Zaterdag 17 October 1903. No. 5412. 53e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. Ingezonden. AMERSFODRTSGHE COURANT. UITGAVE: FIRMA A- H. VAN GLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post 1.45. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent.Reolames 45 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTE6RACHT Telephoon 19. Bij dit nnmnier behoort een BIJVOEGSEL. KENNISGEVING! N. In gebruikgevlng Heidegronden. Gewijzigde voorwaarden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Gemeenteraad van Amersfoort in zijne vergadering van 22 September 1908. HEEFT BESLOTEN met intrekking van zyn besluit van 24 October/29 December 1887, goedgekeurd door heeren Gedepu teerde Staten van Utrecht den 5 Januari 1888, No. 88, Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het geven van vergunningen tot het steken van plaggen en het maaien en beweiden van de aan de Gemeente toebehoorende heidegronden gelegen in de Gemeente Leusden voor zooveel aangaat de gronden niet aan qet Rgk verhuurd, krachtens art. 12 der overeen komst, goedgekeurd bij de Wet van 7 Juli 1887 (Staatsblad No. 124) aan ieder die daartoe aanvrage doet, tegen betaling eener jaarlykscbe retributie, da delijk na bekomen vergunning te voldoen in ban den van den Gemeente-ontvanger, welke retributie bepaald vrordt als volgt: 1. voor het steken van plaggen en het maaien Tan heide, mits voor eigen gebruik. o. voor arbeiders, welke uitsluitend varkens of geiten houden f2.60. b. voor veehouders, geen paarden en niet meer dan vier koeien houdende f5. d. voor veehouders, geen paarden en meer dan tien koeien houdende f15. e. voor veehouders, houdende éen hen in eigen dom toebehoorend paard f15. en voor elk paard meer, bovendien f5. 2. voor het weiden van schapen a. voor een kudde tan boven 100 stuks f25. b. voor een kudde van beneden 100 stuks f20. Voorts, dat gemelde retributiën voor het geheele jaar naar gelang van de bij de aanvrage voorhanden paarden, kceieu of schapen zal verschuldigd sijn en dat aan Burgemeester eu Wethouders de bevoegd heid wordt gelaten om, wanneer naar bun oordeel misbruik van do vergunning wordt gemaakt of het blijkt dat meer paarden, koeien of schapen in bezit zijn dau zijn aangegeveu, deze, zonder geheele of gedeeltelijke restitutie v.tn het betaalde of eeoige schadevergoeding, in te trekken en vervolgens aan hem, die zich aan misbruik schuldig maakte, geen vergunning meer af te geven. Amersfoort, 15 October 190 Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. 8ANDBERG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT; Gelet op het voorschrift van J. H, STORM Jr. (firma chemische fabriek .Voorwaarts") tot het op richten van eene inrichting, bestemd tot het fabri- ceeren, verwerken en bewaren vau chemische artikelen, reukwateren, inktgommen en wrijfwas en tot bet plaatsen van een gasmoter van 8 paarde- krachten; Overwegende, dat den 17. September 1903 ter Secretarie dezer Gemeente de gelegenheid is gegeven om bezwaren tegen het oprichten dezer inricüting in te brengen en alzoo, ingevolge het bepaalde bij bet le lid van art. 8 der Hinderwet vóór den 17. October 1903 over het verzoek zal moeten worden beslist; Overwegende, dat gemeld verzoek om advies is gesteld in handen van den Inspecteur der Volksge zondheid, die met het onderzoek nog niet zoover is gevorderd, dat het vóór den laatstgenoemden datum zal ziju geëiudigd; Gelet op het bepaalde bij art. 8 al. 2 der genoemde wet; BESLUITEN der beslissing over het vorenbedoeld verzoek te verdagen. Afschrift van dit besluit zal worden gezonden aan den belanghebbende. Amersfoort, 15 October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUITIERS. De Secretaris, B. W. TH. 8ANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat eeu door A. VONK ingediend verzoek, met bijlagen, om