ANTIEK. Si. 91C0LAAS-CADEAU. PUNCH IBEERTJE. Advertentiên. E. J. RUITENBERG, en dat toen, in do stakingsdagen, de Minister berichtte, zich thans niet to kunnen bemoeien mot deze zaak, wellicht omdat 'L Exc. hot toen te volhandig had. Ook herinnerde spr. dat de Bond zijn adres om adhaesie zond aan de Kamer van Koophan del hier ter stede, die naar spr. meening do bedoeling niet volkomen juist heeft begrepen (getuige de opmerking van een der leden dat, als er een uniforme tijd wierd ingevoerd, spoor en dus ook post töch weer een anderen tijd zouden hebben) en aan de verschillende Handelsvereeni- gingen Het Bestuur van H. en N. wachtte deze ver gadering niet af en steunde bereids het adres bij Binnenlandsche Zaken omdat „veel takken van handel en nijverheid zullen gebaat zijn bjj uni forme tijdsregeling". Eenigen tijd nadat deze adhaesie was verzon den, behandelde de plaatselijke Kamer van Koop handel het adres en steunde, na vrij lange dis- cumi, alleen het verzoek voor meer tijdseinen. De Voorzitter vond het jammer, dat de Kamer niet de zelfde gedachte had als deze vereeniging en meende, dat de leden der Kamer niet geheel consequent zijn geweest. Het speet den Voorzitter, dat de Kamer niet beide deelon van het adres heeft gesteund en gemeend heeft, dat de Bond te veel op eenmaal vroeg. Als men iets gevoelt voor eenig verzoek, I acht spr. het beter dat men dat met alle kracht steune en niet een onderdeel er van Onder herinuering van hetgeen de heer Van Embden, uit Schiedam, op liet jongste Midden stands-congres meedeelde over een Handelsraad, gaf spr. als zijn meening te kennen, dat een *óo gedachte handelsvertegenwoordiging te veel hoofdig zal worden, maar ook dat de Kamers van Koophandel in hun tegenwoordigen vorm, óok door hun verouderd reglement, niet meer voldoen aan de behoeften van handel en nijver heid, hetgeen door henzelven trouwens erkend is. Een der leden merkte op, dat zij slechts adviseerende lichamen zijn. Do Voorzitter vervolgt, dat het meer in 't belang van handel en nijverheid zou wezen indien zij meer konden samenwerken met de plaatselijke Handelsverenigingen, terwijl ook beter vertegenwoordiging van den ganschen handel met name voor Amersfoort' beter zou wezen. Bij de volgende verkiezing kan daarmee wellicht rekening gehouden. Hierna deelde de Voorzitter mede, dut het Bestuur een woord van erkentelijkheid en waar deering heeft gericht [tot den Minister van bevind van zaken te handelen. Hierop vroeg een der leden of er niets te doen was togen don geweldigen tabaksdwalm die telkens in het vorgaderlokaal slaat en die naar zijn meeniug velen de bijeenkomsten doet mijden. Het Bestuur zal dit overwegen. De Voorzitter heeft het goede denkbeeld op gevat om telkens aan hot eind der vergadering een korte voordracht te houden over een of ander voorwerp van handelsbelang en zoo hield hij thans, onder herinnering dat van coöperatie hier nog niet veel gevoeld wordt doch onge twijfeld meer gevoeld zal worden, een voordracht naar aanleiding van het referaat over coöperatie door den heor Citroen uitgebracht op het te Am sterdam gehouden Congres voor den Handel- drijvenden middelstand. Nadat deze voordracht, den lezers van ons blad uit de Congres-overzichten bekend, was beëindigd, herinnerde een lid dankbaar aan het geen de Voorzitter heeft gedaan in zake de H. S. M.