op, dat in de 2e afdeeling is gewezen op de booraen op de Kortegracht, die, vooral aan de zijde van het Postkantoor, onooglijk staan ze zijn nagenoeg alle even scheef. In over weging wordt gegeven, ze te rooien er. te vervangen door jonge boomen. Spr. hoopt, dat men ook eens naar de boomen aan den overkant der gracht zal zien, die ook verre van fraai zijn. De Voorzitter herinnert, dat B. en W. in hun Memorie van antwoord schreven, dat zij omtrent de boomen vóór het Post kantoor later voorstellen hopen te doen. Thans is daarover nog geen gelijkheid van denkbeelden en moet nog nader overleg ge pleegd worden. De heer Van Esveld herinnert, dat in de eerste afdeeling is gevraagd wat B. en W. wilden doen met de telephoonpalen aan den ingang der Bergstraat. De afdeeling acht dien toegang bjj het hek der R. K. begraafplaats gevaarlijk en veel te smal. Voor de aanbrenging van den vluchtheuvel zijn groote kosten gemaakt zonder dat de toestand is verbeterd. Zoolang de telephoonpaal daar staat, is geen afdoende verbetering mogelijk. De Gemeente heeft krachtens de concessie-voorwaarden het recht, verwijdering der telephoonpaal te eischeu. Van dit recht meent, de afdeeling, dient spoedig gebruik te worden gemaakt. B. en W. antwoordden daarop, dat ver betering van den toegang tot de Bergstraat wordt overwogen en dat zij reeds hebben aangedrongen op de verwijdering der twee telephoonpalen aan de Korte- en de Lange Bergstraat. De telephoon-Maatschappij be richtte aan B. en W., verplicht te zijn, het telephoonnet aan de Bergzijde in verband met den grooten aanbouw van huizen be langrijk uit te breiden en een plan tot goed keuring te zullen toezenden. Tot zoo ang verzocht de Maatschappij den toestand te mogen bestendigen en B. en W. meenden dit verzoek niet te mogen afwijzen. Spr. meent, dat B. en W. zich wel wat spoedig neerlegden bij dat bericht, «lat wel kan inkomen tegen dat de concessie is afge- loopen. B. en W. zijn volgens spr. hier wat zwak opgetreden en hadden meer moeten aandringen op spoediger wegneming der palen, die staan op Gemeentegrond. Men wacht nu maar goedig tot de Maatschappij de palen wegneemt, doch spr. zou wenschen dat B. en W. wat meer aandrongen op spoed. De Voorzittei zegt nadere bespreking in de vergadering van het Dageljjkscb Bestuur toe. Bij 108 (Waterleidingen, fonteinen, riolen, pompen, enz.) herinnert rar, Heyligers dat in de 2e afdeeling werd gevraagd welk soort urinoirs B. en W. wenschen aan te schaffen, terwijl éen lid het bezigen van hardsteenen platen daarvoor aanbeval. In hun Memorie van antwoord schreven B. en W. dat bereids inlichtingen werden ingewonnen naar hardsteenen platen voor urinoirs. Spr. deelt mede, dat een paar jaar geleden de toenmalige Gezondheids-commissie een dergelijk onderzoek instelde en toen bleek, dat pulpstof beter en goedkooper was. De Voorzitter dankt spr. voor de op merking. Wellicht is 't van belang te weten, dat het urinoir op het Zaud zal worden vernieuwd en dat éen dubbel en drie enkelvoudige op nader te bepalen plaats zullen aangebracht. Bij 119 (Onderhoud Gemeente-gehouwen) zegt de heer Jorissen met dankbaarheid ervaren te hebben, dat er mogelijkheid be staat, de vrij primitieve barak voor lijders aan besmettelijke ziekten, thans aan de Ko- ningsstraat, te vervangen door een barak achter het Aldegonde-gasthuis. Met het oog op het wellicht spoedig vertrek van baron \an Boetselaar naar het buitenland zou spr. wenschen, dat B. en W. spoedig stappen daarvoor deden. De Voorzitter antwoordt, dat dit reeds geschied is. De heer Jorissen dankt den Voorzitter voor de inlichting en zegt, dat we een