GELD Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Advertentién. Kweekschool voor detail De besprekingen, zooals die gevoerd waren, lieten weinig of geen plaats inoor voor do gedachte aan de vorming van een nieuw comité. De definitieve uitslag van de vergadering door het Landelijk Comité van verweer in den nacht van Zondag op Maandag gehouden met de Besturen der aangesloten Vakbonden is geweest, dat liet Comité van verweer als zoodanig is ontbonden en «lat geen nieuw Comité gevormd werd, doch dat do verschil lende bonden vooralsnog zekere band zullen blijven vormen, mei geen beslist omschreven dool, doch vermoedelijk, in den aanvang al thans, als Comité van Steun ten bate van de slachtoffers der stakingen. Ken droeviger einde is moeilijk denkbaar. Al moest het zoo komen voor hen die zich lieten beetnemen en meesleepen, niemand heeft gedacht dat bet Comité van verweer, dat zulk een hoogen toon aansloeg, maar aanstonds uit een zou gaan, de slachtoffers aan hun lot over latend. Hij de Hollundsche spoor zijn 1000, bij de Staats spoor 600 man ontslagen liet aantal van ben die zich voor allerlei betrek kingen opgaven bij do II. IJ. S. M. is zoo groot dat Zaterdag reeds de werving op last der Directie werd gesloten. Kvenzoo is in andere takken van bedrijf meer aanbod dan plaats. Do plaatsen zijn byna alle reeds weer in genomen en 't is slechts een quaestie van tijd om eenige routine te krygen. Ken veelal goed en immer vast weekloon, pensioen en tal van emolumenten is baldadig weggewor pen de spoorweg-directies 011 de overige werkgevers kunnen nu toch niet weer de menschen ontslaan of terugstellen, die hun arbeid gaven toen 't drong en't wellicht ge- vuarlijk was, te blijven werken. Onverantwoordelijk was liet proclameeren der staking toen mou niet in ieder opzicht gereed wasschandelijk liet cclipseoroti van net Comité, dat nu maar stillekens uiteen- Ring. Indien de volgelingen, die als werktuig zyn gebruikt om een ommekeer in den Staat te maken, uit hun roos zullen zijn out waakt en rekenschap zullen vragen voor do ellende over hen en hun gezinnen gebracht, dan zullen de leden van het Comité liet hard te verantwoorden hebben. Tenzij ze, met het cynisme waarmee een der ongelukkigen werd afgescheept, zullen antwoorden«Ju, wij kunnen niets voor je doenmaar houd moed". mr. Heyligers, Joris Heyn en Visser. m, mr. Prikken, Veis Ken zóo wonderlijke Paschen als dit jaar is "zeker nog maar zelden voorgekomen, niet alleen omdat zij samenviel met het lsraelie- tisch Paaachfeest, een feit dat in honderden jaren niet is voorgekomen, maar ook door net weer, dat deed spreken van een groene Kerstmis. Capré voorspelde: »Vun 1) lot 11 April kritieke dagen over het vasteland van Europa, met guur, nat weder en zelfs sneeuw", 't. Is toch sterk en wel te hopen is het, dat even zeer in vervulling gaat zyn «Eerst tegen 10 April komt eenige verbetering, mot hoo gen druk en heldere lucht". Niet minder merkwaardig waren deze feest dagen omdat zelfs de obligate vechtpartijen ontbraken geen enkel proces-verbaal, on al heel vroeg waren de straten leeg. Wol is hier en daar een opstopper uitge deeld, doch 't ergste geval bepaalde zich tot een twist bij de Korte Bergstraat, waar oen iler feestgangers nog niet naar t station wilde, terwyl zyn vrienden en vriendinnen den laat- sten trein niet wenschton te missen. Vandaar explicaties en bedreigingen met lot slot een meer eendrachtige dan spoedige opmarsch naar het station. Dat gepoogd zou zyn, de waterleiding af Ie snijden, is absoluut onwaar, even onwaar als de verhalen omtrent de '2 dooden en '20 gewonden te Amsterdam, den machinist die by Venloo (later: Twelloo) zou zyn doodge schoten en wie weel welke verhalen ineer. Wat de menschen er toch aan hebben, zulke dingen te inventeeren I Nogmaals herinneren we er aan, dat tot 15 April uiterlijk een ieder zich om verbe tering dor Kiezerslijst tot liet Gemeentebe stuur kan wenden, nop grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt". Daarom zy allen