Zaterdag 24 October 1903. No. 5415. 53e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE COURANT. UITGA YJE FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden /T. franco per post 4.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT Telephoon 19. Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kenuia van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 27. October aanstaande, des namiddags te 1 ure. Amersfoort, den 22. October 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op art. S der HINDERWET; Doen te weten, dat door hen het volgende be sluit is genomen Burgemeester eu Wethouders van Amersfoort Gezien het verzoek met bijlagen door J. van den HOOFF Pzn. ingediend om vergunning tot het op richten van eeu bewaarplaats van benzine in bet per ceel alhier golegen aan do Langestraat wijk B. No. 107, bij het kadaster bekend onder Sectie E. No. 1928; Gelet op do arlt. 6 tot en met 9 eu art. 11 der Wet vau den 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95) en het procesverbaal der zitting, gehouden op deu 15. Octo ber j.l. Overwegende, dat tegen de oprichting bezwaren zijn ingebracht op grond vau 't gevaar dat henziue oplevert met hel oog op de groote kans voor explosie; Overwegende, dat de op te richten bewaarplaats is gelegen in de bebouwde kom der Gemeente eu deze inderdaad erustig gevaar voor de aangrenzende perceelen oplevert; Overwegende, dat door het stellen van voorwaar den niet of niet voldoende aan dit gevaar kan wor den tegemoet gekomen. Besluiten De gevraagde vergunning aan den verzoeker te weigeren op grond van vrees voor: a. gevaar, en b. schade aan eigendommen. Amersfoort, 22 October 1903. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS, De Secretaris, B. W. Th. 8ANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op arti. 6 eu 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door D. H. EIJSINK iugediend verzoek, ,inet bijlagen, om vergunning tot het plaatsen van een gasmotor van 20 paardekrachien in het perceel alhier gelegen aan deu Amhemschenweg, bij het Kadaster bekend onder Sectie B. No. 2176, op de Secretarie der ge meente ter visie ligt, en dat op Donderdag den 5. November aanstaande, des voormiddags te half elf uren gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, teD overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, 23 October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. SCHAPER Co. 15). „Ik zou toch wel dwaas zijn als ik jou de vacante betrekking toevertrouwde", vervolgde Hartwig, die heel goed had opgemerkt weikeu indruk zijn woor den maakten. .Je weet, van boekhouden hoegenaamd niets. Maar wel wil ik je nog eenmaal helpen, om je arme moeder. Van jezelven hangt het dau of je Je kunt je de moeite sparen, weer le trachten me naar een afgelegen kolonie te expedieeren" viel Frans hem ruw iu de rede „ik heb je al gezegd, dat ik daarin geen lust heb. Eu meen je, dat ik geen bewijzen heb? Wie beeft me opgedragen de revolver te koopen eu daarbij den naam van Kalten- bom te noemenDat jij dat hebt gedaan, zal Laura zoo noodig getuigen en de verkooper Zal alléén kunnen verklaren dat jij een revolver kocht" zeide Hartwig kalm „eu dus zal jij verdacht worden. Maar komaan, ik heb meer te doen en dus zal ik 't kort maken. Ik zal je een fliuke som gelds geven onder voorwaarde, dat je vandaag nog niet alleen do stad maar ook Europa verlaat. Je kunt overal heengaan waar je maar wilt en als je zwijgt, zal ik ook later voor je zorgen." „En voor welk bedrag zou je mijn stilzwijgend heid wel willen koopen?" vr eg Frans honend. „Duizend gulden!" Je bent wel royaal" spotte Frans. „Voor een ge heim dat je op zyn minst een millioen waard is, biedt je duizend gulden. Geef me een ton en dan vertrek ik oogenblikkelyk." Ben jo dol