Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Klokke half een passeerden 11. M. de Ko ningin en Z. K. H. den Prins deze Gemeente op 11. D. rit van »Het Lou" naar «Soestdijk" in een open victoria bespannen met vie paarden, welke door den koetsier-majoor van den bok werden gereden. Langs den weg door de stad begroette een geestdriftige menigte het Vorstelijk echtpaar. De Amersfoortsche processie naar Kevelaar zal vertrekken Maandag 17 Augustus 'soch tends te 9 uur en terugkeeren Woensdag 19 Augustus 'savonds te 7 uur. In bet begin der volgende maand zal van Gemeentewege worden aanbesteed bet ver der bestraten der Varkenmarkt met Den Ahin-keien en het maken van nieuwe of her stellen van de bes'.aande ducdalvcn en het hei-stellen der baak aan den Wester Eem- mond. Hooimaand van 1903 heeft haar naamge noot van 1902 nog overtroffen wat den re genval betreft. Werd verleden jaar gemeld, dat hel hier na 20sten iederen dag beeft geregend, dit jaar begon de eindelooze begieting al den 17den. Juli had thans 19 regendagen en uit den regenmeter hier werd niet minder dan 136.1 m.M. afgetapt. In 1902 waren de cijfers 15 en 61.2, in 1901 7 en 48.4, in 1900 8 en 50.3, in 1899 9 en 61.4, in 1*98 12 en 66.1, in 1897 6 en 47.3 en in 1890 9 en 34.9. Een fraaie hooi-maand voorwaar. Ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder zal Maandag 3 Augustus, des middags 12 uur, een groote parade worden gehouden door bet garnizoen en wel op het voorterrein der Infanterie-kazernes. De troepen zullen worden gecommandeerd door luitenant-kolonel II. F'. D. Braams, Directeur der Rij- en Hoefsmidschool, en de honneurs bewijzen aan kolonel VV. A. T. de Meester, garnizoens-commandant. Het publiek dat het schouwspel, dit jaar al zeer bijzonder rijk aan kleurschnkeering door de nu in dienst zijnde oude lichtingen der infanterie, wil gadeslaan, heeft toegang door de hoofdpoort. Jhr. mr. dr. E. A. van Reresteyn, buiten gewoon tijdelijk leeraar iu Staatswetenschap pen aan de Hoogere Burgerschool alhier, is thans óok benoemd tot tijdelijk leeraar in Staatswetenschappen aan de eerste Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus voor jon gens le Amsterdam en heeft die benoeming aangenomen. De heor F. J. Kisner, onderwijzer aan de R. K. Jongensschool, heeft niet gunstig gevolg afgelegd het examen voor de hoofd-acte. Mej. J. Th. G. van Aaken, die verleden jaar de acte Fransche taal behaalde, is nu óok geslaagd voor de acte Engelsche taal Lager ouderwijs. Bij het heden geëindigd examen der vijfde groep zijn gedaagd voor het eind-examen der Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in deze provincie: de heeren: M. A. Hie- inink, J. J. H. ihle, M. L. O. Verkerk en (I. VV. Zeiler, van de Hoogere Burgerschool hier. Bij Kon. besluit is thans op het doorhem daartoe gedaan verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst «ie kapitein L. J. J,. Schas van het regiment grenadiers en jagers, die tevens is benoemd tot reserve-kapitein hij zijn tegenwoordig korps. Mej. Emmy Kloos, hier bekend van het jongste Muziekfeest van «Toonkunst'', is geëngageerd als dramatische zangeres bij de «Nieuwe Nederlandsche opera'' (Paleis voor Volksvlijt) te Amsterdam. Niet Donderdag, gelijk eerst het voornemen is geweest en men ons dan ook deed mee- deelen, doch gister hebben de autoriteiten de nieuwe Zweminrichting van de heeren Van 't Hof en Achterberg!) kunnen bezich tigen. Kunnen; want van de bijna 70 uitnoo- digingen, reeds in het begin der week aan burgelrijke zoowel als