Stadsnieuws. Gemengd nieuws. waardoor de stadsarmen voor f 1 per dag verpleegd kunnen worden in het «Aldcgon- de-gasthuis". In drinkwater wordt ter dezer stede voor zien eensdeels door waterleiding, anderzijds door norton- en welpompen. De laatste geven veelal aanleiding tot klachten. De meeste inwoners zijn niet aangesloten bij de waterleiding, omdat deze te duur is. Met genoegen werd geconstateerd, dat het Ge meentebestuur zich veel moeite geeft, ver betering aan te brengen in den toestand der particuliere pompen. Klachten omtrent slecht drinkwater in de Aldegondestraat en in de huizen der z.g Bouwmaatschappij zijn in onderzoek aanbevolen. In een tijdelijk gebrek aan voldoende drinkwater in de Stellingwerllstraat is door de bemoeiingen der commissie spoedig voorzien. Door het Gemeentebestuur werd in haar handen gesteld een ontwerp-verordening op den verkoop en keuring van vee, vleescli en spek, waarover het oordeel van een deskun dige, Rijksveearts, zal worden ingewonnen. De thans vigeerende is van 26 October 858.—Red.) Instemming werd betuigd met de voorge- genomen intrekking der «Verordening op het bewonen van gebouwen, welke, als scha delijk voor de gezondheid, voor bewoning ongeschikt zijn", op grond van het feit, dat de Woningwet geheel in deze materie voor ziet. Deze verordening werd sedeit inge trokken. Door de Gemeente-politie werden opge maakt 750 processen-verbaal, waarvan l.)0 voor verschillende misdrijven. Daaronder waren 2 voor huisvredenbreuk, 25 wegens diefstal, 3 wegens diefstal door middel van braak en inklimming, 5 wegens zware mis handeling, 1 wegens plegen van ontuchtige handelingen met een kind beneden 16 jaren, 49 wegens opzettelijke mishandeling, i wegens oplichting, 2 wegens opzettelijke brandstich ting, 5 wegens wederspannigheid, 6 wegens verduistering, 1 wegens lijkheling, 1 wegens het door schuld veroorzaken van lichamelijk letsel, 1 wegens afdreiging. Ter zake overtreding der Wet op de jacht en visscherij werden 17 vervolgingen inge steld, 276 wegens openbare dronkenschap,1 wegens overtreding der Arbeidswet, 4 we gens het werpen van vuil enz. in grachten en op openbare wegen, 9 wegens over treding der Ve ligheidswet, 5 wegens over treding derVerordening op de tapperijen, 63 wegens overtreding van het Reglement op het rijden met hondenwagens in deze provincie, 7 wegens overtreding der Bouw verordening, 16 wegens overtreding der Ver ordening op de straatpolitie, 12 wegens over treding der Verordening op de openbare gezondheid, 21 wegens straatschenderij, 48 wegens beschadiging van het plantsoen en het loopen door het grasgewas, 17 wegens overtreding der Leerplichtwet, 1 wegens over treding der Wapenwet, 11 wegens overtre ding iler Drankwet, 56 wegens overtreding der Verordening op liet rijden. Er werden door de politie 155 honden op gevangen, waarvoor de belasting niet was betaald. Daaronder bevonden zich 10, die aan huidziekten lijdende waren; 75 honden wer den afgehaald, de overige zijn afgemaakt. lu het bijzijn van een der ouders werden 49 jeugdige personen aan het politie-bureau onderhouden wegens straatschenderij en andere overtredingen; 12 gesisznaleerden werden in deze Gemeente aangehouden, terwijl 8 vreemdelingen, als zonder geld en raiddel van bestaan, over de grenzen zijn gebracht. Aan 578 personen werd op hun verzoek nachtverblijf en voeding verstrekt en 58 werden van een reiskaart voorzien, terwijl éen gezin met inboedel vrijen overtocht ge noot. Buitengewone maatregelen zijn niet ge nomen. Up den Vrijdag der Kermisweek zijn, evenals vroeger, eenige agenten der 3e klasse in dienst gesteld. Het kader der Brandweer heeft in 