Zaterdag 7 November 1903. No. 5421. 53e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. UITGAVE FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, ofFicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cènt. Reclames 1—5 regels1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Tolephoon li). KENNISGEVINGEN. AMira™SEESTEir;" Gelet op «rtt. G en 7 dor HINDERWET, Brengen ter kenuis van het publiek, dat oen van J. H. STORM Jr. (firma Chemische fabriek Voor waarts") onder intrekking van zijn verzook van 24 Augustus j.l. ingekomen aanvrage, met bijlagen, om vergunning tot hot oprichten van eene inrichtiug bestemd tot hot fahriceeren, verwerken en bewaren van reukwateren (hieronder niet begrepen musou») en hot plaatsen van een gasmotor van 8 paarde- krach' en in het perceel alhier gelegen aan den Lu- gonweg^ bij hel Kadaster hekend onder Sectie A No. 1551, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 19, November aan staande, des voormiddag» te huif elf uren, gelegen heid ten Roadhuizo wordt gegeven om, ten over staan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, don 6. November 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, do gevraagde vergunning anil adressanten te wei geren, zooals geschiedt hij deze, Amersfoort, deu 5. November 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VVUUTIERS. Do Secretaris, B. W, TH. 8ANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS AMERSFOORT, breugen ter nlgeraeeue kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der HINDERWET, aan A. VONK wonende alhier, vergunning is verleend tot de oprichting van een 2c bakkersoven in hot porcuel gelegen aan het Havik wyk F. No. 20, ka dastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectio E. No. 8038. Amersfoort, deu 5. November 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Seoretavis, B. W. TH. SANDBERG. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op art. 8 der HINDERWET; Doen le weten, dat door heu het volgende besluit is genomen: BurgemeoBtor en Wethouders van Amersfoort; Gezien het verzoek, met bijlagen, door J. G. van ARKEL en J. J. OTTO ingediend om vergunning tot het oprichten van eene chemische wasschery eu ververij en tot plaatsing van een stoommachine van 8 pnardekrachten, in het perceel alhier gelegen aan den Arnheiuscbeu weg, Kadaster bekeud Gemeente Amersfoort in Sectie B, no. 2523; Gelet op da hi it. 6 tot en met 9 en art. llbisdor Wet van den 2. Juni 1S75 (St.bl. no. 95) en liet pro ces-verbaal der zitting, gehouden op den 15. Octo ber 1903; Overwegende dat, blijkens het advies vau don Inspecteur van don arbeid in dn Ge Inspectie, liet lokaal waar do stoommachine zul worden geplaatst een geheel vormt met dat waar van de benzine ge bruik wordt gemaakt en dit is in strijd mot het bepaalde in art. 11 sub 7 van hot Veiligheidsbesluit (Kon. Besluit van 7 December 1890, (Si.bl. no. 215); Overwegende dat bedoelde inrichting alzoo niet zal voldoen aan de eischen krachtens art. 0 der Veiligheidswet gesteld. Besluiten; II. M. de Koningin is hedenmiddag 5 uur van Haar buitenlandsche reis op „Het Loo" terugge keerd. De heer J. II. de Waal Malefijt is Donderdag in een buitengewone zitting van het college van Gedeputeerde Staten als lid daarvan bevestigd en plechtig geïnstalleerd. Hel onderzoek, op last van den Minister van Binnenlandsche Zaken ingesteld naar de viering van den Goeden Vrijdag, heeft geloerd, dat in de provincie Utrecht in 48 van de 72 Gemeenten die dag geheel en in 24 gedeeltelijk ais werkdag wordt beschouwd. SCHAPER Co. 20. [Slot.) ,Hoe kon je dal?" vroeg do rechter. „Ik