Stadsnieuws. Ingezonden. der R. K. begraafplaats wordt gevaarlyk eu veel te smal geacht. Voor de aanbrenging van den vluchtheuvel zyn grootc kosten ge maakt, zonder dat de toestand is verbeterd. Zoolang de telelphoonpaal enz. daar staat is, geen afdoende verbetering mogelyk. De Gemeente heeft krachtens de voorwaar den tier concessie het recht, verwijdering van de telephoonpaal te eischen. Van dit recht dient spoedig gebruik te worden gemaakt. Gevraagd wordt of liet beplanten der we gen wel oordeelkundig geschiedt en na des kundig advies te hebben ingewonnen. De zelfde opmerking wordt gemaakt ten aanzien van het snoeien der boomen. Sommige leden zijn van oordeel, dit ook te veel voldaan wordt aan aanvragen Van bewoners om boomen op te snoeien. Andere leden ineenen, dat het niet aangaat om de ingezetenen, wier licht vaak belemmerd wordt ter wille van den vorm der boomen, in 't duister to laten zitten. Men vraagt, maatregelen te nemen om het gat iD den Rijksweg naar Soest bij den spoor wegovergang, dat gevaar voor het verkeer oplevert, te doen herstellen. In de tweede afdeeltng ondervond de ver betering der Breedestraat everain bestrydig. Gewezen wordt op de slechte bestrating van de Nieuwstraat, op den treurigen toe- staud der boomen aan den Hessenweg, die binnen korten tijd byna alle dood zullen zijn en daarom liefst spoedig dienen te worden gerooid en b.v. vervangen door eiken, die daar goed zullen groeien. Voorts op de boo men aan de Kortegracht, die, vooral aan de zyde van het Postkantoor, onooglijk staan ze zyn nagenoeg alle scheef. In overweging wordt gegeven, deze hoornen te rooien en hier jonge boomen in te planten. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders om thans 7 boomen op den Zuid singel te rooien, vindt geen overdeelde instemmingvier leden verklaren zich vóór rooiing dier boomen. Evenveel leden wen- schen slecht êen boom te verwijderen. B. en W. antwoorddenEr wprd op ge wezen, dat voor gewoon onderhoud der stra ten slechts f8354 is uilgetrokken. In verband hiermede werd gevraagd, wat dit onderhoud in vorige jaren heeft gekost. Indien men dit bedrag van f 8354 nugaat, blykt, dat met de vraag bedoeld is wat het gewoon onderhoud der straten, benevens de vernieuwingen, vnor- zouver deze niet uit als vbuitengewoon" aan gemerkte ontvangsten zyn gekweten, beeft gekost, zonder dai met kosten voor sueeuw- oproiming wordt rekening gehouden. Deze kosten, thans geraamd op f 8854, hebben bedragen in 1809 f 6900.18, in 1900 f 10382.11 in 1901 f5353.42 en in 1002 f5715.265. Het sneeuwopruimen thans uitge trokken voor f1500 heett in die jaren res pectievelijk gekost f979.63,1 832.49, f1551.37® en 11433.60®. Onder deze vier laatste sommen zijn tevenz begrepen de kosten van het schoonmaken der goten. De verbetering van den Zuidsingel tusscheti de Kampstraat en de St. Andnesstraat en die van de Nieuwstraat valt onder pgewoon onderhoud". Ze wordt deels in 1003 en deels in 1904 tot stand gebracht. Wat het bouwvallige gebouw aan de Beestenmarkt betreft, kunnen wij meededen dat door moeilijke financieele omstandighe den de herstelling voor den eigenaar zeer bezwarend was. Het b'eek ons duidelyk, dat het hier niet onwil, doch onmacht in het spel was; wy hebben toen gemeend, voorloopig te moeten berusten in het stutten van 't gebouw, waardoor gevaar voor voorbijgangers werd gekeerd. Binnen korten tijd is een verbetering te wachten. (Het huis wordt thans vernieuwd). Omtrent de boomen op den Hessenweg en de Kortegracht (zijde Postkantoor) hopen wij later voorstelIod te doen. Verbetering van den toegang lot de Berg straat wordt overwogen. Op de verwijdering der 2 telephooripalen, staande aan