-cooperatio en zeide spr. er zich over te verheugen dat overal in den lande dit onrecht wordt bestreden. De boycot kan niet worden uitgesproken, doch wel kan men de Mij. zooveel mogelijk afbreuk doen door geen goederen meer door haar te doen verzenden. De Voorzitter herinnerde aan het reeds in de vorige vergadering hieromtrent gesprokene en dat zoowel do Bond van Handelsverenigingen i als de Algemecne Winkeliersvereniging in deze I diligent zijn. Spr. is voor zich tegen besluiten wier zeer wijde strekking men niet kan overzien, j Men moet nimmer te overijld besluiten Xoordtzij heeft het op het Congres te Namen zóo juist gezegd „overhaast u niet al is 't leven ook kort en al gaat 't nog zoo snellaat tl niet verleiden I tot een besluit dat wellicht tot eigen nadeel strekt''. Intusschen kan ieder individueel zoo min mogelijk verzenden per H. S. M. Het lid dat deze materie ter sprake bracht, had groote verwachting van aaneensluiting en van verzet tegen de vrij brutale daad der H. S. M. en vroeg of niet een dozijn groot-ver voerders kon bewerkt worden, hun colli per S. S- of N. C. S. te verzenden opdat de Mij. gevoelig merke dat degenen van wie zij toch in hoofdzaak bestaat, zeer ontsticht zijn orer het doorzetten, ondanks het Congres, van haar coöperatieve verbruiks-vereenigin g. Een ander lid meende, dat vóór men den strijd aanbindt met de machtige Mij., men be denken moet of men kans heeft om den kamp te verliezen, dus uitgelachen te worden en acht het oneindig beter te wachten tot Bond en Oorlog over diens besluit om de Rijschool der j vereenigingen het sein geven om den algemeenen lerie daarmee saam te smelten, hetgeen den handel hier ter stede zeer ten goede komt. Een der leden vestigde hierop de aandacht der vergadering op het door B en W. ingediende ontwerp tot herziening der verordening nopens de vee- en vleeschkeuring en vroeg of deze iets ten goede zal uitwerken zoolang er geen Rijks keuring is en er geen cordon om de Gemeente zal zijn. Per postpakket, per spoor en in liand- taschjes zal men töch zoo veel vleesch invoeren als men verkiest. B. en W. hebben het plan, de kosten te ver halen op enkele neringdoenden, met name de slagers. Die kosten zijn begroot op f 4000, een post welke echter voor verhooging vatbaar is, en dat nu alleen de slagers zullen betalen, wat der geheele gemeenschap ten goede zal komen, noemt spr. verschrikkelijk onbillijk. Erger nog acht spr. het, dat de slagers door deze verordening veel last en groote belemme ring in hun bedrijf zullen hebben. Alles, be halve varkens, moet aan de voormalige Gasfabriek worden gekeurd maar wal veel erger is, de Keurmeester heeft 12 uur den tijd om de slagers op te houden en behalve de geld-quaestie zal deze bepaling verbazend drukkend werken. De siagers hebben trouwens reeds een be zwaarschrift bij den Raad ingediend en vroegen daarop adhaesie bij deze vereeniging. Vermoedelijk zal het ontwerp binnen 14 dagen in openbare behandeling komen, terwijl H. N. eerst over een maand weer vergadert en spr. '■'--Vilde daarom vragen, dat het Bestuur worde gemachtigd om, na onderzoek, het adres al dan niet te sieunen. De Voorzitter kon hieraan toevoegen, dat de slagers binnenkort een openbare vergadering zullen beleggen waarop zij de leden van den Raad, de Kamer van Koophandel en het Bestuur dezer vereeniging zullen