h LUIM k BOUWER Co.. Marktprijzen. Advertentiën. Reisbelasting. Theodor Mirande Puntenburgerlaan 2. J. D. STUUR0P. schrijve» een plechtige ui'vaart voor dezie- lerust van wylen Z. H. Pans Leo XIII zal mouten worden gehoudendut elke priester onder do II. Mis het voorgeschreven gebed ode spirit» sancto" zul moeten bidden, en dut nu elke vastgestelde U. Mis in het open baar om den zegen over bet Conclave zul worden gebeden. II. M. de Koningin-Moeder, vergezeld van freule Van Ittersum enjhr. De Runitz, kwam gisterochtend per ry tuig van «Soestdyk" aun bet spoorweg-station bier, waar Zij plaats nam bet salourijluig der N. C. S. dat aan den trein word gehaakt welke to 9.15 naar Zwolle vertrekt. Op den Soestorweg bewezen compagnieën infanterie, die voor velddienstoefening uit rukten, aan M.M. de eerbewyziugen. H. M. ging ten bezoek bij baron Von Knobelsdorl op »IIetNyeribuis" onder Wyhe, waarvan Zij te 3.50 terugkeerde. Ter vergadering van den Raad dezer Ge meente, wolke gehouden wordt op Dinsdag 28 dezer, des middags te half twee, zullen aan de orde worden gesteld de volgende Punten van behandeling: I. Ontwerp-besluit tot vaststelling der jaarwedden van onderwijzend personeel La ger onderwys. 2. Voorstel tot ontheffing van den Ge meente-geneesheer J. VV. Jorissen van zijne verplichting tot hel verrichten van koste- looze vaccine en doodsschouw. 3. Benoeming van leeraren aan de inrich tingen voor Hooger- en Middelbaar onderwys in Nuderlandsche taal en letterkundeaan het Gymnasium in Natuurlijke historie, Ne- derlandsche taal en letterkunde, en Natuur kunde. 4. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuwgckozen Raadsleden, de heerenE. L. Visser, nir. J. Ueyligers, tnr. J. C. H. Prik ken, X. Veis Heyn, J. VV. Jorissen en M. R. N. Oosterveen, De aanbevelingen ter benoeming tot leer- aar in ile Raadsvergadering van Dinsdag is: a. N'ederlandsche taal- en letterkunde aan de inrichtingen voor Hooger- en Middelbaar onderwijs: 1 VV. van Schothorst, te Brielle 2 K. J. Pen, te Leidon. b. Aan liet GymnasiumI Natuurlijke Historie dr. H. 1\ Nierstrasz, te Utrecht; 2 Nederlandsche taal en letterkunde, K. J. Pen, te Leiden 6 Natuurkunde, A. winter, tijdelyk leeruur te Amersfoort. Van de derde ploeg zijn geslaagd voor het eind-examen Hoogere Burgerschool alle acht leerlingen der Hoogere Burgerschool, die er aan deelnamendu jongedames Sabine H. Rastert, Helena S. E. Burgers en Cath. M. Hanruth en de heeren G. C. van Hurken, \V'. Korthals Altcs, A. F. Meijer, A. H. van Rood en J. L. Siemens. Het Lees-museum is gesuspendeerd of in minder pompeusen stijl, al werd 't ons zóo gemeld gesloten, zij 'took voor héél kort. Werd in de jongste ledenvergadering be sloten bet buis te buut te zetten en, nu bet aantal leden zoo geslonken is, een kleiner lokaal te zoeken, gisterochtend meldde zich een huurder aan, iemand die uit Transvaal teruggekeert, een echte man van zaken, «Kun ik 't huis krygen Dadelijk Kan ik zeilen en gordijnen overnemen T' 't Ging kort en dus best, en bet cenig aan wezige Bestuurslid de overigen waren toevallig allen uit du stad hakte den knoop maar door, bracht du meubels-in bruikleen aan de eigenaars terug en gaf aan de «eigen- dommen der vereeniging" een zeer behoor lijke bergplaats. Heel spoedig wordt een ledenvergadering gehouden. Het Bestuurslid in quaestie beroidt zich voor op een reusachtige vermaning over zyn eigenmachtig handelen, doch weet óok dat hij door zijn snel besluit elk déficit heeft ontgaan, terwijl van hen die aanbleven nu toch de overgroote meerderheid met vacan tia is. Bij gunstig weder zal het stafmuziekkorps ▼8n het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken, morgen avond op het terras van aAmicitia" het volgende programma ten gehoore brengen 1. Tnbuaco-marschChadwick. 