Gemengd nieuws. ben te vervullen ten opzichte van bet blij vend gedeelte, of wel zijn aangewezen voor kadervorming. De lokalen van de Amersfoortsclie Toyn- bee-vereeniging «Ons Huis" worden Dinsdag 1 September heropend. Zegt het voort, óok aan hen, die de cur sussen willen volgen. Naar ons wordt medegedeeld zal bet Zondag 30 Augustus een belangrijke dag zijn voor liet «Leger des Heils" hier ter stede omdat commandant Th. Estill, leider van het Leger in Nederland, den geheelen dag bijzondere samenkomsten zal leiden. Om 7 uur een Bid stond, hall'elf Heiligings-meeting, 3 uur Ver- blijdings-sainenkomst en des avonds 8 uur groote Heils-Demonstratie. De commandant was voorheen werkzaam in Afrika en Australië, is reeds meer dan •25 jaar ol'licier in het L. d. H. en heeft vele ervaringen. Hij zal vergezeld zijn door kolonel Fornaciiun, den nieuwen Chef-Secretaris van Nederland, die voorheen werkzaam was in Zwitserland, Frankrijk, Zweden en Noorwegen. Nog vele andere staf- en veldofficieren zullen den commandant vergezellen. Dan zal er ibch nog iets gebeuren op Koninginnedag De Amersfoortsclie Muziek-vereeniging" zal Maandagochtend 8 uur koraal muziek doen hooren van den Sint Joris-toren en 'savonds een concert geven op den Hof. In September geeft zij iedere week een uitvoering op liet marktplein. Het plaatselijk Nuts-departement houdt Woensdag 2 September een Algemeene leden vergadering in hootdzaak ter voorziening van vacuturen in het Bestuur en de vaste Com- missiën. De tentoonstelling van «Floralia" wordt gehouden op Dinsdag 8 September, van drie uur tot half vijf in den tuin van »l)e Arend". De inlevering der gekweekte plantjes moet den dag te voren plaats hebben tusschen 4 en Hij ile gister gehouden aanbesteding der brandstollen voor het garnizoen werd inge schreven door de heereu Ph. M. Putman en Aug. L. V. de Sleeuhuysen, die onderschei- delijk bedongen voor steenkolen per 100 K.G. f 0.8i en f 0.85, cokes per H.L. f 0.50 en f 0.50, langen lurven per 100 f0.40 en i'0.57, korte turven per 100 i'0.40 en f'0.45, vuurmakers per 100 10.14 en fO.lö, takkebossen per 100 f 1.70 en f3.50, briquetlen per 100 fl.20 en r 1.75. Du levering is onder het gewone voorbe houd gegund aan den heer Putman. TeleurstellingIn het woordenboek van ieder menscheoleven komt dit woord met veite letter voor. Ter hedenmiddag van 2.15 t"t 4.30 ge houden Raadsvergadering waren onder voor zitting van den Burgemeester, jhr. J. W. A. Bat'chmnn Wuijtiers, tegenwoordig 10 leden en de Secretaris. Afwezig de heer Crooekewit. Wat in de bijna elt jaren, gedurende welke we de Raadsverslagen van Amersloort schrijven, niet geschied is, gebeurde heden. De notulen der vorige zitting, van 28 Juli, werden niet aanstonds goedgekeurd gelijk ze door den Secretaris zijn ontworpen. De reden daarvan is, dat de Secretaris zich hield aan het schriftelijk voorstel door den heer Jorisseu in de vorige zitting .ingediend inzake de Raads-commissie welke omtrent den leeruur Kerkkump rapport zou uitbrengen. Enkele leden meenden, dat de bedoeling des hem'en Jorisseu eenigsziusanders was; anderen hielden vol, dat de Secretaris, zonder mede- deeling te doen van het in de beide geheime zittingen besprokene, nieianders kon handelen Een klein incident in de nogal levendige dis cussie ontstond tusschen den lieer Kleber en Wethouder Celosse. De heer Kleber meende, dat de Wethouder eigenlijk mis bruik maakte van het gesprokene in een der geheime zittingen en Wethouder Ce- losse zeide, dat beweren niet voldoende was doch de lieer Kleber nu ook moest bewij zen deed hij dit niet, dan aarzelde de heer Celosse geenszins de beschuldiging laf te noemen. Mr. Prikken deed eindelijk het voorstel om bet geheim der geheime zittingen op te hellen, waartoe besloten werd met fi tegen 50 stemmen-1*. Tegen stemden de heeren: Celosse, mr. Ilcyligers, Van Beek, Gerritsen