den in gang van de Korte en de Lange Bergstraat, hebben wij reeds aangedrongen. De Ned. Bell Telephoon-Mij. berichtte ons, verplicht te zijn het lelephoonnel aan de Bergzijde, in verband met den grooten aanbouw van huizen, belangrijk uit te breiden. Zij zal ons een voorstel tot uitbreiding ter goedkeuring zenden. Tot zoolang verzocht zij den be slaande» toestand te mogen bestendigen. Wy hebben gemeend <lit verzoek niet te mogen afwijzen. Het beplanten der wegen en 't snoeien geschiedt overeenkomstig deskundig advies. Ten vorigon jure zijn de boomen onder leiding van de Ned. Heidemaatschappij ge snoeid; wij meenon, dat het daar in goede handen is. Wat de vraag omtrent opsnoeien van boomen die het licht voor huizen benemen, betreft, refereeren wij ons aan 't daarop reeds gegeven antwoord. Hetgeen in de Raadszitting van 27 October over het snoeien der hoornen en het rooien der op den Zuidsingel is geze gd, deelden we dien dag nog mee. Wordt vervolgd.) KENNI8GEVINO. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, doen le weten, dat door den Raad dier Gemeente in c(jae vergadering van den 24. November 1003 ia vaatgenteld ae volgende verordening Yerordenlng tot wijziging der Verordening betreffende de straat- polltle. Eenig artikel. In bet alot van artikel 80 der Verordening be treffende de atraatpolitie wordt in plaate van .geld boete van vyf en twintig gulden'* geleien.geld boete van ten hoogste vijf en twintig gulden." Zijnde dete verordening aan de Gedeputeerde Staten van Ulreoht volgen» hun beriaht van don 4. December 1908, not. 8 December 1908 no. 88, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet be hoort, den 10. December 1908, 'smiddag» te 12uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretarie, B. W. Th. SANDBERG. De Oud-Katholieke Aartsbisschop van Utrecht hoopt 19 dezer tot diaken te wyden de heeren W. B. Cappel, E. Lagerwey en L. Rinkel, studenten aan hot Seminarium der B. Klerezie hier. De gewone audiëntiën van de Ministers van Koloniën en van Marine zullen morgen niet plaats hebben. In 't vorig nummer viel een gedeelte van een regel weg. Daarom zy hier het bericht herhaald, dat eerlang door de Posterijen hang- bussen worden geplaatst op den hoek van Soesters.ra itweg en Withoosstraat en op den Hooglandschen weg aan bet huis van den hoofd-agent van politie. Mej. O. A. Rodenburg, Rijks-telephoniste aan het Post- en Telegraafkantoor hier, wordt met ingang van 16 December overgeplaatst naar IJ muiden. Als uitvloeisel van de vergadering, Maan dagavond in de Consistorie-kamer der Groote kerk gehouden, is het volgende aires ver zonden aan den Raad dezer Gemeente De ondergeteekenden, gelezen hebbende het voorstel, gedaan in Uwe Raadsvergade ring van 24 November l.l. door de heeren Veis Heyn en Oosterveen, om in beginsel te besluiten tot afschaffing der Kermis en wel om redenen van financieelen, moreelen en godsdienstigen aard van meening zijnde, dat de Kermis te veroordeelen is om éen of meer van deze redenen, zooals zij in de toelichting van bovengenoemd voorstel nader ontwikkeld zijn verzoeken U met krachtigen aandrang het voorstel, om in beginsel te besluiten tot af- schafiing der Kermis, aan te nemen. 