Bijvoegsel beboerende bij de AmersfoortseheCourant uitgave liinna A. H. v;.n CL KEF, van Zaterdag 17 October 1908. De hear II. S. J. van der Flier'legde aan de Rijks-Universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af bet prop. examen Theologie. Kapitein W. H. van Terwisga, van den Generalen staf, is bij keuze bevorderd tot majoor en ingedeeld bij het 1e regiment in fanterie. Z.H.E.G., geboren in 1861, werd 2 Juli 1879 tweede luitenant en is dus een 30-tal kapiteins gepasseerd. Adjudant O. C. Morien, dienstdoend ollicier bij het Ie regiment veld-artillerie, is benoemd tot Concierge van het Raadhuis en Gemeente- bode van Enkhuizen. Kr wareu maar 462 sollicitanten. De «Standaard" verneemt, dat de nieuvte Drankwet nog deze week of in het begin der volgende de Tweede Kamer zal bereiken en berekent, dat deze iu het Staatsblad kan komen bijtijds (d. w. z. vóór 1 Mei 1904, op welken tertnijli de bestaande Drankwet moet herzien wezen) indien het afdeelingsonder- •/.oek gereed komt tusschen de openbare be handeling der Indische- en der Staatsbegroo- ling. «Maar toch verhele men zich niet, dat het spannen zal en dat in elk geval, zoo de sectiën eerst na het Kerst reeès het ontwerp onderzoeken, er van een op tijd gereed komen geen sprake kan zijn. Er zou dan niets an ders op overschieten, dan bij afzonderlijk wetsontwerp nogmaals den termijn van 1 Mei 1904 bijv. met een half jaar te verlengen, maar het zou stellig de verkeerde manier zijn", eindigt het blad. De aandacht van belanghebbenden zij ge vestigd op het door de «Maatschappij van Nijverheid" opgerichte Bureau voor tlandels- inlichtingen te Amsterdam (Damrak, hoek Oudebrugsteeg 16) dal iederen werkdag gratis is te bezichtigen. Bij wijze van proef zullen gedut ende de maanden October en Novem ber op bescheiden schaal kosteloos door het Bureau worden verstrekt alle inlichtingen die men over een bepaald artikel wenschtbijv. de mogelijkheid van verkoop in een of ander land, de wijze van verpakking, de bepalingen en prijzen van invoerrechten, enz. Alleen is hiervan uitgesloten het onderzoek naar per sonen. Het Bestuur hoopt, dat velen van dit voor recht om gratis inlichtingen te verkrijgen zullen gebruik maken en wekt allen op, bij eventueel bezoek aan Amsterdam ook het Rureau voor llandelsinlichtingen te gaan bezichtigen. Onlangs werd door de Gezondheids-com missie te Njjkerk aan de verschillende. K. rk- besturen in de onderscheidene Gemeenten waarvoor de commissie is aangewezen, het verzoek gedaan, zattdbakjes te plaatsen ten behoeve van hen lie niet kunnen nalaten de kerkvloeren met spuwen te bevuilen, en in het algemeen den bezoekers het spuwen te ontraden. Ook op ander terrein is het. spuwen een kwade gewoonte geworden, welke niet zonder gevaar is voor medemenschen. Stelt uvoor: op een breed lommerrijk wandelpad, bij voor keur bezocht door ouden van dagen, die meermalen uit het diepst van hun aangetaste longen de gevaar'ijkste smetstofFon neder- spuwen, wordt door tal van kinderen op den grond gespeeld met knikkers of drijftolhoe- velen zullen dan niet de gevaarlijke ziekte kiemen in zich opnemen Gaat eens een kijkje nemeti op plaatsen bestemd voor publiek.gebruik, als stations wachtkamers, vestibulen van postkantoren, verkooplokalen, herbergen, groole winkels, enz.hoe zijn daar de vloeren bezaaid met die bekende plasjes? Hoe zal vooral in win kels, waar eetwaren in open bakken worden bewaard, het bestuiven van deze mét ver droogde smetstoffen gevaar opleveren. Hebben wij niet dikwijls gezien, dat bjj het verwerken van hooi, sommige arbeiders links en rechts van zich afspuwen en dit geurig kostelijk voedsel verontreinigen Wordt wel bedacht hoeveel moeiten en kosten worden aangewend om de tubercu lose bij het vee te voorkomen eu voor de menschen onschadelijk te maken Een ieder merkt dagelijks op, dat het spuwen voor velen een walgelijke gewoonte is, en daarom reeds af te keuren maar bij goed begrijpen van de gevolgen, die het spuwen van ongezonde menschen voor gezonde kan hebben, moeten wij allen die zooveel mogelijk voorkomen. De Gezondheidscommissie te Nijkerk luat aan iederen lezer over, meer voorbeelden te bedenken van verontreiniging van onze om geving door spuwen. Na de proefneming in 1897 worden de rywielen voor de infanterie door de rijwiel- fabriek «Simplex" geleverd. In den laatsten tijd, met aanbiedingen van andere rijwielfabrikanten of leveranciers, heeft de Inspecteur der infanterie dezen zomer opnieuw een vergelijkende prod doen houden tusschen zes verschillende rijwiel- merken. leder leverde drie rijwielen van verschillend type en deze 18 machines wer den om de beurt aan drie regimenten éen maand in beproeving gegeven, waarvan de laatste maand te Breda op de bekend slechte keiwegen. Door twee ploegen wielrijders werd om de beurt met mooi weer, wind of regen, eiken dag 80 tot 100 K.M. afgelegd. Nauwkeurig werden ria iederen rit de rij-

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5