Donderdag 17 December 1903. No. 5438. 53e Jaargang. Feuilleton. rvr jss. SLATER PALMER te Lomden, UITGAVE FIRMA A- H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. t„ '^Ci ^nl donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. oRirip^l^6' Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 «ent. Legale-, meer /O 2^" e,®ei:"n£sac* verten tiën Pei' ï'ejgel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel ««f6,! .i i ÜI °"te Etters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening g oracüt en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. U a vertentiën vaD buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT t- Telephoon 19. T" die zich met ingang #11 v?n 1 Jan. 1904 op "■•I dit blad abonneeren, ontvangen de inDecem- ber verschijnende nnnimcrs GRATIS. l)e Gemeente-begrooting. IX. Havens, grachten en vaarten. Hiervoor Is voor 1904 begroot op f1680, tegen f43050 voor 1903 en 114102.82 be taald in 1902 en f975.315 in 1901, toon nog niet was besloten tot verbetering van de haven en de kademuren, waartoe het Raads besluit van 20 Mei 1902 strekte. De post is saamgesteld als volgttoelage Heemraadschap Do Eem voor bet sneden van riet en biezen f 100baggeren grachten f700 baggeren haven en wegnemen ondiepten in de Eem f800; schoonhouden grachten en rioolmondingen en snijden Beek langs de Westzijde der Gemeente f80. In de eerste aldeeliog wees een lid op den ondragelijken stank, welke met laag water bij rioolmondingen, b.v. aan de Kortegracht, opstijgt en vestigde er de aandacht op, dat nog privaten, in strijd met de verordening, in de grachten uitmonden. Van andere zyde wordt gezegd, dat der gelijke aanmerkingen weinig nut hebben als men geen namen noemt van overtreders. In de tweede afdeeling gaf deze post geen aanleiding tot opmerkingen. B. en W. antwoordden op de opmerkingen van de eerste afdeeling: Nu en dan is er een gerucht, dat nog faecaliën in de grachten uitloopen. Ten aanzien hiervan moeten wij verklaren, dat direct, nadat bij de verordening zulks verboden was, een o Tangrijk onderzoek is ingesteld. Overal waar overtredingen werden geconstateerd, is met kracht opgetreden, zoodat thans geen uitloozingen, voorzoover bekend, meer voorkomen. Zoolang bet blijft bij vage geruchten en geen bepaalde huizen worden aangewezen, zijn wij niet bij machte, maatregelen te nemen tot afwending van het (al dan niet vermeende) kwaad. Frieda Warnsdorf. •t Was alsof het zoo had moeten komen. Paula herinnerde iicb nu, dat Schraollrag haar voor Frieda bad aangezien omdat lij Frie'» regenmantel droeg, bii had haar met Schmidt het zelfde hun *'6° hm- "aïïikU,°°t behaaglijk wilde omxeeren (lio eeral te "ÏU'w dfto'bii (Mwm.lt, b» bw. biunonstuiveii. hand? Lm1 me toch uitsla- peJw.»lMï^|id" ""tiau ™*vrou* is er." .Wiet" „Mevrouw van talot. Vod Soboollloi .preken". Gauw, Geertje, mijn schoe- moeder by haar/ Wat aou ,t ernit? Enfin, Krrö; g,uw nog wn paw Voeren, schuiteD, ponten, waltnuren, rasterwerk. Begroot op f450, tegen f1080 voor 1903 en f 1933.38® betaald over 1902 en f118 925 in 1901. In 1002 en 1903 hebben vele ver nieuwingen plaats gehad. Voor 1904 is de post saamgesteld als volgt: onderhoud van de baggerschuit en twee vlotten f GOwalrauren en Monnikendam f 100onderhoud rasterwerken f200; nieuw raster Kouingspoort f40. Waterleidingen, fonteinen, riolen, pompen, enz. Begroot op f2370, tegen f1400 voor 1903 en f7940 uitgegeven over 1902 en f22 205 in 1901. De post is saamgesteld als volgtschoon houden riolen en aankoop 10 ijzeren luiken