19i)2 geen veranderingen ondergaan. Do vereeniging «Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer" telde op ultimo December 48 leden en 5 eereledeo. Het college van brand meesters der bezoldigde brandweer onderging geen verandering. De beproeving der brandspuiten, bedoeld in art. 14 van het Reglement bleef achter wege, omdat het materiaal in goeden staat verkeerde en het personeel voldoende geoefend werd geacht. De hulp der brandweer werd in 1902 neceiunial ingeroepen en we Ivoor branden op: 17 Januari in de Zeeppoederfabriek van Chr. Pleiues, Korte Bergstraat, 29 Januari ten huize van G. Riezebos, Lungeslraat, 12 Maart ten huize van Koopman, Soesterweg, 14 Maart in een pakhuis aan de Groenmarkt, 3 April ten huize van L. van Rees, Hof, 23 April ten huize van P. Boshuizen, Leusder- weg, 14 Juli in een hooiberg van G. Hooijer, aan den Koedijk, en 18 December in de tim mermanswerkplaats van K. van de Wart in do Muurhuizen. Deze branden waren voor het meerendeel onbeduidend. Do fabriek van Chr. Plcines echter is geheel uitgebrand. Door het flink optreden der brandweer bleef de daarbft staande woning behouden. De oorzaken dier branden bleven onbekend; de "brand- en waterschade werd meestal door assurantie gedekt. Het aandeel der Gemeente in de lichting der Nationale militie bedroeg 31, dat van de ingeschrevenen in de Gemeente, waarnaar het aandeel is berekend 144, terwijl zijn ingelijfd bij de landmacht 31. In werkelijken dienst bij de Dienstdoende Schutterij zijn Actief 205 en in Reserve 250 totaal 435. De actieve sterkte, bij de Wet gevorderd, bedraagt 253, sterkte van den eersten ban: Actief 149, Reserve 120, totaal 269. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van de verlofgangers TEI/NIS GIJ SB E KT vau KOLFSCHOTEN en JACOB VEKNOOIJS, behoorende tot liet le Regiment Huiaren, lichting 1900, dat bet aan hen verleend verlof wordt inge trokken en ï\j op Maandag, den 3. Augustus 1903 onder de wapenen behooren te komen, waartoe zjj zich op dien dag, vóór dis namiddags vier uur, bij hun korps moeten aanmelden in uniform gekleed eu voorzien vau verlofpas en alle kloeding- en uit rustingstukken bij hun vertrek met groot verlof medegenomen. Amersfoort, 7 Juli 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER8. Op 1 Januari dezes jaars telde de bevol king dezer Gemeente 21082 inwoners. Se dert is zij vermeerderd door vestiging met 1189 en door geboorte met 400, samen 1589, doch verminderd door vertrek met 1091 en overlijden met 208. De totale vermeerdering tot en met 30 Juni was dus 290 eu de Gemeente had dus op t Juli 21 372 inwoners. De heer W. H. lttmann heelt aan de Ge meentelijke universiteit van Amsterdam met gunstig gevolg afgelegd het arts-examen eerste gedeelte. De heer G. J. W. de Bruyn slaagde aan de Polytechnische school te Delft bij het examen voor werktuigkundig ingenieur, art. 64 c, eerste gedeelte. De heer G. Wessels behaalde opdegroote pluimvee-tentoonstelling te Groningen o. a.: een Eereprijs, zilveren medaille uitgeloofd door de onderafdeeliug Groningen der «V. P. N.", voor Minorca's; en een Eereprijs, zil veren medaille uitgeloofd door dr. S. Mei huizen te Groningen, voor het fraaiste toom hoenders. De heer G. J. Buys, Directeur der Ge meentelijke Hoogere Burgerschool te Amers foort, heelt aan den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht verzocht, wegens drukke ambtsbezigheden ontheven te wor den van het üi 1 maatschap der commissie voor de eind-examens der Hoogere Burger scholen met 5-jarigon cursus in deze pro vincie voor het jaar 19o3. Dr. W. A. vau der Vet, tijdelijk leeraar in Geschiedenis aan de Hoogere