militaire autoriteiten verzonden, is slechts door vijf heeren ge bruik gemaakt; geen aanmoediging voor de wukkere ondernemers. Maar gistermiddag was 't daarom le voller met nieuwsgierigen, die gaarne hun dubbeltje offerden en opgetogen huiswaarts gingen; en vanochtend waren er al veel zwemsters en vanmiddag nóg meer zwemmers. Als 't aan de jeugd ligt -- die opeens boer Krauy- karnp den rug heelt toegedraaid dan is do zwemschool er, want algemeen is dn roep, «lat het water er veel heter is en men in de bass«ns volkomen beschut is tegen wind en stof. Aun de stadszijde is een steenen muur aun den overkant daarvan «en houten schutting, vol kleurige reclames. Aan de korte zijde, aan den kant van «Randenbroek'', vindt men een overdekte galerij uu daarnaast zeer goed in gerichte kleed Kamertjes, wier rocks aan de lange zijde wordt voortgezet, zoodat er in 'tgeheel 50 zyn. Aan den kant van den springtoren bevinden zich de entree, liet. al coholvrije buffet, «lal gepacht is door de wed. Smolders van Óscb, en de kamertjes voor koude binnenbaden. De vi»-r bassins hebben een diepte van 0.90, 1.25, 1.50 en 2.50 tot 4.50 M., de bodem is van zuiver rivierzand, de waterverversching ongemeen goed en in elk der bassins zyn speeltuigen, heele en halve tonnen, een zoo genaamd paard, rekstok en ringen, enz. De springtoren heeft 3 verdiepingen, van welke de hoogste 7l/2 M. boven de waterspiegel is. De water-temperatuur die we voortaan geregeld zullen vermelden was lieden 61 F'. De zwem- en badmeester, de heer J. B. Jeursen, is een zeer voorkomend man, doch laat lang niet met zich spelen. Toen van middag een paar jongelui, wier mate van zwemkunst hij nog niet kende, in een dei- diepe bassins wilden te water gaan, riep hij hen aanstonds terug. «Alsjeblieft, heeren. eerst eens laten zien wat u kent." En toeri kwamen er heel wat aanmerkingen over ver keerden slag, slechte houding der voeten, enz. en eerst toen ze meer naar de regelen dei- kunst zwommen, mochten ze iu 't diepere bassin en toen éen hunner moe werd, had hij den reddingsgordel over zijn hoofd eer hij 't wist. Ook zijn echtgenoote, «iie bij de dames af badmeesieres fungeert, treedt niet grooten tact en zeer beslist op, zoodal «Ie ouders hun kinderen gerustelijk naar deze zwem school kunnen zenden. Deelen we nog mede, dat de inrichting geopend is voor mannen van G tot 10 uur en van 2 uur tot zonsomlergang en voor vrouwen van 10 tot 1 uur en dat het abon nement loopt van 1 Augustus 1903 tot 1 Augustus 1904, dan behoeven we slechts nog lezeressen en lezers te verzoeken, eens per soonlijk zich te gaan overtuigen of we te veel zeggen," waar we ineenen, dat deze zwem school, die zeer doet denken aan «Iie te Gro ningen, een model-inrichting is. Gaarne brengen we hier hulde aan de heeren Van 't Hof en Van Achterbergt), die de stad verrijkten met een instelling waar aan hier zón groote behoefte was. Bij liet Donderdag te Wageningen gehou den Concours hippique behaalde «Princivalle", van luitenant G. J. Maris, den 2deu prijs in het concours voor luxe-rijpaarden, waar aan 8 paarden deelnamen «Rococo", van luitenant D. J. Couvee, verwierf den Be- stuursprijs in den wedstrijd, uitgeschreven door «Ie «Militaire Sportvereeniging" voor het beste springpaard toebehoorende aan en gereden door een officier of reserve-offi cier van het Nederlandsche-of Nedei'landsch- ludische leger, aan welken wedstrijd 19 paar den deelnamen. «The Rival", van luitenant G. J. Maris, behaalde bij loting den 3den prijs in den wedstrijd voor jachtpaarden, aan welken er 18 deelnamen. Leden der Jury waren o.a. luitenant-kolonel II. F. D. Braams en ritmeester jhr. VV. A. L. Mock. Bij gunstig weder, als wanneer ook het terras zal worden geïllumineerd, zal de stai- muziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den lieer G. K. G. van Aaken, morgenavond in «Amieitia" hel volgende progVamma ten gehoore brengen 1. „Eiuxug der Gladiatoren", ninrsoh. Fugick. 