ingezonden. industrie- en Huishoudschool" de Konink- lyke goedkeuring erlangden het vroeger in dit blad opgenomen request van 1085 vrou wen houdende verzoek de stichting der schooi te bevorderen en een tegen-adres van 79 personen meest behoorend tot den handel- üryvenden middelstand. In dit laatste adres wordt o.a. opgemerkt, dat de belastingen hier reeds vrij boog zyn opgevoerd en dit jaa- nog een Straatbelas ting werd ingevoerd, terwijl zij, om staande te kunnen blijven, eerder vermindering van belastingdruk noodig hebben. Door zijn grootsteedsche levenswyze beeft Amers foort een roep van welvaart gekregen, doch het telt maar weinig gegoede ingezetenen en dezen zullen nog minder zich hier ves tigen als de belastingen weer worden ver hoogd. Adressanten meenen dat dit zal ge schieden als de Raad ingaat op het verzoek van de Industrieschool om subsidie te ver- leenen en zij verzoeken daarom, subsidie te weigeren en óok niet in te gaan op het voorstel tot uitbreiding van het vaste lee- raarspersoneel aan de Hoogere Burgerschool, doch te dezen opzichte den Raad des Mi nisters te volgen en een afwachtende hou ding te blijven aannemen. Het eerste punt der Agenda was het voor stel tot verlaging van den gas-prijs met 1/3 cent. De heer Plomp constateerde dat in de atdeeliugen geen bepaalde meeninf; is ge formuleerd over het al dan niet doelmatige dat de winst uit de Gasfabriek wordt aan gewend voor algemeene doeleinden. Spr. wil opmerken, dat de Gemeente het kapi taal gaf voor den bouw en de inrichting der fabriek en ook het risico zal dragen en is de meening toegedaan, dat uit dien hoofde de Gemeente ook de winst mag besteden voor zaken van algemeen nut, als bestratin gen, enz. eu dat men goed zou doen, de winst der iabriek voorshands als een deel der algemeene inkomsten te beschouwen. Verder herinnert spr. dat verleden jaar nieuwe belastingen zyn geschapen, terwijl B. en W. in hun eerste prte-advies op het verzoek der Industrieschool deden uitkomen, dat voor 1904 de Ontvangsten f5000 hooger kunnen geraamd, doch de Uitgaven op f 15 745 moeten geraamd, zoodat op den ge wonen dienst reeds een tekort zal zijn van f 10 000, zonder dat rekening wordt gehou den met de verhoogde kosten van onderhoud van straten en straatverlichting, met de ver betering der Reiniging of de verhooging van de tractementen der leeraren. Zeer gemakkelijk zou het zijn, het percen tage der Inkomstenbelasting te verboogen, doch dit is geenszins onsehaddyk en moet dus worden afgewezen, lntusschen komt het spr. voor, dat niet moet worden overgegaan tot verlaging van den gasprijs, zelfs al vraagt do winkelstand er om, die toch eerst in 'le vierde plaats in aanmerking komt. Wel hebben allo Gemeenlenaren gelyke rechten, doch niet gelijke belangen en zeer zeker is het in 't belang van den winkelstand, dat de be lasting niet wordt verhoogd en kan en zal de winkelier, om dit te voorkomen, gaarne een kleinigheid meer aan gaslicht betalen. De heer Gerritsen zeide, dat inde afdeelingsvergaderingen het door den heer Plomp aangevoerde ook zijn gedaebtengang was. Nu echter aan het voorstel van B. en W. ruchtbaarheid is gegeven, moet de Raad het wel aannemen, anders zullen allerlei moeilijkheden met de grootste (het Rijk en de 11 IJ. S. M.) en de grootere (enkele par ticulieren) verbruikers volgen. Men vraagt,, als men zich hier wil vestigen niet wat het gas kost, maar wel hoe hoog de belasting is. Voor 't overige is spr. geïnformeerd, dat de winst der Gasfabriek met veel luger zal worden. De heer K 1 e b e r was het niet eens met den heer Plomp. De billijkheid vordert, dat men niet den eenen stand laat betalen voor de overigen. De winkelier moet het juist van hen hebben, die zich hier komen vesti gen. Juist de winkelier leeft op zeer zware lasten hij moet een duur huis op goeden stand hebben en wordt maar Vl te veel