Zaterdag 3 October 1903. No. 5406. 53e Jaargang. UITGAVE FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdagen Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1, franco per post 1,45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regol 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën var buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Teleplioon 19. Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. KENNISGEVINGEN. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien het besluit van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, van den 18 Sep tember 1903, No. 1 N. M eu S. {Provinoiualblad No. 126). Gelet op de artt. 26, 50 en 51 der Militiewet 1901 en op art. 24 van het Koninklijk Besluit d.d. 2 De- ceinber 1901 (Stbl. no. 280). Doen te weten, dat de loting der vóór den len September van dit jaar voor de militie ingeschre venen, beboorende tot de lichting van 190-1, in het gebouw AMICITIA, aan het Plantsoen, tussohen de Utrechtache- en Arnhemschepoorten alhier gelogen, zal geschieden op Dinsdag 8 November 1908, aante- vangen des namiddags te twee uren voor de inge schrevenen wier geslachtsnaam begint mot de letter A. tot en met E„ en op Woensdag 4 November 1908, des voormiddags to lO'/j uur, voor de inge schrevenen wier geslachtsnaam begint met de let ter F. tot en met Z. Eu voorts, dat op Donderdag den 5 en Zaterdag den 7 November, aanstaande, telkens van 's voor middags 10 tot 2 uur des namiddags door ot van wege de lotelingeu (gesteund door tweo gotuigon) by den Burgemeester ten Rnadhuize aanvraag kan geschieden voor de gotuigachriften, vermeld in de lo en 2e zinsnede vaD art. 51 der wet, luidende als volgt „Oui vrijstelling wegens eigen militairen dienst of „dien van broeders te verkrijgen, moet men over- „leggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, „of een uittreksel uit bet stamboek, of een bewijs „van werkelijke» dienst". „Ter bekoming van vrijstelling wegens broeder- „dienst moet men bovendien overleggen een getuig schrift van den Burgemeester, waaruit het getal „zonen tot het gezin bohoorende blijkt". En art. 42 eerste lid van aangehaald Koninklijk besluit „Het bewijsstuk, vermeld in do eerste zinsnede „van art. 51 der wet, kan, zoo het uiet reeds inge volge art. 39, 3e lid vau dit besluit onder den Bur gemeester berust, ten minste tien dagen vóór den „dag waarop de zitliug van den Militieraad wordt „geopend, worden ingeleverd bij den Burgemeester „dor gemeente, in welke de loteling, dio vrijstelling „verlangt wegens eigen militairen dienst of wegens „broederdienst, voor do militie ia ingeschreven". Eindelijk,'dat het opgeven der reden van vrijstel ling, het inleveren van do benoodigde bewijsstuk ken en hot doen opmaken van hel b(j do wet ge- vordorderde getuigschrift niot voldoende is om zich de vrijstelling te verzekeren, waarop de lotcliugen mceuen aanspraak te kunnen maken, maar dat hun belang medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen in de zitting van den Militieraad of op den Feuilleton. tjjd daarvoor overeenkomstig art. 46 van bovenge- uoerad Koninklijk Besluit bepaald. Amersfoort, den 1. October 1903. Burgemeester on Wethouders voornoemd, De Burgeineentor, WUIJTIERS. Do Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. SCHAFER Co- 7). Scbiifer was inmiddels naar binnen gedragen; de concierge had een matras en kussen» gebaald eu de dokter onderzocht nu de woudeu nauwkeuriger en verklaarde, dat de patiënt nog een kwartier, ten hoogste nog een huif uur te leven had. Do beide kogels hadden de borat doorboord eu eon der hoofd slagaderen ernstig verwond. De Commissaris van politie maakte