J. 0. van Overvnorde, Rekeningen van de Gildon van Dordrecht 1438—1600. Fr. do Potter, Petit cartulaire de Gand. Le duo de Choiseul, Mémoires. A. R. Falck, Brieven. S. D. van Veen, De Gereformeerde kerk van Fries- land, 1705—1804. Jhr. I. J. de Geer, Bijdragen tot de Geschiedenis eD Oudheden der Provincie Utrecht. Bakhuizen van deu Brink, Studiën en schetsen over Vaderlandsche geschiedenis en Letteren. K. A. Schmid, Geschichte des gesammten Er- ziohungs- und Unterriohtswesens, 10 dln. Karl von Raumer, Geschichte der Padagogik, 4 din. Locke's, Essay on Human understanding. B. Pascal, Oeuvres completes, 2 din. Auerbach, Baruch de Espinosa's siimmtliche Werke, 5 din. Behalve aan de Hendrik van Viandenstraat zal binnenkort ook in de nieuwe stadswijk aan den Soestenveg een brievenbus worden geplaatst. De heer G. K. G. van Aaken heeft aange nomen het Eerelidmaatschap van het Amei-s- foortsch symphonie-orkest »Jubal". De hulpbesteller der Posterijen en Tele graphic K. van Nus is benoemd tot postbode t^ Nederhorst-den-Berg. Onze vroegere stadgenoot do heer A. van Nieuwenhuizen, onderwijzer le klasse iu Ned. Oost Indië, is benoemd tot Hoofd der school te Menado. De sedert gepensionneerde le luitenantder infanterie J. J. Korndörfler is ter zake van zijn moedig geil rag bij krijgsverrichtingen op Atjeh benoemd tot ridder 4e klasse der Mi litaire Willens Orde. »Well, try it" was de inderdaad practisch Amerikaansche raad waarmede de agent der •Lucky fountain-pen" ons verzocht een pen te gebruiken en dan onze bevinding er over te schrijven. En we hebben haar gebruikt, de Lucky vul-penhouder, een week laug en haar vol strekt niet gespaard. Alles hebben we er mee geschreven, alle kopij voor de laatste drie couranten, óok het lange verslag der Ambachtsschool-vergadering; en op alles hebben we er mee geschreven, zelfs adres sen op kardoespapier. Heel wat vul-penhouders hebben we voor deze gekocht en nu eens begaf de pen 't, dan weer was 't inkt-reservoir verstopt en kreeg je vingers als van een scholier die zijn eerste schrijfkunsten vertoont. 't Gevolg was dan ook, dat ze de een na de andere op non-activiteit werden gesteld. Maar de plucky" zoo genoemd naar het gelukkig gevonden buisje, dat den inkt- toevoer zeer nausvkeurig regelt beeft haar zeer vele diensten uitstekend gedaan. Men beeft maar op éen ding te letten: als de inkthouder ledig raakt, begint de pen van boven om zoo te zeggen te zweeten. Dan is 't zaak wat inkt in 't buisje te doen en men schrijft weer even gemakkelijk door als voorheen, zonder vlekken te maken of inkt aan de vingers te krijgen. Een ander groot voordeel van deze pen is, dat de huls er zoo heel gemakkelijk kan worden afgenomen, zoodat men gelijk bij zoo vele vulpenhouders het geval is de pen niet kan beschadigen. Om kort na te gaan, na een zóo ernstige proef durven wij de Lucky-pen, een heel een voudige, van twee dollar, met alle gerustheid aan te bevelen. Men zie nog de advertentie in dit nummer. Het j Handelsblad" van gisteravond bevat bet bericht, dat ton overstaan van notaris Poloncs te Amsterdam verleden is de acte van oprichting der Coöperatieve vereeniging ter bevordering der stollelijkc belangen der li. IJ. S. M. oVonr allen der H. IJ. S. M.", welke in werking is getreden op 1 October. In zoover beeft het verzet van het Nationaal congres van den HandeldiqJvonden midden stand lius niet mogen baten. Gelukkiger resultaat bereikte bet Congres ten opzichte van de vreemde pasmunt. immers, de Regeering bereidt reeds maat regelen voor waarbij do invoer van nikkelen en koperen pasmunt alleen bij zeer kleine boeveelheden wordt toegelaten. 