1IIMII1 ISMH11LIZIM. Stadsnieuws. Ingezonden. En 'tis opmerkelijk nu in de laatste jaren in Üuitschland zooveel wordt voortgebracht op praotisch heraldisch terrein, het is bijna altijd die stijl waarin gewerkt wordt. Van harte hoop ik, dat de opvatting in deze voorstelling ten opzichte van het zwaard in ruimen kring bij de heraldici in ons land instemming moge vinden en dat ons Rijks- wapen in dien geest moge worden gewijzigd, opdat het attribuut in overeenstemming moge zijn met den geest der tijden, waaruit het is gesproten. Heden verzenden wij aan de daarop ge- abonneerden aflevering 23 van onze premie «Do Muzikale Bloemlezing". Deze ailevering bevat, behalve de gewone Wenken van een ouden muziekmeester", kunstenaarc-biographieën en berichten en mededeelingen op muzikaal gebied, de vol gende muziekstukken IValse de Salon, voor piano, van C. Bohm 2. Kusshandohen, polka mazurka voor piano,' van L. Audrc3. Sonst spiek' ich mit Scepter, voor piano en zang, van A. Lortzing; 4. In jedes Liedchen will ich hauchen, voor piano en zang, van F. Abt. De «Muzikale Bloemlezing" kost voor de ahonné's op ons blad slechts (30 cent per kwartaal, voor welk luttel bedrag men in de drie maanden 0 alleveringen met 30 a 35 muziekstukken ontvangt. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht is gemachtigd lot het bijeen roepen van de Staten dier provincie in bui tengewone vergadering in bet einde der maand September van dit jaar, teneinde aan de orde te stellen de benoeming van een lid van Gedeputeerde Staten in de vacature ont staan door liet overlijden van mr, B. J. L. baron De Geer van Jutfaas. Ter voorziening in de vacalure-De Geer zijn voor het lidmaatschap der Provinciale Slaton candidaat gesteld te Utrecht: van katholieke zijde de heer H. J. Schilte, Wet houder van Utrechtvan anti-revolutionnairen kant de heer F. A. R. A. baron Van Ittersum, te Utrecht; en door de Chr. Instorischen mr. W. H. J. Royaards. «Der Geist der stets \erneint" spreekt ons bericht togen, dat de voormalige Kei-com missie zich heeft gereconstrueerd tot een commissie welke wil trachten hier een stand- heel I voor Joao van Olbenbarneveldt op te richten. Gistermiddag vergaderde de commissie, met enkele anderen aangevuld, daartoe weder. Welhaast zal de commissie zelve mede deelingen doen, waarop wjj niet mogen voor uitlopen. Alleen <(itde zaak wordt ernstig aangevat en is in uitstekende handen. In ons vorig nummer Heelden we mee, dat ook to Wiesbaden de Koninginnedag is gevierd. Het stedelijk Kur-orkest gaf 'savonds te 8 uur een «Niederlandiches National-Kon- zeri" waarvan het programma luidde: 1. Featouverture „Zur Xameus- 2. (irfttulniiODS-Menuelt/.'T '.°P Beetboven- 3. Jsiederlitndisehes Flaggeulied L. Verhulst. 4. Wieu Is'eerlautisch bloed, National- hyrnue J. Wilms. F>. Sechs altnicderlaudische Vaterliuids- lieilur aus der Suinmlung des Adria- mis Valerius vom Jabre 1626. >i. Kluge, b. Wilhelmus von Nassaueu, c. Kriegslied, d. Al>- sehied, e. Berg op Zoom, f. Pank- gebet. 6. „Zuni Feste", Ouverture R. Hol. 7. Niederliindiscber KrouuugsmursehG. Mann. «Walmend des Konzertes Bengalische Be- leuchtung. Die Initiale der Künigin der Niederlatide mit Krone in Brillantfeuer und Bouquet in den Niederlandischen Farben". «liet efTect was prachtig" voegt de vrien delijke lezeres, die ons het leest-programma zond, er aan toe. Aan liet Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Augustus 1903 ingelegd ter Rijkspostspaarbank f20368925 en terug betaald f25 398.24. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 10101. Do regen heelt dan toch eindelijk opge houden de bordpapieren hemel schijnt voor een dag of wat op de requisitenkamer ge bracht i n 't zonnetje schijnt instig aan een bijna wolkloozen hemel. Natuurlijk klagen de menschen alweer, dat 'i te warm is. Dat we een rnooien zomer hebben gehad, een vacantie-tijd waarin men eens zonder purapluie of regenjas een dag of wat er op uit kon, zal wel niemand beweren. We zullen maar niet teruggaan tot 1896, liet eerste jaar waarin we geregeld den stand van den regenmeter hier ter stede meedeel den, doch ons beperken tot de eerste drie jaren v.m do nieuwe eeuw. Van de 92 dagen van Juni, Juli en Augus tus heelt het in 1903 geregend 43, in 1902 zelfs 47 en in 1901 slechts 32. De afgetapte hoeveelheid neerslag was in 1903 echter zeer groot 292.0 m.M., ia 1902 nog 219.4 m.M. en in 1901 daarentegen slechts 175.5. Wat Augustus betreft, waren er dit jaar 15 regendagen met 79.8 m.M. neer-:lag, tegen 24 met 125.5 verleden jaar, 8 met 68.3 in 1900, 18 met 154.5 in 1900, 3 met 15.7 in den zeer drogen zomer van 1899 toen in genoemde maanden het slechts 16 van de 92 dagen regende, 4 in Juni, 9 in Juli en 3 in Augustus, met 85.3 m.M. neerslag, 10 met 57.4 in 1898 en 19 met 143.7 in 1897. De tram vervoerde in de afgeloopen maand 8999 betalende passagiers, tegen 7097 in Augustus 1902, en bad een totaal-opbrengst van f774.32 of f121.39 meer dan in de zelfde maand van het vorige jaar, terwijl de op brengst per dagkilometer in 1903 bedroeg f 13.86, tegen 111.69 in Augustus 1902. Een en ander hoewel het weder in de af geloopen maand voor de tram ongunstig was in tegenstelling mei Augustus 1902. liet publiek wordt uameus de tram-direc tie beleefd doch dringend verzocht, ten be hoeve van iie controle de van de conduc teurs ontvangen kaartjes en conti amerken te bewaren tot zjj liet rijtuig hebben ver laten en eerst daarna die te vernietigen. De temperatuur van het water in de nieuwe Bad- en Zweminrichting was gister ochtend te 7 uur 01° en hedenochtend 62° E* Nu 't wat warmer werd wordt ook liet aantal abonné's veel grootergister meldde zich zelfs een tiental aan. Weet ieder wel, dat het abonnement loopt van 1 Augustus 1903 tot 1 Augustus 1904 Zeer veel wordt in de avonduren gebruikt van de Zweminrichting gemaakt door het garnizoen, waarvoor een zoogenaamd collec tief-abonnement is aangegaan. Waarom blijven de werklieden schitteren door hun afwezigheid'? Eén stuiver per week is toch werkelijk niet te veel. De overplaatsing van den heer M. Polt, Commies 2e klasse der Telegraphie met post- radicaal, van hier naar Amsterdam is inge trokken, terwijl de heer J. Molendijk, Com mies der telegraphie 2e klasse, die met ingang van 7 September van Rotterdam naar hier zou worden overgeplaatst, thans op dien datum naar Amsterdam wordt verplaatst. Mej. J. de Vries (Langegracht) is benoemd tot onderwijzeres aan een openbare school van Lager- en Meeruitgebreid Lager onder wijs te Vlissingen. Tot tijdelijk leeraar in de Wis- en Werk tuigkunde en de Cosmographie, in het bij zonder -m onderwijs te geven aan de 3e Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus voor jongens te Amsterdam is benoemd de heer G. C. A. Valewink, thans leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Gouda. Beleefd verzoeken we hen, die de courant elders ontvingen terwijl zij uit de stad waren, ons