zeer actief college van B. en W. hebben, een zeer vlug. De overige 81 punten der Uitgaven geven geen van alle aanleiding tot bespreking en regelmatig gaat de Voorzittershamer klop, klop. La weer herhaalt de hamer zijn geklop bij de nummers 1 tot 7c. Bij 7d (Rechten wegeDS diensten bewezen door de Gemeente-reiiiigiDg) voor de eerste maal op de Begroeting gebracht tot een be drag van f2347.50 doch inmiddels door B. en W. met f1000 verminderd, vraagt mr. Heyligers het woord. In de 1e afdeeling werd hieromtrent op gemerkt, dat deze post van 12437.50 niet kan uitgetrokken worden zoolang de desbe treffende verordening niet is aangenomen. Sommige leden merkten op, dat een dergelijke opbrengst alleen is te verkrijgen bij verplichte lediging van beerputten door de Gemeente. Eon dergelijke verplichting op te leggen, achtten zij hoogst bezwaarlijk; menigeen wordt dan ernstig in zijn bedrijf benadeeld. Van andere zijde verklaarde men :«ich zeer vóór een dergelyke verplichting. Vroeger is daarop reeds door de oude Gezocdneid-commissie aangedrongen. Het is van groot belang voor de openbare gezondheid, dat zulks wordt in gevoerd. Alsdan is er een afdoende controle omtrent bodemvervuiling te verkrijgen. Sommige leden hebben zich over deze vraag nog geen opinie gevormd; zij wenschen hier over nader hun gedachten te laten gaan. In de 2e afdeeling werd gevraagd of het de bedoeling is, de lediging der beerputten door de Gemeente verplichtend testellen. De prijs komt erg hoog voor. Vooral voor hen. die zeer dikwijls moeten ledigen, b.v. ge stichten, leveren deze kosten een overwegend bezwaar op. Opgemerkt wordt, dat men de verplichting althans voor de nieuwere putten wenscht op te leggen in 't belang van de openbare gezondheid. Indien de Gemeente ledigt, heeft de Directeur der Gemeente reiniging steeds gelegenheid, de put te con troleeren. Hiertegen wordt aangevoerd, dat de openbare gezondheid voldoende zoude ge diend worden, indien de verplichting werd opgelegd om minstens éen maal per jaar bij de lediging der put den Directeur te waar schuwen; deze kan dan controle uitoefenen. Het is hard om hen, die de mest noodig hebben voor hun bedrijf, te noodzaken deze steeds te koopen. Ook is tegenwoordig, nu men meest wa terleiding of northonpompen heeft, een ver ontreiniging van den bodem minder gevaarlijk. Als het tarief zoo hoog is, zal men de beerputten opheffen en meer tonneu nemen; dit kost niets, doch voor de Gemeente kost het des te meer. Deze en dergelijke opmerkingen geven de afdeeling aanleiding, het Dagelijkse!) Bestuur uit te noodigen om te overwegen of niet door wijziging der bepalingen een betere en meer billijke regeling mogelijk is. In hun Memorie van antwoord schreven B. en WBij de raming voor deze rech ten is gerekend op verplichte jaarlijksche lediging door den Reinïgingdienst van de pri- vaatputten, welke ingevolge art. 6bis der Bouwverordening met bijzondere vergunning van Burgemeester en Wethouders zijn daar- gesteld. Nu van verschillende zijden in de afdee- lifgen tegeu deze verplichting bezwaren zijn ingebracht, hebben wij gemeend, niet op de tot stand koming ven een voorschrift tot deze verplichting te mogen rekenen. Over deze verplichting zal Uwe vergade ring uitspraak kunnen doen bij het vaststel len der Bouwverordening, welke eerlang aan Uw oordeel zal worden onderworpen. Wij hebben, rekening houdende met de groote waarschijnlijkheid dat deze verplich ting niet zal worden voorgeschreven, besloten deze rechten f 1000 lager en dus tot een be drag van f 1437.50 uit te trekken. Wellicht is een regeling te vinden, waarbij toch voldoende controle