Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Prof. dr. T. Cunoegieter, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Utrecht, hoopt aan staanden Zondagochtend half elf vóór te gaan big de godsdienstoefening in de Re- monstrantsche kerk hier. In den ouderdom van 86 jaar is Dinsdag te Jutphaas overleden professor B. J.Lintelo baron De Geer van Jutfaas, sinds 1874 lid der Provinciale- en sedert 1889 van Gede puteerde 8taten van Utrecht. De heer G. J. Hoogewerff legde met gun stig gevolg af het Staats-examen tot toela ting aan een Universiteit voor de faculteit der godgeleerdheid, enz. Van de 6e groep slaagden bij het eind examen der Hoogere Burgerschool met 5- jarigen cursus in deze Provincie de beerën A. K. van Marie en J. van Lutterveld van de Hoogere Burgerschool hier. Bij de voortgezette examens slaagde de heer J. Jocheras voor de hoofd-acte, de heer J. C. A. Zitwing voor de acte Fransche taal, Lager onderwijs. De heer G. C. A. Valewink is weder be noemd tot tijdelijk leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Gouda. Aan prof. dr. Th. Ziehen is thans op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoog- loeraar aan de Rijks-universiteit te Utrecht. Z.HoogGel. gaat dus wel degelijk naar Halle, gelijk we reeds 25 Juli berichtten, hetgeen toen niet weinig uit de hoogte werd tegengesproken. Een niet geringer verlies leed gister de geneeskundige faculteit der Ulrechtsche Hoogpschuol door het overlijden van prof', dr. J. P. Th. van der Lith, die evenals zijn ambtgenoot zeer dikwijls van hier uit werd geconsulteerd. De temperatuur in de nieuwe Zwem-in- richting was gister: water 62, lucht 70 heden62, 70 De offieieele uitslag van den Nationalen schietwedstrijd ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan der sehietvererniging Een dracht-' van 1 Juni tot 26 Juli te Utrecht gehouden, is thans bekend. De uitreiking der prijzen zal aanstaanden Zondag in «Buiten- lust" geschieden. De schietvereeniging «Wilhelmina" be haalde den 6den prijs in den korpswedstrgd op buks met 25 treffers en 429 punten (le pr. 456 p., 12o pr. 422 p.) en den 3den prijs korps-cylinder met 25 treffers en 420 punten (le pr. 25 tr. 125 p., 12e pr. 24 tr. 394 p.) De heer D. van Buuren verwierf den 15den prijs vaste laan buks met 282 punten (1e pr. 293, 20ste pr. 280 p.), den 14den vrije baan cvlinder met 280 punten (le pr. 293, 40ste 268 p.), den 31slen vrije baan buks met 287 punten (1e pr. 298 p., 40ste 284 p.), den loden vaste baan cylinder met 270 punten (le pr. 284 p., 20ste 269 p.) en bij loting den 2den prijs in den eerewedstrijd buks met 99 punten. De heer J. L). Lammerts van Bueren ver wierf met 281 punten den 4den en de heer R. Meijer met 277 punten den Ssten prijs vaste baan cylinder (1ste pr. 284 p., 20ste pr. 269 p.) bracht, want naast den getrouwen, dio iedere» Vrijdagavond opkamen, was nu een groot aantal opgekomen van hen die, vroe ger trouw comparant, sedert de oprichting van «Jubal" Mercurius ontrouw waren geworden en Polyhymnia hadden gevolgd. Uit de notulen der vergadering van 3 Juli, welke werden vastgesteld zooals ze worden ontworpen, mag wel herinnerd, dat de enquête omtrent de Zondagssluiting hier ter stede heeft geleerd, dat van de winkeliers die de vragenlijst inleverden 226 vóór en 36 tegen een wettelijke sluiting zich ver klaarden, terwijl 3 in-blanco stemden. Tien oogenblik werd gewaagd van de eco nomische organisatie der H. IJ. S. M. (de niet meer dan 16 onderdeelen daarvan zijn o. a. vermeld in het »Hdbl." van 17 Juli Avondblad 2e blad) en bovenal stilgestaan bij de zoogenaamde Verbruiksvereeiiiging. Wel zal verzet niet baten, doch