofd der arbeidersbeweging hooger hebben geacht dan het belang van het land en óok dan de belangen van de duizenden, die zich in vertrouwen aan hen had over gegeven. Wetend, dat de staking mislukken moest, hadden zij den moed moeten hebben, met alle kracht, die in hen was, de staking tegen te houden; desnoods aan den aandrang der door het onverwacht succes van 3' Januari overmoedig geworden massa weer stand biedend, hun machtspositie aan hun plicht en hun geweten moeten ten offer brengen. Vóór bijna twee weken heeft de leider der »Sociaal-Demoeratische Arbeiders- Partij" in zijD orgaan »Het Volk" een schuchte re poging gewaagd, zijn volgelingen tegen de fout eener politieke werkstaking te behoe den een schuchtere poging, want in het zelfde artikel werd toch ten slotte weder onderwerping aanbevolen aan het Comité van verweer! En welke verwijten heeft mr. Troelstra over deze poging niet reeds van zijn partijgenooten moeten hooren; en ook hij heeft door zijn vrees voor het verlies zijner positie als partijleider zich laten weerhouden van hetgeen zijn plicht geweest was: open hartig en krachtig zich tegen een hopelooze staking te verzetten en in elk geval zijn steun in woord en daad daaraan te onthouden. De gedweëe volgelingen zijn om der wille van de politieke agitatie opgeofferd. 'tls de ramp van alle groote volksbe wegingen zegt <1e »Arnh. Crt", gelijk die der eerste maanden van dit jaar in ons land, dat zij, die aan de massa leiding geven voor het nastreven van een gerecht doel, den moed missen haar ook tegen te staan, zoodra zij door dolzinnige overdrijving in voor haar eigen welzijn noodlottige fouten vervalt, zoodat ten slotte zij, aan wie de massa haar vertrouwen schonk, haar ten ondergang en tot een soms bloedige, maar steeds smadelijke nederlaag voeren. Hierin, gelijk in zoo menige andere zaak, herhaalt zich de geschiedenis telkens; en toch maar altijd weer is de menigte geneigd, zich over te geven aan hen, die haar wel wente te vleien, maar niet durven weerstaan. Het bitter einde is er voor de velen, mis leid en opgezweept, die nu staan zonder brood, zonder werk. Al zien ze thans, of althans binnenkort in, hoe ze ten ondergang gebracht zijn, door hun «leiders", voor ben blijft toch het biltere einde: de opoffering van welvaart, het prijs geven van vrouw en kinderen aan gebrek en armoede. De spoorwegmaatschappijen hebben het uitdrukkelijk verklaard en er is alle reden om te gelooven, dat ze streng zich houden aan hun woord de stakers zullen niet meer in dienst worden genomen En met de Gemeentewerklieden te Am sterdam, die zich niet voor den bepaalden termi[n weder hebben aangemeld, is het eveneens gegaan ook zij zijn onherroepelyk ontslagen. En met de werklieden in de transport bedrijven, die nu staan tegenover de ver bonden groote werkgevers, is het wederom eveneens Waarlijk, het bittere einde. Voor hen, voor huri vrouwen, voor hun kinderen, voor hun gezin. Hoe het zal gaan met die allen in de toekomst? We weten het nog niet; de crisis is voorbij, maar het ziekteproces is nog niet afgeloopen. Doch er is nog veel ellende te voorzien, na al de ellende die is doorgemaakt! En dat dit einde van het revolutionnaire terrorisme voor die misleide en opgeruide arbeiders vooral een bitter einde is, staat vast. Zijn de leiders, de voormannen z.ich wel bewust geweest van hun ontzettende ver antwoordelijkheid, toen ze over deze onge lukkige menschen deze rampen hebben ge bracht Ook zij zullen inzien, dat zij al zeer licfit- vaardig met vuur hebben gespeeld. De wetsontwerpen. In ons vorig nummer konden we nog onder de Telegrammen meedeelen, dat de Tweede Kamer