f620; reparatiën rioolluiken, roosters en pui ten f300onderhoud urinoirs f 100 gewoon onderhoud 24 pompen en 4 fonteinen f300 aanschaffen 1 dubbel en 3 enkelvoudige urinoirs f 450vernieuwing urinoir Zand f300; syphon Kroontjesmolen f300. De eerste afdeeling maakte geert bemer kingen op dezen post. In de tweede werd gevraagd of geen maat regelen kunnen worden genomen tegen de gladheid en vervuiling van de straten des winters vooral in de nabijheid van pompen en riolen. Ook wordt gewezen op den vui- len toestand van de Muurhuizen nabij het huis van mr. Van der Leeuw tijdens vorst. Steeds wordt daar menage-water op de straat gegooidwellicht is daar ook geen voldoende gelegenheid tot afvoer van water. Gevraagd wordt voorts welk soort urinoirs Burgemeester en Wethouders wenschenaan te schallen bet nemen van hardsteeuen pla ten wordt door een lid zeer aanbevolen. B. en W. antwoordden, dat zij zouden overleggen of nadere maatregelen zijn te nemen ter voorkoming van deze toestanden. Sluizen. Evenals voor 1903 begroot op f80, tegen f 19.85 betaald in 1902 en f30.41 over 1901. Voor onderhoud der keersluizen aan den Zuidsingel wordt evenals voor die by Turf- ton en Kleine Spui f40 uitgetrokken. Wandelplaatsen en plantsoenen. Begroot op f1250, tegen f1600 voor 1903 en f 2016.61® betaald" over 1902 en f 1793.80® over 1901. Uitgetrokken wordt voor arbeidsloon f900, gereedschap f20, aankoop en vracht bij sin tels en rnest f130, aankoop hoornen en hees ters f170, onderhoud banken f30. Algemeene begraafplaatsen. Begroot op f856, tegen f900 voor 1903 en f888.40 uitbetaald in 1902. De post bestaat uitarbeidsloonen f200, onderhoud gebouwen (Oude- en Nieuwe be graafplaats) 180 en f80, rasterwerk f90 en f20; paden, grasbanden en heesters f 60 en f206, baren en gereedschappen f20 en f20; benevens nog voor de Nieuwe begraafplaats aankoop boomen, heesters en mest f50 en nieuwe grafpaaltjes f20. Trekpad en zeeweringen. Voor 1904 is deze post geraamd op f4560, tegen f2700 voor 1903 en f2183.33 betaald over 19Ó2. De post is saamgesteld als volgtaansteken der lantaarn aan zee f300, vervoer steen puin voor het trekpad f900, arbeidsloon f 400, bediening Melmpont met herstelling f200, grondspecie f 100gewoon onderhoud lan taarn, duikers, bruggen, bekken en bakens f200; bediening hulppont Zureneind met herstelling f'250; drie nieuwe ducdalven tegenover liet Haventje f1650; herstelling ducdalf in bet Zwarteoord f 180 nieuw brugje bij het Haveutje f380. De voortzetting van den aanleg der steen glooiing aan bet Westerhoofd wordt weder gebracht voor memorie. In overeenstemming met het advies der Commissie van fabricage hadden B. en W. f'2500 willen uittrekken voor reparatiën van het paalwerk aan de havenhoofden. Daar voor ducdalven en een nieuwe brug bij bet Ha ventje reeds een aanmerkelijk bedrag is uit getrokken en de uitgaven voor trekpad en zeeweringen, vermeerderd rnet het perceptie- loon van i.et vuur-, haven- en tongeld, dit jaar reeds ongeveer gelyk zijn aan de ont vangsten uit de middelen, hebben B. eu W. het betir geoordeeld, dit werk op een volgende Begrooting te brengen. In de eerste afdeeling werd gevraagd of de verbetering van het paalwerk wel kon worden uitgesteld. In de tweede afdeeling werd de zelfde vraag gedaan. B. en W. antwoordden: Wij kunnen ten aanzien biervan opmerken, dat de hooiden ongeveer tachtig jaren oud zijn. Het best \>are, ze geheel te vernieuwen, doch nu herhaaldelijk pogingen om hiertoe te gerakeu, met 'toog op de hooge kosten en de risico voor de Gemeente, zijn mislukt, ligt het in onze bedoeling om jaarlijks een som van omstreeks f25U0 voor verbetering uit te trekken, ten einde geleidelyk daar een dragelijken toestand te verkrygen. Wij mee- nen, dat er geen bezwaar bestaat om hier mede nog een jaar te wachteo. Het motief waarom wij voor 1964 nog geen som hier voor uittrokken, is in de Memorie van Toe lichting bij het betrokken volgnummer me- I degedeeld en hierboven opgenomen. 