't Is nog wel niet veel, doch de Midden stands-actie draagt nü reeds vruchten. Wat een zeer verblijdend teeken mag heeten. Tot sergeant-schrijver op het bureel van den commandeerenden officier van het 5e regiment infanterie is aangesteld fourier L. J. Caron, van het (ie regiment. Sergeant B. G. Rapp, van het Instructie bataljon, leerling van den Hoofd-cursus te Kampen, is in subsistence overgegaan bij het 5e regiment infanterie. Aan kolonel I). Kromhout, van het ie regiment veld-nrtillerie, is, in afwachting van het hem op zijn verzoek te verleenen ontslag uit den militairen dienst, een maand verlof verleend. Het bevel over he, regiment wordt thans waargenomen door luitenant-kolonel H. G. J. Swaving, commandant der '2e afdecliug hier. Donderdagavond zal het Maeterlinck- en aeinhle in den Grouten schouwburg te Utrecht éen enkele voorstelling geven van Maeter linck's «Joyzelle", een sprookje van liefde. Op een eenanm eiland woont Merlin in een groot paleis, slechts met eenige dienaren. Hij heeft eon zood, dien by gelukkig wil maken, maar al is hij toovenaar, het geluk kan hij niet dwingen, slechts het noodlot helpen en zijn zoon brengen by de vrouw, van wie verwacht mag wordou, dat zij zijn leveu mooier en gelukkiger zal maken door eon standvastige liefde. Met Merlin is éen de vrouwen figuur Arielle, de concentratie zijner krachten en gedachten, de vrouw met wie hij spreekt en over legt. Arielle voorziet een deel der toekomst en door haar kan Merlin dan ook bet noodlot tegemoet komen. Toen Merlin's zoon Lancéor nog maar een kind was, heeft hij hem weggestuurd naar verre lauden en nu het oogenblik gekomen is, waarop over zijn toekomst beslist zal worden, laat by hem terug komen. Vooraf laat hij hem echter weten, dat zijn vader dood is, zoodat Lancéor, die op de kust van het eiland aankomt, niet vermoedt in Merlin zijn vader te ontmoeten. Ook is op het eiland aange komen (gered uit een storm door Merlin) een beeld schoon meisje, Joyzelle, en nu komt de vraag op of zij de vrouw zal zyn, die Lancéor gelukkig zal kunnen maken. In de hoop, dit zoo zijn mag, heeft de toovenaar beiden op hetzelfde tijdstip laten ko komen en zal hij hen nu do beproevingen laten ondergaan, die noodig zijD om te laten zien of hun liefde inderdaad standvastig is. Lancéor eu Joyzelle worden op het eerste gezicht verliefd op elkaar, zóo, dat Joyzelle oferliu's be- sohuldigingen tegen Laucéor niet gelooft. De eerste beproeving is het gebod, dat de gelie ven elkaar niet zien mogen, op gevaar van hun leven. Maar zij storen er zich niet aan en als Merlin ver weg is, laat Joyzelle Lancéor binnen; de bloemen in den verwilderden tuin beginnen opnieuw te bloeien bij hun liefdeslied eu dat verraadt hen aan Merlin. Als Merlin nadert, verbergt Lancéor zich. Als Joy zelle weigert zijn schuilplaats uac te wijzeu, zendt Merlin een vergiftig dier, dat Lancéor bijt. Alleen wanneer Joyzelle gaat, zal Lancéor genezen. Opdat zeggen, gaat zij. Daarop zendt Merlin Arielle in de gedaante van een schoone vrouw tot Lancéor eo zij benevelt zijn zinnen zoodanig, dat hij Joyzelle vergeet en haar van eeuwige liefde spreekt. En Joyzelle, die alles hoort, verwijl hem zijn gedrag, maar Lancéor zegt, dat hij zich niets te verwijten heeft en doet haar verwijten. Toch blijft Joyzelle hem liefhebbeu, ook als hij door het vergif verouderd eu onherkenbaar is geworden. En als Merlin tot haar bomt, in uiler- hebben, als Merlin haar zegt, dat op hetzelfde oogenblik Lancéor met die andere vrouw wter in ongeoorloofde betrekking stuat. Zij wil zich niet eens overtuigen. Daar komt de ergste beproeving. Lancéor ligt als dood, bijna stervend voor Joyzelle eu Meri' belooft zy zich aan hem r Lancéor, belooft dit Merlin, met het plan hem te zullen redden, geeft. Joyzelle, uit liefde eu komt in den nacht t hem te dooden. Merlin grypt evenwel haar