nooden uit de discus sion zal liet Bestuur wellicht veel kunnen leeron. Een onder lid vroeg of de zoo verouderde verordening niet dringend herziening behoeften of de kosten voor de slagers werkelijk zóo hoog zullen zijn. Spr. meent dat deze ongeveer cent per Kilo zullen bedragen. Het lid dat de zaak ter sprake bracht, persis teerde bij zijn meening, aat niet het dozijn slagers, doch de Gemeente zelve de kosten moet dragen, waar in het algemeen belang deze her ziening wordt gemaakt. Een lid meende, dat niet enkele slagers doch vooral de grootverbruikers de kosten zullen dragende slagers zullen den vleeschprijs ver- hoogen- Een ander lid merkte op dat te Groningen na de invoering van een zelfden maatregel 86 zoowel groote als kleine slagers moesten failleeren. Weder een ander lid sprak als zijn vaste over tuiging uit, dat het invoeren van slecht vleesch töch zal voortgaan en dat het er alleen om te doen is eenigc mensclien aan een baantje te helpen. Een ander herinnerde er aan. dat de bekende fabrikant Xoak zijn slachterij uit Groningen moest verplaatsen naar Haaren en merkte op, dat zoowel het lang onafgeslacht hangen als het vervoer hoogst nadeelig is voor bet vleesch. Het lid dat de quaestie ter sprake bracht, i merkte, aan de hand van art. 4 nog op, dat de i keuringskosten wel worden gelieven van inge zetenen doch niet van elders wonenden, die hun vleesch invoeren onder dekking van het abattoir stempel. Het eind der bespreking was, dat het Bestuur met algeroeene stemmen werd gemachtigd, naar Het lid antwoordde, dat ook do Amsterdamsche Grossisten-vereeniging thans de zaak overweegt, doch vreesdo, dat men zou indutten. Weet men wel. vraagt spr.. dat door d?ze coöperatie rond vijf millioen aan den handelsstand wordt ont trokken? Straks komen hier ter stede een duizend beambten te wier behoeve de Gemeente allerlei uitgaven voor schoolbouw, politie-toe- zicht, verlichting, enz. zich moet getroosten zonder dat zij eenig onmiddellijk of middellijk noemenswaard voordeel daarvoor geniet. Een ander lid vond den strijd geenszins moei lijk men verzende eenvoudig zijn goederen met een concurreerende onderneming. Hiertegen werd opgemerkt dat de H. S. M. dit niet voldoende zal bemerkenafwachten en daarna en-masse ageeren. zal meer afdoende helpen. Een ander lid meende, dat men middelerwijl door middel van dc plaatselijke pers de aan dacht op deze zaak moet gevestigd houden. Vol gens spr. is hier een addertje onder het gras verborgen en kan de Maatschappij haar positie door de nieuwe wetten niet meer behouden en tracht zij op deze wijze naasting door den Staat te bespoedigen. De Voorzitter merkte op, dat ook naar zijn meening inderdaad geen zuivere philantropie I voorzit, doch dat de Maatschappij nog veel spoediger de naasting in de hand werkt door slechts gedurende éen jaar niet te bouwen. Naar spr. meening moet men wachten tot Bond en vereenigingen een vast plan de cam pagne hebben gemaakt. Het antwoord der H. S. M. op heigeen het Congres wenschte was de doorzetting der coöperatie, die reeds drie weken later Konink lijke bewilliging had verkregen. De Mij., die zelfs ministerieele besluiten negeert, zal zich zeker niet storen aan hetgeen deze kleine vereeniging tegen haar onderneemt. Besloten werd, een afwachtende houding aan te nemen, waarna de vergadering werd gesloten. Gelijk