soeu. Wordt er te hard gereden, dan kan en zal de Politie dat beletten. Wethouder Ct'osse merkt, in verband met het voontel-Kleber, op dat't hier slechts een hoogst eenvoudige wijziging geldt. De C. v. W. moet oordeelen of eenige verordening al dan niet voldoet aan wettelijke bepalingen. Spr. wil vol strekt niet zoo groote haast maken met het voorstel, doch acht de wijziging te eenvoudig dan dat de 0. v. W. haar behoeft te overwegen. De heer K 1 e b e r meende zijn voorstel te mseten doen omdat bet voorstel zoo kersversch van B. en W. kwam en zelfs een der leden van dat college al aanstonds een amendement er op voorstelde. Spr. achtte het beter, het nog eens meer op zijn gemak te bekijken, doch heeft er vrede mee, dat het nu wordt afgedaan en wil dau ook zijn voorstel om renvooy gaarne weer intrekken. De Voorzitter vraagt of de heer Van Es- veld zijn voorstel omtrent het verbod der motor rijwielen handhaaft. Do heer Van Esveld stelt voor, te lezen „rijwielen, behalve motor-rijwielen." De Voorzitter verzoekt het voorstel schriftelijk te willen indienen. Wethouder Celosse merkt op, dat het mode schijnt te worden om als eenig voorstel van B. en W. ruchtbaar wordt, maar aanstonds eenige tegen-requesten in te zenden, een wijze van doen waarop spr. wel wat af te dingen heeft. En wat staat er in zulke reque6ten en worden werkelijk de neringdoenden zoo erg benadeeld? Als men bijv. aan eenig huis iu het Plantsoen moet wezen, dan stapt men bij Heerenstraat of Kleine Haag van zijn rijwiel. Wat moet zwaarder wegen, het belang van ouden van dageu en kinderen of het rennen van wilde jongens Bij Monnikendam is 't soms bepaald gevaarlijk. Er is gezegd, dat, als men de Plantsoenen sluit voor de rijwielen, het gevaar zal worden verplaatst. Het enkele rijtViel, dat nu door het Plantsoen rijdt, zal het gevaar op de Langestraat niet zooveel vergrooten. De heer Croockewit zal tegen het voor stel stemmen. Spr. vindt de bescherming van ouden van dagen en kinderen zeer loffelijk, doch men verbiede dan ook het gooien met stecnen en het spelen met vervaarlijke kogels op de Plantsoenen en verscherpe het politie-toezicht. Spr. meent, dat de belemmering voor het publiek te groot zal zijn. Wethouder Celosse merkt op, dat de politie niet alomtegenwoordig kan zijn en dat zij er niet is voor speciale overtredingen, doch op haar rondes op net algemeen moet toezien en herinnert, dat te Leiden een zelfde verbods bepaling reeds sedert 30 Mei 1901 geldt. De Voorzitter vraagt of de heer Van Esveld zijn voorstel handhaaft. De heer Van Esveld zou wenschen, dat er eerst maar even werd gestemd. Het voorstel van B. en W. wordt nu ver worpen met 9 tegen 7 stemmen. Gelijk we reeds meedeelden, deed bij de rond vraag de heer K1 e b e r twee vragen aan B. en W. De eerste luidt: Ik wenschte ami B. en W. het verzoek te richter, om wanneer tie rekening der Amerefoortsche Am bachtsschool by lien is ingekomen die aan den Itaad ter inzage te verstrekken. Ik bedoel natuurlijk ecne geheel volledige rekening, met alle bescheiden daar bij behoorende, zoodot men werkelijk zicli een oor deel kau vormen over den linancieelen toestand. In de eerste plaats vraag ik dit omdat het vorig aar door den ltaad is goedgevonden om aan tlio Ver- eeuiging een helungiyke som a.s hypomeek voor te schieten, welke som zou besteed worden tot vergro, - ting van het gebouw en het houwen van een cou- ciergewouing. Hoewel nu de vereeniging Ambacnts- tekool van B. en W. de geheele som ontvangen beeft, is de conciërgewoning uiet gebouwd