arm en houdt haar tegen. Eu daarop vertelt hij haar, dat Lancéor zijn zoon is en dat hnn liefde standvastig genoeg is ge bleken. Deze korte inhoudsopgave, zonder eenige verdere beschouwing, moge voldoende zijn om te doen zien dat dit stuk als gedachte zeker iels heel bijzonders is. En nu men het in het Franseb, in de prachtige, zoet-vloei- ende taal van Maeterlinck kan hooreu, met Georgette Leblanc, voor wie dit stuk geschre ven is, in de titelrol, mag zeker wel meer dan anders de aandacht worden gevestigd op deze voorstelling welke, óok om het décora tief, hier ter stede niet kan worden gegeven. Alle 3000 kaarten voor het Stedelijk kegel concours, in den avond van 19 September in de Sociëteit «Vereeniging" aangevangen, waren reeds Zondagmiddag verkocht. Wie nog kaarten in zijn bezit heeft en deze wenscht te vergooien, haaste zich een weinig. Geheel volgens het reglement wordt het concours Donderdagavond klokke midder nacht onherroepelijk gesloten en mag dan geen enkele kaart meer worden vergooid. Het officieel begin der voetbalwedstrijden is Zondag over geheel het land letterlijk in 't water gevallen. Overal werd door de aan gewezen clubs gespeeld omdat de zeer be perkte Zondagsdienst der Rijks-telegraaf af- seinen onmogelijk maakte en geen enkele club zich wilde blootstellen aan een papieren vijf, maar overal ook werd om de stortregens al spoedig het spel gestaakt. Overal reiskosten en verkoudheid voor niets. Het tweede elftal van «Quick" speelde aan den Leusderweg tegen de B. E. C. uit Bussum. Toen, na rust, het spel werd gestaakt, was de stand 32 in 't voordeel der Bussummers. Het derde elftal van »U. D. I." speelde tegen «sparta" uit Bussum. Bij de staking was de stand óok 3—2 in 't voordeel van «Sparla". Het terrein op Oud-Roosenburch werd af gekeurd, zoodat het eerste elftal van «Quick" te Amsterdam niet speelde tegen »R. A. P." De Secretaris, de heer C. L. D. Mounier, Pieter Both-straat 3, i3 gaarne bereid nieuwe leden in te schrijven. Ter gisteravond flink bezochte vergadering der plaatselijke afdeeling van den «Kon. Ne- derlandscheü Bond van oud-onderofficieren" werden de hecren H. S. Valkenburg en D. van Buureu gekozen tot Bestuurslid in de vacaturen, ontstaan door het bedanken door de heeren H. Dumoulin en H. S. Valkenburg. Aan den heer Dumoulin werd dank ge bracht voor het vele goede dat hij gedu rende zijn Voorzitterschap, sedert 1897, voor de afdeeling heeft gedaan, in hoofdzaak voor het Begrafenisfonds, dat hij oprichtte. Het Bestuur verdeelde hierop de functien aldus, dat de heer G. Vink werd benoemd tot Voorzitter, de heer H. S. Valkenburg tot Secretaris het was gister juist vijf jaar geleden waarop hij die lunctie voor de eerste maal aanvaardde cn de heer I). van Buuren tot Commissaris. Tot Bestuurslid van het Begrafenis-fonds werd in de plaats van den heer Dumoulin ge kozen de hoer A. Hassing, Onder-Voorzitter der afdeeling. Met 36 tegen 5 stemmoD en 2 blanco's werd daarop besloten, v< ortaan weder in »De Arend" te vergaderen, niet om de bediening of de consumptie in het lokaal des heeren Otte, doch omdat dit lokaal voor de talrijke vereeniging meestal te klein is. De maandvergadering van «Handel en Nij verheid" wordt morgenavond 8 uur in «De vergulde zwaan" gehouden. Op 8 October zullen voor het comité ter bevordering van de najaars-paardenmarkt (e Eist (Over-Betuwe) worden verkocht 7 niet- afgehaalde paarden der laatstgehouden Elster- verloting. Zijn daar ook paarden bij, door lezers van deze courant getrokken De Rechtbank te Utrecht veroordeelde den 41-jarigen bezembinder uit Amersfoort, die aan het Rijk behoorende kogeltjes stal uit een der kogelvangers op de Leusderheide, tot 8 dagen gevangenisstraf. In .ie Zaterdag gehouden Raadszitting