bekend, is de yereeniging >DeBly- raaar in Woord en Werk", hier gevestigd, den lsten Januari 1903 ontbonden en het gebouw jpVolksheil" in andere banden over gegaan terwgl, met de andere werkzaamheden j dier vereeniging, ook het werk der redding van verwaarloosden en gevallenen, dat van haar uitging, moest worden gestaakt. Men meende echter, dat die tak der In wendige zending in onze Gemeente niet mocht worden opgegeven, en daarom hebben mevrouw Van Voorst Vader en mejuffrouw Veder zich met ds. Van Aalst en mr. Van Voorst Vader vereenigd tot een Commissie tot redding en opbeuring van verwaarloos den en gevallenen. Deze Commissie zal zich zooveel als haar middelen dat toelaten bet lot aan trekken van verwaarloosde en buiten echt geboren kinderen. Zij wensebt jeugdigen en onervarenen voor een val te bewaren en hen in staat te stellen, op eerlijke wijze in hun onderhoud te voorzien zy wenscht, waar het mogelijk is, de gevallenen de hand der red ding toe te steken. Zij wendt zich in de eerste plaats tot de leden en contribuanten van het voormalig gebouw Volksheil", met het vriendelijk ver zoek, hun vroegere contributie geheel of ge deeltelijk weerbeschik baar te willenstellenvoor dezen arbeid, maar verder vraagt zij allen, haar te willen steunen door hun sympathie en door een, liefst jaarlijksche, bijdrage. De lieer G. C. Hoogewerlï, thans te Hil versum, die het goede werk zoo vele jaren leidde, beveelt het dringend aan. De «Bond van Orde van H. IJ. S. M. per soneel", wier vergadering hier ter stede op 19 Februari dezer jaars zoo zéér woelig was, telt thans 14 afdeelingen met rond 1900 leden. De voetbalwedstrijd, Zondag hier tusschen „Quick" en „Ajax" gespeeld, is aangekondigd als eon togen de Leidsche studenten, doch Leiden was verreweg in de minderheid; slechts3zonen der Leidsche Alma Mater kampten naast 8 Delftsche studenten. Maar hoe dan ook, de clubs bleken aan elkaar gewaagdevenals een der medespelenden van „Ajax" zich liet ontvallen „ja, we spelen bijna nooit samen" en daarmee bewees, dat het elftal vrijwel te hooi en te gras was saamgeraapt, evenzeer kwam voor „Quick" een ongewoon elftal uit. Mooi spel was 't dau ook niet; af en toe werden eenige hoogst verdienstelijke soli geproduceerd, doch van samenspel, dus succes, was er maar heel weinig sprake. Een half uur bijna werd gedraafd en getrapt en geschreeuwd toen de rooden van „Qukk" vlak vóór het ne'. der Studs kwamen tot een geweldige schermutseling, evenwel zonder resul taat omdat de Leidsche doelverdediger op het juiste oogenblik de bal wist te keeren. Hierdoor aangemoedigd, maakte „Ajax" bijna aanstonds daarop baar eerste punt. De hoop van een der kantleden dat op de „witte kool nu ook wel heel gauw een roode kool zou volgen" (gelijk bekend,zijn dekleuren van „Ajax" wit, die van „Quick" hoofdzakelijk rood) werd niet verwezenlijkt, want tien minuten na haar eerste maakte „Ajax" haar tweede punt terwijl kort daarop de rust inging met 20 in 't voordeel van de studenten. Eerst een half uur later mocht „Quick" haar eerste en tevens laatste punt te maken, maar toen keerde de kans zich weer tegen haar; de studenten speelden meest op haar terrein en maakten kort vóór tijd hun derde punt, na be vorens een paar malen bijna gedoelpunt te hebben. Einde dus 31 in Quick's nadeel. Onder het publiek waren er enkelen