en heelt m.i. de Gemeeuieraad recht te weten of de gelden, voor een bepaald doel toegestaan, ook werkelijk daarvoor besteed worden. In de tweede plaata vraag ik dit omdat, nu cenige Bestuursleden gemeend hebben, zich, in de bestaande omstandigheden geen herkiezing te mogen laten welgevallen, er geruchten de ronde doen als zouden .die leden de schuld dragen van een minder gun- stigeu financieelen toestand. De Voorzitter kon hierop niet direct ant woorden omdat hij niet weet of hij bevoegd is, de rekening over te leggen, doch zal nader op de vraag antwoorden. De heer K 1 e b e r dankt voor die toezegging en vervoigf. Ik wenschte nóg een vraag te stellen. In de laatste vergaderingen van de Amersfoortsche Ambachtsschool, eene vereeniging die van dc Ge meente een belangrijk subsidie geniet, is o.a. door twee Gemeente-ambtenaren, deu directeur en eeu leeraar der H. B. S., eene campagne op touw gezet tegen een der leden van den Gemeenteraad. Door die campagne zijn de vergaderingen der Am bachtsschool gemaakt tot het tooneel van een poli tieleen strijd, xoc-r tegen het belang dier inrichliug- Hebben B, et: W. die ambtenaren daarover onder, houden eu op het ongepaste hunner handelwijze ge wezen? M. de Voorz. ik vraag dit omdat, hoewel men in die vergadering zorgvuldig vermeed dc reden te noe men eu zelfs het bedoelde Raadslid, toen hij zich wilde verklaren, liet woord werd ontnomen, het toch van algemeeue bekendheid mag geacht worden, dat de oorzaak van die campagne was gelegen iu bet feit dat dat gemeenteraadslid zijn stem niet had uit gebracht zooals genoemde ambtenaren «lat verlangden. Ilc geloof, dat, behoudens alle vrijheid van Ge meente-ambtenaren om hun politieke gevoelens te uiten, «Ie vergaderingen der Ambachtsschool daar voor do plates niet zijn, en vooral niet op dc wijze als dat door hen is geschied, en dal het dus vol komen op den weg ligt van B. en VV. hen daarover te onderhouden. B. en W., die allen de bedoelde vergaderingen heb ben bijgewoond, mogen mi. ook niet door zwijgen den sctiijlt op zich (aden, dat zij dergelijke hande lingen goedkeuren. Do Voorzitter zal deze interpellatie brengen in oen vergadering van B. en w. De heer Veis Hcyn diende hierop, medo namens den heer Oosterveen, het volgende voor stel in: Onderge'.eekenJeu, leden van den Raad van Amers foort, hebben de eer U voor te stellen in beginsel te besluiten tot afschaffing der kennis. De toelichting tot het voorstel luidt: Het voorstel om in beginsel te besluiten tot af schaffing der kennis is gedaan om redenen van finmiciectm, moreelen en noihili'iiiHijrn aard. Financieel toch achten wij de eveultteelo afschaf fing der kermis een groot voordeel voor de Gemeente. Immers, al onderschatten wij geenszins, by den tegenwoordigen toestand der Gemeente-financiën, de waarde der baten, die door verhuring der staan plaatsen, in de Gemeentekas vlooien, komt het ons voor, dat, legen dit directe voordeel ruimschoots opweegt het groote nadeel, gelegen in het feit, dat thans een aanzienlijke som, door de burgerij aan de kermis bezteed, ten gunste komt aan hen, die elders woonachtig zijn, wal zeker niet strekt tot vermeer dering van de financieele draagkracht der Gemeente. In den tegenwoordigen tijd, eu daarmede bedoelen wij bepaaldelijk de laatste tientallen van jaren, sinds bet verkeer zooveel gemakkelijker is geworden en a,les hier te verkrijgen is wat elders geboden wordt. Daarmede locb is bet oorspronkelijke, het eigen lijke doel der kermis verralleu. Het is niet langer noodig, dat allerlei