Zaterdag 21 November 1903. No. 5427. 53e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. UITGAVE FIRMA A H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\ ™nC0..per post t.iA5; Advertentiën 1-U regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-^ ollicieele- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meet f Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten eveDals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT Telephoon 19. kennisgevingen. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Kaad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag, de 24n. November aanstaande,des nam iddass te l'/j ure. 6 Amersfoort, den 20. November 1903. De Burgemeester voornoemd, WU1JTIER3. De BURGEMEESTER vau AMERSFOORT, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door den heer Commissaris der Koningin in deze Provin cie ook voor het seizoen 1903—1904 consenten wor den afgegeven tot uitoefening der visscherij onder het ijs met alle geoorloofd vischtuig. Amersfoort, 20 November 1903, De Burgemeester voornoemd. WUIJTIER8. Een wetsontwerp is ingediend ter voor ziening tegen hinderlijke of schadelijke wa terverontreiniging. De lichting 1903 der Nationale militie zal niet worden getroffen door de bepaling, dat door verlof na de inlijving, de duur der eerste oefening niet zal worden verkort, zoo dat het gedeelte dier lichting dat daarvoor in aanmerking komt na 1 December niet zal behoeven te dienen. Opmerkelijk is nog de mededeeling van den Minister van Oorlog, by de behandeling van dit onderwerp in de Tweede Kamer gedaan, dat dit jaar 10 257 aanvragen om vergoeding van miliciens zyn behandeld, van welke 8382 zijn toegekend, en 1466 zijn afgewezen, terwijl aan anderen ontheffing of verlof is verleend. In de vergadering van den Raad dezer Gemeente, welke aanstaanden Dinsdagmiddag te half twee zal worden gehouden, zullen aan de orde worden gesteld de volgende Punten van behandeling: 1. Voorstel tot onderhandsche verhuring van de bouwmanswoning op »Ma Retraite". 2. Voorstel in zake uitbetaling van de bij drage tot bevordering van de opheffing van DE HOOFDPRIJS. Het was een suikheete zomermiddag ea op kantoor was 't onhoudbaar warm: Da klerken zaten als paardrijders op hun krukken. De een was pas uit sijn middagdutje ontwaakt en rekte zich met breed gebaar ni>, terwijl uit zijn wijd geopenden mond een vervaarlijk geluid steeg; een ander lag met zijn hoofd op zijn iiauden op den lessenaar en staarde strak voor zich uit Daar een en hetzelfde punt; bij behoorde blijkbaar niet meer tot deze wereld, maar zweefde in hooger sfeercn; een derde loerde met areudsoogen naar een argelooze vlieg, die over zijn journaal kuierde, terwijl zyn baud ge reed was om op het gunstig oogeublik het arine diertje te vangen; nog een ander keek met soezende oogen een krant in; op allen had het drukkende weer de zelfde uitwerking, het maakte iedereen lui en outnam allen lust tot werken. Zelfs de anders zoo ijverige eerste boekhouder, de eentge die de peu tusschen de vingers had, maakte by tusschenpooxen bedenkelijke buigingen met het hoofd, tot ten slotte de penhouder uit zijn klamme vingers viel en ais piek in den vloer bleef steken, door welk gedruisch de oude heer eensklaps het hoofd ophief en uit zijn soezenden toestand ontwaakte. Het drukkende weer mocht een verontschuldiging zijn, dat de anders zoo ijverige pennersdien middag zoo lusteloos waren. Daarbij was er in de laatste weken weinig werk; de patroon was op zyn zomer reis en dusNiemand of niets leed er onder, dat de penhouders een middagje in rust bleven. Plotseling hieven allen het hoofd op; het sloeg het nu nooit zes worden?" zuchtte do vlieeeniager, die den aanval niet juist berekend had en zijn slachtoffertje onder zijn gesloten hand door Z5B'tWl!VgeeBnUwerken bij zulk weer," verklaarde de meneer, die zoo juist uit zijn dut ontwaakt was. D« klerk, dit in de krenl at te le.en, keek een.- klaps op eu zijn buurman, die weer naar hetzelfde punt ergens heel in de verte staarde, gemoedelijk een stomp tegen den arm gevend, zoodat deze uit zyn droomerijen opschrikte, zei hy: „Zeg, WiUemse, doe je mee?" de tollen op den straatweg ArnhemBrug Bavoort. 