Donderdag de zoogenaamde Stakingswetten aannam. Artikel 358bis werd goedgekeurd rnet 78 tegen 15 stemmen. Tegen de heeren Mar- ehant, Hugenholtz, Smidt, Van Raalte, Van der Zwaag, Drucker, Helsdingen, Troelstra, Schaper, Melchers, Staalman, Ketelaar, Nol- ting, T^rlaan. (De heeren Goeman Borge- sius en Passtoors waren bij de stemming afwezig.) Art. 358ter werd aangenomen met 77 te gen 16 stemmen. Tegen: dezellde leden benevens de heer De Klerk. Art. 358quaJ.er werd aangenomen met 77 tegen 17 stommen. Tegende vorigen en de heer Verbey. Art. 380 (ontneming van het kiesrecht) werd aangenomen met 60 tegen 34 stemmen. Tegen de heeren: Marchant, Rink, Dolk, Crerner, Hugenholtz, Willinge, Smidt, Van der Vlugt, Roessingh, De Klerk, Van Raalte, Lieftinck, Den Tex, Hubrecht, Van der Zwaag, De Boer, Mees, Drucker, Helsdingen, Troel stra, Verheij, Schaper, Ter Laan, Melchers, Bos, Van Styrum, Staalman, Van Gijn, Ke telaar, Smeenge, Nolting, Fock, Hennequin, Borgesius. Het amendement-Troelstra op de slotbe paling (in werking treden niet vroeger dan I Januari 1904) werd verworpen met 79 tegen 16 stemmen. Vóór de heeren: Druc ker, Helsdingen, Troelstra, Schaper, Ter Laan, Melchers, Bos, Staalman, Ketelaar, Nolting, Marchant, Hugenholtz, Smidt, De Klerk, Van Raalte, Van der Zwaag. Het wetsontwerp werd daarna aangeno men roet 81 tegen 14 stemmen. Tegen de heerenNolting, Marchant, Hugenholtz, Smidt, Van Raalte, Van der Zwaag, Drucker, Helsdingen, Troelstra, Schaper, Ter Laan, Melchers, Bos en Ketelaar. Tegen de spoorweg-brigade stemden slechts de 6 socialisten. Over de enquête werd gediscussieerd noch gestemd. De Kamer ging daarop tot nadere bijeen- roeping uiteen. In de Kamer is door mr. Troelstra geeri- tiseerd het in ons vorig opgenomen Kon besluit tot aanvulling van het Algemeen spoorweg-reglement. Belangrijk was daarbij zijn opmerking, dat ile met jaren zwoegens tot stand gebrachte algemeene organisatie door het besluit wordt verknipt in een groepenorganisatie, zoodut de vertegenwoordigers der bestaande vak- vereeniging daardoor buiten bet verkeer met de Directie worden geplaatst. Bij de gistermiddag gehouden zitting van de Eerste Kamer, wier leden telegrafisch waren bijeengeroepen, onmiddellijk nadat de Tweede Kamer de wetten heeft aangenomen, waren ook alle Ministers tegenwoordig. Nadat de Centrale afdeeling na afloop van de korte openbare vergadering besloten had, de wetsontwerpen betreffende de Spoorweg staking onmiddellijk in deafdeelingen te doen onderzoeken, is dat onderzoek dadelijk aan gevangen. Tot rapporteurs werden benoemd de heeren Van Velzen, Van Nierop, Kist, Dijrkmeester en Havelaar. Alles wijst er op, dat met een eindverslag zal worden volstaan, ten einde zoo mogelijk de voorstellen in de zitting van heden aan de orde te stellen. Zie Telegrammen. Aan de ingezetenen van Amersfoort. Met bewonderenswaardige)! ijver en plichtsbetrachting is in deze dagen èn door de hier aanwezige militairen èn door de politie eeu moeitevolle, en zware dienst verricht, welke ten gevolge had, dat in deze Gemeente geen oogeublik de orde is verstoord. Het komt ons voor, dat zij verdienen een stoffelijk blijk van sympathie van ons en onze ordelievende medeburgers te ontvangen. Gaarne stellen wij ons beschikbaar tot het ontvangen van eene kleine bijdrage voor bovenstaand doel. Voor een zeer spoedige toezending houden wij ons aanbevolen, teneinde nog dezer dagen de gewenschte uitdeeling te kunnen doen, WUIJTIERS, E. L. VISSER, M. L. CELOSSE, B. W. Th. SANDBERG, Amersfoort, 11 April 1903. Aan onze lezeressen. Daar heerscht angst in menig gezin angst voor vaders of mans die aan den