proces-verbaal op. Rabe deelde hem mede waarom Scbiifer nog zoo laat op straat was. De onheil brengende brief werd gevonden in zyn portefeuille en werd, nadat de concierge pertinent had verklaard, dat er geen privé-telegram was gekomen en dat Hartwig reeds vroeg in den middag naar den heer Schwarz was vertrokken, bij de stukken van overtuiging gelegd. Niemand kende het handschrift vaD den brief. Eon nachtwacht verklaarde, dat hij zoodra hij de beide schoten had liooren vallen, alarm bad geblazen 6D naar de plaats des onheils was geijld, waar hij wel den gewonde, doch geen Bpoor van don dader had gevonden. Vau de overige nachtwaohta en politie-beambten, die op het alarm-signaal waren toegesuold, had slechts éen op vrjj grooten afstand een man gezien, die wel eenigszins waggelend doch overigens zeer kalm liep. Daar opende Scbiifer do oogen. De dokter gaf hein wat wijn en vroeg hem iets, waarop Scbiifer heldor en duidelijk antwoordde. Hjj deelde nu mode, zijn moordenaar niot gezien te hebben en aoustonds nadat by gewond was, be wusteloos neergevallen te zijn. Kennelijk wus geen roof bedoeldhorloge, porte feuille en beurs wareu niet gestolen en dus kon slechts haat of wraak oorzaak zyn geweest tot dezen misdaad eu hierop ging de Commissaris ook in bij zyn verhoor. Hy vroeg of Sobiifer een vyand had, Herhaling» onderwijs. Do BURGEMEESTER on WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten, dat doo: den Raad der Gemeente is vastgesteld de navolgende Verordening tot rege ling van het Herhalingsonderwijs. Artikel 1. Het Herhalingsondorwys hoeft ten dool om, met iuachlueiuiug van art. 17 der Wet op hut Lager onderwijs, zooals dat wordt gelezen volgens art. 84 der Leerplichtwet, aan ben, die bel gewoon Lager onderwijs genoten hebben, de getegouheid te geven lot bevestiging en voortzetting van hel on derwijs in die vakken, die in de eerste plaats voor het maatschappelijk loven van groote waarde zijn. Art. 2. Het onderwys omvat de volgende vak kon A. voor jongens: lo, do Nederlandsche taal. 2e. het Rekenen. 8e. het Teekeneu. 4e. de Kennis der natuur. 5e de Vaderlandsche gescliiedeuis. 6e. de Aardrijkskunde. 7e. het Boekhouden. 8o. de beginselen dor Fransobe of die der Hoog- duitsohe taal. B. voor meisjes: le. do Nederlandsche taal. 2e het Rekenen. 3o. do Nuttige handwerken. 4e. de Kennis der natuur. 5e. het Koken. 6e. het Huishoudelijk boekhouden. 7e. don Zang. Art. 8. Het onderwijs wordt gegeven naar een leerplan, dat vooraf door Burgemeester en Wethou ders, gehoord deu Districtsschoolopziener, mout wor den goedgekeurd. Het leerplan is zóo ingericht, dut de ouders, die hunno kinderen niet meer dan 96 uren in het jaar Herhalings-onderwys willen doen genieten, die kin deren in dien tijd een geregeldeu cursus kunnen doen bijwonen en wel voor jongens in de vakken Nedorlaudaohe taal, Rekenen, Teekenen, en Keunis der natuur, en voor meisjes in Nederlaudaoho taal, Rekenen, Nuttige handwerken en Kennis der na tuur. liet onderwijs in de Nederlandsche taal sluit in zich voortgezet lees- en schrijfonderwijs; het moet derhalve dienen: n. tot het nanbrengon van juisto kennis en zui- vero begrippon op bet gebiod van land- en volken kunde, volkshuishoudkunde en gezondheidsleer. b. tot het goed weergeven van het gelezone, en het zich behoorlijk uitdrukken, door het maken van opstellen, het stellen van brieven, circulaires, advertentiën, telegrammen, euz. Het oudcrwys iu Rekenen ouivat vooral: a. herleiding van maten, munten en gewichten, ook in verband met de oisohon der omgeving. b. baudclsrekenen. (Het sub b genoemde uitsluitend voor jongens.) c. oplossing van vraagstukkon aan het dugelyksoh