2. Ouverture zur Oper „Isabella". Von Suppé. 8. „Ilnohzeitsreigen", Walzer Bilse. 4. Grosze Fantaisie nus der Oper „Allessandro Siradellu"Von Flolow. 5. „Racoczy" Uunarisclie Ouverture. Kéler-Béla. 6. Finale du Se acte de l'opéra „Lucie de Lamnierraoor"Donizetti. 7. „Plapperruauloben", Cbnrakler- etiickEileoberg. 8. Grande fantaisie sur dee motifs de 1'opéra „Hamlet" Amb. Thomas, De «Amersfoortsche Muziek-vereeniging", welke Maandagavond in verband met den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder een uitvoering op den Hof zou geven, moet deze uitstellen door afwezigheid om dienst van den Directeur. Generaal-majoor J. Binnendijk, Inspecteur van den geneeskundigen dienst Jer landmacht, hield hier Donderdag een inspectie over het Militair hospitaal. Officier van gezondheid 2« klasse P. B. van Leggelo, van het 5e regiment infanterie, wordt I October overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers. Kapitein A. J. VV. van der Grinten, van het 5e regiment infanterie gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië, is bestemd voor Curasao on zal einde September daarheen vertrekken. De bij het 5e regiment infanterie nieuw-, benoemde luitenants H. F. Scharp en L. C.' Spray, herkomstig van de Kon. Militaire Aca demie, worden 8 dezer beëedigd en in func tie gesteld. Het plan bestaat, voor de onderofficieren leerlingen van den Hoofdcursus een onder- scheidingsteek en in to voeren. Voorgesteld is oen versiering van goud draad hoven «Ie chevrons. Do «Arnli. Prt." schrijft naar aanleiding van het ook «looi- ons overgenomen berichtje «Nu heeft liet «Handelsblad" van heden ochtend weder een bericht omtrent een plan van het Legerbestuur, hetwelk de viuag rechtvaardigt, ol er berichtgevers van dag bladen zijn, «li«t er vei maak inscheppen, het Departement van Oorlog onwettige hande lingen toe te dichten, dan wel of men wer kelijk aan dat Departement zich om do wet eenvoudig niet bekommert. «Gisteren hebben wij aangetoond, dat d« Minister van Oorlog wettelijk niet bevoegd is den eerste-oefeningstijd der lichting 1993 willekeurig te verlengen en, moet men het «Handelsblad" gelooven, dan zou het Leger bestuur er nu weer wat anders op gevonden hebben om de mannetjes in de kazerne te houden. «Naar wij vernemen zoo schrijft het zal de dienst van het blijvend ge deelte der lichting van 1903 niet, zooals vroe ger, in twee ploegen worden verdeeld, doch zullen de lot dien dienst aan te wijzen mi liciens, na het volbrengen van hunnen eerste- oefeningstijd, nog acht maanden achiereen voor het blijvend gedeelte onder de wapenen worden gehouden". «Maar dit is in flagranten strijd met art. 109 der Militiewet 1901 Als blijvend ge deelte kunnen, zooals het zoo ondubbelzinnig mogelijk in dat artikel te lezen staat, de mi- licieus ter voorziening in «de eischen van den dienst" onder de wapenen gehouden worden «bij de hereden korpsen voor niet langer dun G maanden, bij de overige korp sen voor niet langer dan 4 maan«len, tot ten hoogste 7500 man te gelijk". En nu zou men het geheele blijvend gedeelte tot den hoogste 15 000 man gedurende acht maanden