en Tromp van Holst; «ie hoeren mr. Vin Voorst Vader en Van Esveld onthielden zich van stemming omdat zij niet tegenwoordig waren bij de ge heime zittingen. Ten einde de notulen der laatste geheime zitting te kunnen vaststellen ging de Raad te 2.45 over i:i comité-generaal. De deuren werden heropend om 3.10; de Secretaris las liet geheelo Rapport der com missie voor en eerst te 4.20 werd na soms zeer scherpe discussie door den Voorzitter meegedeeld, dat B. en W. introkken hun voorstel om de vaste benoeming tot leeraar Wiskunde II. B. S. des hoeren Kerkkamp te veranderen ui een ty lelijke. Do discussion in het volgend nummer. 1. Rapport der Raadscommissie in zuke de benoeming van den leeraar Kerkkamp, en nader voorstel van Burgemeester en Wet houders. 2. Rekening der Gemeente over 1002 met ontwerp-besluit tot voorlo-pige vaststel ling, on rekeningen van het Burgerlijk Arm bestuur, het Burgerweeshuis, do Schutterij eu do Kamer van Koophandel, met rapport der commissie tot het nazien daarvan. Voorloopig vastgesteld z. d. met algemeene stemmen. 3. Voorstel tot wijziging van den titel «waarnemend Gemeente-archivaris" en «ad junct waarnemend Gemeente-archivaris" in «Gemeente-archivaris" en «adjunctGemeente archivaris." Dienaangaande schreven B. en W. In de eerstvolgende vergadering zal worden overlegd de Catalogus van liet Gemeente-archief, zooals deze door den waarnemenden Gemeente- Archivaris dr. II. J. Reijnders is samengesteld. Het doet ons genoegen, te kunnen constateeren, dat dit omvangrijke werk door dr. Reijnders in betrekkelijk korten tijd met groote zorg en nauwkeurigheid is verricht. De samensteller gaf te kennen, dat het hem bijzonder aangenaam zoude zijn, indien, als een geringe belooning voor zijn werk, de bepaling „waarnemend" van zijn titel werd afgenomen. Daar in vele Gemeenten deze titulatuur is aan genomen en ook onzerzijds tegen deze benaming geen bezwaar bestaat, stellen wij U voor, dr. H. J. Reijnders den titel te verleenen van Gemeente- Archivaris en in verband hiermede aan den adjunct-waarnemend-archivaris, J. K. H. de Jong Schouwenburg, den titel van adjunct-Gemeente- Archivaris. Na korte discussie aangenomen z. h. st. 4. Voorstel tot wijziging der jaarwedde van onderwijzend personeel (Lager onder wijs). Aangenomen z. d. of h. st. 5. Voorstel tot verlenging van het aan den onderwijzer L. A. Slot wegens ziekte verleend verlof. Aangenomen z. d. of h. st. Benoeming van een tijdelijk leeraar in Natuurlijke Historie aan de Hoogere Bur gerschool in de plaats van dr. A. J. Resink. Benoemd met algemeene stemmen dr. Th. Weevers, te Rotterdam. 7. Voorstel tot splitsing van klasse I, II en V der Hoogere Burgerschool in twee, en klasse 111 en IV in drie afdeelingen. Aangenomen z. «I. of li. st. 8. Voorstel tot uitbreiding van het Her- halings onderwijs, met ontwerp-verordening. Aangenomen z. d. of b. st. In bun Memorie van toelichting zeggen B. eu W. Reeds spoedig, nadat de Verordening tot re geling van het Herhalingsonderwijs was vast gesteld (1 April 1902) bleek het, dat de nieuwe toestand niet zoodanig was alb men verwacht had. Aan de eene zijde werd het duidelijk, dat het leerplan voor de Herhalingsschool niet voldoende tot zijn recht kon komen, omdat het aantal vak ken niet alleen te beperkt, maar speciaal ook het aantal uren per cursus (90) veel te gering was. Aan de andere zijde was de Burgeravond school een concurrent, immers werd deze niet alleen bevolkt door de aanstaande ambachtslie den, waarvoor zij door (le Wet speciaal is be stemd, maar ook, en voor een aanmerkelijk deel, door hen, die eene administratieve betrekking begeeren en feitelijk het Herhalingsonderwijs moeten bezoeken. Het werd ons duidelijk, dat bij bestendiging van dezen toestand op den duur de Gemeente twee instellingen zoude hebben, welke voor een groot deel het zelfde doel beoogen, met