't Welk doende, enz. D.fJ. van Aalst, Herv. pred., O. Akkerman, Best.lid »Ons Huis", A. Benschop, Best.lid A. N. Typ. Bond, Th. J. H. Biaochi, Voorz. v. h. Kruis verbond, C. H. van Buuren, Ouder ling Ger. Kerk B., P. K. Dieges, Best.lid Kruisverbond, W. Duyves, Best.lid Kruisver- bond, A. M. Dönner, 'Ger. pred., R. van Dijk, Diaken Herv. Gem., J. J. van der Eist, Best. lid Lib. Kiesveieeniging, D. Gerritsen, Best. lid «Ons Huis" en Ondorl. Hulp, H. P. Goos- sens, Best.lid Patrimonium, H. J. ter Haar Roraeny, Herv. pred., J. van der Horst Brujjn, Best.lid Nut van 't Algemeen, J. van der Horst, Best.lid Ned. Onderw. Genootschap, I. Hooykaas, Rem. pred., F. Kenninck, Oud- Kathol. pjstoor, C. D. van Kuyk, Best.lid •Nederland en Oranje", H. Koning, Best. lid •Nederland en Oranje", W. Kleber, Ouderl. Herv. Gem., J. N. A. Kochheim, Best.lid Chr. Nat. Werkmansbond, I). Meester, Best. lid Patrimonium, W. J. Mei.ners, Herv. pred., C. L. D. Mounier, Best.lid Rem. gem., Ph. van der Pol, Best.lid Chr. Nat. geheel onth. ver., L. Ruitenberg, Best.lid Chr. Nat. geheel onth. ver, W. Ruitenberg, Ouderl. Ger. kerk A., H. Teerink, Ger. pred., F. M. van Veen, Best.lid Lib. Kiesvereeniging, F. Wes- seling, Ouderl. Herv. Gem., Jhr. E. W. von Wrangel auf Lindenberg, Best.lid Tehuis voor Militairen, en C. vanZ wol, Best.lid Chr. Nat. Werkmansbond. Ook door de plaatselijke afdeeling van den •Chr. Nationale» Werkmans Bond" is een j zelfstandig adres verzonden aan den Ge- insenteraad om de kermis af te schallen. j Men verzoekt ons er op te wijzen, dat, I nu er wordt rond gegaan om handteeke- ningeu te verzamelen op adressen zoowel vónr als tegen de kermis, men goed toezie op welk adres men teekent. Irnrners, 't is reeds voorgekomen dat ie mand zijn bandteekening stelde op een adres met welks strekking hij bleek zich niet te kunnen vereenigen, toen hij later op den inhoud er van gewezen werd. Door de heeren E. P. J. Smith enSchuIz, luin-architecten, handelende voor de Naaral. Vennootschap •Maatscbappy Amersfoort" tot exploitatie van onroerende goederen te Amers foort, is vergunning gevraagd tot het maken van een uitweg van het perceel kad. bekend Gomeente Amersfoort, Sectie C. no. 1208, naar den Rijksweg 1e klasse van het landgoed •Vollenhoven" naar Amersfoort. Men zy herinnerd aan de betaling der Straatbelusting, welke voor de eerste maal wordt geheven en waarvan de eerste termijn 15 dezer vervult. In sommige exemplaren der Kennisgeving nopens de inschrijving voor de Nationale militie, waarvan de eerste afkondiging by ons vorig nummer werd gevoegd, is door het uitvallen van wit het datum-cyfer niet op zijn plaats gedrukt. Daarom zij hier meegedeeld, dat die eerste afkondiging geschiedde op 5 December 1903. De heer C. T. van Beek is in plaats van rnr. A. J. de Beaufort, Burgemeester van Leusden, die daarvoor bedankt heeft, be noemd tot lid der Commissie, van beheer over de Kembrug. Aan den Rijks-universiteit le Utrecht is bevorderd tot doctor in de Staatswetenschap mr. J. A. H. II. de Beaufort, advocaat en procureur te Leusden, op een proelschrift, getiteld>De herziening der Conventie van enève". De firma Gebrs. Levy, die reeds zooveel voor haar personeel doet, niet alleen door vervroegde winkelsluiting en algeheele Zon dagsrust, heeft thans ook voor uat personeel klapstoeltjes doeu aanbrengen achter de toon- bankeu, zoodut de geëmployeerden niet den ganschen dag behoeven le staan. Inderdaad ter navolging. De overplaatsing van een deel der werk lieden der Centrale werkplaatsen van de H. IJ. S. M. te Haarlem naar Amersfoort wordt tegen Maart verwacht. Men wil, dat met 1 Januari nëg een nieuw blad hier ter stede zal verschijnen en wel by de^drukkerij »De Samenwerking". Kolonel W. A. T. de Meester, comm&ndaiit van het 5e regimeut infanterie, is gister met verlof naar Wiesbaden vertrokken. De bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde kapitein A. S. Doorman, herkom stig van de grenadiers, is heden hier in gar nizoen aangekomen eu belast met het bevel over de 2e compsgnie 4e bataljon. Luitenant A. G. J. C. Wilkens, van het le regimeut veld-artillerie hier, is overge plaatst by