Dinsdag 10 November 1903. PHOENIX - BKOL WEKIJ. BOCK-BIER verkrijgbaar zoolang de voorraad strekt. No. 5422. 53e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. UITGAVE FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; eikeregel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden inrekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Telephoon 19. Bij de Zaterdag gehouden verkiezing van vijf leden voor het College van notabelen der Nederd. Hervormde gemeente zijn her kozen de heeren J. van Bottenburg Hzn. met 239, N. Veis Heijn met 229, N. van Veen met 221 en 1. Terschuur met 131 stemmen. In de plaats van wijlen den heer G. van Lummel werd gekozen de heer J. Ger. Kleber met stemmen. Op jhr. H. M. van der Goes werden in deze vacature 110, op den heer J. van Apel doorn 100 stemmen uitgebracht. De candidaten van «Geloof en Liefde" zyn dus gekozen. Het carillon van den Lieve Vrouwe-toren zal voortaan bij half uur ten gehoore brengen Valerius' «Loflied op den Hollander en den Zeeuw" en bij heel uur het «Vaderlandscli lied" van den heer W. F. Enderle. De tekst van het half uur is: Waar dat men rich al keert of wendt, En waar men loopt of staat, Waar dat men rijdt of rost of rent, Eu waar men henen gaat, Daar vindt men, 'tzij ook op wat zee, Den Hollander en den Zeeuw. Zy loopen door de woeste zee Als door het bosch de leeuw. Het liedje van Broekhuizen, dat de heer Enderle toonzette, luidt: Vol leeuwenmoed en heldenmoed Waart gij, ons voorgeslacht. En om uw deugd bewondringswaard, En om uw trouw geacht I Uw werken staan nog vastgeprent, In dezen weeken grond Uw daden zijn alom erkend, Op heel het wereldrond. Ja, schoon gij Holland rijt genaamd, O dierbaar vaderland, Toch zijt gij om uw kern befaamd, Uw roem houdt immer stand. Gister i9 een aanvang gemaakt met het opbreken der veldkeien in de Varkenmarkt, zoodat nu welhaast de beruchte steenen des aanstoots daar vervangen zullen zijn door Ben Ahin-keien. De heer en mevrouw Glidden, die een goed jaar geleden met hun automobiel hier kwa men en in Hotel Schwemmer overnachtten, zijn thans naar Amerika teruggekeerd. Zij hebben een driejaarsch auto-tournéetje achter den rug, dat nogal meetellen kan. Zij reden in Oostenrijk 627, in België 160, in Boheme 315. in Denemarken 306, in Enge land 1414, in Frankrijk 4555. in Duitschlaud 1483, in Nederland 240, in Ierland 1510, in Italië 508, in Spanje 30, in Zweden 1540, in Zwitserland 1097 mijl. In het geheel waren zij 770 uur op den weg. Zij hebben 4000 Gemeenten gezien, in 236 hotels geslapen en in 472 restaurants gegeten. In het woonhuis van Nicolaas Beets, aan de Booth-straat te Utrecht, is Donderdag ter herinnering aan den grooten vaderlander, een gedenksteen onthuld, geschonken door mr. H. J. H. baron Van Boetzelaar van Oosterhout, te Driebergen. De steen, eenvoudig uitgevoerd, is 21/a Meter hoog l'/i Meter breed en draagt het volgende opschrift: «Nicolaas Beets woonde hier van 4 Augustus 1854 tot 13 Maart 1903." j De onthulling geschiedde in alle stilte en zonder eenige plechtigheid, mede in verband met het feit dat de schenker van den steen en diens familie in den rouw zijn over hun pas overleden broeder, mr. Th. baron Van Boetzelaer van Dubbeldam, die nog als ver tegenwoordiger van H. M. de Koningin de begrafenis van Hildebrand bijwoonde. De Minister van Staat, Minister van Oorlog» brengt in de »Staats-Crt." ter kennis van belanghebbenden, dat het examen van hen, die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger voor het reserve kader bij de bereden korpsen, dit jaar zal plaats hebben bij de cavalerie en het korps I rijdende artillerie op 15 December en bij de regimenten veld-artillerie op 18 December I 1903. Men zie verder «Staatscourant" 262. lerie. In z\jn plaats wordt 14 