Dinsdag 7 1903. PHOEMX - BROUWERIJ. No. 5368. 52e Jaargang. Reisexemplaren. Feuilleton. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Export naar Oost- en West-Indië. amersfoortsche courant. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. lranco per post 1.45. Advertentiën 1—6 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reolames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. Aan onze abonnés, die tijdelijk elders, hetzij binnen- of buitenlands, vertoeven,, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de Courant eiken verschijndag, tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niut-geabonneerden kunnen zich op de zelfde wijze geregelde toezending van de Amersfoortsche Courant"' verzekeren. Amersfoort in 1902. IV. Over »lleerschende ziekten" heet het in het Gemeente-verslag over 1902 Do algeinoene gezondheidstoestand is in het afgeloopen jaar gunstig geweest; het aantal zieken was betrekkelijk gering. Epidemische ziekten hebben niet geheerscht. Roodvonk kwam verspreid voor, een enkele maal met doodelijken afloop, eveneens diph- teritis, die enkele slergevallcn veroorzaakte. De inentingen zijn op de bepaalde tijden verricht. Met aantal verrichte vaccination bedroeg 50'p, tegen 359 in 4901, het aantal re-vacci- natiën 11, tegen 0 in 1901 79 vaccicatiën werden verricht aan het bureau beneden 1 jaar waren 40, van 1 tot 3 jaar 166, van 3 tot 6 jaar 228, van 6 tot 12 jaar 54 en boven 12 jaar 16 personen. Op do Algemeene begraafplaats zijn in 1002 begraven '225, op de Koomsch-Katho- lieken 186, en op de Israëlietiscbe 6 personen. Ook dit jaar voldeed het »St. Elizabeths gast- of ziekenhuis" volgens het oordeel van liet Bestuur aan zijn roeping36 personen waren gedurende een gezamenlijk totaal van 1266 dagon in verpleging n.l. 20 mannen en 16 vrouwen; 8 personen overleden en wel 4 vrouwen en 4 mannen, terwijl 26 personen het gesticht weder verlieten. Op 31 Decem ber zijn nog '2 mannen in behandeling ge bleven. In het gasthuis nAldegonde" werden van 1 Juni tot 31 December 40 patiënten ver pleegd, waarvan 9 overleden, terwijl 5 in verpleging bleven op 31 December. Het aantal verpleegdagen was 975. Op de Polykliniek werden aan 337 patiënten 1957 consulten verstrekt. De geneeskundige diens! bij de Armen, verpleegd in hunne woningen, was opgedra gen aan twee geneesheeren, ieder op een LISEA. 11). Claire lag nog lang wakker zij had volstrekt geen aanleg om zoo maar opeeDs verliefd te worden; zij kende Marshall nauwelijks en had het een hoogst natnurljjko zaak gevonden, dat zy eens met Von Klein zou (rouwen. Dat zy ooit met oen officier zou huwen, was haar eigenlijk nog nooit iugevallen. Elke week las zij de verlovingen in het „Militair Weekblad"; niet éen van de honderd engagementen was tot slaud gekomen in het korps en als het eens gebeurde, zeide haar vader, die het geheele leger kende, steeds: „wat ia dat nu weer voor nonsens; zij heeft niets en hij heeft niets; waarvan moeten die mensehen nu leven 'tWas toch verdrietig, dat in dienst de liefde altijd rekening moest houden met geldelijke omstandig heden; maar wolk officier kan, zonder dat hij cr iets hij hcoft, met zijn familie loven van het trak- temontje van f1500? Een mensch wil toch ook wel eens op een anderen dag dan nu juist op '/on- on Feestdagen eten en drinken? Klein was rijk, maar ook zondor zijn millioenon had zij hem genomen. Nu was Marshall gekomen, die óok ryk was, minder rijk dan Klein, maar toch zóo, dat hij zijn vrouw een volkomen zorgvryo toekomst kon aanbieden. Zij voelde, dut haar moeder heel gaarne zou zien, dut Marshall haar schoonzcou werd en zij vroeg zich af of zij van Marshall hield. Neon, dot