hun TERUGKEER le berichten opdat de bezorging gekegeld kunne geschieden. Voor klachten omtrent ongeregelde be zorging blijven we ons steods aanbevolen houden. I)e Administratie. De heer J. B. van Aken, inmiddels bevor derd tot adjudant-oudesoflicier bij de 2e cate gorie. van het Reservekader, is benoemd tot Congierge van de centrale werkplaatsen der Telegraphie te 's-Gravenhage. Bij Kon. besluit zijn o.a. benoemd bij het wapen dor infanterie, tot luitenant-kolonel, met ingang van 2 September 1903, de majoor van dat wapen J. Vos, thans op non-activi teit wegens tijdelijke ongesteldheid bij het regiment grenadiers en jagers, tot luitenant- kolonel, met ingang van 2 September 1903, de majoor L. C. Vervooren, van het korps. De 2e luitenant D. J. Eggink heeft ver zocht, in activiteit te worden hersteld. Kapitein jhr. J. P. Rutgers van Rozenburg, van het le regiment veld-artillerie, wordt van Utrecht overgeplaatst naar Amersfoort en belast met het bevel over de batterij van den tot majoor bij het korps bevorderden kapitein E, C. Boognert. Luitenant-generaal W. G. F. Snijders, in specteur van bet wapen der infanterie, komt hier heden aan tot liet bijwonen van de hos pitaal-manoeuvre welke morgen opdeLeus- derheide wordt gehouden cn die ook wordt bijgewocud door de generaals-mujuor A. J. Prins, Commandant der 2e divisie, en J. Bin nendijk, Inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht. De Inspecteur zal tot Dinsdag hier ver toeven om o a. ook de kader-manoeuvres van het 5e regiment bij te wonen. Ter gisteravond gehouden en door slechts 17 leden van het Departement bijgewoonde vergadering van het «Nut" werden onder meer du subsidiën voor de Nuts-instellingen goedgekeurd als volgt: Fröbelschool f 150en dekking van liet tekort ad f 196.1 Is, Iluis- vlijtschool f200, Toynbee-vereenigiog f200, Ambachtsschool 1400, Volksbibliotheek f130 benevens f100 voor aankoop van boeken en f100 voor het drukken van den catalogus, Industrieschool (twee maanden) f 100, beurzen voor onvermogende leerlingeu der Ambachts school f100. Men ziet dus, dat het «Nut" wel nut sticht. Aangaande de Fröbelschool en de Huis- vlijtschool werd opgemerkt, dat deze in een overgangstoestand verkeeren. Gelijk bekend, zullen zij later worden ondergebracht in het gebouw der Industrie- en Huishoudschool, waarvan de aanbesteding voor den bouw welhaast zal geschieden. Het onderwijs der Huisvlijtschool wordt thans door beter be zoldigde onderwijzeressen gegeven in de lo kalen van «Ons Huis". In de commissie tot nazien der rekening werden benoemd de heereu P. van der Mark, dr, Ph. H. Peyrot en P. J. Frederiks. Aangaande de Industrie-school werd mee gedeeld, dat het wachten thans is op de ontwerp-Staatsbegrooting. Wordt liet aan gevraagd Rijks-subsidie daarop uitgetrokken, dan hoopt liet Bestuur reeds 1 October met den bouw te doen beginnen, opdat liet ge bouw vóór de vorst onder dak zij. Dank werd gebracht aan deProvineialeSluten van Utrecht en den Gemeenteraad van Amersfoort voor den verleenden linaucieelen steun en aan de twee particulieren die, door het schenken hunner Vorstelijke gift, de taak des Bestuurs zoozeer verlichtten. Nog word ter sprake gebracht liet handels onderwijs hier ter stede in verband inet de opheffing der handelsklasse van de Burger Avondschool en de reorganisatie van het Herhalingsonderwijs. Over dit onderwerp en andere uitgestelde punten van den beschrijvingsbrief zal ineen eerlang te beleggen en naar algemeen werd gehoopt beter te bezoeken vergade ring weder worden gesproken. Herinnerd zij aan de vergadering van «Handel en Nijverheid", hedenavond te 8 uur in «De vergulde Zwaan" te houden. Bij gunstig weder zal de stafmuziek van het 5e regiment, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken, morgenavond op het terras van «Amicitia" het volgende programma ten gehoore brengen 1. „Hurrah Boys", marsch Lacalle. 