2. Ouverture „Leichtc Cavalerie"Von Suppë. S. „Goldregen", WnlzerWaldteufcl. 4. Grsode fautaisie de i'opórn .Les Drag. >D8 dc Villara", de Maillart, Van Auken. 5. Marscb und Chor aus dor Opcr „Timnhüusor"Rich. Wagoer. C. „Musikaliscbcs Aolien Unternch- men", gros-ea Potpourri Conradi. „Alla stella confidante", ro- 7 j manceRobaudi. j l. „Toróador et Andnlouse" du 1 „Bul costumé"Rubinstein. 8. „Grosse Fnntaigie aim der Opor „Cavalluria Kuaticnnu" Mmcugni. Luitenant P. Donk, van het 5e regiment infanterie gedetacheerd bij de Hoogere Krijgs school, wordt 1 November eervol van die detueheering ontheven en overgeplaatst by het 4e regiment. By het 5e regiment infanterie zijn benoemd lot ze luitenant de cadetten H. F. Scharpen L. C. Prey, van de Kon, Militaire Academie te Breda. Het verluidt, dat «le eerste oefeningstijd der miliciens van de lichting 1903, die eerst 12 Mei opkwam, zal worden verlengd tot 1 Februari 1904. Men wil weten, dat luitenant-kolonel R. G. Moerbeek, chef van den staf der Nieuwe Hollandsche Waterlinie, is aangewezen om op te treden als kolonel en commandant van het 9e regiment infanterie. Op 1 Augustus gaat de lichting 1895 van de militie to land over naar de Landweer, met uitzondering van le. hen, die krachtens de eerste zinsnede van art. 113 voor het laatste jaar van den in art. (5 der Militiewet 1901 vermelden diensttijd (acht jaren) of' krachtens de derde zinsnede van dat artikel, hetzy voor hun ge- heelen, hetzij voor het onvervuld gedeelte van hun diensttijd van den werkelijken dienst ontheven zijn 2e. lien, die behooren tot «iet korps tor- pedisten of tot de bereden korpsen 3e. hen, die als plaatsvervanger of als num- merverwisselaur bij de militie zijn ingelijfd. De ingëljjfden, onder le, 2e en 3e vermeld, ontvangen op don dag van dieusteindiging een bewijs van ontslag. Door architect Herm. Kroes werd gisteren aanbesteding gehouden van het bouwen van een Vereenigingsgebouw met zes burgerwo ningen en het verbouwen van de Kosters- woning aim de Elleboogsteeg voor rekening van het Kerkbestuur der parochie van O. L. Vrouwe Hemelvaart. Ingeschreven werd als volgt: E. van der Wartf 18690; J. Bunnik, f 19 572; G. Konings, Tiel, f21809: H. Noorman, f 22 217; G. Mos- terdman, f22690; G. Prins Zoon, f 22 700; Th. H. Jansen, Rumpt, f22 700; T. van Hnogevesl 122 747; G. Wassink, f22780G. van Nes f22 870; 11. Brom, 123282; J. Klaarenheek, f23700; G. van den Hooff, f23870; L. Ruitenberg, f23159; H. Keizer J. Wildeman, f 13949,98; W. van Gen- deren, f 24 300; A. Bosch L. Lablans f25 000. De gunning is in beraad gehouden. Voor de middenstanders! Aan het bureau van politie te Hilversum zyn dezer dagen bij herhaling information ingewonnen omtrent «Ie bewoners van villa oRudolphina" aan het Alexander-Park aldaar. De Commissaris van politie verzoekt mede te deelen, dat te Hilversum geen villa «Ru- dolphina" bestaat in het Alexander-Park, en dat evenmin een Alexanderpark daar bekend is. Het is dus «zeer verkeerd", goederen aan dat adres te verzenden. De geweldige onweersbuien van Donder dagavond en Donderdagnacht hebben hier geen andere materieele schade aangericht dan hier en daar de telepboon-tnestelieu onklaar tc maken. Het dradenrek op het Politie bureau heeft het nogal erg