lastig gevallen met bedellysten die hem onder zekere pressie worden aangeboden. Spr. meent dat de fabriek geen voordeel mug behalen en zou den gasprijs zelfs gaarne van 8 tot 7 cent zien teruggebracht en komt wellicht volgend jaar met. een voorstel daar over. De heer Plomp deed uitkomen, dat hy volstrekt niet wensebte dat de winkelstand het zwaarst heiast werd, doch dat hy zeide, dat de winkelier andere belangen heeft, zijn waren op 't voordeeligst moet doen uitko men enz. De heer K I e b e r achtte het volstrekt niet uöodig, dat de Inkomstenbelasting zou ver hoogd worden. Men kan de uitgaven ver minderen, óok door niet allerlei zaken te steunen en meer do tering naar de nering te zetten. De heer Gerritsen achtte deze woonden niets dan een kies-marioeuvre. De heer Kleber weet heel goed, dat verleden jaar de finan- cieele toestand der Gemeente de zelfde was als nu en toen heeft hij zelf er toe mede gewerkt, subsidièn te verleenen. De heer Kleber schuift den winkelstand zoo vooruit, doch kan heel goed weten, dat deze eerst op de vierde plaats als gasverbruiker in aan merking komt. We betalen allen en geens zins uitsluitend of in hoofdzaak de winkeliers. Kr wordt geschèrmd met hooger Inkomsten belasting, doch spr. meent goed ingelicht te zijn en 't van deze plaats te mogen zeggen, dat B. en W. het met hem eens zijn, dat althans in 19J4 het percentage niet zal worden verhoogd. In alle nieuwgebouwde huizen vindt men gasleidingde fabriek moet worden uitge breid en daarvoor is f30000 noodig. De Wethouder van Publieke werken wilde die kosten bestüjden uit de winst, doch is daar van gelukkig teruggekomen. De heer Kleber moest even opkoken voor een persoonlijk feit en zeide, dat de heer Gerritsen sterker is in het insinueeren dan wellicht in bewijzen. Spr. wilde daarom den heer Gerritsen verwijzen naar het af- deelingsverslag over de Begrooting 1903. De heer Van Kalken zeide, dat het door den heer Plomp aangevoerde ook in de afdeelingen breedvoerig is besproken. Ook spr. is het niet eens, dat de Gemeente geen lieht-concurrent kan krijgen en juist uit voorzichtigheid was men daarom niet zoozeer vóór een verlaging, die den gebruikers toch slechts zeer weinig voordeel biedt. Doch toen de zaak ruchtbaar werd, hebben Rijk en spoor aanstonds opmerkingen gemaakt. We kunnen u niet meer terug en bovendien is volstrekt niet bewezen, dat door den lage- ren prijs een nadeelig saldo zal komen. Spr. verwacht integendeel meer aansluitingen en zal dan ook vooi*st«mmen. De heer Van Esveld verklaarde, in de afdeeiingsvergadering tegen de verlaging le hebben gestemd vooral omdat de gebruikers zelfs over een geheel jaar bijna niets mer ken van een besparing. Ook lag er iets imo- reels in het voorstel, iets van deze overwe ging »als we 'l gas goedkoop maken, dan zullen ze het meer gebruiken". B. en W. deden het voorstel geheel uit eigen bewe ging, zonder eenigen drang van de zijde der grootste afnemers. Na het gehoorde zal spr. echter voorstemmen, a! hoopt hij, dat men in de toekomst niet meer zoo spoedig met een voorstel tot afslag kom. De heer Gerritsen verklaarde het eens te zijn met den heer Van Kalken, doch niet de meening des heeren Van Esveld te dee- len, dat in het voorstel iets imoreels lag. Amersfoort stond op het hoogste punt wat den gasprijs betreft en uit dit motief deden B. en W. hun voorstel. Het voorstel werd nu aangenomen met 13 tegen 2 stemmen (de heeren Van Eek en Plomp). Uit vorenstaande opgave, ontleend aan het officieel verslag der gasfabriek, blijkt dat Rijk en particulieren aan licht-, kook- en muntgus 929 000 M.3 verbruiktenalleen hieruit derft de fabriek dus f4045. Van 2.25 tol 4 uur duurden de debatten ove~ de Industrie-school. De heer Gerritsen diende een amen dement in, strekkende om onder hypothecair verband f39000 te leenen voor den bouw. Dit toelichtend, moet