Auaafr VRAAGT BISCUITS. Ingezonden. Advertentiën. J. H. GEREI' Dienstbode CIRCULATIE-FORNUIS Sanguinose LA1A1S0N BOUWER Co., volgde hem op eenige Meters afstand naar 1 't station (den weg waarheen hij goed bleek te kennen) en zag hem geen kaartje nemen, doch wel recht doorloopen en zijn kaartje laten knippen. Onze stadgenoot informeerde. Het was een eendaagsch retourtje, dat de schelm 's ochtends te Baarn naar hier had geuomeo. Onze stadgenoot, die weer eens de dupe is geworden van zijn lichtgeloovigbeid, nam een perronkaart maar de trein reed juist weg waarin 't boertje zat. Tableau Behalve bovengenoemde kenteekenen: groote neus, geen baard of iets, gezond gelaatskleur, scherpe oogen, pruik en door rheumutiek kromgegroeide knokkelige handen. Voor den Hoogeu Raad is Maandag gepleit over het tolgeld voor het varen door de Eembrug onder de Gemeente Baarn. De eischer, beurtschipper, was tot de ont dekking gekomen dat hij als inwoner van Eem nes geen kwartje tolgeld behoefde te betalen voor het heen en terug varen door die brug, maar dit vrij kon doen ingevolge den giftbrief van den Utrechtschen bisschop Jan van Arkel van 1 Januari 1630 en de ordonnantie van HEd. Mogende Staten 's Lands van Utrecht 1602, geëmplieerd in 1692. Dies betaalde de man geen tolgeld meer, doch de Amersfoortsche kantonrechter achtte dit, nadat van de weigering om te betalen proces verbaal was opgemaakt, wel noodig en ver oordeelde hem tot betaling. De schipper stelde nu voor de Utreuhtsche Rechtbank een vordering in tegen den tol gaarder om hem terug te betalen 811 kwar tjes, betaald in de jaren 1886 tot 19j0, vor dering waarin hy echter evenmin bij gezegde Rechtbank slaagde. De Rechtbank was van oordeel, dat d6 Staten van Utrecht in 1693 naast bet brug geld voor het gaan over de brug een nieuw bruggeld hebben ingevoerd voor het varen van schepen door de brug en dal waar nu Bisschop Jan van Arkel, naar wiens giftbrief de Staten verwezen, alleen van het bruggeld had vrijgesteld de burgers vau Eemnes die over de brug «rijden en drijven", gold dit niet voor het varen onder de brug, zoo meende de Rechtbank. Waartegen in cassatie voor den schipper door mr. B. M. Vlielander Hein werd op gemerkt, dat wanneer in den lijd vóór 1692 iedereen vrij ouder de brug mocht door varen, er voor Jan van Arkel geen reden bestond om zijn «goede lyden van Bunscho ten ende Eembrugge ende van Eemnesse" uitdrukkelijk vrij te stellen voor het varen door de brug. lntusschen was jhr. mr. E. N. de Brauw, voor den tolgaarder optredend, van oordeel dat de Hooge Raad niet kon oordeelen over de beweerde schending van de Ordonnantie van 1692 voorzoover deze tiet tarief en de vrijstellingen regelde en evenmin kon dat ten aanzien van het Kon. besluit van 1843, hetwelk goedkeurde een Reglement ingevolge die ordonnantie voor de tolheffing, vastgesteld door de directie over de Eembrug. Conclusie vau het Openbaar ministerie over 14 dagen. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde J. F. de H., 29 jaar, arbeider te Amersfoort, beklaagd van mishandeling van zijn echtge- noote, tot 3 maanden gevangenisstraf. Men schrijft uit Eemnes: De laatste groote landverhuring voor dit jaar werd Dinsdag in de «Lindeboom" te Eemnes gehouden. Wel waren erperceelen, die een weinig in pacht verloren, maar de meeste wonnen, zoodat de verhuring meer opbracht dan verleden jaar. Het water is bijna tot ziju normalen stand teruggekeerd. In de eerste plaats is dit te danken aan de krachtige werking vaD