elkan der in concurrentie treden en van de Gemeen tekas on nood ig oilers vergen. Eene reorganisatie van deze beide inrichtin gen en de lijn waarin deze zich moest bewegen, wees zich dus van zelve aan. Wij hebben omtrent deze zaak geconfereerd met den Inspecteur van het Middelbaar onder wijs, afgevaardigden uit de Commissie van Toe zicht op het Middelbaar- en het Lager onderwijs, de Districts- en Arrondissements-schoolopzieners en de Hoofden der betrokken inrichtingen, met het resultaat, dat nagenoeg eenstemmig werd geadviseerd om de Burgeravondschool te beper ken tot (le wettelijk voorgeschreven taak (Am- bachtsonderwijs) en bet Herhalingsonderwijs uit te breiden met die vakken welke ter voorberei ding voor administratieve betrekkingen onont beerlijk moeten worden geacht. Terwijl omtrent de Burgeravondschool eerst daags afzonderlijke voorstellen zullen worden ingediend, bieden wij U thans een ontwerp-ver ordening tot regeling van het Herhalingsonder wijs, ter overweging aan, ten einde zoo mogelijk de verbeterde regeling met 1 October a.s. in werking te kuunen doen treden. Artikel 1 is ongewijzigd overgenomen uit de verordening van 1 April 19(12. Artikel 2 doet voor jongens het facultatieve vak „Zang" vervallen en vult de vakken aan met Vaderlandsche geschiedenis, Aardrijkskunde en de beginselen der I'ransche of die der Houg- duitsche taal. Artikel 3 geeft gelegenheid om een deel der vukken in 96 uren te volgen voor hen die zulks wenschen. De bepaling rust op het voorschrift van art. 17 sub 3 en 5 der Wet tol regeling van het Lager onderwijs. Overigens omschrijft dit arti kel nader de verschillende vakken. Artikel 4 stel', de gelegenheid open om het Herhalingsonderwijs zoonoixlig in meer dan éen school te doen geven. Zulks is ingevoegd in verband met een door heeren Gedeputeerde Sta ten na de inzending der vorige verordening ge maakte opmerking. Voorts is ook gelegenheid geopend om het onderwijs, zoo noodig, in de gebouwen voor Hooger- of Middelbaar onderwijs te geven. Artikel 5 geeft uitbreiding en wijziging van het aantal uren. De artikelen 6, 7 en 8 zijn ongewijzigd. Artikel 9 bepaalt de in werking treding op 1 October 1903. Op de Geineentebegroolingen der laatste jaren was voor Herhalingsonderwije f1500 uitgetrok ken. Deze som behoeft niet te worden verhoogd blijkens onderstaande raming van den nieuwen toestand, welke wij van het Hoofd der Herha lingsschool ontvingen Van 1 October tot 1 April wordt les gegeven 24 weken, 10 uur per week en per klasse, d. i. 240 uur per klasse, voor 3 klassen alzoo 720 uur an. f 720— Van 1 Mei tot 1 October wordt les gegeven 18 weken, 10 uur per week en per klasse d. i. 180 uur per klasse of o40 uur a fl. 540. Bezoldiging van het Hoofd. 125. Leermiddelen 100. Totaal f 14&5.— Deze berekening geldt voor de volledig inge richte Herhalingsschool, terwijl in 'tooggehou den moet worden dat de meisjes kosteloos kook- onderwijs zullen ontvangen op de eerlang te openen Industrie- en Huishoudschool, in ver band met Uw besluit van 27 Juni 1.1. hetwelk door het Bestuur dier school is aanvaard. Aan de verordening zij nog het volgende ontleend Het onderwijs omvat de volgende vakken; A. voor jongens: le. Nederlandsche taal; 2e. het Rekenen; 3e. het Teekenen; 4e. de Kennis der natuur; 5e. de Vaderlandsche geschiedenis; 6e. de Aardrijkskunde7e. het Boekhouden 8e. de beginselen der Fransche of diederHoog- duitsche taal. B. voor meisjes: le. de Nederlandsche taal; 2e. het Rekenen; 3e. de Nuttige handwerken; 4e. de Kennis der natuur5e. het Koken 6e. het Huishoudelijk boekhouden7e. den Zang. De cursus loopt over drie jaren. Hij wordt gehouden: a. voor jongens van 1 October tot 1 April, gedurende vijf avonden per week, telkens van 7 tot 9 uur en voor hen, die het beperkte leerplan volgen, gedurende het zelfde tijdvak twee avonden per week op de zelfde