Donderdag 22 October 1903. No. 5414. 53e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. firma a- h van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Tulephoon 19. kennisgevingen. Nationale Militie. WETHOUDERS Gezien het besluit ran den Con: miss aria der Konin- TO"»?6 Utrecht, van den 18 September 1908, No. 1 N. M. en S. (Provtnctaalblad No. 126). Gelet op de art. 26, 60 en 51 der Militie wet 1901 en op art. 24 van bet Koninklijk Besluit dd. 2 December 1901 (Stbl. uo. 280). Doen te weten, dat de loting der voor den len september van dit jaar voor de militie ingeschrevenen, behooreude tot de lichting van 1904, in het gebouw Amicitia, aan bet Plantsoen, tusachen de Utreclilsche- en Arohemschepoortcn alhier gelegen, aal geschieden op Dinsdag 3 November 1903, aantevaugen des namid dags te TWEE UREN voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met do letter A. tot en met E., en op Woensdag 4 November 1903, des voormiddags te lO'/i uur, voor de ingeschrevenen wior geslachts naam begint met de letter F. tot en met Z. En voorts, dat op Donderdag den 5 en Zaterdag den 7 November, aanstaande, telkens van 's voormiddags 10 tol 2 uur des namiddags door of vanwege de lo- teliugen (gesteund door twee getuigen) by den Bur gemeester ten Raadhuize aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften, vermeld in de le en 2e zinsnede van art. 51 der wet, luidende als volgt „Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders to verkrijgen, moei men over leggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van werkelijken dienst". .Ter bekoming vat) vrijstelling wegens broeuerdienst moet men bovendien overleggen eon getuigschrift van den Burgemeester, waaruit het getal zonou tot het gezin behooreude blijkt". En art. 42 eerste lid van aangehaald Koninklijk besluit: „Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zinsnede van art. 51 der wet, kan, zoo bel niet reeds inge volge art. 39, 3e lid van dit besluit onder den Burge meester berust, ten minste tien dagen voor den dag waarop de zitting van den Militieraad wordt geopend, worden ingeleverd bij den Burgemeester der Ge meente, in welke de loteling, die vrijstelling verlangt wegens eigen militairen dienst of wegens broeder- dienst, voor de militie is ingeschreven". Eindelijk, dat het opgeven der reden van vrij stelling, het inleveren van de benoodigde bewijs stukken en het doen opmaken van het bij de wet gevorderde getuigschrift niet voldoende is om zich de vrijstelling te verzekeren, waarop de lotelingen meeneu aanspraak te kunjen maken, maar dat hun belang medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen in de zitting v«n den Militieraad of op den tijd, daarvoor overeenkomstig art, 46 van bovenge noemd Koninklijk Besluit bepaald. Amersfoort, den 22. October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 27. October aanstaande, des namiddags te 1 ure. Amersfoort, den 22. October 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. SCHAFER Go* 14). „Ik hoop, dat het oogenblik spoedig zal komen waarop ik u zal kunnen bewijzen hoe juist myn meaning i£'. ging do beer Rabe na een korte pauze voort, „ik heb rny voorgenomen, niet te rusten vóór de moordenaar ontmaskerd is; ik heb dit gezworen by hot lyk van myn armen vriend en hoop die belofte te kunnen vervullen. Maar Btappen we van dit onderwerp af; mijn bezoek geldt eigenlijk een andere zaak." „Een andere?" vroeg Hartwig bevreemd. „Ja, de liquidatie uwer firma." „O maar ik meen toch, dat dit alleen aau roy staat?" „Niet zoo geheel en al.' Mijnbeer Rabe, ik verzoek u beleefd doch dringend, me van dergelijke wijze van spreken te verichoonen. Als u iets van de firma hebt te vorderen, wend u dan tot mijn kassier, maar de liquidatie gaat u, met uw verlof, in 't geheel niet aan/; Pardon. Het is u misschien niet bekend, dat uw associé kort vóór zijn dood myn dochter tot univer- seele erfgename heeft benoemd cu daarbij bepaald heeft, dat ik hem zou vertegenwoordigen bij de liquidatie. Ik acht het myn plicht, mij zoo zorg vuldig mogelijk van die opdracht te kwijten." Hartwig schelde: een spottend lachje gleed over zijn gelaat. „Het