Zaterdag 4 1903. No. 5367. 52e Jaargang. Reisexemplaren. Feuilleton. AMERSFOORTSCHE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, ylficieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25elke regel meer f 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. Aan onze abonnés, die tijdelijk elders, hetzij binnen- of buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de Courant eiken verschijndag, tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen zich op de zelfde wijze geregelde toezending van de «Amersfoortsche Courant'' verzekeren. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien art. 55 slot-alinea der Kieswet, Brengt ter kennis der ingezetenen dat ter vervul ling van de zes door aftreding openvallende plaatsen van den Raad dezer gemeente in het I., II. en III. district elk twee den 13en Juli a.s. van des voormiddags acht uur tot des namiddags vyf uur, eene stemming zal plaats hebben, als volgt: In het I. kiesdistrict over de candidaten: GERRITSEN D. PRIKKEN Mr. J. O. H. VISSER E. L. In het II. kiesdistrict over de candidaten DUINEN (van) S. J. JORISSEN J. W. OOSTERVEEN M. R. N. PRIKKEN Mr. J. C. H. In het III. kiesdistrict over do candidaten: HEYLIGERS Mr. J. PRIKKEN Mr. J. C. H. VELS HEYN N. Verder wordt in herinnering gebracht de inhoud van art. 128 van bet Wetboek van Strafrecht,luidende: Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneeinr, wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste éen jaar. Amersfoort, 2 Juli 1903. De Burgemeester voornoemd, VVUIJTIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT, brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der HINDERWET, aan C. van NIEUWEN HUIJZEN, wonende alhier, ver gunning is verleend tot het plaatsen van een gas motor van twee paardekrachten in het perceel Arnhemschestraat, wijk A. No. 18, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie E. No. 1704. Amersfoort, 2 Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter kennis van do ingezetenen dezer Ge meente, die ter erlanging van heteereteeken wegens eervollen langdurigen werkelyken dienst bij de Sohutteryeu in de termen van het Koninklijk besluit dd. 6 December 1851 (Staatsblad no. 149) mochten gekomen zijn en verlangen met het eereteeken te LISKA. worden begiftigd, dat zij zich tot het doen der ver- eischte aangifte ter Secretarie kunnen vervoegen vóór 15 Augustus e.k. Amersfoort, 2 Juli 1903. Burgemeester eu Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. S4NDBERG. Amersfoort in 1902. De toestand van straten, wegen, pleinen, riolen en waterleidingen is niet ongunstig; bet onderhoud wordt echter voortdurend moeilijker; zoo zouo.a. voor den Leusderweg, door druk verkeer, als gevolg van den toe- nemenden aanbouw, een bestrating nogal wenscheljjk zijn. Het opruimen van sneeuw kostte f963.925, straatbesproeïing en vegen f740.21. Het onderhoud der gootbruggen f60.475. Het dagelijks onderhoudswerk der bestrating be liep f'3713.87, terwijl nieuwe klinkerbestrating in de St. Agathastraat voor f402.30 werd aangebracht. Nieuwe bestrating van voet paden f13370.415. Totaal bedrag voor de straten f20 328.125. Wegen kosten aan inbrengen van grint en verder onderhoud 12711.43, waarvan o.a. f 663.82 valt op den Leusderweg, 1402.05 op het Kalfsveld en f 335.56 op den Soester- weg en den Berg. Voor bet planten van boomen op de Sta- tionstoegangswegen werd f482.10 betaald. De aanleg van nieuwe wegen vroeg f35 408. li5 aan bestrating eu f6762.73 aan rioleering. Bruggen vorderen f 3342.43 en zijn in voldoenden staat, vooral als die by de Meis jesschool vernieuwd zal zijn. De vernieuwing van de Heerepoortsbrug kostte f2917.435, het onderhoud van de Bloe- mendalsche- en de Kampoortsbrug f 107.325. Baggeren in de haven en grachten vroeg f 1299.32; onder dit bedrag is echter begre pen f100 als toelage aan bet Eemcollege, zijnde de halve kosten van het snijden van waterplanten in de rivier de Eem. Het eerste gedeelte van het verbeteren der ha.