uien; b. voor meisjes van 1 Mei tot 1 October ge durende vijf namiddagen per week van 5 tot 7 uur en voor hen die hen die het beperkte leer plan volgen, gedurende het zelfde tijdvak drie namiddagen per week op de zelfde uren. De vaeantiën zijn gelijk aan die der Openbare Lagere school 2e soort. Deze verordening treedt in werking op 1 Octo ber 1903. Aan het eind der vergadering herinnerde de Voorzitter, dat het de laatste maal is, dat de Raad da eer heeft, den heer Gerritsen in zijn midden te hebben en bracht hem dank voor hetgeen hy als Raadslid deed en hulde voor den ijver waarmee bij zijn taak vervulde en roemde de objectiviteit waar mede hij de zaken beoordeelde. 0« k builen den Raad ,kan de beer Ger ritsen de belangen «Ier Gemeente voorstaan en spr. wilde die bij voortduring aanbevelen, terwijl hij hoopte dat het den vertrekkende wel mocht gaan. (Applaus). Hierna werd de zitting gesloten. De vrouw inet den baard, die tal van landgenooten een paar jaar geleden zagen in het circus van Barnum en Baily, is onlangs te Brooklyn gestorven op den leeftijd van 37 jaar. Barnum betaalde haar moeder voor de toestemming orn haar doch ter ten toon te stellen wekelijks f300. Toen zij 15 jaar oud was, sloot de vrouw met den baard, wier naam Annie Jones was, zich voor eigen rekening bij bet circus aan. F.en jaar later huwde zij met een der beambten van de inrichting, liet zich echter later van hem scheiden. Terwijl zij de wereld rondreisde, werd zij aan den Koning van Italië, den Czaar van Rusland, den Duitschen Keizer en aan verschillende andere Vorsten vertoond. In 1895 trouwde zij opnieuw en heette nu mrs. William Don- novan. Zij had een aanzienlijk vermogen verworven, daar zij niet minder dan f1200 per week ontving. Mannelijke werkmeisjes, keukenmeisjes, linnenmeisjes, acht men in Engeland, waar de dienst bodennood nog heel wat hooger schijnt te zijn dan in ons land (niet lang geleden verdronk zich daar een mevrouw uit wanhoop, dat zij geen keukenmeid naar haar zin kon krijgen) volstrekt, niet meer lot de onbestaanbare grootheden. Dezer da gen werd een eerzaam huisvader te Londen voor den politierechter geroepen, omdat hij een mannelijke bediende hield en daarvan geen aangifte had gedaan. Hij verdedigde zich door te zeggen, dat die man zijn «werk meid1' was. Engelsche bladen roemen dien huisvader als eeii der groote uitvinders, wien Ie mensch- heiil dank verschuldigd is. Op het oogen- blik, zogt de «Westminster Gazette", ge bruikt men reeds in tal van pensions en ook in particuliere huizen, mannen voor diensten, welke vroeger alleen aan vrouwen werden opgedragen, en naar het heet, voeren zij dat werk netter en flinker i.it dan gewone «vrou welijke" meiden. Zou, zegt het blad, in deze dagen, waar het al evenmoe iljjk gaat een behoorlijke dienstbode te krijgen als om een mooien dag te snappen in deze Augus tusmaand, in het gebeurde met deu Loo- denschen heer niet een werkelijk lichtstraaltje te herkennen zijn voor de bijna tot wanhoop gebrachte huismoeders De heer E. Thomson Seton maakt in zijn Jaarverslag over den Zoölogiscben tuin te Washington eenige opmerkingen omtrent de stamouders van den huishond. Hij begint met te zeggen, dat eanige geleerden van meening zijn, dat de verschillende rassen van honden afstammen van den wolf; anderen meenen, dat de hond afstamt van een oor- spronkelijken vorm, welke verloren is ge gaan; en weer anderen noemen als stam vader den jakhals. De tweede theorie kan men gerust buiten bespreking laten; hoogstens kan men weitelen tusschen de wolf- en de jakhals-theorie. Volgens den heer Thomson is laatstgenoemde de werkelijke stamvader, hoewel hij gaarno wil aannemen, dat in en kele landstreken later ook vermenging met wolfsbloed heeft plaats gevonden. De schrij ver baseert zijn theorie hoofdzakelijk op het feit, dat terugslag bij zulk ras dan ook ge woonlijk