bleef achter hem on liep zooveel mogelijk achter do boomon, maar dat was niet uoodig, want hij keek. niet om en stapte haastiger voort dan ik van hem verwacht zou hebbou. Ik bleef dicht achter hem. Onder zijn arm droog bij een rol, die hy dicht bij do stad losmaakte; het was een jas, een soort overjas, die hy aantrok en geheel dicht knoopte. Ook in de stad bleef ik dicht achter hem hoewel dat moeilijker was door het licht dor lan taarns, Hirtwig ging eerst naar de straat waar, zoouls ik later hoorde, zijn boekhouder Kul ter: born woonde; daar gaf hij een briefje al' en deed daarna het zelfde aan liet huis van mijnheer Rabe. Beide malen ging hij onmiddellijk weg nadat hü de brio/jes had overgereikt." „Ik kan 't bijna niet geloovou" xeide de ree iter. „Ik zeg u de waarheid" antwoordde Frans „ik overdrijf niot, maar vergeet óok niets. Nu dau, uadat hij het briefje bij den heer ltabo had afgegeven, liep hij uög haaatiger; ik kon hem bijna niot bij houden. Naast zijn huis is. zooals u weet, een donkere porte-coohfcre en daar ging bij in. Ik Uleel nu óok staau. Eerst wilde Ik een nachtwacht roepen en hem waarschuwen, maar Iood bedacht ik dat ik niet zou kunnen bewijzen dat die rijke, aanzien lijke mijnheer iets kwaads in 't schild voerde. Mot groote heeren is 't kwaad kersen eten en ik was misschien de gevangenis in gedwaald. Bovendien kon ik mijn plan niet ten uitvoer leggen, want bijna op 't zelfde oogenblik kwam een kleine, schrale man naar het kantoor toe. Ik bad hem nooit te voren gezien en wist duB uiet «ie 't was. Toen hy De „Wereldkroniek" van deze week bevat o. a. een pittig artikel met twee mooie illus tration van de plechtige uitreiking, te Rotterdam op 31 October, dor versierselen van do Militaire Willeius Orde 4e klasse aan don thans gopen- sionncerden le luitenant J. J. Komdórfïor, vroeger bij het öe regiment infanterie. Generaal-majoor A. J. Prins, commandant der 2e divisie infanterie, is, vergezeld van kapitein B. J. Land, gisteravond hier aangekomen tot het bijwonen der manoeuvres welke hedeu en Maan dag door het ós regiment infanterie en de 4e bataljons van het So en het 9e regiment, uit Utrecht, bij de hoeve der Veeartsenijschool wor den gehouden. Do jaohtrit, Donderdag in de omstreken van Nij megen door de „Militaire Sportveroeniging" gehouden, heeft oen groot succes gehad. Te ruim Iialfuvaulf vereenigden zich do deelnemers op do roubuau met krpitein H. A. Mo», van do Koninklijke marechaussee, als jagernieooV.-r en i4 in getal, nl. de ritmeesters der huzaren jhr. E. W. voti Wrangül uuf Lindouberg, instructeur bij de Rijschool te Amersfoort, en E. \V. baron Van dor Oapelleu, tie luitenants der cavalerie L. 11. A. Crommolin, B. D. baron Van Dedciu, II. L. E. G. J. Werner, K, G. van der Maudole, II. A. C. Fïibius oil jhr. J. A. M. von Schmidt nuf Alten- stadl, do luitenants dor rijdeude artillorio II. J. Ver huist, jhr. J. G. L. Oalkoen en II, G. Rambonnot, allen te Arnhem, de luitenant der vold-artillorio 15, A. D. E, Carp, te 's-Gravonhage, en de gentleman- rider Hugo Muller, to Amsterdam. Het was een kleurrijke stoet, die ecu interessant schouwspel aan bood. Eerst ging het in stap vau de spoorwogviadtiel aan deu St.