Stadsnieuws. Genie, bedraagt 94. De verwisseling der tonnen had geregeld plaats, terwijl aan het zuiveren en dósin fee toeren zooveel mogelyk do noodige zorg werd besteed. Voor bet ophalen der tonnen werden ge regeld vijl'wagens gebruiktde tonnen werden rechtstreeks per kar gebracht naar het terrein »dc Zandhoopen", zondal van de bergplaats, aan bet Lieve Vrouwekerkhof gelegen, van waar vroeger de tonnen per schuit naar de Zandhoopen werden overgebracht, zoo min mogelyk gebruik werd gemaakt. Bij vriezend weder had het vervoer plaats met paard en wagenaan huur van paarden enz. werd betaald f 11.20. I- venals vorige jaren werden wederom tij dens de kermis kosteloos aan houders van kramen en spellen privaattounen in gebruik gegeven. Vanwege den Reinigingsdienst werd evenals ten vorige jare slechts éen beerput geledigd. De urinoirs worden dagelijks schcongehou- den en voortdurend met carbol besproeid. De aanschaffing van désinfectie-middelen vor derde een uitgaaf van f 43.30. Voortdurend werd door de commissie de aandacht van den Directeur gevestigd op de noodzakelijkheid tot het geregeld toezicht houden op het schoonhouden der straten en riolen en de werklieden aan te sporen, vooral bij langdurige droogte, de straten behoor lijk te sproeien vóór er geveegd wordt. Dezo werkzaamheden eischten door de uitbreiding der Gemeente vele werkkrachten. Gedurende de zomermaanden had door middel van de waterleiding geregeld behoorlijke spui'ing plaats. Het wieden der straten vorderde een uit gaaf van f30, terwijl voor de aanschaffing van bezems werd uitgegeven f37.35. Kr werden verkocht 20215 M3 niest en 1745 Ms beer, tegen 2300 M3 mest en 1279 Ms beer in 1901. De mest- en beerstoffen von den geregeld afnemers, waardoor publieke verkoopingen werden vermeden. De mest bracht op 13000.05 en de beerstoffen f3431.855, of respectievelijk fl.48'/2 en f 1.91 Vj per M3. Aan lekgier word ontvangen f7.25 Op 1 Januari 1903 was nog een hoeveel heid onverkochte mest van 144 M3aanwezig en 15 M3 heer. Ken vergelijking der fiuancieelc uitkom sten van de exploitatie der Gemeente-reini ging over 1902 met die over 1901 doet zien, dat do resultaten wederom geen reden tot klagen geven. Do verkoop van mest- en beerstoffen bracht op f 6439.15s, tegen f5775.505 in 1901, ter wijl voor het leveren van ijzeren tonnen en het ledigen van éen beerput van een parti culier werd ontvangen f22.30. Onder eerst genoemd bedrag is begrepen de opbrengst van 309 M3 mest (onverkocht in 1901) waar van de waarde werd gesteld op f450. Daar entegen is onder meergemelde som niet be grepen de waarde der op 1 Januari 1903 aanwezige en in 1902 verzamelde meststof fen, zijnde 144 M3, berekend op fl.50 per M3. en 15 M3 heer, berekend op f2 per M3, ver tegen woord gende een waarde van f216 aan mest en f30 aan beer. De uitkomsten van de exploitatie over 1902 zijn, dat zuiver werd ontvangen I 6439.155 f 459 -f f246 of f 0205.15», tegen f 5625.56» in 1901. De gemelde bedragen van f450 en f246 betreffen de waarde, waarop de in 1900 en 1901 verzamelde, doch respectievelijk in 1901 en 1902 verkochte mest- en beerstoffen, zyn bepaald, weshalve de ontvangsten in 1902 f579.59 meer bedroegen dan in 1901. De uitgaven, in totaal beloopende f 11 753.34',zijn f26.79 lager dan in 1901 deze vermindering vond haar oorzaak in de meerdere opbrengst der mestoffen. Met verlangen blijft de commissie uitzien naar de resultaten van het ingediende voor stel tut reorganisatie van der» reinigings dienst, waarvan de behandeling vertraging ondervond door het onverwacht overlijden van den Directeur J. B. Jt irissen, terwyl de wcnschelijklieid werd te kennen gegeven vooral het advies in te winnen van den