November hier werkzaam gesteld de le luitenant-kwartier meester D. J. Jager, van het 3e regiment infanterie te Bergen-op-Zoom. Kapitein A. de Mandt, van den staf der artillerie, is thans eervol ontheven uit zijn functiën als Directeur van de Rijschool voor de Bereden artillerie en overgeplaatst bij het 3e regiment veld-artiilerie. Als vervolg op ons bericht van Zaterdag kunnen we thans melden, dat het Bestuur van de vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" zich thans heeft geconstitueerd als volgtG. J. Buijs, Voor zitterH. J. Wolter, Onder-voorzitter Ed. van Vollenhoven, Penningmeester; A. F. Q. Arnold, W. van den Donker, A. H. Hem- minga, J. Hoekstra. W. H. Kam, W. van der Koogh, F. Wesseling en H. Gerritsen Jr., Secretaris. De vereeniging telt thans 200 leden. De «Stauts-courant" van heden bevat de Statuten van het Amersfoortsch symphonie- orkest «Jubal". Zijn Directeur, de heer G. Bikkers, heeft aan den Voorzitter, den heer A. M. Kolle- wijn Nz., die Zaterdag zijn 76-sten jaardag mocht herdenken, opgedragen een feest- marsch, «Festa annuale" getiteld, door hem gecomponeerd voor het eeiste jaarfeest van «Jubal", dat mede den 7 November inviel. Het telephoonnet is weder met drie aan sluitingen uitgebreid en wel voor de lirma Waterschot Co. met no. 34, voor den heer Storm met 95 en den heer Morsink met 96. Kapitein L. W. C. G. van der Garden, vroeger bij het 5e regiment infanterie hier, sedert Mei 1901 gedetacheerd bij de land macht in West Indië, is op het daartoe door hein gedaan verzoek eervol ontheven van den verderen duur der detacheering. De le luitenant-kwartiermeester H. L. C. Mulder van de Graaf, van het le regiment veld-artillerie hier, is overgeplaatst naar Arnhem en wordt belast met de hoof'd- administratie van het korps Rijdende artil Ala gewoonlijk, weer een zeer belangrijke ver gadering, die van „Handel en Nijverheid", gis teravond gehouden. Na het met zeer enkele wijziging vaststellen der notulen van de vergadering van 7 October deelde de Voorzitter, de heer S. J- van Duinen, mede, dat in de jongste Bestuursvergadering werd besloten, voorloopig niet in te gaan op het voorstel van het Departementsbe6tuur van het „Nut" oin gezamenlijk een Handelscursus in te richten. Het Bestuur achtte het niet raadzaam, op dit oogenblik, na hetgeen voorgevallen is in deze Gemeente nopens de Ambachtsschool, ver der in te gaan op het plan om een nieuwe ver eeniging te sticnten, welke hier een Handels cursus zal daarstellen. Wat er gebeuren zal met de Ambachtsschool en of de Industrieschool er zal komen, weet men nog niet en hoeveel sym pathie het Bestuur ook heeft met het plan, hier een specialen Handels-cursus op te richten, heeft het toch gemeend een meer gunstig tijdstip af te moeten wachten en vreest het dat het ge beurde met de Ambachtsschool ongunstig zal werken als nu reeds pogingen worden te werk gesteld om den HandelB-cursus in te richten. De vorige vergadering machtigde het Bestuur in deze naar bevind van zaken te handelen en daarom schreef het ook in dien geest aan het Nuts-be8tuur. Mocht het Departementaal Bestuur een andere meening zijn toegedaan, dan zal het Bestuur van H. en N. zulks gaarne alsnog vernemen. De vergadering vereenigde zich zonder eenige tegenspraak met dezen stap. Hierna deelde de Voorzitter mede, dat voor den cursus in stenographic, belangloos door den heer Kuyper te geveD, in weerwil van de adver tentiën in alle plaatselijke bladen slechts twee adspiranten zich hebben aangegeven. Thans zijn aanplakbiljetten voorgehangen bij leden en an deren en blijft de inschrijving geopend tot Za terdag 14 dezer, liefst aan het bureau der ver eeniging, Appelmarkt 15. De geueele cursus kost slechts f 2 terwijl 1'/, it 2 uur per week les wordt gegeven opéén avond. Een