Dinsdag 21 EK Juli 1903. PHOENIX - BROUWERIJ. No. 5374. 52e Jaargang. Reisexemplaren. Feuilleton. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Export naar Oost- en West-Indië. AUERSFOORTSCÏÏE COURANT. IIITAAVP. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi.niTRS'A n iranco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel moer 10 cent. Legale-, u oflicieële- eo onteigeningsadvertentiën pel- regel 45 cent. ReolamoH 4—5 regels^ 1.25; elke regel iniTraiiirnT O. rittma A- tl- VAW bLtur meer ƒ0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden In rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. te Bij advertentie» va» buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Telephoon 19. Aan onze abonné's, die tijdelijk elders, hetzij binnen- of buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de Courant eiken verschijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen zich op de zelfde wijze, geregelde toezending van de s Amersfoortsche Courant'' verzekeren. Aan de abonné's in* de stad verzoeken wij beleefd, ons van hun afwezigheid voor eeni- gen tijd steeds bericht te zenden. In de laatste dagen toch komt het herhaaldelijk voor, dat of de brievenbus verstopt óf het hekje van den voortuin afgesloten is, zoodat de looper niet weet, waar met het exemplaar to blijven. Leo XIII f. Na een sterfbed, hetwelk herinnert aan dat vul Benedictus XIV, is Joachim Pecci, den 2 Maart te Carpineto geboren en sedert 20 Februari 1878 Opperpriester der Roomsch Katholieke kerk, gistermiddag even na 4 uur te Rome zacht en kalm ontslapen. Den 4 Juli hield 's Pausen lijfarts dr. Lap- poui het eerste consult met dr. Mazonni in deze ziekte, welke de laatste zou zijn van den agrqsaard met de zwakke stem doch den sterken geest". Amersfoort in 1902. x. In de samenstelling der Kamer van Koop handel en Fabrieken had geen verandering Slaats. De aftredende leden, de heeren j. er. Kleber, J. Sinnige en H. van Haselen, werden allen herkozen, en nadat hun ge loofsbrieven in de maand December waren onderzocht, werd opnieuw tot hun toelating besloten. Voor het jaar 1903 werden tot Voorzitter en plaatsvervangend Voorzitter herkozen de heeren J. Ger. Kleber en H. C. van Dam. De Kamer hield 7 openbare vergaderingen. Het aantal ingekomen stukken bedroeg 61. Behalve de huishoudelijke werkzaamheden werden de volgende onderwerpen behandeld en besluiten genomen Naar aanleiding van een verzoek van han LISKA. 17). Toen Liska gevallen was en hij haar te hulp was gerend, was een hoogat zonderlinge scène tusschon hen afgespeeld. Liska was betrekkelijk spoedig weer bijgekomen; een paar hospitaalsoldaten, die mot den troep waren uitgerukt, hadden haar verbonden en Marshall had vau eeu boor in de nabijheid een wa gen weten te krijgen. Geen van beiden had éen woord gesproken. Marshall had gezwegen omdat hij nu eenmaal niet tegen zyn overtuiging iu kou spreken en niet er vau hield, holle woorden en gelegeuheidsphrasea te ge- bruikon. Had by zijn zin geduau, dan zou hy heb ben gezegd „Je hebt je verdiend loon. Waarom was je ook zoo koppig en sprong je? Ik raadde het je toch zóo ernttug af." Het lag hem op de tong dit alles te zeggen, dooh nog te rechter tyd hield hy het terug. Ook Liska had gceD syllabe gezegd, hem zelfs niet de hand gereikt toen hij haar iu den wagen had geholpen. Was zjj boos op hem, dat by haar niet had belet den sprong te doen, of schaamde zy zich 's Middags had Marshall, die er nu toch spyt vau had geen enkel woord van deelueming to bobben gezegd, zyu oppasser gezonden om naar haar te in- tormeeren. De oppasser was teruggekomen mot de bloemen in de hand on met hel bericht, dat de juffrouw had laten weten, dat de luitenant zich niet bezorgd over haar behoefdo te diaken en dat ze spoedig beter zou zjjn. De bloemen moest hij maar mee torugnemon omdat de juffrouw hoofdpijn had en zy dan de