Zaterdag Augustus 1903. No. 5379. 52e Jaargang. Reisexemplaren. Feuilleton. AMERSFOORTSCHE CÖÏÏRAIT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zatei-dagmiddag. Abonnement per 3 maanden/"l. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën vaD buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. RUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. Aan onze abonné's, die tijdelijk elders, hetzij binnen- of buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de Courant eiken verschijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen zich op de zelfde wijze, geregelde toezending van de Amersfoortscbe Courant'' verzekeren. Aan de abonné's in de stad verzoeken wij beleefd, ons van hun afwezigheid voor eeni- gen tijd steeds bericht te zenden. In de laatste dagen toch komt het herhaaldelijk voor, dat of de brievenbus verstopt of het hekje van den voortuin afgesloten is, zoodat de looper niet weet, waar met het exemplaar te blijven. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER der gemeente AMERS FOORT, brengt, ter voldoening aan de aanschrijving opge nomen in het Provinciaalblad van Utrecht no. 105 dezes jaars, ter kennis van belanghebbenden, dat in de gemeente Veenendaal een geval van vlekziekte is voorgekomen. Amersfoort, 29 Juli 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter keums van het publiek, dat een door H. vAN RULLER ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het plaatsen van een gasmotor van drie paardekrachteu voor het drijven van een kerf- en droogmachine en een koffiepit in bet per ceel alhier gelegen aan de Arnheinsche straat No. 26, bij bet Kadaster bekend onder Sectie E, No. 4797, op de Secretarie der gemeente, ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 13 Augustus aanstaande, des voormiddags te half elf uren gelegeuheid ten Raad- buize wordt gegeven om, ten overstaan van liet Ge meentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegeu het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, 80 Juli 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, L 'engt ter keDnis van de ingezetenen dezer Ge meente, dat de door den Directeur van V Rijks di recte belastingen enz. te Amsterdam executoor ver- LISKA. De generaal begon aanstonds legen hem. .Ik moet werkelijk zeggen, dat ik zóo ietsneen ik weet niet wat ik van zóo'n enormiteit moet zeggen. Ik ben gewoon stom van verbazing en ergernis, kolonel, en dat wil wat zeggen, want ik heb al heel wat onmogelijke dingen gezien, maar zóo iets is me tocb nog nooit vertoond. Hoe is 't in 's hemels naam mogelijk. Enfin, u kunt er trotech op wezen, bet record geslagen te hebben en ik beloof u, dat ik bet goed zal onthouden.". De kolonel had een gevoel alsof zijn kolbak ver anderde in een stroohoed, zooals de planters die gebruiken hg tastte naar zijn sabeldie zat nog op haar plaats; hij keek naar zijn rechterhand eu verbaasde er zich over, dat daar geen parapluie aan vastzat. Ook een ander hoorde deze toespraak met angst en beven aan, de commandant der artillerie, die óok bad gedacht dat vijandelijke reserve aanrukte en op het regiment infanterie een ontzaglijk snelvuur doen afgeven. In de werkelijkheid ware geen paardestanrt, geen blikje vleesch, geen knoopeschaar heel gebleven, gezwegen nog van de inenechen zeiven. Gelukkig waren er maar kardoezen verknoeid en daar granaten □och kartetsen waren iugeslagen, hadden de hooge oomes niet kunnen nagaan op welk doel de artillerie had gevuurd. 