Stadsnieuws. door de aanschaffing van eon nachtspiegel liet leeraarsprivaat tevens voor urinoir werd dienstjaar gemaakt. De l'aecaliënsunk, vooral in liet warme jaargetijde in den corridor van het Hoofd gebouw heerschende en waarover nu welhaast gedurende '25 jaren te vergeefs geklaagd moest worden, is evenwel door boven om schreven wijziging in hut gebruik der be staande privaten in geenen deele verminderd, De verzameling leermiddelen en do school- biliotheek werden aangevuld met hot nood zakelijke waartoe de aanvraag zich had bepaald. l)e Commissie van Toezicht onderging geen verandering. Bij Raadsbesluit van 18 November 1902 werd, in overeenstemming met het advies van den Minister van BinneolandschaZaken, besloten in zake de reorganisatie der Hoogere Burgerschool een afwachtende houding aan te nemen. Den Minister werd mededeeling gedaan van maatregelen tot verbotcring der school genomen ten opzichte o.a. va» salarieering der leeraren en uitbreiding van lokaliteit. De uitgaven voor Middelbaar onderwijs bedroegen f39 841.23®, het Rijks-subsidie f15000, bet geheven schoolgeld voor de Hoogere Burgerschool f 17 029 en voor de Burger-Avondschool f 123. De jaarlijksche cursus der Burger-Avond- school vangt aan 1 October en eindigt met Paschen. Het aantal leerlingen voor volledig onder wijs bedroegin klasse I 51 in klasse II 34 in klasse 111 (voortgezet teekenonder wijs) 11 totaal 90. Vrijstelling van do betalïQg van het school geld, ad f2, werd verleend aan 24 leerlingen. Voor het toelatings-examen bij den aanvang van den loopenden cursus hebben zich aan gemeld 52 candidate» voor de 1 klasse, waarvan 41 zijn toegelaten en 11 moesten worden afgewezen wegens onvoldoende kennis. Zonder examen zijn toegelaten 10 leerlingen tot de le I tot de II en 1 tot de IIIo klasse. Aan het overgangs-exaraen namen deel alle 48 leerlingen der lejclasse, van welke 29 werden bevorderd en 7 niet- bevorderd, en 12 iler tweede klasse, van welke 4 zijn bevorderd en 2 niet-bevorderd, terwyl 6 de school verlieten. Naar dun leeftijd telde de le klasse 4 beneden 12 jaar, 26 van 12 tot 14 jaar, 19 van 14 tot 16 jaar en 2 van 16 tot 18jaar; de 2e klasse 9 van 12 tot 14 jaar, 21 van 14 tot 16 jaar en 4 van 16 tot 18 jaar; en de derde klasse 1 van 12 tot 14 jaar, 3 van 14 tot 16 jaar, 4 van 16 tot 18 jaar en 3 boven 18 jaar. Naar het beroep waren de leerlingen, die er reeds een gekozen hebben, verdeeld als volgt: Timmerlieden 41, Smeden 21, Koperslagers 1, Ververs 8, Bouwkundigen 2, aanstaande Onderwijzers 1, Kantoorbedienden 2, Bakker 1, Slager 1 en 1 Behanger. Het beroep van de ouders der leerlingen, die nog geen beroep gekozen hebben, was: Ambachtslieden 5, Winkeliers 1 en Ambte naren 11. Do regeling van 26 September 1901 be tredende de voorloopige organisatie der Bur ger Avondschool bleef voor den loopenden cursus bestendigdterwyl tengevolge van het toenemen van bet aantal leerlingen, dat 96 bedraagt, tegen 74 in den vorigen cur sus, bij Raadsbesluit werd bepaald, dat be nevens de Ie klasse, thans ook de lie klasse in twee afdeelingen gesplitst zal zijn. Ken definitieve regeling der Burger Avondschool vormt nog steeds een punt van overweging. In het onderwijzend personeel kwamen de volgende mutatiëo: de heer P. Doorn had, wegens drukke werkzaamheden, verzocht niet i.i aanmerking te komen voor een nieuwe