vreemde kooplieden, tot schade onzer neringdoenden, die minstens even soliede waren leveren, hunne artikelen in kraineu en tenten aan bieden eu langxauierbaud is dan ook de kermis outaard en in hoofdzaak gewordenvolksvermake lijkheid, wier karakter al heel weinig verheffend is en die ook belaas het peil van zedelijk leven ken nelijk verlaagt. Onnoodig dunkt 't ons, hierover in bijzonderheden te treden. De feiten zijn bekend en spreken voor zichzelf. Alleen zjj 'tons vergund, u in herinnering te bren gen, dat ter juiste bepaling van 'tzedelyk kwaad, door de kermis veroorzaakt, baast boven officieele rapporten, waanlji heeft het oordeel van hen, die krachtens ambt of beroep voortdurend in aanraking konten met de burgerij in al haar geledingen. Eu dan gelooven wij niet bezijden de waarheid te zijn wanneer wij als ouze meening uitspreken, dat tot oordeelen bevoegden vrijwel eenstemmig van de groote zedelijke ellende zullen gewagen, door de kermis veroorzaakt. Gotlxtlieiiitiii, en 'lis onze heilige o ertuiging dat bestendiging van de kermis, bestendiging is van een kwaad, die niet mag «orden gedoogd door de over heid als dienaresse Gods. De kermis achten wij een kwaad, omdat zij in zoo ruime ntate gelegenheid aanbiedt tot zondigen, velen verleidt tot dronkenschap en ontucht eu, staande iu de overtuiging dat de overheid geen macht beeft dau van God, achteu wy het onzen plicht u voor te stelleu eeu kwaad af te schaffen, dat tot verzoeking en ten vloek iz dergenen over wier zedelij ie belangen wy als overheid te waken hebben. Teu slotte, waar wij van oordeel zijdat ons voor stel bedoelt bet welzijn, financieel en moreel der Gemeente en derhalve naar onze tneeuing bij evcu- tueele aanneming haar op den duur zal blijken tot grooteu zegeu te zijn, weshalve wy met klem u ver zoeken, het alzoo te willen steunen, dat het tot be sluit worde verheven, hebben wij niet geaarzeld, uwe medewerking iu te roepen ter bereiking van dit door ons beoogde doel, al is het dat wij geeuszins willen ontveinzen hoeveel bezwaren zullen moeten uit den weg geruimd en moeilijkheden overwonnen, alvorens tot uitvoering kan worden overgegaan van een be sluit, zóo diep ingrijpend in het volksleven, als door ous voorstel wordt bedoeld. Het zou ous daarom aangenaam zijn, indien de stemming over ons voorstel werd verdaagd tot een volgende zitting, opdat Burgemeester en Wethou- houders gelegenheid hebbeu, desgewenscht, ons, voornamelijk met het oog op de eischeu van practijk, van hun zeer gewensckt advies te dieneu en de burgerij tyd vinde zich te doen hooren iu een voor baar zoo gewichtige zaak als deze. De Voorzitter stelde voor, dit voorstel in een volgende vergadering te behandelen. Mr. Prikken en Wethouder Celosse verzochten, onderzoek in de afdeelingen, waartoe de Baad z. h. st. besloot. Hierna werd de vergadering gesloten. Door dc grooto haast zijn in het vorig num mer de beide deelen der interpellatie van den lieer Klober verwisseld. Daarom wordt die in terpellatie heden andermaal opgenomen. Tevens wordt een zetfout daarin hersteld. De heer Kleber toch sprak niet van den, maar van een financieelen toestand. De «Joodsche Courant" verneemt van be trouwbare zijde, dat >le combinatie Amers foort en Drente in zake het rabbinaal eeu voldongen feit is. Vorige week Zondag beeft te Zwolle een conferentie plaats gehad tusschen afgevaar digden uit Amersfoort en Meppol, alwaar de zaak, naar verluidt, baar beslag gekregen heeft. Intusschen is men 't er nog met over eens, waar de standplaats zal