der gemeente Raarn werd, met het oog op het onlangs plaats gehad hebbend ongeluk in de Praamgracht, tusschen Paleis Soestdijk en de Naald, besloten, in de Politieverordening een bepaling op te nemen, waarbij het rijden met motorfietsen langs die gracht verboden wordt. Met de totstandkoming van het gedeelte NijkerkBarneveld van den spoorweg—Ede schijnt het niet te mogen vlotten. De afwerking van den spoorweg tusschen Nijkerk en den Oosterspoorweg moest wach ten op het gereed zijn van de brug te Bar neveld, daar de noodige ballast moest wor den aangevoerd uit de zanderij te Meulun- teren. De brug is thans gereed, doch nu mag met den aanvoer der hallast niet wor den begonnen, daar de Nederl. Centraal Spoorweg Maatschappij de toestemming moet weigeren om te Meulunteren het spoor der zanderg aan te sluiten aan de hoofdlijn, p grond van het uitblijven der daartoe noodige machtiging van den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid, ofschoon die bereids in Augustus is aangevraagd. Het werk staat nu stil en de opening van den dienst wordt opnieuw, doch ditmaal geheel noodeloos, vertraagd. Door ingenieur A. .1. Kriegeris vergunning gevraagd tot het leggen van spoorstaven in de Rijks- en Gemeentewegen voor den aan leg on de exploitatie eener paardetram, voor personen zoowel als goederen, van het siation Harderwijk naar dc markt in die Gemeente. De »A. N. W. B." zal hier spoedig een tweeden consul aanstellen, luitenant J. Kooi man, die meer voor het militaire element dei- bevolking en de behoeften van den dienst zal optreden. Uit het ons gister toegezonden Jaarverslag van de »Vereeniging tot opvoeding van half verweesde-, verwaarloosde- of verlaten kin deren in het huisgezin" blijkt onder meer dat de ten vorigen jaro opgerichte afdeeling Amersfoort, waartoe óok behooren Baarn, Barneveld, Bunschoten, Eernnes, Hoevelaken, Hoogland, Leusdei), Maarn, Renswoude, Scherpenzeel, Soest, Stoutenbnrg en Wouden berg, 3 leden-beschermers, 33 leden en 15 begunstigers telt. President Kruger zal morgen (Woensdag) avond half zes uit Utrecht over Keulen en Basel naar Menton vertrekken. De Gemeenteraad van Soest wees Zaterdag van de hand eeu request van een paar inge zetenen uit het Soesterveen om aldaar een openbare Lagere school te bouwen. De Raad was van meeoing, dat de kinderen gevoeglijk in het nabij gelegen Lage Vuursche de school kunnen bezoeken. Het verzoek der Utrechtsche Waterleiding maatschappij om voor haar telephoon van de nieuwe palen voor de electrische ver lichting gebruik te mogen inaken, werd goed gekeurd. De Begrooting voor 1904 wijst in ont vangsten en uitgaven een bedrag aan van f29 187. Als een bijzouderheid kan vermeld worden, dat de Gemeente wegens haar eigendommen geen Hoofdelijken omslag heft. Wij hebben niet te oordeelen, noch te verwijten. Het leven is rechter, niet de mensch. Dr. Baruth, van het Post-hospitual te New- York, betoogt, dat de X-straien tegen epilepsie met vrucht kunnen worden aangewend. Hij beweert reeds schitterende resultaten le heb ben verkregen. «r.?8te ST/i si TSjLOte limj. Vijfde of laatste Klasse. Derde week. Trekking van 5 Oct. 1903. (975 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de navolgende nummer» te beurt gevallen: Prijzen van f70. 67 1303 en 16409. Te zamen 3 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 712 740 1798 1828 7647 11461 11479 1^96 16402 18989 1899720114 20116 20121 20137 en 20143. Loten zijn ten kanton Breedestraat 22, nog verkrijgbaar a f3.90 per 1/20- De Bank voor Incourante Waarden. Agentschap: Amersfoort. Van ASCH van W1JCK Co. Vragen en Aanbiedingen van Provinciale-, Gemeente- en Waterscliaps- Obligatiöu eu Incourante Waarden. Gevraagd 5 Oprichtersbew. Westl. Hyp.