ver gunning tot het oprichten van eene tweede bakkers oven in hot perceel alhier gelegen aan het Havik No. 26. bij het Kadaster bekend onder sectie E. No. 8088, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 29. October aan staande, des voormiddsgB te half elf uren gelegenheid ten Raudhtiize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrich ting in te brengen. Amersfoort, 15 October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS, De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. jfl Heden verzenden wij aan de daarop ge- abonneerden aflevering 2 van den Tweeden jaargang van onze premie sDe Muzikale SCHAPER C°. 12). Nauwelijks was bel rgtuig, waarin Kaltenborn naar de gevangenis werd gebracht, vertrokken of een jonge man kwam van achter een nis van een der huizen naast het kantoor. Het was Frans Frudenberg, de broeder van Laura. Hg keek het rgtuig ca, tot het om de boek eener Btraat was verdwenen. In gedachten verdiept, bleef hy nog eenigen tijd staan en ging toen naar de woning zyner moeder. Laura schrok toen zij hem zag binnentreden; zijn wilden, demonischen blik deed baar maar al te dui delijk zieu, dat er iets vreeselijks moest zyn gebeurd en baar onderstelling werd aanstonds zekerheid toen Frans de deur zorgvuldig sloot en met zekere osten tatie vlak naast baar kwam zitten. „Wat is er, Frans?" vroeg ze angstig. „O, niets. Niels dan goeds; voor ons althans. We behoeven nu niet meer arm te zijn. Moeder en jij behoeven zich nu niet meer den heelen dag en den halven nacht af te beulen." „Hoe meen je dat vroeg Laura teu uiterste ver baasd. „Je weet toch wat er vannacht gebeurd is?" „NeeD, wat?" „Niet? Heb je d.n nog niet gehoord „Wat? Toe, zeg het toch, je maakt me bang." „Ocb, zoo erg is 'I niet. De associé van Hartwig is vannacht op straat vermoord." Laura sprong verschrikt van haar stoel op. „Arme man, hy was pas een paar uur uit Brazilië terug", vervolgde Fraus, „twee kogels in zyn borat; bijna dadelijk dood Ik ken den dader." Laura keek haar broeder vol ontzetting aan. „Ken jo den dader?" vroeg zy half fluisterend, alsof zy vreesde voor hu antwoord. „En wat goed," antwoordde hy koud. „Wie ia't?" „Denk je, dat ik zóo gek zal zijn, je dat te zeg gen Ik denk 6r niet aan. Dat blijft voorloopig myn geheim; trouwens je zult het nog gauw genoeg ver nemen." B 1 o e m I e z i n g". Deze aflevering bevat, behalve de gewone sWenken van een ouden muziekmeester", kunstenaars-biograpbieën en berichten en mededeelingen op muzikaal gebied, de vol gende muziekstukken: 1. Amanda, gavotte voor piano, van Otto Fröhlicb. 2. Glücklich, allein, salonstuk voor piano, van H. Wenzel. 3. Deutscher Reichsadler, marsch, voor piaDo, van H. Wenzel. 4. Liebesnahe, voor piano en zang, van Emil Bolin. De nMuzikale Bloemlezing" kost voor de abonné's op ons blad slechts 60 cent per kwartaal, voor welk luttel bedrag men in de drie maanden 0 afleveringen met 30 a 35 muziekstukken ontvangt. „VreeaelijE", fluisterde Laura. „Tóch niet", meende Frans. „De ellendeling, die Schafer vermoordde, zal er van lusten en ik zal goed gebruik makeu van mijn wetenschap." „Frans 1" „O, wil jij de heilige uithangen 1 Hoor eens, Laura, ieder is ticbxelven 't naaBt. Ik wil je alleen maar zeggen, dat een jongmensch is gearresteerd onder verdenking, den moord te hebben bedreven. Hij heet Ernst Kaltenborn en is boekhouder by Schafer&Co". „Groote God, Frans!" riep Laura verschrikt uit. „Op dien naam heb jo gister een revolver gekocht." „Ja, 'tis een merkwaardige samenloop van om standigheden", ging Fran» vol bijtenden spot voort. „Vind je dat óok niet? Juist die koop was een be wijs tegen hem eu tóch wist de arme kerel er niets vaD. Enfin, ik hoop maar, dat hy zyn onschuld kan bewijzen." „Maar jij moet hem redden", zeide Laura, „jij moet den waren moordenaar aangeven „Ja, als ik