spr. eerst een woord van protest doen hooren tegen den lalten pantoffelheld die zich, in een ongeteekend en van onware voorstellingen wemelend strooi biljet, niet ontzien heeft de 1085 vrouwen welke verzochten de tot stand koming der school te heipen bevorderen, te brandmerken als minderwaardigeenontoerekenbare wezens. Spr. meende deze woorden van protest te moeten doen hooren waar adressanten zich- zelven niet kunnen verdedigen. Spr. dankte vervolgens B. en W. voor hun nader voorstel. Hetgeen voorgesteld werd, is niets byzon- dersiu andere Gemeenten heeft men reeds jaren lang een dergelijke school en deze zal wel iets kosten, maar zeker ook groote voor- deelen brengen voor de bevolking, die nog zal toenemen. Het onderwijs te Amersfoort zij en blijve goeddat is de eenige weg om de stad vooruit te krijgenen als nu ook de meisjes hier een volledige opleiding kunnen fjenieten, dan zal dat menseben naar hier okken. De school is bovendien geheel naar de geest der Regeeringde voorstanders er van bevinden zich in goed gezelschap. Als de Raad het voorstel niet aanneemt, dan is de kans verkeken, want als de Regeering het technisch onderwys ter hand neemt, kan zij nagenoeg geen subsidie meer geven. Oók bedenke men, dat door de voorwaarde dat het kookonderwys voor de Herhalingsschool in en door de Industrieschool wordt gegeven, het gevraagd subsidie volgens het Bestuur tot_ f2000, volgens het B. en W. zelis tot f1500 wordt verminderd. De zelfde argu menten, die nu worden te berde gebracht, zijn aangevoerd tegen de Ambachtsschool. En hoe hebbeu de tegenstanders ongolyk gehad. Dat is toch zonneklaar gebleken. Men zette de school ineens flink op, anders komt er juist als by de Ambachtsschool over een paar jaar weer stagnatie in het onderwijs door de verbouwing, vervalt men in onnoodige groote kosten en krijgt men geen Rijks-subsidie. Men heeft opmerkingen gemaakt over de Begrcoling. Spr. herinnert nog eens, dat deze is gemaakt door den Inspecteur en Directrices van andere scholen. Er is bier groote behoefte aan zulk een school; alleen in nOns Huis" volgen 60A80 meisjes de knip- en verstelcursussen. En 't is een school voor alle standengeen bevoor rechting heeft plaats. En voor den middel stand kan ze ten zegen worden, want veel beter is 't dat de meisjes uit den middel stand degelijk vak-onderwijs genieten, dan het aantal der '2000 leegloopende meisjes met een onderwijs-acte nóg te gaan vergrooten. En indien de allergrootste pessimist eens gelijk kreeg en de school die overal bloeit te Amersfoort eens mislukte, dan nog zou de Gemeente geen schade lijden als ze f39000 had geleend, die ze veel goed- kooper kan krijgen dan de vereeniging en waarvoor ze ruim onderpand heeft. Dat de belasting zou worden verhoogd als het subsidie van f2500 wordt toegestaan, is beslist onwaar; op een Begrooting van 5 ton heeft dat bedrag geen invloed. Er zijn onderhandelingen gaande over een uitbreiding van garnizoendaarvoor wil de Gemeente wèl uitgaven doen en spr. vindt dit ook hoogst lolfelijk, maar toch zal deze school nog meer rente afwerpen dan die garnizoensvermeerdering. De jongens uit alle standen kunnen bier alles leerenvoor de meisjes is er niets. Slechts de zeer be voorrechte kunnen vak-onderwijs genieten op de school te Utrecht. Een kleine school is onbestaanbaar; de uitgaven daarvoor zijn naar rato veel hooger, men heeft een half resultaat en krijgt geen Rijks-subsidie. Groningen heeft nog in de vorige week voor eigen rekening een der gelijke school gesticht. De heer Van Esveld deed uitkomen, dat hier voor meisjes hoegenaamd niets ge daan wordt nadat zij de Lagere school heb ben doorloopen, terwyl de jongens alles kunnen leeren. Naai- en brei-onderricht zijn door den Minister aangevuld met kook-on- derwijs, hetgeen leidt tot zeer kostbaar ge modder voegt men dit alles samen, brengt men