2. Ouverture „Giralda"Adam. 3. Drei spaniaehe TiiuzeMoszkowsk1. 4. rande fantaiaie de l'opéra „Hé- rodiaile"Massenet. 5. Oomelius-Fest-marachMendclasobn. 6. „Ein Abend in Toledo Scbmeling. u. SerSuade. b. Spaniseher Tanz. 7. „Neues JahrhundertNeues Leben", WulzerZiebrer. 8. Souvenir de l'opéra „Roméo et Juliette"Gounod. De «mannen van spuit 1" verzoeken ons mee te deelen dat zij het eerst bij den brand in de koffiebranderij van de firma Greeve Co. tegenwoordig waren en het eerst water gaven. De politie kan het getuigen, meneer; spuit 3 kwam later en was later gereed". Onze zegsman berichtte ons, dat de Wil- helmina-spuit de eerste was. Doch men kent den naijver, een die echter nimmer verhindert, dat bij den eerst volgenden brand moge die in langen tijd niet voor komen de gasten weer broederlijk den gemeenschappelijken vijand bedsvingen. Een milicien der veld-artillerie, wien Dins dagavond de toegang werd geweigerd tot een in niet al te besten reuk staand bier buisje aan de Langegracht werd daarover zóo verontwaardigd, dat hij zijn woede wilde koelen op de ruiten, die echter den dag te voren reeds waren ingeslagen,, en zich daarbij een der polsaderen openscheurde. Het gehol met den ernstig verwonde naar dokters, die toevallig niet thuis waren, gaf heel wat opschudding; een stroom belang stellenden volgde den gewonde en diens ka meraads. Het slot was, dat dr. Van Leggelo een eerste verband legde en de patiënt per brancard naar liet Militair hospitaal werd gebracht. Niettegenstaande het groote bloedverlies is hij thans buiten gevaar. Bij de gister gehouden aanbesteding van de levering van fourages voor de bereden korpsen hier in garnizoen voor het tijdvak 1 November 1903 tot 31 October 1904 was minste inschrijver de firma H. Gerritsen en wel voor hooi i'0.45, stroo f0.32, inlandsche hever f7.80 en buitontaiidsche haver f7.50. De levering is gegund onder het gewone voorbehoud. Met het oog op de snelle uitbreiding, die de Gemeente Baar» in de laatste jaren heeft ondergaan, stellen B. en W. aan den Raad voor, een nieuwe school met 6 lokalen en onderwijzerswoning te laten bouwen aan de Ferdinand lluyklaan en aan die school den naam van Weslorsehool te geven. Men schrijft uit Baarn aan het «Hdbld": Men zal zich herimieien, dat do beide vo rige zomers onze eikebosschen en kreupel hout zeer geteisterd werden door de zoo schadelijke eikeuaardvloo. Men begon zich niet ten onrechte ongerust' te maken over het te gronde gaan van groote oppervlakten boscb, vooral ook van het Domein. Met ge noegen rnag thans geconstateerd worden, dat dezen zomer zoo goed als niets meer van het schadelijke insect gemerkt is, 2oodat het gevaar geweken schijnt. De »N. Rott. Crt." noemt het bericht, dat President Steijn dezen winter te Baarn zou gaan wonen beslist onjuist. 