viol Hartwig uit. „Nog niet. Als je weigert, dan ken je de ge volgen Hier is iemand iu de stad, die 't er graag voor geeft. Alles of niets ia mijn stelregel en als ik zoo'n mooie kans heb om alles te winnen, waarom zou ik me dan tevredeu stellen mul een aalmoes.' Een vrecselijke strijd voerde Hartwig met zich zelven, maar hij wist toch zijn uiterlijke kalmlo te bewaren. „Denk eens na over je vraagzeide hij Da een poosje „wat ik doen kan voor jelui toekomst, zal ik doen. Ik heb nu geen tijd In de Vergadering van de Gemeenteraad, welke gehouden zal worden op Dinsdag, 27 October, des middags te éen uur, zullen aan de orde worden gesteld de volgende Punten van behandeling 1. Verzoek van de tijdelijke leeraren A. Winter en W. G. A. Meyer om wijziging der Verordening houdende regeling van de jaarwedden van het personeel verbonden aan Gymnasium en Hoogere Burgerschool, met adviezen. 2. Verzoek van di. H. F. Nierstrasz om zijn vaste aanstelling tot buitengewoon leer- aar in Natuurlijke Historie aan het Gym nasium in een tijdelijke te veranderen, met adviezen. 3. Voorstel tot het rooien van zeven hoo rnen op den Zuidsingel en het inpoten vau jonge linden aldaar. 4. Voorstel tot het vaststellen eener ver ordening naar aanleiding van 5} 3 en 4 der Woningwet. 5. Voorstel tot benaming van twee wegen op den Berg. 6. Verzoeken van leeraren, verbonden aan liet Gymnasium of de Hoogere Bur gerschool (of beide) oin privaat-lessen enz. te mogen geven, met adviezen. 7. Vaststelling van staten oninbare pos ten (Inkomstenbelasting) dienst 1902 en 1903. 8. Vaststelling van het kohier der Straat belasting, dienst 1903. 9. Ontwerp-besluit tot heffing van ü0°/0 van het tarief voor vuur-, haven- en tongekl in het jaar 1904. Kom vanavond eeus terug. We zulleu dan wel tot een accoord komen." Een korte, bevelende wenk gaf Frans te kenneu, dat de voorname koopuiau alleou wenschtc te zijn, en hij vertrok dan ook. Hartwig wandelde goruimen tijd iu zijn kantoor op en Deer; zijn gelaat werd boe langer zoo onheil spellender en vau tijd tot tijd schoten zijn oogen vuur. Eindelijk bleef hij voor den spiegel staan en streek een paar malen met zijn hand over zijn dun haar. Daarna drukte bij op de electriscbe schel. Toen de kassier biuneutrad, bad Hartwig weerde gewone trotsche gelaatsuitdrukking; er was geen spoor meer te vinden van den zielestrijd dien bij had doorgemaakt. „Je hebt gister 180000 Mark L^ar Londen gezon den, nietwaar?'* „Ja, mijnheer, direct gistermiddag." „Goed. Zijn de wissels, die heden vervielen, ont vangen?" „Ja, mijnheer." „Zoo, dan hebben we nu 150000 Mark in kas." „Juist, mijnheer." „Koop dan heden nog voor 120000 Mark aan- deelen Staatsspoor. De koers is laag." Hartwig nam een klein boek van zijn lessenaar en bladerde daar even in. „We hebben thans voor 750000 Mark aandeden, 800 000 Mark aau premie-leeningcndie 120 000 Mark daarbij en de 360 000 Mark welke gedeponeerd zijn bij de Bank te Londen hm, na de begrafenis zal ik misschien zelf naar Londen moeten om het geld beter te beleggen. A propos, ik vind daar een vracht brief van een lading huiden. Wanneer is dat schip aangekomen?" „Gisteravond, mijnheer." „Ligt het midden ia de rivier?" De kassier haalde de schouders op. „Laat deu kapitein weten, dat hij op stroom blijft de partij al duur genoeg en we moeten dus be- ginueu met kaaigeld uit te sparen. Zorg daarvoor. Morgcu moeten de lichters komeu. Weten de aohij)- pers het al De heele partij moet zoo vlug moge lijk verscheept worden. Heb je duar. al voor ge zorgd „Neen, mijnheer." „Doe het danhoe eerder we afrekenen hoe be ter." „Gaat u zelf de partij zien?" vroeg de kassier. 10. Voorstel tot vaststelling der Verorde ningen regelende de heffing en invordering van rechten, wegens diensten van de Gemeente reiniging. 