-Aanaweg, waar het eigenlijk p ireours ecu aanvang naiu. Vandaar ging het direct in Bcherpcu draf in de riehtiug van „tle Goftert", waar de ruiter stoet de weiden insloeg oui xoodoonde in hot Jonker- bosch te land te komen, op welks kronkelendo paden tal van natuurlijke hindernissen moesten wordon overwonnen. Dan passeerde de ruitorschaar deu Ha- torschen grintweg en rondo in vliegende vuurt do Mooksche baan ovor, wnar zich talrijke helaiigstol- londen hadden verzameld, die gedoelteiyk per rij wiel als een stuart over oen deel van don weg achter den stoet aanreden. Do olliuioran vertoonden zich eerst weer -aan allen bij „Drukmnn", waar do tal rijke hindernissen een prachtigo Htooplo-uhaso te aan schouwen gavon, /Ij verdwenen daarop in do legen- overliggende velden, passeerden den spoorweg on den Groesbuekschen weg on kwaiu-n zoo op het terrein, dat naar don waterloron luidt en waarbij voorul het doorkruisen van het stuk Louisadal oen mooi moment van behendig rijdon te zion gaf. Bij deu watertoren ging de stoet over eeuigo ter reinen om ton slotte langs den huilenden weg, waar don vorigen zomer de drie Utroohtsoho wielrijders bijna hot slachtoll'or hunner onvoorzichtigheid waren geworden, hot oiudpuut bij hut „Hotel do la I'romenado" op don Uhbcrschon weg te bereiken. Hier kriocldo bon groote moniglo toeschouwers, te voet, te paard en per rijwiel, dooroou. Vim den weg af ïnousl hier de diepe heek do „Moor"wordou doorwaad, waarbij de paarden tot aan hot hoold, do berijders tot bijna aan het midden mot hel initio element kennis maakten. Allen, voorafgegaan door den kranigon jagornieester, die zijn zwnro taak uit nemend vervulde, kwameu or goed doorheenalleen luitenant Verhuist overkwam oon ongoval, doordat zijn paard in hot water void woon, zoodal hot door on rustige sprongen iu don niocUierigon grondlaag bijuu wegzakte. Do luitenant aarzelde niot to water to springen on mot vereoiule pogingen werd hot paard zonder eenigo verwonding op deu vasten wal ge bracht. Nu vinnigeii strijd op hot Wieluiid-lcrreiii had luitenant Fabius, nlt Amersfoort do overwinning behaald door den jagermoestor du strik van den schouder to iioinoii. Hij vorwiorf hiormodo do frunio tocpasselijko gravure, don prijs doordeNiiiuooganho Sportveroeniging uitgeloofd, Na afloop koerden do ruiters stadwaarts on vereenigden zich aau «ion lunch in het hotel Mulder. Het was uou interessant schouwspel, eon bouiond oll'cct dat do schaar vau klooko ruiters op vele pun ten aanbond, in vliegende vaart doorkruisend de volden, terwijl do zon schitterde op hot goud en zil ver, op de kleuren dor uniformen. Do talrijke rui ters en wielrijders, die langs gcbsando on ongohaando wugon don stoel volgden, bobben (Inn ook wel go- noegou gehad, dank zij do goodo regeling, het heer lijke weer en do totale afwezigheid van ongelukken. Du buiteiigew,..,u geslaagde rit hooft zoor vuolby. godragon tot hot aankwooken van don ruitergoesi, een onmisbare factor voor onze berotleu troepen, Naar ivtj met zekerheid vernomen, hebben van do Donderdagavond by de laatste stemming ge kozenen niet aangenomen de benoeming tot Be stuurslid tier vureeniging „Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" do heeren G. Blok en A. Frederikse. Hot Bestuur bestaat dus thans uit do hoeren: G. J. Buys, II. .1. Wolter, W. II. Kam (loden van het vorig Bestuur), A. F. Q. Arnold, NV. van den Donker, II. Gerrilson Jr., A. II. llom- mingu, J. Hookstra, \V. van tier Koogh, Ed. van Vollcnhovon en F. VVessuling. langs do donkere gang kwam, vielen er twee schoten en stortte hij neder. Hurtwig verdween op het zelfde oogenblik iu een der vele straten. Ik wist niet, wut te doen. Als ik me hetuoeide niet den gewonde dun zou de politie mij voor den dader hebben aangezien; Hurtwig le volgen, achtte ik ook nutteloos, want ik twijfelde er niet aim of hij zou muir den heer Schwarz terugkeerun./ „Ju huilt dadelijk de zaak moeten aangeven" zeide do rechter streng. „Dat is zoo, maar wie zou mij geloofd hebben? Den volgenden dag ging ik naar