het stoomgemaal, maar ook aan den gunsti- gen toestand der weersgesteldheid. De pol- dervelden staan er voortreilijk bij. Veel hooi was dit jaar in voorraad en men scheen er moeilyk af te kunnen komen. Toch is alles tegen vrij hoogen prijs opge ruimd. Er weru zelfs f49 per 1ÜU0 K. G. geboden. Keert ge uw gelaat nog eens naar het verleden, laat het dan zijn om u te leeren, hoe ge de toekomst moest ontmoeten. «Havper's Weekly", sprekende over de jongste groote werkstaking in Nederland, leidt haar lezers op dezen weg: «Gelijk men zich herinneren zal, zijn alle spoorwegen in Nederland het eigendom van den Staat en worden zij door den Staat geëxploiteerd." Het staat te bezien, meent de schrijver, in de aflevering van 25 April, of de Nederlandsche Regeering zelf de be- loering, door de nieuwe wet teweeggebracht, zal kunnen bedwingen, of dat hij genoodzaakt zal zijn, «het aanbod te aanvaarden van Keizer Wilhelm, om den dienst op de spoor wegen in stand te houden met behulp van Duitsche soldaten.' Gebeurt dit laatste, dan zal er een groote stap gedaan zijn tot de opneming van Nederland in het Duitsche Rijk, op den voet van Saksen ol Wurtemberg bijvoorbeeld 't Is maar gelukkig dat we dit weer van John Liar te weten zijn gekomen. Het opnemen vau Iugexonden stukken brengt piet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun mhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Ledige flesschen. Geachte Redactie, Vergun ons door middel van uw veelgelezen blad een beleefd verzoek te doen aan uw leze ressen en lezerB. Sinds een reeks van jaren bestaat hier en elders de gewoonte, de bierflesachen, siphons en kogelflesschen voor bieren, mineraal-water of limonades, in bruikleen af te geven. Het gevolg hiervan was, dat deze niet altijd weder in bezit kwamen van den leverancier van wien men deze artikelen had betrokken, doch veeltijds abusievelijk in handen raakten van andere vakgenooten of van opkoopers. Eensdeels was dit te wijten aan het personeel van andere concurrenten, welke onrechtmatig deze goederen bij de verschillende cliëntèle medenamen, maar ook zeer dikwijls bleek hier van de oorzaak te zijn, dat het dienstpersoneel van onze afnemers bovengenoemde goederen verkochten aan handelaren in lompen enz., voor nog niet de helft van de waarde, waardoor aan vele leveranciers een zeer groote schade werd toegebracht. Zouden wij nu al onze geachte afnemers in en buiten Amersfoort beleefd doch dringend mogen verzoeken, nu de schoonmaak aanstaande is en het gebruik van bieren, limonades en spuitwater om dezen tijd van het jaar toeneemt, ledige bierfiessehen, kannen, siphons en kogelflesschen uitsluitend aan den leverancier terug te geven van wien deze afkomstig zijn, om het even of het zijn blauke flessehen, dan wel zichtbaar aan naam op de flesschen op de sluiting, of ook voorzien van etiket met naam der firma. Bezwaarlijk zal er 6on handelsbedrijf zijn aan te wijzen, waarvan het verlies aan emballage zulke enorme afmetingen heeft aangenomen ais de bierhandel en mineraalwater-industrie. Door ieder vakman, hier elders, wordt hierov.r alge meen geklaagd. Voegt men daarbij de stijging der prijzen van de verschillende flesschen in de laatste jaren, de steeds toenemende concurrentie in dit bedrijf, waardoor deze artikelen met een matige winst moeten worden omgezet, dan zijn onze klachten zeer zeker alleszins gemotiveerd. Ten einde aan dit euvel zooveel mogelijk paal en perk te stellen, zijn voor dit doel in verschillende plaatsen