benoeming als tijdelijk leeroar in het Recht lijnig teekenen; de heer W. vanSchaïk werd niet herbenoemd als assistent-leeraar in Recht lijnig teekenende heer C. van Ouwerkerk. leeraar aan de Ambachtsschool, werd be noemd als tijdelijk leeraar voor alle lessen in het Rechtlijnig teekenende heer A. Veen, assistent-leeraar in Handteekenen, verkreeg ais zoodanig eervol ontslag en werd benoemd tot tijdelijk leeraar in de Nederlandscbe taal en Rekenkunde^ ter vervanging van den heer S. de Vries, die wegens vermeerderde werk zaamheden aan de Hoogere Burgerschool van deze lessen ontheven werd en slechts behield die in Geschiedenis en Aardrijks kunde; de heer H. Mooien Jr., leeraar aan de Ambachtsschool, werd benoemd tot assis tent-leeraar in Handteekenen. Op de gebruikelijke wijze zijn aan het einde vun den cursus 1901/1902 weer prij zen, beschikbaar gestel I door bet schoolkinds der loge «Jacob van Campen", aan enkele leerlingen <ler le en He klasse uitgereikt. De verkiezing, van twee leden van bet Pro vinciaal college van toezicht op het beheer der goederen en fondsen van de Ned. Her vormde k»-rk in Utrecht, ter voorziening in de vacaturen ontstaan door het overlijden van mi'. S. J. van Geuns en ihr.J. C. Strickt van Linschoten, zal plaats hebben op 18 Juli door afgevaardigden van kerkvoogden en no tabelen uit de verschillen kerkelijke gemeen- ten dezer provincie. In de vergadering van den Raad dezer Gemeente, welke zal worden gehouden op Dinsdag 14 Juli des middags half twee, zullen aan de orde worden gesteld de volgende Punten van behandeling: 1. Vaststelling van Staten van oninbare posten (Inkomstenbelasting) dienst 1900,1901 en 1902. 2. Voorstel betreffende overname van het Rijksriool, gelegen in den Leusder weg en den Arnhemschen weg. 3. Benoeming van vier onderwijzers eu éen onderwijzeres aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Puutenburgerlaan. 4. Benoeming van leeraren in Wiskunde, Natuurlijke historie, Geschiedenis en Aard rijkskunde, Hoogduitsche taal, Fransche taal, Handteekenen (H. B. S. en B. A. S.). Engelsche taal, en Staatswetenschappen aan de Hoogere Burgerschool. Aanbeveling ter benoeming in de Raads vergadering van Dinsdag 14 Juli van leera ren aan de Hoogere Burgerschool te Amers foort: Wiskunde G. W. ten Dam, te Amers foort, J. A. Vreeswijk, te Utrecht; Natuur lijke historie H. VV. M. Roelants te 's-Gra- venhage; Geschiedenis en Aardrijkskunde S. de Vries te Amersfoort, K. J. Pen te Leiden en H. Korst te 's-GravenhageHoogduitse!) mej. H. G. van Kijk vau Vuorthuizen te Am sterdam, Z. J. van den Bout te Zierikzee, en G. de Boer te Aalsmeer; Fransch J. C. A. Havinga te Amersfoort, R. Borggreve te Am sterdam en C. Roovers te GorinchemHand teekenen (tevens aan de Burger Avondschool) A. P. II. J. van Weezei Errons te Breda, J. H. Ocbtman te Zierikzee en R. W. P.Jde Vries te Utrecht; Engelsch (buitengewoon leeraar) Chr. Kok te Amersfoort en W. Timmermans te UtrechtStaatswetenschappen jhr. mr. dr. E. A. van Beresleijn te Amersfoort en mr. dr. A. Stuurman te Alkmaar. UiialaK der overgBngs-exameiiM aan bet Gym aaaiu m Bevorderd van klasse I tot klasse II onvoorwaarde lijk A. A. M. C. Bolk; Tb. H. G. Bremer; W.