Zaterdag 25 1903. No. 5337. 52e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. imSFQOBTSClE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en on'eigeningsadvertentiëu per regel 45 cent. Reclames 15 regels 1.25; elke regel meer 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9- Tclepbooa 19. KENNISGEVINGEN. SCHOUW. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. '22 van het Reglement op het on derhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht d. d. 8 November 1853 (Provineiaalblad No. 102), alsmede art. 1 der Verordening op de wegen en waterleidingen Doen te weten, dat de bij voormeld artikel bedoelde voorjaars-sohouw over wegen, slooten en waterleidingen, aan bun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Woensdag, den 20. Mei aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van boven gemelde reglementen aan de belanghebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, 23 April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgeoiecsler, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT, brengen ter algenieene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. S der Hinder wet. aan W. van den DONKER, wonende alhier, vergunning is verleend tot de plaatsing van een gasmotor van 3V» paardekracht in het perceel aan de Kampstraat no. 38, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie E. No. 3442, onder voorwaardenle. dat de motor geplaatst worde in een steenen gebouw met pannen gedekt; 2e. dat dit gebouw minstens 0.30 Meter verwij derd zij van het daarnaast staande gebouw, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort i n sectie E. no. 4430. Amersfoort, 23 April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen lezer Gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijks directe belastingen enz. te Amsterdam executoor verklaarde kohieren Nos. 3 en 4 van de Ferso- neele belasting over het dienstjaar 1903 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat- en aangeplakt te Amersfoort, den 24. April 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. de Inkomstenbelasting, dienst 1902, met ad vies der Reclame-commissie. 10. Voorstel tot het rerleenen van gedeel telijke kwijtschelding van pacht aau J. Male- stein, te Bunschoten. l)s. D. J. van Aalst, predikant bij de Ned. Hervormde g cneente hier, hoopt morgen den dienst in de Luthersehe kerk le leiden. Voor de classis Amersfoort dor Gerefor meerde kerken is het préparatoir examen met gunstig gevolg afgelegd door den iieer J. C. de Moor, theologize doctorandus te Baarn. Tot Voorzitter van de plaatselijke commissie voor de Ongevallenwet (ingesteld bij Kon. besluit van 26 November 1902) is benoemd tnr. P. J. F. van Voorst Va Ier, Kantonrechter te Amersfoort; lot diens plaatsvervanger de heer Joh. Knoppers, notaris te Amersfoort. In de vergadering van den raau dezer gemeente, welke zal worden gehouden op Dinsdag 28 April, des middags half twee, zullen aan de orde worden gesteld de vol gende punten van behandeling 1. Ontwerp-verordening betreffende de straatpolitie, met advies van de Gezond heidscommissie en beantwoording. 2. Voorstel tot af- en overschrijving van posten op de Begrooting der Gemeente, dienst 1902. 3. Mem op de Begrooting der d.d. Schut terij, dienst 1902. 4. Benoeming van een onderwijzer a.»n de Openbare Lagere School 3e soort (Reek straat). 5. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag op verzoek aan de onderwijzers A. Veen en S. Verlare. 6. Ontwerp-besluit tót het verleenen van afschrijving wegens vertrek enz. van aange- slagetieu in de Inkomstenbelasting, dienst 1902. 7. Benoeming van 8 leden en 2 plaatsvervangende leden der commissie, be doeld bij art. 15 der Wet op de Schutterijen. 8. Verzoek van den heer G. C. Hoogewerll', leeraar aan de Inrichtingen voor Hooger en Middelbaar Ouderwijs, om eervol ontslag, met adviezen. 