Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Doch behalve do lauweren, welke «le mid denstand verwierf in den stryd, en die hij blijde zal oogsten bij de aanstaande wapen schouwing, is ook de strijd, welke dit jaar hevig was, een reden, die ons doet verlangen om nieuwe krijgsmiddelen te beramen in gemeen overleg, om vooral de gelederen vaster te sluiten. De arbeidersbeweging, of juister de stilstand van den arbeid voor bet openbaar vervoer, heeft ons een gevoelige les, een schrikwekkend, doch leerzaam vior- boeld gegeven. De burgers hebben onder vonden, hoe groot een invloed de organisatie kan bewerken, hoe de middenstand op de eerste plaats de dupe is geworden der historie, hoe noodzakelijk het is, dat de maatschappij niet afhankelijk worde van de eischen van een afzouderlijke groep, hoe vele belangen kunnen worden geschaad door eenzijdige politieke beschouwingen. Moge dat alles er toe lijden om de noodzakelijkheid eener goede middenstands-organisatie atdoende te be wijzen, om op te wekken tut bestudeeriug en toepassing der middenstandspolitiek of sociale wetgeving, waarbij ook met de be langen van den middenstand rekening worde gehouden. Liever zou ik spreken van sociale politiek, want indien men aan het woord de volle beteekenis geeft, dan omvat de sociale politiek ook de belangen van den midden stand, van de geheele maatschappij; doch tot dusverre is onze wetgeving, evenals in Duitschland vóór 1804 en in België voor 1898, wel wat eenzijdig, en is dus noodzakelijk een middenstandspolitiek, welke ons wetten be zorgt tegen oneerlijke concurrentie, eeuwig durende» uitverkoop, de trustmacht van het groot-kapitaal, de onmogelijke rechtsvorde ringen, enz.; wetgevingen welke vakopleiding, handelsonderwijs, gemeenschapszin en samen werking voor den middenstand bevorderen. Dat alles, schrijft I)r. Böttger, berust op billijken, gezonden grondslag" en de afge vaardigde Gilles de Pelichy verklaarde dezer dagen in de Kamer: »het bestaan van de sociale middenstandskwestie is aan eenieder bekend". Daarheen moeten wij streven in eendrachtige samenwerking; dat gevoelen wij het r na het Congres van Amsterdam en na de gebeurtenissen van Januari en April, en daarom ook roep ik den Congresleden zoo van harte toe: »tot wederziens te Rotterdam, eeti spoedig wederzien." Aldus schrijft dr. J. Nou wens in het pas vcr-chenen tweede nummer van »De Handel drijvende middenstand", liet officieel orgaan van den Nederlandsclieu handeldrijvende» middenstand, het weekblad thans gewijd aan he! op S en 9 .September te Rotterdam te houden Nationaal congres der middenstanders. Met artikel kwam ons in vele opzichten j zóu belangrijk voor, dat we niet aarzelden er ruimer bekendheid aan te geven dan het j thans heeft, nu het slechts verspreid wordt i onder hen die als lid van het congres zich deden inschrijven. Moge het velen middenstanders er toe j brengen, zich alsnog op te geven als lid van j het congres. In de Vergadering van den Raad dezer Gemeente, welke zal worden gehouden op Donderdag 27 Augustus des namiddags 2 uur, zullen aan de orde worden gesteld de volgende Punten van behandeling 1. Rapport der Raadscommissie in zake de benoeming van den leeraar Kerkkamp, en nader voorstel van Burgemeester en Wet houders. 2. Rekening der Gemeente over 1902 met ontwerp-besluit tot vourloopige vaststel- I ling, en rekeningen van het Burgerlijk Arm- j bestuur, het Burgerweeshuis, do Schutterij en de Kamer van Koophandel, met rapport der commissie tot het nazien daarvan. 3. Voorstel tot wijziging van den titel •waarnemend Gemeente-archivaris" en »ud- junct waarnemend Gemeente-archivaris" in •Gemeente-archivaris" en «adjunct Gemeente archivaris." 