hoogst onwelwillend tegenover de spelers zoowel als den scheidsrechter, den heer Makkink, die intusschen zeer energisch optrad en toonde zich volkomen bewust te zijn van zijn verantwoordelijkheid. Te vreemder was dit voor den gestagen be zoeker van het veld omdat de „lastige lui", die in het veld bleven ondanks het verzoek en allerlei „geschetter" maakten, o zoo licht op hun teenen getrapt zijn als ze zelf spelen. De toeschouwer vergete toch niet, dat als er wedstrijd wordt gehouden, men gasten heeft, die men als gastheer wellevend dient te behandelen en die men niet per se onaangenaam behoeft te bejegenen. „U. D. I." stond Zondagmiddag tegenover „Vic toria" in Hilversum, in gespannen verwachting hoe zij 't er af zou brengen, waar Quick II drie weken geleden een neerlaag had van 71. De Victorianen zagen al dadelijk in, dat 't zwaar werken zou worden, en werkelijk pas na een half uur wisten zij een eerste puntte halen, zoodat de rust inging met 10. Na de rust echter ontwikkelde 't spel zich pas volkomen bij beide partijen. „U. D. I." maakte dan ook spoedig den stand gelijk. Van toen af bulderde het publiek en klapte het in de handen en onder voortdurend hoeran-geroep lieten beide partijen prachtig spel zien. Maarofschoon „U.D.I's" doelverdediger zich uitstekend weerde, toch moest hij nog eens de bal uit 't net visschen. Het opdrijven der voorhoeden, de verdediging der achterhoeden, was enorm. Éven was 't pu bliek met aanvuren en toejuichen opgehouden, maar ook slechts voor een oogenblik, want voor de derde maal rolde de bal door de U.D.I.-palen. „U.D.I." zat nog steeds op, maar de tijd was te kort. Toen de scheidsrechter, die zeer goed voldeed, floot, moesten overwinnaars zoowel als overwonnenen van alle zijden de complimentjes aanhooren over hun zuiver en magnifiek spel. Een lijst circuleert thans om kaarten te nemen voor de ijsbaan van de heeren Van Achterbergh en Van 't Hof. De kaarten zijn op naam en niet geldig voor ijsfeesten doch geveji dan wel rechtop reductie. Wie eerst na 30 November een kaart neemt, betaalt meer dan thans. Bij de Zaterdagavond ten overstaan van notaris A. N. J. Vos gehouden verkooping van twaalf nieuwgebouwde Heerenhuizen met erf en tuin aan de Hendrik van Vianden- straat, nos. 21 tot 31 en 28 tot 38, van welke 32 en 38 verhuurd zijn voor f300 per jaar, werden deze in massa verkocht voor f 54 050. De plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" houdt Donderdagavond 8 uur in de Muziek school een Buitengewone algemeene verga dering ter voorziening in éen Bestuurs-va- cature. Te zelfder tijd, de dames Mollinger en Wichers in het «Nut". Op uitnoodiging van de plaatselijke afdee ling der «Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterkedrank" zal aanstaanden Maandag avond te 8 uur in >Ons Fluis" een gecom bineerde vergadering worden gehouden van de Besturen der verschillende drankbestrij- dings-vereenigingen te dezer stede ora het ontwerp-Drankwet en de actie daarvoor te bespreken. Van Apeldoorn, die den laatsteu kermis avond op den Leusderweg zoo deerlijk over den linkerarm werd gesneden, neemt mooi io beterschap toe en zal wel niet veel last meer hebben van de laaghartige aanranding. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde gis ter Annigje Koster, de zoogenaamde Amers- foortsehe millioenen-jull'rouw, wegens oplich terij tot 1 jaar en 6 maanden, onder aftrek van de preventieve hechtenis, sedert 14 Fe bruari. De eisch was 2 jaar. Iemand die onbekend wenscht te blijven zond f 300 aan den Voorzitter der vereeniging •Een school met den Bybel" voor de rer- grooting dier school te Baarn. Belachelijk noemt menigeen iets wat hem vreeselijk ergert. De Bank voor Incourante Waarden. Agentschap: Utrecht, Van ASCH van WIJCK Co. Vragen en Aanbiedingen van Provinciale-, Gemeente- en Waterschaps- Obligatiën en Inconrante Waarden. Gevraagd Aand. Dir. Algemeene Brandverz.-Mij. Utrechtsche Begrafenis-Vereen. 10 tl f 10. Veriek. en Herverzekeringsbanb „Nova" 5 Oprichtersbew. Westl. Hyp.-bank Pref. aand. Mij. tot boreidiug van Kool- teerproducteu te Krimpen a/d IJsel 3'/i pCt. Obl. Mij. Zeebad Scheveningeu 8 pCt. Obl. Bouw Mij Scbeveningen (Oranje-Hótel) Aand. Mij. Zeebad Scbeveningen. 2 aand. Westlaudactae Hypoth.bauk. 2 aand. Oranje-Nsssau Hypotheekbank Aand. Utrechtsche Brood- eu Meelfabriek 4 il f500 aand, Tjiaaroeui Aangeboden 1 il f500 5 pCt. Chemische Fabriek voor been dr, Haagen f1000 aand. Gooische Boetw.-auikerfabr. f20000 4 pCt. Gom. Helder niet con verteerbaar vóór 1915 f8000 4 pCt. Prov. Noord-Holland „1000 3'/i pCt. Gein, Haarlem 1791 „1000 idem 1795 „1000 31/» pCt. Gem. Euschede 1898 „13 000 3'/i pCt. Gem. Schiedam „10 000 3'/i pCt. Gem. Groningen „10 000 3'/, pCt. Gein. Winschoten „5000 3 pCt. Gem. Schiedam „1000 3 pCt. Gem. Dordrecht „20005 pCt. Intern. Koolzuur Cylinder-Mij* „1000 (10 pCt. gestort) Nederl. Voortschotb. 10 pret. aand. 4 flOO Eerste Nederl. My. tegen Verzekering van risico in loterijen 2 4 100 p.st. aand, Fio. My. voor Z.-Afrika 2 4 flOOO (gest. 10 pCt.) aand. Mij. Laan van Meerdervoort 1 4 1000 aand. Mij tot Expl. van Onroer. Goederen „de Residentie" 1 aand. Dierentuin. f 10 000 volgest. aand. Bouwgrond-My „Zorgvliet" f1000 5 pCt. Hollandsche Kaas Exp.-Mij. 3 4 f 1000 aand. Ned. Mij van Verzekering te 's-Gravenbage (10 pCt. gestort) 3 4 f1000 (gest. 20 pCt.) aand. Eerste Nederlandscho Hypotheek briefbank f9000 3 pet. Hoogheemraadscb. Delftand* ,.6000 8'/i pCt, Gem. Breda „5000 5 pet. obl. Gastclscho Beetwortel- Suikerfabriek. 2 4 f250 3'/i pet, Rozendaal en Nispen 96'/» 98'/. 96'/». Herverzek.-Mij. 19 4 f 500 4 pCt. Gem. Breda f 1000 aand. Deli Bedagei Cultuur-My f1000 aand. Stoomvisscherij-Mij „Mercu- rius" te IJuiuiden f 10 000 (gestort 10 pCt.) aand. Levens- verz.-Mij „Arnhem" 20 aand. op naam Steinkohlen Bohr Ge- sellscbaft,HerzogHeinrich"in Limburg Coupons betaalbaar te Amsterdam. Alle Provinciale- Gemeente- en Waterschaps-Obli- gaties worden steeds tot de hoogste koersen gekocht. Vragen en Aanbiedingen worden kosteloos geplaatst. Bij uitvoering wordt pCt. provisie in rekening gebracht. Alle opgaven te adressen aan de heeren Van ASCH van WIJCK Co., Ridderschapstraat No. 1, Utrecht. Telefoon No. 87. Telegraua-adre» Abco. De Heer en Mevrouw POMES Overbosch danken voor de vele be wijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Brielle, 8 November 1903. Makelaar, WEVERSSINGEL No. 11, huren en verhuren van huizen. E. de R00IJ, te Nijkerk, heeft een zeer mooie collectie allerhande soorten ran AN TIQUITEITEN, waarbij zeer veel wat ge schikt is voor Dagelijks te bezichtigen, behalve 'sZaterdags.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2