bloe men toch niet in haar kamer kon zetten. De bouquet werd iu den kachel geworpen en Marshall liet niet weer hooren. omdat by niet ander maal zóo wenschto afgepoeierd te worden. Edith had haar pink er wel voor willen geven, iets delaren om pogingen in het werk le stellen om Amersfoort aan te wijzen als losplaats van goederen ingevoerd met spoortreinen, richtte de Kamer zich in de eerste plaats tot de handelaren zelf om opgaven zoo mo gelijk van het aantal en do soort der inge voerde handelsartikelen, waaruit het belang voor Amersfoort mocht blijken; vervolgens verzocht zy den Inspecteur der Directe be lastingen, Invoerrechten en Accynsen om medewerking en voorlichting, eti wendde zij zich eitidelyk lot de Directie der Hol- landsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, met verzoek om een gedeelte van een loods daarover te willen bestemmen, alsmede een kantoortje beschikbaar te stellen voor den aldaar gestationneerden ambtenaar, met de uitvoering belast. Na eenigen tyd ontving zij van de Directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij de mededeeling, dat het goederen vervoer uit het buitenland over hare lijnen van zóo geringe beteekenis is, dat zy geen aanleiding vindt tot het doen van stappen by de Regeering om Amersfoort als losplaats van zoodanige goederen aan te wijzen. Door de afdeeling Amersfoort van het BÜtrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" werd een verzoek gericht tot den Gemeenteraad van Amersfoort om weder een wekelyksche Veemarkt in te voeren, waarvan zy het welslagen meende te mogen doen afhangen van de vaststelling dier markt op Dinsdag. De Kamer gaf op desbetreffend verzoek advies, waarvan de meerderheid zich met de vaststelling vereenigde en de minderheid voorstelde, de markt op Vrijdag te doen houden. Deze markt die bij Raadsbesluit van den 25 Februari 1902 op Dinsdag werd vastge steld (voor liet eerst te houden op Dinsdag naders van dit „hoogst interessant" geval te vernemen, doch op al haar vorschen en vragen, had ze slechts tot antwoord gekregeu: „Juffrouw Montserrath wilde springen en is toen gevallen". Toen had ze maar niet verder getracht, or iets meer van te weten te komau. „Tennist u nooit, tnyuheer Von Marshall?" vroeg ze, du een lange pauze; zy zat nu eindelijk eens naast hem en bad zoo gehoopt, eens recht gezellig met hem te babbelen, en nu bleef hy muarzwygeu en dus moest zy 't gesprek wel beginnen. Marshall's gedachten waren by Liska, zóo zelfs, dat by terugvroeg: „Pardon, u vroeg?" Heel geoslryk bad haar vraag haar óok niet toe geschenen; 't leek te zeer op het beroemd')„Houdt u van kaas?" en toen zij die wilde repoteeron, werd zo vorlegen. „Ik zeide, ik wilde u vragen" stotterde zij „och 't was nieis vau beteekenis." Hy kreeg eeu tikje medelijden met haar. „Kom, wees wat vriendelijker tegen haar" dacht Marshall „doe baar voor dezen óeuon avond geen verdriet; zo is vroolijk, jong, mooi, zelfs boel mooi ou heeft prachtige oogen, byna de oogen van Liska, heel anders dan Claire". Claire, die Klein als tafelheer had, zat togeuover hem en scheen zich goed te amuseeren, praatte druk eu lachte voel. „Aanstellerij" dacht Marshall „zo lacht wel, maar ik wed dal zo zelf niet weet waar over. De oogen zij n de spiegels der ziel ou haar oogeu lachen uiot uieo; maar toch is zomooi. Als iemand me gezegd zou hebben dat iu dit nest, mol zijn tienduizend inwoners, zooveel mooio meisjes waren te vinden, dan had ik hciu uitgelachen." „Mijnbeer Marshall zoudl u zoo vriendelijk willen wezen, myu huissleutel over te neuion" vroeg Edith, die hom ua lang zinneu op deze wyze onttrok aan zyn overpeiuzingeu. „Pardon, juffrouwwerkelijk, ik heb er niet aan gedacht; myu gedachten waren met boel iets anders bezig." „En met wat, als ik vragen mag?" Hy laolite vergenoegd. „En waarom niet, jttfftouw? Wy arino luitenants, ziju echter zóo aubulioruu