Binnenland. Ingezonden. Gemengd nieuws. Advertentiën. Stoom Zuivelfabriek, Nijkerk. ©DEPOT® De prijzen zijn: wyzer voorzien. Daar bedoelde toren in bet meest bevolkte gedeelte der Gemeente.staat, mag dit een zeer goede verbetering genoemd worden. Brak men op alle dorpen maar met de ongelukkige gewoonte om slechts éen wijzer op de klok te hebben. Daar kr.n alleen een ingewijde zien boe iaat het is. Er is vaak meer moed en vooral geduld toe noodig, kleinigheden te bestrijden, dan tegen groote verkeerdheden te velde te trekken. De «kleinigheden" hebben de meeste aanhangers. Er is wel geen enkele lezeres of lezer, die de Goudsche Kerkglazen althans niet bij name kent; de meesten hebben deze wereldbe roemde kunstwerken van Dirk en Wouter Crabeth gezien, velen er een beschrijving, enkelen er zeer kostbare afbeeldingeu van gekocht. Een zeer goed denkbeeld van den boek handelaar-uitgever J. T. Swartsenburg, te Gouda, is het geweest, een serie van 31 prentbriefkaarten te doen vervaardigen, waarop alle glazen zijn afgebeeld. Ze zijn keurig uitgevoerd in zwart-drukin kleuren zou èn te kostbaar èn onuitvoerbaar zijn. De prentjes zijn 14 c.M. hoog, scherp van afdruk en geven daardoor een zeer juist beeld van de glazen. De prijs der geheele serie, in keurig etui slechts f 1.50, brengt ze binnen't bereik van ieder, die ze, wellicht óok uit kunstnijver- beidsoogpunt, zou willen bezitten. Een ware aanwinst uit dien hoofde ook voor schoolbibliotheken. Van den uitgever van het Delflsch Studenten corps ontvingen we een zeer mooi uitgevoerde reclame-plaat voor de van 13 tot 18 Juli te houden feesten bij gelegenheid van het ilde lustrum. De maskerade zal den intocht binnen Byzantium voorstellen van Nikephoros Phocus na diens kroning lot Keizer in 963. De prent hangt thans voor in het magazijn des heeren D. J. Smits, Langestraat 20. aankoop van grond van de erven van wijlen mr. J. L. baron Nepveu. 18. Vaststelling van bet le suppletoir kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1903. 19. Voorstel tot beperking van het aantal leerlingen der Hoogere Burgerechooi door weigering in sommige gevallen van jonge lieden uit Gemeenten, waar een Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus is geres- igd- Werd na den Koningsmoord in Servië gemeld, dat de Nederlandsche Minister-resi dent voor Roemenië en Servië zich naar Belgrado had begeven, thans kan worden medegedeeld, dat onze diplomatieke vertegen woordiger in de Servische hoofdstad zich zal aansluiten bij de houding der andere Mogend heden, die met de Engelsche overeenkomt, t w. het niet onderhouden van oflicieele be trekkingen met de voorloopige regeering in Servië. Er is hier te lande ook nog geen notificatie van de Troonsverwisseling ontvangen. Weldra zullen de ontwerpen tot wijziging der Armen- en der Drankwet het Departe ment van Binnenlahdsche Zaken verlaten. October in het Parlementsgebouw zelf, dat als bewaarplaats dienst deed, aangevangen. Nadat do kachels meerdere wagenladingen hadden verteerd, verlieten de stokers om 5 uur 's avonds het gebouw. Om halt zeven stond het in lichterlaaie en spoedig lag het, met uitzondering van een klein gedeelte, in Het opnemen van Ingexonden stukken brengt niet altijd mede, (lat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt teruggegeven. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER" van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Zater dag, den 27. Juni aanstaande, des namiddags te l'/> ure. Amersfoort, den 23. Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. In de vergadering van den Raad dezer Gemeente, welke zal worden gehouden op Zaterdag 27 Juni, des namiddags te half twee, zullen aan de orde worden gesteld de volgende punten vnu behandeling: 1. Voorstel tot verlaging van deD prijs van het lichtgas met t/2 cent per M8., met af- deelingsverslagen en antwoorden. 2. Request van de vereeniging vAmers- foortsche Industrie- en Huishoudschool" om steun uit de Gemeentekas, met afdeelings- verslagen en antwoorden. 