9. Bezwaarschriften togen aanslagen in Schetsjes uit den Zuiil- Afrikaanschen Oorlog, door »IJ O K TER". De Eugelschen geloofden hem echter niet en toon den hein een pbotograpiiie van generaal Botha en diens staf, waartoe ouzo Fraoschman, toen de photo genomen werd, behoorde, zoodot hij dus ook op de pholo voorkwam. Doodkalm nam de Franschman de photo in handen, bekeek nauwkeurig üe afbeel ding van zijn eigen persoon, en gaf haar terug niet de woorden, dat hij moest bekennen, dat de per soon zeer veel op hem geleek, maar het onmogelijk zijn eigen portret kon wezen, daar hij tijdens den oorlog te l'elgrimsrust had gewooud en generaal Botha nog nooit van ziju leven gezieu had. Hij eischic verder, doorgezonden te worden naar Dela- goa-baai waar de Fransche cuucul zijn beweringen kon bevestcgen. Dit geschiedde eu eenmaal te Dola- gua-baai w»i alles in orde en was bij weldra op weg naar Europa, bezocht (Ir. Leyds en ging daarna op nieuw naar Afrika, met het plan om door Duitsch- At'rika heen zich opnieuw naar onze commando's te begeven. Bij aankomst in Duitsoh-Afrika, in het begin 'ur.i, hoorde hij, dat de vrede was gesloten bij was daarom naar Delagoabaai gegaiu en had daar (hoe weet ik niet) een speciaal permit gekregen om door te gaan naar Pretoria. Na aan generaal I)e La Key ou generaal Botha de papieren to heb ben afgedragen, die hij uit Europa had meegekre gen, vertrok hij spoedig daarna naar Frankrijk ik ontmoette hem nog eens, juist een dag vóór zijn vertrek bij het vaarwelzeggen vertelde hij my, dat zoodrn de tweede vrijheidsoorlog begon, hij terug zou komen, iets waarop hij vast scheen te rekenen. Bravo 1 «ion ami, vivo ia Libero' Den 11 dei, Juui kwamen de brand wachten 's avonds terug met het nieuws, dat een groot aau- De voordracht ter benoemng in de Raads zitting van aanstaanden Dinsdag van éen onderwijzer aan de openbare Lagere School 3e soort aan de Beekstraat beslaat uit de heeren: H. Frantsen, te Woudenberg; C. A. Xijhof, te Butinik; eu J. Vijverberg, te Maartensdijk. Eerstgenoemde kon zich wegens verblijf onder de wapenen tiiet persoonlijk bij de autoriteiten presenteeren. Sinds 17 April 1903 ontvangen aan bijdragen voor een stoffelijk blijk van sympathie, te gi ven aan militairen en politie te Amersfoort (3e lijsi): door jhr J. W. A. Barehman Wuytiers: J. H. K. ftO, Wed. J. K. v. d. B. f2.50, Q.Q. f3, familie v. d. B. f2. door den heer E. L. Visser: J C, li. li. f.5, Th. ter M. fl. door den heer M. C. Celosse: moj. C. f2, Mevr. v. Z.-C. f2, mei. U. f2.50, J. M. M. f2, ds. A. M. D. fl, M. J. B. 110, inej. I. v. St. fl, familie, de St. f4, Mevr. wed. v. L. v. B. fl, C H. v. D. f2.50. door jhr. Mr. B. W. Th. Sandberg: Herm. K. f5, N. N. f 1. C. J. P. f '2.50, v. d. N. fl, L. J, de G. f 1.50, N. N. f2.50. K. v. «I. B. f2. II. K. f 1, J. B. 1'2.50, Mevr. wed. G. A. fl. Eerste lijst f354.50 Tweede „334.00 Derde 71.50 Totaal 1700.00, benevens een kistje sigaren. Gister werd voor de laatste maal op de oude Israelietische begraafplaats aan de voor malige Bloemendalscbe buitenpoort een be- grateuis voltrokken. Het kerkhof blijft nu voorgoed gesloten. Het eind-examen van het stedelijk Gym nasium zal hier gehouden worden van 15 tot 18 Juui. tul paardeuruiters met wagens enz. uil Machododorp gekomen wa» en een kamp had opgeslagen tus- schen Krokodilrivier-hoogte en het dorp Lijdenhurg. Luit' naut Erasinus oti ik gingen daarom den vol genden ochtend naar Spioukop om uit le vinden, wat dit beteekende. Toen we op den koj» waren ge komen, waren de Eugelschen reeds aan het trekken en wel de Graaf-bergcu in, naar veldeoruet De Beer met ziju menschen verblijf hield. Met den kijker konden we de Engelsehen heel goed volgen, terwijl we ook spoedig een paar plaatsen in lichte laaie zagen. Toen ze allen waren, giugen we terug o den waaruemenden nssistet Moll ntraoetieu, die dien linies uit Krugerapcist bergen Boschhoek, waar e nt eominandant.