de beste aanduiding is van den oorsprong van een ras. Zijn voornaamste argumenten voor de jakhals-theorie zijn de volgende Bij de wolven is de meest voorkomende kleur grijs-grauw, met een zwart of donker uiteinde aan den staart. Hoogst zelden treft men bij dezen lichter gekleurde plekken aan boven de oogen. De schouderhoogte is on geveer 65 c.M. Bij den jakhals daarentegen is de meest voorkomende kleur geelachtig, met een eenigszins witachtig uiteinde van deu staart en altijd met lichtgekleurde plekken boven de oogen. De schouderhoogte is ongeveer 50 c.M. De schrijver wijst er thans op, dat zoodra bij de honden witte haren voorko men, men altyd enkele witte haren aantreft bij het uiteinde van den staart. Groot ge wicht hecht hij aan het feit, dat daar, waar honden zich in vrijheid vermeerderen en allerlei bastaardvormen ontstaan, op den duur te voorschijn komt een hondenvoi m van circa 50 c.M. schouderhoogte, met geelachtig haar, lichtbruine vlekken boven de oogen en een witte punt aan den staartmet andere woor den voortgezette verbastering geeft terug slag tot het jakhalstype. Verder wijst hij er op, dat bij de grootere rassen van honden zich weldra sporen voor doen van overdreven ontwikkeling (dégéné- ratie) zooals slechte tanden, wolfsklauwen, zwak gestel, enz.volgens hem een bewijs, dat zij verder verwijderd zijn van het voor ouderlijke type dan de kleinere rassen. Een ander argument is dat, hoewel de wolf overal voorkwam in Europa gedurende het tijdperk dat de steenen wapens in ge bruik waren, er toch van den hond ni g spoor te vinden is. Deze schijnt eerst te voorschijn te komen in de daaropvolgende tijden, toen wapenen van geslepen steen in gebruik waren, waarvan de makers en gebruikers waarschijn lijk afkomstig waren uit het oosten, dus uit het vaderland van den jakhals. Wat bovendien de gewoonte aangaat van onze huishonden, deze schijnen de jakhals- theorie te bevestigen. Wolven bijv. draaien zelden of nooit rond, voordat zij gaan liggen jaklialze daarentegen wel, evenals de huishonden. Wolven blaffen niet, ter wijl jakhalzen dat gemakkelijk doen en op een wijze, gelijk die van de huishonden. Ook is het een welbekend feit, dat de oogen van den wolf schuin geplaatst zijn in de oog kassen die van de honden zijn recht. Bij negen jakhalzen, welke Seton te zelfder tijd aantrof in den «Jardin des Plantes" te Parijs, waren er slechts twee, welke de oogen eenigszins schuin geplaatst hadden; dezeven overigen waren gelijk aan die van de honden. Dat er nog al een aardig kaartje wordt gelegd, moge hieruit blijken, dat volgens een mededeeling van het Oostenrijksche Ministerie van Financiën in het vorig jaar in Oostenrijk zes fabrikanten voor het buitenland 2 133242 spellen kaarten met een totaal gewicht van 227145 Kilogram hebben vervaardigd. Rekent men de lading van een spoorwegwaggon op 5000 K.G. dan zouden voor het vervoer van deze kaarten twee goederentreinen ieder van 28 waggons noodig zijn. Verder deelt het oflicieele bericht mede, in het vorig jaar in de Oostenrijksche speel- ka'artennijverheid 12 fabrikanten, 16 druk kers, 24 kleurders en 199 andere werklieden werkzaam waren en 9247 depothouders den verkoop van 1 463 149 spellen in het huiten- land hebben bezorgd. De fiscus ontving aan stempelbclasting van deze kaarten een bedrag van Ö2i 517 kronen. Dat men niet alleen in onzen tijd, maar ook reeds eenige eeuwen geleden byzonder veel last had van natte zomers, bewijst het het volgende uit liet Gemeente-archief van Utrecht Maandag 27 Aug. 1648. Is goed gevonden, dat «le Predikanten soo inde sleden als ten platte Lande dezer Provincie zal worden aan- g «schreven datse haer .Sondachse Predicates eude gebeden appliceren op de tegenwoor dige droevige constitutie van nat weder. Zuterdag 22 Juni 1050. Ende dat een bid-

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2