wezens, dat onzo gedachten uiet voel om 'l lyf hebben. Ik overlegde juist of u rooden wijn dan wel Rjjnwjju 25 Maart 1902) word in hot najaar op ver zoek van don oBoerenbond", te Leusden, en anderen weder by nader Raadsbesluit van den 23 September 1902 gewijzigd te houden op Woensdag, waartoe ook wener de Kamor om advies was gevraagd, hetwelk door haar werd gegeven. Aan dit laatste Raadsbesluit heeft de hooge Gewestelijke regeering hare goedkeuring onthouden, zoodat de veemarkt sedert 1 Januari 1903 weder op Dinsdag wordt ge houden. Door Z. Exc. don Minister van Waterstaat, Handel tin Nijverheid werd het gevoelen der Kamer gevraagd ovor een verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken to Amsterdam en eeu van de Kamer van Arbeid aldaar, aan Z. Exc. gedaan, om wat hut be talen en protesteeren van wissels betreft, behalve de Christelijke feestdagen, den Nieuw jaarsdag, en den verjaardag van den Regee renden Vorst, of de Vorstin, ook de Beurs- vacantiedagen met den Zondaggelyk testellen. De Kamer besloot, aan het verst strekkend adres hare adhaesie te verleenen, mits, wat de Beuisvacuntiedagen betreft, die zooveel mogelijk op vaste tijdstippen vallen en ieder jaar tydig worden bekend gemaakt. In zake een verzoek van het Hoofdbestuur der «Vereeniging tot bevordering van Fa- brieks- en Handwerknijverheid in Nederland", gevestigd te 's Gravenhnge, tot oprichting van een Bureau voor technische adviezen, ver leende de Kamer haar zedoiyken steun hieraan. Voor het internationaal Postcongrcs, te houden te Rome, verzocht de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid zyn aandacht te vestigen op een zevental ponten waardoor die Kamer meende, dat handelsbelangen zouden worden gebaat. De Kamer besloot alléén te steunen de driukt. Ik heb namelyk opgemerkt dat, by oeu kleiu beetje oefening, men volstaan kan met zyn tafeldame aan te zieu en dnu uiet de hartvorhoffemte vraag behoeft te doen of ze rood dan wol wit drinkt," „U ia onuitstaanbaar" antwoordde zo gopiquoord. „Dan zal ik dubbel myu best doen, iuo weder met u te verzoenen", doelt toen hy do daad by 't woord wilde voegen, moest hy eerst Clairo antwoord govon en bemerkte daarna, dat Edith in vreeslijk druk gesprek was goraakt met Knobelsdorff, die naast Anita von Oltzon zat. Niets tor wereld was voor Kuobeladorff meer ver schrikkelijk dan tafolhoer te zijn; dat hy zijn dame moest bezighouden, vond hy altijd verschrikkelijk. Vooral Anita mocht zich verheugen in zijn aller grootste antipathie; hij kon haar, zooals hy meer malen roods had verklaard, met den besten wil niet luchten of ziou. Zij was hein goen dame geuoeg, noch iu liuar klccdiug, noch in haar discours en vooral h tar hard pralen en luid lachen deden hem telkens kinpetjosvel krijgen. Zij was een harts- toch lelijk dochter Nimrods, ging steeds mot huur vader ter jacht ou sneod allerlei jagorlutyu op a*u Knobelsdorff, wion alle jacht eu moord juist cou gruwel was. Zoo Juist had zij hom In alle klourun en geuren verteld, hoe zij eeu doebletopreobokkon had afgevuurd. l>o eerste pauze, die zij iu haar vorhaal maakte om óok iets to eten, had Knobelsdorff benut om iots aan Edith to vragen en zóo te ontkomen aan het slot van hot jachtverhaal en hij zorgde or wel Voor, dat hot gesprek niet stokto. Du klolne Edith was hem zoo sympathiek als oonige jongedame, die in do stilto dos harten trouwplannen kan kneuteren, hom wezen kon, Zy kleedde zioh uitstekend, en verstond do kunst, op straat te grouteu, wat maar zoo heel weinig dames kennen. Editli, die zich door Marshall gononchalieord achtte, was Knobols- dorll heel dankbaar, dat hij ziel) over haar oulfermdo en deed van haar kant al haar host om met de haar aaiigehoroii geestigheid ou lieftulllgheid bot gesprok prettig te doen zijn. Mevrouw Vou Gaffront had zóo haar plaats geko zen, dat zij aan het hoofd dor tafel zat tusschon Klein en Marshall en beidon ongestoord kon gade slaan en mot elkaar vergelijken'; telkonz moor woog- volgende punten1° het uniformtariof, zoo voor het binnen- als het buitenland, subsidair mot de Koloniën2° invoering van een b«v- taald-anlwoord voor brieven; 3° verlaging van liet port voor zware brievon naar het buitenland4° verhooging van hot maximum- gewicht voor postpakketten. Naar aanleiding van in het jaar 1901 aan Z. Exc. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid gedane verzoeken om tegemoet te komen aan bezwaren die by het gebruik der telephoon werden ondervonden, voorna melijk in den dienst tusschon 12 en 4 's mid dags, heeft de Minister overwogen of hot gewenscht en uitvoerbaar is om net dubbel tarief af te schaffen, of wol tot oen uniform tarief te komen en waarvan de Minister aan de Kamers van Koophandel kennis gaf met de mededeeling dat zoo hi) tot oen uniform tarief besloot, dit meer zoude kosten dan 25 cent per gesprok. Do Kamer deelde daarop aan Z.Exc. mede. dut zij by haar adres van A. P. niet gevraagd had afschaffing van het dubbel tarief gedu rende de middaguren, doch meer om een regeling te treffen waarbij de opoenhooping vóór 12 uur aan het kantoor vermeden wordt, waardoor velen niet genpodzuakt zouden zyn, zooals thuns, onverrichter zako terug te keoren. Ondersteuning werd verleent! aan een adres van de Kamer te Delft, waarbij ror~ zocht werd een algemeene controle op de boterbereiding In Nederland, en, bij hezwuar daartegen, steun en medewerking van Rijks wege te vorleenen aun bestaande en nog op to richten Provinciule controle-stations. instemming werd betuigd mot de oprich ting te Now-York van oen Nederiandscbe Kamer van Koophandel aldaar. Van finan- cieelen steun moest de Kamer zich echter onthouden. De Commissie tot roorganisatie van de schaal over ten gunst van Marshall, dion zo zelfs een beetje aanmoedigde toon hy. ofsobuon hoogat onschuldig, Klein eeu beetje begon te plaven. „Ik begrijp uiuar uiet, mjjuheer Von Klein, dat u in dit nest blijft wonen". „Och, hier is zooveel dat me terug houdt", aat- woorddo Klein n.ot een blik op Clairo die aan dul- (lelijkheid uiotz te wensohen ovorliet „ik heb hier zoo vele liovo herinneringen, maar dat niet alleen. Ilior lag vroeger het regiment ulauon, waarbij ik diende en ook daardoor Is do stad me lief on hei- lig goworden. Bovendien bohoor ik lot dit land weer-district." „Maar, dan kunt u toch beet ergens anderi gaan wonen" tneondo Marshall. „Pardon", antwoordde Klein oen bootje boloodigd „eeu landweer-district is zoo maar geen dak waar- ondor je eeu ouderkomeu kuut vindon tegen don rogon". „Volkomen juist, een dak Is hot niet, hoogst ge nomen oen parapluio, die men kan ruilen met eou andere als do eoreto om de oeno of audero reden je uiot langer aanstaat. Iu elke stad vindt u soowat een district-commandant, die nimmer zal vorzuimen u on to roepon als u weer moet inlrodon." „Wat nu?" sohortsto do kolonel „Ga jelui nu, omniddolijk vóór do manoeuvres, in hot huis van eeu kolonel pratou ovor dislriuts-oouimandanten? Roep geen booze geesten op!" Movrouw Von UafTront vond dozo aardigheid In tegenwoordigheid van subulterne officieren al buiten gewoon ongepast. Zjj wierp haar man eeu be- Mtr.iffuudou blik tea, welke hij beantwoordde door over ilo tafel hoen zijn glas op haar welzijn to lodigen. Zij deed ulsot' zy hiervan niets zag en ditaiuusoerda den kolonol zóo boven mate, dat hy champagno liet aanruk keu: ,'t Is wol Dultsoho, dames en hoeren, maar ik hoop toch, dat hy u goed zal smaken, Hot eerzte glas op een goede manoeuvre ach neon, dat gaat niet; do dAines blijven hier; dsn het eerste glas op het welziju der dames en hun ridderlijken beschermer gedurendo dnu t(jd waarin de gewapende macht er op uit is - op (le dainos en Vou Kleiu; lang sullen zo leven I" l Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1