-geueraiil nacht door de Engelsciie gekomen eu zich op weg lcgd het examen voor den rang van onder- wyzer. Kapitein J. Bruining, thans van het 7e re giment infanterie te Amsterdam, is benoemd lot administrateur van het militair kleeding- magazijn le klasse te Amsterdam. De reeds vroeger vermelde aansluitingen voor het plaatselijk telephoonnet zijn thans voltooid. De nummers zijn voorde sigarenfabriek van de firma D. Hubers Zn. (Kortegri cht) 11, voor arts Jorissen 90, voor de bakkerij van den heer H. Koning 91, en voor de spek slagerij van den heer E. J. van Ommen 89. Het tramvervoer bereikte gister het maxi mum tot nu toe in dit jaar. Vervoerd wer den 332 personen, met een opbrengst van f39.975. De zoogenaamde Koninklijke trein, het hu welijksgeschenk van de H. IJ. S. M. en de S. S. aan 11.M. de Koningin, passeerde he denochtend te 10.35 het station en had daar vier minuten oponthoud en veel bekijks. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen met dezen luxe-trein zich Maandag ochtend van «Het Loo" naar Bückeburg be geven ter bijwoning van de voltrekking van het huwelijk van Z. K. H. den Groothertog van Saksen Weimar met H. D. H. de Prin ses van Reuss, en 1 Mei op «Het Loo" terug- keeren. bevond naar commandant Sohoeman. We zeer verwonderd hem tc zien, dnar we meenden, dat, nu de Engelscheu een tocht maakten, hij beter had gedaan op zijn plek te blijven. Het bleek echter, dat hij niets van de bewegingen van den vijand wist, hetgeen inij in suite deed opmerkeu, dat zijn „spion- dienst" dan wel wat beter kon ingericht zijn. Den 2den Mei kwam meesier Bruniinekamp terug, nadat hij tevergeefs getracht had door te breken en over de spoorlijn te gaan. Daar hij hij zijn vertrek ziju geweer had achtergelaten, hail hij tul zijn spijl niet aan 't gevecht hij Diillstrooin kunnen deelnomen. H(j vertelde nog, dal de Boer, wiens vee buitgemaakt was en dat dit had trachten te beletten, gesneuveld cu dat diens zoon gewond was. Vau den 2ilcn tot don falen Mei zwierven we in dc bergen rond, de cene nacht hier slapend en ilc andere nacht daar, uit vrees dat de vijand, indien we op dezelfde plek bloven, ons zou vinden en ons in don nacht met een bezoek vereoren. Den 5den Mui trokken de Engelsehen van allo kant. n uit, van Steenkampsburg, Dullstroom on Boschhoek het begon er leelijk uit lu zien; zij werden geschat 30(JOUman en wij wareu in 't geheel in L'jdenburg niet meer dan duizend man, en dan nog overal verspreid. Niet tegenstaande den brii f aan den veld kornet had der." nog niets anders gedaan, dan met zijn vee rond vluchten dc commandant had dan ook niet meer d.-wi een dertig titan onder zich, waarvan 14artilleristen. Bij het ontvangen vun'..etrnppnrt.datde Engoiseheii j van alle kantou kwamen opzetten, werd er opge- I zadeld eo trokken wo naar de hergen aan de o ver- De Iteeren J. H. H. Duamen en P. R. j Everaars hebben met gunstig gevolg afge- zijde van Oshoek, vanwaar we de Eugelsoheu in grooten getale zagen aankomen. Zij trokken niet verder dan tot de plaats van Coetsee, waar de molen vernield eu de familie opgeladen werd. Dien zelfden middag kwamen we bij twee families, die met hun wagens in een kloof stonden, en toen ze den predikant zagen, die ons voortdurend bij ons rondzwerven met zijn tegenwoordigheid vereerde, wilden de lui met alle geweld ecu paar kinderen laten doopcu. Er werd daarom dadelijk godsdienstoefening gehouden, maar midden in de preek werden we gestoord door grana ten, die tamelijk nabij neervielen en o is lieten weten, dat Khaki uiet zoo heel ver weg was. Hoewel de predikant gewoonlijk nogal lang preekte, deed hij het dezen keer heel kort er. binnen het half uur was afgeloopeugebed, doop, preek en dankgebed. We besloten, dadelijk na alloop der plechtigheid naar do plaats van het gevecht te gaan. Van een paar Boeren, die we tegenkwamen, hoorden we, dat de vijand uit Steenkampsberg over Kaffer-kraal was getrokken en de bergen in wilde, waar zich een drietal familie» met hun wagens ophielden, maar tot nog toe was het hun gelukt, met hun