ze bijeen, dan verkrygt men betere re sultaten veel billijker. Dal de school sympathie heeft, blijkt uit het adres der bijna 2000 vrouwen. En nu komt men met bergen van bezwa ren, de zelfde die golden voor de Ambachts school, de zelfde die in 1870 klonken voor de Hoogere Burgerschool. Ook toen vroeg men zal die school wel bevolkt worden? En nu zijn er meer meisjes (78) dan 'taan tal leerlingen waarvoor de school gebouwd is (70). Men maakt groot bezwaar om het geld voor den bouw te leenen, maar wil men dan niet begrijpen, dat de vereeniging heel duur terecht moet komen als zij zelve 't geld leent en al aanstonds onder zeer bezwarende om standigheden zal beginnen. De Gemeente krijgt het geld veel goedkooper en heeft geen risico, terwijl zij evenals de school ge diend wordt door zóo te bandelen. Zelfs in 't haast ondenkbare geval dat de school hier eens mocht mislukken, dan is al veel van 't kapitaal afgelost en heeft de Gemeente ruim onderpand. En dat B. en W. gevoelen, dat de Gemeente al zeer byzonder interesse heeft bij de school, waar deze ten bate van de halve bevolking komt, blykt uit de voorwaarden welke zij aan het subsidie verbonden; voor het luttel bedrag van f1500 maakten zy zich reeds meester van den gang van zaken aan de school, iets wat spr. overigens volkomen goedkeurt. De Gemeente krygt een koopje aan de schooi. Zooeven heeft de Raad zonder noemens waardig verzet den gasprys verlaagd, ten gevolge waarvan de Gemeentekas wel drie maal zooveel minder ontvangt als dit subsidie is en spr. hoopt dan ook, dat de meerderheid van den Raad het hooge belang dat deze school voor de Gemeente heeft, zal inzien en zal meewerken om haar tot stand te brengen. Spr. zal stemmen vóór het voorstel van B. en W. en voor het amendement-Gerritsen. Mr. Prikken zeide het eerste prae-ad- vies van B. en W. eenigszins huiverachtig te hebben nagegaan. Als mede-oprichter der Ambachtsschool heeft vak-onderwijs spr. volle sympatie en ook voor meisjes acht hij dit een besliste behoefte. Hij deelt geens zins de pessimiste beschouwingen over de levensvatbaarheid der school en kan zich niet voorstellen dat de inwoners van Amers foort intellectueel zóo zouden achterstaan en vroeg zich alléén af mag de Gemeente zich deze uitgave veroorlooven en hij kwam tot de overtuiging dat dit zeer wel mocht, waarom hij vryheid vond, zoowel hei voor stel van B. en W. als het amendement-Ger ritsen te steunen. Voor wanbetaling der annuïteit bestaat volstrekt geen vrees en indien eens, na vele jaren, de vereeniging haar verplichtingen niet nakwam, zou ze toch al zeer veel hebben afgelost en zouden de vaste bezittingen ruime overwaarde hebben. Do heer Plomp constateerde, dat alle spr. het nut der school hebben betoogd en wil daaraan niets afdoen, doch de vraag is: welko is de plicht der Gemeente en is de inwilliging van het verzoek geoorloofd. En waar B. en W. nu reeds verklaarden f 10 000 op de volgende Begrooting te kort le komen, daar begrijpt spr. niet hoe B. en W. zljn K6. raakt tot hun nader advies. Zal het jaarlijksch subsidie wel blijven op f2500? Spr. vreest, dat men een herhaling zal krijgen van het geen gebeurde met de Ambachtsschool. In de geldelijke omstandigheden der Gemeente vindt spr. een ernstig bezwaar, op bet voor stel in te L'aan en meent hij geen vrijheid te hebben, vóór te stemmen. Art J o r i s s e n vond reeds zóo veel nood zakelijke dingen uitgesteld (Reiniging, be strating, onderwys) omdat er geen geld ge noeg is en meent dat onder die omstandig heden hij er niet toe mag meewerken, gelden te voteeren voor een zeer zeker nuttige maar toch niet zóo dringend noodige nieuwe in stelling, en zal dus tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Croockewit hoorde tot zijn groot genoegen, dat alle tegenstanders de oprichung der school toejuichten, doch die wilden verschuiven, hetgeen