belanghebben den dringend geraden, ter Gemeente-secre tarie van de voorloopig vastgestelde lijst in zage te nemen, teneinde zich van de juist heid dier lijst te overtuigen. Verzoeken tot wyziging ot aanvulling zijn na 15 April niet meer ontvankelijk. Ten overvloede zij er indachtig op gemaakt, dat de voorloopig vastgestelde lysten bevat ten de namen der kiezers voor de Tweede Kamer, voor de Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad. Wegens de in dezen zo mer vallende verkiezingen voor de periodieke vernieuwing van 0 leden van laatstgenoemd college verzuime niemand van de hem hij do j wet toegekende bevoegdheid gebruik te ma ken. De aftredonden zyn de heeren Gerritsen, Ter vervulling van de vacature, ontstaan door het vertrek van dr. A. C. Antusch, is dr. P. K. Ltilofs, leeraur in Scheikunde aan de Hoogere Burgerschool, belast met het onderzoek van hei lichtgas der Gemeentelijke gasfabriek Mr. dr. L. K. Visser, rechter-plaatsvèrvanger in de Arrondissements-rechtbank te Amster dam en privaat-docent aan do Gemeentelijke universiteit aldaar, staat op de aanbeveling ter benoeming tot Hechter in de Rechtbank te Dordrecht. Van het station weinig nieuws. Het reizigers verkeer was gedurende de Paaschdagen wel niet zéo groot als in andere jaren, maar toch vrij druk. De personentreinen kwamen vrij wel op tijd aan; goederentreinen rijden in steeds grooter aantal en de afmattende dienst voor het ambtenuarspcrsoneel is reeds veel verminderd. Gister werd het laatste loon uitbetaald aan het nu ontslagen stations-personeel, heden aan het tractie-personeeIenkele guldens slechts voor veelal grootegezinnen. Menigeen verzocht, weer in dienst genomen te worden doch de plaatsen zyn reeds bezet en de Directie moet wel standvastig blijven tegen over lien, die na Hl Januari het gevaarlijk spel herbaalden en, ondanks alle waar schuwingen, zelfs na don '24 uurs bedenktijd en na het ontvangen van den scborsingsbrief, violen lieten zorgen en maar steeds meenden, dat de bedreiging met ontslag niet in ver vulling zou gaan. Arme vrouwen en kinderen. Bij Kon. besluit van t April 11)03, No. 5, is de vereeniging Amersfoortsc.be Industrie- en Huishoudschool" als rechtspersoon erkend door bewilliging harer Statuten. De «Frvske forieninge" is hier opgericht. Zij heeft ten doel de «Lanslju" nauwer aan elkaar te binden door het houden van feestelijke bijeenkomsten, waarbij zal worden voorgedragen in de Friesche taal; zij telt reeds ongeveer veertig leden en zal weldra ver gaderen. Het voorloopig Postuur bestaat uit de heeren J. van de Wal, A. Aardema en Th. de Jong. Lju dy jir oan mei dwan wolle, motte in liets brief ke skrüwe oan Tli. de Jong, Lan- gestraat 5ti. Hier is een nieuwe Tennis-club opgericht onder den naam S. P. K. S., wier oefenter rein bij den Scbietbeuvel ligt. Het eerste elftal van ®U. D. 1." sloeg te Hilversum «Victoria" vandaar met 3—2 en een gemengd elftal van «Quick" op het terrein aan den Leusderweg met G—1. Zondag zal hel Amersfoorisehe «Quick" te Utrecht tegen haar naamgunoote uit l)en Haag spelen, terwij! op het terrein van •Quick" aan den Leusderweg een voetbal wedstrijd zal plaats hebben voor hel Kam pioenschap van de Oostelijke 2e klasse tusschen «Hercules II", uit Utrecht, en »Robur et Velocitas", uit Apeldoorn. De vastgestelde wedstrijd tusschen »U, D.I." en de laatste der 1e klasse van den »U. P. V. B." zal niet doorgaan. Een paar 14-jarige knapen uit Utrecht hebben Goeden Vrijdag de heel gevaarlijke aardigheid gehad, de heide bij Soeslerberg op vyf plaatseri in brand te steken. De politie, die ter bewaking van den spoor weg aanwezig was, bemerkte dit en wist de jeugdige brandstichters in handen te krijgen, waarna met vereende krachten hot vuur werd gedoofd. Op enkele plaatsen had de brand zich reeds uitgebreid tot hij hot sparrenbosch, zoodat zonder 'Ie tydige tussclienkomst der politie zeker een ernstige boschbrand zou zijn ontstaan. Ken gevoelig lesje zal don rakkers zeker nog wachten. door dilettanten, niet heel best en