eenig pro test mag gelden om de ontwerpers te her inneren, dat het geld waaruit zij al deze schoone plannen hopen te verwezenlijken, bijna uitsluitend afkomstig is van den han- deldrijvenden middenstand, en het Jus al zeer vreemd zou wezen indien de spoorweg- maatschappij den handel een zóo deloyale concurrentie zou aandoen. Hoogst vermoedelijk zal liet afdeelings- j bestuur deze zaak aanhangig maken op het I in do volgende maand te Rotterdam te hou- I den Nationaal congres van den handeldrij- enden middenstand en reeds aanstaanden I landsche Bank in stede van het Correspon- die wel door toedoen van de vereeniging vrij aanzienlijke bedragen sauveerden, doch niet zich genoopt voelen, de vereeniging te steunen. Van de leden hoopt het Bestuur meer me- dedeeling van verdachte adressen. Derge lijke aanwijzingen worden op de meest dis- creete wijze behandelddaarvan kan ieder verzekerd zijn. Vervolgens werd de circulaire voor het Internationaal congres van den handeldrij- venden middenstand, op 8 en 9 September te Rotterdam te houden, ter sprake gebracht en werden de leden uitgenoodigd, als lid toe te treden. Voor den rijksdaalder wor den alle bescheiden en verslagen hun toege zonden. De Ingekomen stukken waren: een dank betuiging van den heer Burgemeester voor het Jaarverslag der vereeniging over 1902; een schrijven van den Bode der vereeniging waarbij deze, wegens het aannemen eener heter bezoldigde betrekking, ontslag vraagt verschillende nummers van het «Rotter damse!) Zondagsblad", het offieieele orgaan der Rotterdamsche Handelsvereeniging en thans ook van het Nationaal congresen Maandlijsten van wanbetalers van de zuster- vereenigingen te Haarlem, Deventer en Delft. Nog was ingekomen een missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken hier omtrent het verzoek d r vereeniging tot ves tiging hier van een Agentschap der Ned er- te Barneveld zal 1 September des middags half twee worden onthuld. Aan de feestelijkheden is een ringrijderij op rijwielen en een historische optocht ver bonden, terwijl een groot vuurwerk vóór «De. Schaffelaar" de feesten zal besluiten. Men schrijft ons uit Eemnes Met den hooibouw gaat het al zuiniger. Geen dag kan men op het weer rekenen. Op luttele droogte volgen weer zware regens, meestal gepaard met storm. Dit jaar vindt zijns gelijke haast niet, wat betreft den tegen slag van den oogst. Eenige landheeren hebben de geheele pacht geschonken. Moge dit goede voorbeeld navolging vinden. Het is met het geweten als met een af gezet lichaamsdeel, dat soms nog pijn ver oorzaakt aan hem, die niet meer heeft. Vrijdag zal het hierover besprekingen voeren met het bureau van het congres. Vervolgens kwam ter sprake de quaestie der zeer groote concurrentie welke koop lieden van elders op de markt den winkel stand hier ter stede aandoen. Intusschen zijn van hen die op de week markt uilstallen ruim 40% uit de stad. Het Bestuur heeft ten deze door het ont breken van juiste gegevens nog geen ge vestigde opinie, doch meent, dat de kooplieden van buiten, (lie bovendien weinig draagkracht hebben, niet zoo geringe lasten hebben als wel wordt voorgesteldaan spoorgeld, kruiers- loon en bewaargeld hebben zij heel wat op te brengen. Ten andere ga men te leer bij Sittard, waar evenzeer verzocht werd de weekmarkt af te schallen, doch na 7 maanden door bijna de zelfde verzoeker^we/rd gerequestreerd om wederinstelling der markt omdat de buiten lieden wegbleven en de winkeliers daardoor groot verlies leden. Inderdaad is de markt een zeer groote at tractie voor de buitenlui en als men wil nagaan dat op de markt voor het meerendeel infé- i ieure waren worden verkochtdoor