't Kan zijn, zegt het blad, dat twee zijner dochtertjes half September te Baarn op een meisjeskostschool komen, maar 't is zeer on waarschijnlijk, dat hun vader meekomt, want evenals verleden jaar zal ook dezen winter een warmer luchtstreek voor den zieke ge zocht moeten worden. Om die reden was ook 't plan nog kort geleden om Reichenhall voor een zuidelijker klimaat te verwisselen. Het blijft dan mogelijk, dat de President het vol gende jaar zomer voor een tijd in ons land en misschien te Baarn komt, maar in ieder geval zal hij er zich niet na zijn herstel met terwoon vestigen. Na zijn herstel keert presi dent Steijn naar Zuid-Afrika terug. In den Eemnesser polder is een zeldzame vogel geschoten wiens vlucht 90 c.M. bedroeg. De bek is 10, de pooten zijn 20 c.M. lang. De kleur is bruin met groenen goudgloed. Het dier is naar «Artis" gezondeu. Van den uitgever den heer A. J. Menger, te Barueveld, ontvingen we twee verschil lende prentbriefkaarten, ieder met een voor stelling van de heldendaad van Jan van Schaffelaar. Zij steken zeer gunstig af bjj de voorstel lingen, tot dusver daarvan gemaakt, zijn ar tistiek bewerkt en zullen zeker veel koopei's vinden. In de jongste Raadszitting van Soest werd de Gemeenterekening over 1902 vastgesteld in ontvangsten op 23 902.40 en in uilgaven op f23 238.63, met een batig saldo van f723.77. Verder werd besloten tot het hef fen eener bijzondere belasting op gebouwde eigendommen, gelegen aan de electrische leiding, tot dekking der kosten van de elec trische siraatverlchting. Deze belasting zal ten hoogste 3 pCt. van de belastbare opbrengst der betrokken perceelen bedragen. Een ge meentelijke belasting bestaat daar niet. Er is geen mensch, die de vryheid niet liefheeft; maar velen eischen baar alleen voor zichzelf. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Zeer zoudt u ondergeteekende verplichten door het biel-nevensgaande als ingezonden stukje in Uw blad te willen doen op lemen. U bij voorbaat zijn dank betuigende, noemt hij zich Achtend, J. A. SANDRERG. 2e Secretaris der afd. Qooi- en Eemland vim de „.Verf, Verecniging tot Bescherming run Dieren". Amersfoort, 31 Augustus 1903. Utreehtsclie straat 35. Dierenbescherming. Ten einde het veelvuldig mishandelen van dieren, hetgeen helaas nog dagelijks voor komt, zooveel mogelijk tegen te gaan, ver zoekt de 2e Secretaris der afd. Gooi- en Eemland van de «Ned. vereeniging tot Be scherming van Dieren", wonende Utrechtsche straat 35 te Amersfoort, alten die, hetzij zjj zij zelf van zoodanige mishandeling getuige zijn, hetzij zij zulks van derden vernemen, beleefd, hem mondeling of schriftelijk hier van kennis to geven, ten einde daartegen maatregelen te kunnen nemen. De 2e Secretaris van voorn, afd., J. A. SANDBERG. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 27 Augustus tot en met 3 September. GEBOREN Jan Hendrik, z. van H. van Ee en J. Ouwerkerk. Johannes, z. vaD J. Schreuder en A. A. M. de Rooij. Anto- nia Joanna Maria, d. van W. vanGemerteu T. Teunissen. Petronella, d. van J. Maas en A. Hagenbeuk. Matthijs, z. van M. Staal en C. van Kleef. Albertus,z. van G. Zwart en N. van Dusschoten. Lamberlus Fredericus, z. van P. A. van der Veer en J. J. E. de Groef. Johannes Adrlanus,/. van T. van Daal en J. E. Kraan, Jacob, z. van K. Appel en T. Oud. Leendert, z. van C. Christ en B. J. van Diermen. Jacoba, d. van S. Volp en K. Kroes. Johanna Maria, d. van J. van Schalkwijk en S. Spijker. Arie, z. van A. de Wijs. Gijsocrtha, d. van E. van 't Hoog en J. van 't Boveneind. Izak, van H. Hilversum eu A. Rood- veldt. Gijsbertus Adrianus, z. van E. B. M. Kaspers en R. van den Berg.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2