01 als ze 't eens geweten hadden! Dp kolonel overlegde zelfs of het niet kameraad- schappeiyker zou wezen, openlijk te erkennen dat ook hij op de eigen troepen had gevuurd, doch de generaal zeide juist: „Ik ben hoogst tevreden over het optreden der artillerie, die door haar vuur de tirailleur-liniën en de voorste compagnieën bezig hield en dezen daardoor belette, zich tegeu het aan vallend regiment te keeren. Is 't niet zoo, kolonel?" Hij had dezen ontkennend zien schudden „liever klaard kohier No. 2 van de BEDRIJFSBELASTING over het dienstjaar 1903/04 aan den ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaao en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 1. Augustus 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 18 der Wet van den 11. Sejitember 1866 (Staatsb)Ad No. 188), houdende bepalingen be trekkelijk de Iukwartiering, enz. Doen te weten, dat de by art. 17 dier wet bedoelde lijst door hen aangelegd, in afschrift aan de berg plaats bij het Raadhuis aangeplakt is en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, op de Secre tarie der gemeente voor een ieder ter inzage ligt, alle werkdagen van 10 tot 1 uur. Amersfoort, 31 Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De fd. Secretaris, W. D. CAUDRI. illili Heden verzenden wij aan de daarop ge- abonneerden aflevering 20 van onze premie «De Muzikale Bloemie zin g". Deze aflevering bevat, behalve de gewone «Wenken van een ouden muziekmeester", kunslenaars-biographieën eti berichten en mededeelingen op muzikaal gebied, de vol gende muziekstukken«Brautzug", voor piano, van C. Bohm «Mazurque styrienne", voor piano, van Julius Egghard «Marche funèbre", voor piano, van Fréd. Chopin; en «Der Bote", voor zang en piano, van Emil Bob n. De «Muzikale Bloemlezing" kost voor de abonné's op ons blad slechts 60 cent per kwartaal, voor welk luttel bedrag men in de drie maanden 0 afleveringen met 30 a 35 muziekstukken ontvangt. Een vakpraatje voor leeken. Een vriendelijke hand verschafte ons een aflevering van het weekblad «De smid en koperslager" waarin een ook voor leoken zeer lezenswaardig artikel over «Het uit oefenen van het fittersbedrijf voor gasfabrie ken en waterleidingen". Belangrijk vooral bierdoor, omdat de vak- dood dan een leugenaar" had de kolonel gedacht. Hij zag een geopend graf vóór zich, doch zeide vast beraden: „Neen, generaal, zoo was het niet, ik dacht óok met vijandelijke afdeelingeu te doen te hebben." „Maar heeren, maar beereu, hoe is dat nu toch bestaanbaar vroeg de generaal, by na star van ver bazing en ergenis. „Ik had geen flauw vermoeden er van, generaal, dat onze infanterie den vijand iu den rug zou alta- keerenhad ik dat geweten, dan had ik natuurlijk anders gehandeld." „Ik ook" waagde de kolonel der cavalerie nu te zeggen. Overste Werkmeister had tot dusver trotsch opge richt op zijn paard gezeten des eenen dood, des anderen brood. Hij had zijn zaakjes goed gedaan, heel goed zelfs; vriend en vyand waren verrast, toen zijn regiment zoo opeens op de vlakte kwamnie mand had iets van den opmarsch gemerktneen maar, daar zou hij nu eens een pluimpje voor krg- gen 1 „Ibi ubi", had hg reeds in stilte gezegd „dat heb je hem nu eens netjes geleverd" en in gedachten reeds oen flesch champagne op eigen gezondheid en op zijn promotie bij keuze gedronken, Maar uitzijn heerlgke drcomen werd hg jammerlijk gewekt door den generaal, die hem meeaoogenloos vroeg„Maar overste, hebt u dan de heeren uw opdracht en uw plannen niet meegedeeld?" „Neen, generaal." De generaal hiuilde de schouders op„Ja, heeren, dan neem ik elk woord terug, dat ik tegen u heb gesproken, want dun ligt de schuld geheel on al aan den overste en ik kan me niet begrijpen hoe een zóo oud officier zulke onvergeeflijke fouten kan ma ken. Maar ook de brigade-commandant is niet vrij te pleiten van schuld, want ook hij had de hoeren moeten inlichten omtrent zijn plannen en hevelen, opdat een behoorlgke samenwerking lusschen de verschillende wapens mogelijk ware geweest." De genernaal schold en spektakelde wel een half uur en besloot eindelijk met: „We zullen't er voor heden nu maar bij laten, want ik wil me niet reeds den eersten den besteu dag uit nigu humeur ma ken, maar dit zeg ik u heeren, als zooiets nog ééns lieden zeiven door de alleszins totoordeelen bevoegde redactie erin gewezen worden op te kort komingen, en dus omgekeerd de lee ken worden gewaarschuwd, het fitterswerk maar niet aan iederen koperslager over te laten, doch wel degelijk er een te kiezen die het vak in den grond verstaat. Men heeft aldus bet vakblad over bet algemeen, van het gewichtige bei oep