een bepaal de categorie van menschen, die ook hier goe deren kochten waarmee gevestigde winke liers langen tijd waren blijven zitten en welke onverki opbaar werden geacht, dan is het wel degelijk zaak, zich niet al te zeer op glad gs te wagen en juiste gegevens te verzamelen alvorens men aan het Gemeentebestuur ver zoekt, de marktgelden aanzienlijk te verhoogen voor niet-stadgenooten. Hoe drukker de markt bezocht wordt, des te meer wordt in de gevestigde winkels gekocht en een middel om de minder ge- dent,schap le klasse. Ingevolge dat verzoek steunde de Kamer het request der vereeniging aan de Directie der Nederlandsche Bank, welke thans aan de Kamer antwoordde het verzoek te moe ten afwijzen, In haar antwoord, doet de Kamer uitko men, dat zij zelve reeds geruime» tijd haar aandacht aan deze zaak wijdde, doch haal bij gebrek aan juiste gegevens niet ter hand nam. Intusschen verklaarde zij het verzoek met genoegen ontvangen le hebben en het te zullen ondersteunen wederkeerig 'hoopt zij bij de vereeniging om inlichtingen te mo gen aankloppen. De Directie der Bank antwoordde het ver zoek ernstig te hebben overwogen, doch bij de onzekerheid of in de nieuwe concessie voorwaarden haar zal worden toegestaan nieuwe bankbiljetten te mogen uitgeven al thans nu niet gerechtigd zich te achten, nieuwe kantoren te openen. Ook is de Directie niet overtuigd van de noodzakelijkheid der oprichting van een Agent schap te Amersfoort, terwijl elders, zonder verhoogde kosten kan worden gedisconteerd. De Directie beveelt zich ten slotte aan, nadere argumenten te mogen vernemen. De Voorzitter zeide, dat vrij duidelijk blijkt, dat de Bank juiste cijfers wil hebben, welke de Vereeniging evenmin in staat is te geven als de Kamer van Koophandel. Het papier, dat hier betaalbaar is gesteld, kan inderdaad evenzeer hier worden gedisconteerd, doch vooral buitenlandsche kooplieden zullen dat niet doen. Het Bestuur zal nu overwegeu, aan den Minister van Financiën te vragen om bij de nieuwe concessie-voor waarden te bepalen, dat in Gemeenten boven 20 000 in- De Inspecteur van den geneeskundigen dienst dpr landmacht zou het voornemen hebben, het aantal officieren van gezondheid hier in garnizoen uit te breiden. Behalve de Dirigeerend officier zijn er thans voor de tien bataljons, eskadrons en batterijen in 't geheel twee. De 2e luitenant A. J. van Lakerveld de Heus, van het 5e bataljon 5e regiment infanterie te Utrecht, is overgeplaatst naar het le ba taljon le regiment te Leeuwarden. Binnenkort zullen drie officieren van het De regiment infanterie hier worden overge plaatst i-aar het. 5e bataljon te Utrecht om daarmee over te gaan bij het nieuw op te richten 9e regiment. Bij K,on. besluit is aan de sergeanten-majoor J. C. van Aken en A. van Acltooy, van het 5e regiment infanterie, op hun verzoek we- f;ens langdurige» dienst eervol ontslag ver eend, onder toekenning van pensioen. De heer Van Aken. sedert 15 Juni admi nistrateur van de 'Studenten-societeit tn Utrecht, is tevens bevorderd tot adjudant- onderofficier bij de 2e categorie van liet Re servekader. wensebte concurrenten te verdrijven, zou I woners agentschappen worden gesticht, misschien wezen, dat de de winkeliers uit I Ten slotte was ingekomen een circulaire de stad hun minder verkoopbaar goed door van den «Bond van vereenigingen van den dezen of geuen op de markt in een stalletje t handeldrijven middenstand" omtrent de be- lieten verkoopen. j kende quaestie der schulden van landsdie- Tegenover de opmerking, dut de markt, j naren in Oost- of YVest-lndië, in het moe die oorspronkelijk is ingesteld voor den ver- derland gemaakt. Nu de