gek was." „Maar denk dan toch eens aan de ouders van dien armen jongen, aan het lijden dat hy in de ge vangenis moet „Wees toch wyzer", viel Frans haar ruw in de rede, „'tzal zoo'n vaart niet loopen. Wat het „lijden in de- gevnngenis" betreft, daarvoor zal bij, zoodra zijn ouschuld ia bewezen, ruimschoots worden scha deloos gesteld. Maar ik zal nu eens gaan soilicitoe- ren naar de opengevallen betrekking." „Dat mag je niet doen, Frans. Je weet van boek houden even weinig af als ik. Je moet den moor denaar aaugeven by de politie. Dat moet je doen." „Onzin 1 Wie kan me dwingen om te spreken?Ik heb maar schik in dien rechter, die nu vast eu zeker weet dal hij den moordenaar heeft ontmaskerd. Wat zal die acte van beschuldiging weer netjes in elkaar zitten 1" „Zal je dan voor dien tyd niet spreken?" „Misschien niet." „Maar waarom dan toch?" „Ik wil er munt uit slaan. Moeder en jij, en ook ik, tullen 'ter nu eens lekkertjes van nemen. Zeg, zouden we er kunnen komen van f12000? Een beetje netjes, natuurlijk". Laura antwoordde niet. „Ik zou wel zeggen, dat 't kon", vervolgde Frans. „Tegen 4 proceut berekend, zouden we dus eeu ka pitaal van 3 ton moeten hebben." Een heuglijke tijding. De Rijschool der cavalerie blijft hier en die der bereden artillerie wordt van Bergen- op-Zoom naar hier overgebracht. Dat is thans, doch ook eerst nu, officieel bepaald. Om drie uur ontvingen we dienaangaande het volgende telegram »Uit overweging, dut het in het belang van het rijkunstig onderricht van het perso neel eri van de africhting der paarden bij de bereden korpsen van het leger moet wor den geacht, dat dit onderricht en deze af richting naar den zelfden grondslag geschie den, zoomede dat door het bestaan van twee Rijscholen het ontslaan van verschillen in dien grondslag bevorderd wordt, is bepaald, dat op 31 October a.s. de Rijschool der be reden artillerie wordt opgeheven. »Het theoretisch en practisch onderricht aan officieren, onderofficieren en korporaals van de bereden artillerie, die aanleg bezit ten om dienst te doen bij de africhting van de remonte-paarden, zal worden gegeven aan de Rij- en Hoefsmidschool te Amersfoort." Bii de Rijschool te Bergen-op-Zoom zijn thans, behalve de Directeur, de Onder-direc teur en éen luitenant, gedetacheerd 47 offi; eieren en een groot aantal minderen, zoo vast personeel als gedetacheerden. Vervolg stadsnieuws in het Bijvoegsel. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. „Drie ton I Waar wil je die vandaan balen vroeg Laura. „Dat is mijn zaak" zeide Frans kalm. Een vreeselijk voorgevoel maakte zich plotseling meester vau het jonge meisje. Zij legde beide ban den op zyn schouders en keek hem doordringend aan. „Frans, wie is de moordenaar? Wie is 't „Ik zeg 't nu niet." „Je moet." „Meen je me soms tot spreken te kunnen dwin gen vroeg Frans. „Je zou plotseling kunnen sterren en het geheim meenemen „Kom, zóo jong sterft men maar niet plotseling." „De moordenaar zou ook jou uit deu weg kunnen ruimen." „Dat zal hy wel lateu en ik zal bém wel in de gaten houden." „Zeg me wie 't is, Frans" riep Laura, die niet meer by maohte was, zich in te houden „ik moet weten wie het is." Frans lachte hoonend. „Er zijn geheimen, die men liever niet moet wil len kennen, kiudje; ik zou je werkelyk geen dienst doen, als ik je den naam noemde." „Dan is 't mynheer Hartwig." „Mijnheer? doch Frans bedwong zich en vroeg aanstonds „boe kom je daarop „Hy heeft je toch verzocht „O I om die revolver te koopen op naam van zyn boekhouder. Bewijst dat iets?" „Wel zeker f" „Wel zeker nietl" „Hij heelt het gedaan om elke verdenking van zich af te schuiven. Ja, zoo is 't 7 ik zie het aan je „Wees toch niet zoo dwaas" viel Frans haar barsch in de rede. „Hy is de dader" hield zij vol „hy mag bier niet meer in huis komen, al werd moeder nóg zoo ziek „Hoe kiln