11. Voorstel tot gedeeltelijke kwijtschel ding van huur voor de woning aan de Kop pelpoort voor hel jaar 1904. 12. Voorstel met gewijzigd voorstel in zake regeling der jaarwedden van den Burge meester en den Gemeente-Secretaris. 13. Voorstel tot verhooging der bezol diging van N. G. van de Stadt, werkzaam ten kantore van den Gemeente-Ontvanger. 14. Voorstel betredende wijziging van de Instructie van den Gemeente-Ontvanger en regeling van zijn borgtocht en zijn jaarwedde. 15. Voorstel tot regeling van de rangen en jaarwedden tier ambtenaren en bedienden bij de Gemeente-Secretarie, met gewijzigde ontwerp-verordening. 10. Voorstel tot verhooging der jaarwedde van den adjunct-inspecteur van Politie, R. J. Stellinga. 17. Verzoek van de aVereeniging tot Be vordering van het Vreemdelingenverkeer" om subsidie, met advies. 18. Verzoek van het Bestuur der »Amers- foortsohe Tramweg-Maatschappij" om sub sidie, met advies. 19. Begrooting der dd. Schutterij voor hel jaar 1904. 20. Begrooting van het 3urger Arm bestuur, met ontwerp-besluit tot toekenuiug van subsidie. 21. Begrooting van het Burgelijk Wees huis. 22. Begrooting der Gemeente, met Memo rie van toelichting, rapporten der afdeelingeu, Memorie van antwoord en Nota van wij zigingen. 23. Benoeming van twee leden der Com missie van Toezicht op bet Lager-onderwijs. Belanghebbenden worden er indachtig op gemaakt, dat de Raadsvergadering aanstaan den Dinsdagmiddag reeds te éen uur aan vangt. De zoogenaamde kermiskoek is dit jaar al buitengewoon groot, 23 punten, waaronder de Gemeente-begrooting. Een kwart eeuw geleden bevatte de agenda voor de Begi'oo- tings-vergadering slechts 8 punten. Mr. Vader en tnej. Veder hebben de in de Raadsvergadering van 22 September gedane benoeming tot lid van de plaatselijke School commissie niet aangenomen. De »Amersfoortsche Courant" van 23 October 1863 bevat het bericht, dat door de hecren Oudshoorn c. s. concessie is aange vraagd voor een spoorwegverbinding Am sterdamWeespHilversumEemnesNij- kerkZutphen, welke in 1867 gereed zou zijn. De Nederlandsche Centraal Spoorweg Maat schappij nam die concessie bijna aanstonds over en wijzigde de route in: Amsterdam Weesp-HilversumAmersfoortZutpben, met een zijtak AmersfoortBarneveld Deventer. Gelijk bekend, voerde eerst veel later de Hollandsche JJzeren Spoorweg Maatschappij de werken van de huidige Oosterspoor uit. Ter Donderdagavond onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber gehouden 111e open bare vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken waren alle leden en de Secretaris, de heer Hs. P. van Haselen, te genwoordig. Nadat de notulen van de vergadering van 12 September ongewijzigd waren vastgesteld, deelde de Voorzitter mede, dat aan de orde was het uit de vorige vergadering aan gehouden adres van de sVereeniging tot be strijding van knoeierijen ia den boter- en kaashandel". De heer Sinnige zeide zeer veel te ge voelen voor het voorstel om een bijzonderen vorm te geven aan elke andere soort kaas. Nu heeft men éen vorm, om 't even of de kaas 0 dan wel 25°/0 vetgehalte heeft en een noodzakelijk gevolg daarvan is, dat de kooper zeer magere kaas voor veel te veel geld koopt. Spr. heeft onder meer uit de gecirculeerd hebbende stukken ervaren, dat, waar vroe ger werd betoogd, dat de zuivelhandelaren de oorzaak waren dat onze zuivelproducten in zoo kwaden reuk staan op ie buiten- laudscbe markten, overtuigend blijkt dat »les bons villageois", de zoogenaamde domme boeren zelven, zich van allerlei trucs bedie nen om de koopers te bedriegen. Hartwig keek Schmidt eonigen tijd vragend aan en zeide toen „Misschien, als ik tijd heb. Nog iets; dit stuk moet bij den kantonrechter worden bezorgd, die het bij de stukkeu over de erfenis kan voegen. Terwijl ik op reis beu, moet