toch niet. Hoe zij over hem dacht, Imd zy aan haar moeder gezegd, geheel naar waarheid; liegen en draaien kende zij in 'tgeheel niet. Tóch vergeleek zo Marshall en Klein mot elkaar. Eu vorgclykon is do beste vriend van Amor. jaarwedde van f500, twee heelmeesters, te- I vens vroedmeesters, die ieder een jaarlijkscb tractement van f375 genieten, en twee vroedvrouwen, die ieder f300 verdienen. Voor geneesmiddelen en verpleging werd uitgegeven f'2717.566, terwijl het aantal re cepten bedroeg 4933. Aangaande het toezicht op de levensmid delen zegt het verslag De toestand in het afgeloopen jaar was vrij gunstig. Besmettelijke ziekte onder de paarden kwam niet voor bij eenige paarden werd een soort onschadelijke droes gecon stateerd. Ook de toestand der runderen was vrij gunstigmond- en klauwzeer kwam, voorzooveel bekend, niet voormiltvuur eenige malen in den omtrek en ééns binnen de Gemeente. Evenals bij de paarden kwamen nog veelvuldig digestie- en ademhalings- ongesteldheden voor. Eveneens traden rnelk- ziekte en rheumatische nieronsteking op. Tu berculose werd niet waargenomen. De gezond heidstoestand der schapen was zeer gunstig over de varkens valt niet veel te vermelden, omdat de eigenaars zelden ruchtbaarheid geven aan ziektegevallen, maar de aange taste dieren liever in consumptie trachten te brengen. Zoo werd besmettelijke vlekziekte weinig aangegeven, terwijl men vermoedt, dat ze nogal eens voorkomt. De keurmeester der visch gaf in 1902 at 5120 keurbriefjes, terwijl aan den afslag 206 partijen en 1 schuit visch en aan de Koppel 3 schuilen panharing werden gekeurd 28 partijen visch werden afgekeurd. De op brengst van de verkochte visch, behalve de haring, was f6287.68. De Gezondheidscommissie, volgens art. 23 der Gezondheidswet voor de gemeente Amers foort ingesteld, trad den 6 October in functie. De commissie bestond bij haar instelling op 6 October 1902 uit de heerenD. van der WerfF, lid-Voorzitter, ror. J. Heyligers, L. F. Boekelman, dr. H. W. Scbreuder, VV. A. van den Bovenkamp, W. G. Klomp en C. Prins Gz., leden, en mr. W. D. Cauari, Secretaris. In deze samenstelling kwam geen verande ring. Tot bode werd aangesteld H. van Manen. De gewone vergaderingen werden, by vol talligheid der leden, gehouden op 10 Octo ber, 27 October, 14 November en 12 De cember in de, tot dat doel afgestane, zaal in het Raadhuis. Uit de Gemeentekas ontving de commissie, als bijdrage in de bestrijding barer uitgaven, f23.836 en in het salaris van den Secretaris f47.676. Met eerstgemelde bedrag werd aan inrichtingskosten verbruikt. De algomeene gezondheidstoestand geeft geen aanleiding tot op- of aanmerkingen. Een onderzoek werd ingesteld naar ge- brekkigen afvoer van regen-en menage water van perceel Utrechtscliestraat no. 5, waardoor belangrijke schade aan het nuastbygelegen perceel tto. 7 wordt toegebracht door ver oorzaken van vochten bodem verontreiniging. Bij gebleken onwil der bewoners dier ner- ceelen om elkaar te helpen, waarbij, door kleine moeite en kosten, de bezwaren te verhelpen zouden zijn geweest, werd de zaak aan het oordeel van het Gemeentebe stuur onderworpen, dat zich, eveneens na aanwending van pogingen tot minnelijke schikking, onder de bestaande bepalingen onthield van nader ingrijpen, omdat het meende, dat slechts civiel-rechterlyk aan dezen ongewenschten toestand een einde kon gemaakt worden. Do commissie riep daarop nog het advies in van den betrokken Inspecteur der Volksgezondheid, die zich, blijkens zijn schrijven van 23 December, met het gevoelen van het Gemeentebestuur ver- eenigde. Naar aanleiding eener klacht over stank door slechten afvoer van menagewater bij perceel Utrechtscliestraat