Departementen fig het De regiment infanterie zijn o.a. bevorderdtot sergeant-majoor-administra teur de fourier G. de Iioop, tot lourier de sergeant H. L. Glinderman, tot sergeant de sergeanten-titulair C. H. Kuiper en C. W. van Lecuwensteijn. Wel zeer terecht constateerde de heer S. J. van Duinen toen hij gisteravond de maand vergadering van «liundcl en Ngverhoid" opende, dat do verandering in den dag van de vergadering een verbetering heeft ge koop van landbouwproducten, zóo is zeer in genomen door handelaren in allerlei artikelen dat de boter- en eierbeurs bijna te klein is, werd de mededeeling gesteld, dat, ofschoon de marktplaats de zelfde bleef, alleen de eierhandel is geworden tot de grootste in den lande. Er mogen onder do ter markt komende kooplieden «Bauernfiinger" zijn, zóo «dom" is de boer echter niet dat hij den gevestigden winkelier op den duur den rug toekeert. Het Bestuur zal intusschen de zaak nader overwegen en hoopt in een volgende verga dering met een meer omlijnd voorstel te kunnen komen. Hierop werd éen nieuw lid (het IDOste) geballoteerd en aangenomen en werden 6 nieuwe voorgesteld. De Voorzitter kon niet nalaten den aanwas van het ledental voor een goed deel toe te schrijven aan de bemoeiingen der vereeni ging inzake enkele «vreemde kooplui", van het slag der lieden die alles kunnen gebrui ken, doch niets betalen. Onder applaus word dank gebracht aan den heer Berns, die zóo cordant tegen dergelijke heeren is opgetreden, dat voor zoover bekend slechts éen firma hier ter stede er in is gesloopen. Voortaan zal do vereeniging indien anc-rmnal dergelijke chevaliers d'industrie het bezigen van den term „flesschentrok- kors" is verboden zich hier vestigen, do leden waarschuwen door middel van een gekleurde kaart. De nict-ledeu mogen zien hoe ze zich- ze:ven vrijwaren voor oplichterij, want het Bestuur is in de laatste affaire met zóo pro ven ondank beloond, dat het niet licht weder ongevraagd in de bres zal springen voor hen geen korting meer willen heffen op de trak tementen, is het Bestuur van den Bond te rade gegaan, middelen te beramen om aan de Rogeering te verzoeken weder korting ie verleenen. Alvorens daartoe te kunnen ko men, moet. het eerst feiten en cijfers kennen. IVio dergelijke pretentiën heeft, wordt beleefd verzocht vóór 20 Angustus ten kan tore der vereeniging (Appelmarkt 15) het bedrag daarvan op te geven (zonder ver- m el ding van den naam van den schulde naar). Deze gegevens worden over het geheele land verzameld en zoodoende kan de Regee ring zien voor welk een kapitaal bedrag de handeldrijvende middenstand bij deze quaes tie is gëinteresseerd. Hierna werd de vergaderiug gesloten. De Hoofdcommissaris van politie te Rot terdam waarschuwt meisjes, die te Rotter- dam niet bekend zijn, zich niet in verbin ding te stellen met het verhuurkantoor van dienstboden van vrouw Koppee, geb. Olten, eer-ter weduwe Petz, wonende Botersloot33. Dit geval staat niet alleen. Wij herinne ren, zegt de «Haagsche Werkmansbode", een vroegere waarschuwing uit Amersfoort, die gegeven werd door «Ons Streven". De Amersfoortschc firma zou genoemde redactie vervolgen, doch deze hield voet bij stuk, met het gevolg dat van vervolging nooit iets werd vernomenzeker kwaad geweten. De werkzaamheden voor het stellen dei- brug over den Oosterspoorweg ten behoeve van den locaalspoorweg Barneveld—Nijkerk zijn gister aangevangen. Men hoopt ze nog deze maand te beëindigen rtli gcilenkfteeA^voor Jan van Schaffelaar Onlangs is met goed gevolg de doctorstitel verkregen door een blinden candidaat, die aan de Berlijnsche Universiteit gestudeerd heeft in de philosophische faculteit. Van