leven ontleend, liet onderwijs in Teokenou bepaalt zicli niet tot het Teekeneu van ornamenten en eenvoudige moot- kundige lichamen, als vorvolg op hetgeen in do Lagere school werd geleurd, maar vooral tot hot too- kenen en schetsen van eenvoudige voorworpen uit de dageiijksoho omgeving. Het onderwijs de Konnis dor natuur omvat vooruamulyk Plant- en Diorkundo eu opheldering van vo'crloi verschijnselen in den dampkring en aan don hemel, en het vorklaron van tal van ver- HchjjuHclen in hot gewone luvou. Voor meisjes bovendien de loer dor voedings waarde. Het onderwjjs in de nuttige handwerkou omvat voornamelijk naaien, met sloppon en verstollen, als mede hut knippen van klcedingstukkon en machine- Het ouderwijs iu Geschiedenis wordt tevens dienst- haar gemankt aim do behandeling der Staatsinrich ting en maatsch-ippeljjko iustellingou van Nederland. Hel onderwijs in Aardrijkskunde bopaultzioh voor- namelijk tot de handolsiuirdrykskundu. Het onderwijs in Koken wordt, uitsluitend gege ven gedurende het Inatsto cursusjaar. Art. 4. Het onderwijs wordt gegeven in éou of meer dor gebouwen voor Hoogcr, Middelbaar of Lager onderwijs of in het voormalig schoolgobouw aan do Koestraat, overeenkomstig do aanwijzing van Burgemoester en Wethouders eobtor kon door hun ooilego voor het onderwijs in koken een ander gu- bouw worden aangewezen. Art. 5. Do cursus loopt ovor drie jaren. Hij wordt gehouden a. voor jongens van 1 October tot 1 Apr'.godu- rondo vijf avonden per weck, telkens van 7 tot 0 uur en voor hou, die het beperkte leerplan volgen, ge durende hetzelfde tijdvak twee avonden per week op dezelfde ureu b. voor meisjes van 1 Mei tot 1 Ooloboi' ge durende vijf namiddagen por week van 5 tot 7 uur en voor lion (lie hot beperkte leerplan volgen, ge durende hetzelfde tydvak drie namiddagen per week op dezolfdo uren. De Vacantiëu zyn gelijk aan dio der oponbaro Lagere school tweede soort. 1 Art. 6. Hot hoofd en hot overig onderwijzend j personeel worden door Burgemeester on Wethouders aangewezen. Onderwijzend porsoueol met hoofdakte komt in do eerste plaats daarvoor in annmerking. I Bij voorkeur wordt voor elk vak een onderwijzer of onderwijzeres aangewezen. Zooveel mogelijk worden, mot uitzondering van hei Hoofd, voor hot ondorwjjs aan meisjes, onder- ijzcrcsson aangewezen. Art. 7. Hut hoofd der Herhalingsschool zorgt, dat hot onderwijs geregold volgens de roostor (Ier lesson wordt gegeven en regelt in overleg met het onderwijzend personeel deu omvang van hot onder- "■ijs in iedore klasse. Hot Reglement voor hot openbaar Lager onder wijs in du gemeente Amersfoort is voor hel Hor- halingsunderwijs van tocpassiug, tenzij uitdrukkolijk bij do verordening biorvau is afgeweken. de stad wus na eoD afwezigheid van ruim twaalf jaar on by zijn vertrek geen vijand bad achtergelaten, maakte de zaak nog duisterder. Do dokter verbood verder vragen, doch nog een maal richtte Scbiifer zich op en hij vorklaardo nu, met weder heldere stern, dat hij zijn vermogen naliet aan de dochter van zijn vriend Kuspor liube ouder voorwaarde, dat deze de liquidatie der zaak zou Verder kwam hy niot; oen geweldige bennuwdheid on do onlukkige gaf den geest in de armen van zijn vriend. De Commissaris had do laatste woorden run den vermoorde opgeschreven, doch kon niet nalaten don heer Rabe aanstonds op te morken, dat do geldig heid van deze uiterstb wilsbeschikking daarvan af hing of er niet een testament was, want dal iu dit geval dit fragment iu weerwil van zyn duidelijkheid bestreden kou worden omdat de voorwaarde, aan do erfstolling verbonden, niet geheel en u) was uitge sproken. Hierop ging hij heen, nu verlof te hebben