no. 31 werd de eigenaar aangeschreven, daarin verbetering te brengen. Hieraan word voldaan. Aan bet Gemeentebestuur werd verzocht, maatregelen te nemen tegen verontreiniging van den bodem bij de huizen der z.g. Bouw maatschappij, terwijl den eigenaars werd aangeschreven, voorziening te treffen. Reeds besloot de Raad dientengevolge tot aanleg van een riool (verlengde van aat in de Al- degondestraat) in den Arnhemschon weg, waarop aansluiting van de huiseigenaren zal worden geëisebt. Door verplaatsing der zeoppooderfabriek van Chr. Pleines buiten dozo Gemeente is een groote oorzaak van luchtverontreiniging opgeheven. Door een sub-commissto wordon twee huizen in de Grooto Haag, genummerd 59 en 55, geïnspecteerd, nadat bericht wus in- I gekomen, dat deze niet zouden voldoen aan billyke eischen van bewoonbaarheid. Een vourloopig rapport deed zien, dat vooral het eerstgenoemde ernstige gebreken vertoonde. Deze aangelegenheid was op het einde des jaars nog hangende. üp vochtigheid werden onderzocht do kel ders in eenige perceelen der Aldegbndestraut. Op grond van net deswege uitgebracht rap port werd besloten, voorloopig daartegen geen voorziening te vragen. Wij achten het eeno goede verbetering, ook uit gezondheidsoogpunt, dat de woon wagens, die vroeger op den Hoovelaker straatweg gestationneord werden, tegenovor het Militair Hospitaal, thans tot voorby de Grebbelinie-dijk aldaar zyn teruggedrongen. Ter kennis van de commissie werden ge bracht 3 gevallen van roodvonk, en 8 van diphteritus. Hoewel niet tot stand gebracht door deze commissie, wijst zy met ingenomenheid op de regeling, door de vroegere plaatselijke openbare Gezondheidscommissie voorbereid, De pendule in Claire's karaor sloeg óon uur: „Wat een dwaasheid", zeide ze in zichzelveu, „ik moet gaan slapen, anders ben ik niet om 5 uur op en dat mag niet; ik zou niet graag bobben, dat papa uitreed zonder dat ik hem zijn koffie 11ad bereid" Toch duurde bet nog lang eer ze iu slaap viel. Het gezang der vogels, die in do wilden wingerd ouder haar raam nestelden, wekte baaralweor na een paar uren en toen ze opgestaan was en het venster opende, scheen haar een prachtige zomerdag legen. „Ik kan u benijden, papa, dat u bij zulk prachtig weer naar buiten rydt". „Nu, Claire, rijden en rijden is twee; een wan delrit en oen manoeuvre zyn twee zeer verschillende zaken". „Mug ik nu heiiBch uietloeren paardrijden, papaf" „Zoolang je by mij in huis bent neen; als je eenmaal trouwt, wat ik jou, maar niot mijzelvcn toewenach, mng je doen wat je man wil. Ik vind het heel aardig dat dames ry don, maar uiet dat my n dames ryden; dat is een heel andere zaak". De oppasser kwam binnen: „Luitenant Von Mar shall wacht aan de deur". „Goed, goed, zeg den luitenant dat ik dadelyk kom. Adieu, Claire, wacht jelui met bet middngeten op me? Ik bon wel op tijd terug". Toeu de kolonel op straat kwam, monsterde hij hut paard van Von Mnrshall r.ug eens: „Mooi dier, flink paard; of 'tloopen kan, zullen we wel eenB Do heeren stapten over het ellendig plaveisel der stad, die nog in diepo rust lag; do gtfrd ij tien waren nog niet opgehaald, de deuren nog niet geopend. Slechts een oud manneke veegde de straat voor zyn huisje en groette den kolonel, zonder zijn pijp uit don mond to uemen. „Man wat hit hüt morgen; ick glow, wi kiiegen noch regen", zeide hij. „Too nou, maak ous uiet aan 'tschrikkon; meen je dat werkelijk?" „Ja, wie kan dat so soggonmien soligo Mudder seg immer tnu uii, Krischan, seg eei, mark di dat mien Sohn ick beet namlicii Krischan, oberst met permisaio Krischan, seg sei, dat is immer datsefhigo, won dat klar bliwt, bliwt dut klar, aber wen dnt nich klar bliwt dan ward dat