der leden meende de weinige deelneming te moeten toeschrijven aan het feit dat bijna alle jongelieden de handelsklasse der Herhalings school volgen en geen vrijen avond meer heb ben Heeft het Bestuur dit wel overwogen, vraagt spr. die gaarne zou zien, dat het overleg pleegde met hét Hoofd van het Herhalingson- derwijé. De Voorzitter meende, dat dit Hoofd hier wei nig kan helpenöf de jongelieden zijn op de school en moeten dan de lessen volgen, door den Raad vastgesteld, öf het schoolhoofd kent hen niet en kan dus geen invloed op hen oefenen. Ingekomen waren, behalve maandlijsten van wanbetalers van de Zaanlandsche eu de Haar- lemsche llandelsvereeniging, de bekende circu laire van den „Ned. Bond van horloge-makers" verzoekend steun op het door dat lichaam deu 2 October verzonden request aan de betrokken Ministers tot invoering van een uniformen tijd, wettelijk vastgesteld voor geheel Nederland, zoo wel in het burgerlijk leven als bij de middelen van vervoer en in alle takken van Rijks-, Pro vincie- en Gemeentedienst, benevens een ver zoek om meer tijdseinen in elk etmaal te geven. De Voorzitter herinnerde, dat de Kamer van Koophandel te Amsterdam in het voorjaar een zelfde verzoek deed, dat deze vereeniging steunde De 2e luitenant der infanterie op non-ac tiviteit J. D. Eggink, heeft verzocht in acti- teit te worden hersteld. DE DETECTIVE. Storm en regen aan de Riviera. Het begon ge lukkig eerst toen ik mijn eerstvolgend einddoel, een der rotsnesten aan de Italiaansche zijde, bijna had bereikt. Ik had het trouwens al zien aankomen. Maar juist het zonderlinge karakter, dat het land schap onder den duister dreigenden wolkenhemel vertoonde, had mij tot den rit geprikkeld. Alle vroolükheid was verdwenen; de zee zag er uit ais een donkere massade groote kalkrotsen hadden een zwartachtigen tint en er lag iets hards, ja wreeas over. En als er enkele verdwaalde zonnestralen over gledeu, leek het op een hoongelach. Zijn dit hout in deze tuinen, deze villa's op de hoogten langs oen oever, slechts het masker, dat de woeste, doorkloofde kalkrotsen der Zee-Alpen zich hebben voorgebonden Wat is nu het ware gezicht van het landschap, het vroolijke, of het vreeaelijke Het is de zelfde vraag, die men aan het menschenleven kan stellen. Daar bevond zich een van die door rotsen inge sloten kasteelen, waarin de bevolking zich lang ge leden als in een laatste toevluchtsoord samendrong thans vervallen en bijna geheel verlaten. Ik werkte mij door een vervallen poort en door op gangen Selükende straatjes met zonderlinge hoeken heen e hooge steenen huizen in die straatjes lieten van boven nauwelijks, een opening, waardoor een tUuw licht naar beneden viel. Dikwijls komen uit de plaaUen der Riviera 's namiddag» gasten hierheen, die zich verwonderen over deze herinnering aan den tijd, waarin de vreemdeling slechts in deze streken kwam om met het zwt^ird in de hand schatting te eischen. Thans is het de beschaafde wereld, die haar beurzen aan den oever en tot in de diepste dalen uitschudt, zoodat het goud stroomt. De revanche der Riviera. Eindelijk het logement, dat vrijwel alleen staat, met zijn uitzicht op het dal, de in de verte kabbe lende zee en de rondom dreigende groteske rots wanden buiten het rotsnest. Een echt Italiaansch logement, dat ons aan den bouworde der ouden herinnert. De groote met steenen belegde plaats in het midden herinnerend aan het atrium deed dienst als salon en eetzaal. Van daar uit leidden deuren naar de logeerkamers. Het weder veroorloofde niet 's avonds nog terug te rijden. Ik liet mij een kamer aanwijzen en wachtte het souper af. Er brandde een groot vuur in den haard. De dikke waardin bracht zelf de tafel in orde. Hetalledaagsche comfort in het hotel, de alledaagsche keuken, de alledaagsche