3. Voorstel tot gratis in gebruik geving van een lokaal van het voormalige School gebouw aan de Koestraat, aan de «Amers- foortsehe Muziekvereeniging". 4. Voorstel lot het opnieuw vaststellen van de Verordening tot helling van rechten op de Algemeene Begraafplaatsen en van de invordering dier rechten. 5. Voorstel tot onttrekking aan den open baren dienst en ruiling van grond aan de Zuidsi.'gelgracht. 6. Voorstel tot het verleenen van een verlof van drie maanden, buiten bezwaar van de Gemeentekas, aan de onderwijzeres der open bare Lagere school 3e soort in de Koning straat, A. P. Kley. 7. Voorstel tot het verlengen van het verlof verleend aan den onderwijzer der openbare Lagere school le soort voor jongens, L. A. Slot, met drie maanden. 8. Vaststelling van het tweede aanvullings- koliier der Inkomstenbelasting, dienst 1903. 9. Voorstel tot wijziging der Verordening betreffende de straatpolitie. 10. Voorstel tot verhooging der jaarwedde van de onderwijzeres aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Puntenburgerlaan, E. L. M. Sinnige. 11. Benoeming van personeel der Burger Avondschool-. De Directeur van het Postkantoor verzoekt ons ter kennis te brengen, dat voor de a.s. St. Nicolaas-drukte het Postkantoor voor het publiek opengesteld is, óok voor de aan neming van postpakketten, op werkdagen van 6.30 voorm. tot 8.30 nam. en op Zondag 6 December van 7.30 tot 8.30 v.m. en van 12.30 tot 1.30 nam. Niet stevig ingepakte postpakketten wor den in het belang van de goede overkomst niet aangenomen, terwijl het adres zooveel mogeiijk op de stukken zelf te vermelden is. Bevestiging van adressen met lak op de pakketten is niet toegelaten, terwijl het aan beveling verdient, een tweede adres in het pakket te sluiten. Mr. W. M. J. van Lutterveld heeft, in verband met zijn vertrek naar Rotterdam, ontslag genomen als Secretaris van de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven. Sollicitanten voor deze onbezoldigde betrek king gelieven zich om inlichtingen te wenden tot den Voorzitter, den heer G. Prins Sr., Utrechtscbestraat. Volgens «De Stem des Volks" is de heer A. Uemminga benoemd als afgevaardigde naar het onderwijs-congres, dat morgen te Amsterdam wordt gehouden. Bij Kon. besluit is kapitein L. W. C. G. van der Garden thans op zijn verzoek eervol ontheven van den verderen duur zijner de tacheering bij de landmacht in West Indië. Luitenant S. Heimei, thans van het Instruc tie-bataljon te Kampen, heeft met gunstig gevolg afgelegd het examen voor de acte K L, Wiskunde Middelbaar onderwijs. De heer H. J. Lettink, thans chef van het bureel «Vertrek" aan het Postkantoor te Amsterdam, mocht Donderdag onder zeer talrijke blijken van belangstelling den dag herdenken waarop bij 25 jaren geleden bij de Posterijen in dienst trad. Majoor J. W. van Bisselick, van het 5e regiment infanterie, heeft wegens ziekte non activiteit aangevraagd, Generaal-mjjoor W. E. A. Wupperman, Inspecteur der cavalerie, was Donderdag hier ter stede tot het houden eener inspectie over de cavalerie-inrichtingen. Sommigen vroegen of de voorstelling, Maan dagavond door het Brnndgeest-ensemble te geven de eerste is van de abonnements-voor stellingen. Dat is geenszins het geval; de eerste abonnements-voorstelling wordt 7 December gegeven door de «Nederlandscbe Tooneel- vereeniging", uit Amsterdam, onder directie van de heeren Ternooy Apèl en Van der Horst. Alsdan wordt opgevoerd «Verleden". I De voorstelling van Maandagavond is dus een geheel op yich zelf staande en als 't ware een voorstelling van het Brondgeest- „Mee?" vroeg Willemse soezig, „waaraan?" „Mee in de lotery," hernam de eerste. „Ik zie hier een loterij van een landbouwtentoonstelling; maar twee kwartjes het lot. Als we er eens een paar namen De andere heeren werden na opmerkzaam en luisterden toe. Zij kenden Willemse en Faase als een paar hartstochtelijke spelers, die samen steeds in alle mogelijke loleryeu een kansje waagden. Willetnse scheen ditmaal weinig trek te hebbenhij dacht aan zijn laatste twintigje in de Staatsloterij, dat op den allerlaatsteu dag met een nietje was uitgekomen. Hij haalde de schouderB op, maar