4. Voorstel tot wijziging der jaarwedde van onderwijzend personeel (Lager onder wijs). 5. Voorstel tot verlenging van het aan j den onderwijzer L. A. Slot wegens ziekte verleend verlof. 6% Benoeming van een tijdelijk leeraar in Natuurlijke Historie aan de Hoogere Bur- i gerschool (waarvoor aanbevolen dr. Th. Weevers, te Rotterdam). 7. Voorstel tot splitsing van klasse I, II j en V der Hoogere Burgerschool in twee, en klasse 111 en IV in drie afdeelingen. 8. Voor-tel tot uitbreiding van het Her- 1 haltngs onderwijs, met ontwerp-verordening, I Blijkens 1- in de •Staatscourant" opgeno- men be vol k ingstalistiek bestond de bevolking onzer provincie op 1 Januari 1903 uil 129945 mannen en 133815 vrouwen, totaal 263 700 i en groeide zij in 1902 aan inet3926 personen. Naar het den Minister van Binnenlandsche Zaken is gebleken, verkeeren verscheidene i hoofden en bestuurders van inricatingen, waarin eenigo uk van fabiieks- of hand- werksnijverheid wordt uitgeoefend, in de 1 meening dat zij indien in hun bedrijf aan een persoon een ongeval is overkomen, waar van ingevolge art. 12 der Veiligheidswet een schriftelijke kennisgeving aan den Burge meester der Gemeente, waar het ongeval plaats had, moet worden gezonden aan het bepaalde in genoemd artikel niet meer hebben te voldoen, maar kunnen volstaan met het doen eener aangifte ingevolge art. 61 der Ongevallenwet 1901. In verband hiermede verzoekt de Minister aan de Commissarissen der Koningin, de Bur gemeesters uit te noodigen ter kennis van de ingezetenen hunner Gemeente te brengen, dat art. 12 van de Veiligheidswet nog steeds van kracht is en dat zij, die aan het daar bepaalde niet voldoen, zich blootstellen aan het gevaar voor een strafvervolging. F.en eerste waarschuwing. Bij de ontwerp-oorlogsbegrooting wordt er op gerekend, dat in 1904 voor herhalings oefeningen onder de wapenen komen bij de infanterie de lichtingen 1898 en 1899bij de hospitaal-soldaten, de pontonniers, de regimenten vesting-artillerie, en het korps f intserfort-artillerie de lichtingen 1891 en 901 bij de huzaren de lichting 1901 bij de torpedisten de lichtingen 1898 en 1"00; bij de veld- en l ijdende artillerie de lichtin gen 1899, 1900 en 1901. De temperatuur van het water in de nieuwe Bad- en Zweminrichting was gister- en heden ochtend te 7 uur 59 F. Zelfs in «AmiciMa" zal in 31 Augustus geen muziekuitvoering worden gegeven, wijl aan het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie de onderscheiding te beurt is ge vallen, uitgenoodigd te worden om tijdens bet diner op 11 et Loo" zich te doen hooren. Het eerste lustrum der regeering vau H. M. de Koningin zal hier, behalve in de kazernes en op enkele scholen, dan ook vrijwel onop gemerkt voorbijgaan. Amersfoort steekt wel af bij menig dorpje. De beer A. L. van Leer, Rijks-kommios le klasse, dienstgeleider en roeier bij den dienst der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, mocht Zaterdag den dag her denken waarop hij 25 jaar geleden werd be noemd lot Rijks-kommies. Mr. J. C. H. Prikken beeft ontslag genomen als Secretaris van het plaatselijk Departement der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen." De heer H. A. Daamen is benoemd tot onderwijzer te Woudenberg. De heer B. Willerasen, thans te Bunschoten, heeft met gunstig gevolg afgelegd het examen voor de hoold-acte. De overplaatsing van den heer J. P. Haan- schoten, Commies der Posterijen 2e klassse, van hier naar Amsterdam is ingetrokken, terwijl bepaald is dat hij op 7 September wordt overgeplaatst naar Hengeloo. Een bijzondere eer is gisteravond onzen Kei, dat kostbaar kleinood van onze goede veste, ten deel gevallen. Een Cliineesch gezantschap, dat ook in I dezen najaar-zomer de oefeningen van het I korps