doet me leed, dat ik uw dochter die erfenis moet betwiston" zeide by „maar zij zal het mij ten goede houden, dat ik my mijn rechten niet laat ontnemen." j De kassier was inmiddels binnen getreden. „Schmidt, in de kluis zal je een pakje viudeu met een roodzijden lint dichtgebonden en met de privé-cachetten der beide firmanten verzegeld. Haal ^"'iniüen u de geldigheid van bet testament wilt bestrijden", zeide Rabe, terwijl hij opstond, „dan behoef ik u wel den weg daarvoor niet aan te wijzen, maar vóór het proces daarover beëindigd is, zal ik me de rechten niet lateu ontnemen, die deze uiterste wilsbeschikking me gaf. Kort vóór zijn dood hebben we over de liquidatie gesproken en heeft hy my haarfijn verteld waarom by die wenBcbte." Geen spier op Hartwig'B gelaat verried wat er, by Prof. dr. B. D. Eerdmans, hoo^leeraar aan de Rijks-univernteit te Leiden, hoopt aan staanden Zondagochtend te half elf vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remou- slrantsche kerk hier. H. M. de Koningin en Z. K. 11. de Prins zijn voornemens, begin November uit Meck lenburg naar »Het Loo" terug te keereti. De gewone audiëntiesvan de Ministers van Waterstaat, Koloniën, Oorlog en Marine zullen deze week niet plaats hebben. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaats vervangend voorzitter van den Raad van beroep (Ongevallenverzekering) te Utrecht mr. J. F. E. Claringbould, advocaat-procureur en rechter-plaatsvervanger in Arrondisse- ments-rechtbank te Utrecht. Bij Kon. besluit is bepaald dat de Rijks advocaat mr. W. H. K. Mouthaan en de plaatsvervangende Rijksadvocaat mr. C. D. Asser Jr., in stede van in do provinciën Noord-Holland en Utrecht, hun functëu zullen uitoefenen binnen het ressort van het Ge rechtshof te Amsterdam, ter standplaats Amsterdam. De Kamer van Koophandel er» Fabrieken zal hedenavond te 8 uur ten Raadhuize een openbare vergadering houden. Luitenant-kolonel J. D. Wagner, vroeger bij het le regiment veld-artillerie, is belast met het bevel over bet korps Rijdende-artil lerie, te Arnhem. De nieuw benoemde luitenant-kwartier van het O. 1. leger J. H. Swarljes, herkomstig van het 5e regiment inlanterie, zal vóór of op 21 November zijn nieuwe bestemming moeten volgen. De heer G. Putman Cramer legde aan de Universiteit te. Luik met «grande distinction" het examen af voor electrotechnisch inge- 't hooren dezer woorden, in ziju gemoed omging. „Een oogeublikje" zeide bij „ik zal u bewijzen, dat myn associé niet bet recht had, over zijn ver mogen le beschikken". De zekerheid en de kalmte waarmee Hartwig dat zeide, misten hun uitwerking niet; de beer Rabe was geheel uit 't velttvjfèslagen eu kon zijn verlegen heid niet verbergen loen de voorname koopman opeeus zoo uit de hoogte begon te spreken. Hartwig maakte langzaam en met een kaliute, die Rabe zou hebben bewonderd als h\j niet zoo opge wonden ware geweest, de zegel» los on vouwde het stuk open dat in het pakje zat. „Lees dit maar eens" zeide hy, terwyl hij den heer Rabe het stuk overhandigde „zooals u ziet, is het •tuk door ons beiden oudnrteekend het werd kort vöorzijn vertrek naar Brazilië opgemaakt', wij kwamen er in overeen, dat als een van ons beiden vóór de liguidatie ongehuwd kwam te overlijden, de over levende universeel erfgenaam zou worden. Dal is uu gebeurd en er is geen twijfel meer mogelijk, dat de wet myn rechten niet zou erkennen." De heer Rabe las het Btuk vluchtig door de hand waarmee hy het vasthield, beefde. Het verlies der erfenis deerde hem niet, hij was zelf ryk genoeg: maar het speet hem, dat hij nude de vervalBchingon niet zou kunnen aan 't licht bren gen. „U zult wel niet twijfelen aan de echtheid van dit stak" zeide Hartwig honend, „althans de baud- teekening van uw vriend zult u wel herkennen." Dit deed de maat overloopeu en alle voorzichtig heid vergetend, viel de heer Rabe uit: „O zeker; de onderteekeninggelijkt vorbaxond veel op die van mijn vriend. Aan een oordeel over de echtheid van het stuk zal ik me niet meer wagon sedert het handschrift van Kaltenborn identiek verklaard met dat van de beide briefjes." Harlwig's oogen schoten vuurby omkleiudo de leuning van