tegen bodemveront reiniging is te verkrijgen. Wij moeten op spoedige aanneming dei- aangeboden verordeningen, regelende de hef fing en invordering van rechten wegens diensten van de Gemeentereiniging aandrin gen, omdat anders de tijd te kort is ter ver krijging van een Koninkl'jke goedkeuring vóór 1 Januari 1904. Wij herinneren hierbij, dat wij de ontwerpen reeds 24 Juni 1902 hebben ingediend. Mr. Heyligers nu achtte die wijziging geen blijk van vastheid van beginsel bij B.enW. De Voorzitter antwoordde, dat B. en W. toen zij den post raamden, voorop stelden de algemeene verplichting om de beerputten te doen ledigen door de Gemeente-reiniging. De heer Plomp meende, dat deze post nog niet kon worden uitgetrokken zoolang niet is besloten tot de reorganisatie van den Reinigingsdienst. De Voorzitter gaf echter in overweging, den post te behouden, waartoe dan ook de Raad z. h. st. besloot. En weer ging 't klop, klop van volgnum mer 8 tot (50, den laatsten post der Ont vangsten, waarna de geheele Begrooting z. h. st. voorloopig werd vastgesteld. De versierselen der Militaire Willems Orde 4e klasse werden hedenmiddag up het exer- citie-veld te Rotterdam door den comman deerenden officier van de afdeeling mariniers op plechtige wijze uitgereikt aan den inmid dels gepensionneerden le luitenant der in fanterie J. J. Korndürffer, vroeger hier in garnizoen. Luitenant M. Wagner, van het regiment grenadiers en jagers, is benoemd tot officier d'Académie, zulks wegens aan de Fransche regeering bewezen diensten na de ramp van Martinique. De heer G. Bollcestein heeft aan de Rijks- Unversiteit te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd het propedeutisch examen theologie. De betrokken Besturen verzoeken ons het onderstaande mede te deelen In de gehouden Bestuursvergaderingen dei- plaatselijke afducliiigen van «Patrimonium", den «Roomsch Katholieken Volksbond" on haar onderafdeling de timmerliedenvereeni- ging «Sint Jozel" is onderstaande motie aan genomen Het bestuur van, enz. kennis genomen hebbende van de twee laatstleden plaats gehad hebbende Algemeene vergaderingen van de vereeniging «Ambachts school voor Amersfoort en omstreken", betreurt ten zeerste, dat in deze maatschap pelijke vereeniging de belangen der school worden opgeofferd aan persoonlijke kwesties en naar het schijnt om politieke belangen. Aan koloüel D. Kromhout, commandant van het le regiment veld-artillerie, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit den mi litairen dienst, onder toekenning van pensioen. Vooral in de winkelstraten wordt heden flink gevlagd als gevolg van de opwekking van den Voorzitter van «Handel en Nijver heid" om openlijk te betoonen hoe verheugd men is, dat de Rijschool der cavalerie hier bleef en die der bereden artillerie met in gang van 1 November daarmee wordt ver- eenigd. Dat niet allen vlagden, moet zeker wel worden toegeschreven aan de kermisdrukte die het verzoek vau 19 October deed over 't hoofd zien. Want niet éen is er, wien de welvaart onzer stad niet ter harte gaat. Tegen half twee gingen heel wat menschen naar het station omdat het gerucht was verspreid dat op dat uur de Rijschool uit Bergen-op-Zoom hier zou komen. Van de Rijschool zagen ze natuurlijker wijze niet veel, tenzij ze de detachementen voor het eskadron ordonnansen hebben aan gezien voor artilleristen. De miliciens der lichting 1898 sedert 5 October bij het le regiment veld-artillerie voor he'-halingsoefeneningen onder de wa penen zijn heden met groot-verlof huiswaarts gekeerd. We herinneren aan den hoogst belangrijken voetbalwedstrijd, morgenmiddag door de ve teranen van «Quick" tegen de broekjes van het eerste elftal dier vereeniging te spelen. 