nieuw te benoemen titularis. De parade, welke hier Maandag ter gele genheid van den 62en verjaardag van H. K. H. de Prinses Von Wied, Prinses Marie der Nederlanden, zou moeten gehouden worden, kan geen voortgang hebben wegens geringe getalsterkte van het garnizoen. De jongste lichting immers kan nog niet deelnemen aan de wapenschouwing. De 109de openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, die Donderdagavond tegen 8 uur was uitge schreven, kon door onvoorziene omstandig heden eerst te 8.50 aanvangen en werd slechts door 3 leden en den Secretaris bijgewoond; de heer 11. van Hasulen was met kennisgeving afwezig, de heeren Sinuige en Van der Zoo de Jong hadden vergadering van hetzetters- college. Ingekomen waren: een missive van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphie in antwoord op het verzoek der Kamer om de eerste ochtend bestelling weder om 7 uur te doen uitgaan. Dit kon niet worden toegestaan omdat dan de zeer belangrjjke post, die rond 7 uur via Utrecht hier komt, dan niet zou kunnen worden verwerkten besteld, lntusschen wordt op andere wijze (door de posten per rjjtuig van liet station te doen halen) te gemoet gekomen aan aller belang en de Voorzitter, de heer J. Ger. Kleber, constateerde dan ook, dat het adres der Kamer althans dit resul taat heeft gehad, dat de bestelling althans vervroegd is en de poststukken thans te 7.45 inplaats van te 8.30 worden aan huis bezorgd aangenomen voor kennisgeving; een adres van sigarenfabrikanten te Am sterdam en van Corn. Gips, beide over het ontworpen tarief van invoerrechten voor notificatie, wijl de Kamer reeds haar meening over dat ontwerp aan den Minister te ken nen gaf; een missive van de «American Trading Company", te Amsterdam, houdende aanbe veling om inlichtingen te verstrekken aan belanghebbenden bij de in 1904 te houden tentoonstelling te Saint Louis zal ter lezing voorliggen en voor notificatie; een prospectus van de tentoonstelling van voedingsmiddelen, in Augustus en September 1903 te Londen te houden, met verzoek om deelneming als voren; een adres van de Kamer te Venloo aan den Minister van Buitenlandsche Zaken over het nieuwe Duitsche toltarief, houdende ver zoek om steun voor de toepassing der gun stige bepalingen uit hoofde van bestaande handelstraclaten, opdat handel en tuinbouw worden beschermd. De Voorzitter doet uit komen, dat Venloo, als grensplaats en met veel tuinbouw, zeker zeer groot belaug beeft bij dit tarief voor kennisgeving; de Statuten der Ned. Kamer van Koop handel te Smyrna met een verzoek om steun en medewerking, en die der Ned. Kamer van Koophandel te Parijs beide voor kennis geving; eri een dankbetuiging van den consul van Oostenryk-Hongarije te Amsterdam voor het verslag der Kamer over 1902 voor noti ficatie. Als eerste punt der agenda kwam nu aan de orde het op de vorige zitting aangehouden adres der Kamer te 's-Gravenhage houdende verzoek aan de Regeering om de spoorwegen te naasten. De heer Visser meende, dat op den duur het Rijk de spoorwegen tóch wel zal naasten. Volgens spr. bestaat niet de spoor- weg-mautschappijen reeds een overeenkomst tot overneming van gebouwen, materieel en andere onroerende goederen. De lieer Van D a m meende, dat als de Maatschappijen bewyzen dat het bedrijf niet rncer loont, hel Rijk verplicht is tot over neming; iu de concessiën zijn bepalingen dienaangaande opgenomen. Spr. acht over neming echter niet in het algemeen belang; bij concurrentie beeft men goedkooper ta rieven en milder bepalingen. Voor een her haling der spoorwegstaking, welke dit adres in 't leven schijnt geroepen te hebben, zal wel niet voel vrees behoeven te bestaan en spr. zou ook uit dien hoofde