zijn, Amersfoort of Meppeldoch er is zeer groote waar schijnlijkheid, dat ook in dit opzicht spoedig overeenstemming zal worden verkregen. Naar het »N. v. d. D." bij geruchte ver neemt, zou het ontwerp voor de nieuwe Zondagswet reeds zoover gereed zijn, dat het dezer dagen bij de leden van het Kabinet circuleert en weldra den Raad van State zal bereiken. Het ontwerp zou vertier guan dan verzekering der Zondagsrust, eer tie strek king hebben van Zondagsheiliging en met name strenge bepalingen bevatten betreffende het sluiten van winkels, en het geven van tooneel voorstel jiógen en muziekuitvoeringen op den Zondag geheel verbieden. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de lichting der Nationale militie voor het jaar 1904 be draagt 17500 man, waarvan 12300 man ter volledige oefening en 5200 man tot korte oefening. Van tie in ie lijven manschappen wor den er 52*2 bestemd voor den dienst ter zee. De zitting van den Militieraad voor de lichting 1904 zal in hel gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht worden ge houden op Maandag 14 December a.s. Ken nieuwe druk is verschenen van den Rps-telephoongids. Exemplaren zijn aan lid Telegraafkantoor verkrijgbaar tegen 50 cent. Nauwelijks is hedeo de eerste sneeuw ge vallen of de lieve jeugd overtreedt weer art. 6 der nieuwe Politié-verordeuing. Ouders en verzorgers mogen hen daar wel eens op wijzen. Er staat een boete op van ten hoogste tien gulden. De agent van politie '2e klasse B. A. Sprok- holt is met ingang van 1 December in gelijke betrekking benoemd te Kampen. Bij Kon. besluit is toestemming verleend aan den beer M, van HHoma, Burgemeester en Secretaris van Hoevelaken,om te Amers foort te blijven wonen. De 4e luitenant P. S. Hartogh Heijs van Zonteveeu, van het 8ste regiment infanterie te Utrecht, en de 2e luitenant O. R. Plet, van het 5de regiment hier, hebben verzocht, onderling van korps en garnizoen te mogen verwisselen. De le luitenant A. P. Louinan, van het 7e regiment infanterie gedetacheerd bij de Militaire verkenningen te 's Gravenhage, wordt overgeplaatst bij het 5e regiment. De 2e luitenant op non-activiteit J. D. Eg- gink, herkomstig van het 5e regiment infan terie, is weder in actieven dienst geplaatst en wel hg het 6e roei ment. Ter vervanging van kolonel U. Bolle wordt majoor T. E. M. van Li laar, van het le regi ment huzaren te Deventer, heiast met hei bevel over het detachement huzaren hier in garnizoen. De bij het 2e regiment huzaren nieuwbe noemde ritmeester J. M. Benteyn, van het le regiment hier, wordt belast met het be vel over een der eskadrons te Roermond. De voorstelling van het Brondgeest-ensemble aan het Amersfoortsch uitgaand publiek, welke Maandagavond in „Amicitia" plaats had, mag ongetwijfeld als volkomen geslaagd worden be schouwd. Wel was de zaal slechts matigjes be zet, doch als het gezelschap hior terugkeert, kan het rekenen op een zeer druk bezoek, omdat men gezien heeft wat dit gezelschap kan en hoe ieder zijner leden van zelfs het meest onbedui dende rolletje iets goeds maakt. De heer Brondgeest, die het stuk heel goed vertaalde, de régie op zich nam en de studie er van tot in de kleinste onderdeden leidde, heeft eer van zijn werk. 