Burgerschool hier, is voorgedragen tot leeraar in Geschie denis en Aardrijkskunde aan de Hoogere Burgerschool te Hilversum. Bij het toelatings-examen voor den cursus 1903/"1904der Hoogere Burgerschool te Amers foort hebben voor de Eerste klasse voldaan de volgende 39 kandidaten, gerangschikt naar de door hen behaalde punten E. S. van Haeften (Buss,), li Beth (Haarl. meer), D. J. M. Boode (A.), Margaretha J. A. Hemmes (Den Haag), A. Prins (Nijkerk), J. F. Wesseling (A.), H. F. van Eek (A.), A. M. Frederikse (A.), W. G. de Haas (A.), Bertha van Slooten (A.), C. W. Versluijs (A.), Nelly Carols (Amst.), A. Greidanus (Harderw.), H. van Boeijen (Nijk.), Aart Lobman (Nunsp.), A. Snijder (Naarden), H. R. F. Ponse (Barnev.) L. Adam (A.), D. F. van Slooten (A.), G. H. Schwemmer (A.), S. L. de Winter (A.), I. de Wit (A.), F. G. van Alphen (A.), G. J. Pe kelharing (A.), Wilh» A. de Tourton Bruijns (Hilv.), A. Cohen (A.), Jeanne C. Albarda (A.), E. J. Veerman (Baarn), Joh* J. W. van Wisselingh (A.), J. J. Burlage (A.), A. Aodrée Wiltens (A.), G. H. van Steijn (A.), J. D. Mulder (Barner.), G. J. Broese (A.), J. T. Goverts (Veenend.), Beredina F. Vos (A.), Johanna P. A. van der Grinten (A.), W. A. Brinrk (Hilv.) en Bertha S. A. Evers (Hilv.). Voorwaardelijk zijn nog toegelaten tol Klasse I T. W. Sap (A.), J. H. A. Wieringa (Buss.), P. M. Geraerd Thesing (Baarn), Clara van Beek (A.), Cath" S. van Laaren (A.), H. Meijer (A.), P. van 't Veer (A.), H. J. W. Sevenhuijsen (Soesterb.), Tanna J. Zijlstra (A.), M. Ruijs (Buss.), A. M. E. des Tombe (Leiden) en A. H. F. Kortlang (Harderw.). Afgewezen zijn 7 van de 58 kandidaten, terwijl het examen met 24 kandidaten voor de hoogere klasse wordt voortgezet. Op de voordracht ter benoeming van onder wijzend personeel aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Puntenburgerlaan, zijn geplaatst: A. onderwijzeres met akten j. en k. Mej. L. M. Sinnige, te Utrecht, No. 51, der lijst; mej. A. G. van Eijbergen, te Soest, No. 45; en mej. M. B. Eijkelboom, te Amers foort, No. 2. B. onderwijzer met akte i. G. T. Clausing, te Woudenberg, No. 16; G. Prins, te Hierden, No. 84; en J.Jochems, te Benschop, No. 27. C. onderwijzer met akte j. G. Prins, te Hierden, No. 84; B. Hijlkema, te Amersfoort, No. 59; en P. J. M. Braams, te Amsterdam, No. 112. D. onderwijzer met akte j. J. Jochems, te Benschop, No. 27; P. de Gier, te Lopik, No. 53; en C. J. Polder mans, te Noordwelle, No. 14. E. onderwijzer met hoofdakte en akte j. J. J. van Beek, te Veenendaal, No. 26; A. Buisman, te Eist, No. 68; eu H. G. Verhaar, te Limmen, No. 28 der lijst. Meldden we in een vorig nummer, dat het Bestuur van het «Amersfoortscb Lees museum" nog een poging zou doen om naast hen die voor het volgend boekjaar weder zich als lid hebben doen inschrijven of zich als nieuwe leden hebben aangemeld, nog andere leden te werven, thans kunnen we mcei'.eelen, dat die poging is mislukt zoodat het ledental te gering is om in het zelfde gebouw althans te kunnen blijven. Ook door het vertrek van den concierge, naar Utrecht, moeten intijds maatregelen worden genomen. Donderdagavond half negen Algemeene ledenvergadering, waarop ook het voorstel tot ontbinding der vereeniging wordt ter sprake gebracht. De jongens van de school aan de Beek straat hebben Zaterdag wel genoten van hun tochtje naar de Hoofdstad en een heerlijken dag gehad. Reeds aan 't station hier wachtte hun een verrassingiemand, die onbekend wenscht te blijven, liet aan de coupé waarin zij hadden plaats genomen drie mandjes kersen brengen, die met groot gejuich ontvangen en met niet minder grooten ijver genuttigd werden. Een der