3. Voorstel tot gewijzigde vaststelling der Verordening betredende de straatpolitie. 4. ld. tot uitbreiding van personeel der Hoogere Burgerschool. 5. Id. tot vaststelling eener nieuwe rege ling van jaarwedden van personeel, verbonden aan het Gymnasium en de Hoogere Burger school. 6. Request van houders van vergunning (Drankwet) betreffende het sluitingsuur, met advies. 7. Voorstel betreffende overname van het Rijksriool gelegen in den Leusderweg en den Arnhemschen weg. 8. ld. betredende gebruik van lokalen van openbare Lagere scholen 2e en 3esoort voor godsdienstonderwijs op Zondag. 9. Id. van de Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs tot gewijzigde vaststel ling der Verordening regelende hare samen stelling en inrichting, met advies. 10. Onlwerp-requestaan 11. M. de Koningin tot verkrijging van onthefling van de ver plichting tot oprichting eener Burgerdag school. 11. Request van den leeraar in handtee- kenen aan de Hoogere Burgerschool en Bur ger Avondschool R. Cruyff om eervol outslag, met adviezen en voorstel tot toekenning van pensioen met toelage. 12. Voorstel tot verleening van een ver lof aan den onderwijzer L. A. Slot, met voorstel omtrent vervanging. 13. Request van C. J. Nierstrasz om door trekking van den weg iD het plantsoen bij de Kleine Haag, met advies. 14. Id. van het kerkbestuur der parochie van O.L. Vrouw om ruiling van grond aan de Breedestraai en Elleboogsteeg en voor stel tot onttrekking aan den openbaren dienst en ruiling. 15. Benoeming van eenige leden van de colleges van Regenten en Regentessen van het Burgerweeshuis wegens periodieke aftre ding enz. uit de ontvangen voordrachten. 4 O. Voorstel tot verleening eener gratificatie voor de samenstelling van de tienjarige tafel (Burger!. Stand). 17. Voorstel met ontwerp-besluit betreffende Blijkens een officieele mededeeling van den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland bedroeg de bevolking van 's Gravenhage op 1 Januari 1.1. 222 477 zielen, 100 632 mannen en 121 845 vrouwen. De gewezen Directeur der Vlaardingsche gasfabriek, door de Rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf ter zake van het voortgezet misdrijf van ver duistering, heelt van die veroordeeling appèl aangeteekend. Ook uit rechtskundig oogpunt is deze zaak van gewicht, daar nu o.a. aan 's Hots oor deel zal worden onderworpen de juistheid der door de Rechtbank gegeven beslissing, dat een Directeur vau eeu Gemeente-Gas fabriek, een privaatrechtelijke instelling, geen Gemeente-ambtenaar is. Het>Ned. Onderwijzers-Genootschap" heeft zich met 561 tegen 284 stemmen verklaard vóór het onveranderd invoeren van de spel- ling-Kollewyn bij het Lager onderwijs. Het rapport zal in het «Schoolblad" worden afgedrukt. De eerste sneltrein naar Lapland heeft Maandag Stockholm verlaten. Het eindstation der nieuwe lijn is Narvik, het noordelijkste van de geheele wereld. De lengte van den weg is 1380 K.M., waarvoor 48 uren gevor derd worden. Wel opmerkelijk mag 't heeten, dat het Zaterdag 20 Juni in de buurt van Ashford, in bet Engelsche graafschap Kent, zóo duch tig heeft gesneeuwd, dat de grond gedurende eenige minuten met een flinke sneeuwlaag was bedekt. Je zomertje wel. De groote internationale brandweerten- toonstelling, die thans te Londen plaats vindt, roept de herinnering aan eenige groote branden in verloopen jaren in bet geheugen terug. Zoo is bijv. een afbeelding voorhanden van den grooten brand van het Parlements gebouw, in 1834. Weinig bekend is evenwel de oorzaak van deze ramp en toch is deze niet van belang ontbloot, omdat het Parle mentsgebouw destijds het offer geworden is van een ongelooflijk stukje echt Engelscb j Geachte Redactie. Mogen ondergeteekenden een klein plaatsje in Uw blad verzoeken voor onderstaande mededeelingen, waarvoor U bereids hun dank wordt gebracht! Een nationale collecte, Een bede tot alle vrienden van de Wees inrichting te Neerboscb. Under bovenstaauden titel werd dezer da gen eene circulaire verspreid met eenige mededeelingen omtrent de welbekende Wees inrichting