Faase begon al hardop voor te lezen „Geen bedrog of xweudelarijl Prijslijk der twin tigste Nationale verloting vau de laedbouwteutoon stelling te A. Trekking binnen veertien dagen ten overstaan vau den notaris H. te A. Prijs per lot slechts vijftig cent." En nu las hij met groote radheid de lange lijst van aanlokkelijke pry zen voor, die men kans bad le winnen; de hoofdprijzen die met vette letters ge drukt waren, langzamer, met meer nadruk en luider. Onderaau de lange lyst stond met reusachtige letters: „Atteutie! Hoofdprijs: twee volbloed Engelsche paarden, echt ras, met landauer, of vijfduizend gulden Faase had dit laatste met stentorstem voorgelezen en keek nu zijn collega Willemse aan, of deze zich nog niet gewonnen zou geven. „Twee volbloed Engelsuhe paarden met landauer," herhaalde hij. „Of vjjf duizend pop in contanten," herhaalde Willemse, die meer gevoelig scheen te zijn voor klinkende specie dan voor volbloed paarden. „Vijf duizend pop „Wel waag er een kwartje aan, je bent immers een geluksvogelzeiden de andere collega's. Maar Willemse had deze aansporing niet uoodig; hij had zijn vingers reeds in zijn vestjeszak laten glijden eu haalde er langzaam vier kwartjes uit te voorscbiju. Faase telde óok een guldeD dubbeltjes neer, waarna de dubbeltjes en kwartjes broederlijk in een glazen potje werden gedaan. „Ziezoo, dat zijn vier lootjes. Het gaat id eerlyke coinpagnouscbapzyn er nog liefhebbers ouder de heeren Daar slaat onze pot", zei Faase vroolyk. Er waren echter geen liefhebbers meer onder de „Als we ditmaal de vijfduizend niet hebben, mag de drommel my halen als ik nog ooit in de lotery ensemble aan het uitgaand publiek van Ameisfoort. Over het stuk schreef het «Nieuws van den Dag" van 29 October: De heer Brondgeest heeft gisteravond door zyn geselschap een my tot nu toe niet bekend drama doen vertoonen van Olto Ernst, den schrijver, die in ods land door zijn „Flacbsmann als Erzieher" be kend is geworden. Al heb ik bedenkingen tegen bet stuk, i< beschouw den avond van gisteren niet als een verlorene en ik dank den heer Brondgeest dan ook zeer, dat hij injj door zyn vertooning met het drama heeft doen kennis maken. Ik herhaal, wat ik aan het begin heb gezegd, het is een interessant werk, dat met veel tooneelkennia is geschreven, den toeschouwer sterk boeit en hem den ganscben avond in spanning houdt. Het suc ces was dan ook buitengewoon na elk bedrijf wer den de vertooners driemaal onder daverend applaus teruggeroepen. De vertooning was zeer goed; tot zelfs de kleinste rol was voldoende bezet. Heel mooi was de heer Brondgeest ais Behringin het begin vond ik hem wat druk. maar later, in zyn wanhoop, was hij su bliem en beeldde bij met veel gevoel don onder zijn vertwijfeling genukte uit. Mijn oompliment tevens aan mevrouw Brondgeest, die eveneens heel mooi Behring's vrouw speeldeik heb mevrouw Brondgeest nog nooit zoo goed in een ernstige rol gezien zij heeft de bloemen, die haar overhandigd werden, ten volle verdiend. Eeu mooie voorstelling dus van eeD belangrijk stuk, dat ik met volle over tuiging iedereen aanraad te gaan zien. Ook voor de provincie is het een zeer dankbare voorstelling, die ik in alle opzichten kan aanbevelen. Blijkens advertentie in dit nummer zal de heer J. Endendijk, bekend om de aangename en boeiende wijze wa.irop hij in 1900 hier meedeelde wat bij in denZuid-Atrikaanschen vrijheidsoorlof; heeft meegemaakt, aanstaan den Dinsdagavond in «Amicitia" op uitnoo- diging van de «Ned. Zuid-Afrikaanscbe ver eeniging" spreken over Nederland's belangen in Zuid-Afrika. Gelijk bekend, behartigt genoemde ver eeniging de materieele belangen van Neder land op het gebied van handel en nijverheid in de voormalige Republieken en vestigde zjj daar reeds een voorschotkas en een hypo theekbank opdat de Boer niet in banden valle van Engelsche speculantenvormde zij een taai-fonds opdat het Nederlandsch gehand haafd blijve en bet volk niet vervreemde van de stamverwante natie. In de afgeloopen week sprak de heer En- speel", zei Willemse. „We zullen ditmaal gelukkig zijn, ik heb er eeu voorgevoel vau, dat we den hoofdprijs winnen", zei Faase, die erg optimist was. „En dan beloof ik den heeren bier allemaal eeu fijn diner, zooals ze nog nooit geproefd hebben." „Bravo, aangenomenriepen alleu in koor. „We hebben je woord, Faase." 