jij de zaken bier waarnemen. Er worden geen uiouwe inkoopen meer gedaau en de voorraad moet zoo voordeelig mogelijk worden verkocht." „Blijft u dan laug weg?" vroeg de kassier blijk baar verrast. „Ik weet nog niet öf ik op reis ga en ook niet of ik kort, dan wol lang weg blij;'. Misschien kom ik direct uit Louden terug, misschien ook niet. Dat zal veel er van afnangeu hoe de liquidatie hier gaat. Eiken dag schrijf je me hier is mijn adres." D6n kassier word hierop door een wenk te verstaan gegeven, dat hy weer aan zijn werk kou gaan. Toen c! hoer Rabo het kautoor van Schiifor Co. verliet, liep hij bijna tegen een jongmensch aan, dien hy voor eeu der klerken hield en op wien hij dus weinig acht sloeg. Hij begaf zich regelrecht naar den wapenhande laar, die de revolvor had verkocht. Wat hij tiaar wilde uitrichten, wist hij eigenlijk zelf niet, maar hij hoopte eenige aanduiding te krijgen. De verkooper wist hem niets anders mee to dee- len, dau dat het wapen door een jongmensch was gekocht, die den naam Ernst Kal ten born had opge geven. „Dat de moord met die revolver is bedreven, is beslist zoker" vervolgde hij „op de kogels, die do arts in de wouden heelt gevonden en die de rech ter mij vanochtend liet zien, staat mijn firma- De heer Itabe sch.uddo het hoofd. „Hebt u den verdachte gezien?" vroeg hij. „Zeker. Vauochtend op hot parket." „Eu was liet de zelfde persoou, diegisleravoud „Neen. Maar dat boteekeut niets. Mij heeft do revolver door oen ander laten koopen." „AhaDaar hebben we 't weer" viel ltabe uit „wie eeu uioord wil iloon en daarvoor ueu wapen koopt, zal toch waarlijk niet zoo dwaas wezen om dat wapen te laten koopen door eeu ander en nög minder zijn eigen naam laten opgeven. Zoudt u den kooper herkennen?" „Stellig, mijnheer." „Luat ons dan trachten hem te viu ten." „Daarvoor zul de politie wel zorgen; die heb ik zijn signalement reeds gegeven." „Wat was 't voor soort jongmensch?" „Hm hij leek me, als ik 't zoo zeggen mag, weinig heer: nogal lang, zwart kroeshaar, donkere oogen, mager. Ondanks het slechte weer had hij geen overjas aau. Geruit zoraerpak, blauwe das, slappe hoed „Hall!" riep Rabe opeens „zoo'n inau heb ik pas gezien. Ja zeker, ik kwam bem xooeveu tegen bij „Waar?" „Wacht even. Ik ga hem halen eu breng hom hier. Ten minste als hij nog niet weg is." „Ntem een rechercheur mee" waarschuwde de koopmuu, maar Rabe was reeds te ver weg. Hij liep zoo snol hij kou naar het kantoor van Hartwig eu kwam daar juist op hot oogenblik loon Frans er uit giug. Hij volgde hem op eeu korten afstaud en vatte dadelijk liet plan op, hem iu zyu eigeu huis te oudervrugeu; hy wist dun óok waar hij woonde. Frans vermoedde volstrekt niet, dat reeds dreigende wolken zich om ziju hoofd «amoupakteu. Nauwelijks was hij bij zij tl zuster binnengetreden, toen do kamer deur weder geopend werd en liube biunentrad. Frans verbleekte eu ook Laura schrok vau bet strenge gelaat van den binuenlredendeu heer. „U hebt gistermiddag een revolver gekocht" zeide Rabe zonder lange inleiding „eu voor wien hebt u die gekocht'?" „Wie heeft u gezegd, dat ik er eon gokocht heb? antwoordde Frans, zonder acht te slaan op den smeekenden biik zijner zuster. „De verkooper." „Eu dis 't eens waar was, wat gaat h dat dan nog aan'? Ik kan toch koopen wat ik wil." „Jongmensch, zou je niet verstandiger doen met een paar toontjes lager to zingou?" viel Jtabo hem i dreigend in tie rode. „Je zult rekenschap moeten i doen. De politie zoekt al naar je. „O, dus u is vau de recherche." „ik heb mei do politie niets te maken" antwoordde liube. „O, dan ben ik volstrekt uiet verplicht u reken- schap to geven" zeide Frans, die achter brutaliteit j ziju augst dacht te verbergen. 11 'ordt «trvolytl.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1