Ë.J. Bulk J. Donner; G. P. Giskes G, J. W, Neeb NieuweuhuizeuA. RinkelJ. A. Koesoling Tb. J. H, StoenbeekL. B. N. van der Veer eu K. C. van Vloten; voorwaardelijk J. J. Fijn van draad; niet-bevorderd 4. van klasse II tol klasse 111 onvoorwaardelijk B. D. Cordcniann; L. J. Ëveleens; E. Janssen; B. ter Haar Romiiuy VV. J. H. Hora SiccumuR. D. Si monsF. VV. Smits; H. J. Verb Wilieus; voorwaardelijk H. VV. van uiet-bevorderd 4. van klasse III tot klasse IV onvoorwaardelijk J. A, R. Frederikse; A. M. Gansbeokvoorwaardelijk D. H. Rector; niet-bevorderd 1. in kloste IV tot klasse V onvoorwaardelijk R. H. BertelsP. J. ran Buureu P. do GraaffB. GyzelH. van den Nieuwenhuisen C. G. van Riel van Ro8sumC. Spijkerboer; H. L. Taeis Amerongeu P. J. L, van Voorst VaderP. W. A. Smit voorwaardelijk J. M. G. Nu mansniet- bevorderd 8. van klasse V tot klasBe VI onvoorwaardelijk A. Th. NeebVV. J. de VrijJ. Spijkerboor eu de toehoorder L. J. Jellesma (voor Griekscb)niet-be vorderd 1. De uilslag der overgangB-examens aan de Hoogere Burgerschool alhier, welke 10 deier geëindigd zijn, is de volgende. Van kl. I tot II werden bevorderd :Cb. N. Dieters, Alctttt C. van Os, VV. G. Lobman, H. J. Vermeij, Stnvormau, Christina Geyl, F. C. T. Scbuver, M. van Esveld, Clara Scbuver, N. B. de Groot, i. B. Kissiuk, J. Pb.Swaving, Anna C. M. Mulder de Graaf, J. C. A. van de Bogert, F. VV. Rutgers, van Huselen, Helena C. Basten, J. L. Raub, R. P. F. de Beaufort, A. Spiekermaau, E. van Gelder, E. C. M. Tjassens Keiser, P. M, Geraerds Tbesingh, Caroline J. Meuring, F. A. M. Ruijs, A. van der Goes, Anna Prillevitz, P. Jongejau, Ada Blom. J. Bersmu, Wilhelmina Schwemmer, Cornelia W. Hejj- brouk, L. J. Sesseler, A. Meijer, Alide M. C. Storm in Leeuwen, F. O. L. Marin. Van de 41 leerlingen der eerste klasse werden 5 niet bevorderd. Van kl. II tot III werden bevorderd: D. Pasman, J. VV. G. van Andel, J. W. Best, J. W. Beernink, J. VV. Hartgerink. Anna Kuneman, Johanna Collard, Maria Souman, A. Rinsma, C. J. J. van Goor, Anette Staverman, G. de Vries, Martha de Vries, E. Peper, II. Veenendaal, Margaretha van Slooten, Agatba Scbuver, H. van Eeden, J. I» Rebel, Jaooba van Veen, Alette J. Kroeze, Aleida M. H. Planteuga, J. VV. van den Berg, E. B. Willemstyi). Chr. Maria Vos, Wilhelmina Dorrestein, Th. L. Detorts, F. H. Wes terling, E. P. Boode, Hendriks Kroou, C. M. van der Plank, A. C. H. Reijnders, M. Th. J. van WeBsum, J. Tjassens Keiser, C. J. B. Bosch, D. H. Dull, J. Ch. GodzoD, J. B. Bloemendoal, J. W. van Houtum, G. Greidanua, G. Ch. N. Roodbuyzen de Vries, D. P. M, Graswinckel, J. A. Tb. Koning, G. F. D. de Bruijn, J. Ch. A. Kroeze, Betey Greve, C. Adinda Pijpers, W. F. Burlage, L. G. Ponne, G. Schaap, A. de Neve en F. G. A. Veeuhuizeo. Herexamen werd opgelegd aan Antoinette van den Bogcrt, D. C. Prins, J. F. Everts, J. Th. Stroeve en ltosa Süaholz, terwijl 12 van de 67 leerlingen der tweede klasse niet werden bevorderd. Van kl. Ill tot IV werdeu bevorderdD. B. Streef kerk, P. E. Staverman, F. J. Hoijligere, Geertje da Groot, W. H. A. van Os, Daniella C. Steinbuch, W. Verdonk, L. Thole, Suze van Nulok, 8. van Ram»- horst, E. van Eerden, J. P. Treub, Joannette G. J. v. Stejjn, Johanna M. van Goor, J. F. P. Holtrop, H. J. Beisiegel, Jeannette van Veen, AdrianaJ. v. Haren- carapel, A. Roland Holst, J. H. Schroder, W. Rebel. W. F. C. Hardeman. H. Adam, Nina de Vries, D. Boodt, Jeannette Geyl, H. Kindermann, J. Meulen- bolt, F. C. H. Tuets v. Amerougen, Gerardiue Buijs, Synco