'tWas veertien dagen later. Do dag, de gewich tige dag, met zooveel ongeduld door Willemse en en Faase verbeid, was aangebroken. Heden zou de beslissing vallenvandag zouden er op het kantoor twee arme penners gelukkig worden, öf Faase was in zijn optimisme vol boop en moed, Willemso echter had de hoop op den hoofdprijs verloren naarmate de middag verliep en geen tyding hem het gelukkige nieuws kwam melden. Willemse had namelijk met een vriend te A., die commissaris was van de „groote verloting der landbouw tentoon stelling", afgesproken, dat deze het hem onmiddellijk na de trekking zou telegrapheeren, indien bij de gelukkige winner van den hoofdprijs mocht zijn. Tnans was het halfvier, en was 's ochtends de trek- kiug reeds begonnen er was dus weinig kans meer. ,,'t Is mis I" kwam het eensklaps als eeu zucht uit ^Zijn collega's keken hem meelijdend aan, maar moesten toch óok bekeunen, dat het er nu bedenke lijk begon uit te zien. „Als je den hoofdprijs hadt, moest je al bericht hebben", meende eeu hunner. „Je hebt toch deu troost, dat je vanavond het diuer niet behoeft te geven", zei een ander plagend. Willemse mompelde iets tusschen zyn tanden. Ook Faase keek niet meer zoo hoopvol. Zou bet dan al tijd moeten tegenvallen Daar werd de deur geopend en een man in uni form en met een posthoorntje op z'n pet verscheen op den drempel van het kantoor. De verschijning van dezen bode werkte als een eleetrische schok. Faase sprong op van vreugde, zoodat zijn kruk met een bons op den vloer vielWillemse was te zeer ont roerd en bleef bewegingloos op zijn stoel gekluisterd. Aller blikken waren op den binnentredende gericht. Deze wees even bij, wijze van groet, aan ziju pet eu op Willemse toetredend en hem een enveloppe overreikend, zei hy „Wilt u even afteekenen, als het u belieft." Met sidderende band krabbelde Willemse zyn naam op het regu en Faase stopte in den hoogsten graad van zaligheid den telegrambesteller een kwartje in de baud. Daarna rukte bij bet telegram uit de han- deu van zijn vriend, die te verbouwereerd was om het openenwild scheurde hy de enveloppe open en las hardop„Hoofdprijs No. 13367". Hij had ae vier loodjes voor zich liggen een blik er op ja, daar lag het kostbare papiertje met hèt nummer 13367. Een luidruchtig tooneel had nu plaats. Allen verdrongen zich om de twee gelukkigen en overlaad den hen met gelukweuschen. Dien middag werd er op het kantoor geen pen meer nat gemaakt. Des avonds werd in het hotel „De Gouden Leeuw" door Willemse en Faase aan hun collega's het be loofde diner gegeven. Het beste, dat er in de stad te krijgen was, geurde hier op de tafel, die onder het groote aautal llesschen met de edelste en kost baarste wijnen dreigde te beswijken. Tot laat in den avond werd vroolijk feest gevierd dozijnen toosten werden uitgebracht en door het gelukkige tweetal beurt om beurt diep ontroerd beantwoord. By het scheiden zei Willemso, met zijn half gevuld cham pagneglas in de hand, dat zyn collega'c waarscüijn- lijk niet meer de eer zouden hebbeD, hem nog op bet kantoor te zien hij had andere, grootsche plan nen in het hoofd. Faase, wiens hoofd tamely k zwaar was geworden, verklaarde met van aandoening tril lende stem dat hy zich „by het Rezegde van ziju geachten collega aansloot", hoewel hij niet goed wist, wat zijn vriend eigenlijk gezegd had. Diep ontroerd gingen de vrienden uiteen. Den volgenden ochtend hing voor de ramen van alle sigarenwinkels de trekkingslijet der lotery. „No. 412: landauer met twee paarden" stond met vette letters boven aan die lyst, Willemse, dien men niet meer op het kantoor zou zien, kwam nog dien zelfden ochtend met zijn vriend Faase woedend het kantoor binnen, waar een sc'uate- rend gelach het tweetal ontving. I Te laat hadden zij ingezien, dat bun collega's hen beetgenomen hadden. Ze moesten nu van hun groote plannen afzien eu weer hun plaatsje aan den lessenaar innemen. Maar ze zijn radicaal van bun dobbel-woede ge nezen.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1