't Was een zeer mooi geheel, mooi spel, goed zeggen, goed acteeren van ieder zonder uitzondering. Dat het voordoek nu nog zoo te keer ging en dat in den salon van Handelsraad Wöhlers zoo'n allerdoddigst rood kleedje op de tafel lag, mag toch waarlijk niet aan hem worden geweten. Hoe mooi was zijn verhaal over den man die bad, aan den kleinen Frits, die af en toe wel wat heel veel geleek op den Kleinen Lord, hoe mooi zijn stelling over verdraagzaamheid, beide in het eerste bedrijf van dit als tooneelspel aan gekondigd drama ii. grand spectacle- Zeer indrukwekkend, afgezien nog van het black and white op Brondgeest's jas, was het weerzien van zijn guitigen, flinken leerling. Hoe innig in het tweede bedrijf dat scènetje met den Krooprins aan do kinderwagenhoe heel mooi in het derde het spel van mevrouw Brondgeest, de vertwijfelende moeder, die haar eenig kindje zóo ziek, weet, dat van mej. Van Kuyk als Zuster Hoberg en dat van den heer Vervoorn als dokter Scharff. Hoe goed ook was do heer Van Beom als kleermaker Stein; dat hij zich Hannes noemde, zal wel een Schneider- meister-lijke vrijheid zijn geweest, die de heer Brondgeest stellig niet hoeft geschreven. Een type was ook de heer De Vriendt als kantoor klerk en moralist. In 't kort een zeer verzorgd spel van allen, dat welverdiend applaus lokte; en wel zeer vóór 'tspel pleitte 't, dat nahet wanhoopstooneel in't derde bedrijf niemand durfde beginnen met applaudisseeren en dat de meesten zich ergerden aan het piano-spel in de pauzen, hoe verdien stelijk dat ook zichzelf ook was. Maar 'tstuk zelf is on-hollandsch en enkele zeer pakkende, maar ook alleen door het sublieme spel pakkende, tooneelen daargelaten, weinig meer dan een gedramatiseerde roman van Marlitt of iets dergelijks, gezags-dominé Meiling is wellicht prachtig op zijn plaats in een zuiver Duitsch-Luthersclie omgeving, voor ons is hij, hoe juist zijn uitspraken dikwijls zijn, een on mogelijke figuur. En wat zijn collega Rosenfeldt anders is dan een deus ex machina, verklaren we niet te begrijpen. Trouwens deze gansche verheerlijking van den vrijdenker, die wel zóo vrijzinnig is, dat hij ieder een te lijf gaat die niet precies zóo denkt als hij, is ai heel weinig sympathiek. En de dubbele zelfmoord-scène aan het eind doet denken aan een oud-model draak. Wat mag de tooneel verslaggever van het „Nieuws van don Dag" toch wel hebben gedacht toen hij schreef„Ook voor de provincie is het een zeer dankbare voorstelling" Zooiets van't ia goed genoeg roor de boertjes Men zou 't zoo zeggen, waar hij een regel of wat hooger schreef: „Al heb ik bedenkingen tegen het etuk, ik beschouw den avond van gisteren niet als een verlorene". Doch, alB gezegd, het spel was uitstekend en dat stuk zóo heeft gepakt, heeft het alleen te danken aan het Brondgeest-ensemble. Plaatsgebrek noodzaakt ons de verslagen der vergaderingen van Dinsdag- en gister avond uit te stellen tot een volgend nummer. Hier zij meegedeeld, dat na de boeiende cn leerrijke lezing van den heer Endendijk nog 2 leden toetraden tot de »Ned. Zuid- Afi ikaansche vereeniging". Een afdeeling kon editor niet worden gesticht omdat daarvoor 20 leden noodig zijn, terwijl bun aantal nu slecht)) 12 is. In de gisteravond in de voorzaal van »Do Arend" gehouden en vry druk bezochte ver gadering van lien, die opnieuw pogingen willen aanwenden om, evenals dit reeds lang bestaat voor alle andere Rijks-ambtenaren en beambten, te komen tot een Rijks-Pensioen fonds voor weduwen eu weezen van actief dienende zoowel als oud-militairen, werd ge kozen tot afgevaardigde naar de eerlang te Amsterdam te houden Algemeene vergade ring gekozen de heer A. Eijkelboom. In de achterzaal hield dr. M. Meijers, uit Amsterdam, een lezing over Weerbaarheids- korpsen. Ook hierop komen we terug. Gisteravond werd de eerste les in het kort- schrift-Groote