Versluys, J. H. G&lcber, J. M, v. d. Veen, D. N. Zylstro, M. A. J. Hoogewerff, A. G. Deterts, A E. v. d. Tol, J. Pb. Korthals Alles, P. Post, F. v. d. Eist, H. Riedel, C. van Leunep, Charlotte Heybroek, F, G. A. Vccnhuizen, E. Heubroek, J. J. de Stop- rlaar, C. Sevenhuijsen, A. J. M. Vis, Sara Blom, K. Ch. Greven, Adriana C. P. v. d. Ban, P. L. Storm van Leeuwen en C. F. Utzman. HorexBtueu word opgelegd aan A, Heemskerck, M. Willemstyn, Cath. M. S. Reuk, C. J. van Burken, Geertruy J. v. d. Horst Bruijn en E. G. Drentb, terwyl 15 van de 75 leerlingen der dorde klasse niet werden bevorderd. De twee toehoorderessen Petronella Mezger en Sophie Schwemmer werdeu beiden bevorderd. Vun kl. IV tot V werden bevorderd: E. G. van Bisseliok, H. P. Werumens Buning, C. J. Neiszen, Albert H. Schimmel, G. H. Dorrestein, H. Riedel, W. J. Unger, Anton Schimmel, G. R. Herwig, F. Dormoar, Alb. Schimmel Dz., H. W. Coenen, Joha. van Helsdingen, P. J. Boogacrdt, Anna J. Wester ling, W. F. H. Bisohofi vau Heemskerck, A. C. T. van Kuyk, Joha. C. Mattbyseu, J. H. Hartog, D.L. Hoes, M. H. vaa Eok, A. W. van Lennep, Elisabeth WieriDga, J. Ente, H. Collard, W. H. vau Helsdin gen, G. J. Mulder, Aletta E. van Laaren, H.G. Boks, W. Piepers, H. Jolles, D. H. v. d. BoBcb, H. P. Tit- siugb, R. van Lutterveld, A. Schut en V. A. Ben- tinck. Herexamen werd opgelegd aan A. A. de Haas en Otto van Rees. J Niet bevorderd werden 19 van de 69 leerlingen der IVe klasse. De toeboorderessen Gesina Baars, Wilha. Drentb en Petronella Mezger werden bevorderd. Van de 276 leerlingen eu toehoorders der sohool zyn dus 51 niet bevorderd, terwyl herexamen moet worden afgelegd door 13 leerlingen en nog 88 leer lingen deelnemen aan het eindexamen. De herexamens zullen worden afgenomen op Za terdag 6 en Maandag 7 September. De lessen vau den nieuwen cursus beginnen Dius- dag 8 September, des ochtends te half negen. Blijkens bericht in «De Noordhollander" is 6 Juli te Broek-in-Waterland aangebracht een in de Zuiderzee opgepikte flesch, welke 24 Juni door 9 leerlingen der Hoogere Bur gerschool hier op hun tochtje naar Marken plechtig werd overboord geworpen. De heer H. M. Roelofsz is gister aan de Rijks-universiteit te Leiden bevorderd tot doctor in de Rechtswetenschap na verdedi ging van stelllingen. De heer E. J. van der Noordaa is aan de Rijks-universiteit te Utrecht bevorderd tot semi-arts. Kapitein L. J. L. Schas, van het regiment grenadiers en jagers, heeft pensioen aange vraagd. Bij de eind-examens der Hoogere Land en Boschbouwschool te Wageningen zijn ge slaagd: voor de Nederlandsche afdeeling de heer 6. Meijer en voor de Indische afdeeling de heer A. van Gelder. Een profeet is in eigen land niet steeds zóo geëerd als hem wel toekomt. Daarom moge hier volgen hetgeen de heer W. Voll- mar, te Utrecht, schrijft over hetgeen de kapel van het 5e regiment infanterie, onder leiding van den heer Van Aaken, ten gehoore bracht op het concert van «Euterpe". Hij schrijft dan: „Het was voor dit gezelschap een der mooiste avon den die ik nog by woonde. Ook het weer, dat ons tot eeD uitstel bad gedrongen den zesden van deze maand, was ons nu genadig, en zelfs werd het later in den avond volkomen stil, zoodat ten slotte ook de boomen hun beweging staakten en in zwijgende bewondering mee luistorden met de vele mensche- lyke medeschepselen die aan