de irein-atdeeling van het korps te Utrecht, doch blijft gedetacheerd bij de Rijschool bier. Nogmaals herinneren we aan de vergade- riugeu hedeouvoud ie houden door «Handel eu Nijverheid" en morgenavond door de plaatselijke afdeeling der «Vereeniging tot bevorderheid der Pluimveehouderij en konijnenteelt in Nederland". Bij deze laatste kunnen belangstellenden wordeu geïntroduceeid door leden. Men weet, dat de heer M. L. Spruyt, Algemeen voor zitter der vereeniging, zal spreken over het slachten en opmaken van hoenders en konijnen en dit ad oculos zal demonstreeren. Aanstaanden Zondagmiddag competitie wedstrijd op het terrein van »U. D. 1." tusschen het eerste elftal van »U. D. 1." en het tweede van »Quick" (Amersfoort). Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur geraakte een stortkar, waarmede de sneeuw gracht- waarts werd gereden, los, waardoor het daarvoor gespannen paard in bet Havik werd geslingerd. Bijna drie kwartier tobde men eer het arme dier uit zijn gansch onvrijwillig bad was gehaalddoch men slaagde er in, het heelhuids weer op den vasten wal te brengen. Bij de ten overstaan van notaris A. N. J. Vos gehouden verkoopingen van vaste goe deren hier Ier stede werd het huis met erf aan de Lieve Vrouwestraat no. 2, groot 1 Are 17 centiaren, verkocht aan den heer Th. H. G. Brandsen voor f1010 en de leer looierij, bestaande uit zoutenj, leerlooierij en drogerij, bij de Koningspoort, groot 13 Aren 10 centiaren, in gebruik by mej. de weduwe H. Overgoor, verkocht voor f1010 aan den heer E. J. Ruitenberg 9.9. Het zeggen is, dat laatstbedoeld terrein is aangekocht voor de Gemeente. Uit Limburg meldt men aan »De Maas bode" dat op verschillende plaatsen valsche kwartjes in omloop zijn, welke, hoewel bij nauwkeurig toezien, door hun loodkleur wel te onderscheiden zyn van andere. Men zy dus op zijn hoede; de vervaardi gers bezoekei: ook de andere provinciën. Althans ie 's-Gravenhage zijn reeds derge lijke kwartjes in omloop. In ons vorig nummer wezen we op den •Steckbrief" die bij enkele boekhandelaars voorhangt. Thans komt het bericht, dat de daarin gezochte zenuwlijder plotseling te Utrecht is overleden. In de jongste gehouden vergadering van den Raad der Gemeente Barneveld deelde de Voor zitter, de heer W. baron Van Nagell o.a. mede, dat door Gedeputeerde Staten tegen het besluit van de conversie der Gemeenteschuld voor de tweede maal bezwaar ie gemaakt. Dit college ie namelyk van oordeel, dat de aflossingen te klein zijn en het dus te lang zal duren alvorens de schuld gedelgd is. Zonder hoofdelijke stemming werd nu besloten aan H. M. de Koningin te verzoeken, bedoeld Raadsbesluit goed te keuren, daar de Raad ver meent, dat dit zeer in het belang der Gemeente zal zijn. Immers bij de tegenwoordige leeningen, groot f120(XX), bedraagt de jaarlykache aflossing f5500, terwijl die na de conversie slechts f3000 zal bedragen. Verder wordt er in het adres op gewezen, dat het tegenwoordig percentage voor den Hoofdelyken omslag 3.2 pet. bedraagt en voor een plattelands Gemeente reeds zeer hoog te noemen is. Wel zal dit het volgend jaar tot 2 pet. verlaagd worden, maar het is te voorzien dat bij niet-goedkeuring van het Raadsbesluit het percentage in het vervolg minstens op 3 pet. gebracht zal moeten worden. In dit laatste geval zulle: V6idcheidene voor genomen verbeteringen, als verharding van we gen, uitbreiding en verbouwing v.m scholen, hoe noodig zij ook worden geoordeeld, onvermijdelijk langen tijd moeten worden uitgesteld. Verder is de Raad van oordeel dat hot- nageslacht ook heel goed iets in de gedurende de laatste jaren gemaakte kosten, veroorzaakt door den aankoop van de gasfabriek