genietroepen op de Zeisterheide bij woont, bad daar van den Kei gehoord en fluks was bet plan gerijpt en nóg spoediger ten uitvoer gebracht om een bezoek aan het stuk graniet, dat óok eenmaal in de heide lag, te gftan brengen. De zonen van het Hemelsche rijk in hun kleurige gewaden, kwamen tegen den na middag in de stad en trokken, na in den huize De Haas, de door den langen rit ver moeide lichamen en dorstige keelen te heb ben gelaafd, tegen 10 uur in optocht naar het Plantsoen, voorafgegaan door een Barba- rijsch (zetter, niet: barbaarseh) orgel en toortsdragers. Onder het aandachtig gehoor van een overtalrijk en zeer gemengd publiek, door een der stads-oruroepers nog juist intijds attent gemaakt op de plechtigheid, werd met een kernachtige toespraak een reuzen- krans van heiplanten om den steen gehan gen, te midden van veel bengaalsch vuur, veel rook, veel enthusiasme. Na een geweldigen rondedans om het monument te hebben gedaan, bestegen de i langstaarten hun meer ruim dan gemakke- j lijk vehikel en werden zij, weder in optocht, J teruggevoerd naar nConcordia" waar zij met eenige Westerlingen nog geruimen tijdeen- j drachtig bijeen bleven. De leden der voormalige Kei-commissie zullen begin September weder samenkomen i om te overleggen of het hier zou kunnen komen tot de oprichting van een standbeeld voor Johun van Oldenbarneveldt. De concerten door het stafrnuziekkorps van het 5e regiment infanterie op het terras I van Amicitia" te geven, zullen plaats hebben op 1, 4, 9 en 13 September. Herinnerd zij aan de voorstelling der Lilli- putters, morgenavond in «Arnicitia" te geven. Men verzoekt ons, het volgende mee te i deden De gruole zaal van de Sociëteit Amicitia" is door het Bestuur geweigerd, om Domela Nieuwenhuis te laten spreken op uitnoodi- ging van de Vrije Socialisten. Naar een ander lokaal zal nu door hen worden uitgezien. Generaal-majoor A. J. Prins, commandant der 2e divisie infanterie, vergezeld van zijn adjudant kapitein B. E. Land, is Zondagavond hier in garnizoen gekomen tot het houden eener inspectie over het 5e regiment infan terie. Luitenant W. F. N. von Hombracht, van het 5e regiment infanterie, is eervol ontheven uit zijn betrekking als instructeur bij het Reserve-kader, terwijl in zijn plaats benoemd is luitenant A. van Willigen. Aan het examen voor vaandrig bij de 2e divisie infanterie, dat heden aanving en te Arnhem wordt gehouden, nemen van de drie regimenten der divisie 4 adspiranten deel. Kapitein D. M. Storm van Leeuwen, van het 5e regiment, is een der 5 leden van de examen-commissie. Tot stamboek-schrijver bij de boofd-ad- ministratie van liet 5e regiment infanterie is ter vervanging van den thans gepension- neerden adjudant-schrijver J. F. Griessen be noemd de sergeant-majoor Sigtnund, van het 7e regiment infanterie. Men verzoekt ons mede te deelen, dat door de Vereeniging van postzegel-verzamelaars «Hollandia" te Amsterdam een postzegel beurs is geopend, welke voorloopig éen maal per maand wordt gehouden. Bij de ten overstaan van architect Hs. Kroes gehouden aanbesteding van den ver- bou van bet perceel Langeslraat 39, vroeger den boekwinkel des beeren Jos. P. H. Hamers, werd ingeschreven door de volgende stad- genooten: L. Ruitenberg f5995, J. Bunnik f5631, II. Noorman f5593, Juffer Schroot f5383, Keizer Wildeman f4968 en N. Wolfswinkel 14950; éen biljet was van on waarde. De uitvoering is opgedragen aan den laag- sten inschrijver. Hedenmiddag omtrent 12 uur sloeg het voor een Utrechtsch wagentje gespannen paard van den landbouwer R., uit Hoogland, op de Groenmarkt plotseling op bol en joeg huiswaarts. Eerst op den Hooglandschen weg werd het gegrepen door zekeren H. die het op zijn rijwiel achterna gejaagd