knapen, die niet had kunnen meegaan omdat zijn kleeren zoo versleten waren, was door de onderwijzers nieuw in 't pak gestokenzelfs een boordje droeg hij en nooit gekende weelde voor dezen 13-jarige schoenen. In den beginne ging 't loopen wel wat moeilijk, maar 't wende toch vrij spoedig en onze «heer" kon geen spiegelruit voorbijkomen, en die zijn er heel wat in Amsterdam's winkelstraten, of hij moest zichzelveu nog eens weer bekijken. Artis en 't middageten, maar ook het Tolhuis, ja eigenlijk alles was even prettig. De onderwijzers hebben alle eer van hun mooi plannetje. De meisjes zijn om 't erbarmelijke weer heden niet gegaan. Bij het 5e regiment infanterie wordt thans weder een rijwielproef gehouden, nu door 26 wielrijders van de verschillende regimenten. Luitenant-kolonel H. F. D. Braams, Direc teur van de Rij en Hoefsmidschool, is gister van hier vertrokken om gedurende de cava- lerie-manoeuvres het bevel te voeren over het le regiment huzaren, zulks ter vervan ging van kolonel W. P. Boogaert, die wegens ziekte non-activiteit heeft gevraagd. De 1e luitenant jhr. H. A. van Reigersberg Versluys, van het 1e regiment huzaren, sedert 1 Augustus 1901 gedetacheerd bij de Rijschool te Weenen, is teruggekeerd ter aanvaarding zijner functiën als ordonnans- officier van H. M. de Koningin. Bij gunstig weder zal Van Aaken's kapel morgenavond te half acht op het terras van «Amicitia" het volgende programma ten ge- hoore brengen 1. „Unter der Friedeusflagge", marsch. NowowieBki. 2. Concert-Ouverture Kalliwoda. 3. „Mein Traurn", WalzerWaldteufel. 4. Fautaisie de l'opéra „L'ótoïle du Nord"Wieprecht. 6. Ouverture „Indra"Von Flotow. 6. „B^nédiciion dea poignards" de l'opéra „Les Huguenots" Meijerbeer. 7. Gavotte 8téfanieCzibulka. 8. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra „Le Trouvère"Verdi. Het tweede invitatie-concert, door den heer Wéry in den mooien en goedbeschutten tuin van «De Arend" Zaterdagavond aangeboden, was veel drukker bezocht dan het vorige. De muziek, onder directie van den heer Van Eysden, zette weer haar beste beentje voor. De heer Wéry zal het derde concert op een anderen dag der week doen geven; dan zal 't .nog wel voller loopen. By de gisteren ter Provinciale Griffie van Utrecht namens het Departement van Water staat, Handel in Nijverheid gehouden aan besteding voor het uitvoeren van straatver nieuwingen op de Rijks groote wegen der 1e klasse van Laren over Amersfoort naar Hoevelaken, van Amersfoort naar Renswoude, van Zeist naar Woudenberg, en van het landgoed Vollenhoven onder De Bilt naar Amersfoort, raming f 4000, werd ingeschreven als volgt: C. Krachten Jzn., te Utrecht, voor f3961; D. J. Boks, te Amersfoort, f3954; G. Wassing, aldaar, f3935; H. vau den Berg, aldaar, f3913, Th. W. Bonte, aldaar, f3911.90 en C. Ruitenberg, aldaar, f3895. De uitvoering is onder het gewone voor behoud den minsten inschrijver opgedragen. Door de politie hiei is aangehouden de 23-jarige H. P., die 24 Juni uit de Ryks- werkinrichting te Veenhuizen wist te ont snappen en thans daarheen is teruggeleid. Ten einde het mogelijk te maken, dat de reizigers zich met aen boofdconducteur in verbinding kunnen stellen, is door den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten bepaald, dat de locaaltreinen, die niet voorzien zijn van doorgaande remgeleiding, zullen moeten bestaan uit doorgaande rijtuigen, zoodanig ingericht, dat het mogelyk is, bij eventueele noodzakelijkheid van het eene rijtuig in het andere te komen. Slechts bij uitzondering zal hiervan mogen worden afgeweken en iD zoo danig geval zullen rijtuigen van andere con structie steeds achteraan den