't Zal geweldig zijn, te oordeelen naar de voorbereidende oefeningen om spieren en pee zen weer wat gangbaar te maken. Gaat dat zien, lezeressen en lezers; verzuimt niet morgemmiddag uw belangstelling in het edele voetbalspel en in» Quick" in 't bijzonder te toonen. Een der oudste bezoekers van de kermis is wel Wouter Lokhorst uit Barneveld ge weest, die op den Dollen Vrijdag ondanks zijn 95 jaar weer eens «naar stad" gekomen is. Hij, de oudste inwoner van Barneveld, is tevens de een'ge gerechtigde aldaar tot het dragen van het Metalen kruis. Een van 'toude, goede ras. Ook de Dolle Vrijdag heeft een zeer goed verloop gehad. Wel is aan een vrij groot aantal personen, die al te opgewonden waren, tijdelijk onderkomen verleend in het Politie- bureau, wel is er hier en daar een trap of een klap uitgedeeld, doch daar is 't bij ge bleven. 't Eenig merkwaardige is dat een kellner uit c-en der tenten, na met den sterken man in Robinson's circus geworsteld en dezen volgens alle regelen der kunst gelegd te hebben, bij wijze van Erholung in het Havik is gesprongen. Rappe handen haalden den zwemmer spoedig op 't drooge en de politie zorgde voor verdere droging in een der cellen van het Bureau. Na «Papageno", vol geestige quodlibets van vader Bigot, het in-mooie »Maria Stuart", het lijfstuk van mevrouw Kleine- Gartman maar door mevrouw Kiehl mooier gezegd, zeker even goed gespeeld. Zal 't vanavond, bij «Janus Tulp", voller zijn? We willen 't hopen; 't geeft moed om eens terug te komen, misschien buiten kermistyd. Velen zullen er zich over verbaasd hebben, dat de zoogenaamde zee-meermin eensklaps Donderdagavond van het kermis-terrein ver dwenen was. Zoo velen kwamen om het natuurwonder te zien, dat zóo zeer de aandacht had ge trokken en waarvan men elkaar verhaalde, 't Was eigenlijk de attractie van de kermis. Een zeer ernstig ziektegeval heelt den Directeur plotseling naar huis geroepen en hij verzocht ons, dit mee te deelen. De heer T. Pluim, te Baarn, is benoemd tot Hoofd der Westerschool aldaar. Ds. M. Schouten, te Kampen, heeft het beroep naar de Gereformeerde kerk te Bun schoten aangenomen. Het gedeelte Nijkerk—Barneveld van den spoorweg Nijkerk—Ede za' begin December voor het publiek verkeer worden opengesteld. Op 1 of 2 December hoopt men de lijn in tegenwoordigheid van den Raad van toe zicht op de spoorwegdiensten te beproeven. Af en toe zou men wenschen, dat een nieuwe Circe optrad, die, in tegenstelling van de Homerische, beesten in menschen veranderde. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het Bestuur op MAAN DAG den 2 Nov. aanstaande, 's namiddags te twee uur, zitting houden in het lokaal van hot Burgerlijk Armbestuur, beneden dat van den Gemeente-ontvanger, naast het Raad huis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERM. P. van HASELEN, Secrotaris-Penningmeester. 't Is toch waarlijk jammer, dat de tooneel- voorstellingen van het gezelschap-Belmonte zoo weinig zijn bezocht, zoo betrekkelijk weinig. Er was wel publiek maar toch had de groote zaal van «De Arend" avond aan avond te klein moeten wezen om allen te kunnen bevatten die van het mooie, geache veerde spel van dezen werkelijk uitmuntenden troep hadden willen genieten. Maandag ging «Voerman Henschel" mei Delmonte in den titelrol en mevrouw Kiehl als Hanna. Dinsdag »Bad-doctoren" met Bigot als Kris van Bomincl; de 250ste voorstelling! Woensdag «Frou Frou" met mevrouw Kiehl als Gilberts Brigard, mevrouw Bigot- Eggers als mad. Dounier, Delmonte als Henri de Sartoris en Bigot als