hun voet waren byeen gestroomd. Ook in dat opzicht had „Euterpe" succes het was zeer vol in den tuin van Tivoli. En terecht, want al waren de zangnummers zeker hoofdzaak, toch heeft ook het stafmuziekkorps van het 5de regiment infanterie uit Amersfoort, onder de meesleepende leiding van Van Aaken, aan den avond niet alleen een feestelijk, maar ook een ge distingeerd muzikaal cachet gegeven. Het is blijk baar een orkest dat uit ongewoon goede krachten is samengesteld, die ook blijkbaar wel onder 's leiders vasten tucht staan, zoodat zelfs zaken als Wagner's „Brautchor" in deze bezetting nog een goed figuur maken, een opus, dat zelfs reeds in de oorspronke lijke zetting voor zang een (herhaaldelijk blijkend) struikelblok is en er hier nu niet gemakkelijker op werd." In de Donderdagavond gehouden ledenver gadering van het «Amersfoortseh Lees museum" is gebleken dat van de 65 leden, waarmee de nuttige instelling werd opgericht, slechts 30 zijn overgeblevenhet meerendeel vertrok, slechts zeer enkelen bedankten. In ieder geval blijven de leeszalen tot 31 December geopend, zij het ook alleen bij dag licht, omdat het Bestuur niet wil komen tot een nadeelig saldo en zich niet verplicht wil zien, van de leden een extra-bijdrage te vragen. Zeer genereus werd intusschen door enkele leden aangeboden, het tekort te helpen dekken. Maatregelen zullen worden beraamd om de leeszalen op de gewone uren open te stellen ook na net vertrek van den concierge Den Tieter. Het huis wordt niet ingehuurd omdat het voor zulk een klein aantal leden te kostbaar is f 315 huur en f25 belasting) doch pogingen zullen worden gedaan om elders een billijker en toch goed liggend lokaal te vinden. Een voorstel tot ontbinding is dan ook niet Eergisteravond vergaderde in den foyer van «Amicitia". de Fryske forienige «Amers foort". Van de 45 leden waren er 30 opge komen. Te behandelen was de eerste «Winter- jeunenocht" en vervolgens bet uitnoodigen van werkende leden voor het aanstaand win terseizoen, waarvoor 7 dames en 9 hoeren zich aanboden. Hierna volgde een gezellig onder onsje, waarbij eenige stukjes werden voorgedragen eu «Fryske lieten" werden gezongen, terwijl het «Frysk Folksliet" de bijeenkomst besloot. Door de Bestuurderen van «Volksbond'' en «Kruisverbond" werden voor eenigen tyd aan geneesheeren te Amersfoort en omstre ken circulaires verzonden, waarin hun advies gevraagd werd omtrent het gebruik van al coholhoudende dranken bij kinderen, ook van bier en wijn. In een gecombineerde vergadering ten huize van den Voorzitter van het «Kruis verbond" den heer Th. J. H. Bianchi, waar bij zich ook gevoegd had het Bestuur der «Christelijk Nation. Geh. Onth. Ver." kwamen die adviezen alle ter tafel. Besloten werd om voor rekeniog der drie voreenigingen die adviezen te laten drukken, onder den titel: 'Wat onze dokters zeggen", om ze daarna bij duizendtallen te verspreiden aan de hui zen der inwoners van Amersfoort en omstre ken. Wij moeten hulde brengen aan het geza menlijk optreden dezer 3 vereenigingen hier ter plaatse. Dat zij succes moge hebben en de boekjes door en in ieder huisgezin aan dachtig gelezen worden is onze welgemeende wensen, want niets is beter voor de toekomst dan het kind te vrijwaren voor de ongeluk kige gevolgen van den alcohol. De hedenmiddag gehouden ledenvergadering van de vereeniging „Industrie- en