te Neerbosch. Daarin wordt me degedeeld dat de heer Joh. van 't Lindenbout, na 40 jaar aan het hoofd dier inrichting ge staan te hebben, met zijne familie, den beer Jac. van 't Lindenbout en diens echtgenoote Mevrouw J. van 'tLindenhoutKoper, de stichting gaat verlaten en dat de WelEerw. Heer ds. J. Schrijver, predikant bij de Ned. Hervormde Gem. te Schiedam, bereid be vonden werd, de directie over de inrichting te aanvaarden. Het Bestuur staat echter voor eene groote moeilijkheid. Er rust, n. 1. op de zoo schoone inrichting, met hare leerscholen en werkplaatsen tot het aanleeren van 14 ambachten, waar reeds zoovele jonge menschen tot degelijke leden der maatschappij werden gevormd, een zeer zware schuld. Een schuld, zóo groot, dat, indien geen geldelijke steun wordt verleend, de inrichting zou opgeheven moeten worden. Om dat echter te voorkomen en ds. Schrijver de veelszins zoo moeilijke taak te verlichten, werd door het Bestuur besloten een Nationale collecte te houden om zoo mogelük daardoor de loopende schuldenlast (8000Ö gulden) te dekken. Ondergeteekenden, die gaarne de taak aan vaard hebben om de stoffelijke belangen der Weesinrichting te Neerbosch zooveel mogelijk te bevorderen, nemen de vrijheid om de Nationale collecte dringend aan te bevelen. Mochten er onder de lezers van dit stukje zijn die geen circulaire hebben ontvangen en toch iets voor bovengenoemd doel zouden willen afzonderen, dan stellen onderge teekenden hen gaarne in de gelegenheid, aan hun woning hun gave af te dragen, die met groote dankbaarheid zullen worden aanvaard. H. J. ter Haar Romeny, predikant, Muurhuizen 5. K.Teeling, Godsdienstonderwijzer, Aldegondestraat 94. RECLAMES- 15 regels fl.25; elke regel meer f0.25. Het beste bewijs. Het beste bewijs dat bet eeu of ander artikel goed is, is xeker wel dat er dagelijks aanvragen om gedaan wordt en zeer xeker xoudt gij tbans niet meer in Alle dagbladen met roem over dePink-Pil- len van Dr. Williams hooren spreken indien xjj werkelijk geen heilxame uitwerking uitoefenden op de verzwakte en ziekeljjkelichaai waarlijk wonderlijk hoe i s gestellen. Ja, het kleine Pil bij geregeld gebruik zoo veel kraohtaan het menschelgk lichaam kan geven. Duizenden en duizenden dank betuigingen komen dan ook dagelijks van heinde conservatisme. Het giDg in vlammen op, toen men een aanvang had gemaakt met het ver branden van belasting-ouitanlies. r tot den uitvinder. Hieronder laten wij n weer een van de vele attesten volgen, steeds met nauwkeurige aangeving van adres en woonplaat», xoodat do wantrouwende persoueu zich van de juist- I beid van wat wij voorgeven kunnen overtuigen. Zoo Zoo heel vreemd klinkt dit niet, maar als schrijft odb de heer Ohr. van Huisteden, Weesper- men weet, dat deze quitanties niet van pa pier waren, doch van hout, dan zal men wel wat vreemder opkyken, dat tot 1826 in Enge land stokken als belasting-quitanties hebben dienst gedaan. In 1066 hadden de Noormannen dit stelsel ingevoerd. Groote hoeveelheden hazelnoot- stokken werden aangekocht en als een be lastingbetaling plaats had, werd dequitantie daarvoor op een stok ingekerfd aan beide zijden, naam en datum, en daaronder de ponden sterling in Romeinsche cyfers, de shillings en pences door diepere of ondiepere inkervingen. Dan werd de 9tok in de lengte gespletende eene helft behield de betaler als quitantie en de andere bewaarde het belastingkantoor voor de boekhouding. In lo73 werd een wet uitgevaardigd, waarbij het verder gebruik van dit quitantie- syateem, waarvoor in de geheele wereld al lang papier werd gebezigd, werd afgeschaft. Maar de dienst der Schatkist had nog 43 jaar noodig om het zonder diequitantiehouten te stellentot 1826 werden ze, met minachting van papier en inkt, behouden. In 1834 werd besloten de quitantiehouten, die zich in den loop der jaren tol een onge hoorde massa hadden opgestapeld, te ver branden. Deze opruiming werd den 16en straat, Muiden te ons het volgende „Myuo verloofde, Mej. Helena de Oroot, klaagde steeds over allerlei ongemukken, zooals vreeselgke maagpijnen hoofdpijnen, pijnen in rug en lendenen hoegenaamd geen eetlust; bet lekkerste wat wij maar konden opdisschen, stond baar tegen en klaagde steeds over vermoeidheid en slapeloosfleid. Alles wat wjj aangewend hadden bleef vruchteloos tot dat ,ei~(!