van Nederland dan ook vereenigingen van vakmannen opgericht, met een Bondsbestupr. gevestigd te Amsterdam, om het groote flesschenverlies tegen te gaan, waarop iet ;re aangesloten vereeniging bereids de Konink lijke goedkeuring heeft verkregen, en ook te dezer stede bestaat een vereeniging van mine raalwater-fabrikanten en bierhandelaren, met goedgekeurde Statuten en reglementen, tot welke de meeste vakmannen reeds zijn toegetreden. Om aan alle orders geregeld te kunnen vol doen, moet door dit flesschenverlies jaarlijks voor duizenden guldens worden bijgekocht, en al te lichtvaardig wordt nog steeds hiermede gehandeld als wij u mededeelen, dat de prijzen (nog wel genomen bij een groot quantum) zijn siphons per stuk £1.25; bierfiessehen met sluiting per stuk S ct. kannen per stuk f 1.10 kogelflesschen per stuk 12 ct. Het is daarom, geachte Redactie, dat wij dit maal een kleine ruimte in uw blad vragen om het publiek te wijzen op de groote schade waar aan wij blootstaan, ten opzichte van het verlies van emballage. Voorloopig blijven we voortgaan bierfiessehen, siphons, kannen en kogelflesschen in bruikleen aan onze geachte afnemers af te geven, doch worden deze toestanden niet beter, dan zullen wij, hoe ongaarne ook, moeten overgaan tot het berekenen van statiegeld van manden, kisten, flesschen, siphons, enz. enz. Bij de Regeering worden wetten voorbereid om deze handelingen straf baar te stellen. Reeds jaren en jaren blijft dit in onze zaken een zeer donkere schaduw werpen op ons bedrijf, waardoor de eerlijke vak genoot blootstaat aan voortdurende schade. Vriendeiijk zeggen wij u dank voor de ons welwillend verleende plaats. Het Bestuur der Vereeniging van Mineraalwater-fabrikanten en Bier handelaren. 37«ste IA ITSlAMTt:ttj.t De vyfde klasse, welke trekt van 11—14, 18—20, 22, 25—28 Mei en 2—6 Juni 1903, bevat behalve de premie van f30 000 voor den laatst, uikomenden prijs van f1000 of hooger en de premie van f30,10 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen 1 van f 100 OOO, 1 van f 50 000, 1 van f25 000, 1 van f 13 000, 1 van 1'10 000, 1 van 15000, 1 van f2000, 3 van f'1500, 55 van f1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f100 en 3730 van f70. Loten zijn ten kantore Breedestraat 22 nog verkrijgbaar a f3.50 per 1/2<j. Anna, d. van C. J. Visser en A. H. Jenje. Theodoor Petrus, z. van C. H. Rees en J. E. D. van Nigtevegf. Hendrik, z. van H. Snijders en M. van Dijk. Arie, z. van P. Hermans en A. C. M. Mark. ONDERTROUWD: J. J. Welling en A. van den Brink. A. Meijer en C. Lablans. GEHUWDB. van der Pol en P. W. Christ. G. Jagtenberg en G. van Veen. A. Koenen en M. G. van Plateringen. OVERLEDEN: Gerrit van Lummel, 70 j. wedr. van G. van den Brink. Hendrika Geertruida Kraaijkamp, 73 j. ongeh. Al berta Vivië, 25 j. echtg. van C. J. van de Riet. Geziena Johanna Caron, 2 m. Martinus de Jong 38 j. ongeh. Harmina Gevers, 79 j. wed. van W. van der Veer. E. J. RUITENBERG, Makelaar, WEYERSSINGEL No. II, huren en verhuren van huizen. STUKADOORS, Langestraat 79, bevelen zich beleefd aan voor alle voorko mende STUKADOOR- en WIT WERKEN. Billijke prijzen. Nette uitvoering. De verpachting der Vis- scherij op De Eem is UIT GESTELD tot Vrijdag 22 Mei 1903, namiddags 1 uur. De Secretaris-Penningmeester van het Heemraadschap De Eem te Amersfoort, mr. J. ran der LEEUW. Mevrouw Van DAM, Klove niersburgwal 70 te Amsterdam, vraagt zoo spoedig mogelijk eene nette van goede getuigen voorzien, om met behulp van een Tweede meisje