Huishoudschool" strekte voornamelijk om van de leden machtiging to vragen tot het aangaan der hypothecaire geld- leening groot f39 000 met de Gemeeute. Dank werd gebracht aan hen die in den Raad er vóór stemden. De machtiging werd mot algemeene Btemmen verleend. Op het adres der 27 aan Provinciale Staten, om het Raadsbesluit te vernietigen en geen provinciaal subsidie toe te staan, is een tegen-adres gezonden, waarin o. a. wordt verzocht deze zaak not? in de zomervergadering af te doen opdat ook Ryks-sub- sidie kan worden toegestaan en men half Augustus kan overgaan tot aanbesteding van het gebouw waarvan het project is gemaakt door den heer P. Doorn, die zich echter niet belast met de uitvoering. Prof. Kenninck bracht nog een woord van dank aan het Bestuur dat zóo onvermoeid ijvert voor de inrichting welke zal blijken aau een zóo ernstig ge voelde behoefte te zullen voldoen. Spr. hield er zich van overtuigd, dat de schimpscheuten, welke men nu voor de oprichters over heeft, welhaast zullen verkeeren in lof. In het volgend nummer een meeruitgebreid ver slag. Kapitein A. S. de Jongh, van het 7e re giment infanterie als leerling van de Hoogere Krijgsschool gedetacheerd bij het le regiment veld-artillerie hier, wordt na ommekomst van die detacheering overgeplaatst van Hoorn naar Amsterdam. Bij het waterscheppen uit den Zuidsingel viel gistermiddag een vrouwtje voorover in de gracht en dreef naar hét midden. Twee schilders, werkzaam aan het loge ment «De Toevlucht" aan de Muurhuizen, bemerkten het gevaar waarin de vrouw ver keerde en mochten door het toesteken van een ladder er in slagen, baar op 't drooge te helpen, zoodat zij met den schrik vrij kwam. De Rechtbank te Utrecht eischte 6 maan den gevangenisstraf tegen J. van den S. en R. V., uit Scherpenzeel, die na de markt te Amersfoort ruzie kregen om een paar klompen met den oom van S. en dezen met die klompen deerlijk hebben mishandeld. De bouw der openbare Lagere school aan de Vuursche is door B. en W. van Baarn gegund aan J. Brom, te Zeist, voor f 4425 het levereu der schoolmeubelen aan B. Klaar water, te Baarn, voor f718. Toeristen, gaat de schoone perken van den bloemenwedstrijd te Baarn eens zien. Men wil weten dat het opgestuwde zee water uit de Gooische MeeBt en de Eemnesser- polders rond 1600 voer hooi heeft weege slagen. Zooveel hooi drijft thans in zee, dat Don derdag de haven van Spakenburg nauwelijks binnen te loopen was. Voor de electrische centrale te Soest is opgedragen de levering der draadleiding met lampen, enz. aan de firma Wolf, te Maarsen, voor f23000; die der motoren aan de firma Louis Smulders, te Utrecht, voor f13 200; die vau de gebouwen met machinstenwoning, enz. aan N. Swager, te Soest, voor f15 700. Het voor-detachement van het korps ge nietroepen betrekt aanstaanden Maandag ochtend de Legerplaats bij Zeist. Het korps kampeert daar dit jaar van 5 Augustus tot 19 September. Helaas, de menschen vertellen elkander meestal te weinig waarheden vóór het hu welijk en te veel onwaarheden na het hu welijk. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit bet bestuur op MAAN DAG den 13 Juli aanstaande, 's namiddags vier uur, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebben den zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERM. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2