-en kwam tot staud en kosste f 12 858.60. Het onderhoud van schuiten en walmuren kostte f414.785, het aanbrengen van nieuw hekwerk f1518. De toestand der rasters is goed. De riolen werden geregeld schoongehouden en éénmaal doorgespoeld kosten, waaronder de reparatiën aan de straatberriën, f901.57. De 10). Marshall stond op om heen te gaan, maar de ma joor wilde daar niets van weten „Blijf nog een paar uur. Visites makeu Dwaasheid. Dat verlangt nie mand van je. Nu al? Ja, dan heb je 't achter den rug, denk je. Dat óok waar; ga dan maar. Ga maar niet naar uiiju vrouw, die heeft het zóo druk met baar japonnen na te kijken voor die yszak.dat ze je stellig ontvangt, al is ze nog iu négligé. Ik zal de dames zeggen, dal je hen bezoeken wilde en reken persoonlijk je bezoek als ontvangen mag ik maar dadelijk een contra-visite maken V" Hij haalde een visite-kaartje uit zijn portefeuille. „Als 'tje belieft. Die diugen heb ik altiju bij me; je weel uooil waar 'tgoed voor is, byvoortieeld als herkenningsteekou na de eene of audere feestelijke gelegenheid. Nu, adieu." Marshall nam het kaartje aar, maar reed toch 't eerst naar mevrouw Vou Montcerrath en werd wer kelijk ontvangen. De vrees van haar heer gemaal, dat zij nog in ochtendtoilet zou zijn, werd niet be waarheid; ze droeg een prachtig zwartzijden kleed en t\ jour gewerkte zijden kouseuiu de opwinding had ze echter vergeten, schoenen aan te trekken. De laatste gasten waren vertrokken. Verlicht adem den zij op toen zij, op straat gekomen, de presen- teer-sigaar van hun gastheer konden verruilen voor hun eigen goede, die ze bijwijze van voorzorgsmaat regel reeds in den opslag van hun overjas hadden gestoken, 't Was undenkbaar vervelend geweest, af grijselijk, zóo saai uls slechts elk zoogenaamd avondje bij een chef wezen kan. Wel gelukkig is 'tdat gastvrouw en gastheer niet toestand is vrij wel, maar de vele oude rioolkolken en riolen vergen veel reparatie. Het onderhoud van urinoirs vorderde een uitgaaf van 146.14. De pompen verkeeren in goeden staat en werden onderhouden voor f 199.55. De sluizen verkeerden in goeden staat. Het onderhoud vroeg f 19.85. De wandelplaatsen vorderden f2013.516. Er werd een flinke hoeveelheid jonge booinen ingebracht. De klachten over moedwillige vernieling der plantsoenen waren iets min der dan vroeger. De begraafplaatsen verkeeren in goeden toestand. Uitgegeven werd op dit hoofd f 685.15, benevens f400 voor de bedienden, liet houten hekwerk der oude begraafplaats zal door een ijzeren dienen vervangen te worden. De totaal-uitgaven voor trekpad en zee- wieringen beliepen f2100.83. De toestand is bevredigend, behalve van de havenkribben aan den Eemmond, die geheele vernieuwing vragen. Het onderhoud aan werven en steigers bedroeg f325.96. De toestand der steigers is bij geregeld onderhoud goed. De wei'f- muren, ofschoon de laatste jaren veel ver beterd, zullen toch noch eenige vernieuwing vorderen. De aanleg van de houten baard- werken om de ontgronding van de werfrauur van de Groote Koppel te doen ophouden, is gestaakt naar aanleiding van de vernieu wing der bavenkaden. Over het algemeen verkeeren de wegen enz. van polderbesturen, corporatiën en bijzondere personeu voor zoover zij door verhoefslaagden worden onderhouden, in voldoenden staat. Tot de begraafplaatsen van kerkgenoot schappen en bijzondere personen behooren die der Roomsch-Katholieken en die der Israëlieten, welke in goeden toestand onder houden worden. We zijn gevorderd tot de Medische Politie. Over toestanden, welke invloed kunnen uitoefenen op de volksgezondheid, zegt het verslag I Evenals vroeger werden de riolen voort- durend opengehouden en gespuid door de waterleiding. De urinoirs werden zoo goed mogelijk schoongehouden en voldoende met carbol gedésinfecteerd. Over 't algemeen wordt aan de openbare reinheid de noodige zorg besteed. Het verslag der Commissie