zijn stoel. „Dat is met andere woorden, dat u de echtheid van deze handteekening betwijfelt. Het staat u volko men vrij, uw aanspraken voor het gerecht te laten gelden, doch ik raad u aan. voorzichtig te ziju en uw twijfd Diet in 'topeubanr te uiten, want dan zal ik verplicht zijn, u zonder pardon te vervolgen." De heer Rabe rug in, dat hy te ver was go- gaan. „U hecht een beteekenis aan mijn woorden, die ik niet heb gehad" antwoordde hij „dat is myn schuld niet. Myn aanspraken zal ik doen gelden zóo laat ik mij niet uit't veld slaan, omdat ik't mijn overleden vriend bob beloofd. U weet dus wat u Door den Minister van Binnenlandschu Zaken is aan de Kamers van Arbeid en die van Koophandel en Fabrieken om advies ge zonden bet avant-projet van een wetsontwerp houdende «Wettelijke verplichting van vaste werklieden om zich en de tot hun gezin be- hoorende personen te verzekeren tegen gel delijke gevolgen van ziekte, kraam en over lijden. Het ontwerp gaat van de gedachte uit, dat ziekte ontstaan kan door algemeene oorzaken, en door oorzaken in het bedrijf gelegen. Tegen de geldelijke gevolgen van de eerste soort moet de arbeider zich zelf verzekeren en dus eeD deel van de premie betalen voor de laatste is bet billyk, een bijdrage van den werkgever te vragen. Daar er geen betere weg tot inning der premie is aan te wyzen, zal deze geïnd wor den door den werkgever, die echter dat deel der premie, hetwelk de arbeider eigenlijk zelf moest betalen, van i.et loon mag af houden. Deze innings-methode is echter alleen mogelijk bij arbeiders, die geruimen tijd bij éen patroon in dienst zyn. Dientengevolge zijn ook alleen de zoogenaamde vaste arbei ders verzekeringsplichtig. Zich verzekeren mogen echter óok losse werklieden en kleine ondernemers, wier in komen beneden zekere grens blijft. De ver rekening moet geschieden bij nieuw in te stellen plaatselijke- en districts-ziektekassen; echter is de verzekering ook toegestaan by particuliere of onderlinge kassen, die erken ning verkregen hebben. Bij de dagloonen der verzekerden onder scheidt het onderwerp de volgende tien klas sen minder dan f0.40; van f0.10fO.ÖO: van I'0.60— f 0.80van f0.80—f I.— van f 1.20—f 1.25; van f 1.25—f 1.75van f 1.75- f2.25; van f2.25—f2.75; van f2.75—f3.25; van f3.25 en hooger. In dit verband worden de dagloonen ge acht te bedragen resp.f 0.25f 0.50; f 0.70; 10.90; f 1.10; fl.50; f2; f2.501 3 en f3.00. Tijdens de ufwezigheid van 21 October tot 3 November van kolonel W. A. T. de Mees ter wordt bet garnizoens-commando waar genomen door luitenant-kolonel L. Bolle, commandant van het detiichement cavalerie. Kapitein M. H. J. Bark, van het 5e regi ment infanterie, thans werkzaam onder de bevelen van den chef van den Generalen staf is nu ingedeeld by bet 4e bataljon 9e regiment infanterie en belast met de func- tiën van kapitein voor speciule diensten en zal 1 November te Utrecht in garnizoen komen. ann ray hebt; ik neera Ucu strijd rael u bi kommer er mij votstrekt Diet om hoe en die zal eindigen." Star rustte Hartwig's blik op de deur waardoor Rabe het kantoor had verlaten. Gloeiende haat sprak uit zijn blik. Die weet meer dun me lief is", dacht hy hardop, „dat bewijzen me zyn bedreigingen. Hoe weet hij dat? Zou Schafer ja, ja, uit Schüfer's brieven bleek maar al te duidelijk, dat hij mij niet meer vertrouwde. Maar wie kan dat verraden hebben Er was er maar éen, die oude schurk maar die is dood." Een zacht tikken op de deur stoorde deze over peinzing. Hartwig dwong zich tol kalmte, wischte zijn voor hoofd af eu ging vóór zijn schrijftafel zit'.eu, zóo, dat bij met ziju rug naar de deur zat. Weer werd geklopt, maar eerst by de derde maal riep Hartwig: „Binnen t" Hij wendde zich niet om naar den biuneulrodendo doch nam het air aan, zeor druk te ziju en sloeg allerlei papieren op ziju schrijftafel open. „Neem me niet kwalijk, dat ik u stoor", zeide do binneDgetredene en als door een adder gestoken, vloog Hartwig van zijn stoel op. „Waarom ben jo nog hier?" vroeg hy „Je hebt me toch beloofd, gisteravond naar Londen to gaan." „Ik zou 't ook gedaan hebbon als ik niat had zien aankomen, dat er vandaag hier een