gezichten wordt men zóo door en door moede, dat een milieu met locale kleur op zichzelf reeds iets verfrisschenda heeft. Men reist toch om het gevoel van iets vreemds te hebben. Maar alle hoteliers schijnen een eed te hebben afgelegd om het beetje reis-romantiek met wortel en tak uit te roeien. De waardin had op de vierkaute, groole tatel drie couverts gelegd. Het vreemdelingenboek lag open. Ik bladerde erin. Na een pauze van vele maauden stond er weder een naam ingesehreveu. Logé's waren hier een zeldzaamheid. Ik las «Meneer en Mevrouw Schmidt" en daaronder nog een even algemeeue naam. Landgenooten dus. Voor menschen, die zóo ver van den grooten weg gvan logeeren, hebik I een gunstig vooroordeelzij hebben immers hun eigen geestelijke bezittingen en verwachten niet alles I van buiten. Mijn hoop op een aangenaam tafelgezelschap bleek echter ijdel. De waardin kwam na eenigen tijd uit een zijkamer en nzrn twee couverts weder weg «Meneer en mevrouw willen op hun kamer eten", zeide zij ter opheldering. Jougelui op hun huwelijks reis. Zij zijn le moede om nog beneden te komen. Ik had hen dus blijkbaar uit de eetzaal verjaagd. Hel gelukt maakt egoïst. Wat kon het het tweetal in zijn vertrouwelijk samenzijn schelen, of de een of ander zich bg het eenzaam diner verveelde of niet? In haar eteD had de waardin in elk geval voor afwisseling gezorgd. Alle kunstgrepen der Italiaansche volkskeuken waren natuurlijk gebezigd kippen en macaroni et» groente, op de zonderlingste wijzen toe bereid, en cotelelten die in het nat dreven en „dolces"' die iemand in den mond wegsmolten. Ik zag, dat mijn verdwenen paar hooge eischen stelde; in zoo ver was hun verblijf mij ten goede gekomen. Mijn appreciatie klom. Het vervelendste bij de vroege lente, die men in de Riviera geniet, zijn de lange avonden. Men ge went er zich aan, tegelijk met de kippen naar bed tegaan. Ik was echter DOg niet lang ingeslapen, toen een gedruisch, dat uit de kamer naast mij scheen te komen, mij wakker deed schrikken. De muren hadden wel een respectabele dikte, maar in de nachtelijke stilte kon men hooren, dat daarnaast een levendig gesprek werd gevoerd. Men hoorde over deu vloer loopen en de deur openen en sluiten. Kortom, het was duidelijk, dat het paar nog niet tot rust was gekomen. Ik sliep weder in toen ik echter na eenigen tijd weder ontwaakte, werd het gesprek naast mij Dog steeds voorgezet. Het scheen nög op gewondener te zijn geworden. Ik maakte nu van mijn kant eveneens wat lawaai om mij als oovrjjwillige getuige aan le melden. Het signaal werd begrepen en het werd rustig. Aan den hemel vol vreugde naast mij moest toch wel een wolkje staan. Ik zou er spoedig meer dan genoeg van te weten komen. Den volgenden ochtend was het weer opgeklaard, maar het bleef geraden, de wegen nog wat droogte laten worden, want het slechte weder maakt uit regenwater en kalkstof een kleverige, glibberige brij, die gemakkelijk de fiets doet uitglijden. Het was dus reedt wat laat, toen ik de steenen deel betrad. Daar stond mijn buurman van dezen nacht, met den blik op mijn deur gericht. Hij bad blijkbaar op mij gewacht. Een lange opgeschoteu jonge man in een wit sportcostuum, fijnbesneden, open gelaatstrekken en zeer jeugdig; men kon bem een knappen jongen noemen. Hij liet do mooiste tanden zien, toen hg bij het plotseling openen der deur mij verlogen toe lachte. Ik groette. De jonge man ging voort met mg te fixeeren. Toen zeide hij plotseling: «Mijnheer, is u misschien detective?" Aan mgn verwonderd gezicht zag hij blijkbaar, dat zijn vermoeden ongegrond was geweest. „Ik verzoek u zeer, mij te verontschuldigen", ver volgde hij nog verlegener. „Het was niet kwaad bedoeld. Integendeel. Ik dacht slechts (Slot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1