onder de wapenen willen houden! Maar dit is im mers onmogelijk". Het «Hdbld." van heiienochtend heefteen dergelijk entrefilet, dat besluit met «Voegen wij hieraan toe, dat, blijkens den staat, behoorende hij de ministerieele be schikking van 16 Januari II., VII al'd. no. 144, van de lichting 1903, in ronde getallen, zijn ingelijfd 17 3 0 miliciens, dan blijft uit voering van het aangehaalde bericht slechts mogelijk door voorafgaande wetswijziging, zoowel wat aangaat den duur van het ver blijf, als wat betreft de sterkte der ploegen." DoordeScherpschuttersvereeniging «Oranje- Nassau", te 's-Gravenhage, zal van 4 tot 12 Augustus bij Loosduinen een schietwedstrijd worden gehouden, waaraan ook de korpsen van het leger kunnen deelnemen. De Minister van Slaat, Minister vaii Ooi-log, heelt aan de officieren vrije reis- en verblijfkosten en aan «le mindere militairen der detachementen voor de korpswedstrijden daggeld en vrij ver voer toegestaan. Aan de deelnemers voor personeele wed strijden kan verlof worden verleend bijaldien de belangen van den dienst niet worden ge schaad. De rijwiel-proef hij het 5e regiment infan terie is afgeloopen en «le milicien- wielrijders van andere korpsen, die er aan deelnamen, zijn gisterochtend naar hun regiment terug gekeerd. Luitenant jhr. J. VV. Godin de Beaufort, van het le regiment huzaren, gedetacheerd bij de Rijschool hier, is bevorderd tot le luitenant hij het korps. De collecte voor de Chr. school hier zal in de volgende week worden gehouden. Zij is tevens «le 25ste Unie-collecte. De afdeeling Gooi- en Eemlaud van «Ie «Vereeniging tol Bescherming van Dieren" heeft tot Voorzitter gekozen den heer A. J. Bicker Caarlen, te Baarn, en tot Onder voorzitter den heer C. M. Scbreuder, te Leusden. Het gister verschenen 14de Bulletin van de «V. P. N." bevat de Rapporten van de Konijnenfokkerij in Nederland, uitgebracht door den heer Van Piggelen voor de pro vinciën Utrecht, Noord- en Zui«l-Holland en door den heer Xavier von Wersch voor de overige provinciën. Er wordt o.a. in meegedeeld, dat «inkister" te Amersfoort voor den bekenden importeur op Engeland, den heer J. Anthony te Ant werpen, is «Ie poelier H. Peters, Ulrechtsche straat, bij vvien fokkers van slachtkonynen alle inlichtigen kunnen bekomen. Bij de politie is gedeponeerd een bankbil jet van f25, door een officier der cavalerie gevonden. De rechthebbende kan het terug bekomen ten Politie-bureele, Door de politie hier is gister aangehouden m naai- Utrecht geleid zekere L. N. D., ver lacht van oplichting en inmiildels in staat ran faillissement verklaard. Het bloemen-corso kan Maandag te Baarn et worden gehouden omdat «looi- liet slechte eder er geen snijbloemen zijn en is ver ingen door een vuurwerk. Het programma voor de viering van den jaardag der Ambachtsvrouw van Baarn luidt thans: 's Morgens 8.30. Ringrijdery op fietsen om mooie prijzen (8 u. aanvang op do Ja- valuan). 11.30. Feestelijke ontvangst van ouden van dagen in het «hotel Velaars". 's Middag 2 u. Vulling luchtballon aan «Ie gasfabriek, opstijging 4 uur. (Vulling niet muziek). lk heb altijd gehoord, dat zoo'n ballon met gas werd gevuld. Noot van den zetter. 's Avonds 7.30 Lichtstoet. Aantreden Koningslaan. Lenige dochtertjes der commissieleden zullen bouquetten aan H.H. M.M. overhan digen. Terug volgt de stoet den volgenden weg Amsterdamsche straatweg, Hilversumsche weg, Koningsweg, Prins Hendriklaan, Nieuw- straat, Laanslraat, Brink. «Crescendo" begeleidt «len stoet. 