Hartwig." „O, dus je woudt profijt trekken van hotgoen je wist?" vroeg de rechter. „Dat is zoo." „En oen onschuldige. „Zóo ver had ik 't niet laten komen. Ik wilde dat Hurtwig ineens een flink bedrag gaf, zoodal moedor on wij voor altijd uit de zorg waren. Daarna had liy kuuneu vluohlon en zoodra hij iu veiligheid was, zou ik hom verraden hebben." „Foei" zoido de hoor Rtibo. „Ja 't was slecht van me" antwoordde Frans „inoar hij heeft het aan me verdiend, 's Avonds zou ik hot geld konitn halen en toon ik hem zei, dat de politie reeds naar me zocht, drong bij er by me op aau, dat ik dadelijk op reis zou gaan; ik zag iu, dat 't gevaarlijk voor me werd en liet me overreden aim boord te gaan van eeu Bchip dat voor hem loste on mij naar Holland zou brengen. Beneveld floor den coguue, dien Uartwig me gedurende hot gesprek had ingepraat, liep ik in den vul en ging ik mot hum mee naar do haven. Kou plank voordo van de kade naar liet schip. Hurtwig ging vóór; middcuOD do plank bleof hij oonsklap staau on duwde bij mij in 't water". „Dat is een ontzettende aanklacht, dio jo daar doet" zeide do rechtor ernstig „kan je onder oedo verklaren, dat jo de waarheid zegt?" „Zokor kan ik dat" antwoordde Frans kalm. Do rechter wisaelde een blik met don dokter, die In (le twee dus nog bestaande vacaturen wordt, mot machtiging dor vorgadering, eerst in een volgende Algomoonc vergadering voorzien. Voor hot mindere personeel van het station Amersfoort dor II. IJ. 3. M. is eun cursus op gericht om opgeleid to wordon voor luding- meestor, assistent voor don buitendienst on con- trole-assiHtont. Met de opleiding hebben zich belust do commiezen van den atutionudionut de hooron Van As, Buurt tin Swelg onder toezicht van don stations-chef do hour II. R. Krapels. Op den oorsten dag hebben zich reeds Ui deel nemers aangemeldwel een bewijs, dat er be hoefte aan dergelijke eurssusson bestaat. Do lossen worden des Zondags en Woensdags van 3 tot 5 gehouden. De zoogenaamde oxtra-nachttroinon dor II. IJ. S. M. van Amsterdam naar Amersfoort zullen dezen winter loopon op 2lJ Novombor, 10 Do- combor. 5. 14 en 27 Januari, 11 Fobrunri, I, 10 en 24 Maart. Abonnomonts- oa ocndiutgsuho roiour-lcaarten zijn geldig. liet kaïirten-buretvu dor N. C. 8- is thans inge richt in het definitief daarvoor bestemd gedeelte in don voorhal van hot spoorwog-station en be reids in gobruik gonomon. Keu werkelijk groote verbetering, zoo voor don bureaulist, die steeds in 't half donker in hot te kleine nortiershokjo zat, als voor do reizigers dio nu althans aan twee loketten kunnen worden geholpen. llorinnord zij aan don le klasso uompclitiu- wudstryd tusschen „Quick" on do Loidsoho studenten, morgonmiudug aan don Lousdorwug to houden. Hot- cersto olftal van „U- D. I." zal /.ich mor genmiddag to Hilvorsum moton mot „Victoria". Mot ingang van I December zullon de tele graafkantoren in de stations van do Nedorlancl- solio Conlratvl Spuorwug Maatschappij to Burno- vold, Edo, Lunteron on Voorthnizcn voor hot algomoon vorkeer worden opengesteld, wat be treft do adovoriug van tijdingen, slechts in zoo ver als deze zijn voorzien van do aanwijzing „station restant' I)o diensturen zijn geregeld als volgtop work- tlagutivan 7.40 uur voor- tot 7.