1 Ons plan om jaarlijks f 2500 uit te trekken ontstond door de overweging dat, nu de Rijkslollen zyn afgeschaft en meer en meer een streven lot vrijmaking van tollen waar neembaar is, de mogelijkheid bestaat, dat ook het vuur-, haven- en tongeld zal .ver vallen. Gaat men dus thans groote leeningen aan voor vernieuwingswerken, steunende op de jaarlijksche opbrengst dezer heffing, dan zoude kunnen blyken, dat te eeniger tijd de noodige fondsen voor rente en aflossing ont braken. Wij ineenden dus den veiligsten weg in te slaan door de jaarlijksche verbeteringen uit te voeren, zoolang ook van die zijde ont vangsten vloeien. Mocht deze tol ophouden te bestaan, dan behoeft o. i. de Gemeente geen verdere uit gaven te vreezen, omdat dan met te meer klem bij het Ryk kan worden aangedrongen om de zorg voor deze bevaarbare en vlot- bare rivier op zich te nemen. Trappen, werven steigers, lig- en losplaatsen, enz. Begroot op f1550, tegen f1700 voor 1903 en f760.37 uitgegeven over 1902. Mieze courant is gedrukt met de courant-inkt van de firma vertegenwoordiger J. J. tt si MM I'S MC UI, kantoor en magazijn Cornetis Trompstraat HU t i M BlMi iW. weerbarstige baren weggestreken, de doken over hei bed getrokken, den rommel nat weggestopt en Paula ging Fred's moeder te gemoet. Mevrouw Von Sehmolling was zoo mogelyk nóg blaeker dan anders; het bezoek en do vrij lange wandeling waren bijna te veel voor haar zwakke krachten. Doodmoe liet ze zich op de harde sopha neer. Eerbiedig bleef Paula vóór baar staan. Hoe ellendig zag de arme dame er nu uil, veel ziekelijker dan gisteravond bij het kunstlicht. „Arme ziel" dacht Paula en gehoor gevend aan een plotselinge opwelling, knielde aij en kuste baar bezoekster de hand. Mevrouw Von Sehmolling keek haar verbaasd maar togelyk heel vriendelijk aan. „Ik kom..." begon ay stotterend. „U wilde mijn zoon spreken. Kunt u 't mij niet zeggen?" Paula zweeg. „Vertrouwt u me niet?" vroeg de oude dame schuchter. „Zeker wel, mevrouw, maar ik zou u niet gaarne leed veroorzaken." „Dank u, maar toch verzoek ik u, mij alles te zeggen. AIb 't mij leed doet, wat zal 't dan mij lieven jongen leed doen." Paula voldeed aan het verzoek en zeide hoe brusk Alfred met Frieda had gebroken, zonder onderzoek, zonder haar zelfs de gelegenheid te hebben gegeven om zich te verdedigen en deelde haar vermoeden mee omtrent de persoonsverwisseling door den regen mantel ten slolie liet zy den brief zien en zeide daarbij, dat Alfred daardoor wel zoo blind van ia- loerschhoid zou geworden aijn en zoo zonder overleg zou hebben gehandeld. Mevrouw Von Sehmolling had haar aandachtig aangehoord haar handen beefden toen zy naar den briet greep, dien Panla haar overreikte. Welk een laagheid! En die vrouw, dien zij haatte als den dood neen, dien haatte zij nietdien had ze reeds zóo dikwijls als verloaser afgesmeekt die zy haatte als de zonde, had dien brief op haar ge weten. Met dien brief in de hand zou zy haar reken schap vrageD, haar ontmaskeren eu haar man de oogen openen om haar lieven jongen te redden. Dat was een kostbaar wapen en ofschoot. zy zich