voor de reini- iu de harten hunner gasten kunnen lezen en hun critiek niet kunnen booren. Mevrouw Yon Gaffront zat in baargemakkeljjksten stoel en volgde met baar oogen baar echtgenoot, die in de kamer op en neer liep. Claire hielp de dienstboden opruimen. „Vondt je 'tgeen gezellige avond, Otto", vroeg zij eindelijk. Ilij bleef plots vóór haar staan, maakte een diepe buiging en reide met zijn hoogste fausset-stem „Char mant, lieve, charmant", en toen met zijn gewone stem: „Zóo stierlijk verveeld heb ik me nog nooit eu daar geef je nu je goede geld aan uit in plaats van het behoorlijk te beleggen! Als Marshall er niet geweest was, was ik bij de croquetjes al ingeslapen. En wat voor croquetjes! Als ze me die in 'tcasino zóo durfden voorzetten, gingen de commissarissen de doos in. Jou kan ik, jammer genoeg, geen dag of acht geven". „Je bent onbillijk, Otto, zóo slecht was alles niet. Maar, niet waar, Marshall is een "harmant jong- menach; ik begrijp maar niet hoe hij aan zoo'n strafregister komt." „Nu, daarvoor zuilen wel goeden gronde zijn ge weest, maar ik heb altijd als stelregel gehad: een zondaar, die boete gedaan heeft, moet men opheffen als ware liy vrij van zonden, anders maakt men het hem onmogelijk, ooit weer een goed mensoh te worden". Mevrouw Von GafFrcnt lachte iti stilte; het wilde haar voorkomen, dat zij deze zelfde woorden gister ochtend tegen den kolonel had gezegd toen hy niet wist wien als ordonnans-officier te benoemen. Enfin, dat was bijzaakhoofdzaak was, dat by volkomen deed, wat zij gaarne wilde. „Werkelijk, een charmant jongmensch", herhaal de zij. „Hij is ten minste geestig",antwoordde de kolonel „on dat is al veel voor een ordonnans, om zoo te zeggen alles, als hjj zoo'n heeleu dag naast je rijdt; en hij rijdt als een scheermes. Ik geloof wel, dat ik het met hem heb getroffen. Kom, ik ga slapenom ging luidt Tengevolge van het overlijden van den directeur J. B. Jorissen, op 26 Juli 1902, werd in diens plaats 15 October d. a. v. be noemd de heer A. J. de Wilde, opzichter bij den Reinigingsdienst te Zutpben. Tydens de vacature werd het toezicht tijdelijk waarge nomen door de heeren P. van den Hooff, eerste Gemeente-opzichter en S. Posthuma Jzn., Inspecteur van politie. Aan tractement werd uitgegeven f1000, benevens 21/* van de bruto-opbrengst ad f 161. Het personeel bestaat uit 21 werklieden; éen van hen bevond zich geregeld op het terrein »de Zandhoopen" om des morgens bij afwezigheid van den Directeur aldaar toezicht te houden14 waren belast met het ophalen van tunnen, die in den namiddag met bet ophalen van vuilnis zijn belast; 3 hielden zich geheele dagen biermede bezig. Aan 2 werklieden was opgedragen het schoonhouden van de zich in de Genieeute bevindende riolen en urinoirs, terwijl éen man zich dagelijks bezig houdt met het uitzoeken der vuilnis. Aan loonen werd betaald f 8066.87V2aan noodhelpers, bij ziekte en opruiming van sneeuw, f239.75. De kosten van bureaubehoeften bedroegen f 10.17. Met machtiging van Burgemeester en Wethouders werden nog 100 ijzeren tonnen en 300 nieuwe deksels geleverd voor f280 en 50 nieuwe grenen privaattor.nen voor f145. Het repareeren van houten tonnen vor derde een uitgaaf van f412.321/2» dat der ijzeren tonnen f910.80. Het overige materieel bevindt zich in vrjj goeden staat. De volgende uitgaven werden nog gevor derd; voor het onderhoud van karren en kruiwagens f 100.01, voor gereedschappen De gebouwen, bij den Reinigingsdienst in gebruik, verkeeren, met uitzondering van de bergplaats aan de Breedestraat, in behoorlijken staat, doch eischen hoog noodig uitbreiding. De invoering van bet tonnenstelsel neemt meer en meer toe, ondanks de gelenheid tot het hebben of adaarstehen" van beerputten. Het aantal geplaatste tonnen in particuliere woningen en Gemeente-gebouwen bedraagt 2331, het aantal wisseltonnen 443, alzoo be droeg het aantal aanwezige tonuen 2774. Het aantal tonnen (geen eigendom der