Brigard. Donderdag «Papageno" met Bigot als Bolleman. Gisteravond «Maria Stuart", naar de meesterlijke bewerking van Ten Kate, met mevrouw Kiehl in den titelrol en mevrouw Bigot als Elisabeth. De opsomming dezer bezetting zegt al genoeg; we zouden er slechts kunnen bij voegen, dat ook de kleinere rollen uitstekend waren bezet. Doch men is dit gewend van dit zeer goede gezelschap. Nooit charge, steeds hoogst beschaafd in. dictie en bewegingen, een zeldzaam goed samenspel, uitstekende régie, keurige toiletten, alles naar den aard en zóo als men dat bij zoogenaamd groote tooneelgezelschappen rnaar heel weinig aan treft. En wonderlijk is 't, hoe deze zelfde menschen alles kunnen spelen; den eenen avond het zoo heel zware realistische stuk van Hauptmann, zonder plat te worden, banaal te doen; en den volgenden avond een Van Maurikje van de bovenste plank. De Bank voor Incourante Waardes. Agentschap: Amersfoort, Van ASCH van WIJCK Co. Tragen en Aanbiedingen van Provinciale-, Gemeente- en Watersehaps- Obllgatiën en Incourante Waarden. Gevraagd Aand, Dir. Algemeene Brandveri.-Mg. Utrecbtsohe Begrafenis-Vereen. 10 A f 10. Verrek, en Hervertekeringsbank „Nova" 6 Oprichtersbew. Weatl. Hyp.-bank Pref. aaud. Mij. tot bereiding van Kool- teerproducten te Krimpen a/d IJboI 8pCt. Obl. Mij. Zeebad Scheveningen 8 pCt. Ofcl. Bouw Mij Schevenirgcn (Oranje-Hötel) Aand. Mij. Zeebad Scheveningen. 2 aand. Westlandsche Hyphothban k. 2 aand. OraDje-Nassau Hypotheekbank Aand. Utrechtsche Brood- en Meelfabriek Aangeboden 1 A f 500 5 pCt. Chemische Fabriek voor heen dr. Haagei: f1000 aand. Gooisuue Boetw.-suikorfabr. f 1000 aand. Ned. Sloomb.-Mij. Batavier lijn" f 10 000 4 pCt. Gom. Helder Diet con verteerbaar vóór 1915 f 10 000 4 pCt. Prov. Noord-Holland „14 000 8'/, pCt. Gem. Schiedam „10000 8'/, pCt. Gem. Groningen „19 000 3'/, pCt. Gein.vWiDschoten „4000 8 pCt. Gera. Schiedam f5000 3'/i pCt. Gem. Breda „4200 3 pCt. Polder 8chouweu „2000 8pCt. pandbr. Tilburg.<che Hyp.-bank 8 A f1000 aand. Indische Crediet-Vereen. te Rotterdam „2000 5 pCt. Intern. Koolzuur Cy linder-Mij „1000 (10 pCt. gesion) Nederl. Voortscbotb. 10 A f90 (gestort 118) polissen Eerste Nederl. Verzekering Mij. tegen risico in loterijen f800 gewone aandeelen idem idem 10 pref. aand. A f100 idem idem 2 A 100 p. st. aand. Fin. Mij. voor Z.-Afrika 2 A flOOO (gest. 10 pCt. aand. Mij. Laan van Meerdervoort f 1000 4 pCt. Courant. „Het Vaderland" „1000 aand. Mij tot Expl. van Onroer. Goederen „de Residentie" „1000 3'/, pCt. Gem. Hearlom 1791 „1000 idem 1795 1 A f500 aand. Zwem- en Badinrichting 4 A f600 4 pCt. Breda per 2 Nov. a.s. 2 winstaand. Lotisico. f100 eert. Houtaankap eu Cultuur-Mg, „Madjenang" 2 A f1000 4 pCt. prov. Drente 1900 f 1000 3'/, pCt. Gcm. Enschede 1898 f 10 000 volgest. aand. Bouwgrond-Mij. „Zorgvliet" f 1000 8 pCt. Gem. Dordrecht f4000 3'/j pCt, Arnhem 1892 1 mand. Dierentuin. flOCO obl. 5 pCt. Hollandsche Kaas 3 A f1000 aand. Ned. Mij van Verzekering te 's-Gravenbage (10 pCt. gestort) 8 A f1000 (gest. 20 pCt.) aand. Eerste Ncderlanöacho Hypotheekbriefbank f 1000 aand. Zuid-Hollandscb Koffiehuis Coupons betaalbaar te Amsterdam. Alle Provinciale-, Gemeente- en Waterschaps-Obli- gnties worden steeds tol do hoogste koersen gekocht. Vragen en Aanbiedingen worden kosteloos geplaatst. Bij uitvoering wordt pCt. provisie in rekening gebracht. Alle opgaven te adressen aan de heeren Van ASCH van WIJCK <fc Co., voorloopig „Fotal Muller", Amersfoort. Telefoon No. 32, Telegram adres: Asco. 101 102»/, 96»/. 98 96'/.. 86'/,. bod bod bod bod 102'/,..

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2