moeten ontgelden. Bracht de overstrooming der Ecmsche pol ders enorme schade teweeg, de raming van anderhalve ton schijnt nog te gering te zijn, toch zou het veel geholpen hebben ais daarop zonnig weder gevolgd ware. Het tegendeel was echter waar. Geen enkele llink zonnige dag volgde. Dat er onder zulke omstandig heden van goed hooi winnen geen sprake kon zijn, behoeft zeker geen betoog. Wat nog naar huis gereden wordt, lijkt meer op mest dan op voeder voor de dieren, doch 't moet er af om althans nog iets te maken van het etgroen. Een gevolg van den tegenslag is dan ook reeds, dat de tiendverpuchtingen veel min der opbrachten dan verleden jaar, óok door den zuinigen stand der veldvruchten. Alleen de rogge is, voorzoover ze niet is neerge slagen ('oor de vele regens, vrij gunstig. Het door Bart van Hove vervaardigd ge- denkteeken voor Jan van SchalTelaar zal ver moedelijk Maandag 31 Augustus te Barneveid worden onthuld. Men hoopt, dat H. M. de Koningin of althans Prins Hendrik by de omhulling zal tegenwoordig wezen. Gister is men begonnen met hel leggen der fundamenten. Men schrijft ons uit Barneveid Toen in Juli 1482 Jan van Scbaffelaar met een theatraal „Taal makkers, 'k moet toch eenmaal ster ven" ullhans als vader Tollens 'smans laatste woorden nauwkeurig heeft weergegeven van den toren te Barneveid sprong, ral hij gedurende den val wel hebben geducht, dut het tocb alles behalve Biingger vim hem was, juist in den toren gevlucht te r.ijn met dc bisschoppelijke ruiters. Doch ook hier kwam 't berouw te laat. Nu we ruim vier eeuwen verder zyn, is een der- gnrlijke geest vnu snuggerheid weer vaardig geworden over ons stedeke en gelijk wel van zelf spreekt in verbaud met den meer verlichten tijd is de graad van domheid zeer aanzienlijk toegenomen. Er zijn toovenuars in ons midden. Eerst was er (Sen, zekere Van den B. Zijn daden kregen zoowut een maand geleden ruchtbaar heid nadat een varkon ziek geworden o noen, betooverd was, Thans is er óok eon tweede, zekere Van der B. die zijn booze kunsten heeft toegepast op een vrouw aan den anderen kant van het dorp, welke vrouw niet meer of minder dan een levenden kikker in 't lijf heeft, Zjjzelvo gelooft het niet, heeft den kikker nog nimmer hooren kwaken, doch een duivelbanner uit Amersfoort heeft zijn diagnose gesteld en houdt stijf en sterk vol, dat hy de zaak wel spoedig zul klaren. Dc meer ontwikkelden keuneu dien duivelbanner, een boerenman, die onder meer sterk onder verden king stunt geheel onbevoegd de geneeskunst uit te oefenen; de minder ontwikkelden echter hebben een heilige vreezo voor dit boertje dut- met zijn goed moedig gezicht do menschen beangst maakt, zóo zelfs, (lat do lieden die van toovenarij worden be ticht als 'twaro worden geboycot, slechts met groote moeite levensmiddelen kunnen koopon en bijna niet aan 't werk kunnen komen. Eu zóo besmettelijk werkt het geval, dut wie zich ongesteld gevoelt en er over klaagt onlekker te zijn, n! aanstonds getroost wordt met: „als je maar niet betooverd bent". Men heeft reods getracht, de gemoederou tot rust te brengen door oen reusachtige advertentie in de „Bamev. Ort." waarin Oagliostro zijn diensten aan biedt met de volgende bewoordingen „De oudergetoekende heeft de eer liet geuerde be- tooverde Barneveldsche publiek, waaronder ezels, varkens en ander gedierte begrepen zyn, kennis te geven, dat hij zich alhier als duivelbanner on spoken- verdryver gevestigd heeft. „Hij onttoovorten geneest alle belooverde menschen, dieren, karntonnen, roomafscheiders