het werk te ver richten. Wasch buitenshuis. Loon f 100 per jaar. Mevrouw MOCK, Heiligen- wK*. jgn> bergweg 25, zoekt een om dadelijk in dienst te treden. POPULAIR TIJDSCHRIFT voor Nederland. ÏRIRESÏIN DER DIS. Redacteur dr. H. BLINK. Prijs per jaargang van 12 af leveringen met gekleurde platen f5.40. Men teekent in bij eiken boek handelaar en bij den uitgever S. L. van LOOY. Amsterdam, Keizersgracht 198. Burgerlijke Stand van Amersfoort van ik) April tot en met. 6 Mei 1903. GEBOREN Margaretha Hendrika Klasina, d. van J. T. Bos en J. B. Lokhorst. Jo hannes, z. van G. Remmers en D. Pommer. Cornells, z. van J. G. Lablans en C. van Naarden. Jacob, z. van J. L. H. de Jong Schouwenburg en A. Parker. Lucas, z. van H. Spiering en L. van Demen. Johan Wilhelmus Pieter, z. van J. A. F. van Geel kerken en M. Janssen. Wilhelmina Maria Utiechtsche Voorschotbank, UTRECHT, Hamburgerstraat 27, Maatsch. Kap. f500 000. Verstrekt aan particulieren, ambtenaren officieren, kooplieden, enz.. VOORSCHOT TEN op langen termijn tot elk bedrag van af f500. Correspondenten te Amersfoort METHORST Van LUTTERVELD. De Directie, mr. dr. W. A. van ZIJST, Directeur. H. E. KOOPMANS van BOEKEREN, A dj unci- Direc teur. i| 1Wegens plaatsgebrek ter «ïY-i overname of inrnlllng aange boden een 92 X 50 cM. Kort gebruikt. Te bevragen onder letter H. bij den Boek handelaar G. J. SLOTHOUWER, alhier. MULLER Co., Couiiiilssioiiiittlrs In Effecten LANGEGRACHT, 30. Intercomunale telephoon 55. Koopen en verkoopen Kffecten Coupons, Buitenlandsch li a uk pa piet' en muntspeciën tot den meest voordeeligen koers. Sluiten Protongaiiën en Be leeningen, dis con teer en en verschaffen wissels op alle bankplaat- sen, zoowel in het Kinnen- als het Kuitenland, nemen gelden A deposito tegen nader overeen te komen voorwaarden, enz. enz. Het kantoor is geopend a lie werkdagen van 9 wur 8 morgens tot 4 imr na middags. Het beste middel tegen bloedarmoede en zenuwzwakte. De levenslust terug; een heel ander mensch «Ik kan u mededeelen", zoo schrijft de heer P. van der Velde, te Assen, dat uwe Sanguinose bij mij uitstekend gewerkt heeft. Ik was lijdende aan herige maagpijn en erge zenuwzwakte; ik was altijd lusteloos en zwaarmoedig, maar sedert dat ik met uwe Sangui nose begonneu ben was ik dadelijk een heel ander mensch. Ik heb daardoor heelemaal nienwe levenslust terug gekregen. Ik kan u haast niet schrijven hoe dankbaar ik ben. Heel veel geld had ik al uitgegeven voor medicijnen die mij heelemaal niets geholpen heb ben en direct, toen ik met de tweede flacon Sanguinose bezig was, kon ik merken dat ik pleizieriger werd. Ik ben nu beter dau ik ooit geweest ben. P. van der VELDE, adres den heer Westra van Holte. Assen. Prijs por flacon f 1.50,6 flacons f8.—, 12 flesschen f15.— Verkrijgbaar te Amersfoort bij: A. van de WEG, voorheen NOLTHEN1US, 23. A Commissionairs in Effecten, AMSTERDAM, NIJMEGEN AMERSFOORT, Mu urhuizen 39, belasten zich met den in- en verkoop van fondsen, sluiten prclongatiën, koopen en ver koopen van coupons, buitenlandsche wissels, vreemd bankpapier verschaften gelegenheid tot het in bewaring geven van waarden in de safe-kastjes hunner gepantserde brand en inbraakvrye kast, waarvoor nadere condities te hunnen kantore verkrijg baar, Kantoor geopend eiken werkdag 9—3 en TVs-SV* W. F. A. INSTRUMENTMAKER. Langestraat, Amersfoort Optische en geneeskundige INSTRUMENTEN, Ziekenverplegings-artikelen, Scharen en Messen.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 3