gevolgd door een klncht, met bal na. Over den kinderzegen der Berlijusche moeders in 1P02 geeft de «Nordd. Allg. Zei- tung" een merkwaardige statistiek. Het re- cor<r is behaald door eon mama van 45 jaar, met 28 zegge acht-en-twintig kinder tjes. Op haar volgt een moeder, die op 4l-jarigen leeftijd aan reeds '21 wereldbur gers het levenslicht heelt geschonkendrie andere danios verblijdden respectievelijk op haar 40e, 43e en Me jaar haar echtgenooten met hei 21e kind, '240 vrouwen konden in 1002 van ruim een dozyn (1315) spuiten spieken. Juist 12 maal Dad de ooievaar een bezoek gebracht hij 109 moeders. Tegenover de jongedames van id jaar, van wie 11 haar eerste telg, een haar tweede aan do borst mochten drukken, stonden twee vrouwen van 50 jaar, van wie de oene baar eerstgeborene en do andere haar 4do kind ten doop mocht houden. Onder den titel «Schaapvrouwtje" schrijft de «Strijdkreet": Een groote, zware vent komt de wacht kamer van het Gasthuis binneneen lucht van jenever en tabak golft mee naar binnen. Achter hem aan komt een arm, mager, slap armoedig vrouwtje met een jongetje van een jaar of zes aan de hand. De man stevent op de dienstdoende zuster toe, haalt bet opnemingsbrielje uit zijn zak, reikt liet baar met ruw gebaar over en vraagt: «Wanneer kan ik baar terug komen halen Ik kan haar zoolang niet missen, denk daarom Als gold het een stuk huisraad, dat her stelt! moest worden. «Dat kan ik naiuurlyk niet zeggen", ant woordt de zuster. De man vloekt, het jongetje begint te builen en verbergt bot gezichtje in moeders rokken. «Hou je bek, schreeuwleelijk", snauwt do man. Het zieke, slappe menschjc gaat naar haar inan toe, zenuwachtig haar magere banden over do armen van baar jak strijkend, en ziet hem met haar groote schapeoogen kla gend en smeekend aan«Ik zal maken, dat ik wel gauw weer beter ben, hoor!" De man (rekt het schreiende kind van de moeder weg, werpt de verpleegster nog een brutalen blik toe en gaat heen. En het kleine schaapvrouwtje, dat zich schaamt voor baar man, zegt. verontschuldi gend tot de zuster: «Ja, ziet u, ik verdien ook den kost voor hem I" Ook de heer II. Butzelaar Hzn. te Soest is by de verkiezing van éen llnold-ingcland in bet 4e district van liet Heemraadschap «De rivier de Kern" met algerneene stemmen herkozen. Brigadier-titulair J. Versteeg, van de Rijks veld wacht te Woudenberg, is op zyn verzoek eervol ontslagen, terwijl hij is vervangen door K. F. Waltman, uit Amsterdam. Waar veel rnet hoofd cri hart en hand gewerkt wordt, heerscht levenslustzonder arbeid, geen genot. Hebt ge geen arbeid, zoek dien dan; ledigheid baart verveling,en verveling wekt levensmoeheid. Te Petersburg is voor hel eerst «Op Hoop van Zegen" in het Russisch vertoond, maar Om twee dollars hondenbelasting, of juister om de quaestie van recht daaraan verbonden, is dezer dagen de schatrijke mevrouw Hetty Green, die voorde meest vermogende Ameri- kaunsche vrouw doorgaat, uit Hoboken ver huisd, waar zij veel geld verteerde. De belasting werd gevorderd voor een tijdelijk bij haar vertoevend hondje van haar dochter, die te New-York woont en daar be lasting voor bet diertje betaald had. De ont vanger zette door, en nu is mevrouw Green naar Chicago verhuisd. Bekend is, dut het batig saldo der tentoon stelling ie Düsseldorf ongeveer 1 miljoen Mark bedroeg. Thans is in de oindvergadering vun de tentoonstellingscommissie voorgesteld, dit bedrag aldus te besteden: 100000 Mark aan do Rheinischu IVovinzialverwaltingaan El herleid en Essen 25000 Mark voor meseums- doeleiiidon100000 Mark aan Westfalen, ten einde o. a. aan Dortmund en Minister ieder 30000 Mark te geven; ten slotte05000Mark aan de Vereeniging voor de kunsttentoon stellingen te Di'isseldorf, 10000 Mark aan den «Versciiönerungsverein" aldaar, 100000 aan de stad Düsseldorf voor het tot stand brengen van verdere tentoonstellingen, enz. De rest wordt voor weldadige doeleinden gebruikt. Door DornbUPg's duinachtige dreven dren telde dominee Derksen's deugdzame doch dartele