helaas niet kan wegens de plannen der Regeering omtrent de technische scholen. Spr. zal vóorstemmen. De heer Kleber vond het onverantwoor delijk, dat in de huidige hnancieele omstan digheden deze voorstellen worden gedaan. B. en W. hebbeu de cijfers steeds verkleind en op een andere plaats die niet vertrouwd; om een voorbeeld te noemen, worden de salarissen der onderwijzeressen uitgetrokken op f250, wat toch veel te weinig is. Nu wordt wel gezegd, dat de Inspecteur de Be grooting goedkeurde, doch die keurde de Begrooting der Ambachtsschool óok wel goed en we weten hoe 't daarmee gegaan is. En dan de cijfers. De Gemeente maakte een plan om op kleine schaal te beginnen in de Koestraatvoor de volledige inrichting wordt f700 geraamd, en voor de kleine inrichting f1000. Hoe rijmt zich dat te saam? De heer Gerritsen beriep zich op een adres van bijna 2000 vrouwen; heel Amersfoort weel hoe 't met dat adres gegaan is en dat veel vrouwen, wier naam er onder staat, 't niet eens hebben gezien. Zelfs twee gebroe ders staan er opspr. weet niet of dezen óok shuismoeders oi zelfstandige vrouwen" zijn. Men is gepersuadeerd (Teekenen van ont kenning). 't Is tóch zoo. Met verwondering heeft spr. opgemerkt den draai die B. en W. tusschen hun eerste en hun tweede advies hebben genomen. Hun eerste (atwyzend) advies is in de afdeelingen met groote meer derheid aangenomenhoe konden ze nu ko men met een tweede, in toestemmenden zin? De Voorzitter antwoordt, dat spr. dit heeft kunnen lezen, in het antwoord van B. en W. op de afdeelingsverslagen (gevolg van conferentiën enz. met den Inspecteur, enz. zio vorig nummer). De heer Van Esveld merkte op, dat de heer Plomp beweerde, dat het subsidie later wel weer zou dienen verhoogd. Welnu, indien, volkomen in strijd met de pertinente verklaringen van het Bestuur, het eens zoo ware dan zou de heer Plomp altijd nog kunnen tegenstemmen. De heer Jorissen wil urgenter zaken laten voorgaan. Moet er dan iets noodzakelijks worden uitgesteld om dit subsidietje van f1500? Of meent de heer Jorissen werke lijk, dat hij voor dit luttel bedrag de Ge meente-reiniging kan reorganiseeren De heer kleber noemde het voorstel on verantwoordelijk. Dat is een groot woord. En hij noemde den financieelen toestand der Gemeente zóo précair. Dat is een nóg grooter woord. Is die dan zoo erg? Wy betalen al onze schulden. Het percentage is niet hooger dan elders. Wil men een potje maken Spr. wyst op Wageningen, dat vooruit vliegt, en Rhenen dat niets waagde en verkwynt. Een dergelijke uit drukking, nog wel tegen boter in, acht spr. in den mond van een Raadslid hoogst na deelig; dit eerst isonverantwoordelyk, want zij brengt de stad in discrediet. De heer Kleber twijfelt aan de juistheid der cijfers en dat komt omdat hy niets weet, niets weten wil; want ook hy had uit de stukken kunnen zien, dat B. en W. voor inrichting der Koestraat f 1000 stelden, hoewel het Bestuur der vereeniging volhield, dat f700 voldoende is. De heer Kleber zegt, dat men geen enkele onderwijzeres kan krijgen voor f250, maar wil hij dan met alle geweld niet weten, dat al deze onderwyzeressen overal intern zyn? Hoe goed Amersfoort zyn onderwyzeressen ook betaalt, toch staan deze interne onder wyzeressen die f250 kleedgeld klagen en woning en verpleging enz. vry er oneindig beter voor dan hun collega's aan de Lagere scholen. Zy zullen zich dan ook bij de vleet aanbieden. ^_BMi_iii(ZiejrerrolgJ^he^(jvoeg8elV Het opnemen vim Ingexondeu stukken brengt niet altijd mede, dat de Eedactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven Eene beteekenisvolle rectiflcatlo. Geachte Redactie I Mag ik U beleefd verzoeken, my in de gelegenhoid te willen stellen do aandacht te vestigen op oon drukfout in Uw verslag van de jongste Raadszitting! Er Btoat ul.:

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2