van den aanlegger van gas en water niet overal het juiste begrip, ja dikwerf een ie licht vaardige voorstelling. «Eene installatie en een installatie is soms een groot versci.il De eerste de beste smid, loodgieter, han delaar in lampen, kan tocb niet door het bezit van een ple.ier, soldeerlamp en snij- ijzer alléén, aanspraak maken, een alleszins bekwam aanlegger van gas- of waterleiding te zijn Om niet eens van een soort «boogere" vakkennis in het fitterswerk te spreken en ons hier slechts te bepalen tot het alledaagsch voorkomende werk, kan tocli de vraag ge steld worden of de keuze der pqpwijdte en de bepaling van het aantal vlammen en hare verdeeling, de opstelling van gas- en bad- kacbels, het plaatsen van baden, closets en reservoirs zoo maar dour iedereen kan ge schieden, en of het niet gebiedend noodza kelijk is dat aan kundige vaklieden deze werkzaamheden worden opgedragen. Het is toch duidelijk, dat wanneer een aanleg in alle opzichten aan de te stellen eischen niet voldoet, niet alleen de belangen der betrokken gas- of waterleiding worden geschaad, docli de verbruiker wordt dan vooral de lijdende partij. Hoe nu, wanneer bet in dergelijke geval len uitgebreide installatie's betreft? Wij weten allen, dat groote opdrachten aan particulieren meer en meer uitblijven en waaraan dat weder is toe te schrijven, weet ieder kundige aanlegger, die bij een inschrijving bet veld heeft moeten ruimen voor zijn minder bekwamen en voor een dusdanig werk minder berekenden vakbroe der. Hel natuurlijk gevolg is, dat men voor grootere installaties er de voorkeur aan geeft na de ondervonden teleurstelling van een minder goed uitgevoerde aanleg door raeer- bedoeld vakgenoot deze door gasfabriek of waterleiding te doen uitvoeren. Niet alleen bestrqden bijv. de Duitsche in stallateurs de uitvoering der fitterswerkzaam- gebeurt, dan zullen de heeren me van een minder aangename zijde leeren kennen." „Zeer dankbaar voor deze boogat interessante me- dedeeliug" dachten de meesten, die zooiels al meer hadden meegemaakt, en allen waren bigde toen ein delijk het bevel kwam om de manoeuvre te doen eindigen volgens alle regelen der kunst. De Zuidpartij retireerde en de Noordpartij begon de vervolging tot er phalli" geblazen werd, waarop de troepen hun kwartieren betrokken en aan eiken kant een regiment de voorposten betrok. Kolonel Von Gaffront reed met Kuobelsdorff en Marshall vooruit om een goede bivakplaats in het hem aangewezen terrein uit tc zoekeu, terwgl overste Werkmeister met het regiment achteraan kwam. De kolonel was iu een verschrikkelijke stemming. Knobelsdorff wenkte Marshall wat achter te big ven zoo lieten zij hem een tien pas vooruitrgden en kreeg hg allen tijd, eens flink uit te razen, wat hg met auimo deed, niet in zichzelven, doch hardop„Zoo'n individu wordt nu generaal en geeft mij dan de schuld - aan mg in plaats van aan dien suffer, dien overste wat ecu vent 1" „De oude is spinnijdig op mg omdat ik vergeten heb hom te herinneren, de gewijzigde orders ter kennis te brengen van de andere wupens" fluisterde Kuobelsdorff „en op jou omdat je den overste niet hubt lieriituerd aan hetgeen hij in dit geval doen moest." ..Anders is alles in den haak" lachtte Marshall terug „zooals bij die twee vrienden, die elkaar sedert den dood van Julius Caesar niet meer hadden ont moet en elkaar tegenkwamen, „Wel, hoe gaat hot?" vroeg do een. „Ik heb heel wat meegemaakt. Mijn vrouw is gestorven, mijn dochter van haar man ge scheiden, mijn zoon moe9t hals over kop naar Amerika, mijn bankier ging er met al mijn geld vandoor eu ten overvloede werd ik doodziek. Van daag ben ik voor't eerst weer op straat, „Deelnemend hoorde do ander hem aan en zeide eindelijk„Maar overigens is alles iu den haak, nietwaar?" Knobelsdorf moet nu toch óok lachen, maar zich het gebeurde en de stemming van zijn chef her innerend, vroeglhg „hoe kun je nu gekheid maken „En waarom niet?" vroeg Marshall kalm terug „Ik kan niet gaan kniezen. Ik denk er nietaan. Ik heden, doch beschouwen den verkoop van lampen en