het adres liefst voor kennisgeving zien aangenomen. De Voorzitter acht de eenige vraag welke thans te doen is deze: zijn we het eens met Den Haag. Naar spr. moening kunnen kooplieden en nijveren niet zóo erg vóór Staats-exploitatie zijn. De Belgen benyden ons en merken dag aan dag wat Staats-beheer uitwerkt. liet adres wordt hierna z. h. st. aangenomen voor notificatie. Vervolgens komt in behandeling een adres der Ned. Kamer te Londen over het toelaten van verschillende telegraaf-codes. Daar inmiddels deze zaak al geregeld is, neemt dc Kamer z. h. st. bet adres aan voor notificatie. Aan de orde komt het Verslag van het verhandelde in de vergadering van afgevaar digden van Nederlandsche en Duitsche Kamera in Juni 1Ö02 te Utrecht gehouden over korter Eostverbinding en lager posltarief met Duitsch- md. De Voorzitter herinnerde, dat dit onder werp ook verleden jaar door de Kamer is besproken en daarover op het Postcongres te Rome zal worden beslist, terwijl veel Kamers vóór steun zyn en slechts enkele er tegen, waarna do Kamer evenzeer besloot het adres te steunen. Hierna kwam in behandeling een adres der Kamer te Amsterdam over het ontwerp- Arbeidswet. Ook deze Kamer komt vooral op tegen de bepalingen omtrent het leerlingstelsel, tegen ■1e onduidelijke redactie van vele der 270 artikelen en tegen de strafbepalingen vooral waar hechtenis wordt bedreigd, en waar de Kamer te Amersfoort vrijwel de zelfde be zwaren aanvoerde, meende zij te kunnen volstaan met aan de Kamer te Amsterdam een afschrift te zenden van haar adres en dat van de A msterdamsche Kamer aan te nemen voor kennisgeving. Onder dankbetuiging werd hierna voor keonisgevin.' aangenomen het Verslag over 1902 van de vereeniging «Handel en Nijver heid" te Amersfoort. In behandeling kwam ten slotte een misive van die vereeniging houdende verzoek om steun van haar adres aan de Directie der Nederlandsche Bank om het Correspondent schap le klasse dier Bank hier te vervangen door eon Agentschap. De Voorzitter herinnerde, dat de Kamer zich reeds lang met deze zaak bezig hield en dut do wenschelijkheid van het hebben vun een Agentschap reeds vele jaren geleden werd besproken. Het was iutusschen zeer moeilijk voor de Kamer om een verzoek te doen aan de Directie, daar deze van haar, als officieel lichaam, feiten en cijfers zal vragen. Deze zyn niet te geven, omdat geen enkel koopman die a&n de groote klok hangt, doch wel weet men, en de Bank zelve beter dan ieder ander ander, welke kolossale bedragen de handel hier omzet. Door toevallige omstandigheden kan de handel op zeer gemakkelijk wijze te Amsterdam betaalbaar stellen. Of het Agent schap inderdaad loonend zal zijn voor de Bank, gelijk in het adros wordt gezegd, kan spr. niet uitmaken; de transactiën van het Correspondentschap bepalen zich thans in hoofdzaak tot geldwisselen, doch, als gezegd, de handel zou er zeer mee gediend wezen. De heer Van Dam merkt op, dat over verlenging van het Bank-oclrooi weder onder handeld wordt en vindt daarin een zeer gun stig tijdstip om de Bank te nopen tot eenige concessiën tegeuover het publiek. Cyfers zijn niet bekend, doch we weten, dat zeer groote bedragen door den Amersfoortsehen handel worden betaald en ontvangen, welke de Rank zelve precies kent. Ook spr. zou het een groot voordeel voor den handel achten als hier een Agentschap was gevestigd. De heer Visser vraagt of het niet beter is, een zelfstandig adres te zenden. Er gaat naar spr. meening meer kracht uit als twee vereenigingen gelijktijdig het zelfde vragen De Voorzitter wil het adres liever steunen vooral ook omdat de Kamer, des gevraagd, geen feiten en cijfers kan aan geven. Z. h. st. besluit de Kamer hierna, het