ou dergelijke zaken, verdry ft spoken en geesten uit alle mogelijke en onmogelijke plaatsen eu verricht alles wat op dat gebied behoort. „Hij beveelt zich aan voor de levering vau vlier struiken, heksou poeder, echte Bloksberger heksen- bezems en allerlei onttooverings- en voorbehoeds middelen. Ook is hij ruim voorzien van echt sug gestie-poeder voor verkiezingen, dat veel sterker werkt dan advertentiën en strooibiljetten. „Ondergeteekende is hoofdagent le klasse en waag- mcester iu buitengewonen dienst van de wereldbe roemde Heksenwaag te Oudewater en tevens in het bezit van een electrische heksenoven van 500 volts. „Hij verzekert een prompte en civiele bediening, volgens matig tarief, goedgekeurd bij Kon. Besluit van 30 Februari 1703 (Staatsblad no. 11) en verzoekt UEd. gunst en recommandatie. Oagliostro II, gediplomeerd duivelbanner lo bl. „Attesten van gekroonde hoofden, ministers, bur gemeesters, enz. ter inzage." Maar met dat al is men te Barneveid lang niet gerust. En dit in 'tderde jaar van de twintigste eeuw! Wegens in en door den dienst verkregen gebreken, is door den Rijksveldwacbter- jachtopziener W. Bos, te VoorlhuizeD, tegen 1 Augustus a.s. ontslag uit den dienst, met verzoek om pensioen, aangevraagd. Zooals bekend is, is deze beambte onlangs door een polderjongen inct een zinken wasch- bak op liet hoofd geslagen, waardoor de her senen beschadigd zijn en de flinke en ver- verdienstelijke beambte zijn herinnerings vermogen geheel is kwijtgeraakt. De ambtenaar van den Burgerlijken stand te Hoogland zit in zak en assche omdat de ooievaar door don bliksem is gedood. Donderdagmiddag sloeg de bliksem in het ooievaarsnest op «Scholhorst". Men zul nu trachten spoedig een plaats vervanger te krijgen opdat althans het aantal geboorten niet te zeer dale. Naar 't schijnt, bestaat ev al meer en meer kans, dat het plan, door ingenieur Krieger ontworpen, tot aanleg van een paardetram van het station VeenendaalDe Klomp over Renswoude, Scherpenzeel en Woudenberg naar Maarsbergen tot stand zal komen. Vooral te Scherpenzeel vindt het bijval en en reeds onderscheiden malen is de heer Krieger daar geweest om met bevoegde en invloedrijke personen over de zaak te onder handelen, aanvankelijk met zeer goed succes. Wees doof bjj den kwaadspreker en dom bij den twistzoeker. KENNISGEVING. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIE KEN heeft ontvangen 1. De Jaarverslagen van de Kamers van Koop handel en Fabrieken over 1902 vanBreda, Stad Delden, Den Helder, 's-Hertogenbosch, Meppel, Op- sterland, Purmerend, Schiedam, Veuloo, Waalwyk en Zwolle. 2. Tydschrjjft van de „Ned. Maatschappij tot Be vordering van Nijverheid" Juni en Juli 1903. 8. Statistiek van de in-, uit- en doorvoer gedu rende de maanden April en Mei 1903. 4. Ned. Exportblad Juli 1903. 5. Statistiek Ned. Scheepvaartbeweging 1902. 6. Verslagen van den Landbouw 1900. 7. Verslag van de Provincie Utrecht 1902. 8. Catalogue d'Exportation de l'industrie fran- yaise 1903. 9. Jaarcijfers Koloniën 1901. 10. Tijdschrift van het Centraal-Bureau voor de Statistiek over de Kamers van Arbeid in 1902. Belangstellenden kunnen bovengenoemde Versla gen enz. voor eenige dagen ter lezing ontvangen aan te vragen bij den ondergeteekende, HERMs. P. van HASELEN, Secretaris. Amersfoort, 25 Juli 1903. Amersfoort, 24 Juli 1903. Appelen f0.- a f0.— Peren f0.— a f0.Zandaardappelen f'2.50 a f3.Hoen- dereierer. f3.30 a f 3.80 per 100 stuks. Boter 11.05 af 1.20 p. k. Kippen f0.60a.fl. Kuikens fl.