dertigen het groot aantal Engelschmau terug te schietoD. Terwijl we op weg waren, werd liet kanonvuur al minder tn minder om eindelijk geheel op te houden en toen wc op de plek kwamen, waar de families inet hun wagens zich bevonden, waren we te laat; de Engel sehen on de Kaffers waren reeds terug, do laatsteu hadden minder gevochten dan wel geroof.1, en we kwanten nog juist bijtijds om die barbaren met het geroofde vee Dwarsrivier te zien intrekken. Hoewel we te laat kwamen voor het gevecht, waren de families blij, dat er versterking gekomen was, omdat ze hang waren, dat de Kaffers dien nacht zouden terugkomen. Ze wilden niet langer tusschen de kaffers bliji en, maar waven van plan den volgenden ochtend te trekken naar Botha'sberg. Er werd voor onset na kos.elyk avondmaal be rei tl, hetgtm ons uitstekend ie pus kwant, want vin „kost" klaarmaken was dien dag g«sprake geweest. Den tidon Mei trokken dc temg^niiar o.izc oude plaats in den berg bij de plaats Het bleek uit verschillende rapporten, dat dc Engelsehen uiet alleen van Dullstroom, maar ook vau de audere plokken teruggetrokken waren, zoo- I als Boschhoek eu Steenkampsberg. Hoeveel er een De militaire bewaking van het spoorweg station is thans opgeheven en beperkt tot éen post onder commando van een korporaal Blijkens eene bekendmaking van het ge delegeerd lid van den Raad van administra tie der H. IJ. S. M. kannen allen, die inge- j volge de oproeping hun diensten aan de Maatschappij hebben aangeboden en tot heden geen bericht ontvingen, er op rekenen, dat van hun aanbieding geen gebruik kan worden gemaakt. Het zeggen is, dat op de lijnen der S. S. Maandag weder volledige dienst wordt uit gevoerd. Ook is het te verwachten, dat bij de a. s. zomerdienst-regeling op de spoorwegen geen gebruik behoeft te worden gemaakt van de bevoegdheid om met beperkten dienst te 30 000 in het veld geweest waren, hadden ze betrek kelijk weinig menschen gevangen de meesten, die Khaki in banden had, hadden zich vrijwillig over gegeven, (gthands-upt)tóch lazen we later in een Engelsche krant, dat de commandant van Lijdenburg 'naar Pretoria had gerapporteerd, dal Lijdeuburg ge heel vau Boeren was schoongemaakt, terwijl het aantal patronen en geweren, door de Engelsehen genomen, meer bedroeg, dan er ooit in het district geweest waren. Dullstroom was dezen keer geheel verwoest en het huis van den Rus Himmelhoek, dat deu vorigen keer gespaard was gebleven, hadden ze niet alleen met den grond gelijk gemaakt, maar zelfs do fundamenten baddeD ze uit den grond laten springen. Nu de vijand terug was, kwamen wij uit onze bergen te voorschijn en gingen legeren bij de plaats van P. Joubert. We zat n heel gezellig in het huis te praten over de gebeurtenissen der laatste d igen, toen onze brandwachten met het alnrmbericht kwamen, dat er ongeveer 1000 man uit Lijileuburg en Krokodil-hoogte naar Swagershoek optrok. Het plan om bij het huis te blijven slapen, werd op gegeven en 's avonds om 10 uur trokken we op nieuw den berg in om daar ouder een vreeselijke koude den naclit door te brengen. Vroeg In den ochtend werden er twee spionnen uitgestuurd, die na een paar uren terugkwamen met de boodschap, dat nergens een vijand te zien was. We gingen dus weer naar beneden naar de plaats van P. Joubert «tn daar tot deu 12den Mei te blijven. Nu de Eugelschen verdwenen waren, kwamen de Boeren weer te voorschijn en de commandant, die zeer ontevreden was over het gedrag zijner burgers, liet ze allen bij elkaar komen; er werd hun nu aan 't verstand gebracht, dat er commando-dienst moest gedaan worden zonder onderscheid des pevsoons, op siruUo van verbeurd verklaring vau goederen. In plaats, dat deze order slreug werd uitgevoerd, ij et men de burgers zoowat doen wat ze wild met het gevolg, dat er van Krokodil-rivier uiet meer dan 10.' inan opkwamen, en dit waren nog grootendeels jonge en ongehuwde mannen. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1