arbeid bleven, angst ook om hen die het werk neerlegden. Dat de vrouw thans tot de vrouw ga om een woord van geruststelling of een woord van troost te spreken tot de zusters. Wie onzer lezeressen neemt het ini tiatief tot deze taak De voordracht, ter benoeming in de eerst volgende Raadsvergadering, van éen onder wijzer aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Beekstraat, bestaat uit. de hee ren: H. Erantzen, te Woudenberg; C. C. Nijhof, te Bunnik; en J. Vijverberg, te Maartensdijk. Het stads-telephoonkantoor zal op beide Paaschdagen geopend zijn als op werkdagen, dus van 8 uur 's ochtends tot 9 uur 's avonds. Bij Kon. besluit is benoemd tot advocaat fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof jhr. mr. C. A. J. van Sasse van Ysselt, thans auditeur-militair in het '2e militaire arron- dissmeat te 's Hertogenbosch, en is op zijn verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst de paardenarts le klasse D. C. vale- wink, van den geneeskundigen dienst dei- landmacht. Kapitein J. Bruining, thans van het 7e re giment infanterie te Amsterdam, zal binnen kort den dienst met pensioen verlaten. De heer G. A. A. Valewink, thans leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Gouda, heeft aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gun stig gevnlg afgelegd het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde. In dit nummer komt voor de tijdelijke dienstregeling op de spoorwegen voor deze Gemeente. Alleen is wijziging gebracht in de treinen van en naar Amsterdam, wier aantal met 8 in opgaande en 6 in afgaande richting is verminderd. Intusschen kan men nog 16 maal per dag van en naar de Hoofdstad. Het aant-d goederentreinen neemt steeds toe. Vele zijn de verhalen die hier reeds loopen over de gevolgen der staking, verha len welke we slechts onder voorbehoud mee deelen. Zoo zou een der ontslagenen te Botterdam van de Maasbrug zijn gesprongen, do vrouw van een ander spoorman krankzinnig zijn geworden van verdriet, die van een derde een poging tot zelfmoord hebben gedaan. Hopen we, dat de geruchten onwaar zijn. De anti-revolutionnaire „Amersfoorter" is opgeheven, doch zal als «Sticbtsehe Courant", zij hel voorloopig ook alleen 's Zaterdags, blijven verschijnen. De „Vereeniging van A inersfóortsehe siga renfabrikanten" heeft zich verplicht gezien, alle sigarenmakers die slaking aanzegden, te ontslaan. Herhaalde malen hebben de patroons hen gewaarschuwd, en hun gezegd, dat, als zij met staking dreigden, ontslag zou volgen en toen nu gisterochtend de sigarenmakers meedeelden dat zij wegens de Algemeene werkstaking in staking zouden gaan zoodra de natte tabak zou zijn afgewerkt, volgde het ontslag. De 17-jarige timmermunsgezel C. L., die hedenochtend werkzaam was op een aldak boven de verdiepingen van een aan den Berg in aanbouw zijnde villa, had het ongeluk uil te glijden en met het hoofd op en steiger te vallen, waardoor hij in zijn val als 't ware omsloeg en plat op den rug op den grond terecht kwam. f)r. Schreuder verleende de eerste hulp en liet hem per braDcard naar de woning zij ner ouders aan de Lieve Vrouwestraat ver voeren. In do jongste vergadering van den Baad der Gemeente Barneveld deelde de Voor zitter mede, dat de begrooting van de ver harding van wegen op de Vcluwc van Ge deputeerde Staten is terugontvangen. Gedeputeerden wenschen, dat deze wegen een breedte hebben van minstens drie en een halven Meter. Verder achten zij het noodig, dat een gedeelte, ter lengte van on geveer 600 Meter en gelegen op Edesch grondgebied tusschen Harskamp en Essen, welk gedeelte niet onder de te verharen we gen begrepen was, eveneens