had. Wonder boven wonder verooszaakte het dier in de op dat uur zeer drukke straten geen enkel ongeval. De Wilhelmina-spuit" moest gisterochtend alweer uitrukken voor hooibroei, nu bij Hoks- bergen in de Rirkt. Dat Bart van Hove niet op 1 September gereed kon komen met het gedenkteeken voor Jan van Scliaffelaar heeft hierin zijn grond, dat hij twee blokken steen voor het monument heeft moeten afkeuren. Tot Rijksveldwachter-jachtopziener te Voort- huizen, in de plaats van brigadier majoor- titulair VV. Bos, die na de verwonding hem door een polderjongen toegebracht, is ge- pensionneerd, is benoemd J. de Jong, agent van politie te Amsterdam. Men schrijft ons uit Harderwijk De werving bij het Koloniaal Werfdepot blijft nog steeds onbevredigend. Hoewel door het Rijk rie toe te kennen premie is bepaald op f200 en het aanbreDggeld op f20, óok voor miliciens die voor 2 jaren gedetacheerd kunnen worden, werden tot nu toe in dit jaar slechts ruim 600 perso nen aangenomen voor den Indischen dienst, terwijl het contingent voor Oosl-lndië aan vankelijk werd bepaald op 1575, later op 2160, en voor West-Indië op 110 man. Den 1 September hoopt de heer A. G. C. Baert, oud-stations-chef te Ermeloo-Veld wijk, thans werkzaam ten Hoofdbureele der Ne- derlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij, den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaren bij die Maatschappij in dienst trad. Het zal den geachten jubilaris aan blijken van belangstelling zeker niet ontbreken. In de Legerplaats bij Zeist zijn gisteroch tend bij het korps genietroepen aangekomen de detachementen der bezettingsbataljons van de verschillende, regimenten infanterie en van het regiment grenadiers en jagers, elk (bestaande uit 1 officier, 1 onderofficier, 4 korporaals en 12 manschappen, benevens éen onderofficier van het instructie-bataljon, die tot en met 24 October zullen worden geoefend. Groote daden gelijken dikwijls op lekkere spijzen. Als men wist hoe en door wien ze klaargemaakt waren, zou men ze dikwijls met een heel ander oog aanzien. Uit Batavia werd gister aan Handelsblad", •N. Rotterd. Crt." en «Telegraaf" geseind dat Panglima Polim en Keumala Radja, de hoofden van het verzet in Atjeh, verzochten een stoomschip te zenden om hen af fe ha len, en dat zij zich willen onderwerpen. Bij het Departement van Koloniën is nog geen oflicieele bevestiging ontvangen der aaubieding van onderwerping. Aan het Mi nisterie verwachtte men echter niet eerder bericht van generaal Van Heutz, vóór de in uitzicht gestelde onderwerping een feit zal zijn, m. a. w. wanneer geen twijfel meer bestaat, dat de onderwerping plaats had. Indertijd is door dien bevelhebber de zelfde weg gevolgd ten opzichte van de onderwer ping van den Pretendent-sultan. De welingelichte Haagsche kroniekschrijver van de »N. Gron. Crt.", die in verband met de zaak Lindeman opmerkte, dat een regeling van de rechtspositie der ambtenaren z. i. drin gend uoodig is, schrijft: •Mij is verzekerd, dat de Troonrede de aankoudiging zal bevatten van de ophanden zijnde indiening eener zoodanige regeling. Dat de nieuwe Armenwet er op zou staan vermeldde ik reeds en er kan worden bijge voegd, dat ook de regeling van het arbeids contract, die nagenoeg gereed is, tot de nieuwe voorstellen van wet zal behooren. Ik vrees, dat de Troonrede voor het overige eenige teleurstelling zal wekken, in zoover men mocht rekenen op een nieuwe Onderwijswet. Daarvan is voorloopig geen sprake." De eerste vrouwelijke scheepsdokter is door de «Compagnie de Navigation Mixte", te Marseille, in dienst genomen. Mej. Boids zoo beet zij zal haar betrekking uitoefe nen aan boord van het stoomschip »LaMarsa." Af en toe reeds hebben we medegedeeld voor