adres te stennen, hiervan kennis te geven aan «Handel en Nijverheid" en aan deze vereeniging casu quo inlichtingen te vragen. Hierop werd de vergadering gesloten. Hoe langer zoo meer wordt de tram het vervoermiddel voor alle ötandeD. Gister, marktdag, was 't weer heel druk; 354 betalende personen werden vervoerd, het aantal retourbiljetjes bedroeg 111, een nog niet bereikt cijfer, en de opbrengst beliep f27.225. Uit den regenmeter werd in Juni 9 na regendagen 76.7 m.M. neerslag afgetapt; behalve op 13 en 14 Juni regende het van 11 tot 21 iederen dag. In 1902 had Juni 8 regendagen met 21.8 m.M.; in 1901 werd na 12 dagen 58.6 m.M. afgetapt; in 1900 82.5 m.M. in 15, in 1899 8.2 in 4, in 1898 51.7 in 9, in 1897 34.4 in 8 en in 18966 m.M. in 3 dagen Het toegezegde bericht over de viering van het zilveren ambts-jubilé van den heer J. H. Bosch, voorzoover dit het officieel gedeelte betrof, is ons eerst Douderdagavond geworden. In het keurig versierd bureau van den algemeen geachten Inspecteur van station en treindienst der N. C. S. werd de jubilaris ge complimenteerd door een commissie, be staande uit de heeren mr. J. E. AmeshoiT, Secretaris en waarnemend Directeur dei- Maatschappij; den heer Vis, chef-de-bureau, en het bureau-personeelde heeren Gerhardt en Mey, oudste stations-chefs, te Harderwijk en te Kampen, als vertegenwoordigers van het personeel der stations, en Van Ooijk, oudste boofd-conducteur, als vertegenwoor diger van bet treinpersoneel. Na een kernachtige toespraak van mr. Amesboff werd hem, als blijvend aandenken, uit naam van het gezamenlijk personeel van zijn dienst aangeboden een fraai bureau, een pendule met coupes, voorstellende »la confidence", «Ie jour" en «la nuit" en een servies, met een sierlijk bewerkt album, be vattende de persoonlijk daarin geplaatste namen van het personeel. Daarna werd hij door de verschillende ambtenaren gecomplimenteerd. De jubilaris, dankbaar voor de gebrachte hulde, sprak eenige hartelyke woorden daarbij den wensch uitend, nog lange jaren het ver trouwen van zijn chef, zijn vroegere collega's en zyn ondergeschikten te mogen genieten. Van de collega's ontving de heer Bosch nog een fraaie salonlamp en een étui met tafelzilver, eveneens met album. Namens het personeel van het station der H. S. M. hier werd den jubilaris bij monde van den heer C. Vlaanderen, inspecteur van den weg, een fraaie theetaiel aangeboden. Aan blijken van sympathie in allerlei vorm en aan gelukwenschen was, als wel van zelf spreekt, Woensdag geen gebrek. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Amers foort mr. W. M. J. van Lutterveld, advocaat en procureur, en J. H. Krudop, oud-Burge meester, beiden le Amersfoort. De boof'd-besteller der Posteryen en Tele graphie J. A. den Tieter is in gelyken rang van het Postkantoor hier met ingang van 8 Juli overgeplaatst naar Utrecht (station). De ook bier ter stede zeer bekende leerares in handwerken mej. A. Teunisse, te Amster dam, is benoemd tot ridder in de Oranje Nassau-orde, zulks wegens het vele dat zij in haar 30-jarigen dienst bij het onderwys voor dat nuttige leervak heeft verricht. De gouden medaille voor 36-jarigen trou wen dienst zal 14 dezer worden uitgereikt aan J. H. Voges, schrijven bij het korps Rijdende artillerie, oud-onderofficier van het 5e regiment infanterie. Michiel de Ruyter, zijn vader en zijn zee vader t.n alle jongens die 25 Juni zoo dap per met hen meezongen, zijn hedenochtend ten getale van rond 50 om half acht naar Amsterdam getogen waar ze tot 9 uur he denavond blijven. Het programma omvatte een bezoek aan het praalgraf van De Ruyter in de Nieuwe kerk, een bezoek aan «Artis" dat tot half 3 duurde, boottochtje naar