's Avomls 10 uur vuurwerk bij den tol. Na afloop concert op den Brink. In den Flemnesserpolder werd gisterochtend een muizennest ontdekt, waarin zich '26 jongen bevonden. De veldmuizen staan er voor bekend, dat zij veel jongen werpen, maar znlk een getal is buitengewoon zeld zaam. Bij Kon. besluit is bepaald dat ten behoeve van het gedeelte Nijkerk Barneveld, van den spoorweg Nijkerk Ede, ten algemeenen nutte ten n ime van de Spoorwegmaatschappij «De Veluwe" en ter uitvoering van de Wet van 2 Februari 1903 zullen worden onteigend de eigendommen in de Gemeenten Nijkerk en Barneveld aangeduid in het plan en de kaarten, welke ingevolge art. 12 der Wet van 28 Augustus 1851 ter inzage van een ieder hebben gelegen en vermei i zyn op den staat, bij dit besluit gevoegd, te vinden in de »St.-Ct." rio. 127. De Gemeenteraad van Soest benoemde tot administrateur-boekhouder der nieuwe elec- trische centrale den heer H. H. Jonkergouw, Secretaris en Ontvanger der Gemeente. Uit laatstgenoemde functie wer«i hem op zijn verzoek eervol ontslag verleend en in zijn plaats werd benoemd de heer J. K. Venema, commies ter Secretarie, die tevens als waar nemend Secretaris werd beëdigd. De Burgemeester van Woudenberg be richt, dat 26 Juli in zijn Gemeente zwervende zijn aangehouden twee jongens, voorgevend to zijn Wilhelm Boos, 12 jaar, en Johannes Roos, 10 jaar, broers, en afkomstig uit Bonn a/d Rijn, in D ïitschland. Zy zijn beiden blond, met blauwe oogen, gezond uiterlijk, doen zich fatsoenlijk voor en zijn beiden ge kleed in buis en korte broek van bruin vel veteen, zwarte kousen en hooge rijglaarzen. Zij zouden per spoor naar Holland gekomen zijn en aldaar aan het dwalen zijn geraakt. Zij verstaan en spreken niet nmiers dan de Duitsche taal. Zij zijn tij«lelijk in een gezin te Woudenberg opgenomen. Inlichtingen worden gaarne tegemoet ge zien. Het leven is noch een genoegen, noch een straf, doch een ernstige taak waarmede wij belast zijn en die wij op eervolle wyze moe ten vervullei Van «len uitgever ontvingen we ter ken nismaking het eerste nummer van «De Ge- meentegids, Tijdschrift gewijd aan de behan deling van practische vraagstukken op het gebied der Gemeente-huishouding". Voor 'toogenblik willen we ons er toe bepalen, mee le deelen, dat achtereenvolgens worden behandeldDe moderne Gemeente en haar behoeften, Eenige beschouwingen over stads- en buurtverkeer, en twee zeer groote en belangrijke rubrieken «Uit de Staten-generaal" (Gemeente-llnanciën) en «Uit «Ie Gemeenten" (De electrische centrale te Soest, «Ie Gemeente-spaarbank te Huizen, de wik- en weegloonen te Alkmaar, de wa tervoorziening ^an Weesp, enz.). By den uitgever G. J. Slothouwer zal eerlang verschijnen Pierry's «Methode tot ontwikkeling der vermogens van den geest en v«n den natuurlijken aanleg, benevens een aanwijzing van geestesoefeningen van beroemde mannen en een methode om to komen tol de hoogst mogelijke vermogens en werkzaamheid des geestos". Wy komen terug op «leze in onze dagen van overlading hoogst merkwaardige uitgave. Onder «ten titel «Een onderzoek naar ge zonken schatten" levert Benjamin Taylor in de «Kngliscli Illustrated" ons geschikt mate riaal voor de oplossing van de vraag naar liet zoo dikwijls gezochte «Dorado". I!i?t is een wonderbaarlijke geschiedenis.- Hoog boven in het Andesgebergte, onge veer 900 voet boven den zeespiegel, ligt in hot hoogland van Bogota het meer Guatavita, Men vermoedt, dat deze streek het vader land vat) den aardappel is, die tot op heden

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2