-bank Pref. aand. Mij. tot bereiding van Kool- teerproducten te Krimpen a/d IJsel Aand. Utr. Algemeene Brand vert.-My. Utrechtsche Begrafenis-Vereen. 8'/, pCt. Obl. Mij. Zeebad Scheveningen 3 pCt. Obl. Bouw Mij Scheveningen Aand. Mij. Zeebad Scheveningen. 10 A f 10. Verzek. en Herverzekeringsbank 2 sand. Westlaudsche Hyphoth-bank. 210 pCt. Aangeboden 1 A f 500 5 pCt. Chemische Fabriek voor heen dr. Haagen bod f1000 aand. Gooiscbe Beetw.-iuikerfabr. 80 pCt. f1000 aand. Ned. Sloomb.-Mü. „Batavier- lijn» „1000 4 pCt. Vereen, tot Christelijke Ver zorging van Krankzinnigen en Zenuw lijders iu Nederland f25.000 4 pCt. Gem. Enschedé 1902 f10,030 4 pCl. Prov. Noord-Holland „10 000 4 pCt. Gem. Zutphen „15 000 3'/j pCt. Gern. Schiedam „9000 S'/j pCt, Gem. Groningen „12.000 3'/j pCt. Gein. Winschoten „4000 3 pCt. Gem. Schiedam „4200 3 pCt. i'older Schouwen „5000 aand. Bouwgrond-Mij. „Zorgvliet» „2000 8'/i pCt. paudbi, Tilburgsche Hyp.-bank 3 it flOOO nnnd. IndischeCrediet-Vereen. te Rotterdam „2000 5 pCt. Intern. Koolzuur Cylinder-My 1000 (10 pCt. gestort) Nederl. Voortscbotb. 1 aand. Dierentuin. 10 A f90 (gestort f 18) polissen Eerste Nederl. Verzekering My. tegen risico in loterijen f800 gewone aandeelen idem idem „7000 4 pCt. Gemeente Nieuw-Helvoet» 2 i\ f100 8'/, pCt Gein. 's-Graveuhage 1886* 10 pref. aand. A f 100 Eerste Ned. Mij tot Verz. van Risico iu Loterijen 2 A 100 p. st. aand. Fin. My. voor Z.-Afrika f3000 aand. Mij. Laan van Meerdervoort 2 A f250 aand. Nederl. Veem 97'/». 101'/. 102»/, 101»/, 96»/, 98'/, 96'/, 96'/, Coupons betaalbaar te Amsterdam. Alle Provinciale-, Gemeente- eu Waterschaps-Obli- gaiies worden steeds tot de hoogste koersen gekocht. Vragen en Aanbiedingen worden kosteloos geplaatst. Bij uitvoering wordt pCt. provisie in rekening gebracht. Alle opgaven te adressen aan de heeren Vax ASCH van WIJCK Co., voorloopig „Hotel Muller". Amersfoort. Telefoon No. 32, Telegram adres: Asco. RECLAMES- I5 regels fl.25; elke regel meer f0.25. 180 Millioen donzen Globe-Poetsextrakt werden in de laatste 3 Jaren door de chemische Fabrieken der Firma Fritz Schulz jun Akt.-Ges., le Leipzig en Eger I. B,, gefabriceerd en verzonden. I)it is een zóo ontzettend groot aantal, dat de lezer zich, zonder hiervan meer te hooren, er geen juiste voorstelling van maken kan. Daarom willen wij den omzet der bovengenoemde firma in Globe-Poetsextrakt op de volgende wijze duidelyk maken. Zooals men weet, bedraagt de grootste omtrek der aarde ca. 40 millioen Meter. Zou men nu 180 millioen doezen Globe-Poetsextrakt (slechts oe middelgroot doozen) aan elkaar rijgen, zoo krijgt men een ket ting van 10 millioen Meter. Deze kolossale ry van doozen zou laug genoeg zijn om het vierde deel van deu aardbol in zyn groot sten omtrek te omspannen. Op den weg door het land bijv. zou die ry doozen wel van Leipzig naar Peking reiken de expres-trein heeft, om dezen weggaf te leggen, 15 dagen en 15 nachten noodig. Niemand zal wel zyn bewondering onthouden kunnen nan zulk een omzet, die waar borgen geeft zoowel voor de voortreflykheid als voor de voorliefde waarmede gebruikt wordt het wereld beroemde Globe-Poeteextrakt der firma Frltz Schulz jun., Aktien-Geaelischaff, te Leipzig. Nederiandsche Centraal Spoorweg Maatschappij. Definitieve ontvangsten over Juni 1903. (Excl. tramdiensten.) Reizigers Bagage en honden Goedeien, levende dieren, rijtuigen, enz. Buitengewone ontvangsten en telegraaf Totaal 1003 f 79 269.476 2 344.546 2361.116 ƒ150 002.64 - 1902 üntv. over Juni f 150002.64 f 133 782.87s Totale ontvangsten vanaf 1 Januari f 817 514.13s ƒ770 252.52 Gemiddeld aantal Kilom. in expl. van af 1 Januari 133 123 Dus ontvangst per dagkilometer /33.86 34.46

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2