gegeven, dat hot lijk van Schilfer in hot huis van Hartwig mocht bljjven. Ook de arts verwydorde zich met Rabo; by bet naar huis gaan vroeg by dezou, of het niet raadzaam zou zijn, Hartwig te verwittigon van hetgeen ge schied was, vóór hij terugkeerde eu Rabo vorkluarde ziel» aanstonds bereid, dit te doen. Toen hy zulks deed, schotou vonken uit zyn an ders zoo goedmoedige oogen en aanstonds nam bij zich voor, bij de aankomst vuu den eersten trein aau hol slatiou te zijn en, als Hartwig niet met dezen meekwam, deu enkelo minuten later vcrirekkonduu trein te uemen en hem op bot laudgoed vau Schwarz to gaan bezoeken. Bj hot ufscheid nemen, beloofde bij den dokter, niet te zullen rusten eer bij den moordenaar van zyn vriend zou hebben ontmaskerd, Hartwig had zyn vrouw reeds onderweg beloofd, zoo mogelijk nog met deu voorlaatsteu trein terug te zullen gaan, docb daarvan wilde de heer Schwarz niets booren. Hy ontving zyn gasten zóo vriendelijk en gul dat ook mevrouw Hartwig niet audors kon Art, 8. Do toelating dor luerlingeu geschiedt alleen vóór hot begin van den cursus. Alleen die genen kunnen worden toegelaten, dio het gowoon Lager onderwijs gebbeu genoten. Art. 9 Deze vorordening treedt in workiug op 1 October 1903. Aldus vastgesteld door don Itaad der Gmnoauto Amersfoort, in liaro vorgadoring van 27 Augustus 1903. Do Voorxitter, WUIJTIERS. Do SecrotariH, B. W, TH. SANDBERG. En is doxo vorordening aan Godoputoerde Slaton van Ulreeht medegedeeld bljjkuus hunno missive van 10 September 1903, No. 86. Gedaan te Amuraloort den 24. September 1908. Do Burgemeester, WUIJTIERS. Do Soorotaris, B. W. TH. SANDBERG. doen dan goedkeuren dat men tot den laatsten trein zou wachten. Hartwig was buitengewoon vroolijk on spraakzaam n doelde mee, dal hy oon landgoed wilde kooiion dicht by zyn ouden trouwen vriend Schwarz on (laar deze juist zoo lots wist, liep hut gesprek natuurlijk veelal hierover en mevrouw Hartwig's gelaat klaarde geheel en al op toen zij hoorde met hoeveel zorg haarman dat buiten wilde (loon inrichten. Het huis zou op haar naam staan en Ilartwig wilde or do aller- nieuwste uitvindingen in toepassing brengen. Zoo vervlogen middag en avond; de ernstige man van zukeu scheen geheel ou dl veranderd zóo vol teedere zorgen was lijj en zyn vrouw kou zich niet weerhouden to zeggeu, dat zij hem nog nooit zoo opgeruimd en vol attenties had gezien, waarop Hart wig antwoordde dut als hy maar eerst ontslagen zou ziju van de lasten en zorgon der zaak, hij geheel zou opleven en oon ander inensch worden. De laatste trein vertrok om tien uur eu daar hot landgoed een kwartier van hot. station verwijderd lag, liet Schwarz inspannen en stond hij er op, zyn beide lieve vrienden persoonlijk naar het station te brengon. Maar op hot oogenblik waarop Hartwig opstond om afscheid te nemen vau mevrouw Schwurz viel hij plotseling ineen. Verschrikt kwam men toegelooponHartwig lag bewusteloos naast zijn stool. „Een attaque" meende de lieer Schwarz, „God geve, dat geneeskundige hulp niet to laat komt." Hy rukte aan de schel en beval don huiskn aanstonds oon doktor te halou, terwijl (le beide dames Uurlwigs hoofd en slapen met azyn en water bolton. Do kuechl was nog niet de kamer uit toon Hartwig bijkwam. ,,'t Hooft niols te beduiden", zei de hy toon hy don anstigon blik dor dames zag „een booijo duizelig misschien de laatste dagen wat hard gewerkt." llij wilde opstaan van de sofa waarop iuou hem I had gelegd, doch krachteloos zonk hij terug. „Ik zal eon dokter laten halou" xeide de heer I Schwarz „en natuurlijk is er geen donken aan, dat Do BURGEMEESTER ou WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gclot