zijn tiende jaar was de nieuw gepromoveerde, Ludwig Conn, geheel blind, wat hem echter niet verhinderde, met buitengewone volhar ding te studeeren, zoodat hij het Gymnasium te Loha i kon alloopen. Toeu legde hij zich op de Staathuishoudkunde toe en ging, na een tweejarig verblijf aan de Hoogeschool te Leipzig, naar Berlijn, waar hij zijn stu diën beëindigde. Hoe hij er in slaagde, niet tegenstaande zijn lichaamlijk gebrek toch zijn doel te bereiken? Alles wat hij weten moest, liet hij zich voorlezen, om het dan in blindenschrift op te schrijven en het daaruit later te memoreeren. Op deze wijze kreeg hij ten slotte een lijvige bibliotheek alleen bestaande uit door hem zelf overge schreven Grieksche, Latijnsche en Fransche boeken. Toen hij den doctorstitel verkregen had, kon dan ook een zijner examinatoren zijn bewondering niet langer inhouden en riep uit: «Welk een verbazende energie van den geest In .Mecklenburg is het volgende verhaal onder het. volk in omloop. Te Altstadt was langen tgd gebrek geweest aan regen, liet gewas leed onder de droogte. Onder de landbouwende burgers begon luid geweeklaag. Zij gingen naar de overheid en eischtendeu hun toekomenden regen. Deleden van den Gemeenteraad werden bijeengeroe pen en de moeilijke vraag werd hun voorge legd. Dat er iets gedaan moest worden, werd algemeen erkend. Maar wat? Men werd het er over eens, dat er regen gekocht moest worden. Een van de meest verlichte vroede vaderen merkte onder den bijval zijner collega's op, dat het 't best zou zijn, een onweder te koopen, omdat zulk een natuurgebeurtenis meestal van regen verge zeld gaat. In Oost-Pruisen waren onweders te koop, wist een ander te zeggen. Deze verstandige en geleerde inan werd naar Oost-Pruisen afgevaardigd. Hij had een voorspoedige reis en vroeg een onweder voor 50U Mark te koop. Men beduidde hem echter, dat voor dien prijs op het oogenblik geen onweder voorradig was. Daar hg 800 Mark meegekregen bad, bood hij dien prijs en verkreeg, wat bij verlangde. Nu ging men aan het inpakken. Hij deed zijn karabies open en men zette er een mest kever in. Gelukzalig aanvaardde hij de te rugreis. Onderweg begon de kever te gonzen. De man hield de karabies aan het oor en zei-Ie stil-vergenoegd tot zichzelf: «Hoor, het begint al te rommelen 1" Nieuwsgierig deed hij de karabies open maar dadelijk vloog de kever er uil, de wijde wereld in. Met tegenwoordigheid van geest riep de man hem echter achternaNaar Altstadt En toen hij te Altstadt aankwam, regende het, dat het goot. Alle Altstadters gelooven sedert dien, dat de mestkever den regen ge bracht heeft en sedert weet ook iedereen, hoe men aan regen moet komen. Dienstbodentrouw is bijna allerwege een kostbare zeldzaamheid geworden, uitgezon derd in de Westfaalsche stad Dortmund. Ten Raudhuizc aldaar werden Dinsdagavond 83 vrouwelijke dienstboden wegens betoonden trouw gehuldigd en beloond. Voor vijf jaren dienen bij een zelfde familie werd een ge tuigschrift onder glas en met lijst uitgereikt. Zij die tien jaren diensttijd hadden, kregen zilveren, die twintig jaren hadden, gouden broches. De oudgedienden met vijf-en-twintig jaren ontvingen naar keuze een gouden hor loge of een spaarbankboekje met 50 gulden- inleg. De oudste der gevierde dienstmaagden was waarlijk een veteraan. Zij beeft achten veertig jaren lang een zelfde familie trouw en eerlijk gediend. Iets nieuws is te New-York ingevoerd. Daar zijn 12 schoolpleegzusters aangesteld, die dagelijks drie a vier openbare scholen be zoeken en zich daar wijden aan de kinderen, haar door den schoolarts aangewezen. Na

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2