verhard wordt. Hierdoor wordt de begrooting verhoogd met f8000 en gebracht op f143000. Intusschen brengen zij hulde aan liet Ge- j meentebestuur van Barneveld, op welks im- tiatiel aan dit belangrijk werk de eerste stoot gegeven is. Verder zeide de Voorzit ter, dat hij heeft voorgesteld om in het mid den der wegen een klinkerpad te leggen, evenals dit op den grintweg naar Nijkerk geschied is. Goedgevonden werd de begroo ting, aldus gewijzigd, aau Gedeputeerde Sta ten terug te zenden. Ingebeelde grootheid ziet op anderen neer; ware grootheid trekt anderen naar zich om hoog. TELEGRAMMEN. Het Comité van verweer besloot (Donder dagnacht) de algemeene werkstaking op te heffen omdat de spoorweg-organisatie, waarop de hoop gebouwd was, den moed opgaf en men onder deze omstandigheden meende, tal van arbeiders, die mede zouden staken, niet te mogen wagen, uu de groote kracht, waarop gerekend is, uit den strijd werd gelrokken. Volgens het verslag van «liet Volk" over de meeting in het «Paleis voor Volksvlijt", welke door 5009 menschen werd bijgewoond, zeide Mevrouw Roland Holst: »we hebben gestreden en zijn overwonnen; dat is de waarheid." De Directie der H. IJ. S. M. blijft staud- vastig weigeren personeel dat, door deel te nemen aan de staking, ontslagen is, weder in dienst te nemen. Zij berichtte aan de «Vereeniging van spoorwegpersoneel" dat »op een eventueel nader schrijven geen acht zal worden ge slagen." De algemeene staking is wel degelyk op geheven. Een ander comité, op anarc.his- tsschen grondslag, tracht echter de stakers te bewegen, het werk niet te hervatten. Daarvoor zal een Comité van Verweer uit op den voorgrond tredende personen, men zegt de bezoldigde Hoofdbestuursleden van de vakverenigingen, gevormd worden, met uitsluiting echter van de politieke partijen. Avond en nacht zijn te Amsterdam rustig voorbij gegaan. Per telegraaf 3 uur. l>e Stakingswetten zijn he den middag met Algemeene stemmen door de Eerste Kamer goedgekeurd. H. M. de Koningin heeft de wetten ook reeds getee- kend, terwijl de afkondiging heden avond in liet Staats blad zal geschieden. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De- p a r t e m o n t s h o o f d e n, W ij k b e z o e- k e v s on Belangstellende n zal het Centraal-bureau a. s. DINSDAG 14 April es namiddags te vier uur ten Raadhuizc 'Hing houden. Voor s|)oedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. vanheSTADT, "'•ine flaag 7. Advertentiën. Op den 5'len April 1903over leed te Amersfoort, in den ouder dom van S3 jaren mr. J: L. baron NEPVEU Kamerheer van Hare Majesteit de Koningin i. b. d., Commandeur der orde van de Eikenkroon, enz. Eenit/e en alyemeene kennisgeving. Bij vonnis van de Arrondissements rechtbank te Utrecht, dd. 1 April 1903, is liet. faillissement J. W. FRANSEN van de 'L'TTE, te Baarn, OPGEHEVEN. De Curator mr. J. C. II. PRIKKEN. LANGESTHAAT 20. Behangerij, Stoffeerderij, Meubileering. SCHOUWBURG - UTRECHT. Neilerlaiidsche Opera, van Amsterdam. Onder leiding van De BACKER, Van DUINEN en Dk VOS. Maandag 13 April 1903, Luutsto Voorstelling in dit Seizoen, in plaats van CARMEN: «ROOT OPERA-CONCERT, met medewerking van de dnmes mevr. BOSSE -Sommen, mejuffr. LOZIN, mevr. HAGEMAN—Van Ophemert en de heeren De BACKER, Van DUINEN, I)E VOS, Van den HOEK, SCHUURMAN, enz. Aanvang HALF acht. Nederlandsclie Hypotheek- co (Met- Vereeniging. HEERENGRACHT 177, AMSTERDAM, verstrekt, gelden op 1e en 2e hypotheek rente 4 it 5 pCt. Ook voorschotten en bedrijfskapitaal op langen termijn van af f300 tot elk bedrag, aflossingen in 5—10, 15—20 jaren.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2