op nrlt. 0 on 7 dor HINDERWET, Brengen tel' kennis van hul publiek, dat ecu door B. A. van RUIJVEN ingediend verzoek, met bijla gen, ot» vergunning lot hot oprichten van eene be waarplaats van Vuurwerk in bot perceel alhier gele gen aan du Mooiorstraat, wijk A. No. 3, by het Ka- dastor bekend onder Sectie E. No. 2094; dat oon door J. G. vim ARK KL eu J. J. OTTO ingediend verzoek, met bjiliigon, om vorguuulng tot hot oprichten van oeno ohemlaoho wnasohorl] on ver verij en tot plaatsing van oon stoommachine vnn 3 pnnr- dekrnohtcn, in het perceel alhier gelogen aan den Arnhenmohon weg. ongenummerd, by hot Kadaster bekend onder Sectie B. No. 2523; ou dut een door J. van don HOOFF Pz. ingediend vorzoek, met bylngon, om vergunning to; het op richten vau oeno bewaarplaats van benzine iu hot per ceel alhier gelegen nan do Laiigostrnat No. 107, bij hot Kadaster bekend onder Beetle E. No. 1928, op do Soorotnrio dor Gemeente tor visie liggen, en dat op Donderdag, den 15. October nuustmindo. des voor middags lo half elf uren gulogenheid ton Raadhuizo wordt gegeven om, ten overstuan van liet Gemeente bestuur of vau een of racer zijnor leden, bezwaren tegen hot oprichten van een of moor vau dozo in- richlingun in te brengen. Amersfoort, den 1, October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Tn. SANDBERG. Vergadering Ambachtsschool. Do gewone Heptembor-vorgadering van du ver- eeniging „Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" was Dinsdagavond zeer druk bezocht niet minder dan 74 leden waren tegenwoordig terwijl dat aantal undors afwisselt tussohen '28 en 30. Aanstonds na de openiug deelde de Voorzit ter, de heer G. J. Bujis, mede, dat in het Be- jo vannacht reist." „Ik móet terug" luuistta Hartwig haastig „myn associé komt vunnvond terug." „Ja maar, dit is toch een geldend excuus „Och komgcof me een glas water en do zaak ia weer gezond. Haal maar geen dokter." Weder trnchtto hy op te staan, doch audermaal zonk hy terug, maar toch schenen de krachten van lieverlede terug te komen, zoodut by een derde poging b\j zloli verhief. Ook zijn vrouw raudiie hem aan, do terugrei» tot den volgenden dag uit te stellen. Eerst weifelde Hartwig, doch ton slotto weigerde by en zeido zich weer volkomen normaal to gevoolon en te willen vertrekken om ten minste den volgenden ochtend zjju associé te kunnen bugrouteu ou dan maar gauw te beginnen met de liquidatie. Middelerwijl was hot to Innt geworden do pen dule wees bij tienen ou den trein kon men dus niet meer balen. Wel had Hartwig gebruik kunnen maken van liet rytuig. maar toon Sobwnrz er op bleef aandringen, dat hij althans zou bljjven over- nachlon, besloot hjj eindelijk te blijven van ueu doktor wilde hjj echter niot hooren. Ten slotte verzocht bij Buhwurz hom een kamer aan te wyzon, omdat hjj vóór alle» rust noodig bad. De beer Schwarz wilde hem aanstonds een kantor wjjzon, munr toon zij don trun hadden bereikten de heer de» huizes hein uituoodlgdo vóór te gaan, bloot hjj staan. „Ik zou haast in do verzoeking komen, je oen kamer golyksvloers to vragen", zeide hij „ik voel, dat het terugkomt en wilde daarom liovor geen trappen klimmen." Schwarz koek hum bezorgd aan. „Ho( ecus, ik laat een dokter halendut mag zoo nlolje bont orustig ziek." „Ach, wel noen, morgen knapt onze huisdokter me weer heelemunl op; die kent mo door en door. Ik bon iu den laatsten Ijjd wel moor zoo duizelig, maar zog dut muur niot aan myn vrouw; die zou zich maar noodeloos ongerust maken." Do heer Schwarz schudde het hoofd en meende in do oogen van Hartwig iots ornatigs, iel» vreemd# te zien. (Wordt en

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1