dochter Dientje. Dit dametje deed dolgaarne deugdzame daden. Dertien donzige duifjes doorkliefden Domburg's dreven, doch de dartele dreumes Dirk, des daglooners Do- ris Donkers, dreigde driest deze donzige dier tjes. Dat deerde de dierenbeschermstor Dientje. Deze dartele deerne deed daarom den drotnmelscben dierenkweller door den deftigeu diender (les dorps dooreenschudden, doch de doortrapte deugniet doorscheurde de donkerblauwe duffel des dienders die drie maal daags dronkenmukende dranken door zwolg. Doldriftig doorboorde de degen des dienaars den doudsbleeken deugniet. De dorps diender duizelde, doorziende deze deernis waardige doldriltige daad. De (iorpsschout dagvaardde «ladelyk daarna den doemwaardigen doodslager, doch de diender deserteerde door de diligence, die Domburg's dorpsweg doorreed. Dominé Dercksen's dochter doorleefde daardoor droe vige dagen. Dientje doorkruiste dagelijks do dennenwouden, daar Dirk Donker's dood Dientje drukte. Dinsdug den derden De- De heer mr. Van PERSIJN be tuigt aan allen, die hem na hetover- lyden van zijnen geachten Zwager, den 11 oog Wel Geboren heer jhr. A. W. van BORSSELE, te Oosterbeek, zoo vele bewijzen van belangstelling en deelneming hebben betoond, zijnen hartelijken dank. Amersfoort, 14 April 1903. Naauiloozo Vennootschap ,.Y OLKSHUIS VESTING". VERGADERING van A ANDEELHOUDERS op Dinsdag 21 April 1903, des namiddags ton 8','2 lire, in «ONS HUIS", Kortegracht 1. I'unten van behandelingDe Secretaris Jnnrveralog over l'.K)2. I. HOOYKAAS. Rekening, verantwoording van den Penningmeester. Vaststelling van hel dividend. Verkiezing van Beaiuuraleden. voor itwee periodiek aftredende (de II.H. Mnlthjjsen en Gerrit- ritsen), h) iien penningmeester (mr. Rusten) wegens vertrek. Do stukken liggen ter inzage ten kantrre der firma LAMAPON HOUWER Co. VADERLANDSCH FONDS ter aanmoediging van 's Lands Zeedienst. te AMSTERDAM. COMMISSARISSEN van voornoemd Fonds maken bekend, dat op Donderdag 7 Mei a.s., des voormiddags te 9 uur, in het gebouw der Kweekschool, Prins Hendrikkade No. 189, te Amsterdam, inschrijving van adspirant- kvrcokelingcn zal gehouden worden. Voor Jongelingen, leerlingen tweedeklasse eener Hoogere Hurgerschool, voorzien van voldoende rapporten en van een verklaring van den Directeur hunner school waaruit blijkt, dat zij geschikt zyn tol de derde klasse te kunnen overgaan, worden zonder toe- lutings-examen tien plaatsen opengesteld. Verder bestaat er gelegenheid lot plaatsing, ter verkrijging van kosteiooze opleiding, voor éen onvermogend jongeling, die bij het ver gelijkend examen liet best voldoet, alsmede lot plaatsing van vier jongelingen voor den dienst der Gouvernements-Marine inNeder- landsch-Jndië. Hij de inschrijving op te geven of plaatsing wordt verlangd voordeGouvcrnemenls-Marine of voor de Koopvaardij elders gevestigde jongelingen op te geven aan Commissarissen- Correspondent. Commissarissen voornoemd, G. A. TINDAL, Voorzitter. H. F. DE KOCK, Secretaris Aanbevolen Merken St. Kstèpho Medoc La Rose Ludon Chateau Malleret Petit Bourgogne Graves Blanc Haut Saiitcrnes Witte Bergerac Niersteiner Rüdesheimer Oude Roodc Portwijn Extra oude Ruode Portwijn Oude Witte Portwijn. Extra oude Wilte Portwijn Fine Old Pale Sherry Goede Madeira Madeira Superior Vermouth <fi Torino, Dom Bki.i.ardi (per Liter). Prijzen netto it contant. f0.00 «0.72 •0.80 «0.99 «0.72 «1.35 «0.99 «0.72 «1.08 «1.08 n 1.44 «1.08 «1.80 «0.99 «0.90 *1.44 «1.17 Alle bovenstaande WIJNEN zijn verkrijgbaar hij den heer it voovrKikvuDv Langestr. to, Arnhemschcstr. 11. A M E it S F 0 O It T. comber doorsloni ila (Ire nod lorninee Dercksen's deur, diens dochter Dientje doodende. Dat deed de deur dicht. Nederlandsche Hypotheek- en Crediet- Vereeniging. HEEItKNGRACHT 177, A S T V. It D A M, verstrekt gelden op lo en '2e hypotheek rente t it r> pCt. Ook voorschotten en bedrijfskapitaal op langen termijn van af f 300 tot elk bedrag, allossingen in 5—10, 15—20 jaren.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2