®lÜk nft het vele leien over de beroemde Pink Pillen er ook toe overgingen re te doen ge bruiken en waarlijk, hetgeen wij met zooveel aan dacht in de kranten gelezen hadden, werd ook hier weer bevestigd. Thans, na gedurende eenigen tnd het gebruik der Pink Pillen geregeld te hebben voortgezet, kunnen wij U met blijdaohap vermelden dat zó thans een geheel ander mensch geworden is en wij kunnen er niet genoeg op aan dringen dat die personen die aan verschillende chronische ziek ten lijdende zijn, met het volste vertrouwen terstond aanvangen met er ook eene proef mede te nemen. Ofschoon wij thans hoogst dankbaar zijn voor het bekomen succes, betreuren wjj bet toch nog dat wij er niet vroeger mede aangevangen zijn. Maakt van mjjn schrijven naar verkiezing gebruik opdat Uwe P.nk Pillen door een ieder lijdend persoon worden aangewend. De Pink Pillen hebben een uiterst gunstigen in vloed op personen lijdende aan: bloedarmoede, bleekzucht, algemeene «wakte, hartkloppingen, maagziekten, slechte spijsvertering en alle dergelijke ongemakken, voortkomende uit den slechten toe stand van het bloed en waaraan ongelukkigerwijze beden ten dagen zoovele onzer lijdende zijn. Dr. Williams te bekomeD, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds op een grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dut sg uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende bestanddeelen bezit ten ze in geenon deele. Koopt ze slechts bjj de depothouders die onder do attesten zijn aangegeven of, zoo gy maar eenigen twgfel mocht hebben, laat zo rechtstreeks van den Hoofddepothouder komen den heer Suabilié. Prijs fl.75 de doos, f9.— per 6 doezen. Verkrijg- baar bij 8nabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofiido- pothouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van dr Wjsg, dro gist, Langestraat 28 te Amersfoort, en A. Dl Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het namaaksel der Pink Pil len heeft nog nooit iemand ge- I nezen. Afbeelding der doos: Getrouwd: W. C. DIJKGRAAF Amersfoort en W. C. STOM Amsterdam die, mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij bun huwelijksvoltrek king ondervonden. 18 Juni 1903. Heden overleed, na een lang durig en smartelijk lijden, onze ge liefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer WILLEM AREND de RAADT in den ouderdom van byna 79 jaar. Namens de Familie, Wed. De RAADT. Amersfoort, 22 Juni 1903. De schuldeischers der corpo- ratie »De BI ij maar In Woord en Werk" te Amersfoort in liquidatie worden opgeroepen om op Woensdag 1 Jnll 1903, 'sDamiddags 3 uur, ten kantore van den ondergeteekende, te Amersfoort Plant soen 1, overeenkomstig de daar liggende rekening en verantwoording zoo er goen verzet plaats heeft te ontvangen het be drag hunner vorderingen voor zoover die uit den geliquideerden Boedel kunnen betaald worden. J. BOLK, Notaris. By deze hebben wy de eer te berichten, dat met 1 JULI te Amersfoortten huize van den heer A. A. van 00IJEN, aan den Arnhemscheweg No. 40, naast den Rijwielhan del van den beer Van Eck, zal GEOPEND worden een van de STOOM ZUIVELFABRIEK te NIJKERK. Twee malen per dag, 's ochtends 7 uur en 's middags uur, op Zon- en Feestdagen uitgezonderd, zullen de melkwagens de producten aan huis bezorgen. De melk en de verdere zuivelproducten worden volgens de nieuwste methode ge pasteuriseerd en staan onder voortdurende controle van bet Scheikundig bureau van don heer W. A. van den BOVENKA MP, alhier. voor BOTER wekelyksche opgave. Onder aanbeveling teekenen wy, voor ZOETE MELK 8 cent per gesloten Literflescb. voor KARNEMELK 3 cent per Liter. Hoogachtend, De Sloom Zuivelfabriek te Nylcerk, S. vauo. der UZ1J, Directeur.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2