trein moeten loopen. Vergeet uw weldaden, dan hebt ge geen leed van ondankbaren. Een dameshoed is onlangs de onmiddel lijke oorzaak geweest, dat drie menschen om het leven kwameu. Zekere mevrouw Davis Thomas wandelde te Washington met baar man en haar broe der, toen zij in een modewinkel een hoed zag, die haar bijzonder beviel. Haar man wilde dien hoed voor haar koo- pen, maar toen zij hoorde dat hij f 43 kostte, vond zij dien prijs te hoog en wilde zij den f raaien hoed niet meer hebben en zij ver zette zich toen haar broeder er bij haar man op aandrong, dat hij hem tochmaar voor haar zou koopen. Toen zij thuis kwamen, kregen zy opnieuw twist daarover. Er vielen heftige woorden, totdat eindelijk de broeder, buiten zichzelven van drift, zijn zwager, zijn zuster en daarna zichzelven doodschoot. De wereld heeft iri den loop der eeuwen al heel wat verschillende huizen zien bouwen Van de paleizen van marmer en de dito van 20 en meer verdiepingen (de z. g. skyscra pers) in Amerika tot de eenvoudige houthak- Icershut zijn ze over de geheele wereld in bonte mengeling verspreid, en zóo vreemd kan men het zich niet voorstellen of men zal er wel een voorbeeld van vinden. Nu bijv. wordt weer uit Amerika meegedeeld, dat daar een huis van flesschen is gebouwd. Dit merkwaardig woonhuis dat aanhet vinding rijk brein van den mijnwerker Peck zijn be staan te danken heeft en sedert zijn vol tooiing een wereldvermaardheid zal krijgen, bevindt zich in het plaatsje Jonopah, een kersverach opgericht mijnwerkerskarap, in den Staat Nevada waar in het voorjaar 1902 nieuwe mijnen van fabelachtigen rijkdom ontdekt zijn, welke, naar bet zich laat aan zien, de beroemde Cornstock- en Bonauza- mijnen verre in de schaduw stellen. Te midden eener onherbergzame negory, waar boom noch struik uren in den omtrek te vinden zijn, kan men begrijpen, dat hout verbazend duur is; voor 1000 voet van bet allerslechtste soort moet 65 dollar worden neergelegd, terwijl voor éen M3 brandhout 22 dollar gerekend wordt. Peck, de held van het verhaal, kwam in Juli 1902 met zijn huis gezin te Jonopah aan en daar het er om dier tijd van bet jaar geruimen tijd achtereer niet regent, behielp men zich voorloopig ah de meeste nieuw aangekomenen doen, me een linnen tent. Al heel spoedig viel het Peel op, dat in het kamp, waar men grof gek verdient, een stevig glaasje bier werd ge dronken en de leege flesschen bij dozynei overal tusschen de tenten en gebouwen ver spreid lagen. Dit bracht hem op den inva.' deze «lyken" in zyn vrije uren, ..p Zon- ei feestdagen, bijeen te zamelen. Het duurd niet lang of hij had er tien duizend opeen gestapeld achter zyn tent liggen er. daar hi blijkens vooruitgeniaakte «wiskunstige" b( rekeningen ongeveer dat aantal nooaig ha om aan zijn plan uitvoering te geren, gin hij aan het werk. Van modder, water e kalk maakte hij de specie, die den versobi lenden rijen flesschen al heel spoedig h< aanzien van een flinken muur gaf. Deze wei den zoodanig op elkander gestapeld, dat d ziel naar buiten kwam te liggen. De binnei wanden werden ten slotte gepleisterd, zoods van de halzen niets te zien was. In het begi van October was het wonderlijk gebouw, df uit twee kamers bestaat, 20 voet lang, 1 voet breed en 8 voet hoog is, gereed. H< water dat voor het aanmaken der specie wei gebezigd, maakte de grootste kosten van dt glazen stulp uit, want in Jonopah kostte dei tijds éen emmer van dit voor mensch e dier onmisbaar vocht éen dollar. Ook met den goeden smaak is rekenin gehouden, daar de rechtervleugel geheel vo lichtgroene en de linkerzijde van donke:

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2