—a f 1.10 Piepkuikens f0.40 f 0.60 Ganzen f 0. a f 0.-- Eenden f 0.90 a f 1.40 Hazen f 0.a f0.—Wilde konijnen f0.A f0.Tamme konijnen f0.30 a fl.— p. st. Duiven f 0.40 a f0.50. p. paar. Vette varkens f0.a f0.—Magere varkens f12.a f15.Zeugen f50.— a f70. Biggen f5.— f9. Aangevoerd waren ongeveerheet. Appelen, heet. Peren, heet. Klei aardappelen, 150 heet. Zandaardappelen, 70 000 st. Hoendereieren, 400 kilo Boter. Vette varkens, 20 Magere varkens, Var kens roor exportslagerijen, 300 Biggen en 30 Zeugen. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 27 Juli aanstaande, 's namiddags vier dhr, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebben den zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERM. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. RECLAMES- 1—5 regels f4.25; elke regel meer f0.25. Kleinere houten gebouwen worden zelfs in onze verlichte eeuw nog dikwyls zonder beschutting ge laten. In den goeden ouden tijd, toen het hout nog weinig kostte en de arbeid goedkoop was, was dit van minder beteekenis. Ook ontbrak vroeger een geschikt en afdoend middel om hout te conservee- reu. Sinds wij echter in het sedert 25 jaar proef houdend gebleken Carbolineura Avenarius (van de firma R. Avenarius Co., Stuttgart, Hamburg, Ber- lyu eu Keulen) een middel hebben waarmode op eenvoudigs wijze, alleen door bestrijking, het hout tegen verrotting, bederf en zwam volkomen gevrij waard kan worden, is het onbegrijpelijk waarom zoo vele schuttingen, houten bruggen, sluizen, slagboo- men, enz. daarmede niet behandeld worden. Zeker hebben de minderwaardige concurrentie-preparaten van liet Avenarius-Carbolioeum hieraan veel schuld. Hot echte Carbolineum Avenarius is verkrijgbaar bij deu heer B. A. van RUIJVEN, Langestraat 41, te Amersfoort. V De heer en mevrouw mr. PRIK KEN—Rij km ans betuigen hunnen hartelijken dank voor de talrijke blij ken van belangstelling en deelneming, ondervonden bij de geboorte en het overlijden van hun Zoontje. Amersfoort, 25 Juli 1903. ALLEN die iets te vorderen hebben van-of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van Vrouwe MARIA ELISABETH AUGUSTA TROMP, weduwe van den heer JAN DANIEL RUIJS senior, gewoond hebbende te Amersfoort en aldaar 25 Juni 4903 overleden, worden verzocht daarvan vóór 15 Augustus 1903 opgave of betaling te doen ten kantore van onderge teekende, Notaris te Amersfoort. A. XT. J. VOS. Ieder die op reis gaat, wordt nog eens vriendelijk herinnerd aan de «Reisbelasting". Het Hulpcomité te Amersfoort, Mej. D. A. S1DDRÉ. Mej. J. M. VEDER. Mevr. SANDBERG— geisweit van der netten. Mevr. KNOOTE— Van Lanschot Hubrecht. Het kantoor van den architect ls gevestigd Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat Amersfortias MeMon en Winkel door ondergeteekende niet meer als filiaal houder, maar voor eigen rekening zal ge dreven. worden. De zaak wordt op den zelfden voet voort gezet en zullen uitsluitend Amersfortia's Melkproducten worden verkocht. Onder beleefde aanbeveling, Commissionairs in Effecten, AMSTERDAM, NIJMEGEN. AMERSFOORT, M u u r h u i z e n 39, belasten zich met den in- en verkoop van fondsen, sluiten prclongatiën, koopen en ver knopen van coupons, buitenlandsche wissels, vreemd bankpapier; verschaften gelegenheid tot het in bewaring geven van waarden in de safe-kastjes hunner gepantserde brand en inbraakvrye kast, waarvoor nadere condities te hunnen kantore verkrijg baar, Kantoor geopend eiken werkdag 9—3 en ''/r-S'.'s.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2