-10 uur namid dags op Zon- en feestdagen van 7.30 tot 9.30 uur voormiddags (Greenwichtyd). Dat liet loven des gorusten landmails niet zóo genoeglijk hoonrolt ais een bekend dinhtor wel zong, is weer eons to Hoogland gebleken. Bij I). II. aldaar kwamen Dinsdag tweo man- men, die met een sohnronsl(jporswagen rondtrek ken, nachtverblijf vragen. Do boor weigerde bun dit èn omdat hy vroeger al eons last mot beu huilgeluid èu omdat beiden zeer dronken waren- Toon namen zo, wat hun niot gewillig Frans tien pols voelde en toon lluistordc: „Als n hem nog iets tu vragen hebt, doe hot dan dadelijk; do koorts komt op on ik vrees, dat 't misloopt." Nadat do klerk liet proces-verbaal duidelijk had voorgelezen, toekende Frans liet met bevende hand en word daarna bewusteloos. De heer Ilabe verzocht dal Kiiltoiiborn onmiddellijk in vrijheid zou wordon gestold, doch do rechter kou dat niet toestaan vóór Hurtwig's schuld bewezen was er. gaf bovel, dezen in hechtenis te nemen en zyn huis to doorzoeken. Juist toon Iiarlwig in do spoorweg-coupé wilde sty gen, voelde h(j een hand op zyn schouder. De niiamUiozo angst dio uit zijn blikkou sprak toen hij, omziende, den rechter en Ratio vóór zich zag staan, bewees ton volle hoe schuldig hy zich wist. „In nnam oor wet arrestoor ik u en verzook ik u, mij to volgen", zeide do rechter kort. En willoos volgde Hurtwig hom zijn kracht scheen nu dan toch gebroken. Terwyl Iiarlwig in arrest werd gestold, liet do rechter zyn bagage iu beslag nomen. Kal'ouborn word nog don zelfden dag uit do hcohieuls ontslagen on dankbaar over zijn volkomen gelukte nasporiiigon gaf Rabe nu gehoor aan liet verzoek zijner dochter; hij zolf wachtte Ernst «au do gevangenis op en luidde hom naar huis an zyn Hiinslaaiide. Niettegenstaande hij by zyn arrestatie zóo duidelijk had geloond, schuldig tu zyn, loochende llariwig bij hel verhoor alles. Maar men had reeds tal van bewijzen tegen hom verzameld. Ln zyn huis had men du blauwe kiel en do muts gevonden; iu zijn koffer zat do revolver, die aan stonds werd herkend door don wapenhandelaar en Frans. l)e omstandigheid, dut hy de brieven, dio hum naar Brazilië zouden geroepen hebben, niet kon toonen, dut oon zóo groot bedrag aan cll'oulon in zyn koffer was gevonden, dal op deu dag der misdaad eun zóo groote sum gelds voor hom muir Londen was gezonden, ploitton nl oven zeer tegen logon het haatte hem niot, dai Frans don dordon tijn arrestntio stierf. aanklacht was zóo beslist, dat by or niots ormooht iu to brengen, tomoor waar zoowol do lieer Scliwar/, als diens dienstboden, Laura un do kassier hot none of andere onderdeel er van bevestigden. Maar nog auduro bewyson worden tegen hom vor- tameld. Niet alleen de systematische vorvnlschliigen in do geheim-boekuil der firma wordeu aan 't licht gebracht, ook bleok dal Sohlifors bandteekening ouder hel testament niet door dezen gozut was. llariwig kon nl deze bewyzon niet loochenen, dooh hij weigurdo beslist te bekounén. Vele weken waren Intussuhen vorloopon. De kassier had met behulp van oon zoor bekwaam accountant de liquidatie afgewikkeld; mevrouw llariwig had hut haar toekomende doel van hol kapitaal ontvangen en do stad verlatenMarie Rabe was in hot bezit gestold van do erfenis van Schilfer on Kaltoubovn had roods oen eigen zaak geopend, terwijl do hoor Rabe op zioli had gouomen, voor Laura en haar moedor te zorgen. Daar werd op zekeren ochtend hot gorucht ver bruid, dal Iiarlwig uit do gevangenis was ontsnapt. Don gevangenbewaarder vond men in Iiartwig's oei, bewusteloos eu mut llurtwig's bovetikleeren aan. 11'j word soherp in verhoor gonomon en ook gestraft, ieder beweerde. Nog geen half jaar later m. niue .le uuuruti eu don dood van llariwig, dio naar Amerika omkomen was, in oen der Noordelijkste steden van de Unie oon speelhol had goopond, by oen overval door do politie zwaar wus gewond en op zyn sterfbed in den leerkur uou volledige bokoiitouis hud afgelegd.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1