vanwege Hand el en Nijver heid" gegeven, aanvankelijk aan 11 leerlingen. Met het onderwijs heeft zich welwillend belast de heer E. C. J. Kuyper. Nogmaals herinneren we aan het veelbe lovende concert, morgenavond door »Jubal" te geven. Weder dienende, zal hier Zondag een hoogst belangrijke voetbalwedstrijd worden gespeeld tusschen de eerste elftallen van »Quick" en »H. B. S." uit Den Haag. De vriendelijke medewerker die ons't ver slag van Quick's jongsten voetbalwedstrijd zond, blijkt wat heel bescheiden te zijn geweest toen hij alléén sprak van «onfortuinlijkheid". Immers het #Hdbld." prijst ten zeerste bet spel van Quick en noemt het werk van haar doelverdediger uitmuntend tot het «ogenblik waarop, door de geweldige regens, zijn doel éen modderpoel was geworden en hij niet meer in staat was, te toonen wat hij kon. Het blad besluit metQuick kwam dus mooi van een nederlaag af, en wanneer het den volgenden wedstrijd voltallig is, zal 't wel oen spannende kamp worden, die dan mis schien in een overwinning van Quick zal uitloopen, daar de spelers uitmuntend spel te zien gaven, wat van de H. F. C. niet gezegd kan worden. De Raad van Toezicht op de Spoorweg diensten, daartoe door don Minister van Waterstaat gemachtigd, bepaalde, dat het ge deelte Nijkork (N. C. S.)— Barneveld van den locaalspoorweg van Ede over Barneveld naar Nijkerk zal behooren onder liet tweede district en alzoo onder het dagelijksch toe zicht zal staan van den districts-inspecteur E. Gerst, ter standplaats Amersfoort. De Rechtbank te Arnhem veroordeelde de boerenknechts uit Lunteren, die in Augustus een meisje dusdanig geweld hebben aange daan en mishandeld, dat zij ten slotte half dood en bijna naakt op de heide bleef liggen, ieder tot een gevangenisstraf van 3 maanden. Vergeet de weldaden die ge bewezen hebt, dan hebt ge ook nimmer leed van ondank baarheid. KENNISGEVING. De BURGEMEE8TER en WETHOUDERS ran AMERSFOORT, Gezieu art. 5 der Wet tot regeling van deu klein handel in sterkedrank en tot beteugeling van open bare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterkedrank in het klein by hen is ingekomen van A. HAARSMA, in het perceel aan den Soesterweg Nc. 45 alhier. Amersfoort, 26 November 1908. Burgemeester en Wethouders voorr.oemd, De Burgemejsler, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. £74ste &Tsi/iT&ldOTÜHIJ. Eerste Klasse. Trekking van 23 tot 26 Nov. 1903. (1600 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINtVEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 2331. Prijzen van f20. 1053 1056 1063 1075 1085 1704 1726 1734 2341 2385 2824 2829 '2834 2842 2843 2856 2859 2860 6981 6994 8328 8339 8340 11756 1176811780 11852 11854 11877 13561 13577 13588 13592 14153 14191 18908 18940 en 20089. Te zanten 39 prijzen. De tweede klasse trekt van 7 tot 10 Dec. 1903. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 19 tot en met 25 November 1903. GEBOREN Catharina Geertruida Dina, d. van W. G. H. Boshart en G. D. Plevier. Oswald Lodewijk Gerhard Frederik, z. van O. L. G. F. Aberson en A. C. Verschoor. Catrina Johanna, d. van P. de Winter en B. van Keken. Albert, z. van J. Vonkeman en A. van den Bos. Jacob, z. van R. Meijer en S. Bouman. Hermina Gijsberta, d. van H. J. Schurter en N. S. van de Burgt. Barendina Wilhelmina, d. van G. Lensink en P. van Moorselaar. Herman Wijnand, z. van B. Wildeman en C. C. E. J. van OefTel. Hendrik, z. van H. Jordense en J. Haan. Hendrika Geertruida, d. van J.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2