betere betrekking is te krijgen" antwoordde Frans kalm. „Ook bleek mo do aanbevelingsbrief al heel weinig in overeen stemming met je beloften en daarom besloot ik, maar hier te blijven". „Heb je dau den brief geopend?" vtoeg Hartwig dreigend. „Zoo vrij was ik" antwoordde Frans, hoe langer zoo brutaler, „en ik hob er volstrekt geen spijt van. EeD vau mijn vriendeu was zoo goed, hetEngolsch voor mjj te vertalen en zoo kwam ik er achter dot je aan jo Engelschen vriend in dezen Uria-brinf ver zocht, me zoo lang te London te houden tot hy de kans sohoon zag oiu nie onder een of ander voor wendsel naar ecu afgetogen kolonie te expedieercti, zoodat ik niet zoo gemakkelijk hier zou kunnen terugkomen. Je zult hel me wel niet kwalyk nemen, dut ik maar weiuig lust had, zoo inden val te loopen en geen het minste pleizier heb om hier of daar aan een verwijderd zeestrand mijn leven te slijten". Hart wig was zichxelven weer meester on deed alsof hy hul gej\j en gejou niet had gehoord. „En wat voert je daD wel tot mo?" vroeg by. „Je Bij het 5e regiment inlanterie zijri o.a. Be vorderd: tot sergeant dienstdoend luitenant te velde de sergeant J. van Oorschottot sergeant de sergeanten-titulair H. J. Hon- rard, J. Zegers, B. F. de Vries, H. Spaich en do korporaals A. II. Materroan en J. van de Weijer tot fourier do korporaal I'. A. Ro- tneyrttot milicien-sergeant de milicien-kor poraal L. Ilospers; en tot korporuul do sol daten A. Storm van Leeuwen en J. Knol, alsmede de tamboer H. Keyzor. Uy den uitgever H. A. M. Roelants, te Schiedam, verscheen «Milicien of Resor- vist", een leidraad met practische wenken, in het bijzonder voor ouders, wier zonen in de toekomst dienstplichtig zijn en den 16- jarigen leeftijd hebben bereikt, door den le luitenant der infanterie G. Pol vliet. moest toot. wol weien, dat ik jo nu alléeu do deur kan wijten „Dat volstrekt niel", antwoordde Frans gelaten. „Ik wil nianr even zeggen, dat ik gisteravond laat hel voorrecht had, iemand legen te komen dien ik in weerwil van zijn blauwen kiel en zyn muU heel goed heb herkend. Schrik je daarvan? I)es te beter. Je zult dan ook iniien.dAt ik wol eenige gogronde hoop dal myn verzoek zal worden ingewilligd". Werkelijk hadden deze woorden eeo geweldigen indruk op Hartwig gemaakt. Een onbeschryllyke uitdrukking van angst en ontzetting lag in dcu blik waarmede Hartwig van het volkomen onbeweeglijk gelaat van Frans trachtte te lezen wal diens plannen wareu. Zijn hand waarin hij een geopendon brief bicld, sidderde zoo hevig, dat het papier er van ritselde. „Door do arrestatie van je boekhouder is diens betrekking vacant" giog Frans doodbedaard voort, terwyl hy, zonder eenige uitnoodiging af te wach ten, ging zitten „en ik kom vragen om dat baantje. En ik heb dan nóg een verzoek, meer speciaal voor moedtr en Laura. Zjj weten geeu van beiden wier. ik vannacht tegenkwam. Dat gaat bun nog niet Hartwig was er de man niet naar, sich lang te laten beheerschen. Hij ging weer voor z|jn schrijf tafel staan, suuflelde wal in zyn papieren en won daar door tyd. Frans triomfeerde te vroeg by kende Hartwig nog niet voldoende en begreep dus niet, dal deze roods middelen beraamde om aan het gevaar le out- komen eu zich le gelyk to wroknn. Na eeD lange pauze stond Hartwig op, xiobzel- ven weer geheel meester. „Heb jo genoeg bekwaamheid om die hotrokking to vervullen?" vroeg hy uit de hoogte. „Ik geloof het wel" meende Fraua „maar vóór ik baur aanneem, zou ik toch eerst wel eens willen weten onder wolko conditiëu „Je kon wol wat bescheidener wezen, jong mensch" viel Hartwig hem dreigend in de rede „Niets geelt jo 't recht, zoo'n toon logon my aan te slaan." „Muur gisternacht dan „Bah Als je denkt, tno hang te kunnen maken, dan heb je 't heoloiuaal mis Jo beweert dat je van nacht iemand bent legengekmueu, dien je mount herkend te hebben. Heb je getuigen Heb je be- wjjzen Weet je wel, dat eeu onvoorsiohtig woord je in de gevangenis kun brongen 7" Frans beet zich op de lippen hy had er niet over gedacht, dat hy moest kutinen bewijzen wat by be weerde gexioD te hebben. ((Ford/ vervetyd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1