de Oranjesluizen en een bezoek aan het Tolhuis. De meisjes gaan Dinsdag. Mogen zeeven mooi weer hebben als hedta hun schoolka meraadjes. Dat was weer een belangrijke vergadering, gisteravond van «Handel en Nyverheid" en wel heel gelukkig is 't dat het voorstel tot Reglementswijziging, in zoover dat niet iedere maand een vergadering zou worden gehouden, verworpen werd met 11 tegen 3met alge- meene stemmen werd het Bestuur gemach tigd de vergaderingen voortaan niet meer op den eeraten Vrijdag, doch in de eerste helft van iedere maand te doen houden. Van de rond 400 formulieren hier uitge geven in verband met de enquête over het geheele land van den Bond van Vereenigingen van den Handeldrijvenden middenstand om trent Zondagsslnitingzijn er 265 teruggekomen bij het Bestuur en enkele regelrecht naar Nijmegen gezonden. De hiei terugontvangene zijn alle zeer goed en zeer duidelijk beant woord. Zij werden iugezonden door66 krui deniers, 45 bakkers, 39 manufacturiers, 26 slagers, 27 handelaren in huishoudelijke ar tikelen, 16 sigarenhandelaars, 13 schoenwin- keiiers, 9 groentenkooplui, 7 boekhandelaars, 7 goud- en zilversmeden, 3 kappers, 3 slij terijen, 1 melkzaak, 3 kooplieden in visch of poeliers, 2 piano-handelaren en 2 bloe misten. Van die 265 zijn nu des Zondags 100 geopend en dus 165 gesloten, doch 226 ver klaarden zich vóór wettelijke regeling, 36 er tegen van de tegenstanders slemden 3 blanco, zijn 6 Israëlieten die geen 2 dagen per week hun magazijn wenschten gesloten te zien, terwijl de 27 overigen niet tegen de zaak doch tegen dwang en reglementeering zijn. Aan bet Bestuur der vereeniging werd dank gebracht voor de wijze waarop het de enquête hier heeft geleid, waardoor het resultaat zoo zeer groot is. De heer Berns deed hierna verslag van de Algemeene vergadering van den Bond van Handelsvereenigingen 24 Juni te Urtecht gehouden en waarheen hij werd afgevaardigd. Het Jaarverslag verschijnt weldra in druk; voorshands zij daaraan ontleend, dat de Bond reeds 1500 leden telt, dat de afdeeling Apel doorn, als niet-levensvatbaar, binnen het jaar is ontbonden, doch met Groningen en Baarn wordt onderhandeld over toetreding. De vol gende Jaarvergadering wordt gehouden te Amsterdam. Meegedeeld werd, dat de vereeniging haar adres om een Agentschap hier ter steae aan de Directie der Nederlandsche Bank verzond en van de Kamer van Koophandel toezegging van steun verkreeg, terwijl groot-handelaren aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid zullen verzoeken de vestiging van een Agentschap te willen bevorderen. Ingekomen warenbet Jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort over 1902, bet Verslag omtrent den toestand en de exploitatie der gasfabriek van de Gemeente Amersfoort gedurende 1902 zullen beiden met schrijven van dankbe tuiging worden beantwoord; en maand- en Sarlysten van wanbetalers in Zaanland en te aarlem. Ten slotte werd ter sprake gebracht de zware concurrentie die reizende kooplieden op den marktdag de hier gevestigden, die op hooge lasten zitten, aandoen. In een volgende vergadering komt deze zeer belangrijke zaak weder ter sprake. De voetbalwedstrijd welke morgenavond half zeven te Baarn zou worden gehouden tusschen de B. F. C. «Achilles" en de A. F. C. «Mars" gaat niet door. «Mars" sloeg te Soesterberg na prachtig spel «Prins Hendrik", van daar, met 32. vóór rust was de stand 1—0 in het voordeel van de Soesters, doch na rust doelpuntte «Mars" drie maal, terwyl «Prins Hendrik" nog slechts éen maal zijn leder in het net der A mersfoorters wist te werken. Eeu ander Amersfoortsch elf tul speelt morgen tegen «Prins Hendrik".

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2