en van de kostschool en door den aanleg van nieuwe marktpleinen enz. kan bijdragen. Een dwaling verliezen, maakt wijzer dan een waarheid vinden. Door plaatsgebrek moeien zoowel hei adres van «Eendracht" als het verslag der feest viering van «Wilhelmina" uitgesteld tot het volgend nummer. Het opnemen van Ingezonden stukken breugt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun iuhoud. Kopij vau geplaatste of ongeplaatste stukkeu wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie. Hoewel de heer Resink van mijn antwoord aan den heer Stijnman op de openbare ver gadering der Kiesvereeniging «Amersfoort" van 2 December 1.1. gegeven, blijkens het derde gedeelte van zijn ingezonden o.uk in Uw blad van 8 dezer, voornamelijk gebruik maakt om zijne meening en die zijner partij- genooten omtrent andersdenkenden te de monstreeren, wil ik hem toch de gevraagde verduidelijking van dat antwoord niet ont houden. Evenals de heer Resink nu, gebruikte de heer Stijnman onze vergadering, belegd ter bespreking van »de Rechtspositie van den ambtenaar, naar aanleiding aer interpellatie van den heer Kleber in de laatst gehouden Gemeenteraadszitting", om tot de leden der Kiesveieeniging het verwijt te richten dat zy wel warm werden nu het de personen geldt, in de interpellatie bedoeld, doch niet toen liet een ander leeraar gold. Ik ant woordde, dat ook de zaak van dien leeraar in de Kiesvereeniging was ter sprake ge komen. Ik bedoelde daarmede een overleg aan het slot eener vergadering in 1902, om op zijde zetting van den leeraar Resink, alleen wegens zijne politieke gezindheid, voor den cursus 1902—1903 te voorkomen. Ofschoon do heer Resink werd herbenoemd, bleek hy niet te kunnen of willen voldoen aan een hem buiten de Kiesvereeniging ge steld verzoek om het drijven van zijne partij op de openbare straat, en daar ook tot Ge meente-beambten gericht, na te laten of al thans te verminderen. Toen de heer Resink in dat opzicht alzoo geene medewerking toonde en de stakingsgeschiedenis van het voorjaar nog inviel, kon een aandrang tot herbenoeming van dien leeraar in dit jaar niet op onzen weg liggen. U dankend voor de opneming, met achting F. M. van VEEN. Amersfoort, 9 December 1903. RECLAMES- 15regels f 1.25elke regel meer f0.25. Laatste echo van het Yaticaan. Een prelaat die zeer op de hoogte was van wat er in het Vaticaan voorviel, verhaalde onlangs in een gezelschap het volgende, hetgeen wel aan toont dat Leo XIII tot aan het uiterste van zijn ouderdom een zeer helderen en opgeruimden geest behouden had. Op zekeren dag dan gedurende deze laatste jaren, ontving Leo XIII vele pelgrims. Vele on der hen wilden een voorwerp met zich nemen dat Zijne Heiligheid met de handen aangeraakt had. Eene oude dame ging zelfs zoo ver dat zij uitriep: Heilige Vader geeft mij een uwer kousen, dezelve zal myn ziek been genezen I Met genoegen, Madame, aDtwoordde Leo XIII, maar ik acht het goed u te verwittigen, dat dezelve het mijne niet genezen heeft. Om zich van ziekelijke beenen, rheumatiek bijvoorbeeld, te genezen, moet men eene behan deling volgen. Er zijn er vele, maar er zijn er weinig die zulke schitterende resultaten kunnen aantoonen als de behandeling met de Pink Pil len. Deze pillen hebben duizenden lieden gezond gemaakt die niet meer loopen konden of moeie- lijk, of wel met behulp van een stok, ten prooi aan hevige py'Den. Onder de talrijke genezingen vermelden wy die van den heer G. Anker, timmerman te Stol wijk bij Gouda. Hij verhaalde dezen zomer aan onzen verslag gever die hem een bezoek bracht dat hij sedert meer dan twintig jaren aan knobbeljicht geleden

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2