Gemeente) geplaatst in de Cavalerie-kazerne en van de vijf uur moet ik er weer uit voor die verwensebte voor-manoeuvres; daar zal me weer heel wat worden afgeknoeid." „Maar waarom houdt je dan vóor-manoeuvres?" „Wel, dat wil hoogerhand immers en dan zal ik 'twel laten, ze niet te houden. Bovendien, knie bandjes losmaken. Kom, goeden nacht, en zeg Claire óok goeden nacht voor me". Mevrouw Von Gaffront bleef alléén zij liet het gezelschap nog eens de revue pasaeeren zij was tevreden, heel erg tevreden. Of de gasten zich lmdden verveeld, of niet, was haar volkomen onverschillig; zij verveelde zish óok altijd als zij bij de onderge schikten was; hoofdzaak was, dat Claire eu Marshall wat meer notitie vin elkaar hadden kuuneu nemeu; en dat was gebeurd. Wat een geluk, dat Liska van haar paard was ge vallen wel zou ze morgen weer mee uiiryden, maar voor vanavond had ze zich toch laten verontschul digen. Die had weer roet in 'teten gegooid. Wel had zy gezegd, dat het haar heel erg speet, de lieve Liska niet te zien, maar toch was zij dol blij, dat, dat coquette wicht er niet was, want nu moest Marshall wel Claire als tafeldame vragen en was er niemand die daarop de eene of andere venijnige op merking zou maken, wat die akelige Poolsehe zeker wel zou hebben gedaan. De jongelui hadden heel druk met elkaar gepraat haar vroolyke lach had de doodsche stilte, welke telkens aan tafel lieerschte, meermalen verbroken en zijn geestige uitvallen hadden op den duur het geheele gezelschap aangestoken. „Al heelemaal klaar, kind?" vroeg mevrouw Von Gaffrout, toen Claire de kamer binnen kwam, en vol vreugde en trots keek ze haar dochter aan. Claire had haar beau soir; haar eenvoudig rose kleedje kleurde haar uitstekend en deed haar prachtig blond haar op 'tellervoordeeligst uitkomen. „Je zult wel moe zijn, kind; 'tis laat geworden; papa heeft het goede voorbeeld al gegeven", en lee- der nam ze 't mooie kopje harer dochter tusschen de handen, „zeg, Claire, heb je er ergen spijt van, dat Klein-van avond niet kon komen?" Claire werd gedoodverfd met Von Klein, die er trotsch op was, niets anders te zijn dan reserve- officier hij beweerde, het als reserve-officier zoo druk te hebben, dat hy geen ander beroep kon uit oefenen. Hij was een onbeteekend, maar ontzaglij".- goed mauneke, keurig netjes, heel rijk, van goede familie, die zijn dag zoek maakte met opstaan en naar bed gaan de pauzen vulde hij aan met ci- garetten rooken en hofmaken. Hij was ook gevraagd, doch had reeds een andere uitnuodiging aangeuo- „Waarom zou ik daar spijt van hebben, mama?" antwoordde Claire, die trachte een lichte verlegen heid te verbergen, „ik weet, dat hij veel van my houdt en ik mag hem, trots zijn vele eigenaardig heden, ook wel, maar tóch geloof ik, dat hij me zoo naloopt omdat ik uw dochter ben. Schoonzoon van een kolonel, strak van een generaal, te worden, is voor hem de hoogste zaligheid. Dat is ook een van zijn vele gebreken, maar hij is een goede jongen eu s\ls hij me eens vraagt, geloof ik werkelijk niet, dat ik „neen" zal zeggen." Zoo geheel was dit nu niet naar den zin van haar moeder, ofschoon deze niets op Von Klein wist af te dinger, maar toch vroeg ze, zoo onbevangen en onverschillig mogelijk: „En hoe vindt je ons nieuw luiteuantje?" Claire keek verwonderd op. „Luitenautje? U be doelt toch mijnheer Von Marshall? Goed, heel goed hij is een knappe man, flink en amusant. Als hij geen uniform droeg, zou men nooit uit zijn gesprek ken raden, dat hij officier is. Marr u hebt gelijk, mama, 't is laat, al twaalf uur; 't wordt heusch tijd voor ons". „Goeden nacht, kind, wel te rusten". Moeder was nu tevreden zij herinnerde zich, op den dag waarop zij haar man had ieeren kennen en liefhebben, precies de zelfde woorden te hebben gebezigd: „hij is een knappe man, fliuk en amusant". Zoo spreken allen, die verliefd zijn of het meenen te zijn. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1