welke zeer verschillende doeleinden de draad- looze teiegraphie, ook wel vonken-telegraphie genoemd, is aangewend. Het „Handelsblad" schrijft nu bet volgende over baar toepassing in dienst der weervoor spelling I)e draadlooze teiegraphie is ongetwijfeld be stemd, binnen korten tijd een groote rol te gaan spelen in het verkeer, en het zal een van de gewichtigste diensten zijn, die zij der menschheid kan bewijzen, als zij eenmaal gebruikt wordt in den meteorologischen dienst, voor liet voorspel len van het weer. De weervoorspellers en hiermede bedoelen wij de mannen der weten schap, niet Falb en andere beunhazen moeten zich nu behelpen met de berichten, die zij langs den gewonen telegraphischen weg ontvangen, en de moeilijkheden in aanmerking genomen, die zich hierbij voordoen, moet men erkennen, dat zij op mooie resultaten kunnen bogen. Het feit echter, dat er zooveel kilometers draad en zooveel kantoren zijn, tusschen de ambtenaren in het centraalbureau, die de weerberichten samenstellen en hun correspondenten, die hun de dagelijksche weerberichten toezendende omstandigheid, dat vele telegrammen vertraging ondergaan, of door het breken der draden bij stormachtig weer in 't geheel niet overkomen, dit alles levert nog een groot bezwaar op, en het zal voor de weervoorspellers een gelukkige dag zijn, als zij de lusschenkomst der telegraaf lijn kunnen missen. De meeste landen hebben tegenwoordig een meteorologischen dienst, welke dagelijks de weerkaarten samenstelt, en overal gaat men daarbij op dezelfde wijze te werk. Het doel is daarbij, een algemeen denkbeeld te krijgen van den staat van het weder op een gegeven uur over een groote uitgestrektheiddaartoe zijn in een menigte plaatsen stations of observatoriums gevestigd, en het is de taak der waarnemers, geregeld te rapporteeren, hoe het weer op een bepaald uur van den dag is. Zij verstrekken opgaven omtrent den barometerstand, de rich ting en kracht van den wind, de bewolking van den hemel, de temperatuur der lucht en de hoeveelheid en aard van den neerslag. Om van die opgaven het grootste nut te hebben, is het noodig, dat het centraalbureau ze spoedig ont vangt zij worden dus getelegrapheerd, en uit die gegevens wordt op het centraalbureau een weerkaart samengesteld, waarop de meteoroloog met éen oogopslag kan zien, waar de barometer rijst en waar hij dalende is. Hierop grondt hij zijne voorspellingen, en als er een storm te ver wachten is, zendt hij zijne waarschuwing naar de kustplaatsen. De eerste berichten zijn van des morgens 8 uurde gegevens, die verder in den loop van den dag inkomen, zijn van groot belang om de richting te bepalen, waarin een storm zich voortbeweegt. De kaart toont b. v. aan, dat er een storm op de westkust van Ierland is aan gekomen, en nu is het van belang te weten, of hij zich noordoostwaarts over Schotland of zuid oostwaarts over Engeland zal bewegen. Op zulk een oogenblik staat men voor de moeilijkote problemen, daar stormen zich plotseling kunnen verplaatsen in een richting, die men bij gebrek aan gegevens van het laatste oogenblik niet kan verwachten; het is dus van het grootste belang, dat de berichten van de waarnemingsstations prompt en snel binnen komen. Dit is echter niet altijd het gevalde organisatie van den telegraafdienst is dikwijls een beletsel voor de snelle afzending van belangrijke berichten; op vele plaatsen zijn de kantoren slechts op een beperkt aantal uren open, zoodat het kan ge beuren, dat een belangrijk bericht eenigen tijd op verzending moet wachten. De moeilijkheden van een en ander zal men beter begrijpen, als men hut mechanisme, om het zoo eens te noemen, van deze kringstormen,

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2