meistens Riegen, und ob dnt klar bliwt, dat is am Morgen man swer tau neggen ick mark dat immer an mion hohlen Toihn" (Und). De kolonel had zyn paard even ingehouden en reed nu vriendelijk groetend vorder. „Heb ie hem verstaan, Marshall?" en toen deze antwoordde, niet alles begrepen te hebbon, vervolgde hy„Jammer, heel jammer; je moet dat leeren; 'tis de mooiste en linflijksto taal die ik ken. En je leort hot mak- keljjk; toeu ik hier kwam, verstond ik er geen sylabe van, en nu ieder woord. Als ie aardigheden wilt hooren, luister dan eens naar de boeren iiier. Zeg aan je oppasser, dat hij slechts plat motje iuag praten on dan heb je 'tin den kortst mogelykeu tyd onder do knie." Op eens echter vloog de kolonel in raxemlen ren vooruit. Marshall was eon oogenblik verwonderd, maar gaf zijn paard de sporen en was in een oogen blik zyn chef alweer voor. „Stap!" riep do kolonel, „ik wilde maar eens zien wat jo paard kan, maar il propos hier mag je me inhnlon, doch als er chefs in de buurt zyn, laat je dat maar; dan blijf je netjes naast of achter me, anders heet hol, dat ik niet meer rydon kan. Toe, geef me jo sigaar even, do rayno is uit; inorci, nu een drafje, een kort drafje, dan kan je later boter galoppoereu". Den kolonel dood het genoegen, te zien dat Mars hall het prachtige landschap bewonderde. „Ja, ia, 'lis heel mooi bier; in dit opzicht zijn wu Herlyti een eind voor on ik geloof ook wol, dot het jo by ous goed zal bevallen". „U is wol vriendelijk, kolonel", autwoordde Mars hall om toch óok iets te zeggen. Inmiddels was do troep op do rondez-vous-plaots gekomen. Do geweren waren langs don weg in rot ten gezot en do manschappen Inge» or by brood te eten of slechte tabak te rooken, terwijl deollieioren hulaljonsgnwyzo bijeen stoudeu en druk bozig waren to (felibereoren hoe laat ze weer zouden thuis zyn. „Stomme boel, al dio drukte om niets", mopper de er oeu, ,,'t loop toch weer alles in 't honderd. Wodden? Als er nu uog maar eonig praotisch re sultaat moe word boreikt". het stof uit mijn kool te wurmen? Hot Kijk? Plaag maar niet verder". En van louter baiooriglioid ging hij naar do kamoraden van een andor bataljon. Aan het hoofd der colonne stonden de drie batal jons-commandanten, majoor Von Montserrath, de dikke majoor Schmidt en majoor Hohoullial, bijge naamd „worst"; hij bad het goluk zeer vorniogoud te zyn on daarom was alles in de wereld althans in do militaire wereld hom worst. Boozo tongen beweerden dat hy daarom alleen nog niet er uit was gezet, omdat ze aan hoogerhand maar al te goed wisten, dat hoin dat heelemaal worst zou zyn ge weest. Daarom lioten ze hom maar rustig in dienst blijven. Geheel alleen reed Ibi ubi, de oiulslo overste Werkmeister, die erg 't land had. Hij wist dat de gemarkeerde vyand onder Kuobulsdorf bier of daar in stelling zat en hij begreep, dat het regiraont dien vyand te lyf moest; maar wie zou hot rogimont commandeeron, du kolonel, of hij Hij rilde by die gedachte. „Ilii ubi, in ieder geval wordt 't woer oen vervelende historieik zou wol eens willen weten hoe de andere hoeren or over donken maar wie veel vraagt, krijgt veel ton antwoord, gelijk reeds do Schrift zegt; maar we zouden'l toch eens kunnen probeeren". De andcro hoofdofficieren zagen Item aankomen. „Kau niets van iukomen", zeide majoor Schmidt, „eerst zag hij ons niet nu zien we hein niet" en te gelyker tyd begonnen alle drie elegante voltes te rydon in draf on korte galop. Ibi ubi wist niot hoe by 'thud; was dat nu toeval of opzot? Als olko meerdere meende hu bij zyn minderen zeer gozleu lo zijn on beschouwde do vol- teuryderij dus als toeval. (Wordl vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1