toestellen voor gasverlichting, ver warming en watervoorziening als eene on rechtvaardige concurrentie. De gasfabrieken beweren dat niemand be ter in staat is om de waarde van verlich- tings- en verwarmingstoestellen te be- oordeelen dan zij en gronden dit op de groote ervaring van bun personeel en de be- proevingsinrichtingen die hun daarbij ten dienste staan. Zij beweren dat voor een goe den aankoop o.a. voor diverse lampen het niet voldoende is, wanneer men kan beoor- deelen of de opgesneden draad wel de juiste is, doch dat men deze artikelen wel degelijk aan een nauwkeurig onderzoek voor wat be treft licbtkracht, aansluiting, doorlaat, enz. moet worden onderwerpen. Om bovendien verlichtings- en verwar mingstoestellen zaakkundig op te stellen, be hoort er een weinig meer toe dan het enkele aansluiten op de aanvoerleiding, in den toe stand zooals de artikelen uit de fabrieken worden afgeleverd. Deze toestellen dienen vooraf beproetd, gesteld en gedicht te worden, de branders op den plaatselijken druk inge steld en dienen des avonds met soortgelijke worden vergeleken. Van de andere zijde wordt wel eens be weerd, dat de gasfabriek er belang bij beeft, verschillende gastoestellen te verkoopendoch men vergeet, dat niets het gasverbruik zoozeer doet stijgen als de invoering van doelmatige en weinig gasverbruikende toestellen. Zouden, zoo wordt verder gezegd, de gas fabrieken en waterleidingen haar verkoop geheel opgeven, dan zou men zich verzekerd kunnen achten, dal andere grootere belangen dezer inrichtingen daardoor aanmerkelijke schade zouden ondervinden. Bovendien zijn de verbruikers door dezen verkoop in de gelegenheid, de monsterkamers te bezichtigen en uit een keur van de meest doelmatige artikelen een keuze te doenvoorgelicht door een personeel dat bij den verkoop niet die belangen heeft als de particulier, wiens toeleg niet altijd is te verkoopen wat de kooper wenscht, doch wiens kunst het ook wel eens wordt te verkoopen wat hij gaarne kwijt wil wezen. doe mijn plicht zoo goed ik kan; krijg ik dan tóch een uitbrander, dan verbaas ik me over de onrecht vaardigheid vau den chef, maar knies er niet over. Eens heb ik gekniesd en zelfs zóo, dat ik ging reclameerenik werd naar een andere compaguie overgeplaatst doch kroeg toen een kapitein die 't me nóg zuurder maakie. Sedert dien oogenblik ver baas ik me of en toe nog, maar meer niet." Na een uur rijdens kwam men bij de bivakplauts en de kolonel was inmiddels geheel en al bggekomen. Zoodra hg bet terrein zag, zeide hij„Prachtig, voor- treflyk; dan is dit voor het tweede bataljon en dit voor het derde schrijf op, Knobelsdorfhet eerste komt op voorposten, dan san Groeben eindelgk eens leeren wat dienstdoen is, anders Wat dat „andere" was, zeide hij niet; maar aan een baantje aan een Cadettenschool dacht de kolonel heelemaal niet. Marshall had intnsscheu eens rondgekeken en galoppeerde nu eensklaps naar een boerenwoning. „Waar gaat die heen? vroeg de kolonel, doch al spoedig was Marshall terug. „Alles In orde, kolonel; u en overste Werk meister kunnen in bet huis overnachten de bedden zyn best en 't is er kraakzindelijk en er ia prachtige stalling voor de paarden. De vrouw zal voor ons kokenen wil liaar mooie kamer inruimen voor eetzaal. In de slaapkamer staat uw wasohwaler al gereed." „Bravo," zeide de kolonel „dal heb je hem al heel vlug geleverd. Dunk je zeer." „Eu waar blijven wij?" vroeg Knobelsdorf angstig. „Wel, wij bivakkceren natuurlijk" antwoordde Marshall, die juist deed alsof hij het vermakelgk wanhopige gezicht van „Excellentie" niet zag. „Weet je ook, Marshall, waar onze bagage is?" vroeg de kolonel. „Ja? Rijd er dan eens heen en zeg den kwartiermeester, dat hij met zaakje hierheen komt en zijn best doet om niet alles om te gooien en uiet meer dnn Óen rad van eiken wagen te bre ken. Als je overste Werkmeister tegenkomt, zeg hom dan waar we zijn hij is in staat om met het regiment nnnr den Noordpool te marcheeren:" Marshall spoedde zich weg. {Wordl vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1