bij het gedaan hebben" viel Fraus uit. „Gistermiddag is hij uit de stad gegaan en pas van ochtend teruggekomen. Hoe kan je nu zoo door hollen en conclusie» maken bedwing toch je tong. Je zoudt waarachtig een onherstelbaar ouheil aan richten." Laura ademde kennelijk verlucht op. Onder vriendelijke dankzegging wordt be richt, dat deze week ontvangen is voor ver pleging van twee patiënten te Hooghullen van: J. C. v. d. M. f2.50; bar. R. v. W. f5; H. f4; Mevr. R. H. geb. P. f 10F.V.C.fl.50. Eerste Totaal f20. I. HOOYKAAS. Da. Hooykaaa heeft f 100 noodig om den patiën ten een voldoend verblijf op „Hooghullen" te bezorgen. Er ia dua pua een vijfde. Komt, lezeressen en lezers, helpt dit goede werk voltooien. Redactie, Aan de Redactie der Amersfoortsche Courant, Alhier. Mijnheer. In het verslag van de vergadering der ver- eeniging Ambachtsschool, voorkomende in Uwe Courant van heden, is het laatste ge deelte van het door mij gesprokene niet juist weergegeven. Gg zult mij verplichten met de volgende rectificatie ter kennis uwer lezers te brengen omdat eerst hierdoor duidelijk wordt wat door mg is gezegd geworden. Het slot zou moeten luiden >Indien de vergadering meent, dat het Be stuur de moeilijkheid oplossen moet, dan zou dn eenige weg zijn, dat op de vergadering waar het Bestuur zich opnieuw coirti- tueeren zal, de leden den heer Prikken niet als Secretaris herkiezendit zou volgens spr. eene lompheid, ja ondankbaarheid jegens oen heer Prikken zijn, daar deze zich als Secre taris steeds jegens de vereeniging verdien stelijk gemaakt heeft." Ook zou ik gaarne vermeld zien, dat ik de opmerlcing (het was geen vraag) van den heer Kleber, dat de heer Buys toch wel m het Bestuur zitting kan nemen zonder Voor zitter te zijn, niet onkiesch maar natf ge noemd heb, want, zeide ik, de heer Kleber kan toch wel begrijpen, dat de heer Buys, lid van het Bestuur zijnde, de aangewezen man is, Voorzitter te zijn. U bij voorbaat voor de opname dankende, Uw dienstwillige, H. J. Wolter. Amersfoort, 45 October 1903. i^Waa hij werkelyk i de stad vroeg zy. „Zeker.Hij was buiten, by een mynheer 8chw*ra, zooals de concierge verklaarde. „En heeft hy daar gelogeerd?" e." „Kaar hoe weet je dat?" „Ja, hoe weet ik dat?" vroeg Frans eeniginns in de war gebracht door die vraag. „Hoe weet je dat? Je hoort, dat ik het weet." „Heb je hem dan bespionneerd „Zoo'n beetje." „Ja maar gister zei je nog, dat je hem tot alles in staat achtte." „Dat heb ik ook gezegd." „En nu verdedig je bem „Ik verdedig ieder, die onreobtvaardig wordt ba- gehuldigd." „Zoo, en je laat wèl toe, dat men een onschuldige naar de gevangenis brengt." Frans baalde de schouders op. „Ocb, met jou kan men geeu verstandig woord wisselen", zeide bii nnwiliiw. _Jii bent altiid en eeuwig eigenwijs. 1 Je kunt er zeker voor jou toekomst en die van moeder; de r me niet schelen. Beloof me nu, te zwygendat ia alles wat ik van je verlang." „En als ik dat niet kèn beloven?" „Dat kan je best. En waarom zou je 't niet kun- nen?" Laura dacht even na. „Goed. Ik zal geen woord zeggen, maar ik duld niet, dat een onsohuldiga wordt gestraft." „Dus je zegt er moeder ook niets van? En je laat onzen edelen weldoener niets merken?" „Neen." „Dan is 'tgoed. Ik ga even uaar hem toe om te solliciteereu voor de betrekking van boekhouder." „Maar dat kan je toch niet doen Hy weet niet beter de dat je gisteravond naar Engeland bent ver trokken. Je badt bem dal toch beloofd en hij zal beel boos wezen „Ik ben niet bang voor hem, zooals moeder en jy" meende Frans „ik ben veel banfjor dat jy iets laat merken en heel myu plan in duigen gomt." Hierna ging hy met zekere zelfbewustheid been. {Wtrdl esnwfcd.) i bij onwillig. „Jy bent altyd en s. Bemoei je niet met myn zaken, er van zijn, dal ik voor allee zorg,

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1