oog nimmer van zulk eeu wapen had bedioud, wilde zij er nu toch gebruik van maken. Zij wist niet of zij ook Frieda nog kon helpen, maar zij wilde dat beproeven en moest daarvoor alles weten. „En hel meisje, uw collega, is toch van on bespro- 1 ken gedrag?" „Deugdzamer dan uw eigen dochter, mevrouw". „O, pardon „Neen, neen" viel Paula uit. „Uw dochter is nog nooit iu de gelegenheid geweest. „Maar, juffrouw...." Bijna hulpeloos staarde de oude datue Paula aan het scheen wel alsof zij aan haar verstand twijfelde. „Mijn dochter is een joug meisje, dat steeds onder mijn hoede ia geweest." „Daar heb u 't juist; neem mij niet kwalijk, me vrouw, dat ik 't zoo rondweg zeg, maar uw dochter is altijd beschermd rechts papa, links mama, vóór haar broer en achter haar gouvernante, die met Ar- gus-oogen elk woord en iederen blik bewaken. Heeft zij dan ooit gelegenheid gehad om te bowyzen, dat zij deugdzaam is? Waar geen verleiding is, be slaat er ook geen deugdzaamheid. Maar ous soort meuschen, die nog piepjoDg midden in het kruis vuur van tooneelleven slaan, die gevleid worden en aan wie men 't hof maakt, die niet de miuste le venservaring hebben en niemand die hun zegt of de vleiers 't eerlijk meenen of niet. Als je ddn braaf blijft, en niet struikelt over alle voetangels eu klem men, daD mogen ze den hoed voor je afnemen. En ik zeg u, mevrouw, Frieda is zoo'n voorbeeld van braafheid en als een groote mynheer baar tol vrouw neemt, dan heeft hij een lotje uit de loterij, want by daalt niet tot haar, maar zij verheft hem. Ik be wonder Frieda enGod alleen weet hoe gaarne ik zou willeD, dat ik was als zij" besloot zij trouw hartig, waari.a zij in lachen uitbarstte over haar uaieve bekentenis. Ook Mevrouw Von Sehmolling kon een lachje niet bedwingen. Zij stond op en kustte het eerlyka meisje op het voorhoofd. Die kus roerde Paula tot tranen en zich veront schuldigend over haar weekhartigheid, zeide zy „Neem 't me maar niet kwalijk, mevrouw, maar het deed me zoo goed; het was me alsof mjjn lieve moeder, die uu al drie jaar dood is, mij kuste". Nadat men overeengekomen was, dat er uu geen explicatie tusscheu Paula en Alfred meer uoodig was, ging mevrouw Von Sehmolling naar huis terug. Paula begeleidde haar tot aan de voordeur, waar Geertje juiat stond, die haar nieuwsgierigheid bijna niet kon beteugelen. „Wat kwam mevrouw dóen?" vroeg ae. „O, ae kwam me inviteeren voor de bruiloft van haar zoon, maar ik heb netjes geweigord; 't is me niet nobel genoeg". Vol ontzettiug sloeg Geertje de handen ineen; zoo'd aanmatiging had ze nooit bij Paula durven verwachten. „Neen, 't was iets anders, maar je raag 't aan niemand vertellen". Geertje bezwoer by kris on kraa.datzy kon zwygen als bet graf en verzekerde, dat zij nooit een flapuit was; dat wist de juffrouw nog wel van vroeger. Geen mensch zou er iets van te weten Komen unluurlyk zonderde zy in gedachten haarman, haar tante en haar buurvrouw rechts en links uit. Paula keek angstig om zich beeu, als vreesde aij luisteraars en zeide toen gewichtig „Nu dan; ik heb haar gisteravond in de comedie betooverd en nu wil ze met alle geweld sterven, maar eerst maakt se baar testament en dan krygik al haar geld". Star van verbazing, met open mond en kalfsoogen staarde Geertje haar aan. Dat was Paula te kras, zij barstte in een schaterlach uil en uu eerst merkte Geertje, dat Paula haar beetgenomen had. Moppe rend ging ze het ontbijt klaarzetten, terwyl Paula zich begon to kleeden. Wordt vtroolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1